Εκτιμηση

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αγαπητέ gregkont13 κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Ο φίλος είναι 49 εσύ είσαι 30. Για τα περι φίνας και Λορένζο τα έχουν αναλύσει ενδελεχώς στο νήμα όταν έχει έρθει Ελλάδα και όλες οι απόψεις είναι εκεί. Εδώ δεν μιλάμε όμως για αυτό ούτε λέμε στο φίλο να πάει στον Λορένζο αλλά να προβληματιστεί για να μετρήσει σωστά την δοτριά του και να δει με καθαρό μάτι της επιλογές του. Περί αυτού πρόκειται. Προσωπικά στην ηλικία των 49 (για αυτό και μιλάω για σωστή ηλικία) δεν θα με απασχολούσε η φίνα παρά μόνο για την ασφάλεια κατά την επέμβαση. Αυτό όμως που θα κοίταζα θα ήταν αν μου φτάνουν τα κουκιά και μέχρι που θέλω να βάλω τον πήχυ. Όσον αφορά τον Λορένζο είναι λάθος να χρησιμοποιείς την έκφραση "βαριέται¨. Δεν βαριέται, έχει έναν συγκεκριμένο τρόπο αντιμετώπισης της ΑΑ σε σχέση με την φίνα και δεν παρεκλίνει. Αυτό είναι γνωστό και το είδαμε πέρυσι σε ένα μεγάλο δείγμα περιστατικών όταν ήρθε. Από εκεί και πέρα δεν είναι ο μόνος, υπάρχουν και άλλοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mougia2

Member
Δότρια 4000-4500g (αν ο ERDO σου είπε 5000 λόγω splitting σημαίνει σίγουρα γύρω στις 4000) είναι κακή και σίγουρα δεν φτάνει για να καλύψεις όλη την επιφάνεια που φαίνεται στις φώτο ακόμα και αν η τρίχα σου έχει καλά χαρακτηριστικά. Αν δεν έχει, τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα. Φυσικά το "φτάνει¨ έχει σχέση και με το τι περιμένει κανείς. Που βάζει τον πήχυ. Ο Λορένζο τον βάζει για κάλυψη με την γνωστή φόρμουλα κάλυψης.

Όσον αφορά την Grace πρέπει να ξέρεις ότι δεν κάνει αυτή τις εκτιμήσεις αλλά ο Lorenzo. Η Grace λόγω γλώσσας απλά συντάσει τα email οπότε αυτό που διαβάζεις είναι η άποψη του γιατρού. Το ραντεβού στο προτείνει για να είναι απολύτως βέβαιος για την ποιότητα της δότριας (βασικά το λόγο) και αν η δότρια είναι σε καλή κατάσταση ή όχι (DUPA, κλπ). Έχοντας την εμπειρία του περσινού consultation, από τις 34 περιπτώσεις υπήρξαν 4-5 που ενώ πήγαιναν για ΝW5+ και η δοτριά τους από τις φώτο δεν κάλυπτε σε γενικές γραμμές τα απαιτούμενα graft για καλή κάλυψη, από κοντά έδειξαν (λόγω λόγου) οτί ήταν πολύ καλύτερες και αυτό άλλαξε όλο το πλάνο.

Το μόνο που είναι ενθαρυντικό στην περιπτωσή σου είναι η ηλικία σου.

Κατά την δική μου άποψη κακώς κάνουν τέτοια εκτίμηση από μακρυά αν δεν μπορούν να ξέρουν.
Μου είπαν να πάρω Finasteride και να μετά να κλείσω ραντεβού.
Αν ο άλλος δεν θέλει να πάρει το οτιδήποτε,δεν πρέπει να κάνει ραντεβού ?
Αν δεν κάνω λάθος η Finasteride δεν είναι για την επιβράδυνση της τριχόπτωσης ?
Μα δεν ρώτησαν καν αν συνεχίζω να έχω ΑΑ πως να ξέρει αν θα συνεχιστεί για να χρειαστώ κάποια αγωγή ?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οπότε με αυτό το σκεπτικό, αν δεν σε δεχτεί ο Λορέντζο από τις φωτό που στέλνεις και δεν μπορείς ή δεν θες να κάνεις θεραπεία δεν πρέπει να κάνεις μεταμόσχευση; Αν υποθέσουμε ότι όλες οι μεγάλες και γνωστές κλινικές λειτουργούν έτσι, όπως το λες, ο λορέτζο είναι η μόνη μας λύση και αν ο λορέτζο δεν σε δεχτεί σημαίνει ότι πρέπει να μείνεις χωρίς μαλλιά... Φίνα ή τίποτα δλδ; Αν εγώ θέλω να έχω μαλλί μπροστά και δεν με νοιάζει να χω μια αραίωση πίσω στα 50 μου και να μην πάρω φίνα ή θέλω να κάνω στριπ με fue για να βγάλω παραπάνω θύλακες δεν θα έπρεπε να μπορώ; Αν όλοι οι γιατροί ήταν σαν το Λορέτζο τι έπρεπε εγώ να κάνω; Να πάρω φίνα με πρόβλημα στο προστάτη για να πάω να με δει; Φυσικά και η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και διαφορετική και δεν πρέπει να τις συγκρίνουμε όπως ίσως έκαναν κάποια παιδιά παραπάνω, όμως ο Λορενζο απαιτεί φίνα, αλλιώς δεν κάνει ραντεβού και χωρίς να πάρει ιστορικό... Αυτό είναι αδιανόητο. Εγώ δλδ με 7000 grafts δότρια με fue (από τον λαπανζουλα που ήταν πιο συντηρητικός) έπρεπε να μέινω χωρίς μαλλί ή να πάρω φίνα και να υποφέρω;

ΟΧΙ. Όπως προείπα και στην πιο πάνω απαντησή μου φυσικά και υπάρχουν και άλλοι τρόποι αντιμετώπισης. Τα είχαμε πει αναλυτικά στο νήμα με τον Πάνο όταν το είχε φέρει η κουβέντα. Όταν είσαι μικρός, πας για μεγάλο NW και δεν θες φίνα θα περάσεις από μεγαλύτερη ταλαιπωρία, θα εξετάσεις και το ενδεχόμενο FUT/FUE (το πλέον ενδεδειγμένο) και πιθανότατα θα κάνεις και περισσότερες επεμβάσεις. Αλλά πάνω από όλα θα πρέπει να ασχοληθείς περισσότερο και σε μεγαλύτερη ένταση με το προβλημα σου.
 

Georgie

Well-Known Member
Καμία Ελληνική κλινική δε κάνει μέτρηση δοτριας , ίσως μια προσέγγιση από τη dhi αλλα δε θα την έλεγα και ακριβή εκτίμηση .
Τωρα ως αναφορά την συμβουλή που έδωσα στο φίλο ειναι οτι απο τη στιγμή που δυο απο τους κορυφαίους στις μεταμοσχεύσεις μαλλιων του δίνουν το ok για την επέμβαση δε βλέπω το λόγο να μη το κανει .
Εννοείται οτι απο τις φωτογραφίες δε βγαινει συμπέρασμα και σίγουρα ο Lorenzo εχει αρκετή εμπειρία στο να αξιολογεί περιστατικα και να κρίνει το αν θελει να τα αναλάβει η οχι ( και καλα κανει )
Τωρα φίλε @mougia2 προσωπικά δε προτείνω κλινική ουτε στο inbox για διάφορους λόγους . Όμως το φορουμ εχει αρκετά περιστατικα στο να κανεις προσωπική αξιολογιση όπως κανουν οι περισσότεροι .
Γνώμη μου οτι επιλογές υπαρχουν και μπορεις να πάρεις το αποτέλεσμα που ψάχνεις .
Χρήμα ,χρονος ,αποφασιστικότητα και υπομονή χρειαζεται .
 
  • Like
Reactions: spi

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κατά την δική μου άποψη κακώς κάνουν τέτοια εκτίμηση από μακρυά αν δεν μπορούν να ξέρουν.
Μου είπαν να πάρω Finasteride και να μετά να κλείσω ραντεβού.
Αν ο άλλος δεν θέλει να πάρει το οτιδήποτε,δεν πρέπει να κάνει ραντεβού ?
Αν δεν κάνω λάθος η Finasteride δεν είναι για την επιβράδυνση της τριχόπτωσης ?
Μα δεν ρώτησαν καν αν συνεχίζω να έχω ΑΑ πως να ξέρει αν θα συνεχιστεί για να χρειαστώ κάποια αγωγή ?

Για να μην τα γράφω συνέχεια και επαναλαμβάνομαι, κάνε έναν κόπο και διάβασε το νήμα "consultation με τον Lorenzo"τις τελευταίες 5-10 σελίδες και θα βρεις όλες τις απαντήσεις
 

gregkont13

Verified MM member
Αγαπητέ gregkont13 κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Ο φίλος είναι 49 εσύ είσαι 30. Για τα περι φίνας και Λορένζο τα έχουν αναλύσει ενδελεχώς στο νήμα όταν έχει έρθει Ελλάδα και όλες οι απόψεις είναι εκεί. Εδώ δεν μιλάμε όμως για αυτό ούτε λέμε στο φίλο να πάει στον Λορένζο αλλά να προβληματιστεί για να μετρήσει σωστά την δοτριά του και να δει με καθαρό μάτι της επιλογές του. Περί αυτού πρόκειται. Προσωπικά στην ηλικία των 49 (για αυτό και μιλάω για σωστή ηλικία) δεν θα με απασχολούσε η φίνα παρά μόνο για την ασφάλεια κατά την επέμβαση. Αυτό όμως που θα κοίταζα θα ήταν αν μου φτάνουν τα κουκιά και μέχρι που θέλω να βάλω τον πήχυ. Όσον αφορά τον Λορένζο είναι λάθος να χρησιμοποιείς την έκφραση "βαριέται¨. Δεν βαριέται, έχει έναν συγκεκριμένο τρόπο αντιμετώπισης της ΑΑ σε σχέση με την φίνα και δεν παρεκλίνει. Αυτό είναι γνωστό και το είδαμε πέρυσι σε ένα μεγάλο δείγμα περιστατικών όταν ήρθε. Από εκεί και πέρα δεν είναι ο μόνος, υπάρχουν και άλλοι
Φυσικά και ο φίλος προτού κάνει οτιδήποτε πρέπει να κάνει ένα καλό consultation. Δεν διαφωνώ καθόλου. Επίσης φυσικά η κάθε περίπτωση είναι μοναδική και φυσικά υπάρχουν πολλοί καλοί γιατροί. Όμως εμένα προσωπικά μου φαίνεται λίγο πρόχειρη η αντιμετώπιση σε αυτό το κομμάτι. Σε έχω διαβάσει στο φόρουμ (και σέβομαι πολύ τις γνώσεις σου) να λες ότι για να μετρηθεί σωστά η δότρια πρέπει να ξυρίσουμε το κεφάλι και να μετρηθεί από κοντά. Γιατί λοιπόν ο γιατρός δεν δέχεται να κάνει αυτή την εξέταση από κοντά προτού πιέσει για φίνα παίρνοντας και ένα ιστορικό; Αυτή είναι η ένταση μου και θεωρώ ότι έχω δίκιο. Δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση τις ικανότητες του σαν γιατρό. Απλά σε αυτό το κομμάτι, του να μην δέχεται ραντεβού για σωστή μέτρηση δότριας χωρίς φίνα και παίρνοντας ιστορικό είναι λάθος. όταν εγώ έχω πυκνότητες 100:95:90 δεν μπορεί να είμαι τόσο κακός υποψήφιος.

Για το βαρίεται γράψε λάθος σαν έκφραση.
 

gregkont13

Verified MM member
ΟΧΙ. Όπως προείπα και στην πιο πάνω απαντησή μου φυσικά και υπάρχουν και άλλοι τρόποι αντιμετώπισης. Τα είχαμε πει αναλυτικά στο νήμα με τον Πάνο όταν το είχε φέρει η κουβέντα. Όταν είσαι μικρός, πας για μεγάλο NW και δεν θες φίνα θα περάσεις από μεγαλύτερη ταλαιπωρία, θα εξετάσεις και το ενδεχόμενο FUT/FUE (το πλέον ενδεδειγμένο) και πιθανότατα θα κάνεις και περισσότερες επεμβάσεις. Αλλά πάνω από όλα θα πρέπει να ασχοληθείς περισσότερο και σε μεγαλύτερη ένταση με το προβλημα σου.

Σε αυτό συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φυσικά και ο φίλος προτού κάνει οτιδήποτε πρέπει να κάνει ένα καλό consultation. Δεν διαφωνώ καθόλου. Επίσης φυσικά η κάθε περίπτωση είναι μοναδική και φυσικά υπάρχουν πολλοί καλοί γιατροί. Όμως εμένα προσωπικά μου φαίνεται λίγο πρόχειρη η αντιμετώπιση σε αυτό το κομμάτι. Σε έχω διαβάσει στο φόρουμ (και σέβομαι πολύ τις γνώσεις σου) να λες ότι για να μετρηθεί σωστά η δότρια πρέπει να ξυρίσουμε το κεφάλι και να μετρηθεί από κοντά. Γιατί λοιπόν ο γιατρός δεν δέχεται να κάνει αυτή την εξέταση από κοντά προτού πιέσει για φίνα παίρνοντας και ένα ιστορικό; Αυτή είναι η ένταση μου και θεωρώ ότι έχω δίκιο. Δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση τις ικανότητες του σαν γιατρό. Απλά σε αυτό το κομμάτι, του να μην δέχεται ραντεβού για σωστή μέτρηση δότριας χωρίς φίνα και παίρνοντας ιστορικό είναι λάθος. όταν εγώ έχω πυκνότητες 100:95:90 δεν μπορεί να είμαι τόσο κακός υποψήφιος.

Για το βαρίεται γράψε λάθος σαν έκφραση.

Αυτή είναι μια κουβέντα που έχω κάνει πολλές φορές και με μέλη και με τον ίδιο. Αν είχε άπειρο χρόνο πιθανώς να το έκανε με όλους. Επειδή όμως ο χρόνος του είναι περιορισμένος (στα consulation μπορεί να δει κάθε εβδομάδα 20-25 ατομα), έχει μια αντίληψη περί μμ όπου θέτει τον πηχυ ψηλά, δεν κάνει FUT, οπότε ασχολείται με ασθενείς που δεν θέλουν να δοκιμάσουν φίνα (όχι να πάρουν αν έχουν θέμα) μόνο όταν ή ηλικία ή και το μελλοντικό NW το επιτρέπουν. Θέλει όταν αναλάβει έναν ασθενή να είναι σίγουρος ότι μακροπρόθεσμα δεν θα μείνει από επιλογές. Σωστό ή λάθος αυτό πιστεύει και έτσι πράττει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mougia2

Member
Να ρωτήσω κάτι γιατί δεν έχω καταλάβει και συγνώμη αν χρειάζεται να επαναλαμβάνετε πολλές φορές τις ίδιές απάντήσεις σε ίσως ίδιες ερωτήσεις,αλλά φίνα σε ποια ηλικία πρέπει να παίρνεις για να κάνεις μμ ?
 

vlafo

Well-Known Member
Φίλε grekont13
Κάθε γιατρός έχει την τακτική του και την υποστηρίζει σθεναρά αρκεί να είναι τεκμηριωμένη.Αυτό που έχω να σου πω εγώ από την προσωπική μου εμπειρία είναι τα εξής:
Υπάρχουνε παραδείγματα που έχει αναλάβει περιστατικά χωρίς φίνα.Δες τον Άrisrokkos.
Η φωτό είναι ενδεικτική δεν αποδεικνύει πολλά.Και σε μένα έκανε λάθος από τη φώτο.Αν βλέπει από την εμπειρία του ότι είναι κακή η δότρια και είναι σίγουρος από ότι φαίνεται, ο μόνος τρόπος να σε αναλάβει είναι να βελτιωθεί μετά απο χρήση φίνας. Δεν παίρνεις δεν σε αναλαμβάνει.Τόσο απλό.Γιατί πιθανότατα το αποτέλεσμα σου θα κρατήσει λίγο.
Έτσι δουλεύει και προφανώς το αποτέλεσμα του θέλει να έχει διάρκεια.Δεν είναι θέμα αν συμφωνούμε η όχι.Τα δεδομένα είναι γνωστά.
Αυτό ουσιαστικά σου εξασφαλίζει η φίνα.Υπάρχουνε πολλά παραδείγματα,παιδιά που κάνανε μμ και μετά από 5 χρόνια είχανε αδειάσει πάλι.
Η φίνα σου εξασφαλίζει διάρκεια αλλά έχει και κόστος για κάποιους.Αυτό είναι επιλογή του καθενός.
Τώρα το κομμάτι το ιατρικό ναι είναι ίσως άκομψο να το τοποθετεί στεγνά χωρίς πρώτα να σε ρωτήσει ιστορικό,(αν και στη φορμα του τα ζητάει)αλλά τουλάχιστον είναι ξεκάθαρο Η φίνα η χωρίς.Εμένα στα δικά μου μάτια μου φαίνεται πολύ απλή και κατανοητή η προσέγγιση του.
Αυτό που θα πρέπει να γίνει κατανοητό είναι ότι μμ χωρίς φίνα μακροπρόθεσμα είναι μια τρύπα στο νερό αν θέλει κάποιος να έχει διάρκεια η μμ του.
Αν ξεκινήσει κάποιος στα 30 με μμ και θελει να παραμείνει μέχρι τα 50 π.χ είναι σχεδόν αδύνατο χωρίς χρήση φίνας.
Αυτά θα πρέπει να ξέρει κάθε υποψήφιος και όχι να κατηγορεί το γιατρό αν μετά απογοητευτεί από την α.α.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gregkont13

Verified MM member
Mπορούσες να του έλεγες κλείσε ένα ραντεβού να σε δουν από κοντά για μια τεκμηριωμένη αναλυτική εκτίμηση και μην βασίζεσαι απλά σε μια γνώμη. Αυτό θα ήταν μια
και φυσικά, για να τα λέμε όλα, υπάρχει περίπτωση μετά από όλη αυτή την ταλαιπωρία να χάσεις ή να συμβιβαστείς.


αυτο, δυστυχώς, ισχύει σε κάθε περίπτωση. Υπάρχουν άτομα που δεν τα κρατάει ούτε η φίνα
 

gregkont13

Verified MM member
Αυτή είναι μια κουβέντα που έχω κάνει πολλές φορές και με μέλη και με τον ίδιο. Αν είχε άπειρο χρόνο πιθανώς να το έκανε με όλους. Επειδή όμως ο χρόνος του είναι περιορισμένος (στα consulation μπορεί να δει κάθε εβδομάδα 20-25 ατομα), έχει μια αντίληψη περί μμ όπου θέτει τον πηχυ ψηλά, δεν κάνει FUT, οπότε ασχολείται με ασθενείς που δεν θέλουν να δοκιμάσουν φίνα (όχι να πάρουν αν έχουν θέμα) μόνο όταν ή ηλικία ή και το μελλοντικό NW το επιτρέπουν. Θέλει όταν αναλάβει έναν ασθενή να είναι σίγουρος ότι μακροπρόθεσμα δεν θα μείνει από επιλογές. Σωστό ή λάθος αυτό πιστεύει και έτσι πράττει.
Οκ. Ο κάθε γιατρός έχει το δικαίωμα να πράττει όπως νομίζει και να χειρουργεί όποιο κεφάλι επιθυμεί. Όμως επειδή η φίνα είναι φάρμακο εφόρου ζωής και επειδή μιλάμε καθαρά για εμφανησιακό πρόβλημα θα ήταν πιο υπεύθυνο να τη δίνει από κοντά μετά από ερωτήσεις ασθενή για το ιστορικό του. Στην αγγλιά που ζω άμα σου γράψουν μια αντιβίωση πχ σε ρωτάνε ιστορικο αλλεργιών, αν παίρνεις άλλα φάρμακα, ιστορικο άλλων ασθενειών κτλ. Δέχομαι να μη θέλει να με χειρουργήσει λόγω δότριας, αλλά για να μου δώσει μια θεραπεία κρίνω ότι πρέπει να με δει από κοντά πριν μου τη δώσει για 6 μήνες. Αν έκανα θεραπεία και πήγαινα θα σπαταλούσε κάποιο χρόνο να με δει και μπορεί να μην τον επέλεγα μετά το ραντεβού. Οπότε νομίζω θα μπορούσε να το κάνει αυτο ( τα ραντεβού σε πιο μεγάλο βαθμό).
 
  • Like
Reactions: spi

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οκ. Ο κάθε γιατρός έχει το δικαίωμα να πράττει όπως νομίζει και να χειρουργεί όποιο κεφάλι επιθυμεί. Όμως επειδή η φίνα είναι φάρμακο εφόρου ζωής και επειδή μιλάμε καθαρά για εμφανησιακό πρόβλημα θα ήταν πιο υπεύθυνο να τη δίνει από κοντά μετά από ερωτήσεις ασθενή για το ιστορικό του. Στην αγγλιά που ζω άμα σου γράψουν μια αντιβίωση πχ σε ρωτάνε ιστορικο αλλεργιών, αν παίρνεις άλλα φάρμακα, ιστορικο άλλων ασθενειών κτλ. Δέχομαι να μη θέλει να με χειρουργήσει λόγω δότριας, αλλά για να μου δώσει μια θεραπεία κρίνω ότι πρέπει να με δει από κοντά πριν μου τη δώσει για 6 μήνες. Αν έκανα θεραπεία και πήγαινα θα σπαταλούσε κάποιο χρόνο να με δει και μπορεί να μην τον επέλεγα μετά το ραντεβού. Οπότε νομίζω θα μπορούσε να το κάνει αυτο ( τα ραντεβού σε πιο μεγάλο βαθμό).

θα προτιμούσα να μην ξαναρχίσουμε τα περί φίνας γιατί υπάρχει ειδικό νήμα που άνοιξα για αυτό τον σκοπό. Θα πω μόνο 2 λόγια. Το θέμα φίνας συζητήθηκε έντονα στα consultation. Την φίνα στην δίνει επί δοκιμή. Αν έχεις οποιαδήποτε παρενέργεια ή πρόβλημα (μετά από ένα διάστημα 6+ μηνών) δεν επιμένει και προφανώς την σταματάς. Αν ο οργανισμός σου την δέχεται συνεχίζεις.
 

gregkont13

Verified MM member
Φίλε grekont13
Κάθε γιατρός έχει την τακτική του και την υποστηρίζει σθεναρά αρκεί να είναι τεκμηριωμένη.Αυτό που έχω να σου πω εγώ από την προσωπική μου εμπειρία είναι τα εξής:
Υπάρχουνε παραδείγματα που έχει αναλάβει περιστατικά χωρίς φίνα.Δες τον Άrisrokkos.
Η φωτό είναι ενδεικτική δεν αποδεικνύει πολλά.Και σε μένα έκανε λάθος από τη φώτο.Αν βλέπει από την εμπειρία του ότι είναι κακή η δότρια και είναι σίγουρος από ότι φαίνεται, ο μόνος τρόπος να σε αναλάβει είναι να βελτιωθεί μετά απο χρήση φίνας. Δεν παίρνεις δεν σε αναλαμβάνει.Τόσο απλό.Γιατί πιθανότατα το αποτέλεσμα σου θα κρατήσει λίγο.
Έτσι δουλεύει και προφανώς το αποτέλεσμα του θέλει να έχει διάρκεια.Δεν είναι θέμα αν συμφωνούμε η όχι.Τα δεδομένα είναι γνωστά.
Αυτό ουσιαστικά σου εξασφαλίζει η φίνα.Υπάρχουνε πολλά παραδείγματα,παιδιά που κάνανε μμ και μετά από 5 χρόνια είχανε αδειάσει πάλι.
Η φίνα σου εξασφαλίζει διάρκεια αλλά έχει και κόστος για κάποιους.Αυτό είναι επιλογή του καθενός.
Τώρα το κομμάτι το ιατρικό ναι είναι ίσως άκομψο να το τοποθετεί στεγνά χωρίς πρώτα να σε ρωτήσει ιστορικό,(αν και στη φορμα του τα ζητάει)αλλά τουλάχιστον είναι ξεκάθαρο Η φίνα η χωρίς.Εμένα στα δικά μου μάτια μου φαίνεται πολύ απλή και κατανοητή η προσέγγιση του.
Αυτό που θα πρέπει να γίνει κατανοητό είναι ότι μμ χωρίς φίνα μακροπρόθεσμα είναι μια τρύπα στο νερό αν θέλει κάποιος να έχει διάρκεια η μμ του.
Αν ξεκινήσει κάποιος στα 30 με μμ και θελει να παραμείνει μέχρι τα 50 π.χ είναι σχεδόν αδύνατο χωρίς χρήση φίνας.
Αυτά θα πρέπει να ξέρει κάθε υποψήφιος και όχι να κατηγορεί το γιατρό αν μετά απογοητευτεί από την α.α.
Καλησπέρα Φίλε μου,

Δεν έχω καμία αντίρρηση με την τακτική του και με την επιλογή που κάνει στα κεφάλια που χειρουργεί με ή χωρίς φίνα. Ο άρης ήταν 40+ και με αρκετό μαλλί οπότε δεν τον πίεσε όπως μπορεί να πίεσε εμένα που είμαι 30. Παρόλα αυτά, όπως λες και εσύ και σε σένα έκανε λάθος απο τη φωτό. Δεν θα ήταν λοιπόν πιο σωστό προτού δώσει μια θεραπεία, η οποία σε ορισμένα άτομα μπορεί να έχει μεγάλες συνέπειες (ακόμα και αν αυτά είναι το 0.5% δεν τίθω καθόλου θέμα για το φάρμακο), να βλέπει τον ασθενή από κοντά ώστε να είναι σίγουρος για τη δότρια του, αλλά και για το ιστορικό του; Αυτό είναι που λέω. Γιατί όπως βλέπουμε με τα παιδιά που είδε από κοντά υπάρχει ένα ποσοστό το οποίο μπορεί να έχει ελπίδα χωρίς φίνα και από φωτό δεν ήταν ξεκάθαρο. Οπότε προτού κάποιος πάρει ένα φάρμακο για 6 μήνες θα ήταν καλό να τον δει από κοντά ώστε να εξετάσει το ενδεχόμενο αν μπορεί να το παλέψει χωρίς αυτό ή αν είναι κατάλληλος υποψήφιος για το φάρμακο. Εγώ πρωσοπικά όταν έκανα το online consultation δεν είχε κάποια ερώτηση ιστορικού. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.

Σχετικά με τις ικανότητες του σαν γιατρό έχω ψάξει πάρα πολύ για να καταλήξω ότι είναι ένας πάρα πολύ καλός γιατρός σε αυτό που κάνει, όμως νομίζω πρέπει να βελτιώσει τη προσέγγιση του σε αυτό το κομμάτι. Ο ερντο δεν απορρίπτει κανέναν για ραντεβού πχ ούτε ο λαπανζούλα και έχουν επίσης μεγάλη ζήτηση.

Τώρα σχετικά με το ότι αν ξεκινήσεις στα 30 με μμ , αν μπορείς να κρατηθείς μέχρι τα 50 νομίζω εξαρτάται από την περίπτωση και από το αν θα πετύχουν ή όχι όσες μμ κάνεις. Δεν νόμιζω ότι είναι απόλυτο ότι θα πετύχεις, αλλά ούτε ότι θα αποτύχεις. Π.χ. Ξέρω από τα consultation μου και με τη hattingen ότι με FUE+FUT μπορώ να βγάλω κοντά 10κ grafts. Πάω για NW 5V σύμφωνα με 3 γιατρούς. Για το λορέτζο 6. Θεωρώ ότι αν πετύχω στις μμ μπορώ να πάρω αξιοπρεπές αποτέλεσμα. Τώρα αν αποτύχουν όλες ή αρκετές προφανώς δεν θα έχω.
 

gregkont13

Verified MM member
θα προτιμούσα να μην ξαναρχίσουμε τα περί φίνας γιατί υπάρχει ειδικό νήμα που άνοιξα για αυτό τον σκοπό. Θα πω μόνο 2 λόγια. Το θέμα φίνας συζητήθηκε έντονα στα consultation. Την φίνα στην δίνει επί δοκιμή. Αν έχεις οποιαδήποτε παρενέργεια ή πρόβλημα (μετά από ένα διάστημα 6+ μηνών) δεν επιμένει και προφανώς την σταματάς. Αν ο οργανισμός σου την δέχεται συνεχίζεις.

Οκ Cvial, δεν είχα σκοπό να επεκταθώ στη χρήση φίνας ή όχι απλά είχα την ίδια εμπειρία με το φίλο που άνοιξε το νήμα και γι αυτό μίλησα. Μακάρι να είχα και εγώ την ευκαιρία να έχω το consultation μαζί του. Απλά επειδή δεν την είχα και δεν μου είπαν κάτι από αυτά στα μαιλ που ανταλλάξαμε δεν ήμουν ενημερώμενος γι αυτό. Μου είπε απλά χωρίς φίνα δεν θα κάνω την επέμβαση. Δεν μου είπε δοκίμασε και ενήμερωσε μας πως πάει ή κάτι τέτοιο. Είμαι νέο μέλος και έχω ψάξει αρκετά, αλλά δεν έχω δει τα πάντα στο φορουμ. Δεν θα γράψω κάτι άλλο στο νήμα πάνω σε αυτό.
 

gregkont13

Verified MM member
Να ρωτήσω κάτι γιατί δεν έχω καταλάβει και συγνώμη αν χρειάζεται να επαναλαμβάνετε πολλές φορές τις ίδιές απάντήσεις σε ίσως ίδιες ερωτήσεις,αλλά φίνα σε ποια ηλικία πρέπει να παίρνεις για να κάνεις μμ ?
Συγνώμη αν σε μπερδέψαμε φίλε μου. Η φίνα γενικά δίνετε σε άτομα με μεγάλο nw και αδύναμη ή περιορισμένη δότρια ώστε ο γιατρός να είναι βέβαιος ότι δεν θα χάσεις μαλλί από τη δότρια σου. Επίσης βοηθάει να κρατήσεις το μαλλί που ήδη έχεις και σε μερικούς δίνει και κάποια επανέκφυση. Οι γιατροί φοβούνται για τη δότρια σου γιατί αν η αα επεκταθεί μέσα στη δότρια ενδέχεται να χάσεις τα μεταμοσχευμένα μαλλιά στο μέλλον. Δυστυχώς μαλλιά μπορεί να χάνουμε εφόρου ζωής οπότε δεν υπάρχει ηλικιακό όριο απλώς η τριχόπτωση σταθεροποιήται σε ένα μεγάλο ποσοστό όταν μεγαλώνεις και έτσι όσο πιο μεγάλος είσαι υπάρχει καλύτερη πιθανότητα να κρατήσεις τη δότρια σου. Εσύ στα 49 είσαι πιθανοτικά πιο σταθερός από μένα στα 30. Οπότε σου προτείνουν μικρότερη δόση. Δεν νομίζω γενικά ότι υπάρχει ηλικιακό όριο. Αν είσαι nw 3 και είσαι 45 πχ μπορείς να μην πάρεις. Αν είσαι 25 και είσαι ήδη nw 3 οι γιατροί θα επιμένουν πιο πολύ.

Δεν είμαι ειδικός και πολλά παιδία στο νήμα μπορούν να σου δώσουν καλύτερα συμβουλές από μένα στο θέμα.
 

vlafo

Well-Known Member
Ακριβώς επειδή είσαι 30 για αυτό σε πίεσε γιατί βλέπει μακροπρόθεσμα που θα πας και το αποτέλεσμα που θα πάρεις δεν θα διαρκέσει.Άρα μην σου κάνει εντύπωση.
Εμένα δεν με απέρριψε απλά είχε άλλη εκτίμηση για το μέγεθος της δότριας μου και για μια πάθηση που φαινόταν ότι έχω.
Εσένα σε αποκλείει γιατί όπως φαίνεται είναι σίγουρος,αλλά και λάθος να κάνει όπως ειπώθηκε δεν έχει το χρόνο να ασχοληθεί.
Πάντως στην όλη επικοινωνία το ιστορικό το ζήταγε.
Αν έχεις να δώσεις 6000g και κάνεις καλές μμ το πρόβλημα το έλυσες για πάντα με την αα.Και όχι αξιοπρεπώς απλά αλλά αρκετά ικανοποιητικά.
 

mougia2

Member
Συγνώμη αν σε μπερδέψαμε φίλε μου. Η φίνα γενικά δίνετε σε άτομα με μεγάλο nw και αδύναμη ή περιορισμένη δότρια ώστε ο γιατρός να είναι βέβαιος ότι δεν θα χάσεις μαλλί από τη δότρια σου. Επίσης βοηθάει να κρατήσεις το μαλλί που ήδη έχεις και σε μερικούς δίνει και κάποια επανέκφυση. Οι γιατροί φοβούνται για τη δότρια σου γιατί αν η αα επεκταθεί μέσα στη δότρια ενδέχεται να χάσεις τα μεταμοσχευμένα μαλλιά στο μέλλον. Δυστυχώς μαλλιά μπορεί να χάνουμε εφόρου ζωής οπότε δεν υπάρχει ηλικιακό όριο απλώς η τριχόπτωση σταθεροποιήται σε ένα μεγάλο ποσοστό όταν μεγαλώνεις και έτσι όσο πιο μεγάλος είσαι υπάρχει καλύτερη πιθανότητα να κρατήσεις τη δότρια σου. Εσύ στα 49 είσαι πιθανοτικά πιο σταθερός από μένα στα 30. Οπότε σου προτείνουν μικρότερη δόση. Δεν νομίζω γενικά ότι υπάρχει ηλικιακό όριο. Αν είσαι nw 3 και είσαι 45 πχ μπορείς να μην πάρεις. Αν είσαι 25 και είσαι ήδη nw 3 οι γιατροί θα επιμένουν πιο πολύ.

Δεν είμαι ειδικός και πολλά παιδία στο νήμα μπορούν να σου δώσουν καλύτερα συμβουλές από μένα στο θέμα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Από ότι διάβασα ,φίνα πρέπει να παίρνεις μία ζωή γιατί ακόμα και τα μεταμοσχευμένα κάποια στιγμή θα σου πέσουν.Αν όχι όλα ,θα αραιώσουν όμως κατά πολύ.
Αλήθεια εσύ που έχεις κάνει,και αν έχεις κάνει πως πήγε ?
 

mougia2

Member
Ακριβώς επειδή είσαι 30 για αυτό σε πίεσε γιατί βλέπει μακροπρόθεσμα που θα πας και το αποτέλεσμα που θα πάρεις δεν θα διαρκέσει.Άρα μην σου κάνει εντύπωση.
Εμένα δεν με απέρριψε απλά είχε άλλη εκτίμηση για το μέγεθος της δότριας μου και για μια πάθηση που φαινόταν ότι έχω.
Εσένα σε αποκλείει γιατί όπως φαίνεται είναι σίγουρος,αλλά και λάθος να κάνει όπως ειπώθηκε δεν έχει το χρόνο να ασχοληθεί.
Πάντως στην όλη επικοινωνία το ιστορικό το ζήταγε.
Αν έχεις να δώσεις 6000g και κάνεις καλές μμ το πρόβλημα το έλυσες για πάντα με την αα.Και όχι αξιοπρεπώς απλά αλλά αρκετά ικανοποιητικά.

Εγώ που είμαι 49 και με δοτρια στα 5000 γιατι μου έλεγε για φίνα.
 
  • Like
Reactions: spi
Μπλουζα