Επιλογή Κλινικής

niik123

New Member
Καλησπέρα και από εμένα (32 χρονών), από 18 χρονών αντιμετωπίζω πρόβλημα με την τριχόπτωση και συγκεκριμένα με την ανδρογενετική αλωπεκία. Γύρω στα 20 είχα ξεκινήσει αγωγή με φιναστερίδη και μινοξιδίλη, αλλά τα πρώτα χρόνια δεν ήμουν και ιδιαίτερα συνεπής όποτε δεν μπορούσα να κρίνω εάν αυτή η αγωγή με βοήθησε πραγματικά. Συνέχισα ανά διαστήματα με την ίδια αγωγή και τα τελευταία χρόνια (3-4) χρόνια συνεχίζω σταθερά την αγωγή με φίνα (1,25 mg) και μινοξιδίλη (1-2x φορές την ημέρα) χωρίς να έχω σημαντικές παρενέργειες όπως έχει αναφερθεί από άλλους. Πλέον, με βάση την αγωγή αυτή μπορώ να διαπιστώσω ότι έχει τρενάρει - σταθεροποιήσει την αραίωση μου στο πίσω μέρος της κεφαλής κατά ένα μεγάλο ποσοστό, παρόλα αυτά δεν έχω σημαντική επανέκφυση τριχών. Τους τελευταίους μήνες, στην αγωγή έχω προσθέσει και το derma roller (1,5 mm ανά βδόμαδα) και μπορώ να πω ότι βλέπω κάποια μικρή βελτίωση στην επανέκφυση. Πλέον, επειδή είναι ένα ζήτημα που με ταλανίζει εδώ και χρόνια κυρίως ψυχολογικά όπου δεν μπορώ να το διαχειριστώ, έχω πάρει την απόφαση για την πρώτη μεταμόσχευση. Θα προτιμούσα κάποια κλινική από Ελλάδα γιατί είμαι και από επαρχία, παρόλα αυτά η επιλογή κλινικής είναι ιδιαίτερα επίπονη και χρονοβόρα για το λόγο αυτό οποιαδήποτε πληροφορία ή βοήθεια θα ήταν ιδιαίτερα ευπρόσδεκτη. Για το ερχόμενο διάστημα, έχω κλείσει διαγνωστικά ραντεβού με κάποιες γνωστές κλινικές όπου θα σας ενημέρωσω για τη διάγνωση που μου έκαναν. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Σας παραθέτω και ορισμένες φωτογραφίες με την πορεία της τριχόπτωση σε όλα αυτά τα χρόνια
Φωτογραφία 1(18 χρονών)
Φωτογραφία 2 (28 χρονών)
Φωτογραφία 3 (31 χρονών)
Φωτογραφία 4-5 (Τωρινή Κατάσταση)
 

Συνημμένα

  • F5040ED7-2BFC-4B26-9537-5388ABAABE75_1_105_c.jpeg
    F5040ED7-2BFC-4B26-9537-5388ABAABE75_1_105_c.jpeg
    224.1 KB · Προβολές: 72
  • 3181909D-B21A-47A2-892D-195A3406E454_1_105_c.jpeg
    3181909D-B21A-47A2-892D-195A3406E454_1_105_c.jpeg
    328.7 KB · Προβολές: 69
  • IMG_0399.jpg
    IMG_0399.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 72
  • IMG_8473.jpg
    IMG_8473.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 74

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Απο 18 με τετοια αραιωση πισω καλα σου πηγε εως 32 και δεν ειναι τελείως φαλακρός.
 

Chris34

Active Member
Όντως από 18 χρόνων παρόλο που είχε ανοίξει τόσο το crown θα περίμενε κάποιος στα 32 να είχε εξελιχθεί πολύ η αραίωση.
Βέβαια με τις θεραπείες είσαι έτσι. Αν για κάποιο λόγο τα κόψεις κανείς δεν ξέρει την εξέλιξη.
Καλή στιγμή για την πρώτη σου επέμβαση.
Μπορεί να γίνει καλή δουλειά που ακόμη και να χάσεις μαμα μαλλιά στο μέλλον να στέκεται καλά το μαλλί σου.
 

JimKan1

Well-Known Member
Μπροστα σε τι κατασταση εισαι; απο τις φωτο που το εχεις ξυρισμενο φαινεται να μην εχεις προβλημα
 

cristiano

Member
Φίλε μη περιμένεις μασημένη τροφή. Όλη η βοηθεια που ζητάς είναι σε αυτό το forum. Διάβασε λίγο το forum και θα καταλάβεις ποιες είναι οι καλές κλινικές. Το να σου προτείνω εγώ ή 2-3 άλλα μέλη κάποιες κλινικές δε λεει τίποτα. Μπες δες περιστατικά και τιμές, κάνε τα ραντεβού και πάρε την απόφαση με βάση τα δικά σου κριτήρια.
 
Μπλουζα