ΕΞΕΤΑΣΗ DHT (Διυδροτεστοστερόνη) .

FreeThinker

Well-Known Member
οσα χρονια και να ψαχνω μου μενουν πολλα ερωτηματα με την αραιωση,νομιζω οτι οσο περισσοτερο ψαχνω τοσο λιγοτερα ξερω

Τελικα εχει νοημα ή οχι η εξεταση της dht για καποιον που θελει να παρει φινα? Πριν και μετα ας πουμε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Utopia

Active Member
Τελικα εχει νοημα ή οχι η εξεταση της dht για καποιον που θελει να παρει φινα? Πριν και μετα ας πουμε.
Όχι και τόσο... Το μόνο που μπορείς να διαπιστώσεις από αυτό είναι αν όντως απορροφά ο οργανισμός σου τη φινα, αν ξέρω γω έχεις κάποιο θέμα με δυσαπορρόφηση ουσιών, σπάνιο... Δεν χάνεις και τίποτα άμα την κάνεις...
 

turnfiji123

Active Member
Θέλεις: τεστοστερόνη, ντοπαμίνη, SHBG, E2, FSH, LH, TSH, χοληστερόλη, προγεστερόνη(?), κορτιζόλη και φυσικά οιστρογόνα (εστραδιόλη νομίζω). Απέφευγε τα generic brands, πάρε την κλασσική FIN, πάρε μικρές ποσότητες ανά 3 μέρες και απέφευγε τον αυνανισμό, το υπερβολικό άγχος και το internet. Πάνε σε καλο ενδοκρινολόγο για να ενημερωθείς περισσότερο, αν και ούτε αυτοί θα σου τα πουν με τρομερές λεπτομέρειες, υποθέτω γιατί στην Ελλάδα το φάρμακο αποφεύγεται.

Παίρνω T4 από 17 όταν έχασα και μαλλιά και γενικά πολλά αλλα, έχω hashimoto και ο θυροειδής μου είναι νεκρός. Κάθε πρωί παίρνω χάπι. Και με την FIN, το ίδιο concept είναι. Και η T4 έχει ένα κατεβατό sides, διάβασε τα. Και κάποια τα έχω. Το θέμα είναι ότι θέλει τρόπο, όχι κόπο. Πρέπει να βρείς μια ισορροπία σε δόσεις και στην καθημερινότητα σου και να το τηρήσεις. Εγώ ξεκινάω Δευτερα την FIN, ένα εξάμηνο και μετά μμ.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όπως τα λέει ο @Utopia , δεν έχει σημασία ή dht του αίματος και η εξέταση της για λόγους φιναστερίδης είναι καλή για να παρακολουθεί κάποιος το πως λειτουργεί ο οργανισμός του σε θέματα παρενεργειών ανάλογα με τα επιπεδά της και όχι για το μαλλί.
Για παράδειγμα στο παρακάτω λινκ
http://www.propeciahelp.com/forum/viewtopic.php?t=6944

Blood test
Testosterone: 690 (250-1100)
Free T: 95.9 (35 - 155 pg/mL)
DHT: 27 (25-75 ng/dL)
DHT, Free: 2.37 (1.00 - 6.20 pg/mL)
Estradiol: 28 (<or=29 pg/mL)

Salivary test
DHT: 77 (22-72 pg/ml)
Estradiol: 3 (1-3 pg/ml)
Progesterone: 37 (5-85 pg/ml)
Free T: 82 (50-80 pg/ml)

Η εξέταση μέσω σάλιου δείχνει την ενεργή δράση των ορμονών δίχως τις όποιες δεσμεύσεις τους από τις αντίστοιχες δεσμετικές πρωτείνες. Εγώ πχ που ήμουν σε οραλ SERM για 1,5 χρόνο η οιστραδιόλη στο αίμα ανέβαινε αλλά στους ιστούς την είχα μπλοκάρει. (Ενδεχομένως ένα σωστού τύπου SARM να είναι η καλύτερη λύση στο θέμα φαλάκρας υπό αυτό το σκεπτικό)
Το θέμα εδώ όμως είναι πολύπλοκο, γιατί το παράδοξο είναι πως ενώ κάποιος μπορεί να πάρει πχ φιναστερίδη και να δει τα επίπεδα αίματος της dht να πέφτουν, αλλά τα επίπεδα της στο σάλιο να ανέβουν και άλλο.
Προφανώς λόγω του ότι οι ιστοί τοπικά όταν στερηθούν την σταθερή τροφοδοσία που έχουν μέσω αίματος, (μειωμένη dht) αυξάνουν την ευαισθησία τους ώστε να δουλέψουν το ίδιο, παρόλο την μείωση. Το πως θα σταθεροποιηθούν στην πορεία είναι άλλο θέμα.
Ενδεχομένως αυτό να εξηγεί και την παροδική αυξανόμενη τριχόπτωση της φιναστερίδης στο 6μηνο.

Ξεκάθαρες απαντήσεις πάνω σε αυτό δεν κατάφερα να βρω αλλά συλλέγοντας πληροφορίες από μέλη και μόνο, είδα πως όραλ αντιανδρογόνο μαζί με τοπικό πχ RU θα δουλέψει καλύτερα και στις 2 τιμές.

Γενικότερα αν κάποιος θέλει να το ψάξει περισσότερο, θα σπαζοκεφαλιάσει γιατί αυτές οι έρευνες πρέπει να γίνονται από τους υποτιθέμενους ειδικούς που έχουν τα μέσα και όχι από απλούς χρήστες του νετ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tropheus

Well-Known Member
Η γνώση της τιμής της DHT στο αίμα μας δε μας κάνει πιο σοφούς για διάφορους λόγους.

Κάθε τρίχα που βρίσκεται στο κεφάλι μας έχει διαφορετική "αντοχή" στην επίθεση που δέχεται από τη DHT ανάλογα με το σημείο που βρίσκεται πάνω στο κεφάλι (κροταφική, κορυφή κλπ). Το επίπεδο "αντοχής" είναι γενετικά προδιαγεγραμμένο και διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Επιπλέον όπως πολύ εύστοχα είπε και ο @Utopia: "αυτό που μας ενδιαφέρει δεν είναι πόση DHT κυκλοφορεί στο αίμα αλλά πόση τέστο μεταβολίζεται σε DHT τοπικά" το οποίο και πάλι διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο...
 

tol

Well-Known Member
Η γνώση της τιμής της DHT στο αίμα μας δε μας κάνει πιο σοφούς για διάφορους λόγους.

Κάθε τρίχα που βρίσκεται στο κεφάλι μας έχει διαφορετική "αντοχή" στην επίθεση που δέχεται από τη DHT ανάλογα με το σημείο που βρίσκεται πάνω στο κεφάλι (κροταφική, κορυφή κλπ). Το επίπεδο "αντοχής" είναι γενετικά προδιαγεγραμμένο και διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Επιπλέον όπως πολύ εύστοχα είπε και ο @Utopia: "αυτό που μας ενδιαφέρει δεν είναι πόση DHT κυκλοφορεί στο αίμα αλλά πόση τέστο μεταβολίζεται σε DHT τοπικά" το οποίο και πάλι διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο...

Φιλε tropheus, καλωσηρθες παλι στο forum. Ειχες χαθει για αρκετο διαστημα.

Θα ηθελα να σε ρωτησω (επειδη εδω και 9 μηνες μπηκα στον καταλογο χρηστων φιναστεριδης) να μας αναφερεις (επαναλαβεις) τις εντυπωσεις σου απο τη χρηση ντουταστεριδης.
Κυριως ποια ειναι τα αποτελεσματα της στο μαλλι. Και επειδη ειμαστε μιας καποιας ηλικιας (προσωπικα 48 χρονων με καλοηθη υπερπλασια προστατη) και επειδη ειναι ενα φαρμακο για τον προστατη, θα ηθελα τις δικες σου γνωμες και συμβουλες.

Δε θυμαμαι (απο τα πολλα δικα σου σχολια που εχω διαβασει στο forum) αν εχεις κανει και χρηση φιναστεριδης. Αν ησουν χρηστης και φινας, κανε και μια συγκριση των αποτελεσματων των δυο φαρμακων.

Τελος να αναφερω οτι με 1/4 proscar δεν εχω διαπιστωσει την παραμικρη αρνητικη παρενεργεια.

Σε ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
 

nine

Active Member
Η εξέταση μέσω σάλιου δείχνει την ενεργή δράση των ορμονών δίχως τις όποιες δεσμεύσεις τους από τις αντίστοιχες δεσμετικές πρωτείνες. Εγώ πχ που ήμουν σε οραλ SERM για 1,5 χρόνο η οιστραδιόλη στο αίμα ανέβαινε αλλά στους ιστούς την είχα μπλοκάρει. (Ενδεχομένως ένα σωστού τύπου SARM να είναι η καλύτερη λύση στο θέμα φαλάκρας υπό αυτό το σκεπτικό)
Το θέμα εδώ όμως είναι πολύπλοκο, γιατί το παράδοξο είναι πως ενώ κάποιος μπορεί να πάρει πχ φιναστερίδη και να δει τα επίπεδα αίματος της dht να πέφτουν, αλλά τα επίπεδα της στο σάλιο να ανέβουν και άλλο.
Προφανώς λόγω του ότι οι ιστοί τοπικά όταν στερηθούν την σταθερή τροφοδοσία που έχουν μέσω αίματος, (μειωμένη dht) αυξάνουν την ευαισθησία τους ώστε να δουλέψουν το ίδιο, παρόλο την μείωση. Το πως θα σταθεροποιηθούν στην πορεία είναι άλλο θέμα.
Ενδεχομένως αυτό να εξηγεί και την παροδική αυξανόμενη τριχόπτωση της φιναστερίδης στο 6μηνο.

Gomi εδω τα αιματολογικα εργαστηρια ξερεις κανουν εξεταση των ορμονων μεσω του σαλιου;
Για ελεγχο dht στο scalp δεν το συζητω :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

turnfiji123

Active Member
Ο λογος για αυτο; Εχει επιδραση στην φινα η ανεβαζει την dht; Καπου ειχα διαβασει οτι μετα την εξπερματωση εχουμε spike της dht

Ναι, ισχύει. Και γενικότερα το σταμάτημα έχει και αλλα ευεργετικά τα οποια τα βλέπεις μετά από 7-10 μέρες.

Επίσης για την FIN καλο είναι να βλέπεις τις στύσεις σου (τις πρωινές και τις αυθόρμητες, όχι αναγκαστικές). Αν δεν τις έχεις προφανώς κανεις αιματολογικά κλπ απλά το θέμα είναι ότι αυτές παίζουν ρολο στο πέος και στο να μην ατροφήσει. Πολλοί κλαίνε σε forum έξω για την FIN ότι προκάλεσε σμίκρυνση του πέους. Χωρίς τέτοιες στύσεις ατροφούν οι μυς του πέους και έχεις auto το αποτέλεσμα. Το ίδιο συμβαίνει σε περίπτωση περιτομής όπου ο γιατρός έκοψε παρα πολύ δέρμα ή όταν δημιουργείται ουλώδης ιστός που εμποδίζει το πέος να έχει 100% στύση. 5 λεπτά strecthing θα εμποδίσουν τέτοια πράγματα από το να εμφανιστούν.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi εδω τα αιματολογικα εργαστηρια ξερεις κανουν εξεταση των ορμονων μεσω του σαλιου;
Για ελεγχο dht στο scalp δεν το συζητω :p

Βιοδιαγνωστική και Βιοιατρική που είχα ρωτήσει παλιότερα δεν το έκαναν. Μέχρι στιγμής το μόνο εργαστήρι που κάνει πλήρες ανδρικό προφίλ είναι το παρακάτω, στην Αθήνα και απ όσο ξέρω ΔΕΝ δικαιολογείται από τα ταμεία.
http://www.medicalid.gr/EL/Saliva_tests.html
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η γνώση της τιμής της DHT στο αίμα μας δε μας κάνει πιο σοφούς για διάφορους λόγους.

Κάθε τρίχα που βρίσκεται στο κεφάλι μας έχει διαφορετική "αντοχή" στην επίθεση που δέχεται από τη DHT ανάλογα με το σημείο που βρίσκεται πάνω στο κεφάλι (κροταφική, κορυφή κλπ). Το επίπεδο "αντοχής" είναι γενετικά προδιαγεγραμμένο και διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Επιπλέον όπως πολύ εύστοχα είπε και ο @Utopia: "αυτό που μας ενδιαφέρει δεν είναι πόση DHT κυκλοφορεί στο αίμα αλλά πόση τέστο μεταβολίζεται σε DHT τοπικά" το οποίο και πάλι διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο...

Σε πρόσφατο κύκλο που έκανα, γνωστό SARM μου έκανε θαύματα στο θέμα μαλλί πάντως, αλλά φοβήθηκα να το συνεχίσω για παραπάνω από 2 μήνες...
 

firecaptain

Active Member
Σε πρόσφατο κύκλο που έκανα, γνωστό SARM μου έκανε θαύματα στο θέμα μαλλί πάντως, αλλά φοβήθηκα να το συνεχίσω για παραπάνω από 2 μήνες...
@GOMI άσχετη η ερώτηση με το νήμα, τι γνώμη έχεις για το bpc-157 για επικονδυλιτιδα;

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@GOMI άσχετη η ερώτηση με το νήμα, τι γνώμη έχεις για το bpc-157 για επικονδυλιτιδα;

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

Σε έρευνες αναφέρουν πως βοηθάει στους ινοβλάστες των τενόντων αλλά οι μόνες αναφορές που έχω βρει είναι από χρήστες στεροειδών που το παίρνουν ως πρόληψη. Είναι στα υπόψη να το δοκιμάσω κάποια στιγμή.
Μέχρι τώρα το μόνο που μου δούλεψε σε προβλήματα αγκώνα, γόνατα και ώμων, είναι η αυξητική...
 

firecaptain

Active Member
Σε έρευνες αναφέρουν πως βοηθάει στους ινοβλάστες των τενόντων αλλά οι μόνες αναφορές που έχω βρει είναι από χρήστες στεροειδών που το παίρνουν ως πρόληψη. Είναι στα υπόψη να το δοκιμάσω κάποια στιγμή.
Μέχρι τώρα το μόνο που μου δούλεψε σε προβλήματα αγκώνα, γόνατα και ώμων, είναι η αυξητική...
Ξεκίνησε στο ένα χέρι έσω επικονδυλιτιδα, και πρόσφατα στο άλλο έξω επικονδυλιτιδα[emoji22] . Έκανα φυσιοθεραπεία, βελονισμό αλλά μάταια. Στην έσω έχει μείνει ασβεστωμα μικρό, στην έξω έχει μειωθεί ο πόνος, αλλά τραβάω τα μαλλιά μου πλέον. έχω αποκλειστεί από κάθε είδους προπόνησης, μόνο περπάτημα... Την αυξητική σε πεπτίδια ή κανονική;

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ξεκίνησε στο ένα χέρι έσω επικονδυλιτιδα, και πρόσφατα στο άλλο έξω επικονδυλιτιδα[emoji22] . Έκανα φυσιοθεραπεία, βελονισμό αλλά μάταια. Στην έσω έχει μείνει ασβεστωμα μικρό, στην έξω έχει μειωθεί ο πόνος, αλλά τραβάω τα μαλλιά μου πλέον. έχω αποκλειστεί από κάθε είδους προπόνησης, μόνο περπάτημα... Την αυξητική σε πεπτίδια ή κανονική;

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

Κανονική, 3-4 μονάδες ημερησίως, αλλά αν υπάρχει θέμα ασβεστώματος δεν ξέρω αν θα βοηθήσει. Θα δοκίμαζα άλλη προσέγγιση, ενδεχομένως τύπου shock wave, και μετά θα κοιτούσα για μεθόδους ανάπλασης όπως πχ αυξητική ή /και bpc...
 

tropheus

Well-Known Member
Φιλε tropheus, καλωσηρθες παλι στο forum. Ειχες χαθει για αρκετο διαστημα.

Θα ηθελα να σε ρωτησω (επειδη εδω και 9 μηνες μπηκα στον καταλογο χρηστων φιναστεριδης) να μας αναφερεις (επαναλαβεις) τις εντυπωσεις σου απο τη χρηση ντουταστεριδης.
Κυριως ποια ειναι τα αποτελεσματα της στο μαλλι. Και επειδη ειμαστε μιας καποιας ηλικιας (προσωπικα 48 χρονων με καλοηθη υπερπλασια προστατη) και επειδη ειναι ενα φαρμακο για τον προστατη, θα ηθελα τις δικες σου γνωμες και συμβουλες.

Δε θυμαμαι (απο τα πολλα δικα σου σχολια που εχω διαβασει στο forum) αν εχεις κανει και χρηση φιναστεριδης. Αν ησουν χρηστης και φινας, κανε και μια συγκριση των αποτελεσματων των δυο φαρμακων.

Τελος να αναφερω οτι με 1/4 proscar δεν εχω διαπιστωσει την παραμικρη αρνητικη παρενεργεια.

Σε ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Αγαπητέ tol δεν έχω κάνει ουσιαστική χρήση φιναστερίδης καθώς από την αρχή (πριν 12 χρόνια) μπήκα στα σκληρά με τη dutasteride. Τα τελευταία δε 5+ χρόνια παίρνω 2 καψάκια Avodart καθημερινά.
Έτσι σύγκριση με τη φιναστερίδη δεν μπορώ να κάνω.
Αν το 1/4 proscar σου έχει αναχαιτίσει την τριχόπτωση και από τη στιγμή που δεν έχεις παρενέργειες δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας παραπέρα. Οι πιθανότητες να δεις παρενέργειες από τη χρήση dutasteride είναι τόσες που σε σχέση με τη βελτίωση που πιθανώς να δεις στα μαλλάκια σου την καθιστούν μη προτεινόμενη.

Σε πρόσφατο κύκλο που έκανα, γνωστό SARM μου έκανε θαύματα στο θέμα μαλλί πάντως, αλλά φοβήθηκα να το συνεχίσω για παραπάνω από 2 μήνες...

Και πολύ καλά έκανες @GOMI ...
 
  • Like
Reactions: tol
Αγαπητέ tol δεν έχω κάνει ουσιαστική χρήση φιναστερίδης καθώς από την αρχή (πριν 12 χρόνια) μπήκα στα σκληρά με τη dutasteride. Τα τελευταία δε 5+ χρόνια παίρνω 2 καψάκια Avodart καθημερινά.
Έτσι σύγκριση με τη φιναστερίδη δεν μπορώ να κάνω.
Αν το 1/4 proscar σου έχει αναχαιτίσει την τριχόπτωση και από τη στιγμή που δεν έχεις παρενέργειες δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας παραπέρα. Οι πιθανότητες να δεις παρενέργειες από τη χρήση dutasteride είναι τόσες που σε σχέση με τη βελτίωση που πιθανώς να δεις στα μαλλάκια σου την καθιστούν μη προτεινόμενη.



Και πολύ καλά έκανες @GOMI ...
12 χρόνια και σε κρατά κανονικά η duta? και χωρίς παρενέργειες .?απλά ρωτώ για να βεβαιωθώ ότι κατάλαβα καλά!
 
Μπλουζα