Ενέσιμη μινοξιδιλη!

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panvn

Member
Σκεφτομαι να το δοκιμασω και εγω αξιζει?
Προς το παρόν έχω γλιτώσει την καθημερινή εφαρμογή. Αποτελέσματα δεν έχω δει θεαματικά. είναι νωρίς βέβαια ακόμα! Με την κανονική μινοξ μετά από τρία χρόνια χρήσης πέρασα μια φάση που έπεφταν όλα απότομα! δεν ξέρω τι έπαιξε! Δεν ήταν καθόλου ευχάριστο πάντως. και ήμουν πιστός στις οδηγίες και σε όλα. Θα δείξει και με την ενέσιμη η οποία είναι μαζί με ντουταστεριδη βέβαια.
 

Medde

Active Member
Κ;ι αν θυμάμαι καλά έλεγε ότι την έχουμε παρεξηγήσει σαν θεραπεία την ενέσιμη κορτιζόνη.
Κάνεις που να έχει δοκιμάσει;
Εγω την ειχα δοκιμασει σε ενα δερματολόγο που πηγαινα για ένα διαστημα. 1 φορα το μηνα το εκανα για 4 μηνες. Μου είχε σταματησει την τριχόπτωση και σε συνδυασμο με μινοξιδιλη και βιταμίνες ειχα δει μικρη επανεκφυση. Μου φάνηκε αποτελεσματικη γιατί εζω διαχυτη αραίωση στο πανω μερος του κεφαλιου. Την σταματησα και δεν ξανά ασχοληθηκα γιατι ακουγα γενικα οτι δεν κανει καλο στον οργανισμο και δεν ηθελα να εξαρταμαι απο αυτη τη διαδικασία. Επίσης ηταν και ακριβες οι ενέσεις καθε μηνα.
 

Absolute

Member
Προς το παρόν έχω γλιτώσει την καθημερινή εφαρμογή. Αποτελέσματα δεν έχω δει θεαματικά. είναι νωρίς βέβαια ακόμα! Με την κανονική μινοξ μετά από τρία χρόνια χρήσης πέρασα μια φάση που έπεφταν όλα απότομα! δεν ξέρω τι έπαιξε! Δεν ήταν καθόλου ευχάριστο πάντως. και ήμουν πιστός στις οδηγίες και σε όλα. Θα δείξει και με την ενέσιμη η οποία είναι μαζί με ντουταστεριδη βέβαια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panvn

Member
Ελεγα να δοκιμασω σκετη ενεσιμη μινοξιδιλη με ειπαν για αρχη θελει 4 φορες για ενα μηνα και μετα απο μια φορα το μηνα . απο επανεκφυση ειδες τιποτα? και απο παρενεργειες?
Από επανεκφυση το κλασσικο χνούδι!
Παρενέργεια καμία.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Δυστυχως, δεν σου εχω καλά νεα...
Η ενεσιμη Μινοξιδιλη δεν δουλευει περισσοτερο από την τοπικη Μινοξιδιλη.
Και μάλιστα δουλεύει λιγοτερο.
Το προβλημα δεν ειναι η απορροφηση, η ενεσιμη χορηγηση μινοξιδιλης ειναι παντελώς περιττη.
Το προβλημα ειναι η αποσταση μεταξυ των ενεσεων.
Ανεξαρτητα με τον τρόπο χορηγηση, ο χρόνος ημίσσειας ζωής της Μινοξιδιλης στο σωμα ειναι μόλις 1,5 ωρα! (1)
ΑΡΑ, για τοση ωρα δουλεύει!
Στο δέρμα, λόγω του φαινομενου δεξαμενης (reservoir effect), ο χρονος αυτος επεκτεινεται ακομα και στις 22 ώρες, αλλα χρειάζεται καθημερινή αναπλήρωση 2 φορές τη μέρα. (2)
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ πόσο βαθια ή πυκνά θα γίνουν οι ενεσεις ΔΕΝ αλλαζουν οι φαρμακοκινητικές ιδιοτητες μιας ουσίας.
Αν κάνεις ...ενεσεις Μινοξιδιλης, πρεπει να κανεις καθημερινα για να σου βγαλει μαλλια.
Τοσο απλα.
Και φυσικά κινδυνευεις από συστεμικές παρενεργειες, μολύνσεις από τις ενεσεις, έχει πόνο, ταλαιπωρια, μετακινησεις, κόστος κτλ.
Η μινοξιδιλη τοπικά σε μορφή λοσιον ή αφρού στο τριχωτο απορροφαται απόλυτα ικανοποιητικά
ΔΕΝ αυξανεται η δραση της ακομα και αν εκανες καθε μερα ενεσεις.
ΑΡΑ, το να κανεις αραια ενεσεις και να γλιτωσεις την καθημερινή χρηση ειναι λάθος, ΔΕΝ ισχυει.

Η Dutasteride έχει πολύ μεγαλύτερο χρονο ημισσειας ζωης (>250 ώρες) και ο χρονος εκπλυσης (να εξαφανιστούν και όλοι οι μεταβολίτες από το σώμα) ειναι >680 ώρες. (3-5)
Αλλα αν κάνεις ενεσεις Dutasteride, θα έχεις και τις οποιες παρενεργειες. (Δεν υποστηριζω ότι έχει παρενεργειες, απαραιτητα!)
Οπότε, ΑΝ την κάνεις τοπικα με ενεση προκειμένου να αποφυγεις τις συστεμικές παρενεργειες, αδικα το κανεις, παρε την από το στομα, είναι
εξίσου πιθανο (ή απίθανο) να έχει παρενεργειες και ειναι σαφως πιο ασφαλές!
Τοπικη επαλειξη λοσιον Dutasteride ΕΧΕΙ νόημα αλλα θα το ποσταρω κάποια άλη στιγμη.

Γενικά, αποφυγετε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ σας προτεινει ενεσεις, μεσοθεραπειες και "πρωτοτυπες" "καινουργιες" και "δικές του" μεθοδους.
Ειναι ΠΑΝΤΑ υποδεεστερες από τα απλα εγκεκριμένα φαρμακα (Μινοξιδιλη-Φιναστεριδη), ΠΟΛΥ πιο ακριβα και ενίοτε και επικίνδυνα.

Μινοξιδιλη τοπικά ειναι μια χαρα.
Μινοξιδιλη από το στομα υπάρχουν προσφατα καποιες δημοσιευσεις με θετικά αποτελεσματα αλλα ειναι πολυ ισχυρη ουσια και
ο φαρμακοποιος που θα φτιάξει το σκευασμα εχει τεραστια ευθυνη.

ΟΠΟΤΕ
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΜΕΣΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΕΝΕΣΕΙΣ για τα μαλλια!

Kαι πριν αναφερθει καπoιος στο prp (γινεται με ενεσεις ή με ...μεσοθεραπεία), δειτε αν θελετε αυτο το βιντεο.



1. Fleishaker JC, Andreadis NA, Welshman IR, Wright CE 3rd. The pharmacokinetics of 2.5- to 10-mg oral doses of minoxidil in healthy volunteers. J Clin Pharmacol. 1989 Feb;29(2):162-7
2. Regaine 5% Solution Minoxidil for topical use Monograph, May 2004
3. Gisleskog PO, Hermann D, Hammarlund-Udenaes M, Karlsson MO. The pharmacokinetic modelling of GI198745 (Dutasteride), a compound with parallel linear and nonlinear elimination. Br J Clin Pharmacol 1999 Jan;47(1):53-8
4. Bramson HN, Hermann D, Batchelor KW, Lee FW, James MK, Frye SV.Unique preclinical characteristics of GG745, a potent dual inhibitor of 5AR. J Pharmacol Exp Ther 1997 Sep;282(3):1496-502
5. Cai G, Thiessen JJ, Baidoo CA, Fossler MJ. Operating characteristics of a partial-block randomized crossover bioequivalence study for dutasteride, a drug with a long half-life: investigation through simulation and comparison with final results. J Clin Pharmacol. 2010 Oct;50(10):1142-50
 

dim d

Well-Known Member
πολυ ενδιαφερον βιντεο...προσωπικα η εμπειρια μου με το prp, εκτος οτι οντως δεν παιρνει κανενας τοσο αιμα, ειναι οτι για 1/2 μηνες μετα την θεραπεια, βλεπω χνουδι να βγαινει...ισως μετραει ο συνδυασμος με τις αλλες θεραπειες. Ποια η γνωμη σας για την ετερολογη μεσοθεραπεια?
 

Absolute

Member
Δυστυχως, δεν σου εχω καλά νεα...
Η ενεσιμη Μινοξιδιλη δεν δουλευει περισσοτερο από την τοπικη Μινοξιδιλη.
Και μάλιστα δουλεύει λιγοτερο.
Το προβλημα δεν ειναι η απορροφηση, η ενεσιμη χορηγηση μινοξιδιλης ειναι παντελώς περιττη.
Το προβλημα ειναι η αποσταση μεταξυ των ενεσεων.
Ανεξαρτητα με τον τρόπο χορηγηση, ο χρόνος ημίσσειας ζωής της Μινοξιδιλης στο σωμα ειναι μόλις 1,5 ωρα! (1)
ΑΡΑ, για τοση ωρα δουλεύει!
Στο δέρμα, λόγω του φαινομενου δεξαμενης (reservoir effect), ο χρονος αυτος επεκτεινεται ακομα και στις 22 ώρες, αλλα χρειάζεται καθημερινή αναπλήρωση 2 φορές τη μέρα. (2)
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ πόσο βαθια ή πυκνά θα γίνουν οι ενεσεις ΔΕΝ αλλαζουν οι φαρμακοκινητικές ιδιοτητες μιας ουσίας.
Αν κάνεις ...ενεσεις Μινοξιδιλης, πρεπει να κανεις καθημερινα για να σου βγαλει μαλλια.
Τοσο απλα.
Και φυσικά κινδυνευεις από συστεμικές παρενεργειες, μολύνσεις από τις ενεσεις, έχει πόνο, ταλαιπωρια, μετακινησεις, κόστος κτλ.
Η μινοξιδιλη τοπικά σε μορφή λοσιον ή αφρού στο τριχωτο απορροφαται απόλυτα ικανοποιητικά
ΔΕΝ αυξανεται η δραση της ακομα και αν εκανες καθε μερα ενεσεις.
ΑΡΑ, το να κανεις αραια ενεσεις και να γλιτωσεις την καθημερινή χρηση ειναι λάθος, ΔΕΝ ισχυει.

Η Dutasteride έχει πολύ μεγαλύτερο χρονο ημισσειας ζωης (>250 ώρες) και ο χρονος εκπλυσης (να εξαφανιστούν και όλοι οι μεταβολίτες από το σώμα) ειναι >680 ώρες. (3-5)
Αλλα αν κάνεις ενεσεις Dutasteride, θα έχεις και τις οποιες παρενεργειες. (Δεν υποστηριζω ότι έχει παρενεργειες, απαραιτητα!)
Οπότε, ΑΝ την κάνεις τοπικα με ενεση προκειμένου να αποφυγεις τις συστεμικές παρενεργειες, αδικα το κανεις, παρε την από το στομα, είναι
εξίσου πιθανο (ή απίθανο) να έχει παρενεργειες και ειναι σαφως πιο ασφαλές!
Τοπικη επαλειξη λοσιον Dutasteride ΕΧΕΙ νόημα αλλα θα το ποσταρω κάποια άλη στιγμη.

Γενικά, αποφυγετε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ σας προτεινει ενεσεις, μεσοθεραπειες και "πρωτοτυπες" "καινουργιες" και "δικές του" μεθοδους.
Ειναι ΠΑΝΤΑ υποδεεστερες από τα απλα εγκεκριμένα φαρμακα (Μινοξιδιλη-Φιναστεριδη), ΠΟΛΥ πιο ακριβα και ενίοτε και επικίνδυνα.

Μινοξιδιλη τοπικά ειναι μια χαρα.
Μινοξιδιλη από το στομα υπάρχουν προσφατα καποιες δημοσιευσεις με θετικά αποτελεσματα αλλα ειναι πολυ ισχυρη ουσια και
ο φαρμακοποιος που θα φτιάξει το σκευασμα εχει τεραστια ευθυνη.

ΟΠΟΤΕ
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΜΕΣΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΕΝΕΣΕΙΣ για τα μαλλια!

Kαι πριν αναφερθει καπoιος στο prp (γινεται με ενεσεις ή με ...μεσοθεραπεία), δειτε αν θελετε αυτο το βιντεο.



1. Fleishaker JC, Andreadis NA, Welshman IR, Wright CE 3rd. The pharmacokinetics of 2.5- to 10-mg oral doses of minoxidil in healthy volunteers. J Clin Pharmacol. 1989 Feb;29(2):162-7
2. Regaine 5% Solution Minoxidil for topical use Monograph, May 2004
3. Gisleskog PO, Hermann D, Hammarlund-Udenaes M, Karlsson MO. The pharmacokinetic modelling of GI198745 (Dutasteride), a compound with parallel linear and nonlinear elimination. Br J Clin Pharmacol 1999 Jan;47(1):53-8
4. Bramson HN, Hermann D, Batchelor KW, Lee FW, James MK, Frye SV.Unique preclinical characteristics of GG745, a potent dual inhibitor of 5AR. J Pharmacol Exp Ther 1997 Sep;282(3):1496-502
5. Cai G, Thiessen JJ, Baidoo CA, Fossler MJ. Operating characteristics of a partial-block randomized crossover bioequivalence study for dutasteride, a drug with a long half-life: investigation through simulation and comparison with final results. J Clin Pharmacol. 2010 Oct;50(10):1142-50
Για τα βιομιμητικα πεπτιδια που γινονται ενεσιμα υπαρχει καποια περιπτωση να αποδιδουν?
 

FreeThinker

Well-Known Member
Γιατρε, επειδη σ ενα αλλο νημα ειχατε προσφερθει να μιλησετε περι τοπικ και μεταμοσχευσεων (εμενα θα μ ενδιεφερε η απαντηση σας), και επειδη εχω και μερικες δικες μου ερωτησεις που θα ηθελα να σας κανω, συμφωνειτε στη δημιουργια ενος νηματος με τιτλο ''Ερωτησεις προς τον κυριο Αναστασακη'', οπου θα απαντατε σε ερωτησεις (απο οποιοδηποτε μελος) που ειστε διατεθειμενος να αποκαλυψετε χωρις επισκεψη στο ιατρειο σας? Θα απαντατε οταν και εφοσον διαθετετε τον απαραιτητο χρονο. Οι ερωτησεις θα εχουν να κανουν με εσας και τις υπηρεσιες σας, οχι γενικες ερωτησεις τυπου εξηγηστε μας πως λειτουργει η ντουταστεριδη ή πιο προσωπικες τυπου ποσο χρεωνετε την ταδε υπηρεσια σας κλπ. Παραδειγματικα καποιες απο τις ερωτησεις που ηθελα να σας κανω αφορουν τη δυσπιστια μου για το βαθμο αποτελεσματικοτητας της θεραπειας με laser που προσφερετε και στο ιατρειο σας (η οποια αναγνωριζω οτι ειναι εγκεκριμενη απο τον FDA) και καποιες καθαρα διευκρινιστικες για την elamat.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Γιατρε, επειδη σ ενα αλλο νημα ειχατε προσφερθει να μιλησετε περι τοπικ και μεταμοσχευσεων (εμενα θα μ ενδιεφερε η απαντηση σας), και επειδη εχω και μερικες δικες μου ερωτησεις που θα ηθελα να σας κανω, συμφωνειτε στη δημιουργια ενος νηματος με τιτλο ''Ερωτησεις προς τον κυριο Αναστασακη'', οπου θα απαντατε σε ερωτησεις (απο οποιοδηποτε μελος) που ειστε διατεθειμενος να αποκαλυψετε χωρις επισκεψη στο ιατρειο σας? Θα απαντατε οταν και εφοσον διαθετετε τον απαραιτητο χρονο. Οι ερωτησεις θα εχουν να κανουν με εσας και τις υπηρεσιες σας, οχι γενικες ερωτησεις τυπου εξηγηστε μας πως λειτουργει η ντουταστεριδη ή πιο προσωπικες τυπου ποσο χρεωνετε την ταδε υπηρεσια σας κλπ. Παραδειγματικα καποιες απο τις ερωτησεις που ηθελα να σας κανω αφορουν τη δυσπιστια μου για το βαθμο αποτελεσματικοτητας της θεραπειας με laser που προσφερετε και στο ιατρειο σας (η οποια αναγνωριζω οτι ειναι εγκεκριμενη απο τον FDA) και καποιες καθαρα διευκρινιστικες για την elamat.

Στο πρωτο θεμα που αναφερετ θα έχετε απαντηση σε λιγη ώρα! Χρεαιζομουν χρονο που δεν βρηκα μεσασ την εβδομαδα.
Το άλλο θεμα που αναφερετε νομιζω πρεπει να το συζητησετε με τον admin.
Καποιοι μπορει να κατηγορησουν για αντιδεοντολογικες πρακτικες κτλ. και δεν θελώ να υπάρχουν έριδες ανευ λογου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Harris_G

Well-Known Member
@Κωνσταντίνος Αναστασάκης Γιατρέ μπορειτε καποια στιγμη να κανετε μια αναλυση για φιναστεριδη και κυριως για παρενεργειες κτλ;
Επειδη εχουν γινει πολλα debates επι του θεματος θα ηταν απο τις πιο χρησιμες τοποθετησεις που θα μπορουσατε να κανετε στο φορουμ.
 

makis25

Well-Known Member
ναι ρωτα τον για φιναστεριδη να του την πεσουν οι στρατιες του τυπου " να μεν οι επιστημη λεει αυτα αλλα στο ιντερνετ διαβασα το ενα το αλλο μαρτυριες "κτλ, ή το περιφημο "σκοτεινες συνωμοσιες και παιχνιδια της μερκ που κρυβει την αληθεια , οι μελετες λεν ψεματα , οι γιατροι λεν ψεματα κτλ " να τον διωξουν με τη συμπεριφορα τους ακομα δεν ηρθε .
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
@Κωνσταντίνος Αναστασάκης Γιατρέ μπορειτε καποια στιγμη να κανετε μια αναλυση για φιναστεριδη και κυριως για παρενεργειες κτλ;
Επειδη εχουν γινει πολλα debates επι του θεματος θα ηταν απο τις πιο χρησιμες τοποθετησεις που θα μπορουσατε να κανετε στο φορουμ.

Ειναι στο πρόγραμμα για αναλυτικο βιντεο.
Εγω πάντως παίρνω Finasteride από το 2002.
Δεν σημαίνει κάτι από μονο του, αλλα σε συνδυασμο με το γεγονος οτι ειναι FDA-approved λεει πως κάνω αυτα που κηρυττω
ΚΑΙ ειναι και evidence-based.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
ναι ρωτα τον για φιναστεριδη να του την πεσουν οι στρατιες του τυπου " να μεν οι επιστημη λεει αυτα αλλα στο ιντερνετ διαβασα το ενα το αλλο μαρτυριες "κτλ, ή το περιφημο "σκοτεινες συνωμοσιες και παιχνιδια της μερκ που κρυβει την αληθεια , οι μελετες λεν ψεματα , οι γιατροι λεν ψεματα κτλ " να τον διωξουν με τη συμπεριφορα τους ακομα δεν ηρθε .

Ελπίζω να εχω κάποιους από εσας ως "σωματοφυλακες" της επιστημονικής γνωσης. :)
 

makis25

Well-Known Member
γιατρε εδω εχεις χασει επεισοδια εχουν γινει ομηρικοι καυγαδες για φιναστεριδη εχουν ακουστει τα παντα μονο για εξωγηινους δεν εχουμε γραψει ακομη. Το μισο φορουμ μπορει να χει καραφλιασει (ακομα παραπανω ) απο τα οσα εχουν ειπωθει κατα καιρους ειδικα για φαρμακα οπως η φιναστεριδη
 

Harris_G

Well-Known Member
Γιαυτο του το ζητησα Μακη, τα χειροτερα "ξυλικια" για τη φιναστεριδη εχουν πεσει. Αν ειναι να αναλωνει χρονο για το φορουμ, ας το κανει για αυτο το θεμα. Μια εκτενη τοποθετηση επι του θεματος ομως, "τουμπανο". Να μας πει τι παιζει στα αληθεια γιατι και γω θα ξεκινησω στα κοντα και ειμαι υπερ της φινας, αλλα μη τρελαθουμε οτι ισχυουν και τα ποσοστα που δινουν οι φαρμακοβιομηχανιες οτι το μονο το 2% εμφανιζει παρενεργειες. Και σε φορουμ αλλων χωρων διαμαρτυρονται. Να μας πει κατα προσεγγιση πραγματικα νουμερα, το ποσο ρολο παιζει η αυθυποβολη κλπ κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Και μετά από την ανάλυση της φιναστεριδης να μας κάνει ο γιατρός και μια για Ντούντα.
Θα ναι πολύ ενδιαφέρον.
 

vlafo

Well-Known Member
Ειναι στο πρόγραμμα για αναλυτικο βιντεο.
Εγω πάντως παίρνω Finasteride από το 2002.
Δεν σημαίνει κάτι από μονο του, αλλα σε συνδυασμο με το γεγονος οτι ειναι FDA-approved λεει πως κάνω αυτα που κηρυττω
ΚΑΙ ειναι και evidence-based.
Γιατρέ ίσως είσαι από τους λίγους-πολλούς μαζί με το Λορέντζο που παίρνεις για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.
Με ξεπερνάς ακόμα και μένα που παίρνω από το 2000 αλλά με διάλλειμα 6χρονών.
Στην ανάλυση σου θα ήθελα να μου πεις εμπεριστατωμένα αν θεωρείς πλέον ότι έχει ισχύ μετά από τόσα χρόνια.
Θεωρώ ότι αυτό το για πάντα φίνα δεν ισχύει.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Γιατρέ ίσως είσαι από τους λίγους-πολλούς μαζί με το Λορέντζο που παίρνεις για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.
Με ξεπερνάς ακόμα και μένα που παίρνω από το 2000 αλλά με διάλλειμα 6χρονών.
Στην ανάλυση σου θα ήθελα να μου πεις εμπεριστατωμένα αν θεωρείς πλέον ότι έχει ισχύ μετά από τόσα χρόνια.
Θεωρώ ότι αυτό το για πάντα φίνα δεν ισχύει.

Δεν έχει αναφερθει ΠΟΤΕ στην παγκοσμια βιβλιογραφια φαινομενο ταχυφυλαξιας ή ανοχης στο finasteride και γενικα φαρμακοδυναμικα δεν υφισταται.

Stoner E. The clinical development of a 5 alpha-reductase inhibitor, finasteride. J Steroid Biochem Mol Biol. 1990 Nov 20;37(3):375-8
 
Μπλουζα