Δεν ξερω τι να κανω :/

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

apapaTiSeksi

New Member
Θα σας πω ολο το στορυ για να καταλαβετε περι τινος προκειται...
Πριν περιπου 2 χρονια κ ενω ειμουνα 15 αποφασισα να ισιωσω τα μαλλια μου και να αφησω φρατζα και τα λοιπα...στην αρχη τα ισιωνα καθε 2 μερες και εβαζα μπολικη λακ αλλα αργοτερα καθε μερα...προς το τελος του καλοκαιριου κ ενω ειχε περασει ενα μεγαλο χρονικο διαστημα που τα ισιωνα κ εβαζα μπολικη λακ αρχισα να παρατειρω οτι μου πεφτουν τριχες και ετσι ανησυχησα και αρχισα να ψιλοαγχονομαι...αρχισα απο βδομαδα σε βδομαδα να αλλαζω τον τροπο που εφτιαχνα τα μαλλια μου γιατι ανησυχουσα μηπως φανει κανενα σημειο που ειχαν αρεωσει τα μαλλια μου...γι αυτο κ κατα τα χριστουγεννα κουρευτικα αρκετα κοντα αλλα καρφακια και συνεχισα να βαζω λακ και τετοια πραγματα...ομως οσο περνουσε ο καιροσ αρεωναν περισσοτερο ωσπου μετα τις εξετασεις πηγα σε δερματολογο ομως μ ειπε οτι δεν εχω τιποτα και μου εδωσε μια λοσιον π λεγοταν elocon η κατι τετοιο κ ενα σαμπουαν π λεγοταν daohair-s...τα εβαζα αλλα και παλι προς το τελος του καλοκαιριου ειχα χειροτερεψει τα πραγματα...κ ειχα αγχωθει παρα πολυ γιατι εβλεπα τριχες στο μαξιλαρι μου κ ειχα φρικαρει...μετα πηγα σε αλλο δερματολογο μου ειπε δεν εχω τιποτα ααπλα αλλαζω τριχα και να τα κουρευω κοντα να δυναμωσουν...αλλα κ παλι δεν σταματησε αν και ελαττωθηκε τουλαχιστον(κατι ειναι κ αυτο)...μετα ξαναπηγα στον ιδιο δερματολογο και του ειπα οτι εχω κ πολυ αγχος γενικα επειδη παω 3η λυκειου αλλα κ γτ δεν θελω να μεινω φαλακρος κ μου εδωσε παλι το daohair-s κ ακομα κατι π δεν το πηρα γιατι δεν το ειχαν φερει στο φαρμακειο...απελπιζομαι μονο στην ιδεα οτι μπορει να μεινω φαλακρος...η τριχα μου εχει αδυνατισει κ δεν ξερω τι να κανω και μερα με τι μερα αγχονομαι περισσοτερο...
ΥΣ:Τα φυλλα καρυδιας μου ειπαν βοηθανε...ξερετε τιποτα?
thanks προκαταβολικα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xaris28

New Member
Απ: Δεν ξερω τι να κανω :/

Ανέβασε φωτογραφίες για να μπορέσουν τα παιδιά να κατανοήσουν το πρόβλημά σου.Και προπαντώς μην αγχώνεσαι!Εδώ θα βρεις αρκετές χρήσιμες πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν :)
 

apapaTiSeksi

New Member
Απ: Δεν ξερω τι να κανω :/

περισσοτερο εχουν αραιωση στη κορυφη,μπροστα και (ειδικα)πλαγια....μια κουβεντα ειναι κ το μην αγχονεσαι...και οσο για τις φοτο θα δω τι θα κανω γιατι εκοψα και το ιντερνετ λογο διαβασματος... ;)
 

sovagg

New Member
Απ: Δεν ξερω τι να κανω :/

apapaTiSeksi είπε:
περισσοτερο εχουν αραιωση στη κορυφη,μπροστα και (ειδικα)πλαγια....μια κουβεντα ειναι κ το μην αγχονεσαι...και οσο για τις φοτο θα δω τι θα κανω γιατι εκοψα και το ιντερνετ λογο διαβασματος... ;)

Αυτο με την αραιωση στην κορυφη κ μπροστα στα πλαγια μου βρομαει για ανδρογεννετικη αλωπεκια(ιδιο τυπο με τη δικη μου).Πηγαινε σε δερματολογο κ ρωτα τον αν εχεις ΑΑ.Αν σου πει ναι,τοτε ξεκινα αμεσα big3 αν δε θες να χασεις τα μαλλια σου.Στα λεω αυτα γιατι αν ξεκινουσα κ γω το big3 οταν αρχισαν να αραιωνουν τα μαλλια μου(δηλ στα 16 με 17),θα ημουν τωρα σαφως σε πολυ καλυτερη κατασταση...Καλη τυχη σε ο,τι κι αν κανεις
 

vrm

Member
Απ: Δεν ξερω τι να κανω :/

sovagg είπε:
[quote author=apapaTiSeksi link=topic=1150.msg19398#msg19398 date=1256130082]
περισσοτερο εχουν αραιωση στη κορυφη,μπροστα και (ειδικα)πλαγια....μια κουβεντα ειναι κ το μην αγχονεσαι...και οσο για τις φοτο θα δω τι θα κανω γιατι εκοψα και το ιντερνετ λογο διαβασματος... ;)

Αυτο με την αραιωση στην κορυφη κ μπροστα στα πλαγια μου βρομαει για ανδρογεννετικη αλωπεκια(ιδιο τυπο με τη δικη μου).Πηγαινε σε δερματολογο κ ρωτα τον αν εχεις ΑΑ.Αν σου πει ναι,τοτε ξεκινα αμεσα big3 αν δε θες να χασεις τα μαλλια σου.Στα λεω αυτα γιατι αν ξεκινουσα κ γω το big3 οταν αρχισαν να αραιωνουν τα μαλλια μου(δηλ στα 16 με 17),θα ημουν τωρα σαφως σε πολυ καλυτερη κατασταση...Καλη τυχη σε ο,τι κι αν κανεις
[/quote]

Όχι ρε Sovagg Φιναστερίδη απο τα 16 ??? ???Μετα τα 18 ίσως... :chinscratch

Πάντως, επιβεβαιώνεται για πολλοστή φορα η πλήρης άγνοια, μεγάλης μερίδας των δερματολόγων, για το πρόβλημα της τριχόπτωση :mad: :mad: Λίγο διάβασμα χρειάζεται τίποτα άλλο...
 

sovagg

New Member
Απ: Δεν ξερω τι να κανω :/

Φιλε μου vrm δεν θα επαιρνα απ τα 16 μου φινα φυσικα αλλα θα εκανα εναλλακτικο big3,π.χ. ρεβιβο+μινοξ+φουνγκοραλ ας πουμε μεχρι τα 19 και μετα θα το γυρνουσα σε φινα+μινοξ+φουνγκοραλ.Αν κ εχω ακουσει οτι δερματολογοι στην Αμερικη γραφουν φινα κ σε 18ρηδες... :chinscratch
 

apapaTiSeksi

New Member
Απ: Δεν ξερω τι να κανω :/

Αν εχω ΑΑ και παρω τα φαρμακα θα περιοριστει ή θα σταματησει,θα βγαλω νεες τριχες?πολλες απο τις τριχες που πεφτουν εχουν ενα ασπρο πραγμα στην ακρη...αυτο τι σημαινει?
Επισης...μ ειχαν πει οτι απλα αλλαζω τριχα,με την εννοια οτι πεφτουν οι παλιες κ βγαινουν καινουριες(ισχυει κατι τετοιο?), και γι'αυτο νομιζω οτι μου αραιωσαν....παντως εχουν εμφανιστει φυτρες μπροστα...
Η περιπτωση να μην εχω τιποτα και απλα να το εχω παθει απο αγχος και τα λοιπα παιζει?γτ οπωσ ειπα κ πριν υπαρχουν φυτρες :S
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Δεν ξερω τι να κανω :/

apapaTiSeksi είπε:
Αν εχω ΑΑ και παρω τα φαρμακα θα περιοριστει ή θα σταματησει,θα βγαλω νεες τριχες?πολλες απο τις τριχες που πεφτουν εχουν ενα ασπρο πραγμα στην ακρη...αυτο τι σημαινει?
Επισης...μ ειχαν πει οτι απλα αλλαζω τριχα,με την εννοια οτι πεφτουν οι παλιες κ βγαινουν καινουριες(ισχυει κατι τετοιο?), και γι'αυτο νομιζω οτι μου αραιωσαν....παντως εχουν εμφανιστει φυτρες μπροστα...
Η περιπτωση να μην εχω τιποτα και απλα να το εχω παθει απο αγχος και τα λοιπα παιζει?γτ οπωσ ειπα κ πριν υπαρχουν φυτρες :S
με 1 σωστή/ολοκληρωμένη θεραπεία κατά της τριχόπτωσης για ΑΑ,
αρχικά περιορίζεται,μετά σταματά η τριχόπτωση και με υπομονή/επιμονή θα έχεις επανέκφυση ;D

η εποχιακή τριχόπτωση πάντα θα υπάρχει-ακόμα και κάθε μήνα-2μηνο θα βλέπεις μια τριχόπτωση για ανανέωση των τριχών
 

apapaTiSeksi

New Member
Απ: Δεν ξερω τι να κανω :/

κατι ακομα...πως θα σιγουρευτω για το αν ειναι ΑΑ η κατι αλλο η τιποτα τελοσπαντων?
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Δεν ξερω τι να κανω :/

Πάντως φίλε apapaTiSeksi η λακ και γενικότερα τα προϊόντα styling δεν οδηγούν σε τριχόπτωση. Εγώ στην ηλικία σου είχα κάνει πλούσια τη StudioLine ...

Δεν είναι κακή η ιδέα να λούζεσε με fungoral 2%.
Τώρα για το θέμα του Proscar αν και θα βοηθούσε την κατάσταση, λόγω της ηλικίας σου θα έλεγα να το αποφύγεις... τουλάχιστον μέχρι τα 18 σου...
Μέχρι τότε δοκίμασε κάποιο τοπικό, ίσως spironolactone ...

Καλή τύχη και μην το ψάχνεις και πολύ με τους γιατρούς ... ειδικά στα μαλλιά είναι ΑΣΧΕΤΟΙ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Δεν ξερω τι να κανω :/

apapaTiSeksi είπε:
Πριν περιπου 2 χρονια κ ενω ειμουνα 15
αρα το παιδι δεν ειναι 16 τεσπα επειδη ειναι κατω απο 18 ουτε εγω θα του προτεινα φινα σιγουρα ομως regaine καποιο η καποια φυτικα τοπικα και σιγουρα fungoral και μετα απο κανα 2 χρονια αρχιζεις φινα
 

apapaTiSeksi

New Member
Απ: Δεν ξερω τι να κανω :/

η μητερα μου εχει αναιμια...παιζει κανα ρολο αυτο?
και αυτο που λενε απο αγχος και στεναχωρια ισχυει?
γτ ενας γνωστος μου του επεφταν απο αγχος κ εβαλε ενα spray(δεν ξερω ονομα) για καμποσο καιρο και ηταν μια χαρα μετα...
αυτο το λεω γτ απο αγχος,στεναχωριες κσι στρες εχω και μπολικο μαλιστα...
επισης δεν τρωω φρουτα ουτε οσπρια ουτε καν ψαρια...μηπως παιζει κ αυτο ρολο?
μηπως επειδη ειμαι στα ντουζενια μου κ η ορμονες μου εχουν τρελαθει παιζει κ αυτο ρολο και δεν εχω ΑΑ?
το οτι εχω σπυρακια και φαγουρα στο τριχωτο?
συγνωμη κ ολας αλλα ρωταω γτ θελω να σιγουρευτω πρωτα...
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Δεν ξερω τι να κανω :/

γιατι δε πας σε ενα γιατρο για να σου λυθει και η απορια αλλα πως κανεις ετσι και να εχεις ΑΑ δε θα πεθανεις
κανε εξεταση αιματος για να δεις αν εχεις χαμηλο σιδηρο
 

doomed

New Member
Απ: Δεν ξερω τι να κανω :/

Θα σου απαντήσω σε όσα ξέρω και βέβαια καλό θα ήταν να διορθώσουν/συμπληρώσουν οι πιο έμπειροι και γνώστες.
apapaTiSeksi είπε:
η μητερα μου εχει αναιμια...παιζει κανα ρολο αυτο?
Μέχρι τώρα δεν έχω διαβάσει να συνδέεται η ΑΑ με κάτι τέτοιο. Τώρα ως προς την κληρονομικότητα γενικότερα υπάρχει ένα πλήθος ερευνών που ορισμένες φορές περισσότερο αντικρουόμενες παρά συμπληρωματικές. Παρόλα αυτά, η επικρατούσα άποψη λέει ότι η ΑΑ συνδέεται με το Χ χρωμόσωμα. Αν είσαι Θετική κατεύθυνση, αν δε κάνω λάθος θα δεις στη Βιολογία ότι το ζεύγος χρωμοσωμάτων που προσδιορίζει το φύλο στους άνδρες είναι το ΧΥ (ενώ οι γυναίκες έχουν δύο Χ χρωμοσώματα), από τα οποία βέβαια το Υ χρωμόσωμα είναι του πατέρα και το Χ της μητέρας. Τώρα, στο χρωμόσωμα αυτό υπάρχουν δύο γονίδια η δράση των οποίων συνδέεται με την ΑΑ. Πρακτικά και χοντρικά, η πιθανότητα να εμφανίσεις ΑΑ λόγω κληρονομικότητας από τη μεριά της μητέρας σου είναι: 1/2 αν ο παππούς σου είναι φαλακρός + 1/4 αν ο προπάππους σου (από την πλευρά της γιαγιάς σου) ήταν φαλακρός + 1/8 κοκ...

apapaTiSeksi είπε:
και αυτο που λενε απο αγχος και στεναχωρια ισχυει?
γτ ενας γνωστος μου του επεφταν απο αγχος κ εβαλε ενα spray(δεν ξερω ονομα) για καμποσο καιρο και ηταν μια χαρα μετα...
αυτο το λεω γτ απο αγχος,στεναχωριες κσι στρες εχω και μπολικο μαλιστα...
Ισχύει. Συνήθως συνδέεται με τριχόπτωση από το σύνολο του τριχωτού της κεφαλής (ή και όχι μόνο).

apapaTiSeksi είπε:
επισης δεν τρωω φρουτα ουτε οσπρια ουτε καν ψαρια...μηπως παιζει κ αυτο ρολο?
Η διατροφή παίζει σπουδαίο ρόλο στην καλή υγεία, τόσο γενικότερα, όσο και των μαλλιών συγκεκριμένα. Γενικά η κατεύθυνση είναι η διατροφή να είναι ισορροπημένη, πλούσια σε βιταμίνες. Παρόλα αυτά, τόσο διατροφικά αλλά και πολύ περισσότερο ιατρικά θα ήταν ανεύθυνο να σου δώσω κατευθύνσεις πέρα από εκείνη που λέει να απευθυνθείς με τους γονείς σου σε αντίστοιχο ειδικό. Σε κάθε περίπτωση οι εξετάσεις αίματος ποτέ δεν είναι κακή ιδέα.

apapaTiSeksi είπε:
μηπως επειδη ειμαι στα ντουζενια μου κ η ορμονες μου εχουν τρελαθει παιζει κ αυτο ρολο και δεν εχω ΑΑ?
το οτι εχω σπυρακια και φαγουρα στο τριχωτο?
συγνωμη κ ολας αλλα ρωταω γτ θελω να σιγουρευτω πρωτα...
Χωρίς να μακρηγορήσω άλλο, η ΑΑ σχετίζεται με μια από τις ανδρογενείς ορμόνες -οι οποίες όπως λες μάλιστα "τρελαίνονται" στην ηλικία που είσαι- και η οποία δεν είναι άλλη από την τεστοστερόνη. Πιο συγκεκριμένα πρόκειται για μια δεύτερη ορμόνη η οποία προκύπτει από την τεστοστερόνη κι ένα ένζυμο και λέγεται διυδροτεστοστερόνη ή DHT, όπως αναφέρεται συνήθως. Ταυτόχρονα όμως η DHT είναι ένα ιδιαίτερα καθοριστικό ανδρογόνο στην ανάπτυξη των χαρακτηριστικών σου ως άνδρας -πράγμα που σημαίνει ότι πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε θεραπεία πρέπει να ζητήσεις ιατρική συμβουλή -και θα έλεγα συνταγή.

Τα δικά μου γενικότερα σχόλια είναι τα εξής:
1. Ακόμη κι αν είναι ΑΑ δε χρειάζεται πανικός γι' αυτό, γιατί ΔΕΝ είναι το καθοριστικό στοιχείο τόσο στην επιτυχία που θα έχεις με το άλλο φύλο στην πορεία της ζωής σου, όσο και στην προσωπική σου ευτυχία γενικότερα. Όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσεις αυτό τόσο περισσότερη στεναχώρια κι άγχος θα έχεις γλυτώσει και κυρίως, τόσο λιγότερο χρόνο από τα νιάτα σου θα έχεις σπαταλήσει! Σίγουρα δεν είναι ευχάριστο αλλά εκείνοι που υποφέρουν πραγματικά από την ΑΑ είναι όσοι άφησαν τον "πανικό" να τους κυριέψει.
2. Αν και ο χρόνος σου αυτή την περίοδο ίσως δε το επιτρέπει, προσπάθησε να ενημερώνεσαι έγκυρα και υπεύθυνα για τις θεραπευτικές επιλογές. Πολλές φορές αυτό σημαίνει ότι ο ίδιος πρέπει να ψάχνεις αλλά και να παρακολουθείς τις εξελίξεις.
3. Μη ξεχνάς ότι οι θεραπείες που υπάρχουν σήμερα δεν υπήρχαν μερικές δεκαετίες πριν. Ταυτόχρονα η έρευνα προχωρά και νέα δεδομένα έρχονται στο φως. Είναι πιθανόν όταν φτάσεις στη μέση ηλικία των χρηστών αυτού του forum ή και πολύ νωρίτερα να έχει βρεθεί και κάποια οριστική και προσιτή σε όλους λύση. Προς το παρόν, καλό διάβασμα και να θυμάσαι ότι το όλο θέμα είναι (κυριολεκτικά) τρίχες! ;D
 

apapaTiSeksi

New Member
Απ: Δεν ξερω τι να κανω :/

Τεσπα...ειμαι 17 χρονων...τι θεραπεια να κανω?θα προτιμουσα κατι που μπορω να βρω σε φαρμακειο και οχι μεσω ιντερνετ...
τι δοσολογια να χρησιμοποιω?και αλλες σχετικες πληροφοριες...thanks προκαταβολικα >:D
 

heyya

New Member
Απ: Δεν ξερω τι να κανω :/

Φίλε αν θυμάμαι καλά από φώτο σου, είναι πιθανόν να μην έχεις ΑΑ οπότε εφόσον οι δερματολόγοι δεν σου βρήκαν κάτι τότε μην προχωρήσεις παραπέρα! Στη θέση σου θα ξαναπήγαινα και θα τους ρώταγα ξεκάθαρα όσα σου είπαν τα παιδιά εδώ πέρα περί ΑΑ και μου γράψουν εξετάσεις αίματος και ορμονικές! Από εκεί και πέρα ανάλογα με τα αποτελέσματα βλέπουμε... Αν πάλι κόβεις ότι οι δερματολόγοι σου είναι για τον π@@@ πες μας από που είσαι και ίσως κάποιος από τα μέρη σου προτείνει κάποιον που εμπιστεύεται!
Γενικά πάντως, μην πανικοβάλλεσαι...

edit: δεν έχεις ανεβάσει φώτο, μάλλον σε μπέρδεψα με κάποιον άλλον συνομιλικό σου! Αλλά και πάλι προτείνω όσα σου είπα!
 

apapaTiSeksi

New Member
Απ: Δεν ξερω τι να κανω :/

βασικα δεν ειμαι σιγουρος...πιστευω οτι μου πεφτουν επειδη τα ειχα ξεκανει με λακ και ισιωμα + το αγχος(και εχω παρα πολυ για διαφορους λογους)..
αλλα ετσι νομιζω εγω...και οπως ειπα ολοι οι δερματολογοι μου λενε δεν ειναι τιποτα απλα αστα για μα περιοδο χωρις να βαζεις τιποτα και τα λοιπα...πραγμα π δεν εχω κανει....ακομα τα καιω με το πιστολακι(φαβοριτες,και μπροστα)...
για να τα δυναμωσω τι να χρησιμοποιησω?ελαιολαδο κανει?και αν ναι πως και ποσο συχνα?
απο βολο ειμαι..αν καποιος ξερει καλο δερματολογο εκει ας μου τον συστισει για να παρω κ αλλη γνωμη...
 

heyya

New Member
Απ: Δεν ξερω τι να κανω :/

apapaTiSeksi είπε:
.ακομα τα καιω με το πιστολακι(φαβοριτες,και μπροστα)...

:chinscratch για πρόσεξέ το, λένε ότι η συχνή χρήση με αρκετά ζεστό αέρα δεν κάνει καλο!!

apapaTiSeksi είπε:
για να τα δυναμωσω τι να χρησιμοποιησω?ελαιολαδο κανει?και αν ναι πως και ποσο συχνα?

δεν είναι κακή ιδέα! κάνε αναζήτηση και θα βρεις απαντήσεις που είχαν προτείνει κάποια άτομα για χρήση ελαιόλαδου για κάποια ώρα πριν λουστείς. Επίσης, προτείνω να βάζεις τζελ αλόης βέρα που κρατά σε καλή κατάσταση το τριχωτό της κεφαλής και έτσι παράλληλα μπορείς να το χρησιμοποιείς και ως styling στα μαλλιά σου και να ξεφορτωθείς τους τόνους ζελέδες :p
Επίσης ένα καλό σαμπουάν φαρμακείου τύπου frezyderm hair force, t/gel!!... δεν χρειάζεται απαραίτητα κετοκοναζόλης (fungoral, botaderm) αν και καλό θα είναι να το έχεις και αυτό.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα