ΕΝΤΟΝΟ ΔΕΡΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

MANKAR

Active Member
Λοιπον θα ηθελα να σαν παραθεσω το προβλημα μου το οποιο εμφανιστηκε τις τελευταιες 20 μερες!!!
Εδω και 20μερες το τριχωτο μου εμφανιζει λεπακια μεγαλου μεγεθους τα οποια φευγουν μαζι και τριχες ειναι σαν ξηροδερμια με μεγαλα κομματια, τα οποια εμφανιστηκαν στους κροταφους στο βαθος προς τα μεσα και λιγο προς την μεση και μπροστα στο αριστερο σημειο κυριως!!!χρισημοποιω σαμπουαν fungoral 6 μηνες τωρα και επειδη τον τελευταιο καιρο εχω δερματικα το βαζω καθε μερα για να φυγουν!!!επισης εχτες και σημερα νιοθω ενα καψιμο και οταν φυγει ενα λεπυ φαινεται λιγο κοκκινοπο το δερμα απο κατω!!!

ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ:
1. φταιει το φουνγκοραλ για αυτη την κατασταση?
2. ειχε κανεις κατι αναλογο και πως το αντιμετωπησε?
3. οι τριχες που φευγουν με το δερμα θα ξαναφυτρωσουν?
4. γιατι οταν κουρευτικα τα λεπια σχεδον καθαρησαν ενω οσο μεγαλωνουν τα μαλλια εμφανιζονται περισσοτερα?

παραθετω και καποιες φωτο χωρις να φιανονται τα λεπια(δεν εχει καλη αναλυση η καμερα ) αλλα πιο πολυ να δειτε και πως ειναι το μαλλι μου!!

οποιαδηποτε πληροφορια και λυση θα ηταν χρισημη!!![/align]
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

βρε καλως το τουμπανο....χαχαχαχα μωωωρη μαλλουρααααααααα παπαμανκαριε!!!και γω που νομιζα οτι θα δω κανα NW10 βλεπω την κεφαλα γεματη τριχες!!!!χαχαχαχαχαχα...γαμω τα καλιμαυκια σου!!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
MANKAR το πιο πιθανο ειναι να εχεις συνηθισει την κετοκοναζολη και να μην σε πιανει καλα πλεον
ηρθε η ωρα να αντικαταστησεις την κετο με Κυκλοπιροξολαμίνη http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/4754#content
αντικατασταση ομως οχι και τα δυο μαζι,ισως να ξανα χρειαστει να ξανα γυρισεις σε κετο μετα απο 6-12 μηνες
 

mikipitri

Member
ρε φίλε όντως τούμπανο είσαι!!! μπράβο!!!
τώρα σχετικά με αυτά που έχεις είναι σαν να βλέπω το κεφάλι μου στον καθρέφτη πριν 2-3 χρόνια!
προσπάθησε να έχεις κοντό το μαλλί, γιατί όπως είπες τα λεπάκια σχεδόν εξαφανίζονται...
τώρα γιατί όταν μακραίνει το μαλλί ξανακάνουν την εμφάνισή τους δεν το ξέρω...
πρόσεξε τώρα που έχεις μαλλί, γιατί σε μένα ναι μεν έχουν εξαφανιστεί τώρα αυτά τα λεπάκια, αλλά μαζί έχω χάσει πάνω από τα μισά μαλλιά και δεν νομίζω να επανέλθουν μετά από τόσο καιρό!!!
(η δερματολόγος είχε πει ότι είναι ένα στάδιο πριν την ψωρίαση και μου είχε δώσει propiosalic, χωρίς πάντως ιδιαίτερα αποτελέσματα)
 

MANKAR

Active Member
kapa είπε:
MANKAR το πιο πιθανο ειναι να εχεις συνηθισει την κετοκοναζολη και να μην σε πιανει καλα πλεον
ηρθε η ωρα να αντικαταστησεις την κετο με Κυκλοπιροξολαμίνη http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/4754#content
αντικατασταση ομως οχι και τα δυο μαζι,ισως να ξανα χρειαστει να ξανα γυρισεις σε κετο μετα απο 6-12 μηνες

εννοεις stieprox να ξαναβαλω??ναι μαλλον την συνηθησα την κετο!!!
 

MANKAR

Active Member
mikipitri είπε:
ρε φίλε όντως τούμπανο είσαι!!! μπράβο!!!
τώρα σχετικά με αυτά που έχεις είναι σαν να βλέπω το κεφάλι μου στον καθρέφτη πριν 2-3 χρόνια!
προσπάθησε να έχεις κοντό το μαλλί, γιατί όπως είπες τα λεπάκια σχεδόν εξαφανίζονται...
τώρα γιατί όταν μακραίνει το μαλλί ξανακάνουν την εμφάνισή τους δεν το ξέρω...
πρόσεξε τώρα που έχεις μαλλί, γιατί σε μένα ναι μεν έχουν εξαφανιστεί τώρα αυτά τα λεπάκια, αλλά μαζί έχω χάσει πάνω από τα μισά μαλλιά και δεν νομίζω να επανέλθουν μετά από τόσο καιρό!!!
(η δερματολόγος είχε πει ότι είναι ένα στάδιο πριν την ψωρίαση και μου είχε δώσει propiosalic, χωρίς πάντως ιδιαίτερα αποτελέσματα)


ευχαριστω για τις συμβουλες , το propiosalic και εμενα μου το ειχε δωσει παλια δερματολογος λεγοντας μου το ιδιο πραγμα οτι για ψωριαση!!!μου φαινετε κουφο διοτι ψωριαση ειναι το χειροτερο αν παθεις χανεις σε μια βδομαδα ολα τα μαλλια σου!!!το propiosalic να ξερεις ειναι κορτιζονουχο και κανει καλο κανα μηνα μονο μετα μπορει να προκαλεσει διαφορα αλλα δερματικα!!
 

mikipitri

Member
όπως έχουμε ξαναπεί οι περισσοτεροι δερματολόγοι έχουν πλήρη άγνοια για τα θέματα των μαλλιών μας!!!
μόνο εμείς που το ζούμε το "πρόβλημα" μπορούμε να βρούμε κάποια λύση με΄αρκετό διάβασμα από τα γιατροσόφια της γιαγιάς :) :)
δοκίμασε να βάλεις λαδάκι του θεού (στην Κρήτη έχετε μπόλικο :) ) και λούσου μετά απο καμιά ωρίτσα...
 

MANKAR

Active Member
mikipitri είπε:
όπως έχουμε ξαναπεί οι περισσοτεροι δερματολόγοι έχουν πλήρη άγνοια για τα θέματα των μαλλιών μας!!!
μόνο εμείς που το ζούμε το "πρόβλημα" μπορούμε να βρούμε κάποια λύση με΄αρκετό διάβασμα από τα γιατροσόφια της γιαγιάς :) :)
δοκίμασε να βάλεις λαδάκι του θεού (στην Κρήτη έχετε μπόλικο :) ) και λούσου μετά απο καμιά ωρίτσα...

το εχεις κανει αυτο με λαδακι και τι αποτελεσμα ειχε???σκεφτομαι να τα αφησω αλουστα τα μαλλια κανα 3ημερο να στρωσει το δερμα και να φυγει το ξερο δερμα με τριχες!!!εσυ τι θεραπεια ακολουθεις??ποια σαμπουαν ??προτηνεις κατι αλλο??ευχαριστω!
 

vag25

Well-Known Member
Γιατι δεν δοκιμαζεις αρχικα να κοψεις την κετο για 7-10 μερες και μετα να δεις αν χρειαζεται να αλλαξεις.Ισως στο προκαλει η κετο αυτο.Ειδικα αν λουζεσαι καθημερινα με κετο ειναι ακομα πιο πιθανο.

Κανονικα ειναι για 2 φορες την εβδομαδα μεχρι 3-4 εβδομαδες.Μετα απο μια φορα την εβδομαδα ή μια στις 2 εβδομαδες.
 

MANKAR

Active Member
vag25 είπε:
Γιατι δεν δοκιμαζεις αρχικα να κοψεις την κετο για 7-10 μερες και μετα να δεις αν χρειαζεται να αλλαξεις.Ισως στο προκαλει η κετο αυτο.Ειδικα αν λουζεσαι καθημερινα με κετο ειναι ακομα πιο πιθανο.

Κανονικα ειναι για 2 φορες την εβδομαδα μεχρι 3-4 εβδομαδες.Μετα απο μια φορα την εβδομαδα ή μια στις 2 εβδομαδες.

ναι τωρα τελευταια επειδη ειχα καποια θεματα με λεπια εβαζα συνεχομενα την κετο για να καθαρισει αλλα το χειροτερεψε!!εσυ με τι λες να την αντικαταστησω??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mikipitri

Member
MANKAR είπε:
το εχεις κανει αυτο με λαδακι και τι αποτελεσμα ειχε???σκεφτομαι να τα αφησω αλουστα τα μαλλια κανα 3ημερο να στρωσει το δερμα και να φυγει το ξερο δερμα με τριχες!!!εσυ τι θεραπεια ακολουθεις??ποια σαμπουαν ??προτηνεις κατι αλλο??ευχαριστω!

αν τα αφήσεις άλουστα θα γίνουν χειρότερα!!! το είχα κάνει και εγώ και οι τρίχες έφευγαν τούφες κολλημένες στα λεπάκια!!!
το λαδάκι τα μαλακώνει και μετά το λούσιμο είναι σαν να μην υπάρχουν. τώρα δεν ακολουθώ θεραπεία γιατί όπως σου είπα έχω πολύ λίγα επειδή δυστυχώς έφυγαν και οι περισσότερες τρίχες από το κεφάλι μου... για αυτο σου είπα να προσέχεις αυτά που ήδη έχεις... είναι πολύ ύπουλο αυτό το ρημάδι στο κεφάλι σου!!!
δοκίμασε το λαδάκι και προπάντων μην τα πειράζεις, γιατί φεύγοντας τα λεπάκια φεύγουν και τρίχες (τη χειρότερη ζημιά την έκανα όταν νόμιζα ότι θα τα καθαρίσω με τα νύχια ή με τα δόντια της τσατσάρας και μαζί έφευγαν και 10-10 οι τρίχες)
 

MANKAR

Active Member
mikipitri είπε:
MANKAR είπε:
το εχεις κανει αυτο με λαδακι και τι αποτελεσμα ειχε???σκεφτομαι να τα αφησω αλουστα τα μαλλια κανα 3ημερο να στρωσει το δερμα και να φυγει το ξερο δερμα με τριχες!!!εσυ τι θεραπεια ακολουθεις??ποια σαμπουαν ??προτηνεις κατι αλλο??ευχαριστω!

αν τα αφήσεις άλουστα θα γίνουν χειρότερα!!! το είχα κάνει και εγώ και οι τρίχες έφευγαν τούφες κολλημένες στα λεπάκια!!!
το λαδάκι τα μαλακώνει και μετά το λούσιμο είναι σαν να μην υπάρχουν. τώρα δεν ακολουθώ θεραπεία γιατί όπως σου είπα έχω πολύ λίγα επειδή δυστυχώς έφυγαν και οι περισσότερες τρίχες από το κεφάλι μου... για αυτο σου είπα να προσέχεις αυτά που ήδη έχεις... είναι πολύ ύπουλο αυτό το ρημάδι στο κεφάλι σου!!!
δοκίμασε το λαδάκι και προπάντων μην τα πειράζεις, γιατί φεύγοντας τα λεπάκια φεύγουν και τρίχες (τη χειρότερη ζημιά την έκανα όταν νόμιζα ότι θα τα καθαρίσω με τα νύχια ή με τα δόντια της τσατσάρας και μαζί έφευγαν και 10-10 οι τρίχες)

ακριβως το ιδιο!!μπορεις να ανεβασεις καμια φωτο πως ησουν και πως εισαι??αν θελεις , ευχαριστω!
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Μπορείς να δοκιμάσεις και την συνταγή μου για κανα 2 εβδομάδες μήπως σε βοηθήσει http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4110.html
 

vag25

Well-Known Member
MANKAR είπε:
ναι τωρα τελευταια επειδη ειχα καποια θεματα με λεπια εβαζα συνεχομενα την κετο για να καθαρισει αλλα το χειροτερεψε!!εσυ με τι λες να την αντικαταστησω??

Εχω γραψει αρκετες φορες οτι σε μενα ουτε το stieprox δουλεψε ουτε το fungoral.
0 αποτελεσμα και απο τα 2,για να μη πω χειροτερο αποτελεσμα.

To selsun blue μου εκανε δουλεια.
 

MANKAR

Active Member
vag25 είπε:
MANKAR είπε:
ναι τωρα τελευταια επειδη ειχα καποια θεματα με λεπια εβαζα συνεχομενα την κετο για να καθαρισει αλλα το χειροτερεψε!!εσυ με τι λες να την αντικαταστησω??

Εχω γραψει αρκετες φορες οτι σε μενα ουτε το stieprox δουλεψε ουτε το fungoral.
0 αποτελεσμα και απο τα 2,για να μη πω χειροτερο αποτελεσμα.

To selsun blue μου εκανε δουλεια.

το selsun blue ειναι αντιμυκητιασικο?οταν λες σου εκανε δουλεια εφυγε τελειως το προβλημα σου??
 

kkathi

Member
Τα λέπια που ξεκολλάν μαζί με τις τρίχες είναι κιτρινωπά;
Αν ναι δοκίμασε το Nanolin της Froika.
Είναι σαμπουάν που δίνουν οι παιδίατροι στα μωρά για τη σμηγματορροική δερματίτιδα. Η κόρη μου είχε βγάλει και είχε γεμίσει όλο το κεφάλι της . Φεύγανε τρίχες μαζί.
Δυστυχώς δε καθάριζε ούτε με fungoral ούτε με Limproman που μου έδωσε δερματολόγος. Καθάρισε με το παραπάνω σαμπουάν.
Το θέμα είναι οτι το δέρμα είχε αποκτήσει ένα ροζ χρώμα σα να επρόκειτο για φλεγμονή.
 

vag25

Well-Known Member
MANKAR είπε:
το selsun blue ειναι αντιμυκητιασικο?οταν λες σου εκανε δουλεια εφυγε τελειως το προβλημα σου??

Ειναι το μοναδικο σαμπουαν που καταφερε εστω για 2 μηνες να με κανει να ξεχασω σχεδον το προβλημα.Απο κει και περα ποτε δεν ειδα τα ιδια αποτελεσματα,χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι καλυτερο απο το fungoral στο δικο μου scalp.Εξακολουθει να ειναι καλυτερο.
 

S.Spark

New Member
Το Ninolin της Froika είναι για συγκεκριμένη χρήση, καταπολεμά την νινίδα που βγάζουν τα μωρά στο τριχωτό της κεφαλής και από όσο γνωρίζω δεν συνδέεται με τη ΣΔ.

http://www.pharmacy4u.gr/froika-ninolin-shampo-infant-treatment-against-cradle-p-11182.html

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Μακάρι να βοηθήσει και στη ΣΔ.

Το selsun όπως και το Ducray Kertyol περιέχουν θειούχο σελήνιο, μια εξαιρετικά αποτελεσματική ουσία για την καταπολέμιση της ΣΔ. Μετά το λούσιμο, δυστυχώς, τα μαλλιά μοιάζουν με συρματόπλεγμα. Τα έχω και τα δύο αλλά τα χρησιμοποιώ μόνο όταν υπάρχει μεγάλη ανάγκη.

Μην διακόψεις απότομα το fungoral μπορεί να γίνει μεγαλύτερη ζημιά. Προτείνω τα εξής:
-λούσιμο μια φορά την εβδομάδα με σαμπουάν κετοναζόλης και να μένει στο τριχωτό για 5-10'
-λούσιμο 2 φορές την εβδομάδα με σαμπουάν που περιέχει θειούχο σελήνιο (πχ selsun)
-λάσπη του κορρέ κατά της ξηροδερμίας http://www.to-pharmakeio.gr/product.php?products_id=1739

Μην περιμένεις να δεις γρήγορο αποτέλεσμα όπως με πίσσα, κορτιζόνες και κετοκοναζόλη. Το τριχωτό θα αργήσει να καθαρίσει.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα