Ενέσιμη μινοξιδιλη!

vlafo

Well-Known Member
Δεν έχει αναφερθει ΠΟΤΕ στην παγκοσμια βιβλιογραφια φαινομενο ταχυφυλαξιας ή ανοχης στο finasteride και γενικα φαρμακοδυναμικα δεν υφισταται.

Stoner E. The clinical development of a 5 alpha-reductase inhibitor, finasteride. J Steroid Biochem Mol Biol. 1990 Nov 20;37(3):375-8
Από ασθενείς με χρόνια χρήση που τη διακόψανε(σαν και εμένα)λόγω της έλλειψης επιδραστικότητας πλέον?
Καθαρά εμπειρικά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Α ρε @makis25 εισαι πραγματικα απο τα εμπειρα και πιο ''πολυτιμα'' μελη που προσφερουν παρα πολυ σε αυτο το φορουμ αλλα σε αυτο το θεμα γινεσαι λιγο δογματικος...Καυγαδες δεν υπηρξαν απλα καποιοι βγαλαμε παρενεργειες ε τι να κανουμε τωρα...αν ειχα τωρα την φιναστεριδη ξερεις ποσο ευτυχισμενος και σιγουρος θα ημουν???και πιστεψε με ψυχολογικα ειμαι τελεια...δεν αυθυποβαλλομαι σε βλακειες...απλα βλεπω πραγματα και αλλαγες που επίφερει αυτο το χαπι...οπως και να εχει...μιας που το ξαναπιασαμε θελω να κανω μερικες παρατηρησεις στον γιατρο ωστε να τις συμπεριλαβει αν θελει και στο βιντεο του...
1)Πιστευει αληθεια οτι το ποσοστο που εμφανιζει παρενεργειες ειναι 2%?
2)πιστευει οτι ειναι αναστρεψιμες οι παρενεργειες?
3)πως γινεται οταν καποιος οργανισμος λειτουργει με μια συγκεκριμενη ορμονη (και ποια ορμονη ε 5 φορες πιο ανδρογενικη απο την τεστο)οταν την μειωνεις 70% να λειτουργει το ιδιο?
4)με τις δοσολογιες τι παιζει...???Ο Λορετζο λεει 3 φορες την εβδομαδα 1mg για συντηρηση δοτριας...αυτο που μου προκαλει εντυπωση ειναι οτι τα 5 mg και το 1mg ημερησιως μειωνουν στο ιδιο ποσοστο την dht...ποια η διαφορα τους ή αυτη που λεει ο Λορετζο?
5)Επισης γιατρε μηπως οι μακροχρονιοι χρηστες (πρεπει να) καταφευγουν σε trt?
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
γιαννη αν και οι ερωτησεις ειναι για το γιατρο απλα θα τονισω πως τα 5mg και το 1mg δεν μειωνουν στο ιδιο ποσοστο τη dht οπως εγραψες. Και οταν λες dht εννοεις στο αιμα ή στο δερμα . Ειναι δυο διαφορετικα νουμερα .Εμας μας νοιαζει στο δερμα τι γινεται .
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
γιαννη αν και οι ερωτησεις ειναι για το γιατρο απλα θα τονισω πως τα 5mg και το 1mg δεν μειωνουν στο ιδιο ποσοστο τη dht οπως εγραψες. Και οταν λες dht εννοεις στο αιμα ή στο δερμα . Ειναι δυο διαφορετικα νουμερα .Εμας μας νοιαζει στο δερμα τι γινεται .

Κύριοι, οι ερωτησεις σας γινονται ολοενα και πιο ενδιοαφερουσες και ειδικές!
Σας εχω μια ΑΠΙΘΑΝΗ λύση!
ΟΛΕΣ οι απαντησεις που ψαχνετε ειναι γραμμενες στο βιβλιο μου!


Επικοινωνηστε μαζι μου και θα κανονισω ο εκδοτης να σας το δωσει με 40-50% εκπτωση με την παράκληση οτι δεν θα το παρει ένας και θα θα ανεβαζει αποσπασματα για ολους :) Μην γινει και ο εκδοτης κλέφτης!

Νομιζω οτι ειδικά οι πιο παλιοι πρεπει να έχετε βαρεθει να ψαχνετε μελετες και δημοσιευσεις και μάλιστα να βγαζετε συμπερσματα απο περιληψεις και να μην γνωριζετε ποσο αξιόπιστη ή οχι ειναι μια μελετη, ακομα και δημοσιευμενη!
ΟΛΑ αυτα τα εχω κανει εγω για εσας!
Για δειτε το για να γλιτωσετε και χρονο και μαλλια!

Νομιζω οτι κάποιο μέλος που το έχει ήδη αποκτησει μπορει να σας το επιβεβαιωσει.

Πραγματικά θα χαρω να το δειτε.
Αν και καποιοι θα πρεπει να το διαβασουν με "ανοιχτο μυαλο", διοτι το 80% αυτων που διαβαζω εδω μέσα επιστημονικά ακυρωνονται...
 

giannis1991

Well-Known Member
γιαννη αν και οι ερωτησεις ειναι για το γιατρο απλα θα τονισω πως τα 5mg και το 1mg δεν μειωνουν στο ιδιο ποσοστο τη dht οπως εγραψες. Και οταν λες dht εννοεις στο αιμα ή στο δερμα . Ειναι δυο διαφορετικα νουμερα .Εμας μας νοιαζει στο δερμα τι γινεται .

Ναι Μάκη εννοείται μας ενδιαφέρει στο δέρμα αλλά κυρίως με ενδιαφέρει στο αίμα γιατί αυτό αποτελεί για μένα θέμα υγείας!!! Ή τουλάχιστον ένα σχεδιάγραμμα να δείχνει ανάλογα την ποσοτητα τι καταφέρνεις στο δέρμα και ποσο μειώνεται και στο αίμα!
 

grg19ggls

Member
Κύριοι, οι ερωτησεις σας γινονται ολοενα και πιο ενδιοαφερουσες και ειδικές!
Σας εχω μια ΑΠΙΘΑΝΗ λύση!
ΟΛΕΣ οι απαντησεις που ψαχνετε ειναι γραμμενες στο βιβλιο μου!


Επικοινωνηστε μαζι μου και θα κανονισω ο εκδοτης να σας το δωσει με 40-50% εκπτωση με την παράκληση οτι δεν θα το παρει ένας και θα θα ανεβαζει αποσπασματα για ολους :) Μην γινει και ο εκδοτης κλέφτης!

Νομιζω οτι ειδικά οι πιο παλιοι πρεπει να έχετε βαρεθει να ψαχνετε μελετες και δημοσιευσεις και μάλιστα να βγαζετε συμπερσματα απο περιληψεις και να μην γνωριζετε ποσο αξιόπιστη ή οχι ειναι μια μελετη, ακομα και δημοσιευμενη!
ΟΛΑ αυτα τα εχω κανει εγω για εσας!
Για δειτε το για να γλιτωσετε και χρονο και μαλλια!

Νομιζω οτι κάποιο μέλος που το έχει ήδη αποκτησει μπορει να σας το επιβεβαιωσει.

Πραγματικά θα χαρω να το δειτε.
Αν και καποιοι θα πρεπει να το διαβασουν με "ανοιχτο μυαλο", διοτι το 80% αυτων που διαβαζω εδω μέσα επιστημονικά ακυρωνονται...

Βασικά απλά ενδιαφέρομαι να μάθω αν έχετε βρει εσείς κάποια φόρμουλα + φαρμακείο που να μπορεί να τη παράξει για τοπική ντουταστερίδη. Oχι να διαβάσω τις μελέτες! Αλλά καταλαβαίνω οτι σας έχουμε σπαμμάρει στις ερωτήσεις κ προσπαθείτε να μας προλάβετε όλους :p
 

Anna_

Member
Θ
Εγω την ειχα δοκιμασει σε ενα δερματολόγο που πηγαινα για ένα διαστημα. 1 φορα το μηνα το εκανα για 4 μηνες. Μου είχε σταματησει την τριχόπτωση και σε συνδυασμο με μινοξιδιλη και βιταμίνες ειχα δει μικρη επανεκφυση. Μου φάνηκε αποτελεσματικη γιατί εζω διαχυτη αραίωση στο πανω μερος του κεφαλιου. Την σταματησα και δεν ξανά ασχοληθηκα γιατι ακουγα γενικα οτι δεν κανει καλο στον οργανισμο και δεν ηθελα να εξαρταμαι απο αυτη τη διαδικασία. Επίσης ηταν και ακριβες οι ενέσεις καθε μηνα.

Θυμάσαι σε ποιο γιατρό έκανες αυτη την θεραπεία;
 

gatsby

Member
Εγω κανω καθε μηνα μινοξ μαζι με βιταμινες κ τετοια. Εμενα μου δουλευει. Ουσιαστικα να διατηρω αυτα που εχω… και τους καλου μηνες να βλεπω μια φουντωση!
 

Anna_

Member
Εγω κανω καθε μηνα μινοξ μαζι με βιταμινες κ τετοια. Εμενα μου δουλευει. Ουσιαστικα να διατηρω αυτα που εχω… και τους καλου μηνες να βλεπω μια φουντωση!
Καλησπερα, μπορείς να μου πεις το δερματολόγο που κανείς την θεραπεία; Κ ποιο είναι το κόστος;
 

gatsby

Member
Καλησπερα, μπορείς να μου πεις το δερματολόγο που κανείς την θεραπεία; Κ ποιο είναι το κόστος;
Ρε συ το κανουν πολλοι γιατροι.. το θεμα ειναι οτι ο σωστος επαγγελματιας πρεπει να σε δει πρωτα κ μετα να σου πει να προχωρησεις. Καλο ειναι να ψαξεις στην περιοχη που εισαι δερματολογους ή κλινικες ΜΜ και να κανεις ερευνα με τηλεφωνο. Εχω ακουσει οτι το κανουν κ στην LP clinics , κ η καπελλερη κανει δοαφορες τετοιου ειδους θεραπειες αλλα ειναι ακριβη. Περιπου στο 120 ευρω παιζει την φορα.
Καλησπερα, μπορείς να μου πεις το δερματολόγο που κανείς την θεραπεία; Κ ποιο είναι το κόστος;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Anna_

Member
Ρε συ το κανουν πολλοι γιατροι.. το θεμα ειναι οτι ο σωστος επαγγελματιας πρεπει να σε δει πρωτα κ μετα να σου πει να προχωρησεις. Καλο ειναι να ψαξεις στην περιοχη που εισαι δερματολογους ή κλινικες ΜΜ και να κανεις ερευνα με τηλεφωνο. Εχω ακουσει οτι το κανουν κ στην LP clinics , κ η καπελλερη κανει δοαφορες τετοιου ειδους θεραπειες αλλα ειναι ακριβη. Περιπου στο 120 ευρω παιζει την φορα.
Την Καπελλερη την είχα επισκεφτεί πριν αρκετά χρόνια κ δεν έχω κ τόσο καλή γνώμη. Εσυ σε ποιον γιατρό το κανείς αυτό; Στην Lp clinics?
Έκανα πρόσφατα ένα Prp σε κλινική ΜΜ με ψεύτικα σχόλια εκ του αποτελεσματοσ κ δυστυχώς ήταν απατεώνες κ μου προκλήθηκε μια τριχοπτωση 10 φορεσ χειρότερη από πριν που δεν έχω ξαναβιωσει στην ζωή μου κάτι παρόμοιο κ είμαι απόλυτα λυπημένη, έχω πέσει σε κατάθλιψη μετά από αυτό.
Εάν θες πες τον δερματολόγο που έχεις δει κάποιο αποτέλεσμα να κλείσω ένα ραντεβού για να πάω να με δει γιατί είμαι χαλια, έχω πάει σε χίλιους δυο απατεώνες.
Επίσης οι ενέσεις μινοξιδιλης κάνουν shedding στο ξεκίνημα;
 

gatsby

Member
Την Καπελλερη την είχα επισκεφτεί πριν αρκετά χρόνια κ δεν έχω κ τόσο καλή γνώμη. Εσυ σε ποιον γιατρό το κανείς αυτό; Στην Lp clinics?
Έκανα πρόσφατα ένα Prp σε κλινική ΜΜ με ψεύτικα σχόλια εκ του αποτελεσματοσ κ δυστυχώς ήταν απατεώνες κ μου προκλήθηκε μια τριχοπτωση 10 φορεσ χειρότερη από πριν που δεν έχω ξαναβιωσει στην ζωή μου κάτι παρόμοιο κ είμαι απόλυτα λυπημένη, έχω πέσει σε κατάθλιψη μετά από αυτό.
Εάν θες πες τον δερματολόγο που έχεις δει κάποιο αποτέλεσμα να κλείσω ένα ραντεβού για να πάω να με δει γιατί είμαι χαλια, έχω πάει σε χίλιους δυο απατεώνες.
Επίσης οι ενέσεις μινοξιδιλης κάνουν shedding στο ξεκίνημα;
Οντως δεν ειναι καλη η καπελλερη; Ηθελα να παω καποια στιγμη γιατι λεει οτι ειναι εξειδικευμενη στην τριχοπτωση.. αλλα ηθελε πρωτα τριχοριζογραμμα 150 ευρω κ το αφησα. Οχι εγω κανω σε αλλη γιατρο αλλα το επομενο ραντεβου που εχει διαθεσιμο ειναι Απριλη Μαη κ σιγουρα θα θελει πρωτα να κανεις θεραπεια κανονικη κ μετα να προχωρησει σε ενεσεις ή prp.
 

Anna_

Member
Οντως δεν ειναι καλη η καπελλερη; Ηθελα να παω καποια στιγμη γιατι λεει οτι ειναι εξειδικευμενη στην τριχοπτωση.. αλλα ηθελε πρωτα τριχοριζογραμμα 150 ευρω κ το αφησα. Οχι εγω κανω σε αλλη γιατρο αλλα το επομενο ραντεβου που εχει διαθεσιμο ειναι Απριλη Μαη κ σιγουρα θα θελει πρωτα να κανεις θεραπεια κανονικη κ μετα να προχωρησει σε ενεσεις ή prp.
Θέλεις να μου πεις την δερματολόγο εφόσον έχεις δει αποτέλεσμα με τις θεραπείες για να πάω κ εγώ;
 

Anna_

Member
Οντως δεν ειναι καλη η καπελλερη; Ηθελα να παω καποια στιγμη γιατι λεει οτι ειναι εξειδικευμενη στην τριχοπτωση.. αλλα ηθελε πρωτα τριχοριζογραμμα 150 ευρω κ το αφησα. Οχι εγω κανω σε αλλη γιατρο αλλα το επομενο ραντεβου που εχει διαθεσιμο ειναι Απριλη Μαη κ σιγουρα θα θελει πρωτα να κανεις θεραπεια κανονικη κ μετα να προχωρησει σε ενεσεις ή prp.
Καλησπερα, μπορείς τελικά να μου πεις το γιατρό που κάνει αυτές τις ενέσεις;
 

Quarantine

Active Member
Η αύξηση της ποσότητας της μινοξιδιλης πχ από 2ml σε 4ml την μέρα σχετίζετε και με την αύξηση της δραστικής ουσίας πχ 7mg την μέρα αντί για 5%η δεν έχει καμία σχέση?Δλδ όση ποσότητα και να βάλεις στο κεφάλι σου αν η δραστική ουσία είναι 5mg θα παρά μείνει 5% και δεν θα είναι σαν να βάζεις 7%
Ρωτάω γιατί είχα αυξήσει την ποσότητα και δεν είχα δει καμία βελτίωση και σκέφτομαι να δοκιμάσω 7% μήπως και δω κάποια βελτίωση.Αλλα αν τα 7% είναι σαν να αυξάνεις απλά την ποσότητα των 5% τότε δεν έχει νόημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα