ΕΞΕΤΑΣΗ DHT (Διυδροτεστοστερόνη) .

zafi1988

Member
Καλησπέρα!Επειδή θελω να αρχίσω παλι finasteride θέλω να κανω ολες τις εξετάσεις απο πριν . Πηγα Ενδοκρινολόγο και ζήτησα testo,Psa κ.λ.π αλλα μου 'πε για τη dht οτι δεν του της τηνε βγάζει το συστημα..Υπάρχει περιπτωση να τη γράφει ανδρολόγος η ουρολογος ουτως ωστε να μην την πληρώσω ιδιωτικά?ευχαριστώ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
zafi1988 είπε:
Καλησπέρα!Επειδή θελω να αρχίσω παλι finasteride θέλω να κανω ολες τις εξετάσεις απο πριν . Πηγα Ενδοκρινολόγο και ζήτησα testo,Psa κ.λ.π αλλα μου 'πε για τη dht οτι δεν του της τηνε βγάζει το συστημα..Υπάρχει περιπτωση να τη γράφει ανδρολόγος η ουρολογος ουτως ωστε να μην την πληρώσω ιδιωτικά?ευχαριστώ!

καλησπερα.
εχω κανει μετρησεις dht.
κοστιζουν 15 η 20 ευρω σε ενα αιματολογικο εργαστηριο χωρις συνταγογραφηση
επειδη ειναι σπανιο να την μετρησει καποιος αρκετα εργαστηρια δεν την εχουν στην λιστα
θα πρεπει να κοιταξεις και σε αλλα
 

zafi1988

Member
kapa είπε:
zafi1988 είπε:
Καλησπέρα!Επειδή θελω να αρχίσω παλι finasteride θέλω να κανω ολες τις εξετάσεις απο πριν . Πηγα Ενδοκρινολόγο και ζήτησα testo,Psa κ.λ.π αλλα μου 'πε για τη dht οτι δεν του της τηνε βγάζει το συστημα..Υπάρχει περιπτωση να τη γράφει ανδρολόγος η ουρολογος ουτως ωστε να μην την πληρώσω ιδιωτικά?ευχαριστώ!

καλησπερα.
εχω κανει μετρησεις dht.
κοστιζουν 15 η 20 ευρω σε ενα αιματολογικο εργαστηριο χωρις συνταγογραφηση
επειδη ειναι σπανιο να την μετρησει καποιος αρκετα εργαστηρια δεν την εχουν στην λιστα
θα πρεπει να κοιταξεις και σε αλλα

Ναι δεν εχουν ιδέα πολλοί το διαπίστωσα...Φίλε kapa εαν θελεις και ειναι στην Αθηνα το εργαστηριο πες το μου inbox αν μπορεις thanks!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
zafi1988 είπε:
Ναι δεν εχουν ιδέα πολλοί το διαπίστωσα...Φίλε kapa εαν θελεις και ειναι στην Αθηνα το εργαστηριο πες το μου inbox αν μπορεις thanks!
εγω παιδευτικα αρκετα για να την μετρησω αυτην την ορμονη.
την μια φορα δεν την γνωριζαν και μου μετρησαν αλλη στην θεση της,την αλλη με κοιτουσαν σαν εξωγηινο...
με λιγη προσπαθεια και επιμονη τα καταφερα.
εχεις πμ :beach:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εγω 2 φορες που μετρησα αυτες τις 3 ορμονες τα αποτελεσματα ειχαν απειροελαχιστη αποκλιση που σημαινει οτι μετριεται η DHT στο αιμα ομως...
 

Συνημμένα

  • image_1358759511184406.jpg
    image_1358759511184406.jpg
    557.3 KB · Προβολές: 232

kapa

Μέλος του προσωπικού
poseidonas77 είπε:
η dht ειναι ιδια σε ατομα με αα και σε ατομα χωρις αα?
κατα κανονα ναι,αλλα οπως προ ανεφερα ειναι αποτελεσματα στο αιμα...
δεν σημαινει οτι εχει τις ιδιες δραστηριοτητες στο μαλλι σε καποιον που δεν εχει η εχει ΑΑ.
απλα μου πηραν αιμα και βρηκανε αυτα
 

zotrix

Active Member
το ότι είναι ανορθόγραφοι, ειδικά όσον αφορά λέξεις άμεσα σχετιζόμενες με το πεδίο σπουδών και εργασίας τους, εμένα θα με εκανε να αμφιβάλω για τις μετρησεις τους πάντως.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
zotrix είπε:
το ότι είναι ανορθόγραφοι, ειδικά όσον αφορά λέξεις άμεσα σχετιζόμενες με το πεδίο σπουδών και εργασίας τους, εμένα θα με εκανε να αμφιβάλω για τις μετρησεις τους πάντως.

ασχετο με αυτο zotrix εγω πηρα τις εξης τιμες με διαφορά καποιων μηνων.
τεστο ολικη 6,28 η μια 6,30 η αλλη.
τεστο ελευθερη 22η μια 23 η αλλη.
DHT 0,74 η μια,0,75 η αλλη.
οι διαφορες ειναι απειροελαχιστες,μιλαμε ουσιαστηκα για το ιδιο ορμονικο προφιλ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παιδιά έχω κάποιες ερωτήσεις.Αν κάποιος έχει υψηλή dht και κατα συνεπεια φαλάκρα τότε αυτό σημαίνει ότι έχει περισσότερες σεξουαλικες ορμες και επίσης περισσότερες τρίχες στο σώμα ?Είναι αλήθεια αυτό?Δλδ αν κάποιος έχει χάσει το hairline του τότε αυτό σημαίνει ότι έχει περισσότερες ορμες ?Επίσης όταν κάποιος έχει κορυφή στο μαλλί αυτό σημαίνει ότι σιγά σιγά το hairline του θα μπει προς τα μέσα με το χρόνο ?
 

crossfire

Well-Known Member
Παιδιά έχω κάποιες ερωτήσεις.Αν κάποιος έχει υψηλή dht και κατα συνεπεια φαλάκρα τότε αυτό σημαίνει ότι έχει περισσότερες σεξουαλικες ορμες και επίσης περισσότερες τρίχες στο σώμα ?Είναι αλήθεια αυτό?Δλδ αν κάποιος έχει χάσει το hairline του τότε αυτό σημαίνει ότι έχει περισσότερες ορμες ?Επίσης όταν κάποιος έχει κορυφή στο μαλλί αυτό σημαίνει ότι σιγά σιγά το hairline του θα μπει προς τα μέσα με το χρόνο ?


Φίλε μου,μπορεί κάποιος να έχει υψηλή dht και να μην έχει φαλάκρα.......
Ένας φαλακρός και ένας Norwood 0 ,μπορεί ο Norwood 0 να έχει υψηλότερη dht από τον φαλακρό.

Επόμενως έχεις και τις απαντήσεις για τα υπολοιπα......
Hairline,φαλάκρα και ορμές δεν έχουν καμμία σχέση μεταξύ τους όπως καταλαβαίνεις.
 
Φίλε μου,μπορεί κάποιος να έχει υψηλή dht και να μην έχει φαλάκρα.......
Ένας φαλακρός και ένας Norwood 0 ,μπορεί ο Norwood 0 να έχει υψηλότερη dht από τον φαλακρό.

Επόμενως έχεις και τις απαντήσεις για τα υπολοιπα......
Hairline,φαλάκρα και ορμές δεν έχουν καμμία σχέση μεταξύ τους όπως καταλαβαίνεις.
Ευχαριστώ για την απάντηση και μου ακούγεται λογικό.Για παράδειγμα ένας 18 που σπάνια θα έχει χάσει το hairline του έχει πιο πολλές ορμές από έναν 45 που θα το έχει χάσει. Απλά ρωτάω γτ ακούγονται πολλά. Όμως αν κάποιος έχει πολλές τρίχες στο σώμα τότε δεν είναι πιο πιθανό να καραφλιάσει ?Το βλέπω συχνά γύρω μου.
 

FreeThinker

Well-Known Member
κατα κανονα ναι,αλλα οπως προ ανεφερα ειναι αποτελεσματα στο αιμα...
δεν σημαινει οτι εχει τις ιδιες δραστηριοτητες στο μαλλι σε καποιον που δεν εχει η εχει ΑΑ.
απλα μου πηραν αιμα και βρηκανε αυτα

Καπα αυτο που εχεις πει εδω μοιαζει με κατι που μου ειπε προσφατα δερματολογος. Μου ειπε οτι η εξεταση της dht δεν εχει κανενα νοημα επειδη μετραει την dht στο αιμα, και η μετρηση που μας ενδιαφερει πραγματικα ειναι ''η dht στο κυτταρο'' η οποια ειναι αδυνατο να μετρηθει. Αυτο εννοουσες και συ?
 

Utopia

Active Member
Καπα αυτο που εχεις πει εδω μοιαζει με κατι που μου ειπε προσφατα δερματολογος. Μου ειπε οτι η εξεταση της dht δεν εχει κανενα νοημα επειδη μετραει την dht στο αιμα, και η μετρηση που μας ενδιαφερει πραγματικα ειναι ''η dht στο κυτταρο'' η οποια ειναι αδυνατο να μετρηθει. Αυτο εννοουσες και συ?
Αυτό σου έλεγα τις προάλλες....
 

Utopia

Active Member
Προαλλες εννοεις 6 μηνο φανταζομαι γιατι ειχα και μια αποχη απο το φορουμ για καποιο καιρο :p Θυμησε μου
Τα είχα γράψει νομίζω σε ένα νήμα με ένα φιδέλαιο, δεν θυμάμαι πως λεγόταν Gen... κάτι, δεν μπορώ να το βρω...
Τεσπα, να το πω περιεκτικά και απλά/μπακαλίστικα αυτό που μας ενδιαφέρει δεν είναι πόσο DHT κυκλοφορεί στο αίμα αλλά πόση τέστο μεταβολίζεται σε DHT τοπικά, γιατί τα ένζυμα 5-α reductase βρίσκονται τοπικά στους ιστούς του δέρματος, έτσι είχα διαβάσει δηλαδή. Αυτό εννοεί η δερματολόγος σου DHT στο κύτταρο, το ίδιο πράγμα λέμε.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καπα αυτο που εχεις πει εδω μοιαζει με κατι που μου ειπε προσφατα δερματολογος. Μου ειπε οτι η εξεταση της dht δεν εχει κανενα νοημα επειδη μετραει την dht στο αιμα, και η μετρηση που μας ενδιαφερει πραγματικα ειναι ''η dht στο κυτταρο'' η οποια ειναι αδυνατο να μετρηθει. Αυτο εννοουσες και συ?
οσα χρονια και να ψαχνω μου μενουν πολλα ερωτηματα με την αραιωση,νομιζω οτι οσο περισσοτερο ψαχνω τοσο λιγοτερα ξερω
 
Μπλουζα