Ενέσιμη μινοξιδιλη!

Panvn

Member
Καλησπερα, ξεκίνησα σε δερματολόγο ενέσεις μινοξιδιλης με ντουταστεριδη! Το έχει κάνει κανεις; ξέρουμε αν αξίζει;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

DimiForg

Member
Not sure if trolling..

Αλλά αν το εννοείς, φαντάζομαι μιλάς για κάτι σαν το prp ως μέθοδο. Πως και duta όμως? Επίσης φαντάζομαι αν υπάρχουν μια φορά παρενεργειες ως τοπικά, με injection θα είναι επί τρία.
Δοκίμασες ως χαπι και δεν σου έκανε δουλειά?
 

manly_Man

Well-Known Member
εγω ειχα ακουσει για εναν αλλο που εκανε ενεσιμη μινοξιδιλη μαζι με κορτιζονη σε δερματολογο...λογικα θα αξιζει αφου θα εχει μεγαλη απορροφηση το διαλυμα...καθε ποτε σου ειπε να το κανεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panvn

Member
ναι
Not sure if trolling..

Αλλά αν το εννοείς, φαντάζομαι μιλάς για κάτι σαν το prp ως μέθοδο. Πως και duta όμως? Επίσης φαντάζομαι αν υπάρχουν μια φορά παρενεργειες ως τοπικά, με injection θα είναι επί τρία.
Δοκίμασες ως χαπι και δεν σου έκανε δουλειά?
ναι τοπικά στα σημεία της αραίωσης. μέχρι τότε δεν είχα μάθει για την ντουτα μόνο για φίνα ήξερα!! Ως χάπι όχι δεν το έχω δοκιμάσει. έχω ξεκινήσει saw palmetto 360 mg καθημερινά. για να δούμε...
 

Panvn

Member
εγω ειχα ακουσει για εναν αλλο που εκανε ενεσιμη μινοξιδιλη μαζι με κορτιζονη σε δερματολογο...λογικα θα αξιζει αφου θα εχει μεγαλη απορροφηση το διαλυμα...καθε ποτε σου ειπε να το κανεις;
την κορτιζόνη δεν την πολύ θέλω. αν και κάνει καλό μπουσταρισμα.προς το παρόν μια ανά εβδομάδα για 1.5 μήνα. μετά βλέπουμε.
 

simpa

Active Member
Για τις ενέσεις κορτιζόνης έλεγε και ο philstrife (puke) ότι έχει πολύ δυνατά αποτελέσματα και μάλιστα ότι ήταν αυτές που του περιορίσαν ολοκληρωτικά την τριχόπτωση.
 

Panvn

Member
Για τις ενέσεις κορτιζόνης έλεγε και ο philstrife (puke) ότι έχει πολύ δυνατά αποτελέσματα και μάλιστα ότι ήταν αυτές που του περιορίσαν ολοκληρωτικά την τριχόπτωση.
παρόλο αυτά όμως στην ΑΑ δεν την προτείνουν πολύ. δεν ξέρω γιατί
 

makis25

Well-Known Member
μηπως πριν 1-2 χρονια ειχε κυκλοφορησει καποια μικρη μελετη , η ειχε δημοσιευσει αποτελεσματα καποιος ισπανος γιατρος που εκανε ενεσεις μινοξ με ντουτα , κατι τετοιο θυμαμαι πρεπει να εχει συμβει . Ισως καποιοι δερματολογοι με αφορμη τα αποτελεσματα του ισπανου γιατρου αρχισαν να πειραματιζονται με αυτο το τροπο θεραπειεας . Νομιζω ο ισπανος ειχε δημοσιευσει καποιες φωτογραφιες ασθενων του με αυτη τη θεραπεια δε θυμαμαι ακριβως ισως το ειχα διαβασει στο hairlosscure2020
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panvn

Member
μηπως πριν 1-2 χρονια ειχε κυκλοφορησει καποια μικρη μελετη , η ειχε δημοσιευσει αποτελεσματα καποιος ισπανος γιατρος που εκανε ενεσεις μινοξ με ντουτα , κατι τετοιο θυμαμαι πρεπει να εχει συμβει . Ισως καποιοι δερματολογοι με αφορμη τα αποτελεσματα του ισπανου γιατρου αρχισαν να πειραματιζονται με αυτο το τροπο θεραπειεας . Νομιζω ο ισπανος ειχε δημοσιευσει καποιες φωτογραφιες ασθενων του με αυτη τη θεραπεια δε θυμαμαι ακριβως ισως το ειχα διαβασει στο hairlosscure2020
ε τώρα θα το δω και εγώ και θα σας ενημερώσω. Γιατί πια είμαι δύσπιστος με όλες τις θεραπείες
 

Stradlin

Member
Κ;ι αν θυμάμαι καλά έλεγε ότι την έχουμε παρεξηγήσει σαν θεραπεία την ενέσιμη κορτιζόνη.
Κάνεις που να έχει δοκιμάσει;
Κάτι πήγε να κάνει σε μένα μετά τον πρώτο μήνα αλλά στους επόμενους δεν άλλαξε τη γενική εικόνα και συνέχισε η καθοδική πορεία οπότε σταμάτησα.
 

simpa

Active Member
Κάτι πήγε να κάνει σε μένα μετά τον πρώτο μήνα αλλά στους επόμενους δεν άλλαξε τη γενική εικόνα και συνέχισε η καθοδική πορεία οπότε σταμάτησα.
Ενέσιμη ή λοσιόν? Εμένα η λοσιόν το μόνο που έκανε σε 2 μήνες είναι να μου κάνει (προσωρινές) ζάρες στους κροτάφους.
 

Stradlin

Member
Ενέσιμη ή λοσιόν? Εμένα η λοσιόν το μόνο που έκανε σε 2 μήνες είναι να μου κάνει (προσωρινές) ζάρες στους κροτάφους.
Και στις δύο μορφές. Μάλλον βγάζει sides η κορτιζόνη. Εγώ είχα στο μέτωπο κάτι ερεθισμούς και λιπαρότητα στο πρόσωπο που δεν είχα ποτέ πριν ή μετά.

Γενικά πάντως, σχετικά με τις όποιες θεραπείες, φαίνεται πως μετά τη φίνα (που δεν έχω δοκιμάσει ακόμη) και τη μινοξιδίλη σε μικρότερο βαθμό (εμένα δεν μου πρόσφερε τίποτα) δεν υπάρχει τίποτα ακόμη που να αξίζει το κόστος ή ακόμη χειρότερα να αξίζει καν να ασχοληθεί κανείς. Ακόμη και οι δύο αυτές ουσίες που αποδίδουν σε αρκετές περιπτώσεις, κάποια στιγμή εξαντλούν τη θετική τους επίδραση (η φίνα αργότερα από όλες αλλά πάλι οριστική λύση δε νομίζω ότι τη λες).
 

simpa

Active Member
τη μινοξιδίλη σε μικρότερο βαθμό (εμένα δεν μου πρόσφερε τίποτα)
Τουλάχιστον δεν σταμάτησες να αραιώνεις περαιτέρω?
Μετά από πόσο καιρό τριχόπτωση άρχισες μινοξ. Αν ο θύλακας σμιγκρίνει κάτω του 50% δύσκολα τον δυναμώνεις.
 

Stradlin

Member
Τουλάχιστον δεν σταμάτησες να αραιώνεις περαιτέρω?
Μετά από πόσο καιρό τριχόπτωση άρχισες μινοξ. Αν ο θύλακας σμιγκρίνει κάτω του 50% δύσκολα τον δυναμώνεις.
Ίσως φρέναρε λίγο στην αρχή αλλά η τριχόπτωση δεν εξελίσσεται απολύτως γραμμικά στο χρόνο ώστε να είναι κάποιος βέβαιος αν φρέναρε από τη θεραπεία ή απλά ήταν εποχική σύμπτωση. Επίσης υπάρχουν αναφορές σχετικά με τη μινοξ ότι δεσμεύει το ασβέστιο που ήταν άλλος ένας λόγος να την κόψω τότε μιας και δεν έκανε ιδιαίτερη δουλειά ούτως ή άλλως. Θυμάμαι με την ευκαιρία και ένα μέλος εδώ που είχε γράψει χρόνια πριν ολόκληρο κείμενο για το πως του έβγαλε περιοδοντίτιδα η χρήση της. (Δεν έχω το λινκ αλλά με λίγο ψάξιμο ίσως βρεθεί). Λίγο ως πολύ έχουν θέματα όλες αυτές οι ουσίες - αξίζουν τον κόπο μόνο αν τα θέματα δεν είναι ιδιαίτερα και αν τα αποτελέσματα σε αλλάζουν κατηγορία.
 
Μπλουζα