ΕΝΤΟΝΟ ΔΕΡΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

vag25

Well-Known Member
Τι γινεται S.Spark,πως πας με το δικο σου προβλημα?(ειχαμε μιλησει παλιοτερα στο φορουμ)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
kkathi είπε:
Τα λέπια που ξεκολλάν μαζί με τις τρίχες είναι κιτρινωπά;
Αν ναι δοκίμασε το Nanolin της Froika.
Είναι σαμπουάν που δίνουν οι παιδίατροι στα μωρά για τη σμηγματορροική δερματίτιδα. Η κόρη μου είχε βγάλει και είχε γεμίσει όλο το κεφάλι της . Φεύγανε τρίχες μαζί.
Δυστυχώς δε καθάριζε ούτε με fungoral ούτε με Limproman που μου έδωσε δερματολόγος. Καθάρισε με το παραπάνω σαμπουάν.
Το θέμα είναι οτι το δέρμα είχε αποκτήσει ένα ροζ χρώμα σα να επρόκειτο για φλεγμονή.

τωρα πηρα το stieprox για να αντικαταστησω το φουνγκο και στο πρωτο λουσιμο ηραμισα λιγο δεν εφυγε τελειως αλλα εκανε δουλεια!!τα λεπια οταν τα βγαζω μετα απο λιγο κιτρινιζουν !!λες να κανει δουλεια αυτο το σαμπουαν που το δινουν σε παιδια ?που το στηριζεις αυτο??
 

S.Spark

New Member
vag25 είπε:
Τι γινεται S.Spark,πως πας με το δικο σου προβλημα?

Καλά είμαι γενικά. Δεν έχω παράπονο :) εμφανίζονται κατά διαστήματα, αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό και φεύγουν σχετικά γρήγορα. Έχω αντικαταστήσει το fungoral με το oliprox, ύστερα απο συμβουλή δερματολόγου. Το oliprox περιέχει climpazole και έχει παρόμοιες ιδιότητες με την κετοκοναζόλη. Αλλά και αυτό δεν προβλέπεται για μακροχρόνια χρήση.

Προσωπικά με έχει βοηθήσει αρκετά και η ομοιοπαθητική. Όποιος από εσάς που σας ταλαιπωρεί χρόνια η ΣΔ έχει παρατηρήσει προβλήματα και στη λειτουργία του πεπτικού συστήματος θα ήθελα να με ενημερώσει με προσωπικό μνμ.
 

kkathi

Member
Κυρίως σου καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία.
Δευτερευόντως θα έλεγα ότι στα συστατικά του αναφέρεται ότι έχει ήπια αντιμικροβιακή δράση κατά του μήκυτα Pityrosporum ovale και ρυθμιστική δράση κατά της σμηγματόρροιας.

ω-6 λιπαρά οξέα με δράση μαλακτική
Εκχύλισμα βρώμης για καταπραυντική δράση.
Για καλύτερα αποτελέσματα συνιστά και το συνδυασμό με το NINOLIN ΟΙL της ίδιας εταιρείας αλλά στην περίπτωσή μας δε χρειάστηκε.

Επαναλαμβάνω τα δικά μας λέπια ήταν κίτρινα και κολλημένα πάνω στο δέρμα του κεφαλιού, ενώ αν πήγαινες να τα ξεκολλήσεις φεύγανε και τρίχες μαζί.
Δε ξέρω αν η περίπτωσή σου είναι ίδια.
 

MANKAR

Active Member
kkathi είπε:
Κυρίως σου καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία.
Δευτερευόντως θα έλεγα ότι στα συστατικά του αναφέρεται ότι έχει ήπια αντιμικροβιακή δράση κατά του μήκυτα Pityrosporum ovale και ρυθμιστική δράση κατά της σμηγματόρροιας.

ω-6 λιπαρά οξέα με δράση μαλακτική
Εκχύλισμα βρώμης για καταπραυντική δράση.
Για καλύτερα αποτελέσματα συνιστά και το συνδυασμό με το NINOLIN ΟΙL της ίδιας εταιρείας αλλά στην περίπτωσή μας δε χρειάστηκε.

Επαναλαμβάνω τα δικά μας λέπια ήταν κίτρινα και κολλημένα πάνω στο δέρμα του κεφαλιού, ενώ αν πήγαινες να τα ξεκολλήσεις φεύγανε και τρίχες μαζί.
Δε ξέρω αν η περίπτωσή σου είναι ίδια.

ευχαριστω για τις πληροφοριες θα το εχω υποψην μου να το δοκιμασω και αυτο σε λιγο καιρο και θα σου πω εντυπωσεις!!
 

MANKAR

Active Member
λοιπον μετα απο τρεις χρησεις του stieprox το δερματικο στα πλαγια που σας ελεγα δεν υποχωρησε ιδιαιτερα , οι πλακες που υπαρχουν ειναι γκριζες (γκρι χρωματος) και οταν βγαινουν εχουν και τριχες πανω τους!!!SOS οποιος ξερει κατι ας μου απαντησει !!!αυριο θα παω σε δερματολογο να μου δωσει καμια αληφη διοτι μπορει να εχω προσβληθει απο κανενα μυκητα!!!!επειδη δεν εμπυστευομαι τους δερματολογους αν ξερει κανεις κατι για την περιπτωση θα ηταν χρησιμο!!!

**επισης στα συγκεκριμενα σημεια νιωθω κατα διαστηματα και ενα τσουξιματακι!!!
 

MANKAR

Active Member
ναι πηγα και μου ειπε οτι αυτο μου το εβγαλε το fungoral επειδη το εβαζα πολυ καιρο!!μου ειπε να συνεχισω το stieprox και να τα βαζω εναλλαξ ανα ενα 3μηνο-4μηνο το καθε ενα οχι περισσοτερο , επισης μου ειπε οτι το δερμα μου ειναι ευαισθητο και ευκολα ξεφλουδιζει με ουσιες !!!σε αυτο εχει δηκιο διοτι οταν κανω μπανιο με αφρολουτρο ξεφλουδιζει μετα το δερμα μου απολεπιση , γιαυτο κανω μπανιο με σαπουνι μονο !!!!επισης εβαλα και λαδι σε ολο το τριχωτο και καθαρησε με το πρωτο λουσιμο και χωρις να φυγουν τριχες !!!κανει μαλλον θαυματα διοτι και η ποιοτητα της τριχας και το μαλλι δεν λαδωσε αμεσως !!!εχω να λουστω δυο μερες και το μαλλι ειναι τουμπανο οχι σαν αλλες φορες που επρεπε να λουστω μερα παρα μερα διοτι δεν παλευοταν!!!το λαδι κανει απηστευτη δουλεια!!repair στο τριχωτο!!!
 

mikipitri

Member
Δεν μπορώ να το ξέρω αν θα τα γλύτωνα, πάντως αποδεδειγμένα κάνει καλό λίγο λαδάκι στα μαλλιά!
θα κοιτάξω να βγάλω καμιά φωτο να σου στειλω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα