Ερωτήσεις αρχάριου για φίνα

Kostas97

Well-Known Member
Κ γιατί να την κόψεις τη μινοξιδιλη και να μην αλλάξεις δοσολογία σε μια φορά αντί 2 τη μέρα μετά από ένα χρόνο; Η κάθε δεύτερη μέρα; Δεν είναι πιο ασφαλές έτσι για να διατηρήσεις ότι σου έχει δώσει; Πάντως εμένα στο online con που του Λορέντσο η Grace μου έγραψε ότι δεν προτείνουν μινοξιδιλη και ότι να μην περιμένω regrowth. Δεν το καταλαβαίνω αυτό.. επειδή είμαι 40 ; Επειδή είναι nw 4? Δεν ξέρω .. Αν ο cvial το καταλαβαίνει ας μας πει.
Απο καθολου το λιγο σιγουρα ειναι καλυτερο, το 1 φορα τη μερα επισης με τα χρονια φαινεται να ειναι Οκ. Δεδομενου οτι ειναι και πολυ πιο ευκολο για μακροχρονια χρηση-συνεπεια.
Απο τη στιγμη που δε θες να την κοψεις, ολα καλα.
Υποθετω πως ο γιατρος με τα χρονια δεν εχει πειστει οτι η συγκεκριμενη θεραπεια δινει αποτελεσματα, συνεπως και δεν την προτεινει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Marios1982

Well-Known Member
Απο καθολου το λιγο σιγουρα ειναι καλυτερο, το 1 φορα τη μερα επισης με τα χρονια φαινεται να ειναι Οκ. Δεδομενου οτι ειναι και πολυ πιο ευκολο για μακροχρονια χρηση-συνεπεια.
Απο τη στιγμη που δε θες να την κοψεις, ολα καλα.
Υποθετω πως ο γιατρος με τα χρονια δεν εχει πειστει οτι η συγκεκριμενη θεραπεια δινει αποτελεσματα, συνεπως και δεν την προτεινει.
Εμένα μου είπε 95% τη δουλεια την κάνει η φίνα. Το 5% είναι το υπόλοιπο. Εγώ βέβαια το πήρα απόφαση για 2 χρόνια να το μπουρλοτιασω. Φίνα, μινο, σαμπουάν τριχόπτωσης/κετοκοναζαλη/saw palmetto, χάπια epicrin/lamberts/βιοτινη μέχρι να βρω τα pill max, θέλω τώρα να αρχίσω και Derma rolling και να ψαχτώ και για το laser του Αναστασάκη. Έχω μουλαρωσει, παίζω όσα βάλω και όσα φάω. Ότι γίνει έγινε. εξάλλου παρενέργειες δεν έχω. Όπως επίσης και έντονο shedding, κάτι το οποίο με προβληματίζει. Πάντως στους 4 μήνες το μαλλί μου έχει φουντώσει πολύ και έτσι παίρνω κίνητρο να συνεχίσω μέχρι να μπω για μμ. Και στο κάτω κάτω το 5% που λέει ο Λορέντσο δε με χαλάει. Ας πάω και από εκεί ότι μπορώ.
 

Kostas97

Well-Known Member
Κώστα αν θυμάμαι καλά ο Lorenzo ήταν ενθαρρυντικός και για ντουτα πάρα το μικρό σου προβλημα;
Θυμασαι σωστα ναι. Μου ειπε οτι η φινα 1mg/day ηταν επιβεβλημενη, θεωρει οτι θα δουμε βελτιωση(diffuse thinner) και οπως ειπες και για την ντουτα. Μου το ειπε ως επιλογη, οτι παιζει, αλλα δεν μου μπηκαμε σε διαδικασια σκεψης για την περιπτωση μου.

Θα σας πως χαρακτηριστικα τι μου ειπε... Υπαρχει γενικοτερο thinning στο μικροσκοπιο, εαν χασεις ενα 40% πυκνοτητα ακομα, το προβλημα θα γινει εμφανες. Εαν ειχες αυτο το thinning μετα τα 30, το low dose θα ηταν μια σκεψη.
Εγω μεχρι να παω εκει, ακουγα οτι ειμαι καλα, δεν εχω θεμα, η δερματολογος μου ελεγε τοπικη συνεχιζουμε, και ο ιδιος επειδη καταλαβα οτι με τοπικη δε θα τα εβγαζα περα... ειχα ηδη ξεκινησει ενα 4μηνο πριν παω το low dose.

Ευτυχως πηγα στο Cons και ξεκινησα full dose. :D Ηταν η καλυτερη επιλογη που μπορουσα να κανω, γιατι μου ανοιξε τα ματια...
 

Kostas97

Well-Known Member
Εμένα μου είπε 95% τη δουλεια την κάνει η φίνα. Το 5% είναι το υπόλοιπο. Εγώ βέβαια το πήρα απόφαση για 2 χρόνια να το μπουρλοτιασω. Φίνα, μινο, σαμπουάν τριχόπτωσης/κετοκοναζαλη/saw palmetto, χάπια epicrin/lamberts/βιοτινη μέχρι να βρω τα pill max, θέλω τώρα να αρχίσω και Derma rolling και να ψαχτώ και για το laser του Αναστασάκη. Έχω μουλαρωσει, παίζω όσα βάλω και όσα φάω. Ότι γίνει έγινε. εξάλλου παρενέργειες δεν έχω. Όπως επίσης και έντονο shedding, κάτι το οποίο με προβληματίζει. Πάντως στους 4 μήνες το μαλλί μου έχει φουντώσει πολύ και έτσι παίρνω κίνητρο να συνεχίσω μέχρι να μπω για μμ. Και στο κάτω κάτω το 5% που λέει ο Λορέντσο δε με χαλάει. Ας πάω και από εκεί ότι μπορώ.
Καταλαβαινω απολυτα το αγχος σου και αυτα που αναφερεις. Να θυμασαι ομως οτι δεν ειναι 100μετρα η διαδρομη, αλλα μαραθωνιος. Κανε οσο το δυνατον σωστοτερες επιλογες προκειμενου οι θεραπειες να μπορουν να σε συντροφευουν για χρονια και οχι να τις σταματησεις λογω παρενεργειας που μπορουσες να αποφυγεις. :D

Φιναστεριδη(ν.1) μινοξιδιλη(ν.2) που μαζι λειτουργουν πολυ καλα και με τα υπολοιπα μην ασχολεισαι καν.
Εκτος και αν εχεις αλλους παραγοντες που μπορει να επηρεασουν αρνητικα, οπως λ.χ. πιτυριδα κλπ που χρειαζεσαι συγκεκριμενα σαμπουαν.
 

Kostas97

Well-Known Member
@Kostas97 @adelino225 @MaleCyprus
Και σε εμένα αυτό ακριβώς έχει γίνει ρε παιδιά όταν ξεκίνησα φίνα+μινοξ τοπικά είδα καλό αποτέλεσμα τώρα πλέον μετά από ένα χρόνο+ βλέπω ότι αρχίζουν πάλι τα μαλλιά να αραιώνουν με σχετικά γρήγορο Ρυθμό σαν να έχασε την αποτελεσματικότητα ξαφνικά
Επίσης αυτό που κάθε πρωί χρειάζομαι λούσιμο γιατί τα μαλλιά λαδωνουν από αυτά που βάζω με έχει κουράσει πραγματικά
Εαν θες να συνεχισεις μινο, που για εμενα αφου ξεκινησες συνεχισε, παρε αφρο Kirkland(φθηνος)/Regaine. Θα βαζεις το βραδυ και το πρωι δε θα θελει λουσιμο.
Επισης φινα σε χαπι(proscar/4) και αποφασιζεις εβδομαδιαια δοσολογια.
 

Marios1982

Well-Known Member
Καταλαβαινω απολυτα το αγχος σου και αυτα που αναφερεις. Να θυμασαι ομως οτι δεν ειναι 100μετρα η διαδρομη, αλλα μαραθωνιος. Κανε οσο το δυνατον σωστοτερες επιλογες προκειμενου οι θεραπειες να μπορουν να σε συντροφευουν για χρονια και οχι να τις σταματησεις λογω παρενεργειας που μπορουσες να αποφυγεις. :D

Φιναστεριδη(ν.1) μινοξιδιλη(ν.2) που μαζι λειτουργουν πολυ καλα και με τα υπολοιπα μην ασχολεισαι καν.
Εκτος και αν εχεις αλλους παραγοντες που μπορει να επηρεασουν αρνητικα, οπως λ.χ. πιτυριδα κλπ που χρειαζεσαι συγκεκριμενα σαμπουαν.
Εννοείται είναι μαραθώνιος. Κοίτα, λούζομαι καλα κάθε μέρα. Και γιατί δεν μπορώ χωρίς καθημερινό μπάνιο, αλλά κυρίως γιατί έχω λιπαρό μαλλί. Δεν έχω σοβαρό θέμα με πιτυρίδα, αλλά λαδώνει γρήγορα σχετικά.. δηλαδή το πρωί λούζομαι το απόγευμα προς βράδυ λάδωσε.. και πριν αρχίσω θεραπεια λάδωνε υπερβολικά και μου έκανε κ μια μικρή πιτυρίδα. Κ φυσικά τριχόπτωση. Κ επειδή δεν πήγαινε άλλο πλέον, αποφάσισα για τη θεραπεια. Ενώ είχα σταθεροποιηθεί στα 30 στα 36 περίπου άρχισε υπερβολικό λάδωμα. Οπότε ναι θέλω να παίρνω καλά σαμπουάν γιαυτο το λόγο. Τώρα το πόσο βοηθάει τη θεραπεια, ένας Θεός ξέρει. Πάντως το fungoral λένε βοηθάει. Τι να πω, δεν ξέρω …κ η βιταμίνη σίγουρα βοηθάει στους γρήγορους κύκλους και στη λάμψη. Στο πάχος δεν ξέρω.. εννοείται φίνα όλη τη δουλεια, αλλά αν σε παίρνει να το τελειοποιήσεις, γιατί όχι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dlazaros

Well-Known Member
Εννοείται είναι μαραθώνιος. Κοίτα, λούζομαι καλα κάθε μέρα. Και γιατί δεν μπορώ χωρίς καθημερινό μπάνιο, αλλά κυρίως γιατί έχω λιπαρό μαλλί. Δεν έχω σοβαρό θέμα με πιτυρίδα, αλλά λαδώνει γρήγορα σχετικά.. δηλαδή το πρωί λούζομαι το απόγευμα προς βράδυ λάδωσε.. και πριν αρχίσω θεραπεια λάδωνε υπερβολικά και μου έκανε κ μια μικρή πιτυρίδα. Κ φυσικά τριχόπτωση. Κ επειδή δεν πήγαινε άλλο πλέον, αποφάσισα για τη θεραπεια. Ενώ είχα σταθεροποιηθεί στα 30 στα 36 περίπου άρχισε υπερβολικό λάδωμα. Οπότε ναι θέλω να παίρνω καλά σαμπουάν γιαυτο το λόγο. Τώρα το πόσο βοηθάει τη θεραπεια, ένας Θεός ξέρει. Πάντως το fungoral λένε βοηθάει. Τι να πω, δεν ξέρω …κ η βιταμίνη σίγουρα βοηθάει στους γρήγορους κύκλους και στη λάμψη. Στο πάχος δεν ξέρω.. εννοείται φίνα όλη τη δουλεια, αλλά αν σε παίρνει να το τελειοποιήσεις, γιατί όχι.
Να σου πω τι έχω καταλάβει. Το κεφάλι εκκρίνει σμήγμα περίπου την ίδια ποσότητα κάθε μέρα, οπότε το λάδωμα του κεφαλιού δεν εξαρτάται μόνο απο το σμήγμα αλλά και απο την ποσότητα και το μάκρος των τριχών που έχουμε στο κεφάλι. Πρίν την φίνα είχα τα μαλλιά στους 5-6 πόντους μάκρος, ενα κλασσικό μπαμπαδίστικό κούρεμα με χωρίστρα στο πλάι. Λούσιμο το πρωί, χωριάτικη σαλάτα το απόγευμα το κεφάλι, μέσα στο λάδι (έχω και ΣΔ και έβαζα και τάλκ για να σώσω το λούσιμο). Εννοείται κούτελο μύτη και τα συναφή βουτηγμένα στο λάδι. αρχίζω φίνα.. τα μαλλιά πολλαπλάσιάζονται και το μάκρος φτάνει μέχρι την άκρη της μύτης και το κούρεμα τώρα είναι πομπαδούρα. Το ίδιο σμήγμα και τό ίδιο λαδωμένο κούτελο και μύτη αλλά τα μαλλιά... τα μαλλιά θέλουν λούσιμο κάθε 3η μέρα! Αμα τα λούσω νωρίτερα είναι σαν αχυρόμπαλα ξερά και σκληρά.
Οπότε το συμπέρασμα μου είναι οτι αμα έχεις κοντά και αραιά μαλλιά θέλεις λούσιμο κάθε μέρα γιατί το λάδι δεν έχει που να απλωθεί και αμα έχεις πυκνά ή μακρυά μαλλιά θέλεις λούσιμο κάθε 2η - 3η μέρα γιατί το λάδι κάνει την δουλειά του.
 
Μπλουζα