Επιλογη πλανου και κλινικης για την περιπτωση μου!

dlazaros

Well-Known Member
Βλέπω ότι όλοι κρίνεται τη δότρια από φωτογραφίες παρόλο που υπάρχει μέτρηση από τη seneca.
Θεωρείται ότι η μέτρηση της seneca είναι άκυρη σε σχέση με την πραγματικότητα;
Αν και δεν μπορώ να μεταφράσω τις μετρήσεις, αν μπορούσε να αναλύσει κάποιος τη μέτρηση της seneca σε σχέση με αυτό που βλέπει στις φωτό θα ήταν καλό. Υπάρχει και το δικό μου νήμα που έχω φωτό και μετρήσεις από την ίδια κλινική.
Δεν είναι άκυρες απλά δεν είναι οι καλύτερες κατά την κοινή μας άποψη. Άμα έχεις ένα πάρκινγκ 100 θέσεων κάποιος μπορεί να πει ότι είναι μια χαρά άμα βάλεις 40 αμάξια. Κατά την άποψη μου άμα δεν βάλεις τουλάχιστον 60 αμάξια το πάρκινγκ είναι άδειο. Αυτή είναι η διαφορά. Όσο περισσότερο διαβάσεις και μαζέψεις απόψεις τόσο θα αλλάξει και η δική σου οπτική. Οι εταιρείες θέλουν πελάτες που να διαθέτουν μπάτζετ αρκετό για να πραγματοποιήσει το όνειρο και οι πελάτες θέλουν το όνειρο με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα. Όταν μπαίνουν προϋποθέσεις και οικονομικοί περιορισμοί τότε έχει σημασία τι θα κάνεις και πόσο και που. Για αυτό είμαστε εδώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Βλέπω ότι όλοι κρίνεται τη δότρια από φωτογραφίες παρόλο που υπάρχει μέτρηση από τη seneca.
Θεωρείται ότι η μέτρηση της seneca είναι άκυρη σε σχέση με την πραγματικότητα;
Αν και δεν μπορώ να μεταφράσω τις μετρήσεις, αν μπορούσε να αναλύσει κάποιος τη μέτρηση της seneca σε σχέση με αυτό που βλέπει στις φωτό θα ήταν καλό. Υπάρχει και το δικό μου νήμα που έχω φωτό και μετρήσεις από την ίδια κλινική.
Φίλε @konelos θα μπορούσες (εαν γνωρίζεις) να μας πεις πως γίνεται η μετρήσιμη αξιολόγηση της δότριας από τη seneca;
 

Kostas97

Well-Known Member
@cm91 Εχουμε κοστος για την καθε πιθανη επιλογη;
Μου κανει εντυπωση που κοιτας αυτες τις δυο, σκεπτομενος οτι πρεπει να χουν αρκετα μεγαλη διαφορα στο οικονομικο.

Επισης σου προτεινε καποιος φιναστεριδη και δε δεχτηκες;
Γιατι για τον Αναστασακη π.χ. γνωριζουμε οτι την προτεινει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Βλέπω ότι όλοι κρίνεται τη δότρια από φωτογραφίες παρόλο που υπάρχει μέτρηση από τη seneca.
Θεωρείται ότι η μέτρηση της seneca είναι άκυρη σε σχέση με την πραγματικότητα;
Αν και δεν μπορώ να μεταφράσω τις μετρήσεις, αν μπορούσε να αναλύσει κάποιος τη μέτρηση της seneca σε σχέση με αυτό που βλέπει στις φωτό θα ήταν καλό. Υπάρχει και το δικό μου νήμα που έχω φωτό και μετρήσεις από την ίδια κλινική.

135hairs/cm2 στην parietal (αν είναι σωστή) είναι σοβαρή ένδειξη για DUPA. Ξεκίνα φίνα άμεσα και σε 6-8 μήνες καινούργια μέτρηση. ΜΜ προς το παρόν ούτε για αστείο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό ακριβώς!!

@CVIAL εγώ έχω προχωρήσει ήδη σε μεταμόσχευση στη Seneca, το νήμα με μετρήσεις είναι εδώ.
Το έχω δει, νομίζω ότι είναι λάθος. Δεν μπορεί στην occipital και στην parietal να έχεις 59 & 61g με λόγο 1.5 και 1.9! δηλαδή κάτω από 100hairs/cm2!
 

montecristo

Well-Known Member
Από οτι βλέπω στο βίντεο ειναι αυτοματοποιημένη διαδικασία, δηλαδή σκανάρεις με το μηχάνημα τις περιοχές της δότριας που θες και σου υπολογίζει αυτόματα μετα τα δεδομένα τρίχες λόγους κλπ...
 
Το έχω δει, νομίζω ότι είναι λάθος. Δεν μπορεί στην occipital και στην parietal να έχεις 59 & 61g με λόγο 1.5 και 1.9! δηλαδή κάτω από 100hairs/cm2!
Έχουν ανέβει 2 μετρήσεις από Seneca και οι δύο είχαν πάχος τρίχας 85+ όποτε μάλλον για τα μάτια του κόσμου είναι οι μετρήσεις εκτός αν οι φίλοι έχουν γουρουνοτριχα
 

konelos

Active Member
Το έχω δει, νομίζω ότι είναι λάθος. Δεν μπορεί στην occipital και στην parietal να έχεις 59 & 61g με λόγο 1.5 και 1.9! δηλαδή κάτω από 100hairs/cm2!
Πως μου είπαν έχω διαθέσιμα γύρω στα 8000 grafs, σίγουρα γίνεται και επιτόπου διάγνωση, πάντως την ίδια άποψη είχε και ο γιατρός, ότι έχω περιθώριο σίγουρα για άλλες 2 συνεδρίες.
Σε λίγο καιρό θα ξυρίσω και θα βάψω να μου πείτε γνώμες, έχω πάνω από 20% άσπρες που χάνονται στις φωτό.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πως μου είπαν έχω διαθέσιμα γύρω στα 8000 grafs, σίγουρα γίνεται και επιτόπου διάγνωση, πάντως την ίδια άποψη είχε και ο γιατρός, ότι έχω περιθώριο σίγουρα για άλλες 2 συνεδρίες.
Σε λίγο καιρό θα ξυρίσω και θα βάψω να μου πείτε γνώμες, έχω πάνω από 20% άσπρες που χάνονται στις φωτό.
Νομίζω ότι όλα αυτά με τα αυτοματοποιημένα μηχανήματα, κλπ είναι για εντυπωσιασμό/μαρκετινγ και δεν έχουν ακρίβεια και πρακτική αξία. Η διαδικασία είναι μόνο μια, μικροσκόπιο και εμπειρία. Η δότρια σου στις φώτο έχει πολύ παραπάνω από 100τρίχες/cm2 και κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να υποστηρίξει τα 8000g. Οπότε οι μετρήσεις με αυτό που σου είπαν δεν συμβαδίζουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
135hairs/cm2 στην parietal (αν είναι σωστή) είναι σοβαρή ένδειξη για DUPA. Ξεκίνα φίνα άμεσα και σε 6-8 μήνες καινούργια μέτρηση. ΜΜ προς το παρόν ούτε για αστείο.
Τι λες ρε CVIAL αφου εκει του ειπαν οτι ειναι καλες οι μετρησεις χαχαχα
 

jersey

Well-Known Member
O Aνστασακης μου προτεινε 1800g και μινοξ για ενα hairline σαν της φωτογραφιας. Παντα ειχα τα μαλλια μου σε αυτο το μηκος. Είναι λαθος σαν σκεπτικο;;
ΥΓ2 : Μονο στη seneca μου εκαναν μετρησεις που θα επισυναψω σε φωτογραφια παρακατω.
Φίλε @cm91 στον Αναστασάκη δηλαδή πλήρωσες Consultation για να σε δει απλά χωρίς καν να σου κάνει κάποια μέτρηση δότριας και απλά σου πρότεινε να μπεις για μεταμόσχευση με μινοδίλη χωρίς φιναστερίδη στη κατάσταση που εισαι ;;;
 

cm91

New Member
Φίλε @cm91 στον Αναστασάκη δηλαδή πλήρωσες Consultation για να σε δει απλά χωρίς καν να σου κάνει κάποια μέτρηση δότριας και απλά σου πρότεινε να μπεις για μεταμόσχευση με μινοδίλη χωρίς φιναστερίδη στη κατάσταση που εισαι ;;;
oχι φιλε δεν πληρωσα κατι για να με δει ο αναστασακης. επισης πηγα με αρκετα πιο κοντο μαλλι απο αυτο των φωτογραφιων που ισως να επηρεαζει την εκτιμηση της κατασασης μου..λεω δεν ξερω.
 

jersey

Well-Known Member
oχι φιλε δεν πληρωσα κατι για να με δει ο αναστασακης. επισης πηγα με αρκετα πιο κοντο μαλλι απο αυτο των φωτογραφιων που ισως να επηρεαζει την εκτιμηση της κατασασης μου..λεω δεν ξερω.
Καλά ότι δεν πλήρωσες τον Αναστασάκη είναι το λιγότερο, άλλοι τον ειχαν πληρώσει για τα ιδια με σένα.

Γενικά η σωστή διαδικασία θα ήταν ο έλεγχος της δότριας αν είναι υγιής (αν πάσχει από Retro , DUPA), μετρήσεις της δότριας και μετά ΑΝ ολα είναι καλά να προγραμματίζατε κάποια μελλοντική μεταμόσχευση με την απαραιτητη χρήση φιναστεριδης και αφού ειχες συμπληρωσει αρκετό διάστημα με τη χρήση της. Ενώ Εσένα δεν σου έκανε τίποτα από αυτά και απλά σου πρότεινε επέμβαση με μινοξ…
 
Τελευταία επεξεργασία:

piros75

Well-Known Member
Έχουν ανέβει 2 μετρήσεις από Seneca και οι δύο είχαν πάχος τρίχας 85+ όποτε μάλλον για τα μάτια του κόσμου είναι οι μετρήσεις εκτός αν οι φίλοι έχουν γουρουνοτριχα
Φίλε Παναγιώτη, νομίζω ότι είσαι λάθος. οι ανθρώπινες τρίχες μπορεί να είναι από 17μm - 180(!!!)μm (από 30 και κάτω αρχίζουν και θεωρούνται miniaturized hairs). Οπότε το 80 μm είναι μέτριο πάχος. Στο δια ταύτα, ο φίλος πάει όντως για μεγάλο NW και χρειάζεται σωστός σχεδιασμός για να του περισσέψουν μοσχεύματα για το μέλλον. Σίγουρα θα χρειαστεί και θεραπεία για να κρατήσει όσο μπορείς περισσότερα απο τα υπάρχοντα μαλλιά του. Αυτό που διακρίνω και εγώ το τελευταίο διάστημα είναι ότι η Seneca φαίνεται πολύ "τίμια" κλινική και παρατηρώντας την αγορά και τα αποτελέσματα νομίζω ότι είναι σίγουρα η πιο VfM κλινική με διαφορά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν έχεις μετρήσει τρίχα (η οποία έχει άλλο πάχος στο τέλος, άλλο στη μέση, άλλο στην άκρη) με μικρόμετρο (έχω μετρήσει πολλές) θα ήξερες ότι τα συνήθη πάχη στους Καυκάσιους παίζουν από 45μ-65μ. Μιλάμε για πραγματική μέτρηση και όχι αυτόματη από ένα μηχάνημα που δεν ξέρεις τι μετράει και που.
 
Μπλουζα