Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

AGELOS334 είπε:
ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΔΟΣΟΛΟΓΙΕΣ,ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙ 1 MG/ΗΜΕΡΑ ΣΕ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ 730 ΜG...ΕΝΩ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙ 5MG/ΗΜΕΡΑ ΣΕ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ 3.650 MG ΣΥΝΟΛΙΚΑ...ΑΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ 730 MG ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ 3.650 MG ΣΕ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ 5MG /ΗΜΕΡΑ ΣΑΝ ΔΟΣΗ ??
ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ ΛΙΓΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΣ....


ασε τα συμπτωματα μονο. κοιτα και τα αποτελεσματα απο σοβαροτερες βλαβες.
εσυ πιστευεις οτι στα 2χρονια θα σταματησεις την χρηση της ουσιας;αφου ξερουμε οτι αν σταματησει πανε τα ολοκαινουργια μαλλια..
Ξερεις οτι η ουσια εχει κατηγορηθει και για νεοπλασειες;
η φιναστερίδη δεν αθροίζεται στον οργανισμό (δεν πολλαπλασιάζεις ημέρες Χ δόση) => αποβάλλεται μετά 24-48h μέσω χολής

ισχύει βέβαια, ότι αν σταματήσεις την λήψη,τα νέα μαλλιά σε 6-12 μήνες θα πέσουν λόγω επαναφοράς της dht στα προηγούμενα επίπεδα

αν γνωρίζεις κάτι σε σχέση με "νεοπλασίες" και φινα, ποσταρε 'το για να έχουμε και εμείς άποψη...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xk

Active Member
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

YPOMONETIKOS είπε:
ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΧΘΕΣ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΚΑΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10 ΤΡΑΒΗΞΑ ΚΑΙ Μ#####ΙΑ....

αχαχαχαχαχαχα... :D :D :D :D άξιος άξιος :D :D :D
 

corkala

New Member
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

giorgos 29 είπε:
[quote author=Georgex6 link=topic=529.msg7971#msg7971 date=1235603311]
και σημαντικοτερο εχω ωρες ωρες καποια συναισθηματα πολυ ασχημα δε θελω να τρομαξω κανεναν αλλα ενα αισθημα στενοχωριας χωρις να χει γινει κατι ασχημο τη πρωτη φορα που το βιωσα αυτο τρελαθηκα τωρα λεω ηρεμα μπορει να φταιει το φαρμακο μπορει και οχι παντως ειναι οτι πιο δυσαρεστο μου εχει συμβει μεχρι τωρα
Εχεις δικιο εχει συμβει και σε μενα αυτο το συναισθημα
[/quote]

5 μερες επαιρνα κι εγω και δεν την πολυ παλεψα! ΘΑ συμφωνησω λοιπον κι εγωμε αυτο!
ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΙΔΕΣ ΜΗΝ ΦΩΝΑΖΕΤΕ, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ. ΑΝ ΕΓΩ ΚΟΤΕΨΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΥ ΕΝΙΩΘΑ ΠΕΣΜΕΝΟΣ ΓΕΝΙΚΑ, ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΠΗΡΕΡΑΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ! ΠΡοσωπικα γεγονοτα γραφω!
 

magic810

New Member
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

corkala καλα κανεις..και το αναφερεις...καλο ειναι να ακουγεται και κατι αλλο....απο το να τα παρουσιαζουμε ολα ροδινα......
οταν λες ομως 5 μερες τι εννοεις ειδες οτι σε 5 μερες επεσε η λιμπιντο σου?
γιατι εγω παιρνω φινα κοντα 4 μιση χρονια και ακομα ειμαι οκ.....
τι ποσοτητα επαιρνες?
 

magic810

New Member
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

Παιδες και κατι αλλο που εχω παρατηρησει λενε ολοι εγω δεν το κανω αυτο.....αλλα το λετε σαν να σας πιεζει καποιος να την παρετε.... ::)
καλα κανετε και δεν την παιρνετε...αλλα νομιζω οτι εχετε παρεξηγησει ορισμενοι καποιες συζητησεις που γινονται εδω μεσα.....
εδω μεσα δεν υπαρχουν ουτε προτροπες ουτε γραφονται συνταγες....
λεμε καποιες αποψεις και σαν μεγαλα παιδια μπορει ο καθενας να αξιολογησει τι ειναι καλο για καποιον και τι οχι?
επισης δεν χρειαζεαι να μπαινετε καθε φορα σε καθετι που ειναι εναντια στη θεραπεια που ακολουθουμε σε αντιπαραθεση επειδη εθιξε καποιος ενα φαρμακο που χρησιμοποιουμε..... :-\
ισως ΑΠΛΑ να μην δουλεψε για εκεινον
ο καθενας σχηματιζει την αποψη του απο την εμπειρια του και απλα τη καταθετει εδω μεσα
μην χαθει το νοημα τελειως και μπουμε στο τρυπακι αυτο που χρησιμοποιω εγω ειναι καλυτερο απο αυτο που λες εσυ.......
γιατι εμμεσως πλην σαφως εκει καταληγουμε παντα....
και κατι ακομα εχω κουραστει πολυ με το θεμα φιανστεριδη οποιος θελει ας την παρει οποιος δεν θελει ας μην ξαναμπει και ποτε στο θεμα αυτο
ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ 4 ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ...ΚΑΙ ΟΠΩς ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΠΕΙΣΤΩ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ...
ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ.....
ΑΚΟΥΩ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ....
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΑΣ ΛΕΩ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ....
ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΜΟΥ Γ%$%$ΤΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΗΣ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗΣ
 

Pierre

Member
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

Τα'πε όλα ο Magic. Ξεκάθαρα και σταρατα 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Θα συμφωνήσω μαζί του.
Εδω μέσα, παραθέτουμε και συζητάμε για τις απόψεις και τις εμπειρίες μας.

Μέσα απο αυτές τις συζητήσεις, ο καθένας βγάζει τα δικά του συμπεράσματα και λαμβάνει τις δικές, προσωπικές αποφάσεις.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

και εγω συμφωνω ρε παιδια

για τις 5 μερες νομιζω πως ειναι ψυχολογικο μερος ομως

τεσπα ο καθενας θα πρεπει να κανει αυτο που τον κανει να νοιωθει ομορφα

το θεμα ειναι να κερδισουμε ψυχολογια με το μαλλι και οχι να χασουμε οποτε

respect σε ολες τις γνωμες

και η καλυτερη επιλογη για τον καθενα ειναι αυτη που τον κανει να νοιωθει ομορφα
 

Άκης

Administrator
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

Μα η ίδια η εταιρία δεν μας λέει ότι τις πρώτες ημέρες θα το δει αυτό κάποιος.
Πάλι δεν το υποστηρίζω και δεν "σπρώχνω" κανένα να το πάρει, υπάρχουν άλλωστε εναλλακτικές λύσεις.
Αλλά μην αφήνεται να σας τρομάζουν άτομα που είναι άσχετοι... Δεν λέω για τα παιδιά που το πήραν και είδαν sides. Μιλάω για τους γνωστούς που δεν το ξέρουν, μπαίνουν στο google, πατάνε proscar, βλέπουν τα sides και τα γράφουν με τέτοιο καμάρι λες και ανακάλυψαν την Αμερική. Τα sides εν το μεταξύ είναι γνωστά.

Δεν είναι ανάγκη να το πάρει κανείς αν φοβάται. Θα είναι χειρότερα μετά. Μπορείτε να πάρετε rogaine, κάποιο τοπικό DHT blocker (χωρίς προσθήκες διάφορες all in one solution) και spiro.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

άντε καλά αυτοί που είδαν sides
εγώ που δεν είδα;! :eek: - δλδ πρέπει να λέω σε όλους "πάρτε μάγκες,δεν ισχύει τίποτα" ;!!!

σε όλους λέω ότι είναι γεγονός τα sides,αλλά εξηγώ τα κλασικά που λέμε :
- είναι αναστρέψιμα
-έχουν σχέση με την δόση
-υπάρχουν πολλά εναλλακτικά σε περίπτωση που σταματήσεις το χάπι ;)
 

corkala

New Member
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

Εμενα η ενσταση μου ειναι οταν καποιος γραφει οτι του συναιβει κατι απο φινα ή απο οποιοδηποτε αλλο πραγμα, η απαντηση απο μερικους ειναι οτι "ειναι ψυχολογικο, στο μυαλο σου ειναι ολα κτλ"

ΕΠΝΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ, ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ "ΜΠΟΜΠΕΣ" (ΕΝΝΟΩ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ) ΑΥΤΑ ΟΛΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΞΕ ΓΕΛΑΣΕ, ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ!
Εγω τα ζυγισα και προτιμησα αραιωμα παρα τιποτε χειροτερα... Εστω κι αν οι πιθανοτητες να συμβουν τα χειροτερα ειναι παρα πολυ μικρες!!
Αλλωστε και τα υπολοιπα που βαζουμε περα απο φινα ειναι και αυτα πολυ χημικα και με διαφορους κινδυνους...
 

comb

Member
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

Φίλε corkala, προσωπική μου άποψη είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις τα sides είναι ψυχολογικά, για τον απλούστατο λόγο ότι με την κινδυνολογία, όταν τελικά πάρει κάποιος το χάπι, είναι πεπεισμένος οτι θα έχει παρενέργειες και ψάχνει για αυτές. Και ασπιρίνη να πάρει κάποιος υπο αυτές τις συνθήκες, έχει μεγάλες πιθανοτητες να εμφανίσει sides. Εξάλλου σε αυτό βασίζονται και οι έρευνες. Δίνουν χάπι ζάχαρης σε εθελοντές(οι οποιοι νομιζουν οτι παίρνουν το φάρμακο), και εκείνοι σε κάποιο ποσοστό εμφανίζουν και βελτίωση, αλλα και παρενέργειες. Μετά συγκρίνουν αυτά τα ποσοστά με αυτους που παίρνουν το πραγματικό φάρμακο. Πολύ συχνά τα ποσοστά όσον αφορά τις παρενέργειες είναι συγκρισιμα, κάτι που δείχνει πόσο τεράστιο ρόλο παίζει η ψυχολογία.

Eγώ θα πρότεινα σε αυτούς που το ψάχνουν να πάρουν φίνα δοκιμαστικά, χωρίς αγχος, με χαλαρή αντιμετώπιση και πιθανώς ιατρική παρακολούθηση για να νιώθουν πιο ασφαλείς. Ύστερα από ένα διάστημα, θα μπορούν να πάρουν μια απόφαση με βάση τη δική τους εμπειρία.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim74

Member
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

εγω με αυτα που εχω δει και εχω ακουσει(οχι μονο εδω...) και για την φινα αλλα και για αλλα προιοντα τοσο για αποτελεσματα οσο και για παρενεργειες δυσκολο να πιστεψω καποιον...οχι πως το κανει με προθεση...απλα αλλοι τα φανταζονται αλλοι τα ελπιζουν και αλλοι απλα δεν επικοινωνουν με την πραγματικοτητα!δυστυχως....
 

Άκης

Administrator
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

Μα και πάλι ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη. Αν δω εγώ sides και τα πω, πάει να πει ότι θα δουν όλοι; Ή και το αντίθετο.
Βλέπεις τι παίζει με έρευνες και αναφορές, επιλέγεις, ρωτάς τον γιατρό σου και αποφασίζεις αν θα πάρεις ή όχι.
Αλλά, τόσοι και τόσοι γιατροί λένε ότι δεν έχει κάτι μόνιμο, γι' αυτό και ο λόγος που το παίρνεις καθημερινά άλλωστε. Αλλιώς, αν έκανε κάτι μόνιμα, θα παίρναμε μια φορά και αυτό θα ήταν.

Γενικά πολλά γράφονται και δεν ξέρεις καταρχάς ποιος είναι από πίσω. Γιατροί μεταμοσχεύσεων? Κλινικές? Αντίπαλα στρατόπεδα προϊόντων; Κατασκευαστές τοπικών διαλυμάτων; Αυτήν άλλωστε δεν είναι και η μαγεία μιας ανοιχτής δημόσιας συζήτησης, χωρίς "παρεμβολές" τρίτων; Να αναφέρονται τα πάντα ως έχουν, όχι όπως θέλουν να τα παρουσιάζουν οι εταιρίες.

Γιατί καλό το proscar, αλλά η merck δεν είναι και καμιά αγία. Ποιος ξέρει τι μπορεί και να μας κρύβει.
(Ντριιιιν. Ναι, ποιος; Από την Merck; Τι;;;; Θα μου δίνεται περισσότερα κάθε μήνα; Είστε και μαμώ τις εταιρίες, λάθος έκανα :D :D)

Εγώ είδα sides, το έχω πει πολλές φορές. Αλλά είδα αυτά που θεωρούνται στανταρ ότι θα τα δει κανείς στην αρχή. Δεν τρόμαξα γιατί το περίμενα, γιατί το έψαξα, διάβασα και ρώτησα.
Δεν μπήκα πχ σε ένα site με κινητά η υπολογιστές και ρώτησα σχετικά για να μου απαντήσουν όσοι δεν το ξέρουν και να πω, "α οκ, δεν το παίρνω, έχουν δίκιο αυτοί".
Μόλις το έκοψα για κάποιο διάστημα και το ξανά ξεκίνησα με δόση κάτω των 0.9mg, δεν είδα τπτ.

Επαναλαμβάνω, δεν "πιέζω" κανένα να το πάρει ή όχι. Όπως δεν μου το έκανε κανένας και σε εμένα. Μόνος μου το επέλεξα.
 

magic810

New Member
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

Παιδες για να καταλαβετε τι εννοω.....
Θα σας αναφερω την δικη μου ιστορια.....
Εγω την φιναστεριδη την ξεκινησα τελειως αφελεστατα μιας και ηταν η πρωτη φορα που εβαζα στον οργανισμο μου κατι που δεν μου ειχε συστησει προσωπικα γιατρος......
Μου την εμαθε ενας φιλος οπως εχω ξαναπει ο οποιος του την εδωσε ο γιατρος για να μην αποβαλει ο οργανισμος του τα μοσχευματα που μολις ειχε βαλει λογω dht....(να κρατησει δηλαδη την dht σε χαμηλα επιπεδα)γιατι οπως ολοι ξερουμε πλεον δεν σταματαει ο οργανισμος να την παραγει....
Ετσι λοιπον αφου μου εξηγησε στο περιπου για το τι ακριβως προκειται την ξεκινησα.....
την επαιρνα για σχεδον ενα εξαμηνο χωρις να ξερω τι ειναι αυτο που βαζω στο στομα μου....ισως η αφελεια μου με ειχε καθησυχασει και πεισει μαλλον οτι αυτο που παιρνω ειναι ακομα μια ακινδυνη <<βιταμινη>>
Ετσι αρχισα να το ψαχνω και στο ιντερνετ....δαιβαζα τα καλυτερα...μεχρι την στιγμη που επεσα στις παρενεργειες....και αρχια να αγχωνομαι λιγο....ετσι εκλεισα ενα ραντεβου σε ενα πολυ καλο γιατρο για να μου πει την γνωμη του και να τον ρωτησω..αν πρεπει τελικα να την παιρνω η οχι
Οταν πηγα στο ιατρειο του μου προτεινε μινοξιδιλη και ενα σαμπουαν με βιταμινουλες.....
Αυτο ομως που μου εκανε περισοτερο εντυπωση ηταν ενα φυλλαδιο που ειχε το οποιο ανελυε το propecia!!!!!!!(κ ομως)
Ετσι δεν αντεξα και τον ρωτησα ...βασικα το ειχα δει απλα τον αφησα να δω αν θα μου την προτεινε απο μονος του....
δεν μου την προτεινε και ετσι τον ρωτησα....
Του ειπα συγκεκριμενα τι ειναι το propecia?
με κοιταξε εκπληκτος και μου ειπε που το ξερεις εσυ αυτο?
του λεω το παιρνω...ωραια μου λεει συνεχισε να το παιρνεις για 6 μηνες.....αλλα οχι παραπανω....οταν το ρωτησα γιατι οχι παραπανω διστασε να μου απαντησει...και μπορω να πω οτι με απεφυγε γιατι ουτε ο ιδιος δεν ηξερε γιατι οχι παραπανω ...μου ειπε απλα οτι δεν ειναι καλο.......
Τελος παντων εγω το συνεχισα....και μπορω να πω οτι τα κανα και λιγο θαλασσα απτην αποψη οτι στη πορεια εμαθα και την ντουτα....ετσι σταματησα φιναστεριδη και αμεσως το εριξα στην ντουτα.....
καπνιζω πινω σαν τρελος και φανταστειτε οτι προσθεσα και αυτα στον οργανισμο μου...... :eek:
παρενεργεις εγω απο αυτες που αναφερονταν δεν ειδα σε καμμια των περιπτωσεων.......(αφθαρτος) :p
σταματησα την ντουτα μετα απο ενα εξαμηνο και ξεκινησα παλι φιναστεριδη......
Ο λογος οτι ακουγα τα χειροτερα....απτον περιγυρω μου κυριως ουρολογους και φαρμακοποιους.....με κοιτουσαν σαν εξωγηηινο και ολοι προσπαθουσαν να με πεισουν να μην την παιρνω......
Επειδη ομως παντα κανω του κεφαλιου μου και ειδικα οταν καποιος δεν εχει να μου δωσει επιχειρηματα δεν μπορει να με αποτρεψει με τιποτα.....γιατι δεν θεωρω επιχειρημα ειναι για τον προστατη κανει κακο....την στιγμη που υπαρχουν ανθρωποι που την χρησιμοποιουν και και γιατροι που την προτεινουν........
Πως ΕΧΕΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΙΤΗΣΗ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΧΙ ΜΗ.....ΟΤΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙ Η ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ......
ΠΕΙΤΕ ΕΓΩ ΠΟΙΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ?
ΑΝ ΑΚΟΥΓΑ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΗΝ ΒΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΙΝΑ ΠΟΤΕ......
ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΑΠΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΕΣ ΟΧΙ ΜΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΗΣΥΧΟ.......
Βεβαια ειναι επιλογη του καθενος....πως αντιλαμβανεται και αντιμετωπιζει καποια πραγματα......
Για να τελειωσω μετα απο ενα μιση χρονο περιπουυ και αφου με ειχαν ζαλισει οποτε το ανεφερα....αρχισα να σκεφτομαι.........................
στο μυαλο μου γυριζαν σκεψεις του στυλ λες να ισχυουν λες να μεινω στειρος λες να μην μπορω να κανω ερωτα.....?
Ε αυτο ηταν....ξαφνικα αρχισα να τα χαλαω στο κρεβατι....οχι τιποτα αλλο ακομα και την στιγμη που πηγαινα να καω κατι αυτα σκεφτομουν......
Ξενερωσα με ολο αυτο και το σταματησα μετα απο ενα χρονο....σχεδον αμεσως απεβαλα τις σκεψεις μου και ημουν παλι ενταξει....το μαλλι ομως οχι.....
ετσι το πηρα αποφαση και ξαναξεκινησα την φιναστεριδη χωρις αγχος και χωρις σκεψεις αυτην την φορα...και κατεληξα να την παιρνω χωρις καμμια παρενεργεια κοντα 4 μιση χρονια...τωρα......
ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ....ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ....
ΑΠΛΑ ΜΟΛΙς ΤΩΡΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ....(ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΣΩ GOOGLE) :)
Tουλαχιστον ετσι εγινε με εμενα........τωρα στο μελλον δεν ξερω τι μπορει να συμβει.....
Επισης κατι πολυ σημαντικο ειναι να καταλαβαινουμε ολοι τι λεμε......και τι κανουμε....
Γιατι το λεω...γιατι υπαρχουν καποια ατομα σε ξενα φορουμ που πανικοβαλουν τους παντες ......και τα παντα ...και οταν ερχεται η στιγμη να απαντησουν στη πιο κρισιμη ερωτηση που ειναι ποσα mg φινα επαιρνες απαντανε 5mg... ::)
Aπο κει και περα ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του.......
Αυτο ειναι το κακο οταν αξιολογουν και λαλουν πολλοι κοκοροι μαζι ......οτι σε καμμια των περιπτωσεων δεν εχω τα ιδια κριτηρια αξιολογησης μιας καταστασης με τον διπλανο μου......
Αυτο το λεω για το 5 μερες την παιρνω και ειδα ασχημα πραγματα....που ανεφερε καποιο παιδι.......
ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ ΣΑΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΕΜΕΝΑ......
Αυτα.....ελπιζω να εδωσα να καταλαβουν ολοι τι εννοω εγω προσωπικα οταν λεω οτι ολα ειναι στο μυαλο ....κατι που φυσικα δεν ειναι απολυτο για κανενα...για καποιους μπορει οντως να εινα οργανικο.....
ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΤΕ ΠΟΤΕ.............
ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΑΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΤΑΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ Η ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ.........ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ...
ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.... ;)
 

corkala

New Member
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

Μου αρεσε πολυ το κειμενο σου, μεχρι που με ψιλοεπεισες να ξαναρχισω φινα!
Απο εξετασεις κτλ τι εκανες? Το εψαχνες τακτικα?

υ.γ Ρε μηπως το τυρι FINA κανει τιποτα??? Βαλε ΦΙνα βαλε ΦΙνααααα ΧΟΧΟΧΟ
 

magic810

New Member
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

corkala είπε:
Μου αρεσε πολυ το κειμενο σου, μεχρι που με ψιλοεπεισες να ξαναρχισω φινα!
Απο εξετασεις κτλ τι εκανες? Το εψαχνες τακτικα?

υ.γ Ρε μηπως το τυρι FINA κανει τιποτα??? Βαλε ΦΙνα βαλε ΦΙνααααα ΧΟΧΟΧΟ

Σκοπος μου φιλε μου δεν ειναι να σε πεισω για κατι......μαλλον δεν υπαρχει σκοπος... ;)
απλα σου εξηγησα τι εννοω ολα στο μυαλο...
Απο εξετασεις....παω καθε χρονο και κανω εξετασεις θυροειδη και παντα αναφερω οτι παιρνω φινα στο γιατρο μου....για να το ελεγχει...δεν μου χει πει κατι ανησυχητικο......
Λες και απο αυτο τρωω...χαχαχαχα :p
ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΕΣΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ.....ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ....
 

show_palmettos

New Member
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

Παρενέργειες. Οι παρενέργειες των αναστολέων του ενζύμου είναι γενικά ελαφριές και περιλαμβάνουν:
Προβλήματα στύσης (στο 3 έως 4% των ανδρών που λαμβάνουν το φάρμακο)
Ελαττωμένη σεξουαλική επιθυμία
Ελαττωμένη ποσότητα σπέρματος κατά την εκσπερμάτωση
Γυναικομαστία (στο 0,4% των ανδρών που λαμβάνουν το φάρμακο). Επειδή δεν είναι ακόμη γνωστό εάν η γυναικομαστία προέρχεται πράγματι από το φάρμακο ή εάν το φάρμακο αυξάνει τον κίνδυνο ανάπτυξης καρκίνου του μαστού, πρέπει οι άνδρες που λαμβάνουν φιναστερίδη να ελέγχονται προσεκτικά μέχρι να διευκρινιστούν επαρκώς αυτές οι ασάφειες.
Αυτές οι παρενέργειες μπορεί να εξαφανιστούν εάν διακοπεί η λήψη του φαρμάκου ή μετά από τον πρώτο χρόνο λήψης του φαρμάκου. Η φιναστερίδη είναι το δραστικό συστατικό που βρίσκεται στο φάρμακο Propecia, που χρησιμοποιείται για την πρόληψη της τριχόπτωσης – συχνά ένα επιπλέον όφελος από την λήψη της φιναστερίδης για την θεραπεία της ΚΥΠ. Η φιναστερίδη μπορεί να λαμβάνεται με φάρμακα για την στυτική δυσλειτουργία.


ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΣΑ ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΤΑΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΙΝΟΤΕΚ !
 

Άκης

Administrator
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

Να προσθέσω και εγώ κάτι.
Έχει αναφερθεί πολλές φορές για την περίφημη αναφορά της Swedish Medical Products Agency στο κουτί του Propecia, ότι προκαλεί μόνιμο πρόβλημα.
Αυτό το έχουν αναφέρει πολλά μέλη εδώ, ο περίφημος inotech το είχε μάθει παπαγαλία, όλη την ώρα γι'αυτό έλεγε. Ειδικά δε στο propeciahelp, το έχουν κάδρο στο τοίχο τους οι υπεύθυνοι.

Με αφορμή την πρόσφατη συζήτηση που είχα με τον hopefull στο συγκεκριμένο θέμα, το τσέκαρα να δω τι λέει η περίφημη αυτή αναφορά.
Λέει λοιπόν εδώ (είναι pdf), στην σελίδα 3:
4.9 Overdose
In clinical studies, single doses of finasteride up to 400 mg and multiple doses of finasteride
up to 80 mg/day for three months
(n=71) did not result in dose-related undesirable effects.
Το ίδιο λοιπόν το site που παραθέτουν οι υπεύθυνοι του propeciahelp, μας τα λέει αλλιώς.
Με 80mg κιόλας.

Επίσης από εδώ πάλι, στη σελίδα 3 πάλι, λέει το περίφημο:
Frequency unknown:
persistent difficulty having an erection after discontinuation of treatment

που σημαίνει, ότι σαν συχνότητα είναι άγνωστο, γιατί ΔΕΝ υπάρχουν έρευνες άρα και δεν υπάρχουν αποδείξεις.
Προστέθηκε εκεί γιατί έλαβαν αναφορές/παράπονα από καταναλωτές (?) ότι τους παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα και οφείλουν να το πράξουν. Άσχετα αν δεν υπάρχει έρευνα, πρέπει να μπει.
Τώρα αν το είδαν αυτό οι καταναλωτές στα αλήθεια ή αναφέρθηκε στα ψέματα, ή αναφέρθηκε αλλά αυτός που το έπαθε το είχε στο μυαλό του, δεν μπορούν να το τσεκάρουν.

Αυτά εν ολίγοις για την περίφημη αναφορά.

Να επαναλάβω ότι ούτε υπέρ είμαι ούτε κατά του propecia. Αν κάποιος φοβάται, ας μην το πάρει, θα κάνει χειρότερο στον εαυτό του.
Αλλά δεν χρειάζεται να τρομάζουμε με την μια και να θέλουμε να βγούμε και στα μεσημεριανά παράθυρα, επειδή έτυχε κάποιος που δεν ξέρουμε τι σκοπό είχε, έγραψε κάτι.
Αναζήτηση θέλει και να είμαστε χαλαραααα, που έλεγε και ο σταρόβας ;)
 

Hopefull

New Member
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

Μονο ο ιδιος ο χρηστης ξερει πως αντιδρα στο φαρμακο και αποφασιζει για τον εαυτο του, αν δεν εχεις παρενεργειες εισαι αρχοντας και δε χρειαζεται να μπαινεις σε συζητησεις που δε σε νοιαζουν και απολαμβανεις τα οφελη, αν εχεις καποιες ε τοτε...εκει διαλεγεις

Παντως για το warning που λες Ακη οτι δεν υπαρχει ερευνα...και φαρμακα που τα αποσυραν δεν εγινε ερευνα, πεθανε πολυς κοσμακης που τα παιρνε και αποσυρθηκαν, δεν εγινε ερευνα ποσοι θα πεθανουν απο το χαπι και ποσοι απο το placebo και αποσυρθηκαν!
 

Άκης

Administrator
Απ: Η ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ

hopefull είπε:
Μονο ο ιδιος ο χρηστης ξερει πως αντιδρα στο φαρμακο και αποφασιζει για τον εαυτο του, αν δεν εχεις παρενεργειες εισαι αρχοντας και δε χρειαζεται να μπαινεις σε συζητησεις που δε σε νοιαζουν και απολαμβανεις τα οφελη, αν εχεις καποιες ε τοτε...εκει διαλεγεις
Βασικά πάει κάπως αλλιώς, γνωρίζεις, αποφασίζεις και μετά ξέρεις πως αντιδρά. :)

hopefull είπε:
Παντως για το warning που λες Ακη οτι δεν υπαρχει ερευνα...και φαρμακα που τα αποσυραν δεν εγινε ερευνα, πεθανε πολυς κοσμακης που τα παιρνε και αποσυρθηκαν, δεν εγινε ερευνα ποσοι θα πεθανουν απο το χαπι και ποσοι απο το placebo και αποσυρθηκαν!
Στο ξανα είπα και παρεξηγήθηκες. Δεν έχεις κάτι να πεις και μιλάς γενικά και αόριστα.
Αλλά επειδή μου λες, να σου απαντήσω.

Άλλο να πεθάνει κάποιος, το οποίο εύκολα μπορεί να το πιστοποιήσει η κάθε εταιρία.
Δεν χρειάζεται πιστεύω και πολλά για να το καταλάβει κανείς. Και πρέπει να το αποσύρει, αν τους ξέφυγε αυτό στα κλινικά στάδια. Αν και αυτό συνήθως γίνεται σε φάρμακα όπως το εμβόλιο της νέας γρίπης που βγήκε χύμα, και όχι φάρμακα που περνάνε από έλεγχο.
Το propecia, τον πέρασε αυτόν τον έλεγχο με την ανικανότητα και κρίθηκε αθώο, είναι πλέον γνωστό. Αλλιώς θα το έγραφαν από την αρχή.

Και άλλο να πεις κοίτα no κούκου. Πως να το πιστοποιήσει η εταιρία μου λες; Να τρέχει στο σπίτι του καθενός, φορτωμένοι με ταινίες XXX και να βλέπει τις αντιδράσεις?

Και στην τελική, δεν έχει καμία σχέση ο θάνατος με το propecia. εκτός αν γνωρίζεις κάτι και δεν μας το λες.
 
Μπλουζα