ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ απλα οι χειροτεροι.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

otherdude

Member
ΓΙΑΤΙ???
οριστε μερικα παραδειγματα γιατι ειναι οι χειροτεροι

Δινουνε σε ολο τον κοσμο θεραπειες τριχοπτωσης
(Μινοξιδιλη φιναστεριδη κλπ κλπ...) χωρις να εχουν διαγνωση τριχοπτωσης..
για παραδειγμα.
ας πουμε οτι εγω εχω ανδρογενη αλωπεκια
καποιος αλλος μπορει να χανει τα μαλλια του εξαιτιας θυρεοειδη,προβλημα φεριτινης,προβλημα αφομοιωσης των βιταμινων απ τις τροφες η αβιταμινωση κλπ κλπ

στο εξωτερικο που ειμαι τωρα,(δεν θελω αναφερω χωρα)
εκλεισα ραντεβου σε δερματολογο-νοσοκομειο και με εβαλε να κανω εξετασεις αιματος και θα μου παρει δειγμα απ το κεφαλι (θυλακα)για αναλυση,και θα μου ψαξει και το κεφαλι με ειδικα μηχανηματα..
με λιγα λογια κοσκινο η κατασταση..

μολις διαγνωσουν τι παιζει και γιατι χανω τα μαλλια μου τοτε θα μου δωσουν την καταλληλη θεραπεια..

οχι οπως τους ελληναραδες που σε βαζουν κατω απο μια λαμπα και κανουν οτι σε εξεταζουν και λενε.."α δεν ειναι τιποτα αυτο που εχεις...
παρε αυτα τα φαρμακα,και ελα σε 1 μηνα να σε ξαναδω"
και μαλιστα αρκετες φορες ειναι υπερβολικα απ*τεωνες πουλωντας σου τα δικα τους φαρμακα..

χωρις καν να εχουν κανει διαγνωση απο που προερχεται η τριχοπτωση σου..

και οταν τους ρωτησεις γιατι δεν κανουν τετοιου ειδους εξετασεις οπως στο εξωτερικο (πχ να παρουν δειγμα απ το κεφαλι σου για αναλυση)

λενε την κλασσικη ηλιθια δικαιολογια..

"α αυτα δεν υπαρχουν...αυτες οι εξετασεις ειναι χαζομαρες και ψεμματα, κληρονομικο ειναι το προβλημα σου...
η κληρονομικοτητα ειναι μεχρι τρεις γενιες.....
γνωριζεις μεχρι τρεις γενιες αν ολοι ειχαν μαλλια στην οικογενεια σου?"

ειναι η δεν ειναι οι χειροτεροι και οι πιο ασχετοι δερματολογοι στην ευρωπη?


για να μην παρεξηγηθω αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη, ενδεχεται καποιοι να μην συμφωνουν με αυτα που γραφω δεν τα γραφω για να επηρεασω τους υπολοιπους του φορουμ τα γραφω γιατι εχω αγανακτησει.

ευχαριστω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ απλα οι χειροτεροι.

otherdude είπε:
ΓΙΑΤΙ???
οριστε μερικα παραδειγματα γιατι ειναι οι χειροτεροι

Δινουνε σε ολο τον κοσμο θεραπειες τριχοπτωσης
(Μινοξιδιλη φιναστεριδη κλπ κλπ...) χωρις να εχουν διαγνωση τριχοπτωσης..
για παραδειγμα.
ας πουμε οτι εγω εχω ανδρογενη αλωπεκια
καποιος αλλος μπορει να χανει τα μαλλια του εξαιτιας θυρεοειδη,προβλημα φεριτινης,προβλημα αφομοιωσης των βιταμινων απ τις τροφες η αβιταμινωση κλπ κλπ

στο εξωτερικο που ειμαι τωρα,(δεν θελω αναφερω χωρα)
εκλεισα ραντεβου σε δερματολογο-νοσοκομειο και με εβαλε να κανω εξετασεις αιματος και θα μου παρει δειγμα απ το κεφαλι (θυλακα)για αναλυση,και θα μου ψαξει και το κεφαλι με ειδικα μηχανηματα..
με λιγα λογια κοσκινο η κατασταση..

μολις διαγνωσουν τι παιζει και γιατι χανω τα μαλλια μου τοτε θα μου δωσουν την καταλληλη θεραπεια..

οχι οπως τους ελληναραδες που σε βαζουν κατω απο μια λαμπα και κανουν οτι σε εξεταζουν και λενε.."α δεν ειναι τιποτα αυτο που εχεις...
παρε αυτα τα φαρμακα,και ελα σε 1 μηνα να σε ξαναδω"
και μαλιστα αρκετες φορες ειναι υπερβολικα απ*τεωνες πουλωντας σου τα δικα τους φαρμακα..

χωρις καν να εχουν κανει διαγνωση απο που προερχεται η τριχοπτωση σου..

και οταν τους ρωτησεις γιατι δεν κανουν τετοιου ειδους εξετασεις οπως στο εξωτερικο (πχ να παρουν δειγμα απ το κεφαλι σου για αναλυση)

λενε την κλασσικη ηλιθια δικαιολογια..

"α αυτα δεν υπαρχουν...αυτες οι εξετασεις ειναι χαζομαρες και ψεμματα, κληρονομικο ειναι το προβλημα σου...
η κληρονομικοτητα ειναι μεχρι τρεις γενιες.....
γνωριζεις μεχρι τρεις γενιες αν ολοι ειχαν μαλλια στην οικογενεια σου?"

ειναι η δεν ειναι οι χειροτεροι και οι πιο ασχετοι δερματολογοι στην ευρωπη?


για να μην παρεξηγηθω αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη, ενδεχεται καποιοι να μην συμφωνουν με αυτα που γραφω δεν τα γραφω για να επηρεασω τους υπολοιπους του φορουμ τα γραφω γιατι εχω αγανακτησει.

ευχαριστω.Σε γενικες γραμμες εχεις δικιο......δεν ειναι ομως και 100%ετσι.Οι 99% που εχουν τριχοπτωση ειναι συνηθως κληρονομικη ΑΑ.Αν σου εχουν πει στο εξωτερικο κατο αλλο ............καλο μαδημα.Σιγουρα υπαρχουν και καποιοι που χανουν τα μαλλια τους απο καποιους αλλους λογους οπως ανγχος .....κτλ αλα ειναι μικρο το ποσοστο.Μακαρι να πας καλα αλα δεν νομιζω να σου δωσουν το μαγικη θεραπεια.Και μην ξεχνας τωρα στην εποχη του internet αν υπηρχαν θεραπειες θαυματουργες θα τις ξεραμε κ θα πηγαιναμε ολοι εξωτερικο.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ απλα οι χειροτεροι.

.Σε γενικες γραμμες εχεις δικιο......δεν ειναι ομως και 100%ετσι.Οι 99% που εχουν τριχοπτωση ειναι συνηθως κληρονομικη ΑΑ.Αν σου εχουν πει στο εξωτερικο κατο αλλο ............καλο μαδημα.Σιγουρα υπαρχουν και καποιοι που χανουν τα μαλλια τους απο καποιους αλλους λογους οπως ανγχος .....κτλ αλα ειναι μικρο το ποσοστο.Μακαρι να πας καλα αλα δεν νομιζω να σου δωσουν το μαγικη θεραπεια.Και μην ξεχνας τωρα στην εποχη του internet αν υπηρχαν θεραπειες θαυματουργες θα τις ξεραμε κ θα πηγαιναμε ολοι εξωτερικο.
 
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ απλα οι χειροτεροι.

Έχω την εντύπωση πως στη δική μου περίπτωση συντρέχουν διάφοροι παράγοντες μαζί με την ΑΑ, αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα να πάω σε γιατρό. Πολλές κακές εμπειρίες μαζεμένες. Γιατροί που συνταγογραφούν αναποτελεσματικές αγωγές, αποτυχημένες επεμβάσεις ρουτίνας, γιατροί που προτείνουν «επείγοντα» χειρουργεία αμέσως μετά την πρώτη εξέταση... Το τελευταίο μου έχει συμβεί τρεις φορές τους τελευταίους 18 μήνες για τρία διαφορετικά προβλήματα. Πόσες επεμβάσεις κάθισα να μου κάνουν; [glow=red,2,300]0[/glow]. Πόσες επεμβάσεις αποδείχθηκε πως χρειαζόμουν με την πάροδο του χρόνου; [glow=red,2,300]0[/glow]. Ίσως το σώμα μου να είναι μεταλλαγμένο κι έχω υπερφυσικές δυνάμεις αυτοΐασης.
:zomp:
Δεν εμπιστεύομαι κανέναν.
 

kkathi

Member
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ απλα οι χειροτεροι.

Συνηγορώ και συνυπογράφω! Είναι τα χάλια τους τα μαύρα. 'Εχω ζητήσει βιοψία από 2-3 και αρνήθηκαν γιατί ήταν σίγουροι ο καθένας για τη δική του διάγνωση, έχω ακούσει τα εξής: είναι χάσιμο χρόνου, δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρηθώ, δεν υπάρχουν αξιόπιστα εργαστήρια κ.α. δικαιολογίες. Εν τω μεταξύ έχω 3 τουλάχιστον διαφορετικές διαγνώσεις: Διάχυτη που θα φτιάξει με βιταμίνες, Α.Α και ΑΑ μαζί με ουλωτική.
Για την τρίτη διάγνωση οι δύο πρώτοι γέλαγαν....
 

otherdude

Member
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ απλα οι χειροτεροι.

ΜΙΚΕΣ είπε:
.Σε γενικες γραμμες εχεις δικιο......δεν ειναι ομως και 100%ετσι.Οι 99% που εχουν τριχοπτωση ειναι συνηθως κληρονομικη ΑΑ.Αν σου εχουν πει στο εξωτερικο κατο αλλο ............καλο μαδημα.Σιγουρα υπαρχουν και καποιοι που χανουν τα μαλλια τους απο καποιους αλλους λογους οπως ανγχος .....κτλ αλα ειναι μικρο το ποσοστο.Μακαρι να πας καλα αλα δεν νομιζω να σου δωσουν το μαγικη θεραπεια.Και μην ξεχνας τωρα στην εποχη του internet αν υπηρχαν θεραπειες θαυματουργες θα τις ξεραμε κ θα πηγαιναμε ολοι εξωτερικο.


Συμφωνω οτι στις πιο πολλες περιπτωσεις ειναι κληρονομικο.
αλλα πως να δεχτω εγω στον εαυτο μου οτι ειναι κληρονομικο απο την στιγμη που γνωριζω πως απ το σοι και της μανας και του πατερα μου τουλαχιστον μεχρι 2 γενιες εχουν ολοι μαλλι αρκουδας?
αυτα με τσαντιζουν φουλ...

επισης δεν ειπα οτι θα μου βρουν θαυματουργη θεραπεια ειπα οτι μπορει να εχω θυρεοειδη(εχει η μητερα μου)η μπορει προβληματα ελλειψης βιταμινων..(και αυτο εχει η μητερα μου..)

βεβαια μπορει να φταιει και το γεγονος οπως ειπε ενας φιλος πιο κατω, στρες και ασχημες εμπειριες..
αυτο θα μπορουσε να ισχυει γιατι απο μικρο παιδι τα εχω βιωσει αυτα σε εντονο βαθμο,
αλλα τα ιδια εχουν βιωσει και οι δικοι μου στα νιατα τους ,και παρολαυτα κανεις τους δεν καραφλιασε.
 

otherdude

Member
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ απλα οι χειροτεροι.

ΜΙΚΕΣ είπε:
.Σε γενικες γραμμες εχεις δικιο......δεν ειναι ομως και 100%ετσι.Οι 99% που εχουν τριχοπτωση ειναι συνηθως κληρονομικη ΑΑ.Αν σου εχουν πει στο εξωτερικο κατο αλλο ............καλο μαδημα.Σιγουρα υπαρχουν και καποιοι που χανουν τα μαλλια τους απο καποιους αλλους λογους οπως ανγχος .....κτλ αλα ειναι μικρο το ποσοστο.Μακαρι να πας καλα αλα δεν νομιζω να σου δωσουν το μαγικη θεραπεια.Και μην ξεχνας τωρα στην εποχη του internet αν υπηρχαν θεραπειες θαυματουργες θα τις ξεραμε κ θα πηγαιναμε ολοι εξωτερικο.


Επισης ο γιατρος μου ειπε εισαι διαγνωσμενος?
του ειπα οχι...
και μου λεει: τοτε ποιος σου ειπε να παρεις μινοξιδιλη και φαρμακα απο την στιγμη που δεν γνωριζεις τι παιζει με την υγεια σου και ποια η αιτια τριχοπτωσης σου?

μου λεει: το ξερεις οτι υπαρχει περιπτωση να μην εχεις ανδρογενη αλωπεκια και να εχεις κατι αλλο,και η μινοξιδιλη που βαζεις να στα κανει χειροτερα και αντι να τα κρατησεις να τα χασεις πιο γρηγορα?

και η αληθεια ειναι οτι επεσε μεσα η κουφαλα..
γιατι απο τοτε που εμπλεξα με τις θεραπειες τα μαλλια μου εγιναν χειροτερα απο ποτε, και εχασα παρα πολλα μαλλια σε μικρο χρονικο διαστημα και η τριχοπτωση μου εγινε πιο επιθετικη απο ποτε.

και μου ειπε κατσε πρωτα να σε ψαξουμε πια ειναι η αιτια που καραφλιαζεις και μετα σου γραφω οτι φαρμακο γουσταρεις μετα κουμπωσου οσο θες με οτι θες.

Να σημειωσω οτι ειμαι ασφαλισμενος.δλδ ο γιατρος που με ειδε δεν εχει καποιο κινητρο εκμεταλλευσης η συμφερον γιατι δεν του τα ακουμπας "cash" για να σε εκμεταλλευτει,αμα δεν γουσταρε θα με ξεφορτωνοταν δεν θα μου εδινε αυτες τις συμβουλες και δεν θα με εβαζε να κανω ενα σωρο εξετασεις...

αυτα.
 

sito

Active Member
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ απλα οι χειροτεροι.

otherdude είπε:
Συμφωνω οτι στις πιο πολλες περιπτωσεις ειναι κληρονομικο.
αλλα πως να δεχτω εγω στον εαυτο μου οτι ειναι κληρονομικο απο την στιγμη που γνωριζω πως απ το σοι και της μανας και του πατερα μου τουλαχιστον μεχρι 2 γενιες εχουν ολοι μαλλι αρκουδας?
αυτα με τσαντιζουν φουλ...

επισης δεν ειπα οτι θα μου βρουν θαυματουργη θεραπεια ειπα οτι μπορει να εχω θυρεοειδη(εχει η μητερα μου)η μπορει προβληματα ελλειψης βιταμινων..(και αυτο εχει η μητερα μου..)

βεβαια μπορει να φταιει και το γεγονος οπως ειπε ενας φιλος πιο κατω, στρες και ασχημες εμπειριες..
αυτο θα μπορουσε να ισχυει γιατι απο μικρο παιδι τα εχω βιωσει αυτα σε εντονο βαθμο,
αλλα τα ιδια εχουν βιωσει και οι δικοι μου στα νιατα τους ,και παρολαυτα κανεις τους δεν καραφλιασε.

αν έχουν υποχωρήσει κρόταφοι και χερλαιν ή/και ανοίγει ξεχωριστά το βερτεξ τοτε εχεις ΑΑ. Επίσης ο θυροειδής έχει και άλλα σοβαρά συμπτώματα εκτός από την τριχόπτωση το ίδιο και η ελληψη βιταμινων.
 

otherdude

Member
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ απλα οι χειροτεροι.

sito είπε:
αν έχουν υποχωρήσει κρόταφοι και χερλαιν ή/και ανοίγει ξεχωριστά το βερτεξ τοτε εχεις ΑΑ. Επίσης ο θυροειδής έχει και άλλα σοβαρά συμπτώματα εκτός από την τριχόπτωση το ίδιο και η ελληψη βιταμινων.


εχω διαχυτη αλωπεκια αδερφε...
η αραιωση μου οταν ξεκινησε πηγαινε σε ολο το κεφαλι δεν πηγαινε κομματι κομματι καταλαβαινεις τι εννοω.
πχ πυκνο μαλλι παντου και αραιωση μονο στους κροταφους
η αλλιως πυκνο μαλλι παντου και αραιωση μονο στο βερτεξ
ειναι διαχυτη η αλωπεκια μου.
 

otherdude

Member
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ απλα οι χειροτεροι.

ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΗΛΑΔΗ..
ΔΕΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΩΤΟ ΤΗΝ ΔΙΑΧΥΤΗ ΑΛΩΠΕΚΙΑ ΤΟΥ ΜΠΕΚΑΜ


http://www.google.gr/imgres?q=beckham+hairloss&um=1&hl=el&biw=1280&bih=899&tbm=isch&tbnid=oSuUhkdaWuMpFM:&imgrefurl=http://www.belgraviacentre.com/blog/celebrity-hair-loss-165/&docid=eYaRN30YcV3l9M&imgurl=http://www.belgraviacentre.com/wp-content/uploads/2009/05/beckham.jpg&w=201&h=160&ei=glCDT4eWDqPD0QXUyfnlBg&zoom=1&iact=hc&vpx=1048&vpy=243&dur=2783&hovh=128&hovw=160&tx=51&ty=96&sig=113695226229418688950&page=1&tbnh=128&tbnw=160&start=0&ndsp=24&ved=1t:429,r:5,s:0,i:73
 

otherdude

Member
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ απλα οι χειροτεροι.

sito είπε:
ο θυροειδής έχει και άλλα σοβαρά συμπτώματα εκτός από την τριχόπτωση το ίδιο και η ελληψη βιταμινων.

Εχεις δικιο αδερφε το γνωριζω απο την μητερα μου που εχει παρα πολλα προβληματα υγειας εξαιτιας αυτων.

τουλαχιστον αμα ειναι να "κουμπωνομαστε"να κουμπωνομαστε αφοτου γνωριζουμε τα αιτια, οχι χωρις καν να γνωριζουμε να παιρνουμε
οτι μας πασαρει ο καθε ελληναρας απατεωνας που βαριεται να κουνησει τον πισινο του.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgex6

Well-Known Member
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ απλα οι χειροτεροι.

[quote author=otherdude link=topic=4132.msg71866#msg71866 date=1333976312]
ΓΙΑΤΙ???
οριστε μερικα παραδειγματα γιατι ειναι οι χειροτεροι

Δινουνε σε ολο τον κοσμο θεραπειες τριχοπτωσης
(Μινοξιδιλη φιναστεριδη κλπ κλπ...) χωρις να εχουν διαγνωση τριχοπτωσης..
για παραδειγμα.
ας πουμε οτι εγω εχω ανδρογενη αλωπεκια
καποιος αλλος μπορει να χανει τα μαλλια του εξαιτιας θυρεοειδη,προβλημα φεριτινης,προβλημα αφομοιωσης των βιταμινων απ τις τροφες η αβιταμινωση κλπ κλπ

στο εξωτερικο που ειμαι τωρα,(δεν θελω αναφερω χωρα)
εκλεισα ραντεβου σε δερματολογο-νοσοκομειο και με εβαλε να κανω εξετασεις

ελα δε θα μας πεις σε πια χωρα εισαι?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ απλα οι χειροτεροι.

otherdude είπε:
εχω διαχυτη αλωπεκια αδερφε...
η αραιωση μου οταν ξεκινησε πηγαινε σε ολο το κεφαλι δεν πηγαινε κομματι κομματι καταλαβαινεις τι εννοω.
πχ πυκνο μαλλι παντου και αραιωση μονο στους κροταφους
η αλλιως πυκνο μαλλι παντου και αραιωση μονο στο βερτεξ
ειναι διαχυτη η αλωπεκια μου.

Αραίωση γενικα στο πανω μέρος??? ή και στα πισω και πλάγια? Αν ισχύει το πρώτο τότε είναι ΑΑ.
 

otherdude

Member
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ απλα οι χειροτεροι.

ελα δε θα μας πεις σε πια χωρα εισαι?
[/quote]



τι σημασια εχει να το πω?

αφου ειμαι μακρυα απ το αδερφατο των χασαπογιατρων του ελλαδισταν
ειμαι μια χαρα :p
 

MANKAR

Active Member
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ απλα οι χειροτεροι.

καλημερα , και εγω απο τις δικες μου εμπειριες με δερματολογους τους κατατασω στους χειροτερους στο θεμα καραφλα και στους καλυτερους στα υπολοιπα δερματικα νοσηματα!!!!
 

sito

Active Member
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ απλα οι χειροτεροι.

otherdude είπε:
τουλαχιστον αμα ειναι να "κουμπωνομαστε"να κουμπωνομαστε αφοτου γνωριζουμε τα αιτια, οχι χωρις καν να γνωριζουμε να παιρνουμε
οτι μας πασαρει ο καθε ελληναρας απ*τεωνας που βαριεται να κουνησει τον πισινο του.

Εννοειτε...
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ απλα οι χειροτεροι.

otherdude είπε:
τι εννοεις δηλαδη σε ολο το scalp-κρανιο ????

Εννοώ γενική αραίωση σε όλο το επάνω μέρος του κεφαλιού, όχι σε όλο το κεφάλι. Επίσης αραίωση ΑΑ μπορεί να υπάρξει ακριβώς από πάνω απο τις φαβορίτες, πλαγια, μέχρι εκεί που αρχίζει το αυτί. Απο εκει και πιο πίσω πλαγια, και στο πίσω μέρος το κεφαλιού (η περιοχή ανάμεσα ψηλά στον αυχένα μέχρι χαμηλά του vertex είναι η safe zone όπου δεν επηρεάζετε αν έχεις ΑΑ.

Για να έχει κάποιος ΑΑ δεν είναι απαραίτητο πχ μόνο να ανοίξουν οι κροτάφοι ή το vertex και το υπόλοιπο norwood πάνω να είναι full. Με όποιο τρόπο αν βλέπεις να αραιώνει το επάνω μέρος του κεφαλιού και οι safe zones να μην επηρεάζονται τότε 99,9% είναι ΑΑ.
 

otherdude

Member
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ απλα οι χειροτεροι.

Fenimore είπε:
Εννοώ γενική αραίωση σε όλο το επάνω μέρος του κεφαλιού, όχι σε όλο το κεφάλι. Επίσης αραίωση ΑΑ μπορεί να υπάρξει ακριβώς από πάνω απο τις φαβορίτες, πλαγια, μέχρι εκεί που αρχίζει το αυτί. Απο εκει και πιο πίσω πλαγια, και στο πίσω μέρος το κεφαλιού (η περιοχή ανάμεσα ψηλά στον αυχένα μέχρι χαμηλά του vertex είναι η safe zone όπου δεν επηρεάζετε αν έχεις ΑΑ.

Για να έχει κάποιος ΑΑ δεν είναι απαραίτητο πχ μόνο να ανοίξουν οι κροτάφοι ή το vertex και το υπόλοιπο norwood πάνω να είναι full. Με όποιο τρόπο αν βλέπεις να αραιώνει το επάνω μέρος του κεφαλιού και οι safe zones να μην επηρεάζονται τότε 99,9% είναι ΑΑ.






καταλαβα αδερφε.
ναι η περιπτωση μου μαλλον μοιαζει με ΑΑ...
δες την φωτο λιγα σχολια πιο πισω που ποσταρα,δες την photo με την διαχυτη αραιωση του μπεκαμ καπως ετσι ειναι το προβλημα μου λογικα ΑΑ εχω...
απλα ειμαι το μονο ατομο απ το σοι και της μανας και του πατερα μου που παει για φαλακρα..
εχω ψαξει το οικογενειακο μου δεντρο μεχρι 2 γενιες τουλαχιστον,
κανεις στην οικογενεια μου δεν εχει ΑΑ
Τελοσπαντων θα δουμε και απο τις εξετασεις τι θα παιχτει.
 

Driver

Member
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ απλα οι χειροτεροι.

Ωραίο τόπικ άνοιξες, απλά θεωρώ ότι εκφράζει απόλυτο χαρακτηρισμό προς τους γιατρούς μας και σαφώς δεν τους χαρακτηρίζει όλους. Θα μου πεις ότι χαρακτηρίζει την πλειοψηφία, οκ αλλά σίγουρα θα υπάρχουν και κάποιοι. Ας γράψω τι έχω αντιμετωπίσει με τους γιατρούς τα τελευταία 3μιση χρόνια που με απασχολεί το θέμα καθώς όλοι έχουν διαγνώσει ΑΑ αν και για να είμαι ειλικρινής δε ξέρω τι να πιστέψω καθώς αραίωσαν απότομα (σε ένα καλοκαίρι μέσα), και δεν ήταν μόνο δικιά μου η διαπίστωση.

Λοιπόν οι γιατροί:

1ος: Εξέταση χωρίς εξέταση θυλάκων. Regaine 5% και κάτι αμπούλες της biokap της οποίες δεν πήρα
2ος: Εξέταση με τριχοριζογράμματα. Φτιαχτή λοσιόν ανα 1μιση-2 μήνες, epicrin σαμπουάν και αμπούλες, καθώς και το Kelual DS.
3ος: Εξέταση στο γρήγορο. Αφού είδε τι έχω ακολουθήσει τόσο καιρό και ρώτησε αν έχω πάρει φινα, είπε "πάρτο απόφαση και κόψτα όλα"
4ος: Propecia και Regain ή Hairway Σε ερώτησή μου για το αν θα έχω παρενέργειες με το propecia (κανονικά 1mg κάθε μέρα) η απάντηση ήταν σαφής και αφοπλιστική: "Καμμία απολύτως".

Εγώ επειδή παρακολουθούσα το forum συνέχισα τη συνταγή της 2ης γιατρού. Δηλαδή φτιαχτές λοσιόν χωρίς τις βιταμίνες της epicrin. Κοστίζουν πολύ και δεν κάνουν τίποτε για την ΑΑ. Την ακολουθώ εδώ και 3μιση χρόνια, έχοντας τα ups και downs αλλά το τελευταίο έτος έχω υποχωρήσει αρκετά.

Θα συνεχίσω με Kirkland που την περιμένω και ενδεχομένως με φίνα, όχι όμως με 1mg καθημερινά.

Η αλήθεια είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τους γιατρούς πλέον. Έχω χαλάσει πολλά λεφτα. Δεν τους υποτιμώ ούτε και μπορώ να αντικαταστήσω τις γνώσεις τους με το διάβασμα που κάνω ψάχνοντας το θέμα, αλλά από τη στιγμή που δε βλέπω βελτίωση..
Εκείνο που με απασχόλησε ειδικά στη 2η περίπτωση, ήταν η συμπεριφορά της γιατρού. Απόλυτη, αυταρχική χωρίς όρεξη να ακούσει τον ασθενή και με στυλ "τα ίδια θα λέμε κε Τάδε συνέχεια;". Δεκτή η σταδιοδρομία τους και γενικότερα οι γνώσεις τους, αλλά τι στο καλό, "ασθενής" είμαι και όχι πελάτης-κινούμενο ευρώ!
Ελπίζω το 2013 να βρίσκομαι εκτός Ελλάδας αλλά στην Ευρώπη, οπότε θα το ψάξω κι εκεί λίγο το θέμα. Δε ξέρεις ποτέ..

ΥΓ: Σόρυ για το μακροσκελές ποστ. :)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα