Γυναικεία τριχόπτωση

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μακαρι να βρεθει κατι καινούργιο γιατι αλλιως καήκαμε! Βασω και στη μαμα μου που έχει το ιδιο θέμα απο τα 30 και κατι άρχισε να εχει θεμα τριχόπτωσης μεχρι τοτε ηταν αφάνα, λιγο πιο μεγαλη απο μένα δηλαδη, και απο τα 40 και μετα ειδε αραίωση. Σίγουρα οι ορμονες παιζουν πολυ ρολο και οσο μεγαλώνουμε τα οιστρογονα πεφτουν, αρα και χειροτερευουν τα μαλλια μας, αλλα αυτο δεν ειναι εμφανές στις περισσότερες γυναίκες και για να εκδηλώνεται σε μας μαλλον υπάρχει και κληρονομική προδιαθεση. Υποθετω οτι ενα βασικο έλεγχο ορμονικο π.χ θυρεοειδή έχεις κανει και εισαι οκ.
 
Οι βαφές σιγουρα επηρεάζουν αρνητικα οπως και το πιστολακι αλλα εγω που εχω ασπρες τρίχες δε γίνεται να μη τα βαφω. Ενας δερματολογος μου ειχε πει να παιρνω φυτικές προς το παρων παιρνω τις κανονικές. Νομίζω οτι οι βαφες ειναι ψύλλος στα άχυρα στην περιπτωση μας.
 

Vasso N

New Member
Δεν υπαρχει θεμα θυρεοειδη. Τον ξεσκονισα. Ετσι κι αλλιως, κανω συχνα εξετασεις. Δεν εχω κατι, μονο οι ορμονες χορευουν με οτι αυτο συνεπαγεται. Πονανε οι αρθρωσεις, το εντερο εγινε ευαισθητο, πονοκεφαλοι, εφιδρωσεις, στομαχοπονοι και το κερασακι στην τουρτα. Το μαλλι μου!
 
Επισης αυτο με τα ξηρά μαλλια το εχω και γω αν δε βαλω μαλακτική δε μπαίνει χτενα στο κεφαλι και νομιζω σχετίζεται επισης με το προβλημα μας. Παλια τα μαλλια μου ηταν σαν πράσο ισια και λεία και τωρα σα καμένα απο ντεκαπαζ.
 

Vasso N

New Member
Ναι κι εγω εχω θεμα. Ειναι σκουρα καστανα και μεσα στη βδομαδα η ριζα γινεται ορατη. Δε γινεται να μη βαφτει.
Το δικο μου μαλλι να δεις! Ειναι σπαστο, ξηρο και ατιθασο. Δεν παλευεται αλλο. Για να ακριβολογω, ετσι ηταν παντα αλλα τωρα τα δυο τελευταια χρονια, εγινε σαν συρματοπλεγμα.
 

Denvi

Well-Known Member
Επισης αυτο με τα ξηρά μαλλια το εχω και γω αν δε βαλω μαλακτική δε μπαίνει χτενα στο κεφαλι και νομιζω σχετίζεται επισης με το προβλημα μας. Παλια τα μαλλια μου ηταν σαν πράσο ισια και λεία και τωρα σα καμένα απο ντεκαπαζ.
Ξηρα, εννοειτε μη λιπαρα? Γιατι τα δικα μου ειναι το αντιθετο. Εκτος βεβαια απο το σημειο που οντως εχουν ντεκαπαζ.
 

Denvi

Well-Known Member
Ξηρα, εννοειτε μη λιπαρα? Γιατι τα δικα μου ειναι το αντιθετο. Εκτος βεβαια απο το σημειο που οντως εχουν ντεκαπαζ.
@Vasso N θεωρω οτι πρεπει να το ψαξεις και προς την κατευθυνση του αυτοανοσου, εστω για να το αποκλεισεις. Εμενα ομως η περιπτωση σου δε με παραπεμπει τοσο σε γυναικειου τυπου αλωπεκια. Εγω πχ δεν ειχα ποτε πονους, καψιμο, ερεθισμους, παρα μονο την αραιωση. Σιγουρα αισθανομαι πιο ευαισθητο το τριχωτο, αλλά ως εκει.
 

Denvi

Well-Known Member
Οι βαφές σιγουρα επηρεάζουν αρνητικα οπως και το πιστολακι αλλα εγω που εχω ασπρες τρίχες δε γίνεται να μη τα βαφω. Ενας δερματολογος μου ειχε πει να παιρνω φυτικές προς το παρων παιρνω τις κανονικές. Νομίζω οτι οι βαφες ειναι ψύλλος στα άχυρα στην περιπτωση μας.
Συμφωνω, οι βαφες δε νομιζω οτι καθοριζουν την εξελιξη. Νομιζω το στρες κατεχει μια απο τις 3 πρωτες θεσεις. Εγω παιρνω κανονικη βαφη, αλλα προσπαθω να την εφαρμοζω οσο γινεται μονο στην τριχα, να μην ακουμπαει δερμα. Βεβαια δεν εχω ακομα πολλες ασπρες, ισως γι'αυτο λειτουργει
 

Vasso N

New Member
Κι εγω για αυτοανοσο σκεφτομαι. Ετσι κι αλλιως εχω κανει την αρχη σε ρευματολογο. Τον Μαιο μου ειπε να κανουμε επαναληπτικες, γιατι βρεθηκαν θετικα πυρηνικα αντισωματα. Το θεμα ειναι αν το αυτοανοσο αφορα το τριχωτο του κεφαλιου. Αν συμβαινει αυτο, τοτε ο ρευματολογος δεν μπορει να βγαλει συμπερασμα. Μονο ο δερματολογος εχει το λογο, αλλα αντε βρες γιατρο που να ειναι ειδικος και εμπειρος!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Denvi

Well-Known Member
Κι εγω για αυτοανοσο σκεφτομαι. Ετσι κι αλλιως εχω κανει την αρχη σε ρευματολογο. Τον Μαιο μου ειπε να κανουμε επαναληπτικες, γιατι βρεθηκαν θετικα πυρηνικα αντισωματα. Το θεμα ειναι αν το αυτοανοσο αφορα το τριχωτο του κεφαλιου. Αν συμβαινει αυτο, τοτε ο ρευματολογος δεν μπορει να βγαλει συμπερασμα. Μονο ο δερματολογος εχει το λογο, αλλα αντε βρες γιατρο που να ειναι ειδικος και εμπειρος!
Ισχυει, πολυ δυσκολο. Θα βρεις ομως! Η διαγνωση ειναι το ημισυ, χωρις αυτην, τα υπολοιπα ειναι αερας και ισως τσαμπα κοπος κ αγχος κ εξοδα. Τα πυρηνικα αντισωματα δινουν καποιο ευρος παθησεων? Ή μπορει να σημαινουν οτιδηποτε εως τιποτα?
 

Vasso N

New Member
Τα πυρηνικα μπορει να ειναι ψευδως θετικα ή ψευδως αρνητικα. Γι αυτο θελει επαναληψη σε συνδυασμο με αλλες εξετασεις, να αξιολογηθει η κλινικη εικονα και φυσικα να αποκλειστουν αλλες παθησεις. Καποιοι μπορει να εχουν θετικα αντισωματα και να μην παρουσιαζουν κανενα συμπτωμα. Καποιοι να εχουν αρνητικα και να εχουν συμπτωματα. Ειναι πολυπλοκο θεμα κι αυτο. Θελει εμπειρο ρευματολογο.
 

Vasso N

New Member
Οι παθησεις που σχετιζονται με τα αντισωματα αυτα, ειναι παρα πολλες και με δυσκολα ονοματα καποιες, γιατι ειναι συνδρομα. Ουτε που θυμαμαι να τα γραψω.
Θα μπορουσε να ειναι απο ερυθηματωδη λυκο μεχρι καρκινο.
 

Denvi

Well-Known Member
Οι παθησεις που σχετιζονται με τα αντισωματα αυτα, ειναι παρα πολλες και με δυσκολα ονοματα καποιες, γιατι ειναι συνδρομα. Ουτε που θυμαμαι να τα γραψω.
Θα μπορουσε να ειναι απο ερυθηματωδη λυκο μεχρι καρκινο.
Σου ευχομαι σε καθε περιπτωση ο,τι βιωνεις να ειναι περαστικο και αναστρεψιμο και αντιμετωπίσιμο και να μας φερεις συντομα τα ευχαριστα νέα μιας αποτελεσματικης λυσης!
 

Vasso N

New Member
Σε ευχαριστω πολυ! Κι αν καποιος εχει δει καποια βελτιωση, ας μας ενημερωσει, να αναπτερωσει λιγο το ηθικο μας.
 
Μπλουζα