ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΓΙΑ ΜΜ

panathaole

New Member
Καλησπέρα στο φόρουμ μπαινω αρκετα αρεα στο φορουμ αλλα που και που διαβαζω,θα ηθελα να ρωτησω ποια θεωρειτε την καλυτερη κλινικη για την περιπτωση μου στην αθηνα και περιπου καποιος αν μπορουσε να με ενημερωσει για την καλυτερη οικονομικα λυση.Ειμαι 28 και τριχοπτωση ειχα πριν τα 18 μου.Τωρα αυτο το καλοκαιρι σκεφτομαι να κανω την πρωτη μου επεμβαση ωστε να καλυψω την Α και Γ ζωνη αφου εκει παρουσιαζω κενα.Κυριως ενδιαφερομαι για τις κλινικες dhi,ahc,seneca,antiagers και bhr.Την περιπτωση του αναστασακη την εχω αποκλεισει για οικονομικους λογους αφου εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα ακριβος.Επισης εκτος αθηνων πολυ καλη περιπτωση μου φαινεται αυτη της hdc αν και πιστευω οτι το κοστος θα ειναι αρκετα μεγαλο.Σε κλινικες που επισκεφτηκα μου προτειναν να κανω μονοημερη ωστε να καλυψουμε το Α και λιγο Β μερος η διημερη συνεδρια για Α και Γ.Εγω θα επιθυμουσα τη διημερη για να καλυψω τα κενα και να αρχισω μετα τη μμ καποιο φαρμακο.Επομενως θα ηθελα να μου προτεινετε καποια κλινικη στην αθηνα η να με ενημερωσετε αν γνωριζετε για τις τιμες των bhr και hdc καθως και ποσα grafts θεωρειτε οτι πρεπει να βαλω βασει της περιπτωσης μου?
 

Συνημμένα

  • 358762727_2193449067530851_1036694720112497464_n.jpg
    358762727_2193449067530851_1036694720112497464_n.jpg
    95.1 KB · Προβολές: 67
  • 358811210_935018200899428_5027250537492076112_n.jpg
    358811210_935018200899428_5027250537492076112_n.jpg
    99.3 KB · Προβολές: 69
  • 358814513_661898932039067_7646344335654879127_n.jpg
    358814513_661898932039067_7646344335654879127_n.jpg
    176 KB · Προβολές: 71
  • 357367106_1935870116769351_2679125507570754983_n.jpg
    357367106_1935870116769351_2679125507570754983_n.jpg
    129.7 KB · Προβολές: 71
  • 358468057_7139044892775710_2846987476532882893_n.jpg
    358468057_7139044892775710_2846987476532882893_n.jpg
    147.5 KB · Προβολές: 67
  • 358232035_6125320674262745_5611037951710907476_n.jpg
    358232035_6125320674262745_5611037951710907476_n.jpg
    115.4 KB · Προβολές: 66

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπερα.
Το προβλημα για την ηλικια σου ειναι εκτεταμενο και πιθανοτατα θα χειροτερεψει. Προκειμενου σε αυτη τη φαση να κανεις καποια μεταμοσχευση η οποια θα ειναι αποτελεσματικη πρεπει πρωτα να ξεκινησεις θεραπεια. Πιθανως να μπορουσες και να κανεις και να ξεκινησεις παραλληλα αλλα το πρωτο ειναι καλυτερο σεναριο για διαφορους λογους.

Στη θεση σου δεδομενου και οτι σε αυτη τη φαση εχεις περιορισμενες επιλογες λογω οικονομικου, θα ξεκιναγα με ενα χρονο αγωγη αποταμιευοντας και θα το ξανα κοιταγα(Anastasakis,BHR και HDC πιθανοτατα αποκλειονται λογω κοστους). Ετσι δε χανεις και χρονο και η μεταμοσχευση θα γινει με καλυτερες προυποθεσεις.

Μη ξεχνας οτι το αποτελεσμα της ΜΕΤ θα το φερεις στο κεφαλι σου για την υπολοιπη ζωη σου.

Απο τις πιθανως οικονομικοτερες επιλογες π αναφερεις, η Seneca εχει καποια καλα αποτελεσματα στο φορουμ αλλα ειναι λιγα προς το παρον(δεν μπορουμε να ξερουμε σταθεροτητα στην επιτυχια) και επισημα(με ο,τι αυτο συνεπαγεται).
 

panathaole

New Member
Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση απλα εγω τωρα θα ηθελα να κανω τη μμ και μετα θα αρχιζα θεραπεια δηλαδη μινοξιδιλη η φιναστεριδη,αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι αυτα που ρωτησα και προηγουμενως δηλαδη ποσα grafts θα προτεινατε περιπου να βαλω,να καλυψω τις περιοχες Α και Γ,ποια κλινικη θεωρειτε καλη για την περιπτωση μου κυριως στην αθηνα και αν γνωριζετε τιμες για bhr και hdc στην κυπρο;
 

panathaole

New Member
Επισης τωρα ξαναειδα την απαντηση και σκεφτομαι και εγω για τη seneca αρκετα.και παλι ευχαριστω για την απαντηση
 

JimKan1

Well-Known Member
σε τετοια κατασταση που εισαι χωρις θεραπεια θα κανεις μια τρυπα στο νερο, ξεκινα θεραπεια για 6 μηνες και παραλληλα ψαξε για κλινικες, Ελλαδα θα ελεγα Starks,Seneca και Advanced αν θες value for money επιλογη.
 

panathaole

New Member
Θεραπεια εννοειτε μονο τη φιναστεριδη ετσι;η μινοξιδιλη θεωρειτε κανει μια τρυπα στο νερο επισης;
 

panathaole

New Member
Επισης δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να ξεκινησεις τη θεραπεια πριν τη μμ και οχι μετα ας πουμε;ποια ειναι η διαφορα;
 

JimKan1

Well-Known Member
Θεραπεια εννοειτε μονο τη φιναστεριδη ετσι;η μινοξιδιλη θεωρειτε κανει μια τρυπα στο νερο επισης;
Φιναστεριδη εννοω ναι, μινοξιδιλη την θεωρω μεγαλη δεσμευση αλλα δοκιμασε τη και δες αν σου ταιριαζει
 

TopBoy

Member
Καλησπέρα στο φόρουμ μπαινω αρκετα αρεα στο φορουμ αλλα που και που διαβαζω,θα ηθελα να ρωτησω ποια θεωρειτε την καλυτερη κλινικη για την περιπτωση μου στην αθηνα και περιπου καποιος αν μπορουσε να με ενημερωσει για την καλυτερη οικονομικα λυση.Ειμαι 28 και τριχοπτωση ειχα πριν τα 18 μου.Τωρα αυτο το καλοκαιρι σκεφτομαι να κανω την πρωτη μου επεμβαση ωστε να καλυψω την Α και Γ ζωνη αφου εκει παρουσιαζω κενα.Κυριως ενδιαφερομαι για τις κλινικες dhi,ahc,seneca,antiagers και bhr.Την περιπτωση του αναστασακη την εχω αποκλεισει για οικονομικους λογους αφου εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα ακριβος.Επισης εκτος αθηνων πολυ καλη περιπτωση μου φαινεται αυτη της hdc αν και πιστευω οτι το κοστος θα ειναι αρκετα μεγαλο.Σε κλινικες που επισκεφτηκα μου προτειναν να κανω μονοημερη ωστε να καλυψουμε το Α και λιγο Β μερος η διημερη συνεδρια για Α και Γ.Εγω θα επιθυμουσα τη διημερη για να καλυψω τα κενα και να αρχισω μετα τη μμ καποιο φαρμακο.Επομενως θα ηθελα να μου προτεινετε καποια κλινικη στην αθηνα η να με ενημερωσετε αν γνωριζετε για τις τιμες των bhr και hdc καθως και ποσα grafts θεωρειτε οτι πρεπει να βαλω βασει της περιπτωσης μου?
Από τις επιλογές που ανέφερες η πιο ακριβή ειναι ο Αναστασακης με 2.5 ευρώ/graft, μετά η HDC με 1,7 ευρώ/graft που έχει αυτή την περίοδο αυτές τις τιμές, και μετά BHR με 1,6 ευρώ/graft με τους έλληνες ιατρούς της κλινικής.
advanced hair clinics,seneca,antiagers,Tυρκαλάς ειναι πιο οικονομικές επιλογές με 1+ ευρώ/ graft

σίγουρα θες κοντά στα 2500-3000 grafts για μπροστά (Α ζώνη) και αλλα 2000 grafts για την Γ ζώνη. Οπότε υπολόγισε και το ανάλογο κόστος.
 

Kostas97

Well-Known Member
Επισης κυριως πισω, βλεπεις ποσο κλεινεις και μπορεις αναλογα να βαλεις/οχι τριχοθυλακια. Τελος καταλαβαινεις αν σου καθεται η αγωγη, αν θες να την παιρνεις πριν πληρωσεις... γενικα χωρις αγωγη χτιζεις σε κινουμενη αμμο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Φιλάρακι μου καλησπέρα!Καταλαβαίνω απόλυτα γιατί βιάζεσαι και θέλεις να κάνεις τη ΜΜ για να χαρείς τα νιάτα σου!Όπως σου είπαν και παραπάνω οι AHC,Seneca και μερικές ακόμα είναι οικονομικές σχετικά λύσεις!Ξεκίνα να κάνεις τις επισκέψεις σου και τα παζάρια σου καθώς υπάρχουν αυξομειώσεις στις τιμές αν επιλέγουν αυτοί ημερομηνία και δεν επιλέγεις εσύ.....Εγώ έκανα στις Seneca Στις 15 Ιουνίου έμεινα ικανοποιημένος για τον εξής λόγο!Όλη την ΜΜ μου την έκανε ο γιατρός και όχι οι βοηθοί τους όπως σε "Ακριβές" κλινικές!
Για το αποτέλεσμα θα ξέρω απο Οκτώβρη να σου πω που θα αρχίσει να φαίνεται η φύτρωση!
Όσο για την τιμή είναι προσιτή!Είναι 3-4 κλινικές καλές που απο χρήματα είναι πάνω κάτω το ίδιο!Ξεκίνα την αναζήτηση σου και μην χάνεις χρόνο απο την ζωή σου!Συντηρητική θεραπεία σίγουρα μπορείς να ξεκινήσεις και μετά
 

panathaole

New Member
Τελεια ευχαριστω για τις θετικες απαντησεις ολων σας πραγματικα μου λυσατε αρκετες αποριες που ειχα.απλα να ρωτησω κατι τελευταιο,στις επιλογες ανεφερα και τη dhi αλλα δεν την ανεφερε κανεις και μου εκανε εντυπωση.γνωριζω οτι δεν ειναι οικονομικη λυση απλα απο γνωστους ειχα ακουσει οτι ειναι η πιο γνωστη και καλυτερη στην ελλαδα και για να πω την αληθεια ημουν εξ αρχης αναμεσα στο να επιλεξω αναμεσα στη seneca και τη dhi.εχετε καποια γνωμη συγκεκριμενη για τη dhi να μου πειτε;
 

JimKan1

Well-Known Member
Τελεια ευχαριστω για τις θετικες απαντησεις ολων σας πραγματικα μου λυσατε αρκετες αποριες που ειχα.απλα να ρωτησω κατι τελευταιο,στις επιλογες ανεφερα και τη dhi αλλα δεν την ανεφερε κανεις και μου εκανε εντυπωση.γνωριζω οτι δεν ειναι οικονομικη λυση απλα απο γνωστους ειχα ακουσει οτι ειναι η πιο γνωστη και καλυτερη στην ελλαδα και για να πω την αληθεια ημουν εξ αρχης αναμεσα στο να επιλεξω αναμεσα στη seneca και τη dhi.εχετε καποια γνωμη συγκεκριμενη για τη dhi να μου πειτε;
ψαξε στο φορουμ περιστατικα της DHI και θα καταλαβεις, για πριν 15 χρονια καλη ηταν, πλεον εχει μεινει πισω
 

Chris34

Active Member
Φίλε η μεταμόσχευση είναι ότι πιο εύκολο να μπεις να την κάνεις σε 1-2 μέρες και τέλος.
Είσαι 28 χρόνων και τα μαλλιά στη ληπτρια φαίνονται άρρωστα και πολύ πιθανόν η αραίωση να προχωρήσει.
Για να ξέρεις που βαδίζεις πιστεύω ότι χρειάζεται πρώτα θεραπεία με φιναστεριδη για κάνα 6μηνο να σταθεροποιηθεις να ζωντανέψουν τα μαμά μαλλιά και η δοτρια και μετά μπαίνεις και για μεταμόσχευση μαλλιών.
Υπάρχει και ο τρόπος να ξεκινήσεις παράλληλα με τη μεταμόσχευση αλλά νομίζω η πρώτη επιλογή είναι καλύτερη.
Αν δεν κάνεις μακροχρόνια θεραπεία θεώρησε πιθανό τα μαλλιά πάνω να φύγουν κάποια στιγμή λόγω της κατάστασης που είναι τώρα και της ηλικίας σου.
Οπότε μην πας σε μεγάλους αριθμούς τριχοθυλακιων στην πρώτη μεταμόσχευση μπορεί να χρειαστείς και αργότερα στη ζωή σου.
 

witcher

Well-Known Member
Ξεκινά θεραπεία με φιναστεριδη φίλε και το ξαναβλέπεις μετά από ένα 1 χρόνο για μεταμόσχευση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση απλα εγω τωρα θα ηθελα να κανω τη μμ και μετα θα αρχιζα θεραπεια δηλαδη μινοξιδιλη η φιναστεριδη,αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι αυτα που ρωτησα και προηγουμενως δηλαδη ποσα grafts θα προτεινατε περιπου να βαλω,να καλυψω τις περιοχες Α και Γ,ποια κλινικη θεωρειτε καλη για την περιπτωση μου κυριως στην αθηνα και αν γνωριζετε τιμες για bhr και hdc στην κυπρο;
Μπορω να σου στειλω τιμες και να στειλουμε και στην κλινικη φωτογραφιες να δουμε τι θα μας πουνε.
Δεν ειναι αναγκη να κλεισεις κατι.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε.
Ταπεινή μου άποψη: ΜΗΝ μπεις για ΜΜ ακόμη.
Είσαι ξεκάθαρα "σηματοδοτημένο" στάδιο NW6, και δεν έχεις πατήσει καν στα 30-32.
Πρέπει πρώτα να σταθεροποιήσεις και να σώσεις τα υφιστάμενα μαλλιά σου, και αυτό μόνο με φιναστερίδη εαν και εφόσον είσαι διατεθειμένος να κάνεις θεραπεία.
Προτεινόμενο Πλάνο:
Φιναστερίδη 1mg/day για 12-15 μήνες.
Μετά ΜΜ στην Α' ζώνη με 2700-2800 grafts και ίσως και καμιά 500 grafts πίσω στο κράουν αν δε σωθεί με τη φίνα.

Κλινικές πολλές αλλά πρώτα πρέπει να σταθεροποιηθείς, καθώς η αλωπεκία είναι σε φουλ εξέλιξη στο κεφάλι σου και είσαι και σε νεαρή ηλικία.
 
Μπλουζα