ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

tropheus

Well-Known Member
Με αφορμή μια συζήτηση σε άλλο topic σχετικά με την επίδραση των φαρμάκων στα μαλλιά μας σε σχέση με τα χρόνια χρήσης είχα ανεβάσει την προσωπική μου άποψη μέσα από ένα διάγραμμα:

wwwwwwwt.jpg



Στηρίζοντας τα όσα φαίνονται στο διάγραμμα αναφέρω περιληπτικά τους λόγους για τους οποίους το αποτελέσμα της οποιαδήποτε θεραπείας και αν εφαρμόζουμε (μέχρι σήμερα) δεν έχει μόνιμα αποτελέσματα...

1. Η μείωση της DHT με τη χρήση των 5a-reductase (finasteride – dutasteride) αυξάνει τα επίπεδα της τεστοστερόνης στο κεφάλι.

- 1mg finasteride μειώνει τα επίπεδα της DHT στο κεφάλι κατά 38% αλλά αυξάνει την τεστοστερόνη κατά 24%
- 0.5mg dutasteride μειώνει τα επίπεδα της DHT στο κεφάλι κατά 54% αλλά αυξάνει την τεστοστερόνη κατά 104%

2. Τα ανδρογόνα επηρεάζουν με διαφορετικό τρόπο τα μαλλιά ανάλογα με την ηλικία.

Φαίνεται ότι με την αύξηση της ηλικίας τα ανδρογόνα επιδρούν σε μεγαλύτερο βαθμό στην τρίχα. Θυμάμαι σχετική έρευνα που είχε γίνει σε πιθήκους του είδους macaques όπου διαπίστωσαν ότι η τεστοστερόνη κατέστειλε την ανάπτυξη της τρίχας στους ενήλικες πιθήκους, αλλά δεν είχε καμία επίδραση στην τρίχα των νέων πιθήκων.

3. Η πιθανή αύξηση του αριθμού των υποδοχέων ανδρογόνων (androgen receptors).

Εξ΄αιτίας της χρήσης finasteride – dutasteride στην προσπάθεια του οργανισμού να ισοσταθμίσει τη μείωση της παραγωγής των ανδρογόνων στην περιοχή του θύλακα αυξάνει με το πέρασμα του χρόνου τους υποδοχείς ανδρογόνων.
Παρεπιπτόντως εκεί στοχεύει και το σχετικά νέο φάρμακο fluridil…

4. Δεν είναι μόνο τα ανδρογόνα τα οποία επιδρούν αρνητικά στα μαλλιά.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η minoxidil που αν και δεν έχει καμία επιρροή στα επίπεδα των ανδρογόνων μπορεί –έστω και πρόσκαιρα (1-2 χρόνια) να προκαλέσει ανάπτυξη τριχοφυϊας.
Επιπλέον αν μπορούσαμε να περιορίσουμε τα επίπεδα των TGF Beta 1-2 τότε θα μπορούσαμε θεωρητικά να σταματήσουμε την τριχόπτωση χωρίς να πειράξουμε τα επίπεδα των ανδρογόνων.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

tropheus είπε:
Με αφορμή μια συζήτηση σε άλλο topic σχετικά με την επίδραση των φαρμάκων στα μαλλιά μας σε σχέση με τα χρόνια χρήσης είχα ανεβάσει την προσωπική μου άποψη μέσα από ένα διάγραμμα:

wwwwwwwt.jpg



Στηρίζοντας τα όσα φαίνονται στο διάγραμμα αναφέρω περιληπτικά τους λόγους για τους οποίους το αποτελέσμα της οποιαδήποτε θεραπείας και αν εφαρμόζουμε (μέχρι σήμερα) δεν έχει μόνιμα αποτελέσματα...

1. Η μείωση της DHT με τη χρήση των 5a-reductase (finasteride – dutasteride) αυξάνει τα επίπεδα της τεστοστερόνης στο κεφάλι.

- 1mg finasteride μειώνει τα επίπεδα της DHT στο κεφάλι κατά 38% αλλά αυξάνει την τεστοστερόνη κατά 24%
- 0.5mg dutasteride μειώνει τα επίπεδα της DHT στο κεφάλι κατά 54% αλλά αυξάνει την τεστοστερόνη κατά 104%

2. Τα ανδρογόνα επηρεάζουν με διαφορετικό τρόπο τα μαλλιά ανάλογα με την ηλικία.

Φαίνεται ότι με την αύξηση της ηλικίας τα ανδρογόνα επιδρούν σε μεγαλύτερο βαθμό στην τρίχα. Θυμάμαι σχετική έρευνα που είχε γίνει σε πιθήκους του είδους macaques όπου διαπίστωσαν ότι η τεστοστερόνη κατέστειλε την ανάπτυξη της τρίχας στους ενήλικες πιθήκους, αλλά δεν είχε καμία επίδραση στην τρίχα των νέων πιθήκων.

3. Η πιθανή αύξηση του αριθμού των υποδοχέων ανδρογόνων (androgen receptors).

Εξ΄αιτίας της χρήσης finasteride – dutasteride στην προσπάθεια του οργανισμού να ισοσταθμίσει τη μείωση της παραγωγής των ανδρογόνων στην περιοχή του θύλακα αυξάνει με το πέρασμα του χρόνου τους υποδοχείς ανδρογόνων.
Παρεπιπτόντως εκεί στοχεύει και το σχετικά νέο φάρμακο fluridil…

4. Δεν είναι μόνο τα ανδρογόνα τα οποία επιδρούν αρνητικά στα μαλλιά.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η minoxidil που αν και δεν έχει καμία επιρροή στα επίπεδα των ανδρογόνων μπορεί –έστω και πρόσκαιρα (1-2 χρόνια) να προκαλέσει ανάπτυξη τριχοφυϊας.
Επιπλέον αν μπορούσαμε να περιορίσουμε τα επίπεδα των TGF Beta 1-2 τότε θα μπορούσαμε θεωρητικά να σταματήσουμε την τριχόπτωση χωρίς να πειράξουμε τα επίπεδα των ανδρογόνων.

καλα τα λες.....αλλα στο διαγραμμα μετα απο 6 χρονια εχεις ισοβαθμισει τα παντα σχεδον......δλδ ειτε καποιος περνει φινα ειτε δε περνει θες να πεις οτι μετα απο 6 χρονια θα ειναι στο ιδιο σημειο.....πραγμα που ειναι λαθος για μενα.......αν και ο καθε οργανισμος διαφερει......εχω ακουσει πολλους να λενε οτι κρατανε το crown τους κυριως.....για πανω απο 7 χρονια στην ιδια κατασταση σχεδον με οταν αρχισαν......
 

sovagg

New Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

Panos1982 συμφωνω με αυτα που λες.Δερματολογος μαλιστα μου ειχε πει πως με χρηση μινοξ εφ ορου ζωης μπορεις να κρατησεις το 80% των μαλλιων σου.Δεν ξερω βεβαια τελικα τι ισχυει αλλα πιστευω οτι κανεις δεν θα επαιρνε τοσο ισχυρα φαρμακα οπως φινα,μινοξ που εχουν τοσες παρενεργειες για να δει βελτιωση τον πρωτο χρονο κ μετα απο 3-4 χρονια να επιστρεψει στην πρωτερα του κατασταση και μετα να ακουλουθει μια πορεια σαν να μην επαιρνε κανενα φαρμακο.Κατα τη γνωμη μου ειναι επιεικως ανοητο το να παιρνω ολα αυτα τα φαρμακα για να εχω μαλλια για τα επομενα 2 χρονια...Αν ειναι ετσι τα πραγματα(συμφωνα με το διαγραμμα του tropheus),για μενα προσωπικα δεν αξιζει ουτε τον κοπο ουτε το ρισκο το να κανει καποιος big3...
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

sovagg είπε:
Panos1982 συμφωνω με αυτα που λες.Δερματολογος μαλιστα μου ειχε πει πως με χρηση μινοξ εφ ορου ζωης μπορεις να κρατησεις το 80% των μαλλιων σου.Δεν ξερω βεβαια τελικα τι ισχυει αλλα πιστευω οτι κανεις δεν θα επαιρνε τοσο ισχυρα φαρμακα οπως φινα,μινοξ που εχουν τοσες παρενεργειες για να δει βελτιωση τον πρωτο χρονο κ μετα απο 3-4 χρονια να επιστρεψει στην πρωτερα του κατασταση και μετα να ακουλουθει μια πορεια σαν να μην επαιρνε κανενα φαρμακο.Κατα τη γνωμη μου ειναι επιεικως ανοητο το να παιρνω ολα αυτα τα φαρμακα για να εχω μαλλια για τα επομενα 2 χρονια...Αν ειναι ετσι τα πραγματα(συμφωνα με το διαγραμμα του tropheus),για μενα προσωπικα δεν αξιζει ουτε τον κοπο ουτε το ρισκο το να κανει καποιος big3...

δε ξερω για 80% κτλ.......εγω ξερω πρακτικα να σου πω οτι απο οσα εχω διαβασει σε ξενα φορουμ που ειναι αναλογα αυτουνου......οτι η φιναστεριδη μετα απο καποια χρονια χανει την δραστικοτητα της....σε αλλον μπορει μετα απο 3 χρονια σε αλλον μετα απο 5 η απο 8 η απο 10....αυτο δεν ειναι στανταρ.....Αυτο που ειναι στανταρ ειναι οτι η φιναστεριδη για οποιον δουλευει......του κραταει πολυ καλα το crown και τα sides ωστε να μην κατεβουν.....!!!! στα μπροστινα και στο middle απλα καθυστερει την τριχοπτωση αλλα δε την φρεναρει τοσο καλα οσο στο crown....
Τελος υπαρχουν πολλες ιστοριες με ατομα που ξεκινησαν φινα με nw4-5 και ειναι ακομα εκει μετα απο 10 χρονια.....δεν εχουν παει σε nw6-7 αυτο ειναι μεγαλη ιστορια......εστω το να μεινεις σε nw5.....γιατι σωζεις παρα πολλα θυλακια και με μια μεταμοσχευση θα εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με το να ησουν nw6-7......
 

sovagg

New Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

Τελος υπαρχουν πολλες ιστοριες με ατομα που ξεκινησαν φινα με nw4-5 και ειναι ακομα εκει μετα απο 10 χρονια.....
[/quote]

Ναι αλλα αν κρατανε τα μαλλια τους μετα απο 10 χρονια χρησης φινα κ παραμενουν nw4-5,αυτο παει να πει οτι το διαγραμμα δεν ισχυει...Μαλλον χρειαζομαστε παρεμβαση Ακη,Παναγιωτη,Σπυρου καπου εδω για να διαλευκανθει η υποθεση πληρως..Παντως αν μου ελεγαν κανε big3 κ θα παραμεινεις οπως εισαι τωρα(3ν),θα εκανα big3 για την υπολοιπη ζωη μου...
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

sovagg είπε:
[quote author=panos1982 link=topic=1153.msg19437#msg19437 date=1256216068]
Τελος υπαρχουν πολλες ιστοριες με ατομα που ξεκινησαν φινα με nw4-5 και ειναι ακομα εκει μετα απο 10 χρονια.....
[/quote]

Ναι αλλα αν κρατανε τα μαλλια τους μετα απο 10 χρονια χρησης φινα κ παραμενουν nw4-5,αυτο παει να πει οτι το διαγραμμα δεν ισχυει...Μαλλον χρειαζομαστε παρεμβαση Ακη,Παναγιωτη,Σπυρου καπου εδω για να διαλευκανθει η υποθεση πληρως..Παντως αν μου ελεγαν κανε big3 κ θα παραμεινεις οπως εισαι τωρα(3ν),θα εκανα big3 για την υπολοιπη ζωη μου...
[/quote]

ειναι γενικο το θεμα και διαφορετικο οπως ειπα σε καθε περιπτωση.....μιας και η φινα δε κανει την ιδια δουλεια σε ολους.....
αν ρωτησεις 5 ατομα ειναι πολυ πιθανο να παρεις πεντε διαφορετικες απαντησεις επειδη ειναι πολυ πιθανο να εχουν και οι 5 αλλη ανταποκριση.......Το γενικο συμπερασμα για την φιναστεριδη που εχει βγει ειναι οτι σου καθυστερει τη τριχοπτωση στο middle k hairline για μερικα χρονια(το ποσα ακριβως διαφερει στον καθενα) και σου σταθεροποιει την τριχοπτωση στο crown.....βεβαια μπορει να τυχει και καποιος να χανει κ στο crown και να μην σταθεροποιηθει.....αυτο δε μπορει να το απαντησει κανεις......θα κανεις χρηση κ θα το δεις μονος σου.....
Τωρα ασ μιλησουν και ο Ακης με τον Πανο που ειναι καλα ψαγμενοι.......αλλα πιστευω οτι πανω κατω αυτο συμβαινει......
 

xtapus

New Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

Απο ποια ερευνα ειναι αυτο το διαγραμα? Γιατι προσωπικα εχω υποψην μονο δυο επισημες ερευνες για μακροχρονια χρηση φινας, στις οποιες ενα ποσοστο κοντα στο 80% καταφερε μετα απο 5 χρονια χρησης να μη χασει αλλα μαλλια. Ειναι πολυ σημαντικο να διευκρινιστει αν αυτο αποτελει απλα εκτιμηση καποιου, η ειναι προιον δοκιμαστικης ερευνας, πριν αρχισουμε να το σχολιαζουμε!
 

lalakos

Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

Το θέμα είναι απλό. Τίποτα δεν είναι σίγουρο αφού η ίδια η τριχόπτωση μας έχει δείξει πως δεν δέχεται κανόνες. Μια πολύπλευρη θεραπεία σίγουρα κάνει πολλά. Δεν θέλει άγχος όμως... Προσπάθεια θέλει από εμάς και εν αναμονή για καλύτερες και μονιμότερες θεραπείες...
Ο χρόνος και η κατάσταση που το πρόλαβε κάποιος τελικά φαίνεται να είναι αρκετά κρίσιμος παράγοντας. Ειδικά για αυτούς που είναι nw2 με nw3 και θέλουν να κατέβουν στην κλίμακα και να μείνουν εκεί....
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

Αφού τονίσω ξανά ότι το διάγραμμα αποτελεί προσωπική μου εκτίμηση (είναι τροποποίηση άλλου διαγράμματος το οποίο έκρινα τρομερά οπτιμιστικό) να πω ότι :

Στο διάγραμμα φαίνεται το haircount όχι μόνο σε μια περιοχή του κεφαλιού (όχι εκεί δηλαδή που συμφέρει τις εταιρείες όπως η Merck να αναφέρεται) αλλά στο σύνολο των τριχών, σε όλα τα μέρη του κεφαλιού !!!

ΚΑΝΕΝΑ από τα φάρμακα δεν μπορεί να διατηρήσει τα μαλλιά στο εμπρός μέρος του κεφαλιού. Στο διάγραμμα όπως το παρουσιάζω ακόμη και μετά τα 6 χρόνια το συνολικό haircount είναι μεγαλύτερο από ότι αν δεν ακολουθούσαμε θεραπεία αλλά όχι κατά πολύ.

- Είναι πολύ πιο πιθανό κάποιος ο οποίος ξεκινάει θεραπεία από ΝW5-6 να μείνει εκεί παρά κάποιος που ξεκινά από NW2-3 να παραμείνει εκεί μετά από χρόνια θεραπείας. Και αυτό γιατί ο NW5-6 έχει ήδη χάσει τα μπροστινά μαλλιά εκεί δηλαδή που δεν δουλεύει καθόλου η finasteride και η dutasteride.

- Μεγάλη βλακεία φίλε sovagg αυτό που σου είπε ο δερματολόγος σχετικά με το 80% και τη minoxidil. Αν ίσχυε αυτό δε θα είχαμε καραφλούς σε αυτό τον κόσμο.

- H φιναστερίδη δε χάνει τη δραστικότητα της με το πέρασμα του χρόνου φίλε panos1982 απλά επιδρούν και oi άλλοι παράγοντες στα μαλλιά όπως αναφέρω στο πρώτο post οι οποίοι επιδεινόνουν την κατάσταση.

Τέλος να πω και κάτι άλλο... ΔΕΙΞΤΕ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΣΕ NW (με χρηση φαρμάκων) KAI META ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΕΚΕΙ. Προσωπικά τόσα χρόνια στα FORUM, δεν έχω δει ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ... (ΔΥΣΤΥΧΩΣ :'( :'( :'( )
 

sovagg

New Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

Φιλε tropheus φαινεσαι πραγματικα πολυ διαβασμενος.Αλλα τοτε γιατι λεμε ρε γμτ οτι η φινα κ η μινοξ ειναι θεραπειες ΖΩΗΣ??Θα επρεπε να λεμε οτι ειναι θεραπειες 2ετεις ή 3ετεις τοτε για να ειμαστε πιο σωστοι..Αφου ετσι κι αλλιως μονο για αυτα τα πρωτα χρονια θα δουλευουν..Αφου μετα ουσιαστικα θα ειμαστε οπως ημασταν πριν ξεκινησουμε τις θεραπειες...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geofish

New Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

Τropheus, μεγάλο θέμα άνοιξες και δύσκολο να αναλυθεί έτσι εύκολα.
Όπως αναφέρεις και εσύ το γράφημα είναι προσωπική σου εκτίμηση την οποία την σέβομαι και απορρέει τόσο από την προσωπική εμπειρία όσο και από εμπειρία γνωστών σου αλλά και διάβασμα και μελέτη που έχεις κάνει.
Αλλά και το πρωτότυπο όμως γράφημα είναι μάλλον εκτίμηση- ανάλυση από κάποιον χρήστη ή site και όχι προϊόν κάποιας μελέτης ή επιστημονικής ερευνάς. Διόρθωσε αν κάνω λάθος.
Δυστυχώς είτε εσκεμμένα είτε λόγου ότι είναι δύσκολο να γίνει δεν έχω δει κάποια έρευνα που να δείχνει την αποτελεσματικότητα των ουσιών αυτών πέρα από το 5 χρόνια. Αν υπάρχει και δεν την γνωρίζω ας μου την δείξει σε 7 έτη η 10 έτη βάση.


Όσο αφορά τώρα στην ανάλυση του γραφήματος να πω ότι η μείωση του αριθμού των τριχών παρ όλο την χρήση ουσιών θα έχουμε και για δυο ακόμη λόγους περά από την μείωση της δραστικότητας.
Α) κάποιες τρίχες είναι δυστυχώς από την φύση τους καταδικασμένες να πέσουν ότι και αν κάνουμε και δεν έχουν σχέση με την DHT. Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει κάποιος και από την ζώνη σταθερής τριχοφυΐας, όπου με τα χρόνια η πυκνότητα των τριχών πίσω και πλάγια με τον καιρό μειώνεται.
Β) κάποιες επίσης τρίχες θα πέσουν όχι γιατί δεν δρουν πλέον οι ουσίες αλλά γιατί χάνεται η αντοχή τους (υπερευαισθησία) στην DHT. Που σημαίνει ότι και ένα πολύ μικρό ποσοστό της DHT να περάσει στους θύλακες είναι ικανή να τους καταστρέψει (με δεδομένο ότι δεν μπορούμε να την εξαφανίσουμε τελείως 100 % από το κεφάλι).

Για την δε δραστικότητα να πω είναι πολύ σύνηθες στην φαρμακολογία με τον καιρό να χάνεται η αποτελεσματικότητα τους και η αντικατάσταση τους από άλλες και ας κάνουν την ίδια δουλεία.

Τέλος να παραθέσω αντίστοιχη ερώτηση που έγινε σε site σε κάποιον γιατρό και η απάντηση του.

Ερώτηση:

How long does Propecia work for hair loss? I have seen that it works for 90% of males after 5 years. How long after does it work after that? I am sure your body will become immune to it and ignore eventually.

Απάντηση γιατρού:

This question was posed by a hair loss sufferer on our hair loss forum and answered by Dr. Michael Beehner of Saratoga Springs, NY who is one of our recommended hair restoration physicians. His professional answer is below.
You are still much better off staying on Propecia (finasteride). The great majority of men taking finasteride realize an increase in “hair mass” during the first 4-5 years; then there is a very gradual loss of hair, but not nearly at the steep curve and rate as if you weren’t taking this hair loss treatment.
At one conference I attended a couple of years ago, the speaker said that after 5 years, 30% of men look better than when they started, 50% look about the same and hold their own, and 20% look thinner. My gut feeling is that the last group would still look far worse had they not been taking Propecia. My own personal experience is that 80% of the men I give it to have a positive result and look better when seen back in 2-3 years. When pinned down on exactly how long a given man will have to take finasteride, my reply is “until the next wonderful thing comes along!.”
Mike Beehner, M.D.
 

xkal

New Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

tropheus είπε:
Τέλος να πω και κάτι άλλο... ΔΕΙΞΤΕ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΣΕ NW (με χρηση φαρμάκων) KAI META ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΕΚΕΙ. Προσωπικά τόσα χρόνια στα FORUM, δεν έχω δει ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ... (ΔΥΣΤΥΧΩΣ :'( :'( :'( )
Μπορούν όμως τα φάρμακα να διατηρήσουν τα δικά μας μαλλιά ;
Άλλο πράγμα να πάει κάποιος από ΝW 5 σε ΝW 2 και να παραμείνει εκεί και άλλο να ξεκινήσει από ΝW 2 και να παραμείνει εκεί.
 

George3V

Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

Με τα παρακάτω δεν ανακαλύπτω την Αμερική, εξάλλου τα περισσότερα έχουν ειπωθεί ξανά εδώ μεσά. Προσπαθώ απλά να βάλω σε μια λογική σειρά τις προσωπικές μου εκτιμήσεις.Δεκτή κάθε παρατήρηση.

1) Είναι δύσκολο να βρεις ανθρώπους που σταθερά και με συνέπεια λαμβάνουν συγκεκριμένη θεραπεία επι μακρόν.Ακόμα και αν κάποιος παίρνει φιναστερίδη για > 5 έτη σπάνια θα την παίρνει συνεχόμενα.Ειδικά στο συγκεκριμένο φορουμ οι περισσότεροι δεν έχουν εμπειρία > 2 ετών και οι θεραπευτικές τους στρατηγικές περιλαμβάνουν περισσότερο πειραματισμό και λιγότερο σταθερότητα.Στο φόρουμ είμαστε κυρίως μαθητές-μαθητευόμενοι παρά δάσκαλοι.Απλά οι παλιότεροι-καλύτεροι μαθητές καθοδηγούν τους καινούριους.
2) Με βάση το 1ο και κρίνοντας ότι ο tropheus είναι από τους ανθρώπους που επι μακρόν ασχολείται με το θέμα η άποψη του για μένα είναι εξαιρετικά σημαντική και δεν την αμφισβητώ ούτε στα κίνητρα ούτε και στο περιεχόμενο.
3)Θεωρώ όμως ότι κάθε άνθρωπος μπορεί να έχει διαφορετική ανταπόκριση στα φάρμακα και στις θεραπείες.Αν για τον tropheus το ευεργετικό χρονικό παράθυρο ήταν πχ 2χρόνια για κάποιον άλλον μπορεί να είναι 1 για άλλον 5 κ.ο.κ.
4) Το παράθυρο αυτό είναι υπαρκτό και ανεξαρτήτως χρονικού εύρους είναι πεπερασμένο.Δηλαδή με τις υπάρχουσες θεραπείες κατά πάσα πιθανότητα δεν μπορείς να διατηρήσεις τα μαλλιά σου (που ήταν προγραμματισμένο να χάσεις) για πολλά χρόνια.Μπορείς να τα διατηρήσεις και πρόσκαιρα να τα αυξήσεις για 2-3-4 χρόνια αλλά σίγουρα όχι 10.
5)Ειδικότερα για κροτάφους και hairline καμία θεραπεία δεν ισχυρίζεται ούτε καν πως τα διατηρεί για 2 η 5 χρόνια.Μπορεί να υποννοείται ότι είναι βοηθητική η μινοξ ή η φινα για μπροστα αλλά σε καμία περίπτωση ούτε η ίδιες οι εταιρείες δεν υποστηρίζουν ότι έχουν εδραιωμένα αποτελέσματα.
6)Το θετικό της θεραπείας είναι ότι η τριχόπτωση επιβραδύνεται αρκετα αν οχι αναστέλλεται και μπορεί ναι υπάρξει ένα regrowth.Με τις υπάρχουσες θεραπευτικές στρατηγικές μπορεί κάποιος να αυξήσει το "προσδόκιμο επιβίωσης" της hairline του.Μπορεί επίσης να κρατήσει το crown του σταθερό για πολλά χρόνια.
7)Άρα
ι)είσαι προγραμματισμένος γενετικά να πας norwood 6 και θες να το αποτρέψεις ? ---> άτοπο
ιι)είσαι προγραμματισμένος γενετικά να πας norwood 6 και θες να το καθυστερήσεις? ---> με λίγη τύχη εφικτό
ιιι)αξίζει το ρίσκο και η προσπάθεια για να κερδίσεις 3-4-5-6 χρονάκια ? ----> εσυ το κρίνεις αυτό.
ιv)Αν θέλεις ντε και καλά να έχεις πάντα ικανοποιητική κάλυψη ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος ? ----> κάνεις θεραπεία για να κρατάς crown (και ότι είναι δυνατό απο μπροστά) και όταν κρίνεις μεταμόσχευση .Στη μεταμόσχευση όμως πλέον η περιοχή που θα πρέπει να καλύψεις θα είναι αρκετά μικρότερη και τα αποτελέσματα θα διαρκέσουν περισσότερο.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

geofish : Το original γράφημα (γιατί αυτό που παρουσιάζω είναι τροποποιημένο και αποτελεί προσωπική εκτίμηση) είναι δουλειά παλαιού πολύ έμπειρου Αμερικάνου χρήστη.

xka : Τα μαλλιά που θα χάναμε αν δεν κάναμε καμία θεραπεία, με τα φάρμακα που διαθέτουμε μέχρι τώρα, μπορούμε να τα διατηρήσουμε για περισσότερο χρόνο πάνω στο κεφάλι μας αλλά τα περισσότερα σε βάθος χρόνου τελικά θα τα χάσουμε :'(

George3V : Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις και τα συμπεράσματα σου !
 

show_palmettos

New Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

τροφεους? εννοεις οτι το φλουριντιλ ειναι το τελειο αντιανδρογονο?
 

kabamarou

Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

παιδιά έχω πέσει από τα σύννεφα με αυτά που διαβάζω :'(
Όταν ξεκίνησα την θεραπεία ήξερα πως το αρνητικό της υπόθεσης είναι ότι για να κρατήσεις τα μαλλιά σου θα πρέπει να χρησιμοποιείς κάποια προϊόντα εφ όρου ζωής.Αλλά είπα τουλάχιστον θα το ελέγχω εγώ.
Τώρα διαβάζω ότι ολη αυτή η φασαρία κάτα πάσα πιθανότητα γίνεται για μια μικρή παράταση χρόνων.
και αυτά που έχουν γραφτεί σε άλλα σημεία του forum ότι μπορείς να κρατήσεις τα μαλλιά σου για όσο καιρό χρησιμοποιείς τα προϊόντα τελικά δεν ισχύουν;
Ας πάρουν λίγο θέση και ο Ακης ο Σπύρος και ο Παναγιώτης στο θέμα γιατί είναι αρκετά σημαντικό
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

show_palmettos είπε:
τροφεους? εννοεις οτι το φλουριντιλ ειναι το τελειο αντιανδρογονο?

Το fluridil δεν είναι αντιανδρογόνο καθώς δεν επηρεάζει τα επίπεδα των ανδρογόνων αλλά σύμφωνα με την εταιρεία παραγωγής το fluridil μειώνει τον αριθμό των υποδοχέων ανδρογόνων (androgen receptors). Αυτό θεωρητικά είναι πολύ ευεργετικό για την τρίχα....

Έχω υπόψιν μου αναφορά σε επίσημο συνέδρειο ότι η χρήση finasteride μετά από λίγους μήνες χρήσης αυξάνει τον αριθμό των υποδοχέων ανδρογόνων .... ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ !!!

Το ζήτημα είναι κατά πόσο αυτό που ισχυρίζεται η εταιρεία παραγωγής του fluridil είναι αληθινό. Πάντως παρακολουθώ το θέμα με μεγάλο ενδιαφέρον.
 

magic810

New Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

tse είπε:
παιδιά έχω πέσει από τα σύννεφα με αυτά που διαβάζω :'(
Όταν ξεκίνησα την θεραπεία ήξερα πως το αρνητικό της υπόθεσης είναι ότι για να κρατήσεις τα μαλλιά σου θα πρέπει να χρησιμοποιείς κάποια προϊόντα εφ όρου ζωής.Αλλά είπα τουλάχιστον θα το ελέγχω εγώ.
Τώρα διαβάζω ότι ολη αυτή η φασαρία κάτα πάσα πιθανότητα γίνεται για μια μικρή παράταση χρόνων.
και αυτά που έχουν γραφτεί σε άλλα σημεία του forum ότι μπορείς να κρατήσεις τα μαλλιά σου για όσο καιρό χρησιμοποιείς τα προϊόντα τελικά δεν ισχύουν;
Ας πάρουν λίγο θέση και ο Ακης ο Σπύρος και ο Παναγιώτης στο θέμα γιατί είναι αρκετά σημαντικό

Φιλε με ολο το σεβασμο....αλλα να σου πουν τι ο Ακης ο Σπυρος και ο Παναγιωτης να σου δωσουν εγγυητικη επιστολη για μονιμα αποτελσεσματα...????????
Δυστυχως ανηκουμε στη κατηγορια που δεν σταθηκαμε τυχεροι με τα μαλλια....απο κει και περα το παλευεις και οπου σε βγαλει...
Εγω παντως δεν συμμεριζομαι αυτην την αποψη μερικων για μη μονιμα αποτελεσματα...οσο το παλευεις θα εχεις μαλλια αλλα αν το παλεψεις περιστασιακα και βγαλεις μαλλι και μετα πεις οκ τωρα ειμαστε ενταξει νομιζω οτι θα πρεπει να ξεκινησεις μετα απο την αρχη παλι......
Μη δινεις σημασια σε σχολια που κανεις ακομα δεν επιβεβαιωσει ολα αυτα ειναι υποθεσεις...
την αληθεια θα στην λεει ο καθρευτης
εγω προσωπικα κανω θεραπεια παρα πολλα χρονια και εχω καταφερει να κρατησω τα μαλλια σε ενα πολυ ικανοποιητικο επιπεδο....
αν οντως υπαρχουν καποιοι με μη μονιμα αποτελεσματα καλο θα ηταν να τους ρωτησεις και τι αλλοι πραγοντες επηρεασαν σε αυτο...
Δεν νομιζω οτι επειδη θα σου πω εγω κατι για εμενα σημαινει οτι θα ισχυει απαραιτητα και για εσενα.....
Οποτε κανε εσυ την προσπαθεια σου και και μην απογοητευεσαι τοσο ευκολα....
αν ηταν ετσι να συμβιβαζομαστε με καθε τι που μας λενε την πατησαμε.......
Καλο κουραγιο και μην μασας....και καλο θα ηταν να διαβαζεις λιγοτερο...και να κανεις περισσοτερα για τα μαλλακια σου...
Δεν ειναι απαραιτητα καλο να μαθαινεις συνεχεια κατι καινουριο που δεν ξερεις κατα ποσο ισχυει.....τελειωσε την θεραπεια σου και βγαλε τα δικα σου συμπερασματα..... ;)
 

lalakos

Member
Απ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ τα αποτελέσματα των θεραπειών !!!

magic810, μέσα στο μυαλό μου είσαι....

άντε ρε follica, περιμένουμε ΝΕΑ..... :p
 
Μπλουζα