Επιστροφη στην φινα

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Hairboost

Member
Εχω αρχισει και ξανασκεφτομαι να ξεκινησω προπεσια παλι ενω δεν θελω... Τα αρνητικα συγκρουονται με τα θετικα ομως και σε διαφορα θεματα.... τι λετε οσοι το κανατε... ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kakashi

Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

ποσο καιρο εχεις που το σταματησες?κ εχεις κατηφορα στα μαλλια απο τοτε?
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

Έγω έκανα το λάθος και την σταμάτησα το 2008 λόγω ενός γιατρού που μου έλεγε να καθαρίσει το συκώτι κτλ κτλ και το πλήρωσα ακριβά με προστατίτιδα αφού την σταμάτησα!!! Μετά απο 1 χρόνο την άρχισα το 2009 ως και σήμερα αδιαλείπτως και δεν ξέρω αν μου κάνω κακό.. παρενέργειες δεν έχω - είχα ποτέ, όμως ειναι το μόνο που με κρατάει με μαλλιά!! Στην περίπτωση μου το cost benefit ratio γέρνει συντριπτικά στην χρήση της φίνας και σε κέρδη, μιας και ακόμη έχω αρκετά μαλλιά που κρατάω ενώ δεν με επηρεάζει κάπου.
 

Hairboost

Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

θετικα
-θα ξαναγινουν φυσιολογικα τα μαλλια
-θα υπαρχει πυκωση
αρνητικα
-αγχος
-διαφορες εξετασεις σε ιατρους
-ολοι εχουμε καταληξει οτι καποια στιγμη βγαινουν παρενεργειες
-οταν σταματας χανεται σε λιγους μηνες οτι επαιρνες τοσο καιρο
-χρηση επ αοριστον
-μονιμες παρενεργειες μετα απο χρονια
-χαπια που θα βοηθουν εφοσων βγουν παρενεργειες
-δεν ειναι κανονικη θεραπεια για την ΑΑ
και μπορω να σκεφτω και αλλα
 
Απ: Επιστροφη στην φινα

ολα τα αρνητικα, ΟΛΑ ομως ειναι εικασιες, ενω ολα τα θετικα γεγονοτα. Αν δεν εχεις παρενεργειες ενοειτια.
 

passenger

Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

Hairboost είπε:
Εχω αρχισει και ξανασκεφτομαι να ξεκινησω προπεσια παλι ενω δεν θελω...

Εαν δεν θέλεις...μην το κάνεις...

Δυστυχώς ειναι ένα παιχνίδι με την ψυχική μας υγεία...απο τι μια υπάρχουν άτομα που βλέποντας το κεφάλι τους να αραιώνει τρελάινονται...απο την άλλη υπάρχουν άτομα που μόνο στην σκέψη οτι θα πάθει κάτι η σεξουαλική τους υγεία, τώρα ή στο μέλλον,τρελαίνονται
Ασχημο τρυπάκι!

hairboost, οταν λέω μην το κάνεις το λέω γιατί ξεκινάς απο λάθος σημείο...αν περιμένεις τις παρενέργειες πολύ πιθανον να έρθουν και πραγματικά δεν θα υπάρχει κανείς να σου πει στα σιγουρα αν ξεκινησαν απο την φίνα η αν είναι στο μυαλο σου.ΚΑΝΕΙΣ φιλε μου,δυστυχώς,ξέρω και τώρα που έχεις σταματήσει 3,5μηνες την φίνα και όλα σου δουλεύουν οκ,πάντα υπάρχει η απορία αν έκανες μαλ@κία που την σταματησές...και απο την άλλη αν την ξεκινήσεις θα σκέφτεσαι αν έκανες μαλ@κία που την ξεκήνησες..!!!!!!!τρέλα

αν πάρεις απόφαση να την ξεκινήσεις πρώτα βγες απο αυτο το ψιχοφθόρο μηχανισμο που έχει μπει το κεφάλι σου...όλοι το έχουμε περάσει όταν σκεφτόμασταν να ξεκινήσουμε την φίνα...ή σκεφτόμασταν την διακοπή της..!
μη ψάχνεις το απόλυτο...μην περιμένεις να φύγουν στο 100% όλα αυτά,τέτοιες σκέψεις πάντα θα δημιουργούνται,απλά συνηδειτά προσπάθησε να τις μπλοκάρεις

Χρησιμοποιώ φινα 1,5χρονο τώρα. Ξέρεις πια ήταν η μεγαλύτερη παρενέργεια που είχα απο αυτήν? πρώτη φορά στην ζωη μου έκατσα να τεστάρω πράγματα.κατι που δεν είχα κάν σκεφτεί ποτέ στο παρελθόν...

κανεις στο περιβάλλον μου δεν ξέρει ότι χρησιμοποιώ αυτο το φάρμακο για τα μαλλιά μου.Αν τύχαινε παντος κάποιος και το μάθαινε και ερχόταν να με ρωτήσει για το αν πρέπει να ξεκηνήσει θα του έλεγα τα εξής
-Ψάξε μόνος σου γιαυτο το φάρμακο να ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις και αν κάτι πάει στραβά να μην κατηγορείς κανέναν για την απόφαση που θα πάρεις.Είτε ξεκινήσεις είτε όχι
(btw σε ξένα φορουμ για την τριχόπτωση δεν κυκλοφορώ και πολύ,πρόσφατα όμως που έκανα μια βόλτα είδα ότι υπάρχουν αρκετοι που κόβουν το προσκαρ στη μεση,,! 2,5μγ την ημερα δλδ...δεν ήξερα τι πάιζει, ευτυχώς εδώ στο φόρουμ που παρακολουθώ 2-3 περιπτώσεις είδα που πέρναν τέτοιες ποσότητες.αλλα βλέποντας τέτοιες φάσεις όλο και περισσότερο καταλαβαίνω γιατί υπάρχει τέτοια τεράστια γκρινια στο ιντερνετ απο αντρες με ανεπανόρθωτες βλάβλες...)
-αν πάρεις την απόφαση να μην την ξεκινήσεις ξέχνα την.ψαξε για τοπικά αν θες αλλα μην μπαινεις σε θέματα που αφορουν την φίνα,,,και μη σκας ενα (κρυφο) χαμόγελο κάθε φορα που διαβάζεις για νεες έρευνες η για ανθρώπους που παραπονιούνται για sides....δεν ειναι αντρίκιο...
ξέχνα την και μην ασχολήσαι...
-αν την ξεκινήσεις και δεις προβλήματα δώστης λίγες μερες χρόνο χωρίς να πανικοβάλεσαι...αν δεν υποχωρούν τα προβλήματα σταμάτα την για 2-3 βδομάδες.
μετα απο αυτό δώστης μια ακόμα (τελευταία όμως) ευκαιρία.Ξεκίνα με χαμηλότερη ποσότητα,0,5/μερα ή ακόμα μέρα παρα μερα...μη σκέφτεσαι όλη μέρα το φάρμακο,έχεις σπουδεότερα πράγματα να κάνεις.Αν δεις οτι όλα καλά αυτη τη φορά,ανέβασε την λίγο αν θές,όχι όμως στην προηγούμενη ποσότητα όταν την ξεκήνησες.Αστο το πράγμα να δουλεψει και κυρίος ξεκόλα το μυαλό σου απο αυτή γιατί έχεις κι αλλα πράγματα να κάνεις(δις)!
-αν την ξεκινήσεις και δεν δεις παρενέργειες,μην ξημεροβραδιάζεσαι σε φόρουμς διαβάζοντας για sides...τρελή σπατάλη ενέργειας. Και πάντα προσεκτικά γιατί όπως και να το κάνεις πέρνεις φαρμακο συστηματικά.δεν είναι καραμέλες


Και κάτι τελευταίο.Η Μερκ δεν είναι αγία αλλα ούτε και ο διάβολος επι γης
Συγκεκρημένα αυτή η εταιρία ειναι μια από της μετοχές του dow jones.όλοι ξέρουν αυτο τον αμερικάνικο δείκτη.Πόσοι ξέρουν όμως πόσες εταιρίες είναι σε αυτόν τον δείκτη;
Μονο 30.
Η μερκ είναι μέσα στις 30 πιο ογκώδεις σε κεφαλαιοποίηση εταιρίες στην αμερική,ίσως και στον πλανήτη
τι σημαίνει αυτό γιαεμας; και καλό και κακό
Το κακό είναι ότι έχει τόσο μεγάλο όγκο και δύναμη που μπορεί να καλύψει πιο εύκοκλα της φουστιές της σε σχέση με μια άλλη εταιρία του κλάδου.έχει εκατομμυρια μετόχους που νοίαζονται για τα κέρδη τους...λογικό ειναι το οικονομικό επιτελείο της μέρκ προκειμένου να μην τους χάσει να επιδιώκει συνεχώς το μεγαλύτερο δυνατο κερδός γιαυτους, ε, δεν θέλει και πολύ να πατήσει επι πτομάτων αν χρειαστεί...
Το καλό είναι οτι μια εταιρία που συμμετάσχει στο dow, σε καμία περίπτωση δε ρισκάρει να την πετάξουν έξω απο κει...δε μπορει κανείς μας να φανταστεί πόση μεγάλη διαφήμιση και προβολή απολαμβάνουν αυτές οι εταίριες...κατι που μεταφραζεται σε κάυσιμο γιαυτους. Κεφάλαια...ερεύνα και ανάπτυξη δε γίνεται χωρίς επενδυτικα κεφάλαια, και χωρίς ανάπτυξη και ερεύνα (ιδιέτερα μια φαρμακευτική εταιρεία) σημαίνει :dying:
Η μερκ το ξέρει καλύτερα απολους μας αυτό και σε καμιά περίπτωση δεν την έχω ικανή να ρισκάρει την ύπαρξη της την ίδια μεσα απο ένα σκανδαλο για φάρμακο,όποιο και αν είναι αυτό,όσα κερδη και να της δίνει.και εδω που τα λέμε,τα τρελά κερδη η μερκ δε τα βγάζει απο την φινα..
Τώρα για όποιον πιστεύει ότι τέτοιες εταίριες δεν κλείνουν, να ξέρουν ότι η αμερικάνικη επιτροπή κεφαλαιαγόρας δεν ειναι ελληνικη.Απο την μια κάνει και στραβα μάτια, από την αλλη έχει κλείσει και ανθρώπους στη φυλακη για παραβάσεις στους κανονισμούς αγοράς, άφησε μια lehman να πτωχεύσει χωρίς να ενδώσει σε απειλές μετόχων της,κρατικοποιησε και μια general motors αφήνοντας τους μετόχους της με κουρελόχρτα στα χέρια χωρίς καμια αξια...ετσί για παραδειγματισμό των υπολοίπων
προσωπικά δεν έχω καμια αμφιβολία ότι ένα σκανδαλο τέτοιου μεγέθους μπορεί να οδηγήσει την καθε μερκ σε κλείσιμο.!! αυτο η καθε μερκ το ξέρει...απο την άλλη ομώς είπαμε ότι έχει μεγαλύτερο φτυαρι να θαβει τα σκατα της

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: δεν υπάρχει τελικό συμπέρασμα γαμώ την π@# furious3$%^να μου :tease: μαλλον και εδω τελικά ισχυει ότι η αλήθεια ειναι κάπου στη μεση
Μη σπας λοιπόν το κεφάλι σου,στη τελίκη για τρίχες πρόκειται,αν μπορείς να χαλαρώσεις και να μην τρελένεσαι καθε φορά που καταπίνεις αυτο το χάπι ξεκίνα την.αν παλί κατι τέτοιο δεν το μπορέις χεστην να πάει να μαμηθει 8) (έγω πάντος το μπόρεσα η αληθεια είναι ;))
 

Hairboost

Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

skeptikistis είπε:
ολα τα αρνητικα, ΟΛΑ ομως ειναι εικασιες, ενω ολα τα θετικα γεγονοτα. Αν δεν εχεις παρενεργειες ενοειτια.
-διαφορες εξετασεις σε ιατρους
-οταν σταματας χανεται σε λιγους μηνες οτι επαιρνες τοσο καιρο
-χρηση επ αοριστον
-μονιμες παρενεργειες μετα απο χρονια
-δεν ειναι κανονικη θεραπεια για την ΑΑ
εικασιες?
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

hairboost....επειδη κι εγω ειμαι στο ιδιο σκηνικο με σενα.....θα σου πω οτι εγω δεν γυρναω στην φινα για κανενα λογο....
παρ ολο που εχω κανει και επεμβαση και ειναι πιο μονοδρομος για μενα το να την συνεχισω....αλλα παρ ολα αυτα οχι....δε θα γυρισω ποτε παλι.....
γιατι εβγαλα παρενεργειες.......και σε καμμια περιπτωση δε θα δημιουργω στον οργανισμο μου παρενεργειες για να μειωνω την τριχοπτωση.....
αν δεν ειχα προβλημα τοτε οκ.....εφ οσων δε την δεχομαι αλλο.....δε το συζηταω καν....
γιατι αφου σου δημιουργει παρενεργειες.....τοτε θα αναγκαστεις αργα η γρηγορα να ξανασταματησεις....και μετα απο 4-5 μηνες...θα τα χασεις παλι ολα.....
δεν αξιζει η φαση....

θα σταθω σε αυτο που ειπες οτι η φινα δεν ειναι το φαρμακο για την φαλακρα.....
συμφωνω....
και πιστευω οτι το επομενο "μεγαλο" βημα που θα φερει αισιοδοξα μυνηματα στο θεμα μαλλι.....
ειναι η μεθοδος acell.....δεν ειναι μονιμη λυση της τριχοπτωσης.....αλλα εχουν αρχισει και την χρησιμοποιουν ηδη στις μεταμοσχευσεις μαλλιων εδω και 1-2 χρονια.....
και μαλιστα τωρα τελευταια την εχουν αρχισει και οι κορυφαιοι του ιδους...οπως ο shapiro.....δειτε κι εδω ενα παραδειγμα επεμβασης πριν ενα μηνα στον σαπιρο που αρχισε να χρησιμοποιει κι αυτος...... http://www.hairlossexperiences.com/view_topic.php?id=1875&forum_id=3&page=1
συντομα θα ακολουθησουν και οι υπολοιποι "μεγαλοι" χασσον ραχαλ κτλ....
χρησιμοποιουν την τεχνικη τοσο στο στριπ...οσο και στο φυε....και το κανουν τοσο στην δοτρια οσο και την ληπτρια.....
και θα ανεβασει αυτη η μεθοδος πολυ τα αποτελεσματα και στην ληπτρια και στην δοτρια.....και θα μας δωσει και μεγαλυτερο αριθμο θυλακιων....
αλλα και θα μας βοηθαει να μην μεινουμε και απο δοτρια τοσο ευκολα....οσοι πανε για μεγαλα νοργουντ....
Συντομα....δλδ μεσα σε μια 3ετια....πιστευω οτι ολοι οι γιατροι θα χρησιμοποοιυν acell για τις μεταμοσχευσεις τους.....

αλλα κι εκτος απο την μεταμοσχευση.....διαβαζω οτι γινονται επισης ερευνες και τα σχετικα και προσπαθουνε να δημιουργησουν και ενα στυλ σαν τοπικο φαρμακο.....με acell το οποιο θα προλαμβανει την τριχοπτωση.....και θα αναζωγονει τους θυλακες που εχουν προβλημα...και δε θα τους αφηνει να πεσουν.....
ηδη εχουν καταφερει πολλα με το acell στις επεμβασεις μαλιων....και ολο και το εξελισουν....και αν καταφερουν και κατι σε τοπικη χρηση για προληψη τριχοπτωσης....τοτε οι φιναστεριδες κτλπ....θα πανε στα σκουπιδια.....γιατι εκτος των αλλων ειναι και αβλαβες αυτη η μεθοδος......
αιντε να δουμε τι θα δουμε.....
 

nikosgf7

New Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

για δωσε πανο καμια πληροφορια για το acell να δουμε τι παιζει??
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

Πανο το ελαχιστο δυνατο ειναι 1/5 φινα ετσι?Η ακομα πιο λιγο?

Τελος παντων,εσυ ειχες και στην λιγοτερη δυνατη ποσοτητα παρενεργιες?Ειχες αμεσως?

Μου κανει εντυπωση που ενας φιλος μετα απο 6-7 μηνες δεν ειχε κανενα απολυτος προβλημα και χτυπαει το κεφαλι του που δεν αρχισε πιο νωρις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alexXXX

Active Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

εγω φιλε την εκοψα μηνες τωρα και οι παρενεργειες δυστυχως συνεχειζουν .αστο καλυτερα μην μπλεξεις ετσι κι αλλιως δεν ειναι λυση αυτη.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Επιστροφη στην φινα

διαβαζω οτι γινονται επισης ερευνες και τα σχετικα και προσπαθουνε να δημιουργησουν και ενα στυλ σαν τοπικο φαρμακο.....με acell το οποιο θα προλαμβανει την τριχοπτωση.....και θα αναζωγονει τους θυλακες που εχουν προβλημα...και δε θα τους αφηνει να πεσουν
:18m:
 

Hairboost

Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

kapamarou είπε:
διαβαζω οτι γινονται επισης ερευνες και τα σχετικα και προσπαθουνε να δημιουργησουν και ενα στυλ σαν τοπικο φαρμακο.....με acell το οποιο θα προλαμβανει την τριχοπτωση.....και θα αναζωγονει τους θυλακες που εχουν προβλημα...και δε θα τους αφηνει να πεσουν
:18m:
κανε φακές με acell μεσα ή με φασολια
 
Απ: Επιστροφη στην φινα

Hairboost είπε:
-διαφορες εξετασεις σε ιατρους Τι ενοεις με αυτο?
-οταν σταματας χανεται σε λιγους μηνες οτι επαιρνες τοσο καιρο Αρα δεν θα κανεις καμμια θεραπεια ποτε, γιατι κατι μονιμο θα ειναι ακομα πιο επικυνδηνο (θα ειναι μεταλαξη)
-χρηση επ αοριστον Δες απο πανω
-μονιμες παρενεργειες μετα απο χρονια Εικασια. Μετα απο ποσα? Αν τη διακοψιες μετα απο 10 ας πουμε ΟΤΑΝ θα εχει βγει κατι καλυτερο (αν)
-δεν ειναι κανονικη θεραπεια για την ΑΑ Εξηγησε μου σε παρακαλω τι ειναι κανονικη θεραπεια κατα την αποψη σου. Πως το φανταζεσαι για να κανουμε διαλογο
εικασιες?
 

Hairboost

Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

skeptikistis είπε:
[quote author=Hairboost link=topic=3126.msg56539#msg56539 date=1310600035]
-διαφορες εξετασεις σε ιατρους Τι ενοεις με αυτο?Οτι πρεπει καθε μερικους μηνες να εξεταζεις τον προστατη σου, τον θυροειδη σου και να κανεις αιματολογικες
-οταν σταματας χανεται σε λιγους μηνες οτι επαιρνες τοσο καιρο Αρα δεν θα κανεις καμμια θεραπεια ποτε, γιατι κατι μονιμο θα ειναι ακομα πιο επικυνδηνο (θα ειναι μεταλαξη)Το ειχα αναφερει και παλιοτερα σε ποστ μου οτι ναι οντως μια ελεγχομενη μεταλλαξη του θυλακα ειναι η θεραπεια
-χρηση επ αοριστον Δες απο πανω?
-μονιμες παρενεργειες μετα απο χρονια Εικασια. Μετα απο ποσα? Αν τη διακοψιες μετα απο 10 ας πουμε ΟΤΑΝ θα εχει βγει κατι καλυτερο (αν) Γιατι 3,4,5 χρονια καθε μερα δεν τα θεωρεις πολλα ?
-δεν ειναι κανονικη θεραπεια για την ΑΑ Εξηγησε μου σε παρακαλω τι ειναι κανονικη θεραπεια κατα την αποψη σου. Πως το φανταζεσαι για να κανουμε διαλογοΗ σμικρυνση του προστατη ειναι η λυση της τριχοπτωσης ? σουπερ..
εικασιες?
[/quote]
 
Απ: Επιστροφη στην φινα

Δε χρειαζεται να εξεταζεις το προστατη σου καθε μερικους μηνες ουτε το αιμα ουτε το θυροειδη (εστω οχι πιο πολυ αποτι πρεπει ουτως η αλλως)
Ολα τα αλλα εικασιες, αμα εισαι φοβιτσιαρης με αυτα, σιγα μην εκανες μεταλαξη. Και αν η μεταλαξη σου κανει ενα καρκινο με πολλαπλες μεταστασεις?

Καποιος φοβαται να παρει ενα χαπι για 5 χρονια και με το που βγει η μεταλαξη θα τρεξει να την κανει ???
 

LOK

Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

Skeptikisti, μιας και έχω παραδεχθεί τις πολύ καλές γνώσεις σου γενικά στο θέμα τριχόπτωση, και επειδή βάζω τη λογική πάνω απο τον φόβο, θα ήθελα την πολίτιμη συμβουλή σου, σχετικά με το αν πρέπει να πάρω φίνα...
Έκανα εξετάσεις, και τα αποτελέσματα ήταν μέσα στις φυσιολογικές τιμές, με την DHT να είναι στο 0.50 (Φυσ.Τιμές: 0.3 έως 0.9) η τεστοστερόνη ελεύθερη να είναι στο 15.0 (φυσ.Τιμές: 13 έως 41) και η τεστοστερόνη ολική στο 4.0 (φυσ.Τιμές: 2.6 έως 10.0)

Λοιπόν τί λές...?
 

roukoun

Member
Απ: Επιστροφη στην φινα

LOK είπε:
Skeptikisti, μιας και έχω παραδεχθεί τις πολύ καλές γνώσεις σου γενικά στο θέμα τριχόπτωση, και επειδή βάζω τη λογική πάνω απο τον φόβο, θα ήθελα την πολίτιμη συμβουλή σου, σχετικά με το αν πρέπει να πάρω φίνα...
Έκανα εξετάσεις, και τα αποτελέσματα ήταν μέσα στις φυσιολογικές τιμές, με την DHT να είναι στο 0.50 (Φυσ.Τιμές: 0.3 έως 0.9) η τεστοστερόνη ελεύθερη να είναι στο 15.0 (φυσ.Τιμές: 13 έως 41) και η τεστοστερόνη ολική στο 4.0 (φυσ.Τιμές: 2.6 έως 10.0)

Λοιπόν τί λές...?
φιλε LOK αυτη ειναι πολυ καλη απορια!(την εχω και εγω!)βλεποντας την DHT που μασ ενδιαφερει ειναι αρκετα χαμηλα!δλδ με την φινα θα την μειωσεις και αλλο?και αν πεσεις και πιο χαμηλα απο το ελαχιστο οριο?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα