Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ D*I ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

galan

New Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

elmajiko είπε:
Υπαρχουν διαπλεκόμενα συμφέροντα γι' αυτό ο tropheus είναι αινιγματικός... ο νοών νοειτο!!!
Καλα κανει και είναι προσεκτικός αλλά νομιζω για εσας που ενδιαφερεστε, ότι είναι το ποιο ΕΥΚΟΛΟ πράγμα να μάθετε της τιμές από την κάθε κλινική, στην κυπρο νομίζω ότι είναι 3€ και στην d.. ποιο κατω, με ένα τηλέφωνο αυτο λύνετε, είναι σίγουρο ότι λόγο κρίσης όλες η κλινικές κάνουν ότι καλύτερο μπορούν στο θέμα της τιμής, όποτε μένει να αποφασίσετε στο δύσκολο κομμάτι, ποιος θα σας κάνει ΔΟΥΛΕΙΑ. Νομίζω ότι καλύτερα θα ήταν να μιλήσετε από κοντά και να δείτε άτομα που έχουν κάνει μεταμοσχευση. Η d.. εκτος απο Αθήνα ερχεται και στην Θεσσαλονίκη ανά τακτά χρονικά διαστήματα όπως και από την Κύπρο έρχονται συχνά και στην αθηνα και στην Θεσσαλονίκη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

edyuser1

Active Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

παιδια σκεφτομαι να κανω μ/μ και λεω να παω στη dhi θεσσαλονικη για ερωτησεις τι λετε εσεις διορθωθηκαν καθολου?γιατι εχω διαβασει μερικα αρνητικα εδω μεσα.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

φιλε μου εγω εκανα πριν 4 εβδομαδες αλλα στην Αθηνα.Ειμαι ευχαριστημενος απο την ολη διαδικασια και γενικα απο τα παντα.Σιγουρα ομως ειναι πολυ νωρις για να δω αν οντως ειναι επιτυχημενη η μεταμοσχευση μου.Εχει πολλα καλα αποτελεσματα η DHI τον τελευταιο καιρο αλλα ειναι ολα στην Αθηνα απο οσο ξερω συμφωνα με αρκετους χρηστες.Καλο θα ειναι να ρωτησεις αν πηγαινουν καποιοι γιατροι απο την Αθηνα κ κανουν καποιες επεμβασεις η υπαρχουν εκει καποιοι γιατροι.
 

n094

Active Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

έχω την εντύπωση ότι στέλνουν γιατρούς από Αθήνα. Γενικά από ότι έχω παρατηρήσει, υπάρχουν 4-5 γιατροί, οι οποίοι κάνουν τις επεμβάσεις σε όλες τις κλινικές που έχει η DHI στην Ευρώπη.
 

edyuser1

Active Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

ευχαριστω ρε παιδια για τις απαντησεις σας.
 

Viel

New Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

οι γιατροι δεν ειναι στανταρ το ειχα ρωτησει, ο ενας γιατρος μπορει τη μια μερα να κανει ελλαδα και την αλλη εξωτερικο! μπορεις να ζητησεις και γιατρο να σου κανει!
 

edyuser1

Active Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

απο τιμες τι λενε? εγω υπολογιζω θελω καμια 3000 grafts θα κανουν καμια καλη τιμη η θα μας κοψουν τον κ.λο
 

mimis giova

Active Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

κανενα ονομα γιατρου???π εχεται κανει μμ η που πιστευεται οτι ειναι ο καλητεροσ στην δηι..
 

krhtikos21

Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

edyuser1 είπε:
απο τιμες τι λενε? εγω υπολογιζω θελω καμια 3000 grafts θα κανουν καμια καλη τιμη η θα μας κοψουν τον κ.λο

ti norwood είσαι?3000 grafts η dhi βάζει αν είσαι πάνω από 4
 

edyuser1

Active Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

τοσο ειμαι φιλε εχω αραιωση πισω αδυναμες τριχες καπως και μπροστα κροταφους αρκετα μεσα


πυκνωση μπορει να κανει καποιιος γιατι πηγα σε εναν και μου ειπε<< εγω κοντα στα μαλλια σου τα υπαρχοντα δεν μπορω να σε βαλω μεταμοσχευμενες γιατι θα πεσουν οι μεταμοσχευμενες επειδη ολο το αιμα το τραβανε τα υπαρχοντα μαλλια>>
 

n094

Active Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

edyuser1 είπε:
τοσο ειμαι φιλε εχω αραιωση πισω αδυναμες τριχες καπως και μπροστα κροταφους αρκετα μεσα


πυκνωση μπορει να κανει καποιιος γιατι πηγα σε εναν και μου ειπε<< εγω κοντα στα μαλλια σου τα υπαρχοντα δεν μπορω να σε βαλω μεταμοσχευμενες γιατι θα πεσουν οι μεταμοσχευμενες επειδη ολο το αιμα το τραβανε τα υπαρχοντα μαλλια>>



Αυτό δεν παίζει, βεβαίως και μπορείς να κάνεις πύκνωση, απλά δεν μπορείς μονοκοπανιά να φτάσεις σε επίπεδα 70 μοσχ/εκ2. Αν όμως έχεις 20-25 θυλάκια μαμά/εκ2, σαφώς μπορείς να τους βάλεις παρέα άλλα 35 μοσχεύματα και να φτάσεις τα 55-60 θυλάκια/εκ2. Το έχω κάνει και δεν έπεσε τίποτα.

Επίσης να θυμίσω ότι 3000 μοσχεύματα και βάλε, έβαλε και ο Ντιμ που ήταν 3άρι ΝΓ αλλά και πρόσφατα ο Geogrek που επίσης ήταν 3άρι ΝΓ, άρα δεν νομίζω ότι βάζουν μόνο σε 4 και πάνω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

krhtikos21

Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

πάντως υπάρχουν και γιατροί που φτάνουνε με την μία τεράστιες πυκνότητες σε μικρά norwood με μια fue και όχι με 2.σε γιατρούς του εξωτερικού προφανώς αναφέρομαι.


n094 είπε:
edyuser1 είπε:
τοσο ειμαι φιλε εχω αραιωση πισω αδυναμες τριχες καπως και μπροστα κροταφους αρκετα μεσα


πυκνωση μπορει να κανει καποιιος γιατι πηγα σε εναν και μου ειπε<< εγω κοντα στα μαλλια σου τα υπαρχοντα δεν μπορω να σε βαλω μεταμοσχευμενες γιατι θα πεσουν οι μεταμοσχευμενες επειδη ολο το αιμα το τραβανε τα υπαρχοντα μαλλια>>



Αυτό δεν παίζει, βεβαίως και μπορείς να κάνεις πύκνωση, απλά δεν μπορείς μονοκοπανιά να φτάσεις σε επίπεδα 70 μοσχ/εκ2. Αν όμως έχεις 20-25 θυλάκια μαμά/εκ2, σαφώς μπορείς να τους βάλεις παρέα άλλα 35 μοσχεύματα και να φτάσεις τα 55-60 θυλάκια/εκ2. Το έχω κάνει και δεν έπεσε τίποτα.

Επίσης να θυμίσω ότι 3000 μοσχεύματα και βάλε, έβαλε και ο Ντιμ που ήταν 3άρι ΝΓ αλλά και πρόσφατα ο Geogrek που επίσης ήταν 3άρι ΝΓ, άρα δεν νομίζω ότι βάζουν μόνο σε 4 και πάνω.



Εμένα που είμαι 3 άρι μου λέγε τα χριστουγεννα 1000 μοσχευματα και τώρα 1500.ίσως να ακολούθουν κάποια άλλη φιλοσοφία στον τρόπο τοποθέτησης των grafts αλλά εμένα και πάλι μου φαίνονται λίγα
 

n094

Active Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

krhtikos21 είπε:
πάντως υπάρχουν και γιατροί που φτάνουνε με την μία τεράστιες πυκνότητες σε μικρά norwood με μια fue και όχι με 2.σε γιατρούς του εξωτερικού προφανώς αναφέρομαι.


n094 είπε:
edyuser1 είπε:
τοσο ειμαι φιλε εχω αραιωση πισω αδυναμες τριχες καπως και μπροστα κροταφους αρκετα μεσα


πυκνωση μπορει να κανει καποιιος γιατι πηγα σε εναν και μου ειπε<< εγω κοντα στα μαλλια σου τα υπαρχοντα δεν μπορω να σε βαλω μεταμοσχευμενες γιατι θα πεσουν οι μεταμοσχευμενες επειδη ολο το αιμα το τραβανε τα υπαρχοντα μαλλια>>



Αυτό δεν παίζει, βεβαίως και μπορείς να κάνεις πύκνωση, απλά δεν μπορείς μονοκοπανιά να φτάσεις σε επίπεδα 70 μοσχ/εκ2. Αν όμως έχεις 20-25 θυλάκια μαμά/εκ2, σαφώς μπορείς να τους βάλεις παρέα άλλα 35 μοσχεύματα και να φτάσεις τα 55-60 θυλάκια/εκ2. Το έχω κάνει και δεν έπεσε τίποτα.

Επίσης να θυμίσω ότι 3000 μοσχεύματα και βάλε, έβαλε και ο Ντιμ που ήταν 3άρι ΝΓ αλλά και πρόσφατα ο Geogrek που επίσης ήταν 3άρι ΝΓ, άρα δεν νομίζω ότι βάζουν μόνο σε 4 και πάνω.



Εμένα που είμαι 3 άρι μου λέγε τα χριστουγεννα 1000 μοσχευματα και τώρα 1500.ίσως να ακολούθουν κάποια άλλη φιλοσοφία στον τρόπο τοποθέτησης των grafts αλλά εμένα και πάλι μου φαίνονται λίγα




Σίγουρα από 3άρι σε 3άρι διαφέρουν τα πράγματα. Δηλαδή ένα τριάρι με αρχή αραίωσης στο crown σίγουρα θέλει λιγότερα από ένα 3άρι με μεγάλο crown. Ωστόσο 1000 μοσχεύματα δεν φτάνουν με τίποτα. 1000 μοσχεύματα μπορούν να δώσουν μια ικανοποιητική κάλυψη σε 2αρι με μικρή υποχώρηση στους κρόταφους, αν υπολογίσεις ότι το crown και λόγω κατεύθυνσης τριχών κλπ χρειάζεται περισσότερα μοσχεύματα (ή αρκετά πολύτριχα) για να δείξει, τότε σίγουρα δεν φτάνουν.
 

edyuser1

Active Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

n094 είπε:
krhtikos21 είπε:
πάντως υπάρχουν και γιατροί που φτάνουνε με την μία τεράστιες πυκνότητες σε μικρά norwood με μια fue και όχι με 2.σε γιατρούς του εξωτερικού προφανώς αναφέρομαι.


n094 είπε:
edyuser1 είπε:
τοσο ειμαι φιλε εχω αραιωση πισω αδυναμες τριχες καπως και μπροστα κροταφους αρκετα μεσα


πυκνωση μπορει να κανει καποιιος γιατι πηγα σε εναν και μου ειπε<< εγω κοντα στα μαλλια σου τα υπαρχοντα δεν μπορω να σε βαλω μεταμοσχευμενες γιατι θα πεσουν οι μεταμοσχευμενες επειδη ολο το αιμα το τραβανε τα υπαρχοντα μαλλια>>



Αυτό δεν παίζει, βεβαίως και μπορείς να κάνεις πύκνωση, απλά δεν μπορείς μονοκοπανιά να φτάσεις σε επίπεδα 70 μοσχ/εκ2. Αν όμως έχεις 20-25 θυλάκια μαμά/εκ2, σαφώς μπορείς να τους βάλεις παρέα άλλα 35 μοσχεύματα και να φτάσεις τα 55-60 θυλάκια/εκ2. Το έχω κάνει και δεν έπεσε τίποτα.

Επίσης να θυμίσω ότι 3000 μοσχεύματα και βάλε, έβαλε και ο Ντιμ που ήταν 3άρι ΝΓ αλλά και πρόσφατα ο Geogrek που επίσης ήταν 3άρι ΝΓ, άρα δεν νομίζω ότι βάζουν μόνο σε 4 και πάνω.



Εμένα που είμαι 3 άρι μου λέγε τα χριστουγεννα 1000 μοσχευματα και τώρα 1500.ίσως να ακολούθουν κάποια άλλη φιλοσοφία στον τρόπο τοποθέτησης των grafts αλλά εμένα και πάλι μου φαίνονται λίγα




Σίγουρα από 3άρι σε 3άρι διαφέρουν τα πράγματα. Δηλαδή ένα τριάρι με αρχή αραίωσης στο crown σίγουρα θέλει λιγότερα από ένα 3άρι με μεγάλο crown. Ωστόσο 1000 μοσχεύματα δεν φτάνουν με τίποτα. 1000 μοσχεύματα μπορούν να δώσουν μια ικανοποιητική κάλυψη σε 2αρι με μικρή υποχώρηση στους κρόταφους, αν υπολογίσεις ότι το crown και λόγω κατεύθυνσης τριχών κλπ χρειάζεται περισσότερα μοσχεύματα (ή αρκετά πολύτριχα) για να δείξει, τότε σίγουρα δεν φτάνουν.




αν σε πω φιλε οτι μολις μου το ειπε αυτο κατευθειαν σκεφτηκα εσενα φιλε το ποσο γαματο αποτελεσμα εχεις και λεω μαλλον δεν ξερει αυτος απο μεταμοσχευσεις
 

krhtikos21

Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

το θέμα είναι να μην είμαστε θύματα του μαρκετινγκ και αυτο που μας υπαγορεύουν οι έλληνες γιατροί ως ακατόρθωτο να μην είναι και δεδομένο.επίσης μία κλινική δεν κρίνεται επιτυχημένη από 2 καλά αποτελέσματα αλλά από τον μέσο όρο των αποτελεσμάτων της.δε θα μπω καν στον κόπο να σχολιάσω τον μέσο όρο των ελληνικών αποτελεσμάτων.επίσης ακόμα και σε διεθνές επίπεδο άμα ρωτήσετε ή δείτε σε forums αυτές οι δήθεν επιτυχημένες πολυεθνικές μεταμοσχεύσεων(που είναι και στην Ελλάδα) είναι μεγαθήρια οικονομικά με φτωχά αποτελέσματα.την οικονομική τους επιτυχία την στηρίζουν σε marketing κυρίως.δε μπορεί εγώ να έχω 2 κορυφαίους γιατρούς στο Λονδίνο και μετά να ανοίγω υποκαταστήματα σε 40 χώρες και να λέω τα αποτελέσματα παντού θα ναι σαν του Λονδίνου με άλλους γιατρούς όμως.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

Φιλε συμφωνω οτι υπαρχει ασφαλως κ το θεμα μαρκετινγκ αλλα δεν μπορουμε να τα μηδενιζουμε ολα.Η dhi τουλαχιστον απο αυτο που ειδα εγω εχει φερει τις μεταμοσχευσεις μαλλιων 2 βηματα πιο μπροστα απο τους περισσοτερους.Σιγουρα οταν εισαι πολυ μεγαλο Norwwod δεν μπορει μονο με την safe zone να σου γεμισει ολο το κεφαλι κ εννοειται οτι θα χρειαστεις κ απο αλλου μοσχευματα.Δηλ ο καθε ξενος γιατρος πως θα σε γεμιζε?Καποια πραγματα ειναι απλη λογικη.Εγω δεν πιστευω οτι οι ξενοι κανουν τις τελειες δουλειες κ εδω δεν αξιζουν.Σιγουρα υπαρχουν κ εδω καποιες κλινικες που δεν εχουν κανει βηματα μπροστα κ δουλευουν με εργαλεια παλια κ γενικα με παλιες τεχνικες αλλα δεν ειναι ολοι ετσι.Και τελος θα πω οτι εχω δει πολλα αποτελεσματα απο πασιγνωστους γιατρους που εμενα προσωπικα δεν με εχουν γεμισει.
 

krhtikos21

Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

ΜΙΚΕΣ είπε:
Φιλε συμφωνω οτι υπαρχει ασφαλως κ το θεμα μαρκετινγκ αλλα δεν μπορουμε να τα μηδενιζουμε ολα.Η dhi τουλαχιστον απο αυτο που ειδα εγω εχει φερει τις μεταμοσχευσεις μαλλιων 2 βηματα πιο μπροστα απο τους περισσοτερους.Σιγουρα οταν εισαι πολυ μεγαλο Norwwod δεν μπορει μονο με την safe zone να σου γεμισει ολο το κεφαλι κ εννοειται οτι θα χρειαστεις κ απο αλλου μοσχευματα.Δηλ ο καθε ξενος γιατρος πως θα σε γεμιζε?Καποια πραγματα ειναι απλη λογικη.Εγω δεν πιστευω οτι οι ξενοι κανουν τις τελειες δουλειες κ εδω δεν αξιζουν.Σιγουρα υπαρχουν κ εδω καποιες κλινικες που δεν εχουν κανει βηματα μπροστα κ δουλευουν με εργαλεια παλια κ γενικα με παλιες τεχνικες αλλα δεν ειναι ολοι ετσι.Και τελος θα πω οτι εχω δει πολλα αποτελεσματα απο πασιγνωστους γιατρους που εμενα προσωπικα δεν με εχουν γεμισει.


πλέον είναι αξιοπρεπής και γενικά στην Ελλάδα΄αποτελεί την πιο ασφαλή λύση.αλλά ακόμα εμένα δεν με πείθει απόλυτα.ίσως αν ηταν ακόμα πιο φθηνή και να πω ξέρω εγώ .δλδ για εμάς τα 4000-5000 που θα δώσω εγώ είναι πάααρα πολλά για Ελλάδα σε σχέση με τις τωρινές κοινωνικοοικονομικές συνθήκες.στην Κύπρο ακόμα και τα 12000(3000 grafts) που ζήταγαν πριν 3 χρόνια για fue για τα δεδομένα τους ήταν λίγα σε σχέση με μισθούς τους και επίπεδο βιοτικό.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

Φιλε αν ψαξεις καλα το site θα δεις οτι εγω ειμαι ο 1ος σε αυτο το site που λεω συνεχεια οτι οι τιμες πρεπει να πεσουν (αν κ εχουν πεσει λιγο).Εγω εβαλα 706 grafts οποτε αν κ εχω μια εμπειρια για το τι σημαινει μεταμοσχευση,σε καμια περιπτωση δεν μπορω να συγκριθω με καποιον που εβαλε απο 2500 -3000 grafts κ πανω.Παρολο που εκανα δωρεαν την μεταμοσχευση στην DHI σε καμια περιπτωση δεν θελω να τους κανω διαφημιση αλλωστε δεν εχω δει μιας κ ειμαι μολις 1 μηνα μετα την μεταμοσχευση τιποτα απο το τελικο αποτελεσμα.Αυτο που θελω να πω ομως ειναι οτι μου αρεσε γενικα ο τροπος που δουλευουν κ η οργανωση που εχουν.Γενικα ειμαι αισιοδοξος παντως γιατι βλεπω οτι εχει προχωρησει η μεταομοσχευση μαλλιων και νομιζω οτι τα επομενα 5 χρονια θα δουμε ακομα καλυτερα πραγματα και αν δουμε κ καποιο καινουργιο φαρμακο το οποιο θα ειναι 2-3 φορες πιο δυνατο απο την μινοξιδιλη τοτε πραγματικα θα εχει γινει ενα μεγαλο αλμα για την αντιμετωπιση της ΑΑ.
 

krhtikos21

Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

ΜΙΚΕΣ είπε:
Φιλε αν ψαξεις καλα το site θα δεις οτι εγω ειμαι ο 1ος σε αυτο το site που λεω συνεχεια οτι οι τιμες πρεπει να πεσουν (αν κ εχουν πεσει λιγο).Εγω εβαλα 706 grafts οποτε αν κ εχω μια εμπειρια για το τι σημαινει μεταμοσχευση,σε καμια περιπτωση δεν μπορω να συγκριθω με καποιον που εβαλε απο 2500 -3000 grafts κ πανω.Παρολο που εκανα δωρεαν την μεταμοσχευση στην DHI σε καμια περιπτωση δεν θελω να τους κανω διαφημιση αλλωστε δεν εχω δει μιας κ ειμαι μολις 1 μηνα μετα την μεταμοσχευση τιποτα απο το τελικο αποτελεσμα.Αυτο που θελω να πω ομως ειναι οτι μου αρεσε γενικα ο τροπος που δουλευουν κ η οργανωση που εχουν.Γενικα ειμαι αισιοδοξος παντως γιατι βλεπω οτι εχει προχωρησει η μεταομοσχευση μαλλιων και νομιζω οτι τα επομενα 5 χρονια θα δουμε ακομα καλυτερα πραγματα και αν δουμε κ καποιο καινουργιο φαρμακο το οποιο θα ειναι 2-3 φορες πιο δυνατο απο την μινοξιδιλη τοτε πραγματικα θα εχει γινει ενα μεγαλο αλμα για την αντιμετωπιση της ΑΑ.


το ξέρω οτί το λες το έχουμε ξανασυζητήσει και μεταξύ μας παλιότερα το θέμα μεταμόσχευση με μηνύματα. απλά οι τιμές ακόμα είναι στον θεό.σίγουρα υπάρχει μια καθοδική τάση και πιστεύω θα συνεχιστεί λόγω οικονομικών συγκυριών . ελπίζω και εγώ να βγει κάτι σε ορίζοντα 5 ετίας μπας και σωθούμε αλλά το καθυστερούν σκόπιμα πιστευώ γτ υπάρχει ήδη μια καλά στημένη βιομηχανία φαρμάκων και κλινικών μεταμοσχεύσεων.
 

n094

Active Member
RE: Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ DHI ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ.

Παίδες για μένα η σωστή στρατηγική είναι μία. Θεραπεία (από αυτές που υπάρχουν και αποδεδειγμένα μπορούν να σου "κρατήσουν" κάποια από τα "μαμά" μαλιά) και συντηρητικά βήματα μεταμόσχευσης, χωρίς πολύ μεγάλες πυκνότητες οι οποίες μπορεί να "θυσιάσουν" κάποια μοσχεύματα. Με αυτήν τη λογική και αυτά τα βήματα, μπορεί να αργήσεις λίγο, αλλά το αποτέλεσμα θα είναι το καλύτερο. Επίσης, μεγάλη βαρύτητα βλέπω ότι πέφτει τα τελευταία χρόνια στην μερική αναγέννηση της δότριας, αν αυτό επιτευχθεί τότε η μεταμόσχευση θα αλλάξει ριζικά. Αν δηλαδή ο Gho ή ο κάθε Gho αποδείξουν πραγματικά ότι πετυχαίνουν έστω και 50% αναγέννηση στα εξαγόμενα τριχοθυλάκια, τότε μπορεί και ο γιατρός άφοβα να πάει πιο γρήγορα και ο ασθενής να αυξήσει την αποθήκη μοσχευμάτων του και άρα και πιο φτηνή να γίνει η μμ και να μην υπάρχει μεγάλο πρόβλημα να ανέβεις στις πυκνότητες. Όσο για τις τιμές.... κάποιοι απλά ζουν σε άλλον πλανήτη και δεν ξέρουν τι ζητάνε. Για όσους από εμάς έχουν κάνει μμ ξέρουν πια ότι ναι μεν είναι μια χειρουργική αισθητική επέμβαση, η οποία ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν θα έπρεπε να κοστίζει πάνω από 5.000/ημέρα σε οποιαδήποτε περίπτωση, βάλτε τα κάτω και θα δείτε ότι το 3 και 4 ευρώ/μόσχευμα στα πάνω από 1500 μοσχεύματα είναι σχεδόν κλεψιά.
 
Μπλουζα