Εκτιμηση

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Εγώ που είμαι 49 και με δοτρια στα 5000 γιατι μου έλεγε για φίνα.
Κοιτα φίλε , ο συγκεκριμένος γιατρός στην αγορά εχει πολυ καλο ονομα , ένας απο τους καλύτερους .
Αναφέρεται σε όλα τα φορουμ σα τον καλυτερο τουλάχιστον στην Ευρωπη .
Σου πρότεινε χαμηλή δόση φινας 0.5 mg ,συνολικά 3.5 mg την εβδομάδα .Λογω ηλικίας .
Η προτεινόμενη δοσολογία ειναι 1 mg καθημερινά .
Ίσως στο πρότεινε για να θωρακισει τη δοτρια σου αφού πας για μεγάλο session .
Προσφερει ακριβές υπηρεσίες και πρεπει τα αποτελέσματα να ειναι σίγουρα χωρις κανένα ρίσκο για τον πελάτη αλλα και για τη κλινική .
Αφού μπήκες στη διαδικασία να ψαχτείς μαζι του σημαίνει οτι εχεις το budget για να καλυψεις τη διαδικασία .Εμένα ας πούμε ουτε που μου πέρασε σα σκέψη να κάνω consultation εκει αφού δεν υπήρχε περίπτωση να έδινα τα χρήματα αυτα !

Εδω θα συμφωνήσω με τον @CVIAL οτι το καλυτερο θα ηταν να κανεις consultation απ´ευθειας στη κλινική , αν οχι Ισπανία ίσως στην Asmed που δεν ειναι και μακριά .
Αν και η Μαδριτη ειναι ωραια πόλη ;)
 

gregkont13

Verified MM member
Ακριβώς επειδή είσαι 30 για αυτό σε πίεσε γιατί βλέπει μακροπρόθεσμα που θα πας και το αποτέλεσμα που θα πάρεις δεν θα διαρκέσει.Άρα μην σου κάνει εντύπωση.
Εμένα δεν με απέρριψε απλά είχε άλλη εκτίμηση για το μέγεθος της δότριας μου και για μια πάθηση που φαινόταν ότι έχω.
Εσένα σε αποκλείει γιατί όπως φαίνεται είναι σίγουρος,αλλά και λάθος να κάνει όπως ειπώθηκε δεν έχει το χρόνο να ασχοληθεί.
Πάντως στην όλη επικοινωνία το ιστορικό το ζήταγε.
Αν έχεις να δώσεις 6000g και κάνεις καλές μμ το πρόβλημα το έλυσες για πάντα με την αα.Και όχι αξιοπρεπώς απλά αλλά αρκετά ικανοποιητικά.

Έχω παραπάνω από όσο μου είπαν 2 γιατροί από κοντά. Μακάρι θα δείξει. Έκανα πρόσφατα τη πρώτη μμ στο Γεωργιού. Έχω ανοίξει νήμα.
 

kardinalios

Well-Known Member
Πάντως όταν είχα στείλει και εγώ στον Lorenzo πριν 1,5 χρόνο περίπου η απάντηση του ήταν ακριβώς η ίδια που πήρε και ο φίλος παραπάνω . Όταν όμως με είδε από κοντά και μέτρησε τη δοτρια τα πράγματα άλλαξαν και με δέχτηκε . Νομίζω ότι πρέπει όντως να πας σε κάποιες κλινικές να κάνεις μέτρηση δοτριας . Το online consultation είναι ένας εύκολος και γρήγορος τρόπος αλλά δεν είναι και απόλυτα ακριβής και σωστός .. Το πιο σωστό είναι να σε δει ο γιατρός από κοντά ...
 

gregkont13

Verified MM member
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Από ότι διάβασα ,φίνα πρέπει να παίρνεις μία ζωή γιατί ακόμα και τα μεταμοσχευμένα κάποια στιγμή θα σου πέσουν.Αν όχι όλα ,θα αραιώσουν όμως κατά πολύ.
Αλήθεια εσύ που έχεις κάνει,και αν έχεις κάνει πως πήγε ?
Κάποια μαλλιά στη δότρια δεν θα πέσουν ποτέ. Είναι τα μαλλιά που ακόμα και άνθρωποι στα 80 θα δεις ΄ότι έχουν στο πίσω μέρος του κεφαλιού και στο πλάι. Άλλα μαλλιά, ίσως πέσουν. Θεωρητικά ναι, είναι φάρμακο εφόρου ζωής. όμως π.χ. στα 70 ίσως δεν σε νοιάζει τόσο πολύ το όλο θέμα για να συνεχίσεις το φάρμακο.

Εγώ έκανα στο Μιχάλη Γεωργίου στη κύπρο πριν από 15 μέρες για να φτιάξω την α ζώνη. Προς το παρόν έχουν πάει όλα νορμάλ, αλλά δεν μπορώ να κρίνω το αποτέλεσμα από τώρα. Πάντως γενικά, όπως λένε τα παιδιά παραπάνω μην βιαστείς. Πήγαινε να κάνεις consultations, δες ποιος γιατρός σου βγάζει πιο μεγάλη αξιοπιστία, δες αναλυτικά τα stats της δότριας σου και αποφάσισε. Υπάρχουν αρκετοί καλοί γιατροί, ευτυχώς, στις μέρες μας.
 

gregkont13

Verified MM member
Πάντως όταν είχα στείλει και εγώ στον Lorenzo πριν 1,5 χρόνο περίπου η απάντηση του ήταν ακριβώς η ίδια που πήρε και ο φίλος παραπάνω . Όταν όμως με είδε από κοντά και μέτρησε τη δοτρια τα πράγματα άλλαξαν και με δέχτηκε . Νομίζω ότι πρέπει όντως να πας σε κάποιες κλινικές να κάνεις μέτρηση δοτριας . Το online consultation είναι ένας εύκολος και γρήγορος τρόπος αλλά δεν είναι και απόλυτα ακριβής και σωστός .. Το πιο σωστό είναι να σε δει ο γιατρός από κοντά ...
Γι αυτό τον πίεσα να πάω να με δει, αλλά απέτυχα :p παρόλα αυτά, είμαι ικανοποιημένος προς το παρόν με την επιλογή μου.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Δυστυχώς οι περισσότερες κλινικές σήμερα λόγω έντονου συναγωνισμού αναλαμβάνουν σχεδόν ¨ΟΛΕΣ" τις περιπτώσεις, είτε είναι δόκιμες είτε όχι. Το λέω μετά λόγου γνώσεως. Αυτό αφορά πλέον και διάσημες κλινικές που στο παρελθόν ήταν πιο προσεκτικές. Για τις Ελληνικές δεν γίνεται καν λόγος. Ποτέ δεν ήταν αναλυτικές με τις δότριες και πότε δεν έκαναν μακροπρόθεσμους σχεδιασμούς. Το σκεπτικό που δυστυχώς αναπαράγεται, πολύ ΚΑΚΩΣ, στο φόρουμ είναι αυτό των παρομοίων περιπτώσεων. Τι πάει να πει παρόμοια περίπτωση? Απλά και μόνο όσον αφορά το NW. Όλα τα άλλα χαρακτηριστικά? πάχος τρίχας, επιφάνεια κάλυψης, διάχυτη αραίωση, DUPA, κλπ.

Η συμβουλή μου λοιπόν είναι να είσαι συντηρητικός και πολύ καλά ενημερωμένος. Και προπαντώς μην βιάζεσαι.

Cvial εμείς σαν κλινική απορρίπτουμε 5 στα 10 περιστατικά τουλάχιστον και είναι και παιδιά μέλη του φόρουμ τα οποία μπορούν να το αναφέρουν όσα βλέπουν το μήνυμα και όχι μόνο,την ίδια στιγμή που άλλες κλινικές τους αναλαμβάνουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

piros75

Well-Known Member
Έλα παιδιά μην τρελαθούμε. Ακόμα και αν η δότρια του δεν μπορεί να δώσει με τη μία 5000 μοσχεύματα, σίγουρα μπορεί να δώσει ικανό αριθμό μοσχευμάτων για να βελτιώσει κατά πολύ την εικόνα του. Συμφωνώ ότι καλό θα ήταν να κάνεις μετρήσεις και μπορείς να τις κάνεις και στην Ελλάδα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Κατά την δική μου άποψη κακώς κάνουν τέτοια εκτίμηση από μακρυά αν δεν μπορούν να ξέρουν.
Μου είπαν να πάρω Finasteride και να μετά να κλείσω ραντεβού.
Αν ο άλλος δεν θέλει να πάρει το οτιδήποτε,δεν πρέπει να κάνει ραντεβού ?
Αν δεν κάνω λάθος η Finasteride δεν είναι για την επιβράδυνση της τριχόπτωσης ?
Μα δεν ρώτησαν καν αν συνεχίζω να έχω ΑΑ πως να ξέρει αν θα συνεχιστεί για να χρειαστώ κάποια αγωγή ?

Ωραία πες και εσύ ότι παίρνεις φιναστεριδη που θα το καταλάβει?
 

Xristoforaz

Well-Known Member
παρε saw palmetto και παραμυθιασε τον οτι λαμβανεις φιναστεριδη...και μη διαμαρτυρεσαι φιλε στο φορουμ οτι δε σε ρωτησε για το ιστορικο σου..ειναι απλα τα πραγματα..πες του οτι για το συγκεκριμενο ιατρικο λογο δε μπορεις να λαβεις φιναστεριδη...και αν δε σε αναλαβει, τοτε κανε ..υποχωρηση και πες οτι τελικα θα λαβεις φινα διοτι τον εκτιμας και τον εμπιστευεσαι αλλα εσυ μη λαβεις ποτε..ειναι απλα τα πραγματα...γιατι πελαγωνεις? δεν ειναι αναγκη!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εϊναι καλή ευκαιρία αυτό το νήμα για να πούμε μερικά για τα e-consultation. H αποψή μου είναι ότι έχουν μια αξία κυρίως όσον αφορά το πόσα graft χρειάζεσαι, αλλά μέχρι εκεί. Σε καμμία περίπτωση δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα ούτε να βασιστείς σε αυτά ακόμα και αν προέρχονται από τον καλύτερο γιατρό.

ΜΟΝΟ ένα ραντεβού και μια επίσκεψη δια ζώσης (ακόμα και επί πληρωμή) θα βοηθήσουν πραγματικά στο να πάρεις μια ολοκληρωμένη εικόνα και να καταλάβεις σφαιρικά το θέμα. Όσο πιο διαβασμένος πας στο ραντεβού τόσο καλύτερα. Το είδαμε και στα consultation στην Αθήνα.

Τέλος όσον αφορά τον Λορένζο υπάρχει μια πιο εύκολη λύση σε σχέση με αυτά που ανέφεθηκαν πιο πάνω (ψέμματα, κλπ). Παίρνεις ένα τηλέφωνο στην αδελφή του (Pilar) στην Μαδρίτη και κλείνεις ένα ραντεβού (για κάποια μακρινή Παρασκευή) χωρίς να στείλεις καμμία φώτο. Έτσι έκανα εγώ αλλά και αρκετοί άλλοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mougia2

Member
Έλα παιδιά μην τρελαθούμε. Ακόμα και αν η δότρια του δεν μπορεί να δώσει με τη μία 5000 μοσχεύματα, σίγουρα μπορεί να δώσει ικανό αριθμό μοσχευμάτων για να βελτιώσει κατά πολύ την εικόνα του. Συμφωνώ ότι καλό θα ήταν να κάνεις μετρήσεις και μπορείς να τις κάνεις και στην Ελλάδα.

Ξέρεις καμία στην Ελλάδα που να κάνει τέτοιες μετρήσεις σε συμβουλευτικά ραντεβού ?
 

kardinalios

Well-Known Member
Να κλείσεις ένα ραντεβού με μια κυπριακή κλινική . Έχουμε και εκπροσώπους των κλινικών στο φόρουμ . Κάνουν σοβαρη δουλειά , θα σου μετρήσουν την δοτρια και θα σου χαράξουν ενα πλάνο ..
 

mougia2

Member
Να κλείσεις ένα ραντεβού με μια κυπριακή κλινική . Έχουμε και εκπροσώπους των κλινικών στο φόρουμ . Κάνουν σοβαρη δουλειά , θα σου μετρήσουν την δοτρια και θα σου χαράξουν ενα πλάνο ..
Το έκανα και με τις δύο αλλά καμία δεν μου έκανε μέτρηση της δότριας.
 
Μπλουζα