Επιστροφη στην φινα

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

roukoun είπε:
[quote author=LOK link=topic=3126.msg56648#msg56648 date=1310750956]
Skeptikisti, μιας και έχω παραδεχθεί τις πολύ καλές γνώσεις σου γενικά στο θέμα τριχόπτωση, και επειδή βάζω τη λογική πάνω απο τον φόβο, θα ήθελα την πολίτιμη συμβουλή σου, σχετικά με το αν πρέπει να πάρω φίνα...
Έκανα εξετάσεις, και τα αποτελέσματα ήταν μέσα στις φυσιολογικές τιμές, με την DHT να είναι στο 0.50 (Φυσ.Τιμές: 0.3 έως 0.9) η τεστοστερόνη ελεύθερη να είναι στο 15.0 (φυσ.Τιμές: 13 έως 41) και η τεστοστερόνη ολική στο 4.0 (φυσ.Τιμές: 2.6 έως 10.0)

Λοιπόν τί λές...?
φιλε LOK αυτη ειναι πολυ καλη απορια!(την εχω και εγω!)βλεποντας την DHT που μασ ενδιαφερει ειναι αρκετα χαμηλα!δλδ με την φινα θα την μειωσεις και αλλο?και αν πεσεις και πιο χαμηλα απο το ελαχιστο οριο?
[/quote]

αστο δε βγαινει ακρη......κι εγω με φυσιολογικες τιμες απο 0.3 - 0.9 ειχα 2.1 πριν αρχισω φινα....
και μετα απο 1 χρονο χρησης κανοντας εξετασεις ειχα 0.9 με φινα.....αλαλ και παλι εβγαλα παρενεργειες....οποτε δεν ισχυει το οτι αν εχεις πολυ η λιγο dht αν θα βγαλεις παρενεργειες η οχι....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

roukoun

Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

εσυ ειχες υπερβολικα υψηλη DHT!αλλα το συγκεκριμενο παιδι εχει 0.5 που ειναι αρκετα χαμηλα!δλδ αν του προκαλειται τριχοπτωση απο τοσο χαμηλη DHT ποσο θα χρειαστει να την μειωσει για να τ σταματησει η τριχοπτωση?ειναι φαυλος κυκλος μ φαινεται...
 

Nikos22_

New Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

LOK είπε:
Skeptikisti, μιας και έχω παραδεχθεί τις πολύ καλές γνώσεις σου γενικά στο θέμα τριχόπτωση, και επειδή βάζω τη λογική πάνω απο τον φόβο, θα ήθελα την πολίτιμη συμβουλή σου, σχετικά με το αν πρέπει να πάρω φίνα...
Έκανα εξετάσεις, και τα αποτελέσματα ήταν μέσα στις φυσιολογικές τιμές, με την DHT να είναι στο 0.50 (Φυσ.Τιμές: 0.3 έως 0.9) η τεστοστερόνη ελεύθερη να είναι στο 15.0 (φυσ.Τιμές: 13 έως 41) και η τεστοστερόνη ολική στο 4.0 (φυσ.Τιμές: 2.6 έως 10.0)

Λοιπόν τί λές...?

Μην σε παρω στο λαιμο μου αλλα αν με τσεκαρεις εχω βαλει βιντεο με παρενεργειες απο φινα τρομαγμενος τερμα αλλα παιρνω τελικα 15-16 μερες τωρα μεσα στην αγωνια αλλα ρε φιλε δεν ειδα τπτ εκτος απο 1-2 μερες συχνοουρια τρελη μετα ολα οκ ακομα και στις πρωινες
 
Απ: Επιστροφη στην φινα

Ας ξεκαθαρισουμε 2-3 πραγματα.
1. Δεν ειμαι γιατρος. το εχω πει παμπολες φορες (μονο ο blindfold δε το καταλαβε μαλλον ;) ) (ειμαι σε συγκενη τομεα για την ακριβεια)

Αφου ξεκαθαρισαμε το πιο σημαντικο παμε στα παρακατω.

Κατα την αποψη μου το να κοιτας τις τιμες που εισαι και να λες " τι θα γινει" ειναι ανοητο (και δε το λεω για να τη πω σε καποιον αυτο) Τα ορμονικα τεστ ειναι "αχρηστα" στη συγκεκριμενη περιπτωση γιατι ειδικα για τις συγκεκριμενες ορμονες το "ευρος" του φυσιολογικου εινια τεραστιο, αλλα και επισης το ευρος στο οποιο οι τιμες παιζουν καθε μερα ειναι μεγαλο. Δηλαδη αν κανεις βαρη το πρωι και πας και τη μετρησεις η τεστο σου θα ειναι ανεβασμενη...

Απο κει και περα, το οτι η φινα προκαλει μια μειωση 60% ειναι ικανο για να σταματησει την τριχοπτωση η να τη περιορισει σημαντικα στο 80% των οσων την περνουνε.
Το αν ξεκινας απο τιμη Χ η Χ/2 δε λεει κατι. Οπως και με τις παρενεργειες, δε λεει κατι οτι μου λες ΛΟΚ γιατι μπορει εσενα ο δικος σου οργανισμος να σε πηξει στα οιστρογονα το οποιο θα ειναι χειροτερο απο το να σου πεσει η ΔΗΤ.


Εγω αυτο που εχω να πω σε ολους ειναι το εξης. Υπαρχει 1 φαρμακο ναι καλα ακουσατε ΕΝΑ, το οποιο εχει παρει εγκριση ΠΑΝΤΟΥ δεν εχει απαγορευτει ΠΟΥΘΕΝΑ και ειναι πολυ αποτελεσματικο. Εχει παρενεργειες σε κοσμο? ΝΑΙ εχει. Απο κει και περα εχετε 2 αποφασεις η να περιμενετε μεχρι να σας πεσουν οσα μαλλια ειναι να σας πεσουν κλαιγοντας με το φοβο της παρενεργειας, η να δοκιμασετε οτι καλυτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη για την αντιμετωπηση της καταστασης, και αν δειτε παρενεργειες το κοβεται. Δυστηχως η ευτηχως ετσι ειναι. Δεν υπαρχει αλλη λυση, ολοι θα θελαμε να βγαζουμε χαιτες με λαδι ελιας και ριγανη αλλα δε γινεται.

αυτα τα ολιγα απο εμενα

YΓ. αν ξεκινας φοβισμενος τη φινα το εχεις χασει το παιχνιδι. Εγω που με βλεπεις να γραφω ετσι, το πρωτο καιρο οχι ετρεμα, εψαχνα το καθε τι. Τι βυζια νομιζα βγαζω, τι οτι δε μου κανει κουκου τι ολα... Τελικα τπτ δεν ηταν ολα στο μυαλο μου μεχρι στιγμης. Αρχισα 3 φορες, τις 2 πρωτες διεκοψα στο μηνα-διμηνο απο φοβο, τωρα ειμαι πανω απο 6 μηνες και δεν εχω τιποτα. Ειδα μια μικρη καμπη στη λιμπιτνο στην αρχη αλλα επανηλθε.

ΥΓ2. boost αν θυμαμαι καλα εσυ ρωταγες περι τις 20 φορες αν κανενος του μικρυνε το πεος η φινα μονιμα. Αν θυμαμαι σωστα, κανε τη χαρη στον εαυτο σου να μη παρεις γιατι θα βγαλεις παρενεργειες 100% λογω φοβου. Αν οχι με συγχορεις που θυμαμαι λαθος
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

LOK είπε:
Skeptikisti, μιας και έχω παραδεχθεί τις πολύ καλές γνώσεις σου γενικά στο θέμα τριχόπτωση, και επειδή βάζω τη λογική πάνω απο τον φόβο, θα ήθελα την πολίτιμη συμβουλή σου, σχετικά με το αν πρέπει να πάρω φίνα...
Έκανα εξετάσεις, και τα αποτελέσματα ήταν μέσα στις φυσιολογικές τιμές, με την DHT να είναι στο 0.50 (Φυσ.Τιμές: 0.3 έως 0.9) η τεστοστερόνη ελεύθερη να είναι στο 15.0 (φυσ.Τιμές: 13 έως 41) και η τεστοστερόνη ολική στο 4.0 (φυσ.Τιμές: 2.6 έως 10.0)

Λοιπόν τί λές...?

Αχρηστες εξετασεις.....καμμια σχεση οι τιμες της dht με την τριχοπτωση
Εχουμε πει χιλιαδες φορες οτι για την τριχοπτωση ρολο παιζει το ποσο ευαισθητα ειναι τα τριχοθυλακια στην dht.Μπορει ενας με τιμη dht 0.8 να μην εχει τριχοπτωση και ενας με 0.4 να εχει.....
 

pavlos

Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

Εγω παιδιά έκανα διακοπη φίνας για 6 μερες μετα απο 8 μηνες και κατι για να δω τι παιζει το μονο θεμα που ειχα ηταν αραιο σπερμα, μετα την τεταρτη μερα το σπερμα αρχισε να επανερχεται και την 6 ηταν οπως πριν !!!!
 

LOK

Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

crossfire99 είπε:
Αχρηστες εξετασεις.....καμμια σχεση οι τιμες της dht με την τριχοπτωση

Είσαι σοβαρός...??

roukoun είπε:
φιλε LOK αυτη ειναι πολυ καλη απορια!(την εχω και εγω!)βλεποντας την DHT που μασ ενδιαφερει ειναι αρκετα χαμηλα!δλδ με την φινα θα την μειωσεις και αλλο?και αν πεσεις και πιο χαμηλα απο το ελαχιστο οριο?

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ φίλε μου..., αμα μειώσω κι άλλο την DHT θα την εξαφανίσω τελείως απο τον οργανισμό μου, και μην ξεχνάμε οτι την χρειαζόμαστε αυτή την ορμόνη...

skeptikistis είπε:
Ας ξεκαθαρισουμε 2-3 πραγματα.
1. Δεν ειμαι γιατρος. το εχω πει παμπολες φορες (μονο ο blindfold δε το καταλαβε μαλλον ;) ) (ειμαι σε συγκενη τομεα για την ακριβεια)

Δεν είπα οτι είσαι γιατρός...,ούτε θα κάνω ότι μ@λ@κία μου πείς... απλά ζήτησα τη συμβουλή σου επειδή σε θεωρώ πολύ έμπειρο και διαβασμένο.

skeptikistis είπε:
Κατα την αποψη μου το να κοιτας τις τιμες που εισαι και να λες " τι θα γινει" ειναι ανοητο (και δε το λεω για να τη πω σε καποιον αυτο) Τα ορμονικα τεστ ειναι "αχρηστα" στη συγκεκριμενη περιπτωση γιατι ειδικα για τις συγκεκριμενες ορμονες το "ευρος" του φυσιολογικου εινια τεραστιο, αλλα και επισης το ευρος στο οποιο οι τιμες παιζουν καθε μερα ειναι μεγαλο. Δηλαδη αν κανεις βαρη το πρωι και πας και τη μετρησεις η τεστο σου θα ειναι ανεβασμενη...

Σε ευχαριστώ για την αιτιολογημένη συμβουλή. Αυτό θα το λάβω υπόψην.

skeptikistis είπε:
Απο κει και περα, το οτι η φινα προκαλει μια μειωση 60% ειναι ικανο για να σταματησει την τριχοπτωση η να τη περιορισει σημαντικα στο 80% των οσων την περνουνε.
Το αν ξεκινας απο τιμη Χ η Χ/2 δε λεει κατι. Οπως και με τις παρενεργειες, δε λεει κατι οτι μου λες ΛΟΚ γιατι μπορει εσενα ο δικος σου οργανισμος να σε πηξει στα οιστρογονα το οποιο θα ειναι χειροτερο απο το να σου πεσει η ΔΗΤ.

Δεν μίλησα πουθενά για παρενέργειες..., απλά είπα οτι βάζω την λογική πάνω απο το φόβο.

skeptikistis είπε:
YΓ. αν ξεκινας φοβισμενος τη φινα το εχεις χασει το παιχνιδι. Εγω που με βλεπεις να γραφω ετσι, το πρωτο καιρο οχι ετρεμα, εψαχνα το καθε τι. Τι βυζια νομιζα βγαζω, τι οτι δε μου κανει κουκου τι ολα... Τελικα τπτ δεν ηταν ολα στο μυαλο μου μεχρι στιγμης. Αρχισα 3 φορες, τις 2 πρωτες διεκοψα στο μηνα-διμηνο απο φοβο, τωρα ειμαι πανω απο 6 μηνες και δεν εχω τιποτα. Ειδα μια μικρη καμπη στη λιμπιτνο στην αρχη αλλα επανηλθε.

Εδώ συμφωνώ κι εγώ εν μέρη. Όχι όμως να σου έχουν παρουσιαστεί στ'αλήθεια παρενέργειες, κι εσύ να προσπαθείς να το ξεπεράσεις..., πιστεύοντας οτι είναι στο μυαλό σου...

Hairboost είπε:
οταν σταματησα την φινα ειχα 13,8 dhea, 6,5 testo total και 23,2 testo free
Panos1982 είπε:
αστο δε βγαινει ακρη......κι εγω με φυσιολογικες τιμες απο 0.3 - 0.9 ειχα 2.1 πριν αρχισω φινα....
και μετα απο 1 χρονο χρησης κανοντας εξετασεις ειχα 0.9 με φινα.....αλαλ και παλι εβγαλα παρενεργειες....οποτε δεν ισχυει το οτι αν εχεις πολυ η λιγο dht αν θα βγαλεις παρενεργειες η οχι....

Παιδιά έχετε δίκιο, απολύτως κατανοητά αυτά που γράφετε, αλλά εσείς ξεκινήσατε με αρκετά ανεβασμένη την DHT, που σημαίνει οτι είχατε περιθώρια για να την κατεβάστε κι άλλο... Εγώ όμως δεν έχω αυτά τα περιθώρια..., ίσως αμα πάρω φίνα να μην έχω παρενέργειες, αλλά αμα εξαφανίσω τελείως την DHT απο τον οργανισμό μου..., μπορεί να πάθω τίποτα χειρότερο...ανεπανόρθωτο... (λέω εγώ)

Για τις παρενέργειες παραδέχομαι οτι ΔΕΝ έχουν να κάνουν με τα επίπεδα της DHT...,οπότε εδώ διαπιστώνουμε πλέον οτι άλλο παρενέργειες, κι άλλο DHT... :chinscratch Αυτό το θέμα το ερευνούμε εδώ προς το παρόν, http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,3088.0.html Αν δεν υπήρχαν και οι παρεξηγήσεις θα τα ήταν ακόμα καλύτερα... :)
 
Απ: Επιστροφη στην φινα

Θα ξαναγραψω κατι για αλλη μια φορα.
Οποιος κανει φαλακρα δεν σιμενει οτι εχει ανεβασμενη DHT. Οι θυλακες ειναι απλα ευαισθητη στην υπαρξη της ορμονης. Αν εγω εχω 100kg ΔΗΤ και οι θυλακες μου ειναι ευαισθητη σε ποσα ΔΗΤ απο 80 και πανω, αν παρω φινα, η ΔΗΤ μου θα πεσει στα 40κιλα οποτε δε θα μου πεσουν τα μαλλια.

Αν εσυ ΛΟΚ ξεκινας με ΔΗΤ 40 και οι θυλακες σου ειναι ευαισθητη στο ΔΗΤ 30, θα πρεπει να τη ριξεις κατω απο εκει τη ΔΗΤ για να μη σου φυγουν τα μαλλια. Επειδη ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος, δεν μπορεις να ξερεις πως γινεται σε εσενα.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ οταν μειωνεις την ΔΗΤ κατα 60%, οσοι χανουν τα μαλλια τους σταματουνε να τη χασουν. Οποτε το να κοιτας απο που ξεκινας (ποια τιμη) δεν προσφερει πολλα.
Γενικα το οτι οιποιου του πεφτουν τα μαλλια εχει αυξημενη ΔΗΤ Δεν ισχυει σε 1-1 σχεση!

Αυτο που λες "εσεις ξεκινησατε με ανεβασμενη ΔΗΤ αρα ειχατε περιθωρια να τη ριξετε" δεν ισχυει. Αν ηταν τοσο απλα τα πραγματα, πριν κανουμε το βημα να παρουμε φινα θα μας ελεγε ο δωκτορας να μετρησουμε τη ΔΗΤ για να μας πει αν μας "παιρνει" να χαπακωθουμε. Επειδη ομως η ορμονες δεν ειναι καρφωμενες σε μια τιμη οπως σου ειπα αλλα κυριως ειναι ενα ολοκληρο συστημα διαφορων αλληλεπηδρασεων η μια με την αλλη (Τ-Ε-ΔΗΤ κ.α ακομα) δεν μπορεις να πεις αυτο που λες σε καμμια περιπτωση. Δεν ισχυει πως να το κανουμε?!

Δεν ξερω ποσο κατανοητος γινομαι, γιατι γραφω χαλια, ρωτα να το ξαναπω αν ειναι.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

skeptikistis είπε:
Θα ξαναγραψω κατι για αλλη μια φορα.
Οποιος κανει φαλακρα δεν σημαινει οτι εχει ανεβασμενη DHT.

Αυτο ειναι σωστο...... μπορει να εχει ανεβασμενη μπορει και οχι.....

skeptikistis είπε:
Οι θυλακες ειναι απλα ευαισθητη στην υπαρξη της ορμονης. Αν εγω εχω 100kg ΔΗΤ και οι θυλακες μου ειναι ευαισθητη σε ποσα ΔΗΤ απο 80 και πανω, αν παρω φινα, η ΔΗΤ μου θα πεσει στα 40κιλα οποτε δε θα μου πεσουν τα μαλλια.

Πολυ λαθος το παραδειγμα φιλε σκεπτικιστη......γιατι οι θυλακες δεν ειναι ευαισθητοι στην dht απο καποια ποσα και πανω.....ενω απο καποια ποσα και κατω παυουν να ειναι.......αυτο δεν υπαρχει....!!!!!
οι θυλακες χωριζονται σε δυο κατηγοριες......σε αυτους που δεν ειναι ευαισθητοι....και σε αυτους που ειναι....
Στην περιπτωση μας....οι θυλακες μας....ειναι ευαισθητοι.....και ειναι ευαισθητοι...σε οποιαδηποτε ποσα dht κι αν υπαρχουν στο αιμα μας.....
η διαφορα ομως ειναι οτι οσο πιο πολυ dht κυλαει στο αιμα μας....τοσο μεγαλυτερη ζημια κανει στους ευαισθητους θυλακες.....
περνοντας φιναστεριδη....και μειονοντας την dht που κυλαει στο αιμα.....(οση κι αν ειναι αυτη...) αμεσα μειωνουμε και την ζημια που κανει στους θυλακες αυτη η ορμονη.....γιατι πολυ απλα dht=κακο στον θυλακα λιγοτερη dht = λιγοτερο κακο στον θυλακα....
μειωνοντας λοιπον την ορμονη dht σε τοσο μεγαλο επιπεδο... της ταξεως του ~70% οπως κανει η φιναστεριδη.....
περιοριζεται λοιπον και το κακο της dht στους θυλακες....και γι αυτο βλεπουμε να μειωνεται τοσο αποτελεσματικα η τριχοπτωση.....ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ομως επειδη ριξαμε την dht κατω απο καποιο ορισμενο επιπεδο...ουτε παυουν οι θυλακες κατω απ αυτο το επιπεδο να ειναι ευαισθητοι.....συνεχιζουν να παθαινουν ζημια.....αλλα πολυ μικροτερη....και συνεπως ζουν για πολυ περισσοτερα χρονια.....
σε ατομα με πολυ επιθετικη τριχοπτωση...μπορει τα μαλλια που ηταν να πεσουν σε 3 χρονια....να πεσουν σε 6-7
σε ατομα με πιο ηπια τριχοπτωση....μπορει τα μαλλια που ηταν να πεσουν σε 2-3 χρονια....να κανουν πανω απο μια δεκαετια να πεσουν....
και τοτε λεμε οτι μας εχει σταθεροποιησει η φινα.... :)
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

Panos1982 είπε:
[quote author=skeptikistis link=topic=3126.msg56684#msg56684 date=1310816845]
Θα ξαναγραψω κατι για αλλη μια φορα.
Οποιος κανει φαλακρα δεν σημαινει οτι εχει ανεβασμενη DHT.

Αυτο ειναι σωστο...... μπορει να εχει ανεβασμενη μπορει και οχι.....

skeptikistis είπε:
Οι θυλακες ειναι απλα ευαισθητη στην υπαρξη της ορμονης. Αν εγω εχω 100kg ΔΗΤ και οι θυλακες μου ειναι ευαισθητη σε ποσα ΔΗΤ απο 80 και πανω, αν παρω φινα, η ΔΗΤ μου θα πεσει στα 40κιλα οποτε δε θα μου πεσουν τα μαλλια.

Πολυ λαθος το παραδειγμα φιλε σκεπτικιστη......γιατι οι θυλακες δεν ειναι ευαισθητοι στην dht απο καποια ποσα και πανω.....ενω απο καποια ποσα και κατω παυουν να ειναι.......αυτο δεν υπαρχει....!!!!!
οι θυλακες χωριζονται σε δυο κατηγοριες......σε αυτους που δεν ειναι ευαισθητοι....και σε αυτους που ειναι....
Στην περιπτωση μας....οι θυλακες μας....ειναι ευαισθητοι.....και ειναι ευαισθητοι...σε οποιαδηποτε ποσα dht κι αν υπαρχουν στο αιμα μας.....
η διαφορα ομως ειναι οτι οσο πιο πολυ dht κυλαει στο αιμα μας....τοσο μεγαλυτερη ζημια κανει στους ευαισθητους θυλακες.....
περνοντας φιναστεριδη....και μειονοντας την dht που κυλαει στο αιμα.....(οση κι αν ειναι αυτη...) αμεσα μειωνουμε και την ζημια που κανει στους θυλακες αυτη η ορμονη.....γιατι πολυ απλα dht=κακο στον θυλακα λιγοτερη dht = λιγοτερο κακο στον θυλακα....
μειωνοντας λοιπον την ορμονη dht σε τοσο μεγαλο επιπεδο... της ταξεως του ~70% οπως κανει η φιναστεριδη.....
περιοριζεται λοιπον και το κακο της dht στους θυλακες....και γι αυτο βλεπουμε να μειωνεται τοσο αποτελεσματικα η τριχοπτωση.....ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ομως επειδη ριξαμε την dht κατω απο καποιο ορισμενο επιπεδο...ουτε παυουν οι θυλακες κατω απ αυτο το επιπεδο να ειναι ευαισθητοι.....συνεχιζουν να παθαινουν ζημια.....αλλα πολυ μικροτερη....και συνεπως ζουν για πολυ περισσοτερα χρονια.....
σε ατομα με πολυ επιθετικη τριχοπτωση...μπορει τα μαλλια που ηταν να πεσουν σε 3 χρονια....να πεσουν σε 6-7
σε ατομα με πιο ηπια τριχοπτωση....μπορει τα μαλλια που ηταν να πεσουν σε 2-3 χρονια....να κανουν πανω απο μια δεκαετια να πεσουν....
και τοτε λεμε οτι μας εχει σταθεροποιησει η φινα.... :)
[/quote]

νομιζω οτι το επιπεδο αυτου του φορουμ ανεβαινει αυτοματα με τον ΠΑΝΟ!!!!!! :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Επιστροφη στην φινα

Πανο κανεις λαθος οι θυλακες εχουν καποιο σημειο το οποιο τους κανει trigger να ξεκινησουν τη διαδικασια να πεσουν. Η λιγη δητ δε τους πειραζει. Αυτο δεν ειναι ιδιο με το ποσο της ΔΗΤ φυσικα στο αιμα αλλα με το ποσο που ειναι στο θυλακα. Γιαυτο και το serum DHT δεν παιζει τοσο ρολο οσο το Scalp DHT. Γενικα το αποτελεσμα δε διαφερει απο αυτο που περιγραφεις, στους λογους ομως εισαι λαθος. Δεν ισχυει αυτο που λες, απλα οι θυλακες γινονται ολο και πιο ευαισθητη οσο προχωραει ο καιρος και αυξανουν τα ποσα τον υποδοχεων.
αλλιως οπως τα λες θα εφευγαν ολα τα μαλλια με τον ιδιο ρυθμο, γιατι φευγει πρωτα η hairline και μετα το βερτεξ στον περισσοτερο κοσμο? Οι θυλακες εχουν την ιδια ΔΗΤ και για τον ιδιο καιρο υφιστανται την ιδια επιδραση. Ο καθε θυλακας εχει "κωδικοποιημενη μια ευαισθησια στα ποσα της DHT. Αρα αυτο γινεται Επειδη εκει οι θυλακες ειναι πιο ευαισθητοι στα ΙΔΙΑ ποσα ΔΗΤ.

φιλικα στο λεω, κανεις λαθος και σκεψου οσους εχουν "clean recession" στη hairline, η οποια προχωραει αργα.
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

LOK είπε:
[quote author=crossfire99 link=topic=3126.msg56662#msg56662 date=1310763120]
Αχρηστες εξετασεις.....καμμια σχεση οι τιμες της dht με την τριχοπτωση
Είσαι σοβαρός...??
[/quote]

Σοβαρατοτατος....διαβασε παρακατω τι εγραψαν ο σκεπτικιστις και ο panos1982 και ξαναγραψε ΄΄εχεις δικιο,βιαστηκα να σε πω ασοβαρο''.
 

LOK

Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

Ξαναδιάβασε εσύ καλύτερα...,μάλλον θες να πείς καμία σχέση οι τιμές της dht με τις παρενέργειες...
 

Hairboost

Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

μηπως τελικα οι παρενεργειες βγαινουν απτην σεροτινη και την ντοπαμινη στον εγκεφαλο και οχι απο την dht που εχουμε σε κανονικα νουμερα....
δοκτωρα σκεπτικιστη δε βλεπω να απαντας.....
 

pavlos

Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

Παντως σε ολες μας τις συζητησεις αναβουν τα αιματα.... λετε να φταιει η φινα????? :D
 

LOK

Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

Χωρίς πλάκα, σκέφτομαι να αρχίσω φίνα... δεν την παλεύω με τα τοπικά... Αν έδειχναν οι εξετάσεις οτι έχω παραπάνω DHT απο τις φυσιολογικές τιμές..., θα έπαιρνα φίνα χωρίς δεύτερη σκέψη. Για τις παρενέργειες δε φοβάμαι..., το μόνο που φοβάμαι είναι να μην την εξαφανίσω τελείως απο τον οργανισμό μου...
Ο skeptikistis σωστά μου το εξήγησε, αλλα και πάλι φοβάμαι... Κι αν εξαφανιστεί τελείως η DHT...? Τί θα γίνει...?
 
Απ: Επιστροφη στην φινα

Λοκ δεν ξερω αν θα σε τρομαξω με αυτο η θα σε ηρεμησω. Αν τα αγγλικα σου εινια καλα, διαβασε εδω τι συμβαινει σε οσους γενιουνται με 5αρ defficiency πληρη.
προσεξε το γενιουνται.

http://en.wikipedia.org/wiki/5-alpha-reductase_deficiency

αυτο για να μη φοβασαι το "brain fog", καρκινους με 100 μεταστασεις και αλλα τεετοια. Νορμαλ ζωη ζουνε κ χωρις αυτη.
 

LOK

Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

Δεν είναι καλά τα αγγλικά μου, αλλα το πάλεψα λίγο με τις μεταφράσεις... Δηλαδή όσοι γενιούνται με 5αρ defficiency πλήρη, έχουν μια νορμάλ ζωή αλλά είναι συνήθως 'αδερφές'... Τί να πώ..., βασικά θα ήθελα μια πιο απλή μετάφραση για να καταλάβω καλύτερα, αλλα σε γενικές γραμμές σου λέει τις γνωστές συνέπειες με την μείωση της DHT...
Το θέμα είναι αν θα μπορεί να γίνει ανεστρέψιμη η κατάσταση ή θα μείνεις χωρίς DHT για πάντα...?
 
Απ: Επιστροφη στην φινα

oxi. σου κανω γρηγορο ρεσουμε γιατι βιαζομαι. Αυτο που λεει το αρθρο δεν ειναι οτι ειναι αδερφες (μην ανυσηχεις, δεν υπαρχει ορμονη που να σε κανει αδερφη ??? ??? )
Υπαρχει ενα βιβλιο ενος ελληνοαμερικανου που ηταν γνωστο πριν καποια χρονια, και αυτος ειχε την παθηση αυτη. Αντρας κανονικος ηταν, και γουσταρε γυναικες.


Οσοι δεν εχουν την δητ απλα τα γεννητικα τους οργανα δεν αναπτυσονται (η οσο θα επρεπε) κατα την εφηβεια.

Γενικα αυτο που πιστευεται στην επιστημονικη κοινοτητα ειναι οτι ο κυριος ρολος της ΔΗΤ ειναι η αναπτυξη των γεννητικων οργανων κατα την εφηβεια και μετα αυτη ειναι "αχρηστη".

Προφανως εντελως αχρηστη δεν ειναι, δε χρειαζεται να μου επιτεθειτε κανεις γιαυτο, αλλα η σημασια της ειναι δευτερευουσα σε σχεση με της υπολοιπες. γενικα πιστευεται οτι ενα 40% που αφηνει η φινα ειναι αρκετο.

αυταααααααα
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα