Επιλογή σκευασματων ενίσχυσης σωματικής διαπλάσεις

lacky

New Member
Ακούω τον τελευταίο καιρό πολλά για συμπληρώματα για την ενίσχυση της σωματικής διαπλάσεις. Τους 4τελευταιους μήνες έχω χάσει περίπου 10κιλα και παρότι δεν ήμουν παχύς ήμουν με κοιλίτσες και χερούλια και αρκετά αγυμναστος. Το έριξα λιγάκι στην γυμναστική αλλα κυρίως μονόζυγο δεν πήγα σε κάποιο γυμναστήριο μιας και έχω κάποια όργανα σπίτι ( διάδρομο ποδήλατο). Είδα αποτελέσματα ικανοποιητικά στο σώμα μου αν και στα 41 θεωρώ πως έχω το καλύτερο σώμα απο τα 30 και μετά. Έφαγα όμως ένα κόλλημα μήπως και μπορέσω και δώ κάτι πιο γραμμωμενο και πιο αθλητικό επάνω μου χωρίς να χαλάω 10 ώρες την ημέρα. Υπάρχει κάτι ακίνδυνο που να ενισχύει την μυϊκή μάζα Παράλληλα στην γυμναστική ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kantharis

New Member
lacky είπε:
Ακούω τον τελευταίο καιρό πολλά για συμπληρώματα για την ενίσχυση της σωματικής διαπλάσεις. Τους 4τελευταιους μήνες έχω χάσει περίπου 10κιλα και παρότι δεν ήμουν παχύς ήμουν με κοιλίτσες και χερούλια και αρκετά αγυμναστος. Το έριξα λιγάκι στην γυμναστική αλλα κυρίως μονόζυγο δεν πήγα σε κάποιο γυμναστήριο μιας και έχω κάποια όργανα σπίτι ( διάδρομο ποδήλατο). Είδα αποτελέσματα ικανοποιητικά στο σώμα μου αν και στα 41 θεωρώ πως έχω το καλύτερο σώμα απο τα 30 και μετά. Έφαγα όμως ένα κόλλημα μήπως και μπορέσω και δώ κάτι πιο γραμμωμενο και πιο αθλητικό επάνω μου χωρίς να χαλάω 10 ώρες την ημέρα. Υπάρχει κάτι ακίνδυνο που να ενισχύει την μυϊκή μάζα Παράλληλα στην γυμναστική ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

για αύξηση της μυικής μάζας υπάρχει η πρωτεΐνη whey (πρωτεΐνη ορού γάλακτος) η οποία περιέχει χαμηλούς υδατάνθρακες , άρα και λιγότερες θερμίδες . όσο για τη γράμμωση , δώσε βάση στην σωστή διατροφή και στην αερόβια ασκηση (κυρίως διάδρομο) , ώστε να μειώσεις τα ποσοστά λίπους στο σώμα σου
 

lacky

New Member
Διάβασα σχετικά και ειναι πολύ ενδιαφέρον η συγκεκριμένη πρωτεΐνη . Να ρωτήσω αν η δόση ειναι ημερήσια και πόση ειναι αυτή; Επίσης ειναι επαναλαμβανόμενη ανάλογα με τα αποτελέσματα που θες;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kantharis

New Member
η δοσολογία εξαρτάται απο το σκεύασμα . κάποια προτείνουν πρωί μεσημέρι βράδυ , κάποια μία φορά μετά την προπόνηση . συνήθως χρησιμοποιείς μέχρι να έχεις τα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα . σίγουρα βοηθάει , μην περιμένεις τίποτα τρομερό όμως ...
 

tropheus

Well-Known Member
Ακόμα και πρωτεΐνη να πάρεις δε θα δεις καμία σημαντική διαφορά. Σημασία έχει να συνεχίσεις τη σωστή διατροφή (ελάχιστα λιπαρά, καθόλου ζωικά και κορεσμένα, καθόλου τηγανητά, όχι ζάχαρη και ψωμί πολλά μικρά γεύματα μέσα στην ημέρα και όχι φαγητό το βράδυ) και σε συνδυασμό με ένα πρόγραμμα γυμναστικής να κρατιέσαι σε φόρμα και σε καλή κατάσταση.

Το πιο γραμμωμένο που ζητάς και που πιθανώς βλέπεις τριγύρω σου σε άλλους είναι αποτέλεσμα φαρμακοδιέγερσης και δε νομίζω ότι αξίζει να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία...
 

lacky

New Member
Ναι σίγουρα αν μιλάμε για φάρμακα με πιθανότητες παρενεργειών σίγουρα,απλά μιας και η αερόβιες ασκήσεις μου ειναι δύσκολες απο λιποδιαλύτες τι παίζει;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

zafi1988

Member
Φίλε για συμπληρωματα διατροφης ειναι απειρα αυτα που μπορει να ειπωθούν οπως οτι τα ιδανικα για όγκο ειναι μια πρωτεινη + μπόλικο υδατανθρακα(detrose) +κρεατινη+γλουταμινη +πολυβιταμινες+zma +tribulus (natural Tetso booster) που όντως σε βοηθανε πολύ αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια...πρεπει να θυμάσε παντα οτι η θα ακολουθησεις ενα προγραμμα για ογκο η ενα προγραμμα για γραμμωση..Και τα 2 μαζι δεν επιτυγχανονται μαζι ΠΟΤΕ παρα μόνο με αναβολικά φάρμακα η '''''συμπληρώματα''''προορμονών..αυτά
 

kantharis

New Member
lacky είπε:
Ναι σίγουρα αν μιλάμε για φάρμακα με πιθανότητες παρενεργειών σίγουρα,απλά μιας και η αερόβιες ασκήσεις μου ειναι δύσκολες απο λιποδιαλύτες τι παίζει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

ακόμα και οι "λιποδιαλύτες" δεν κάνουν τίποτα χωρίς σωστή διατροφή και αερόβια άσκηση . υπάρχουν τα λιποτροπικά π.χ. καρνιτίνη , λεκιθίνη cla , τα οποία υποτίθεται πως βοηθάνε στη πιο εύκολη μεταφορά του λίπους στα μιτοχόνδρια (το ενεργειακό εργοστάσιο των κυττάρων) , σχετικά ακίνδυνα αλλά με αμφιλεγόμενα αποτελέσματα . υπάρχουν και τα θερμογεννετικά τα οποία αυξάνουν την εσωτερική θερμοκρασία του σώματος με αποτέλεσμα την καύση περισσότερων θερμίδων , με αρκετές παρενέργειες , κάποιες εκ των οποίων πολύ σοβαρές . προσώπικά θα σου πρότεινα να μείνεις μακριά από τέτοια προϊόντα , τα μεν σου προσφέρουν μηδενικά έως ελάχιστα αποτελέσματα , τα δε απευθύνονται σε προχωρημένους αθλητές και πάντα με το ρίσκο των παρενεργειών . και τα δύο πάντως λειτουργούν ως βοηθητικά μιας αυστηρά προσεγμένης διατροφής και άσκησης .
 

lacky

New Member
Η διατροφή μου γενικώς ειναι καλή απλά το συσσωρευμένο λίπος παρ´ ότι έχω αδυνατησει δεν καίγεται χωρίς αερόβια που λόγο καπνίσματος και ηλικίας δεν το χω. Και αυτο που ψάχνω ειναι με καλή διατροφή και γυμναστική όχι υπερβολικά πραγματα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kantharis

New Member
σίγουρα δεν είναι εύκολο αλλά είναι ο μόνος τρόπος . και λίγο λίπος να μείνει δεν χάλασε κι ο κόσμος . πάντως θα είχες πολύ καλύτερα αποτελέσματα αν πήγαινες σε κάποιο γυμναστήριο γιατί είναι πολύ περιορισμένες οι μυικές ομάδες που γυμνάζεις με το μονόζυγο . επίσης όσο αυξάνεις τη μυική σου μάζα , τόσο αυξάνονται οι απαιτήσεις του οργανισμού σου σε θερμίδες , δηλαδη καίει περισσότερες . πληροφοριακά , κι εγώ καπνίζω (πλέον ελάχιστα βέβαια) και δεν έχουμε μεγάλη διαφορά στην ηλικία , και έχω καταφέρει να κάνω 1 ωρα διάδρομο (40 λεπτα τρέξιμο και 20 λεπτά περπάτημα) 4 φορές την εβδομάδα . λίγη υπομονή και επιμονή θέλει .
 

lacky

New Member
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αν και όσο ρωτας και συμβουλευεσαι τόσο περισσότερες απορίες αποκτάς μιας και ειναι ένα θέμα εντελώς άσχετο σε μένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athenian

Well-Known Member
Από πρωτεΐνη πάντως και ειδικά whey χωρίς πολλούς υδατάνθρακες δεν θα δεις τίποτα. Πιο πολύ σημασία έχει η καλή διατροφή και η σωστή γυμναστική. Το μόνο σχετικά ακίνδυνο συμπλήρωμα που μπορεί να σε βοηθήσει είναι η κρεατινη αλλά κι αυτή κάνει πολλά νερά στο σώμα και αν έχεις λίγο κοιλίτσα θα φανεί ακόμα περισσότερο. Επίσης πρέπει να την πάρεις σε σωστή δοσολογία και για μικρό χρονικό διάστημα.
 

lacky

New Member
Γενικά παρατηρώ στο σώμα μου σφικτους μυς αλλα σε κάποια σημεία το λίπος δεν τους αφήνει να φανούν παρ ότι αδύνατος πλέον (70 kgr 1.76)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kantharis

New Member
όπως βλέπεις , και όπως όλοι θα σου προτείνουν . η μόνη λύση είναι να δώσεις έμφαση στην άσκηση και στη διατροφή . σε ένα γυμναστήριο όπου θα μπορούσες να γυμνάσεις όλες τις μυικές ομάδες θα έβλεπες πολύ μεγαλύτερη διαφορά . τα συμπληρώματα δεν μπορούν να σου προσφέρουν πολλά . όσο για το λίπος , ο καλύτερος τρόπος για να το κάψεις είναι ο συνδυασμός άσκησης (κυρίως αερόβιας) και μιας ολιγοθερμιδικής δίαιτας (απο κάποιον ειδικό) .
 

tropheus

Well-Known Member
lacky είπε:
Γενικά παρατηρώ στο σώμα μου σφικτους μυς αλλα σε κάποια σημεία το λίπος δεν τους αφήνει να φανούν παρ ότι αδύνατος πλέον (70 kgr 1.76)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αγαπητέ φίλε θα το πω λίγο πιο ωμά. Λόγο της ηλικίας σου (και εγώ κοντά σου είμαι) για να φύγει το λίπος που βλέπεις θα πρέπει να πάρεις στεροεϊδή.
Απλά πράγματα. ΟΤΙ άλλο και να πάρεις ΟΤΙ και να κάνεις το λίπος που βλέπεις εκεί χαμηλά στην κοιλίτσα ΔΕΝ προκειται να φύγει.
Και μάλιστα ακόμα και αν πάρεις στεροεϊδή μόνο για τον καιρό που θα είσαι "μέσα" και 1-2 μήνες (το πολύ) μετά δε θα έχεις αυτό το λίπος.
Μετά ακόμα και αν κάνεις την πιο στεγνή δίαιτα θα ξαναδημιουργηθεί.

Ξέχνα τους λιποδιαλύτες και οποιοδήποτε σκεύασμα και συμπλήρωμα υπάρχει. Απλά θα πετάξεις τα χρήματά σου και αυτό που θέλεις δε θα το δεις.

Πρόσεξε. Εγώ δε σου λέω να πάρεις στεροεϊδή. Απλά σου λέω ποιά είναι η πραγματικότητα.
Αυτά για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.
 

athenian

Well-Known Member
Τροφεα διαφωνω.Οχι για το αν θα βοηθησουν τα στεροειδη αλλα για το οτι δεν μπορει να το πετυχει χωρις αυτα.
 

lacky

New Member
Προφανώς αναφέρεσαι στον μεταβολισμό που αλλάζει μεγαλώνοντας ο Άνθρωπος κι όχι λόγο των πρωτεϊνών


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Από τα όσα έχω παρατηρήσει, ειδικά τον τελευταίο 1 χρόνο, τείνω να συμφωνήσω με τον tropheus.

Μέχρι τα 36-37 μου, (τώρα είμαι 39) ήταν σχετικά εύκολο να κρατάω το λίπος μου χαμηλά με διατροφή και γυμναστική. Όχι όσο εύκολο όπως στα 25 μου, αλλά ήταν κατορθωτό.
Τον τελευταίο 1 χρόνο, όπου θεωρώ ότι ξεκίνησε κάποια ορμονολογική ανισορροπία, ότι και να κάνω ότι και να φάω, το λίπος όχι μόνο δεν φεύγει, αλλά 3-4 ημέρες απροσεξίας είναι ικανές να το αυξήσουν. Αναφέρομαι κυρίως στο λίπος γύρω από τη μέση.

Λέγοντας ορμονική ανισορροπία, αναφέρομαι σε έλεγχο βασικών ορμονών που έκανα, όπως τεστοστερόνη και αυξητική, όπου η τέστο ήταν ιδιαίτερα χαμηλή και η αυξητική φαίνεται να μην υπάρχει καθόλου.

Δίχως αυτές τις ορμόνες, δυστυχώς, λίπος δεν χάνεται. Εγώ τουλάχιστον για 1 ολόκληρο χρόνο, δοκίμασα τα πάντα και τίποτα.
Η πολύ κακή για τα μαλλιά μας dht, είναι πολύ ισχυρή λιποδιάλυτη ορμόνη, γι αυτό και συνήθως η αύξησή της συνοδεύεται από έντονη λιπαρότητα. Το ίδιο ισχύει για όλα τα ανδρογόνα, αλλά η dht είναι ισχυρότερη.

Επειδή είμαι κοντά να ξεκινήσω κάποια θεραπεία με στεροειδή, για μήνες διαβάζω πολλά άρθρα και φόρουμ χρηστών και το πρώτο πράγμα που παρατηρούν όλοι, είναι η κινητοποίηση του λιπώδη ιστού. Η προσθήκη αυξητικής ορμόνης, είναι αυτό που σίγουρα ολοκληρώνει το όλο αποτέλεσμα. (ή έστω τρόποι αύξησής της)

Όπως είπε και ο tropheus, τα στεροειδή δυστυχώς δεν είναι απλό πράγμα, ούτε κάτι που συμβουλεύεις κάποιον να πάρει, αλλά από μια ηλικία και μετά, φαίνονται μονόδρομος, όταν θέλουμε ένα fit σώμα.
Αν όμως δεν υπάρχει στη μέση θέμα υγείας, δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο κάποιος να μπλέξει.
 

kantharis

New Member
η πτώση του μεταβολισμού λόγω ηλικίας είναι σχετικά μικρή και προέρχεται κυρίως απο τη μείωση του μυικού ιστού , στο οποίο παίζει ρόλο και μείωση της έκκρισης αυξητικής ορμόνης , αλλά πιο πολύ ευθύνεται η έλλειψη άσκησης . οπότε αν δεν θέλει να μπει κάποιος σε διαδικασία χρήσης στεροειδών είναι κάτι που μπορεί να το αντισταθμίσει αυξάνοντας τη μυική μάζα με πιο εντατική γυμναστική . πιο κουραστικό μεν πιο ασφαλές δε ...
 

lacky

New Member
GOMI είπε:
Από τα όσα έχω παρατηρήσει, ειδικά τον τελευταίο 1 χρόνο, τείνω να συμφωνήσω με τον tropheus.

Μέχρι τα 36-37 μου, (τώρα είμαι 39) ήταν σχετικά εύκολο να κρατάω το λίπος μου χαμηλά με διατροφή και γυμναστική. Όχι όσο εύκολο όπως στα 25 μου, αλλά ήταν κατορθωτό.
Τον τελευταίο 1 χρόνο, όπου θεωρώ ότι ξεκίνησε κάποια ορμονολογική ανισορροπία, ότι και να κάνω ότι και να φάω, το λίπος όχι μόνο δεν φεύγει, αλλά 3-4 ημέρες απροσεξίας είναι ικανές να το αυξήσουν. Αναφέρομαι κυρίως στο λίπος γύρω από τη μέση.

Λέγοντας ορμονική ανισορροπία, αναφέρομαι σε έλεγχο βασικών ορμονών που έκανα, όπως τεστοστερόνη και αυξητική, όπου η τέστο ήταν ιδιαίτερα χαμηλή και η αυξητική φαίνεται να μην υπάρχει καθόλου.

Δίχως αυτές τις ορμόνες, δυστυχώς, λίπος δεν χάνεται. Εγώ τουλάχιστον για 1 ολόκληρο χρόνο, δοκίμασα τα πάντα και τίποτα.
Η πολύ κακή για τα μαλλιά μας dht, είναι πολύ ισχυρή λιποδιάλυτη ορμόνη, γι αυτό και συνήθως η αύξησή της συνοδεύεται από έντονη λιπαρότητα. Το ίδιο ισχύει για όλα τα ανδρογόνα, αλλά η dht είναι ισχυρότερη.

Επειδή είμαι κοντά να ξεκινήσω κάποια θεραπεία με στεροειδή, για μήνες διαβάζω πολλά άρθρα και φόρουμ χρηστών και το πρώτο πράγμα που παρατηρούν όλοι, είναι η κινητοποίηση του λιπώδη ιστού. Η προσθήκη αυξητικής ορμόνης, είναι αυτό που σίγουρα ολοκληρώνει το όλο αποτέλεσμα. (ή έστω τρόποι αύξησής της)

Όπως είπε και ο tropheus, τα στεροειδή δυστυχώς δεν είναι απλό πράγμα, ούτε κάτι που συμβουλεύεις κάποιον να πάρει, αλλά από μια ηλικία και μετά, φαίνονται μονόδρομος, όταν θέλουμε ένα fit σώμα.
Αν όμως δεν υπάρχει στη μέση θέμα υγείας, δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο κάποιος να μπλέξει.




Sent from my iPhone using Tapatalk


Για να καταλάβω, χωρίς να σου βάλω κάποιο βάρος στις πλάτες σου ενδέχεται να χρησιμοποιήσει κάποιος στεροειδή ανώδυνα;; Μια ερώτηση σε γνώστες πόσο μπορεί να επηρεάζει η χρήση φινας σε οποία διποτε μορφή αγωγής φιτ;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Μπλουζα