Ερωτηση για μεταμοσχευση

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

christos2

New Member
Απ: Ερωτηση για μεταμοσχευση

ειμαι 22,οταν μπαινω στο μπανιο βλεπω 20 τριχες
τα μαλλια μου παντα ηταν λεπτα απλος παρατηρησα καποια αδυναμια τους τελευταιους 2 μηνες
πιο πολυ στους κροταφους και στο hairline.....απλα γενικα το καλουπι μου ειναι ιδιο με του πατερα μου ο οποιος εχει
τους ιδιους κροταφους και hairline απλος η τριχα του ειναι πιο χοντρη απο εμενα....και δεν ειναι φαλακρος....
εγω απλος θελω να κατεβει το hairline μου 1cm απλα για αυτο θα προχωρισω σε επενβαση....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ερωτηση για μεταμοσχευση

christos2 είπε:
ειμαι 22,οταν μπαινω στο μπανιο βλεπω 20 τριχες
τα μαλλια μου παντα ηταν λεπτα απλος παρατηρησα καποια αδυναμια τους τελευταιους 2 μηνες
πιο πολυ στους κροταφους και στο hairline.....απλα γενικα το καλουπι μου ειναι ιδιο με του πατερα μου ο οποιος εχει
τους ιδιους κροταφους και hairline απλος η τριχα του ειναι πιο χοντρη απο εμενα....και δεν ειναι φαλακρος....
εγω απλος θελω να κατεβει το hairline μου 1cm απλα για αυτο θα προχωρισω σε επενβαση....
αν βλεπεις 20 τριχες στο μπανιο χανεις 50+ την μερα,θα πρεπει να ξανακοιταξεις το ενδεχομενο για ανδρωγενετικου τυπου αλωπεκια,εχει καποια χαρακτηριστικα η συγκεκριμενη.
στις ποιο πολλες περιπτωσεις ξεκιναει με αδιασμα των κροταφων.
οταν φτασεις nw2 στους κροταφους με τριχοπτωση λεπτενει το υπολοιπο μαλλι μεχρι να γινει εμφανη αραιωση στο vertex
 

christos2

New Member
Απ: Ερωτηση για μεταμοσχευση

το θεμα ειναι οτι εχω καποια αραιοση στους κροταφους,και εχει λεπτεινει και το μαλλι μου γενικα(αυτο ομως μπορει να ειναι λογο της θεραπιας που κανω )επειδη απο τοτε που ξεκινησα τη θεραπεια βλεπω αυτη τη αδυναμια....ο γιατρος ομως ηταν πολυ καθετος οτι δεν προκηται να χασω τα μαλια μου.....και οτι θα με βοηθησει να τα δυναμοσω......
εγω πιστευω οτι παιζει μεγαλω ρολο το ανχος....εσυ τι λες???
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ερωτηση για μεταμοσχευση

christos2 είπε:
το θεμα ειναι οτι εχω καποια αραιοση στους κροταφους,και εχει λεπτεινει και το μαλλι μου γενικα(αυτο ομως μπορει να ειναι λογο της θεραπιας που κανω )επειδη απο τοτε που ξεκινησα τη θεραπεια βλεπω αυτη τη αδυναμια....ο γιατρος ομως ηταν πολυ καθετος οτι δεν προκηται να χασω τα μαλια μου.....και οτι θα με βοηθησει να τα δυναμοσω......
εγω πιστευω οτι παιζει μεγαλω ρολο το ανχος....εσυ τι λες???
ο ενας γιατρος λεει οτι ειναι ανδρωγενετικη αλωπεκια γι αυτο και προτεινε φινα μινοξ,το ιδιο λεω και εγω.
για το ανχος νομιζω οτι τα μαλλια που δεν τα εχει χτυπησει διηδροτεστοστερονη δεν φευγουν.
αλλα πρωτου μπεις σε τριπακι θεραπειων θα πρεπει να εξακριβωσεις αν ειναι οντως
 

christos2

New Member
Απ: Ερωτηση για μεταμοσχευση

εχεις απολυτο δικαιο......αυτο που θελω να σου πω με το θεμα της ψυχωλογιας ειναι οτι απο τοτε που αρχησε το προβλημα
με τα μαλια μου δεν ειχα κακη ψυχωλογια απλα, επεσα σε καταθληψη.....και αυτο ηταν το χειροτερο απο ολα.... πανω απο ολα ειναι να εισαι
ενταξει με τον εαυτο σου...αλλα φυσικα και πρεπει να κανεις το καλυτερο σε θεμα θεραπειας σινηδητα αλλα χωρις να σε επιρεαζει αλλου(παρενεργιες)....
συγνωμη για την ορθογραφια μου....το ξερω οτι ειναι χαλια....απλα εδω στη κυπρο ειμαστε λιγο διαφορετικα......... ;)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ερωτηση για μεταμοσχευση

christos2 είπε:
εχεις απολυτο δικαιο......αυτο που θελω να σου πω με το θεμα της ψυχωλογιας ειναι οτι απο τοτε που αρχησε το προβλημα
με τα μαλια μου δεν ειχα κακη ψυχωλογια απλα, επεσα σε καταθληψη.....και αυτο ηταν το χειροτερο απο ολα.... πανω απο ολα ειναι να εισαι
ενταξει με τον εαυτο σου...αλλα φυσικα και πρεπει να κανεις το καλυτερο σε θεμα θεραπειας σινηδητα αλλα χωρις να σε επιρεαζει αλλου(παρενεργιες)....
συγνωμη για την ορθογραφια μου....το ξερω οτι ειναι χαλια....απλα εδω στη κυπρο ειμαστε λιγο διαφορετικα......... ;)
το θεμα της ψυχολογιας βελτιωνεται με τον καιρο το σταδιο της καταθλιψης μολις ειδαμε την κατηφορα στην αρχη λιγο πολυ ολοι το περασαμε,αλλα πιστεψε με οσο θα περναει ο καιρος αυτο θα βελτιωνετε.
τον πρωτο χρονο μολις συνηδητοποιησα το προβλημα ειμουν και εγω πολυ χαλια,ουτε καθρεφτη δεν τολμουσα να κοιταξω.
τωρα λεω σιγα να μην φυγουν,που θα βρουνε καλυτερα απο το κεφαλι μου? ::)
ναι ειστε διαφορετικα στην κυπρο,οδηγατε αναποδα :p
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Ερωτηση για μεταμοσχευση

christos2 είπε:
παιδια εγω ειμαι απο κυπρο,ειχα προβλημα με την τριχοπτω στη πηγα στη h@c εκει μου εδωσαν την θεραπεια φινα και μινο....
στη τελικη επειδη ειδα καποια σημπτοματα πηγα σε ενα καλο δερματολογο ο οποιος μου ειπε οτι δεν εχω τελικα προωλημα και οτι δεν
θα γινω καραφλος απλος απο το ανχος διμιουργιθηκαν ολα,και οτι απλος θα ανεβουν οι κροταφοι μου πιο πανω.....
τωρα περνω μονο βιταμινες για τα μαλια,το ανχος δεν μου εφυγε και δεν ξερω γιατι....
εψαξα πολυ για μεταμοσχευση και το συμπερασμα μου ειναι οτι θα κανω μεταμοσχευση στο rahal τον επομενο χρονο γιατι θελω να δω πως
παει η κατασταση.....οποιος εδνιαφερεται για τον ιδιο γιατρο ας επικοινονισει μαζι μου....θα ηταν πολυ πιο καλο να παμε σαν παρεα τοσο
μακρινο ταξιδι......

Κανενας σοβαρος γιατρος του εξωτερικου δεν θα σου κατεβασει τη hairline σε τοσο μικρη ηλικια με τον φοβο να προχωρησει η τριχοπτωση και να πας για norwood 5,6 και μαλιστα χωρις φινα
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Ερωτηση για μεταμοσχευση

Η ψυχολογία ειναι το παν. Ίσως φανεί γελίο αλλά όταν βλέπω εποχιακή αραίωση αγχώνομαι, στεναχωριέμαι και η τριχόπτωση αυξάνεται. Όταν ηρεμώ και ελπίζω σαν να εκκρίνω αυξητικές ορμόνες και ενώ την μια μέρα έχανα 20-30 τρίχες, την επόμεν στο λούσιμο και επάλειψη ματζουνιών μπορεί και 5!!! Παίζει και η ψυχολογία τεράστιο ρόλο. Άμα πιστέψεις στην θεραπεία, θα πιστέψει και αυτή σε εσένα!!! Όσο για το πρόβλημα της ΑΑ γενικά, με τον καιρό συμβιβάζεσαι και προσαρμόζεσαι.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ερωτηση για μεταμοσχευση

μην τρελενεστε με την ψυχολογια,στην τελικη σχεδον ολοι οι αντρες εχουν προβλημα αλωπεκιας.
εχετε παρατηρησει τι ποσοστο εχουν?
και δεν μιλαω για ηλικιες 20 χρονον.
δειτε απο 30 και πανω ποιο ειναι το ποσοστο γιατι και εγω στα 20 δεν ειχα προβλημα,θα δειτε οτι ξεπερναει χαλαρα το 50% των αντρων ::)
 

christos2

New Member
Απ: Ερωτηση για μεταμοσχευση

μπορει καποιος γιατρος να σου πει μεχρι τι σημειο θα φτασεις???
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ερωτηση για μεταμοσχευση

christos2 είπε:
μπορει καποιος γιατρος να σου πει μεχρι τι σημειο θα φτασεις???
μεχρι το σημειο που εχεις τριχοπτωση και βλεπεις τις τριχες να λεπτενουν
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mouratidis

New Member
Απ: Ερωτηση για μεταμοσχευση

Φιλε cristos2. Αν ημουν στην θεση σου θα εστειλα τις φωτογραφιες μου στο rahal η σε οποιδηποτε γιατρο εμπιστευομουν περισσοτερο για μια εκτιμηση. Αυτοι ξερουν καλυτερα να σε συμβουλευσουν για το προβλημα σου
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Ερωτηση για μεταμοσχευση

christos2 είπε:
εχεις απολυτο δικαιο......αυτο που θελω να σου πω με το θεμα της ψυχωλογιας ειναι οτι απο τοτε που αρχησε το προβλημα
με τα μαλια μου δεν ειχα κακη ψυχωλογια απλα, επεσα σε καταθληψη.....και αυτο ηταν το χειροτερο απο ολα.... πανω απο ολα ειναι να εισαι
ενταξει με τον εαυτο σου...αλλα φυσικα και πρεπει να κανεις το καλυτερο σε θεμα θεραπειας σινηδητα αλλα χωρις να σε επιρεαζει αλλου(παρενεργιες)....
συγνωμη για την ορθογραφια μου....το ξερω οτι ειναι χαλια....απλα εδω στη κυπρο ειμαστε λιγο διαφορετικα......... ;)
danceworld_2001 είπε:
Η ψυχολογία ειναι το παν. Ίσως φανεί γελίο αλλά όταν βλέπω εποχιακή αραίωση αγχώνομαι, στεναχωριέμαι και η τριχόπτωση αυξάνεται. Όταν ηρεμώ και ελπίζω σαν να εκκρίνω αυξητικές ορμόνες και ενώ την μια μέρα έχανα 20-30 τρίχες, την επόμεν στο λούσιμο και επάλειψη ματζουνιών μπορεί και 5!!! Παίζει και η ψυχολογία τεράστιο ρόλο. Άμα πιστέψεις στην θεραπεία, θα πιστέψει και αυτή σε εσένα!!! Όσο για το πρόβλημα της ΑΑ γενικά, με τον καιρό συμβιβάζεσαι και προσαρμόζεσαι.

Ξεχαστε αγχοι και ψυχολογιες....δεν υπαρχουν τετοια πραγματα
DHT...γαμω την DHT
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα