Επισκεψη στην a..h...c...πιθανη μ.μ.-γνωμες

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
δεν ειναι η ταριφα ρε φιλε.ειναι οτι εχω προσδοκιες μιας καλης πυκνοτητας απτη στιγμη που θα κανω την μ.μ.και οι γνωμες που πηρα απτις φοτο οι περισσοτεροι μου παν οτι κανα 2000αρο χρειαζεται μπροστα για να τουμπανιασω οπως λεμε. για να μιλησω ειλικρινα δεν θελω να περιμενω αλλα χρονια.πλεον ομως αρχιζω και προβληματιζομαι στο αν θα πετυχει η φυτρωση η οχι.περιμενω πολυ να δω το αποτελεσμα του ακη γιατι αν υπαρχει ενδεχομενο να μεινει ετσι ειναι μεγαλο το ρισκο.john-john στην κυπρο που λετε τι λεφτα θα χρειαζομουν περιπου?5000-6000 περιπου?

2.50 to γραφτς το δινουν..οποτε 2000 grafts =5000ευρω.μενεις μια βδομαδα και σπιτι,εισητηρια,ταξι απο και προς αεροδρομιο δωρεαν. Στο Γεωργιου ισως καταφερεις και καλυτερη τιμη δεν το ξερω αυτο. Στην τουρκια θελει λιγο παραπανω αλλα εξισου καλος ο τουρκος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
billare αν ειναι να σου κατσει η ατυχια θα σου κατσει οπου και να πας, 100 επιτυχημενα σερι αποτελεσματα να ειχε η οποια κλινικη αν εισαι ο γκαντεμης θα εισαι η αποτυχια τους.

Απο φυτρωση καλα πανε ολοι και η dhi και ο βεκρης και οι κυπριακες, η φυτρωση ειναι το σημαντικοτερο μεν ,αλλα απο κει και περα υπολογισε πως πρεπει να υπαρχει και σωστος σχεδιασμος και σωστη τοποθετηση και φυσικα σωστη διχειρηση δοτριας.

Οσα και να γραφουμε εμεις εδω στη πραξη θα φανουν, οταν θα σου ξυρισουν το κεφαλι να παρουν τα μονοτριχα,φαντασου να μην εχεις οπως ο cvial...oeo...

Αν οι επιλογες ειναι μεταξυ dhi-βεκρη και κυπρο,εγω θα πηγαινα κυπρο, μας εχουν δειξει οτι εχουν το εχουν το πιο πανω πακετο, ηdhi δεν το εχει, για τον βεκρης πρπει να αναμενουμε κανα δυο χρονια ακομα να ειμαστε πιο σιγουροι
 

naruto

Well-Known Member
Πως μπορεις κ μπαινεις σε τοσο σοβαρες σκεψεις για μμ χωρις να ξερεις καποια σημαντικα πραγματα.Δεν ειναι παιξε γελασε,μια κακη μμ μπορει να σε κυνηγαει για παντα.Αν θες την γνωμη μου κανε τα παρακατω για να εισαι οσο πιο καλα προετοιμασμενος.
-μελετησε το οικογενειακο σου δεντρο,για να εχεις μια ιδεα σε τι NW θα φθασεις
-κανε μια αναλυση δοτριας,να ξερεις ακριβως τι μπορει να σου δωσει.Ακομα καλυτερα αν παρεις παραπανω απο μια γνωμες.Το οτι σου ειπαν ενα ξερο ''καλη'' δε λεει κατι.Μετρα πυκνοτητα κ λογο τριχων ανα graft.Η D*I αυτο το κανει κ τζαμπα νομιζω.Διαφορετικες κινησεις σε παιρνει να κανεις αν εχεις απλα μια ''καλη'' δοτρια πχ 6000γκ κ διαφορετικες αν εχεις εξαιρετικη πχ 7500-8000 γκ
-μετρησε παχος τριχας.Παιζει τεραστια διαφορα στο αποτελεσμα να εχεις λεπτο παχος τριχας πχ 45μ κ χοντρο παχος πχ 60μ.πραγματικα εχω δει περιστατικα που με τα ιδια grafts εχουν τεραστια διαφορα απο το παχος τριχας κ μονο
-κανε τριχοριζογραμμα ή ακομα καλυτερα τριχοσκοπηση.Ετσι θα ξερεις ποσο επηρεασμενα ειναι τα μαλλια απο την αα σου,και θα εχεις μια ιδεα περιπου τι να περιμενεις στο αμεσο μελλον
 

billaros

Active Member
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.φιλε αερατε καταλαβα πολυ καλα οσα ειπαμε για την δοτρια και εξηγησα πολλες φορες οτι η δοτρια θα με προβληματιζε πιο πολυ στην περιπτωση που εφθανα μεγαλο norwood και αναγκαζομουνα να ξυριζομαι γουλι(πραγμα που ευελπιστω να μην γινει )(οπως ειπε και ο john-john δυσκολο με τοσο μαλλι σε τετοια ηλικια).οποτε προσπερασα το θεμα δοτριας που δεν πολυυπολογιζει η... a....d.....h.απο κει και περα με προβληματισε η περιπτωση του ακη επειδη βλεπω οτι ειμαι περιπου στην ιδια αραιωση (μπορει λιγο καλυτερα)και επειδηη θελω να κατεβασω hairline αν ειναι να μην πιασει η πυκνοτητα θα γινω χειροτερα αποτι τωρα.και τελος το θεμα με το crown θελει την περισσοτερη σκεψη στο αν πρεπει να παρεμβω η οχι.
 

aeratos28

Just aeratos
θα έλεγα ότι συμφωνούμε τωρα billaros.τώρα αφού θες κατέβασμα και πυκνότητα,γενικα πολύ λεπτομερεια τότε σκεψου 2πλα που θα πας.αν θες κιόλας με την μία μεγαλη πυκνότητα τότε φίλε σκεψου και κυπρο.μπορούν και δουλεύουν μεγαλύτερες πυκνότητες από εδώ..αρκετά μεγαλύτερες..αυτό είναι σίγουρο..αν βγαίνει και οικονομικά,γιατί σίγουρα θες 5000€ για 2000 grafts όπως είπε ο john..εκτός αν ο γεωργιου κάνει κάποιος καλύτερη τιμή γιατί πριν ένα διάστημα υπήρχε διαφήμιση του στο φόρουμ που έλεγε ότι για όλα τα μέλη του φόρουμ κάνει 30% έκπτωση.αν ισχύει αυτό τότε αξίζει να πας..και εγώ θα πηγαινα
 

koumparos

Well-Known Member
Και εγω εαν εμπαινα τωρα για μμ θα πηγαινα κυπρο εαν δεν ειχα αρκετα χρηματα να παω σε καποιον ποιο γνωστο και ακριβο γιατρο.Φυσικα πρεπει να εχεις και καβατζα διοτι σε οποιον και να πας μπορει να χρειαστει διορθωτικη για να φτασεις στο προσδοκώμενο αποτελεσμα.Ποτε δε μπορεις να εισαι σιγουρος οτι η φυτρωση θα φτασει 90%+ γιατι εκτος απο τον γιατρο παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο που εχουν αναφερθει εδω μεσα αρκετες φορες.Για τον βεκρη δεν συμφωνω οσο δε κανει εξαγωγη manual.Eφοσων μελοντικα δωσει επιλογη για manual ισως ειναι μια καλη λυση
 

andy.k

Active member
Φιλος, νομιζω ειναι αστειο εως απαραδεκτο να βαλεις εστω και ενα graft στο crown...Δεν υπαρχει προβλημα εκει που να αντιμετωπιζεται με μμ...ισως φαινεται λιγο πιο αραιο απο τα γυρω σημεια γιατι εκεινα ειναι πολυ υγειη, αλλα ειμαι σιγουρος οτι στο crown τωρα εχεις πυκνοτητα που δε την πιανει η μμ και απο τον καλυτερο γιατρο...Μπροστα αν θες να επεμβεις να σχηματισεις τη hairline και να γεμισεις τους κροταφους, σιγουρα θα αλλαξει την εικονα σου, αλλα οχι οτι θα σε πει και κανενας καραφλα τωρα...παντως επειδη φαινεται να εχεις πολυ καλες πυκνοτητες πισω απο τους κροταφους κ γ ζωνη,θα πρεπει να πας καπου οπου να μπορουν να σου πετυχουν αντιστοιχες πυκνοτητες για να υπαρχει μια καποια ομοιογενεια. Με αυτο το κρητηριο δε ξερω αν θα βρεις ακρη εδω ελλαδα. Συνηθως εδω δε παιζουν πυκνοτητες τοσο μεγαλες...
 

aeratos28

Just aeratos
συμφωνω με andy.k για αυτό πιο πριν και εγώ του πρότεινα να πάει κυπρο αφού θέλει να φτιάξει αμέσως σε μία επέμβαση την απαιτούμενη πυκνότητα.
 

andy.k

Active member
Φιλε εμενα ειναι συνολικα καλη η εικονα. Αλλα η πυκνοτητα δεν ειναι φοβερη μη τρελαθουμε. Εχουν βγει αρκετες τριχες λογω καλου λογου που ειχα, και πιθανως ακομα κ τα λιγα που ειχα στους κροταφους δε καταστραφηκαν...ειχα ηδη 20-25 gts/cm2 στους κροταφους πριν τη μμ και γυτω στα 35 με 40 στην κορυφη. Ασχετα αν ηταν κ ειναι σε φαση thining, ακομα κ αυτα δινουν καποιο ογκο. Σε τελειως αδεια περιοχη θεωρω οτι με τοσα που εβαλα, δε θα ειχα αποδεκτο αποτελεσμα. Παντως επειδη το ανεφερες ακομα κ τωρα, δεν εχω γαμω τις πυκνοτητες...δε ποσταρω κολακευτικες φωτο νομιζω αλλα φαινονται κενακια στο μαλλι. Δεν εχει κενες περιοχες οκ, αυτο μας ελλειπε...αλλα η αποσταση μεταξυ των grafts ειναι σχετικα μεγαλη...πιθανως το "σωζουν" τα προυπαρχοντα grafts και οι πολλες τριχες...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

billaros

Active Member
παντως εγω απο τις φοτο σου σε βλεπω τελειο και σκεψου οτι δεν εχει ολοκληρωθει τελειως το αποτελεσμα σου.και γενικοτερα απο μ.μ. εχεις πετυχει απιστευτη φυσικοτητα.δεν φαινεται απολυτως τιποτα
 

andy.k

Active member
Παντως αν σε ενοχλει το θεματακι που εχεις στους κροταφους, εγω δε θα ελεγα να μη το φτιαξεις. Η ψυχολογια ειναι πολυ μεγαλη υποθεση, και ειναι μαλακια να σου χαλασει τη δεκαετια 30-40 που ειναι για εμενα η top...Απλα εγω θα ελεγα, "φτιαξε το,αλλα συντηρητικα"...ουτε grafts στο crown, oυτε 2500-3000 εμπρος που θα σου προτεινουν απο Κυπρο(ΝΑΙ! Θεωρω οτι αν παρεις μια γνωμη τοσα θα σου πουν, γτ εχουν κ αυτοι την ταριφα τους...). Ο Β θα σου βαλει 2000 max, αλλα εχω αμφιβολια για το ΠΟΥ θα τα βαλει, αφου στα σημεια που εχεις θεμα, το κοβω δυσκολο να τα χωρεσει...Η dhi, βαζει λιγα αν θες, αλλα εμενα δε μου αρεσει η πολιτικη της, ουτε εχω δει κανενα τοπ αποτελεσμα τελευταια...Δε ξερω, υπολογισε τα ολα κ κανε την εκει που θεωρεις καλυτερα...απλα οκ στο crown,μη το πειραξεις...
 

dimitris50423

Well-Known Member
Συμφωνω με andy. Σιγουρα πρεπει να υπολογιζουμε πως θα παει στο μελλον το μαλλι μας και ποσο θα προχωρησει. Φτιαχνοντας τη hairline η δοτρια δεν εξαντλειται οποτε εχεις επιλογες για το μελλον. Επισης μπορει να μη ξαναχρειαστει καποιος και ποτε. Τελος οι προτεραιοτητες αλλαζουν οσο περνανε τα χρονια και μπορει το μαλλι να μην ειναι σε αυτες.
 

hijikos

Active Member
Συμφωνω με andy. Σιγουρα πρεπει να υπολογιζουμε πως θα παει στο μελλον το μαλλι μας και ποσο θα προχωρησει. Φτιαχνοντας τη hairline η δοτρια δεν εξαντλειται οποτε εχεις επιλογες για το μελλον. Επισης μπορει να μη ξαναχρειαστει καποιος και ποτε. Τελος οι προτεραιοτητες αλλαζουν οσο περνανε τα χρονια και μπορει το μαλλι να μην ειναι σε αυτες.
Δεν συμφωνώ γιατί ακόμα είναι μικρός το πρόβλημα μικρο, αν φτιάξει hairline ( το μπροστινό ημικύκλιο) κάποια στιγμή θα αρχίσει να αραιώνει προς τα πίσω θα μείνουν κενά και θα είναι πολύ χειρότερα από πριν.
Αν είχε μεγάλη αραίωση συμφωνώ με 1000.
Το τοπίο ακόμα είναι θολό!
 

dimitris50423

Well-Known Member
Σεβαστη η γνωμη σου και μπορει και να ισχυει απο την αλλη εχω δει και 40αρηδες και 45 που να εμειναν με τετοια αραιωση απο νωρις. Παντα παιρνεις ενα ρισκο. Αυτο ειναι μικροτερο η μεγαλυτερο αναλογα με το που περιμενεις να φτασει η αραιωση.
 

andy.k

Active member
Δεν συμφωνώ γιατί ακόμα είναι μικρός το πρόβλημα μικρο, αν φτιάξει hairline ( το μπροστινό ημικύκλιο) κάποια στιγμή θα αρχίσει να αραιώνει προς τα πίσω θα μείνουν κενά και θα είναι πολύ χειρότερα από πριν.
Αν είχε μεγάλη αραίωση συμφωνώ με 1000.
Το τοπίο ακόμα είναι θολό!

Κι εγω θεωρω οτι δεν εχει σοβαρο θεμα και οτι ακομα κ αν μεινει ετσι ειναι οk ο billaros. Αλλα τι ok? Για τα δικα μου δεδομενα...ο ιδιος μπορει να νιωθει ασχημα κ αυτο ακριβως ειπα. Οτι αν τον ενοχλει, ας το φτιαξει, αλλα χωρις πολλα κατεβασματα κ με πυκνοτητες που ακομα και σε nw 5 να φτασει μελλοντικα(που δε το νομιζω με βαση την τωρινη του εικονα κ την ηλικια του κ το απευχομαι φυσικα)να μπορει να εχει αποθεμα δοτριας για να μη μεινει εκτεθειμενος στα μετοπισθεν...Εννοειται πως οσο πιο πολυ περιμενεις να κατασταλαξει η αα τοσο πιο safe εισαι...αλλα αν σε ενοχλει κατι, γνωμη μου ειναι πως δε περιμενεις, αλλα το φτιαχνεις οσο πιο συνετα κ με καλο σχεδιασμο...κι εγω ας πουμε εχω το τσουλουφι που ειναι μαμα κ πιθανον σε καποια χρονια να αδυνατισει κ να χαθει η να γινει "νησακι" και τελικα να χαθει και να θελω νεα μμ εκει...πολυ πιθανο...γι αυτο κ εξ αρχης ειπα οτι δε παω για 2η μμ συντομα για πυκνωση, αλλα θα περιμενω να αδειασει τσουλουφι κ crown κ παω σε 4-5 χρονια να βαλω οπου χρειαστει αν ειναι τοτε προτεραιοτητα μου. Ειναι ενα πλανο...θα μπορουσα κιολας να μη παω καθολου τωρα κ να παω οταν αδειαζαν ολα.Οκ μπορει να μην ηθελα να φανει πολυ η διαφορα πριν- μετα η να μην μου αρεσε εμενα η εικονα μου και να ηθελα να το κανω οπωσδηποτε...Οκ εγω προσωπικα ειμαι υπερ των μμ που σε κανουν απλα να δειχνεις ανανεωμενος κ οχι αυτων που σε κανουν αγνωριστο(cvial-δημητρης-laroiso κ.α.). Αν την κανει τωρα ο billaros θα φανει ανανεωμενος με πιο σχηματισμενη hairline,θα γουσταρει πολυ την αλλαγη του.Αλλη ψυχολογια θα εχει... Επισης απο θεμα διακριτικοτητας (αν τον απασχολει)χαμπαρι δε θα παρει κανεις αν βαλει 1500 gts. Και αν μιλαμε για τοσα gts περιπου, δε θα ξεσκισει κ τη δοτρια του εν οψη πιθανων μελλοντικων αλλαγων, αφου ακομα κ nw5 να φτασει, 1500gts θα επεφταν εκει μπροστα ουτως η αλλως...
 

billaros

Active Member
andy για 2000-2300 max αν παω και αν βαλω τα 300-500 crown αν το αποφασισω.πλεον στο μυαλο μου κρατησα ολες τις συμβουλες σας απλα θα με παρακινουσε πιο πολυ να εβλεπα στουσ επομενους 2-3 μηνες μια σαφως καλυτερη πυκνωση στον ακης που θεωρω οτι ημασταν σχετικα κοντα στην αραιωση για να μου φυγει ο φοβος να παω για καλο και να βγω χειροτερα απο πριν
 

spass

Active Member
καλημερα billaros αποψη μου ειναι να μην κανεις καμια μεταμ. ακομη περιμενε περιπου 2 χρονια να δεις πως θα εξελιχθει και αν θα εξελιχθει και βλεπεις.εχεις μπολικα μαλλια ειναι κριμα να πας να κανεις μεταμ. τωρα,το θεωρω υπερβολη.πιστευω οτι πρεπει να χαλαρωσεις.
 
Μπλουζα