ΗΕLP!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

$$$

New Member
Απ: ΗΕLP!

Caherine είπε:
Παντου έιναι η αραίωση... Αμα
Με δεις στο δρομο δε θα το καταλαβεις αλλα εχω αραιωσει στους κροταφους πισω στη κορυφη στη δοτρια μερι και μπροστα στο hairline!!! Νομιζα οτι είναι απο αγχος γιατι το 10 δε μου φερθηκε καλα... Εχασα το παππου μου τον θείο μου και το σκύλο μου αλλα το αγχος και η στεναχωρια δε δικαιολογούν τη λιπαρότητα!!!

caherine η ταπεινή μου άποψη είναι να μην κανεις καμια θεραπεία ;)εγώ πιστεύω το πρόβλημα σου είναι διατροφής + ιδέα μάλλον έχουνε δίκιο οι γονείς σου και αυτό φαίνεται από τα κιλά σου 1,72 - 48 κιλά δεν είναι φυσιολογικό ... εγώ είμαι 1,72 - 73 κιλά και είμαι πολύ λεπτός ...
πρόσεχε λίγο τι διατροφή σου ;D αν θέλεις βάλε μια φωτό μονο τα μαλλιά σου να δεις τι θα σου πούνε όλοι εδώ μέσα είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις κανένα απόλυτος πρόβλημα 8) και να ξέρεις αυτές οι μαγικές θεραπειες που ψάχνεις απλά δεν υπάρχουνε όλες οι υπάρχουσες θεραπειες απλά δεν κάνουνε τίποτα :( μην έχεις την εντύπωση ότι θα βάλεις κάτι από τα γνωστά στα μαλλιά σου και θα πυκνώσουνε :grandpa: αυτά είναι παραμυθάκια για να βγάζουνε οι φαρμακευτικές και τα τσιρακια κάνα φράγκο :knup:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Caherine

Member
Απ: ΗΕLP!

$$$ μετά απο ακόμα μια μέρα με κλάματα μ´έκανες λίγο πιο αισιόδοξη thanx !!!!
Eχω αρχισει να φτιαχνω τη διατροφή μου αλλα κιλά δε παιρνω, έχασα κιόλας :(
 

$$$

New Member
Απ: ΗΕLP!

Caherine είπε:
$$$ μετά απο ακόμα μια μέρα με κλάματα μ´έκανες λίγο πιο αισιόδοξη thanx !!!!
Eχω αρχισει να φτιαχνω τη διατροφή μου αλλα κιλά δε παιρνω, έχασα κιόλας :(

caherine από τα λεγόμενα σου ο δερματολόγος - και οι γονείς σου είπανε δεν έχεις κανένα πρόβλημα ;D επόμενος είσαι κατά φαντασία ασθενής το είχα πάθη και εγώ παλιά αυτό :( επειδή καπνίζω από πιτσιρικάς πονούσα λίγο στο στήθος καμια φορα από γυμναστική η από κρύωμα και τραγουδούσα καζαντζίδη η ζωή εδώ τελειώνει σβήνει το καντήλι μου :D είχε κολλήσει στο μυαλό μου ότι έχω πρόβλημα όλο αυτό σκεφτόμουνα αλλα μετά το φιλοσόφησα και το ξεπέρασα δεν είναι τίποτα μην ανησυχείς 8)
 

Caherine

Member
Απ: ΗΕLP!

$$$ i wish.... !

Αλλα δε νομιζω να είμαι τοσο υστερικη γιατι τα κοκαλακια που χρησιμοποιούσα περσυ φετος δε μου κανουν :(((((( δε πιανουν τα λιγα μαλλακια :(

Ευχαριστώ though, ειχα και εγω υποχονδριακές τασείς νομιζα οτι αν παρω depon θα πεθάνω επειδή πόναγε η κοιλιά μου και hypothetically ειχα περιτονίτιδα...!!! :D

Επέζησα .... :tease: κ επειδή με ενθαρύνεις ελπίζω να χω λίγο πιο πυκνά μαλλιά το καλοκαίρι και τοτε κερναω ολο το forum Σφηνάκια - καλυτερα με μαλλιά μεθυσμένη και broke παρά με savings και cabrio coupe κεφάλι!!! 8) ειδικά σε γυναίκα στα 24 :(
 

$$$

New Member
Απ: ΗΕLP!

Caherine είπε:
$$$ i wish.... !

Αλλα δε νομιζω να είμαι τοσο υστερικη γιατι τα κοκαλακια που χρησιμοποιούσα περσυ φετος δε μου κανουν :(((((( δε πιανουν τα λιγα μαλλακια :(

δεν m κάνουν τα κοκαλάκια λέει :D :D :knup: :tease: :down

Caherine είπε:
Ευχαριστώ though, ειχα και εγω υποχονδριακές τασείς νομιζα οτι αν παρω depon θα πεθάνω επειδή πόναγε η κοιλιά μου και hypothetically ειχα περιτονίτιδα...!!! :D
μήπως τραγουδούσες και καζανζίδη? :D

Caherine είπε:
Επέζησα .... :tease: κ επειδή με ενθαρύνεις ελπίζω να χω λίγο πιο πυκνά μαλλιά το καλοκαίρι και τοτε κερναω ολο το forum Σφηνάκια - καλυτερα με μαλλιά μεθυσμένη και broke παρά με savings και cabrio coupe κεφάλι!!! 8) ειδικά σε γυναίκα στα 24 :(

αλκοόλ e? το αλκοόλ ανεβάζει τετοστερόνη-προλακτίνη-κορτιζόλη στις γυναίκες και γενικά ένα χάος στις omrones γia αυτό χαλαρά με το αλκοόλ 8)
λοιπόν βγάλτο από το μυαλό σου δεν έχεις τίποτα σταματα όλες αυτές τις @@@%#^$ που παίρνεις βιταμίνες κτλ και πρόσεχε τι διατροφή σου .την επομενη φορα που θα μου απάντησης να συνοδεύεται με φωτό από τι ζυγαριά να γραφει 65 κιλά 8) :D :knup:
 

Ntia

New Member
Απ: ΗΕLP!

αγαπητή catherine,

προσπάθησε να μην πανικοβάλεσαι. εγώ το μόνο που κατάφερα ήταν μια ωραία κρίση πανικού με όλες τις συνέπειές της..

καταρχάς θα πας σε εναν ενδοκρινολόγο και σε ένα δερματολόγο. ο παθολόγος δεν είναι για την περίπτωσή σου. είναι απλά άλλη ειδικότητα. ορμονολογικό έλεγχο κάνουμε για πολλά πράγματα έχουμε δεν έχουμε σταθέρο κύκλο. μπορεί ο κύκλος να είναι σταθερός, αυτό δεν λέει κάτι.

πρέπει να χαλαρώσεις λίγο, με πανικό δεν καταφέρνεις απολύτως τίποτα.

για άρχή νούμερο ένα κίνηση, βρες ένα χόμπυ και προσπάθησε να μην σκέφτεσαι όλη την ώρα τα μαλλιά. πιάστα μιά ωραία κοτσιδούλα όχι σφιχτή, και βγες με τους φίλούς σου. προσπάθησε να περνάς καλά και να μην σκέφτεσαι τις τρίχες.

δεύτερον, κάνε τις εξετάσεις που θα σου δώσει ο ενδοκρινολόγος σου και μετά συζητήστε μαζί τα αποτελέσματα ακόμα και αν είναι άψογα.

τρίτον πάρε τα αποτελέσματα και πήγαινε σε έναν δερματολόγο. ζήτα του να σου δώσει ένα διάλυμα για την τριχόπτωση και ίσως κάποια συμπληρώματα, τα οποία να ξέρεις ότι δεν κάνουν καμιά φοβερή δουλειά απλά ίσως υποστηρίζουν ελάχιστα τη δουλειά που γίνεται με το διάλυμα... άρα όοοοτι χρήματα έχεις δώσει μέχρι τώρα να ξέρεις ότι έχουν πάει άκλαφτα..!

προσπάθησε να εντοπίσεις ποια είναι η εποχή που χειροτερεύει η κατάσταση, έτσι ώστε κάθε τέτοια εποχή να εντείνεις τη θεραπεία.

προσπάθησε να καταλάβεις ότι η ζωή σου δεν είναι μόνο τρίχες.

ψυχραιμία πάνω απ' όλα! στη ζωή μας καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε τοοοοσα πολλά προβλήματα. αν κάνουμε έτσι για τις τρίχες τότε πώς θα αντιμέτωπίσουμε όοοολα τ' άλλα?

όλα αυτά στα λέω γιατί έχω αντιμετώπιζω πρόβλημα από τα 20 μου και τώρα κοντεύω 32...
 

Ntia

New Member
Απ: ΗΕLP!

αυτο που μπορώ να σου προτείνω με κλειστά μάτια, είναι το Argeal της Ducray για τη λιπαρότητα. να λούζεσαι με αυτό λούσιμο παρα λούσιμο και να το αφήνεις λίγη ώρα. μετά από λίγο καιρό να δεις σημαντική διαφορά.
 

Caherine

Member
Απ: ΗΕLP!

Ntia!

thank για το response!

Ειναι πολύ helpful οι συμβουλές σου αλλα φοβάμια οτι αν αρχίσω με γιατρούς δε θα τελειώσω ποτε... κυρίως επειδή πήγα σε δερματολόγο και μου είπε οτι δεν έχω κανενα πρόβλημα - για την ακρίβεια μου είπε οτι μου ''έχει φιλήσει ο θεός το κεφαλι'' :D ...μετα απο 1+ μήνα τα μαλλιά μου τα αισθάνομαι να μειώνονται ανα λούσιμο....παρόλο που ο κύριος μ έδιωχε μονο με μια συνταγή για εξετάσεις Τ3 Τ4 και φεριττινης, ενώ τσεκαρε το θυροειδή και μου είπε οτι δεν εχω πρόβλημα - (επιασε το λαιμό μου και είδε τη παλαμη μου) εκανε και ενα Pull test και απ αυτο κατέληξε οτι δεν έχω τριχόπτωση...!!!

Ξερω οτι το χω κουράσει - αλλα μεχρι το Σεπτεβριο δεν είχα θέματα με το μαλλι μου - ήταν νορμάλ απο τέλη Οκτωβρίου και μετά άρχισε να με απασχολεί και απο τοτε αλάζει συνεχώς - είναι δυνατόν με ΑΑ να πάρω τη κάτω βόλτα μέσα σε 2-3 μήνες??? Ασε που η δεξιά πλευρά είναι χειρότερη απ'την αριστερή... :p Ως γυναίκα κάτι θα ξέρεις παραπάνω..!!!
 

Ntia

New Member
Απ: ΗΕLP!

είναι γεγονός ότι υπάρχουν διάφοροι γιατροί.

κι εγώ στην αρχή είχα πάει σε μια δερματολόγο που μου πρότεινε να κάνω περμανάντ. επίσης είχα κάνει τριχοριζόγραμμα στο συγγρού και μου τα έβγαζαν όλα νορμάλ.

όμως αν θέλεις βοήθεια πρέπει να πας σε άλλον δερματολόγο. οι γιατροί είναι ένας φαύλος κύκλος και αυτό είναι γεγονός αλλά υπάρχει πάντα κάποιος κατάλληλος για να βοηθήσει. βλέπεις ότι αόριστα και μόνη σου έχεις πάθει πανικό. έχεις αγοράσει ένα σωρό πράγματα που τα περισσότερα δεν βοηθούν και έχεις βρεθεί σε τέλμα.

αυτό το πρόβλημα ξεκινά ξαφνικά. έτσι ξαφνικά ξεκίνησε και σε μένα.

επίσης η αραίωση προκύπτει πιο εύκολα στη πλευρά της χωρίστρας και είναι λογικό. μήπως έχεις χωρίστρα στη δεξιά πλευρά?? αν όχι, ακόμα κι έτσι, πάντα μια πλευρά μειονεκτεί της άλλης έχεις δεν έχεις τριχόπτωση, η δεξιά με την αριστερή μας πλευρά διαφέρει.

θα πρέπει όμως όλοι να ξέρουμε ότί μεγαλώνοντας αλλάζουν πολλά πράγματα (εντάξει, σίγουρα καποιοι αποτελούν εξαιρέσεις). δλδ ένα παράδειγμα.. αλλιώς δείχνει καποιος με 60 κιλά στα 20 κι αλλιώς στα 35 κτλ.. οι άνδρες αραιώνουν λίγο μπροστά, αλλάζει συνήθως η δομή των χαρακτηριστικών και του προσώπου. κάπως έτσι πιστεύω, ότι δεν μπορούμε να έχουμε όλες τα μαλλιά που ειχαμε στα 18. άδικο αλλά είναι γεγονός, και αν υπάρχει και τριχόπτωση περιπλέκει λίγο τη κατάσταση.

η αλωπεκία διαφέρει και σε περιπτώσεις και από άνθρωπο σε άνθρωπο οπότε δεν μπορώ να σου απάντησω.. πάντως και ξαφνικά μπορεί να ξεκινήσει και ραγδαία. τις περισσότερες φορές νομιζω οτι φταίμε εμείς με το άγχος μας και ίσως χειροτερεύει η κατασταση.

επίμένω, ενδοκρινολογος-δερματολογος και μετα μπαινεις σε μια σειρα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Caherine

Member
Απ: ΗΕLP!

Xdante είμαι μέσα στις φυσιολογικές τιμές :( δυστυχώς γιατί είχα ελπίδες οτι θα το ρίξω στη σωστή διατροφή και και θα βγαλω μαλλιά αλλα που τετοια τύχη !
Αν και παντού έχω δεί οτι πρέπει να ναι π´ανω απο 70 η φεριττίνη για να βγάλεις μαλλιά!!

Και σα να μην εφταναν οι εξελίξεις σήμερα με επιασε τρελή φαγούρα και όταν ξύστηκα εβγαλα μικρά ασπρα κομματάκια!! Στο μαύρο μαλλι είναι μια τρέλα!!!
 

xDante

Member
Απ: ΗΕLP!

Caherine είπε:
Xdante είμαι μέσα στις φυσιολογικές τιμές :( δυστυχώς γιατί είχα ελπίδες οτι θα το ρίξω στη σωστή διατροφή και και θα βγαλω μαλλιά αλλα που τετοια τύχη !
Αν και παντού έχω δεί οτι πρέπει να ναι π´ανω απο 70 η φεριττίνη για να βγάλεις μαλλιά!!

Και σα να μην εφταναν οι εξελίξεις σήμερα με επιασε τρελή φαγούρα και όταν ξύστηκα εβγαλα μικρά ασπρα κομματάκια!! Στο μαύρο μαλλι είναι μια τρέλα!!!


[sup]Η παθολόγος, πρώην διευθύντρια στο ΕΣΥ, δρ Βασιλική Σιατερλή, απαντά ότι η φεριτίνη είναι απλώς η αποθήκη του σιδήρου στον οργανισμό μας.

Εφόσον ο αιματοκρίτης σας είναι καλός και έχει αποκλειστεί από τις εξετάσεις σας τυχόν απώλεια αίματος, δεν δημιουργείται πρόβλημα στον οργανισμό σας. Το πιθανότερο είναι ότι ο οργανισμός σας δεν απορροφά καλά τον σίδηρο ή ότι δεν τρώτε αρκετές τροφές που να είναι πλούσιες σε σίδηρο.

Συνιστάται να κάνετε μία επιπλέον εξέταση αίματος, τη ΔΕΚ (δικτυοερυθροκύτταρα αίματος) και να τρώτε περισσότερες τροφές με σίδηρο (μοσχάρι, σπανάκι, φακές κ.ά.). [/sup]
8)

τώρα για την φαγούρα.... μήπως η βαφή σε χαλάει ?
 

Caherine

Member
Απ: ΗΕLP!

Κατ αρχάς διάβασα οτι τα πας καλά με τη θεραπεία σου congrats ;D

Οσο για τη βαφή ... Δεν τα έχω βάψει ποτε.... In fact δεν έχω πάει ποτε στη ζωή μου σε κομμωτήριο!!!!
 

xDante

Member
Απ: ΗΕLP!

thanks ;)
αυτός που ρωτάει πάντως για να γνωρίζεις έιναι 70 και έχει φεριτίνη 7-12 οπότε μην τρελαίνεσαι...

τώρα θα σου πρότεινα να κάνεις την θεραπεία μου αλλά δεν ξέρω αν έχεις όρεξη να γίνεις ξανθιά :D :D

anyway καλά αποτελέσματα στις ορμονικές tommorow 8)
 

Caherine

Member
Απ: ΗΕLP!

Thank ya xdante!! Επίση good luck με τα οξυζενέ .... Λές ο Εμινεμ να χε τριχόπτωση ?? :tease:

Και πιστεψέ με με τόσα που έχω αγοράσει αν ήμουν στα χρώματα της julia θα λουζόμουν μ οξυζενε!!!!
 

sofia

New Member
Απ: ΗΕLP!

Caherine καλησπέρα και από μένα.Δεν έχω να σου πω κάτι σε σχέση με θεραπείες γιατί και γω ακόμα το ψάχνω και πειραματίζομαι πάνω μου αλλά αυτό που μου έκανε φοβερή εντύπωση μόλις το διάβασα είναι το 1.72 48 κιλά.Πιστεύω πως πρώτα απ'όλα πρεπει να ξεκινήσεις από αυτό και να βάλεις κάποια κιλά γιατί όπως και να χει είναι δυσανάλογο το ύψος με το βάρος σου.Ίσως άμα βάλεις κιλά να πάρουν τα πάνω τους και τα μαλλιά σου,τουλάχιστον ποιοτικά.Μετά φυσικά πολύ σημαντικό ρόλο έχει το ψυχολογικό κομμάτι.Σίγουρα το πιο εύκολο για τον καθένα είναι να συμβουλεύει τον άλλο να αποβάλει το άγχος γιατί δεν κάνει καλό και να προσπαθεί να μην στεναχωριέται αλλά το θέμα είναι πως το βάζεις εσύ ο ίδιος στο ριμάδι το κεγάλι σου.Όσο λιγότερο ασχολείσαι με αυτό πάντως τόσο το καλύτερο είναι.Δεν λέω να μην το ψάξεις αλλά να μην κάθεσαι π.χ με τις ώρες στον καθρέφτη,να μην μετράς τις τρίχες που χάνεις μετά το μπάνιο,να μην μιλάς συνέχεια γι αυτό στους δικούς σου ανθρώπους.Εγώ ως ένα βαθμό το χω καταφέρει και πραγματικά έχω νιώσει πολύ καλύτερα.Ενταξει δεν λέω,υπάρχουν φορές που με παίρνει από κάτω και αρχίζω να το συζητάω αλλά το κόβω από μόνη μου.Όσο γι'αυτά που λες περί χωρισμού δεν πιστεύω να τα λες σοβαρά.Αν δεν σε στηρίξει ο άνθρωπος σου σε μια δύσκολη στιγμή ποιος θα σε στηρίξει;
Επίσης τελευταία διάβασα ένα βιβλίο που μπορώ να πω μου έκανε καλό.Λέγεται "οι σκέψεις μας ρυθμιστές της υγείας μας" του Αβρααμίδη.Αν έχεις χρόνο διάβασε το και γενικά το συνιστώ.Εξεπλάγην με το πόσο πολύ μπορούμε να επηρρεάσουμε την υγεία μας μόνο με τις αρνητικές μας σκέψεις.
Εύχομαι καλή δύναμη και πάνω απ'όλα think positive!
 

Caherine

Member
Απ: ΗΕLP!

Hello

long time no see!
κατ' αρχάς να ευχαριστίσω τι sofia για την εθαρυντική απάντηση!!!!
Θέλω να ενημερώσω οτι επισκεύτικα και άλλο δερματολόγο, στο Πειραιά, και έμεινα πολύ πιο ευχαριστημένη απ'αυτά που μου είπε.
Μπορώ να πώ οτι με καθυσίχασε αρκετά και απο τότε μου κόπηκε η καθημερινλη κλάψα. :p
Λοιπόν μου εξήγισε οτι δε χάνω μαλιά αλλα έχει αδυνατίσει πολύ η τρίχα που μπορεί να οφειλεται στη κακή διατροφη και στι χαμηλή (30) φεριττίνη. Μου έδωσε follon caps 2 την ημέρα, 2 σαμπουάν - ένα φρεζιντερμ και ένα anti-dandurff να λούζομαι εναλάξ και μια λοτιόν τοπικη la Roche με aminexil γ να δυναμώσω τη τρίχα. Φεύγοντασ μου είπε να αποβαλλω το αγχος γιατί δε θα χάσω τα μαλλιά μου - μπορώ να πώ οτι αυτή η τελευταία φράση με βοήθησε πιο πολύ στο ψυχολογικό μου και ήδη αισθανομαι καλύτερα.
Δε μπορώ να πω οτι δε με πέρνει ποτε απο κάτω αλλα τουλαχιστον θυμάμαι τη φράση και κάνω cheer up!!

AYTA hope I helped καμία κοπέλα εδώ! ???
 

PhoebeB

New Member
Απ: ΗΕLP!

Catherine, εμένα πάντως με βοήθησες μ'αυτά που έγραφες, ειδικά με το χιούμορ σου σε κάποιες απαντήσεις! Να 'σαι καλά! ;D Αλήθεια, ποιός είναι ο δερματολόγος που πήγες στον Πειραιά? Μπορείς να μου στείλεις το όνομά του σε πμ???
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα