Ερωτήσεις αρχάριου για φίνα

spyneft

New Member
Καλησπέρα, είμαι 21 χρόνων και έχω μια διάχυτη αραίωση στο μπροστά και στο πίσω μέρος του κεφαλιού
Πριν 2 περίπου χρόνια άρχισα μινοξ και φίνα τοπικά μόνο στην αρχή είδα βελτίωση όμως τον τελευταίο καιρό έχει ελαττωθεί πολύ η δράση και η αραίωση προχωράει.
Αποφάσισα λοιπόν να ξεκινήσω φίνα επιτέλους (είχα κάνει ένα νήμα παλιότερα και όλη μου συνέστησαν να ξεκινήσω) έχω κάποιες ερωτήσεις όμως.
Αρχικά ψάχνω και δεν μπορώ να βρω ένα δερματολόγο στην Θεσσαλονίκη που να δίνει φίνα για να κάνω τίποτα εξετάσεις πριν να είναι σίγουρος ότι δεν θα έχω κάποιο θέμα αν ξεκινήσω, όλοι λένε τα γνωστά δεν αξίζει να βγάλεις μαλλιά και να έχεις αλλά θέματα κτλπ.
Είναι σωστό να ξεκινήσω με 3mg την βδομάδα αντί για 1 την ημέρα;
Χρειάζεται συνταγή γιατρού ή απλά πας στο φαρμακείο και την ζητάς;
Το προπεσια με το προσκαρ τι διαφορά έχουν;
Η φίνα είναι σαν την μινοξ που όταν την σταματήσεις σου πέφτουν όλα τα μαλλιά που είχες κρατήσει από αυτήν;
Συγγνώμη αν κούρασα ή αν έχουν απαντηθεί ήδη αυτά τα θέματα αλλά έψαξα και δεν μπόρεσα να βρω κάτι ολοκληρωμένο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Αν μπορείς φίλε μου συνομήλικε βάλε μας καμία φωτογραφία να έχουμε εικόνα.
 

adelino225

Active Member
Καλησπέρα, είμαι 21 χρόνων και έχω μια διάχυτη αραίωση στο μπροστά και στο πίσω μέρος του κεφαλιού
Πριν 2 περίπου χρόνια άρχισα μινοξ και φίνα τοπικά μόνο στην αρχή είδα βελτίωση όμως τον τελευταίο καιρό έχει ελαττωθεί πολύ η δράση και η αραίωση προχωράει.
Αποφάσισα λοιπόν να ξεκινήσω φίνα επιτέλους (είχα κάνει ένα νήμα παλιότερα και όλη μου συνέστησαν να ξεκινήσω) έχω κάποιες ερωτήσεις όμως.
Αρχικά ψάχνω και δεν μπορώ να βρω ένα δερματολόγο στην Θεσσαλονίκη που να δίνει φίνα για να κάνω τίποτα εξετάσεις πριν να είναι σίγουρος ότι δεν θα έχω κάποιο θέμα αν ξεκινήσω, όλοι λένε τα γνωστά δεν αξίζει να βγάλεις μαλλιά και να έχεις αλλά θέματα κτλπ.
Είναι σωστό να ξεκινήσω με 3mg την βδομάδα αντί για 1 την ημέρα;
Χρειάζεται συνταγή γιατρού ή απλά πας στο φαρμακείο και την ζητάς;
Το προπεσια με το προσκαρ τι διαφορά έχουν;
Η φίνα είναι σαν την μινοξ που όταν την σταματήσεις σου πέφτουν όλα τα μαλλιά που είχες κρατήσει από αυτήν;
Συγγνώμη αν κούρασα ή αν έχουν απαντηθεί ήδη αυτά τα θέματα αλλά έψαξα και δεν μπόρεσα να βρω κάτι ολοκληρωμένο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αδερφε εγω πηγα στα γιαννιτσα σε μια δερματολογο και μου την προτεινε την φινα,εχει που ξεκινησα 1 μηνα περιπου 1mg/μερα...Δεν θελει συνταγη...Εγω παιρνω την Andropecia...Ειμαι 31 και ανησυχω για το μαλλι...Φαντασου εσυ που εισαι 21...Ευχομαι καλη υπομονη,και να εισαι ευδιαθετος αδερφε...Δεν βοηθαει η στεναχωρια και το αγχος στην αραιωση....
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπέρα, είμαι 21 χρόνων και έχω μια διάχυτη αραίωση στο μπροστά και στο πίσω μέρος του κεφαλιού
Πριν 2 περίπου χρόνια άρχισα μινοξ και φίνα τοπικά μόνο στην αρχή είδα βελτίωση όμως τον τελευταίο καιρό έχει ελαττωθεί πολύ η δράση και η αραίωση προχωράει.
Αποφάσισα λοιπόν να ξεκινήσω φίνα επιτέλους (είχα κάνει ένα νήμα παλιότερα και όλη μου συνέστησαν να ξεκινήσω) έχω κάποιες ερωτήσεις όμως.
Αρχικά ψάχνω και δεν μπορώ να βρω ένα δερματολόγο στην Θεσσαλονίκη που να δίνει φίνα για να κάνω τίποτα εξετάσεις πριν να είναι σίγουρος ότι δεν θα έχω κάποιο θέμα αν ξεκινήσω, όλοι λένε τα γνωστά δεν αξίζει να βγάλεις μαλλιά και να έχεις αλλά θέματα κτλπ.
Είναι σωστό να ξεκινήσω με 3mg την βδομάδα αντί για 1 την ημέρα;
Χρειάζεται συνταγή γιατρού ή απλά πας στο φαρμακείο και την ζητάς;
Το προπεσια με το προσκαρ τι διαφορά έχουν;
Η φίνα είναι σαν την μινοξ που όταν την σταματήσεις σου πέφτουν όλα τα μαλλιά που είχες κρατήσει από αυτήν;
Συγγνώμη αν κούρασα ή αν έχουν απαντηθεί ήδη αυτά τα θέματα αλλά έψαξα και δεν μπόρεσα να βρω κάτι ολοκληρωμένο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Βάλε καμία φωτό, βοηθάει. (αμα έχεις αδειάσει τελείως πάνω είναι διαφορετικό απο διάχυτη)και μπορούμε με κάποια εμπειρία να σου πούμε τι μπορείς να περιμένεις να σου δώσει.
Στις ερωτήσεις σου.

- 3,75mg την εβδομάδα είναι μια χαρά να αρχίσεις και να δείς πως αισθάνεσαι (δεν θα καταλάβεις τίποτα...) 3χ Κάθε Δευτέρα Τετάρτη και Παρασκευή. Αποτελέσματα στο κεφάλι θα δείς μετά απο 6-8 μήνες+.
- Δεν χρειάζεται συνταγή γιατρου, είναι φάρμακο που και όλο το κουτί να πιείς δεν πεθαίνεις (σαν το ντεπόν) σε όλα τα φαρμακεία.
- Το proscar έχει 6 ευρώ τα 14 χαπάκια (που με ενα κόφτη χαπιών απο το ίδιο φαρμακείο με 1€ κόβεις στα 4 και έχεις για 56 φορές ή 5 μήνες περίπου) ενω το Propecia είναι απο την ίδια εταιρεία με το ίδιο συστατικό σε πολλαπλάσια τιμή επειδή είναι έτοιμα χάπια στο 1mg (νομίζω 48 ευρώ τα 28..)
- Ναι, αμα σταματήσεις την φίνα θα έχεις υποχώρηση στο σημείο που θα ήσουν αμα δεν έπαιρνες σε διάστημα 1 χρόνου περίπου οπότε είναι μακροχρόνιο σχέδιο. (αν όμως θέλεις μαλλιά όπως όλοι μας θα δεις οτι ενα κομματάκι 3χ την εβδομάδα είναι τίποτα, ψυχολογικό είναι περισσότερο οτι παίρνεις κάτι αλλά είναι φοβερό πόσο σε ανεβάζει όταν έχεις όλα τα μαλλιά στο κεφάλι και δεν σε νοιάζει πλέον..).
 

adelino225

Active Member
Βάλε καμία φωτό, βοηθάει. (αμα έχεις αδειάσει τελείως πάνω είναι διαφορετικό απο διάχυτη)και μπορούμε με κάποια εμπειρία να σου πούμε τι μπορείς να περιμένεις να σου δώσει.
Στις ερωτήσεις σου.

- 3,75mg την εβδομάδα είναι μια χαρά να αρχίσεις και να δείς πως αισθάνεσαι (δεν θα καταλάβεις τίποτα...) 3χ Κάθε Δευτέρα Τετάρτη και Παρασκευή. Αποτελέσματα στο κεφάλι θα δείς μετά απο 6-8 μήνες+.
- Δεν χρειάζεται συνταγή γιατρου, είναι φάρμακο που και όλο το κουτί να πιείς δεν πεθαίνεις (σαν το ντεπόν) σε όλα τα φαρμακεία.
- Το proscar έχει 6 ευρώ τα 14 χαπάκια (που με ενα κόφτη χαπιών απο το ίδιο φαρμακείο με 1€ κόβεις στα 4 και έχεις για 56 φορές ή 5 μήνες περίπου) ενω το Propecia είναι απο την ίδια εταιρεία με το ίδιο συστατικό σε πολλαπλάσια τιμή επειδή είναι έτοιμα χάπια στο 1mg (νομίζω 48 ευρώ τα 28..)
- Ναι, αμα σταματήσεις την φίνα θα έχεις υποχώρηση στο σημείο που θα ήσουν αμα δεν έπαιρνες σε διάστημα 1 χρόνου περίπου οπότε είναι μακροχρόνιο σχέδιο. (αν όμως θέλεις μαλλιά όπως όλοι μας θα δεις οτι ενα κομματάκι 3χ την εβδομάδα είναι τίποτα, ψυχολογικό είναι περισσότερο οτι παίρνεις κάτι αλλά είναι φοβερό πόσο σε ανεβάζει όταν έχεις όλα τα μαλλιά στο κεφάλι και δεν σε νοιάζει πλέον..).
Εγώ φίλε παίρνω το andropecia που κοστίζει 26 ευρώ τα 28 χάπια...
 

kampanakideandean

Active Member
Καλησπέρα, είμαι 21 χρόνων και έχω μια διάχυτη αραίωση στο μπροστά και στο πίσω μέρος του κεφαλιού
Πριν 2 περίπου χρόνια άρχισα μινοξ και φίνα τοπικά μόνο στην αρχή είδα βελτίωση όμως τον τελευταίο καιρό έχει ελαττωθεί πολύ η δράση και η αραίωση προχωράει.
Αποφάσισα λοιπόν να ξεκινήσω φίνα επιτέλους (είχα κάνει ένα νήμα παλιότερα και όλη μου συνέστησαν να ξεκινήσω) έχω κάποιες ερωτήσεις όμως.
Αρχικά ψάχνω και δεν μπορώ να βρω ένα δερματολόγο στην Θεσσαλονίκη που να δίνει φίνα για να κάνω τίποτα εξετάσεις πριν να είναι σίγουρος ότι δεν θα έχω κάποιο θέμα αν ξεκινήσω, όλοι λένε τα γνωστά δεν αξίζει να βγάλεις μαλλιά και να έχεις αλλά θέματα κτλπ.
Είναι σωστό να ξεκινήσω με 3mg την βδομάδα αντί για 1 την ημέρα;
Χρειάζεται συνταγή γιατρού ή απλά πας στο φαρμακείο και την ζητάς;
Το προπεσια με το προσκαρ τι διαφορά έχουν;
Η φίνα είναι σαν την μινοξ που όταν την σταματήσεις σου πέφτουν όλα τα μαλλιά που είχες κρατήσει από αυτήν;
Συγγνώμη αν κούρασα ή αν έχουν απαντηθεί ήδη αυτά τα θέματα αλλά έψαξα και δεν μπόρεσα να βρω κάτι ολοκληρωμένο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επισης επειδη εισαι μολις 21 καλο θα ηταν να κανεις και ενα σπερμοδιαγραμμα.
Οταν την σταματησεις μετα απο κανα 5-6 μηνες θα αρχισεις να υποχωρεις παλι στο θεμα αραιωσης, ναι
 

dlazaros

Well-Known Member
Εγώ φίλε παίρνω το andropecia που κοστίζει 26 ευρώ τα 28 χάπια...
20550.01.01 PROSCAR F.C.TAB 5MG/TAB ΒΤΧ14(ΣΕ BLISTERS) 5,34 Vianex A.E. 70mg= 0.076€ το 1mg
31509.01.02 ANDROPECIA F.C.TAB 1MG/TAB BTx28 AL/PVC/PVDC 26,53 Laboratoires Bailleul 28mg= 0.94€ το 1mg
Πηγή: Γαληνός Οδηγός Φαρμάκων

Με λίγα λόγια όπως είπε και ο CVIAL... βρίσκουν και τα κάνουν... 10 πλάσια τιμή ανα mg...
 

adelino225

Active Member
20550.01.01 PROSCAR F.C.TAB 5MG/TAB ΒΤΧ14(ΣΕ BLISTERS) 5,34 Vianex A.E. 70mg= 0.076€ το 1mg
31509.01.02 ANDROPECIA F.C.TAB 1MG/TAB BTx28 AL/PVC/PVDC 26,53 Laboratoires Bailleul 28mg= 0.94€ το 1mg
Πηγή: Γαληνός Οδηγός Φαρμάκων

Με λίγα λόγια όπως είπε και ο CVIAL... βρίσκουν και τα κάνουν... 10 πλάσια τιμή ανα mg...
Αν πάω στο Proscar λέω να πάρω χάπια για καμιά 3 χρονια... Να τα έχω σίγουρα... Λες να κάνω την κίνηση για Proscar??? Τσαμπα είναι....
 

dlazaros

Well-Known Member
Αν πάω στο Proscar λέω να πάρω χάπια για καμιά 3 χρονια... Να τα έχω σίγουρα... Λες να κάνω την κίνηση για Proscar??? Τσαμπα είναι....
Δεν βλέπω κάποιο λόγο γιατί να μήν... εκτός και εαν ξέρεις κάτι που δεν ξέρω. Μάρκετινγκ είναι, παίζουν με τον πόνο μας.
Δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις τόσα χάπια με την μία, δεν θυμάμαι τι ημ/νια λήξης έχουν. Θα υπάρχουν για πάντα γιατί τα παίρνουμε για τον προστάτη εμείς οι παλιο ώριμοι...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

spyneft

New Member
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Από ότι κατάλαβα απλά πάω στο φαρμακείο και παίρνω proscar και το κόβω στα 4
Παρόλαυτα αυτά θα ήθελα να πάω και σε έναν γιατρό που γνωρίζει και προτείνει την φίνα για να κάνω ίσως και καμιά εξέταση πχ σπερμοδιαγραμμα που είπε και ο φίλος πάνω
Ξέρετε κανέν στην Θεσσαλονίκη;
 

Kostas97

Well-Known Member
Και εγω μετα απο 1 χρονο propecia , ειμαι με χαποκοφτη και proscar. Δε με χαλαει καθολου το σαρανταρι/μηνα να μενει στην ακρη :D
 

spyneft

New Member
Αυτή η φωτό είναι πριν κάνα 2-3 μήνες που λόγο ανοίξεις είχε πέσει πολύ πράγμα, δεν ξέρω αν βοηθάει
 

Συνημμένα

  • IMG_20220314_214729~2.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 70

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Και εγω μετα απο 1 χρονο propecia , ειμαι με χαποκοφτη και proscar. Δε με χαλαει καθολου το σαρανταρι/μηνα να μενει στην ακρη :D
Κώστα πως πάει το κεφάλι; Προφανώς και δεν ρωτάω για regrowth για εσένα γιατί αυτό θα σήμαινε πως θα έβγαζες τρίχες στα μάτια με το κράνος που έχεις στο κεφάλι :p Από πάχυνση της τρίχας ή μείωση της τριχόπτωσης έχεις να πεις κάτι;
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Αυτή η φωτό είναι πριν κάνα 2-3 μήνες που λόγο ανοίξεις είχε πέσει πολύ πράγμα, δεν ξέρω αν βοηθάει
1 mg με 1,25 ημερησίως και άμεσα. Μην το αργήσεις καθόλου. Πρώτα ένα σπερματοδιαγραμμα και εξετάσεις αίματος και αν αυτές βγουν καθαρές ξεκινάς φιναστεριδη με ταχύτητα φωτός.
 

dlazaros

Well-Known Member
Αυτή η φωτό είναι πριν κάνα 2-3 μήνες που λόγο ανοίξεις είχε πέσει πολύ πράγμα, δεν ξέρω αν βοηθάει
Αμα δεν παίρνεις φίνα ετοιμάσου σε 1-2 χρόνια να μην έχεις πολλά μαλλιά. Αν αρχίσεις φέτος μπορεί και να κάνεις ολική επαναφορά ακόμα και με 3χ την εβδομάδα. Αμα ήδη παίρνεις φίνα τότε είσαι 4-5 μήνα και έτσι ήμουν και εγώ. Στον 8-10ο μήνα φαίνεται η διαφορά και στον χρόνο ή πανηγυρίζεις ή κάνεις σχέδια για μμ...
 

spyneft

New Member
1 mg με 1,25 ημερησίως και άμεσα. Μην το αργήσεις καθόλου. Πρώτα ένα σπερματοδιαγραμμα και εξετάσεις αίματος και αν αυτές βγουν καθαρές ξεκινάς φιναστεριδη με ταχύτητα φωτός.
Τι εξετάσεις αίματος όμως; Γι'αυτό ρωτάω για γιατρό
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
1 mg με 1,25 ημερησίως και άμεσα. Μην το αργήσεις καθόλου. Πρώτα ένα σπερματοδιαγραμμα και εξετάσεις αίματος και αν αυτές βγουν καθαρές ξεκινάς φιναστεριδη με ταχύτητα φωτός.
Ρε συ James, τι περιμένεις να δεις από τις εξετάσεις αίματος? Μην φορτώνετε τους ανθρώπους. Ακόμα και το σπερματοδιάγραμμα το θεωρώ υπερβολή αλλά εν πάσει περιπτώσει έχει μια (εσφαλμένη) λογική ακολουθία
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ρε συ James, τι περιμένεις να δεις από τις εξετάσεις αίματος? Μην φορτώνετε τους ανθρώπους. Ακόμα και το σπερματοδιάγραμμα το θεωρώ υπερβολή αλλά εν πάσει περιπτώσει έχει μια (εσφαλμένη) λογική ακολουθία
Ορμονολογικές εξετάσεις αίματος εννοώ όχι σκέτες, διορθώνω γιατί έτσι όπως το έγραψα είναι λάθος και δεν έχει νόημα. Καλά έκανες και απάντησες.
 
Μπλουζα