Ηλεκτρονικο τσιγαρο

kapa

Μέλος του προσωπικού
πλεον εχω καταντησει να κανω 10 ml ηλεκτρονικο τσιγαρο.
5 τσιγαρα θερμαινομενα.
και ενα τσιγαρο κανονικο μερα παρα μερα.
αν ηταν φθηνοτερα τα θερμαινομενα θα εκανα ενα πακετακι την ημερα+ηλεκτρονικο,ειναι ακριβα και με τσουζει.
το περιεργο ειναι οτι ποτε δεν με ετσουξε 18 χρονια που εδινα 10 ευρω την μερα σε τσιγαρα.
τωρα που ειδα το μηδαμινο κοστος του ηλεκτρονικου το τελευταιο 10μηνο ποναει η τσεπη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

thimios72

Member
Για το εαν ειναι καλυτερο η οχι το θερμαινομενο απο το κανονικο καλο θα ηταν να ερωτηθουν οσοι εκοψαν το κανονικο και πηγαν στο θερμαινομενο... Εγω προσωπικα που καπνιζα 3-4 τσιγαρα την ημερα επειδη εχω και ενα μικρο αλλεργικο ασθμα με επηρέαζε, αλλα με το θερμαινομενο που κανω εδω και 3 μηνες 8-10 την ημερα δεν καταλαβαινω τιποταααα..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εχω μια υποψια οτι το θερμαινομενο βγαζει λιγο πισα.
εγω προς το παρον τα εχω κοψει και το κανονικο τσιγαρο και το θερμαινομενο,μονο ατμισμα.
δυστυχως δεν μπορω να βρω αν δεν εχει πισα η οχι.
ξανα θυμιζω οτι εγω ξεκινησα το ατμισμα λογω αποφραξης πνευμονων,ειναι σημαντικο για εμενα να μην λαμβανω καθολου πισα
 

Briner

Active Member
πλεον εχω καταντησει να κανω 10 ml ηλεκτρονικο τσιγαρο.
5 τσιγαρα θερμαινομενα.
και ενα τσιγαρο κανονικο μερα παρα μερα.
αν ηταν φθηνοτερα τα θερμαινομενα θα εκανα ενα πακετακι την ημερα+ηλεκτρονικο,ειναι ακριβα και με τσουζει.
το περιεργο ειναι οτι ποτε δεν με ετσουξε 18 χρονια που εδινα 10 ευρω την μερα σε τσιγαρα.
τωρα που ειδα το μηδαμινο κοστος του ηλεκτρονικου το τελευταιο 10μηνο ποναει η τσεπη
Τα 10 ml δεν είναι λίγα, αλλά δεν είναι και κάτι τραγικό. Δοκίμασε να αυξήσεις την νικοτίνη.

Δοκίμασα θερμαινόμενα και δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα. Το ίδιο και με ατμοποιητή βοτάνων όπου έβαλα χύμα καπνό. Ίσως φταίει βέβαια το ότι είχα 5 χρόνια να καπνίσω. Δυστυχώς όμως, δεν άρεσαν και στη γυναίκα μου -γι' αυτήν τα πήρα. Στην πραγματικότητα παίρνεις την γεύση του «ωμού» καπνού. Αν συμβιβάζεσαι μ' αυτή, ΟΚ. Από άποψη κόστους δεν συμφέρει, οπότε αξίζει την προσπάθεια μόνο αν έχεις πρόβλημα υγείας και δεν θες/μπορείς να πας στο ηλεκτρονικό, ή ακόμη κι επειδή απλά δεν θες να βρομίζεις τον τόπο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εκτος απο την υγεια,που το ατμισα ειναι υγεια σε σχεση με το καπνισμα,πλεον εχω δει τα αποτελεσματα του πανω μου.
ειναι τεραστια η διαφορα στο κοστος.
ηθελα 3 χιλιαρικα τον χρονο σε τσιγαρα.
στο ατμισμα θελω 300 ευρω τον χρονο,και ατμιζω πολυ,οπως και καπνιζα πολυ.
στα 300 ευρω εχω βαλει τα παντα....υργο ατμισματος,ενα μοντ που θα καει,ατμοποιητες,αντιστασεις που θα καουν.
τα τσιγαρα εχουν φτασει 30 λεπτα το ενα,αν το ακουγε καποιος αυτο το 2.000 δηλαδη 100 δραχμες το ενα τσιγαρο θα φυτευε καπνα μονος του στον κηπο και θα τα καπνιζε
 

makis25

Well-Known Member
Η υψηλη φορολογια στο τσιγαρο ειναι το καλυτερο που θα μπορουσε να συμβει σε αυτο το τοπο σχετικα με τα καπνικα προιοντα. Η υψηλη τιμη δρα αποτρεπτικα .
 

thimios72

Member
εχω μια υποψια οτι το θερμαινομενο βγαζει λιγο πισα.
εγω προς το παρον τα εχω κοψει και το κανονικο τσιγαρο και το θερμαινομενο,μονο ατμισμα.
δυστυχως δεν μπορω να βρω αν δεν εχει πισα η οχι.
ξανα θυμιζω οτι εγω ξεκινησα το ατμισμα λογω αποφραξης πνευμονων,ειναι σημαντικο για εμενα να μην λαμβανω καθολου πισα
Εγω και με δυο τσιγαρα ενιωθα να με ενοχλει στο αναπνευστικο... με το θερμαινομενο εχει τυχη να κανω και 3-4 σε μια ωρα και δεν με ενοχλει καθολου....για την πισσα πιστευω ενα καλο τεστ ειναι να δεις το φιλτρακι του στο τελος σε σχεση με το κανονικο τσιγαρο..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Εγω και με δυο τσιγαρα ενιωθα να με ενοχλει στο αναπνευστικο... με το θερμαινομενο εχει τυχη να κανω και 3-4 σε μια ωρα και δεν με ενοχλει καθολου....για την πισσα πιστευω ενα καλο τεστ ειναι να δεις το φιλτρακι του στο τελος σε σχεση με το κανονικο τσιγαρο..
το κοιταξα πολλες φορες και ειναι ασπρο https://www.hairlossgr.com/threads/Ηλεκτρονικο-τσιγαρο.11748/page-12#post-214006
οταν το κοψεις ομως η εσωτερικη πλευρα του φιλτρου ειναι κιτρινη,για το θερμαινομενο λεω
 

thimios72

Member
το κοιταξα πολλες φορες και ειναι ασπρο https://www.hairlossgr.com/threads/Ηλεκτρονικο-τσιγαρο.11748/page-12#post-214006
οταν το κοψεις ομως η εσωτερικη πλευρα του φιλτρου ειναι κιτρινη,για το θερμαινομενο λεω
Ααα οκ, δεν το εψαξα αυτο.. παντος εχω δει πολυ μεγαλη διαφορα.. και εκτος του αναπνευστικου με το κανονικο ζαλιζομουν λιγο αυχενικου ισως παντα ενω με το θερμαινομενο ελεχιστα εως καθολου..
 

nikolakis

Well-Known Member
Ημουν καπνιστής των 10-15 στριφτων για 15 χρόνια. Δεν μπορούσα να το κόψω με τίποτα αν κ πάντα το ήθελα κ μάλιστα κάθε φορά που άναβα ένα τσιγάρο ένιωθα τύψεις ότι κάνω κάτι κακό στον εαυτό μου. Πριν 7 μήνες άρχισα να νιώθω κάτι τσιμπήματα στο στήθος αριστερά τα οποία κάποιες φορές συνδιαζονταν με ταχυπαλμίες κ άλλες με αίσθημα παλμών το οποίο είναι χειρότερο για όσους ξέρουν τι εννοώ.
Εν τάχει σας λέω ότι δεν ήταν κάτι άλλο από μυοσκελετικους πόνους οι οποίοι μαζί με το φόβο κ το στρες δημιουργούσαν κ όλα τα αλλα κουλά τα οποία όμως με έκαναν να χεστω τόσο πολύ που όχι απλά το έκοψα το τσιγάρο αλλά ούτε κ θέλω να το ξαναδώ στα μάτια μου. Απορώ δε πως έκανα τέτοιο πράγμα στον εαυτό μου όλα αυτά τα χρόνια κ όταν κάποιος καπνίζει δε μπορώ να σταθώ με τίποτα δίπλα του με πνιγεί ο καπνός σε τραγικό σημείο.
Συμπερασμα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
παρελαβα το θηριο.δεν εχετε δει μεγαλυτερο ατμοποιητη.ο δικος μου εχει 12 ml χωρητικοτητα.μια φωτο διπλα απο τον nautilus aspire που εχει 5 ml χωρητικοτητα,εστησα αντισταση και ξεκινησα,πολυ θετικες εντυπωσεις για αρχη
47573419_322331931694378_836700624723640320_n.jpg
 

kwstas mpatsios

Active Member
καλησπερα συγνωμη που γραφω εκτος θεματος.
κυριε καπα πωσ 8α μπορουσα να ερθω σε επικινωνια μαζι σου χριαζομαι την βοηθεια σου για να λυσω ενα θεμα με την μινοξιδιλη καθωσ απο οτι ειδα γνωριζεισ αρκετα περι του θεματοσ αλα δεν μπορεσα να βρω καποιο θεμα ποθ να μοθ απανταει στισ ερωτισεις
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
καλησπερα συγνωμη που γραφω εκτος θεματος.
κυριε καπα πωσ 8α μπορουσα να ερθω σε επικινωνια μαζι σου χριαζομαι την βοηθεια σου για να λυσω ενα θεμα με την μινοξιδιλη καθωσ απο οτι ειδα γνωριζεισ αρκετα περι του θεματοσ αλα δεν μπορεσα να βρω καποιο θεμα ποθ να μοθ απανταει στισ ερωτισεις
οχι και κυριε,νιωθω παππους:p
στειλε μου πμ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
συναδελφοι ατμιστες και καπνιστες πως τα πατε?εγω μεθαυριο κλεινω εναν χρονο ατμισμα,πλεον εδω και κανενα 2 μηνο ειμαι με 15ml ατμισμα και ενα τσιγαρο την μερα,το iqos το παρατησα εντελως.
μαλλον ετσι θα συνεχισω,θα κοιταξω σιγα σιγα να παρατησω και τους επισκευασιμους γιατι μου εχουν σπασει τα νευρα:rolleyes:
 

TH24

Member
Για να μπω και εγώ στην συζήτηση, 3 χρόνια ατμιστης και συνεχίζω. Παροτι το νεαρό της ηλικίας μου (24), καπνιζα 6 χρόνια. Το ηλεκτρονικό το επελεξα με γνώμονα να μην βρωμανε ρούχα, στόμα και σπίτι και επειδή δεν έχει πίσσα. Κατά τα άλλα από θέμα αντοχής είμαι καλα.

Το μονο που με ανησυχεί είναι ότι και το ηλεκτρονικό δεν είναι αθώο και είμαστε πειραματόζωα κατά καποιο τροπο.

Και κάτι επίκαιρο. Αύριο πιάνω δουλειά σε μαγαζι με ηλεκτρονικό τσιγαρο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Για να μπω και εγώ στην συζήτηση, 3 χρόνια ατμιστης και συνεχίζω. Παροτι το νεαρό της ηλικίας μου (24), καπνιζα 6 χρόνια. Το ηλεκτρονικό το επελεξα με γνώμονα να μην βρωμανε ρούχα, στόμα και σπίτι και επειδή δεν έχει πίσσα. Κατά τα άλλα από θέμα αντοχής είμαι καλα.

Το μονο που με ανησυχεί είναι ότι και το ηλεκτρονικό δεν είναι αθώο και είμαστε πειραματόζωα κατά καποιο τροπο.

Και κάτι επίκαιρο. Αύριο πιάνω δουλειά σε μαγαζι με ηλεκτρονικό τσιγαρο
με το καλο στην νεα δουλεια,εγω ειμαι μελος στο vaping.gr στην αρχη μπηκα για να μαθω τι επιπτωσεις εχει το ατμισμα στην υγεια,πλεον ειμαι εκει μονο για αγοραπωλησιες ατμο και κανενα mod
εχουν γινει παρα πολλες ερευνες πανω στο ατμισμα,το ρεζουμε τους ειναι
δεν εχει πισα,οποτε δεν προκαλει καρκινο και αποφραξη στους πνευμονες.
εχει νικοτινη αλλα απορροφαται μονο το 40% απο αυτην που θα προσθεσουμε.
η νικοτινη ειναι που προκαλει την αρτηριοσκληρυνση.
δεν ειναι αθωο αλλα ειναι πολυ ποιο υγιεινο απο το καπνισμα.
εγω που εκανα την μεταγραφη απο καπνισμα σε ατμισμα λογω αποφραξης στους πνευμονες τα ειδα απο πρωτο χερι τα ωφελη στην υγεια
 

TH24

Member
με το καλο στην νεα δουλεια,εγω ειμαι μελος στο vaping.gr στην αρχη μπηκα για να μαθω τι επιπτωσεις εχει το ατμισμα στην υγεια,πλεον ειμαι εκει μονο για αγοραπωλησιες ατμο και κανενα mod
εχουν γινει παρα πολλες ερευνες πανω στο ατμισμα,το ρεζουμε τους ειναι
δεν εχει πισα,οποτε δεν προκαλει καρκινο και αποφραξη στους πνευμονες.
εχει νικοτινη αλλα απορροφαται μονο το 40% απο αυτην που θα προσθεσουμε.
η νικοτινη ειναι που προκαλει την αρτηριοσκληρυνση.
δεν ειναι αθωο αλλα ειναι πολυ ποιο υγιεινο απο το καπνισμα.
εγω που εκανα την μεταγραφη απο καπνισμα σε ατμισμα λογω αποφραξης στους πνευμονες τα ειδα απο πρωτο χερι τα ωφελη στην υγεια


Ας ελπίσουμε ότι στο εγγύς μέλλον να το επιβεβαιώσει ότι ειναι καλυτερο από το τσιγάρο.
 
Μπλουζα