Γυναικεία τριχόπτωση

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Denvi

Well-Known Member
Καλησπερα, θες να μας πεις τι εχεις δοκιμασει ως τωρα και ποσο προχωρημενη ειναι η κατασταση?
 

Vasso N

New Member
Καλησπέρα.
Από το 2016 άνοιξα λογαριασμούς με το Συγγρός. Εχω πάει και σε ιδιωτικούς. Αποτέλεσμα κανένα. Ούτε καν τι θα μπορούσε είναι. Με ξεπετάγανε με λοσιον και μινοξιδιλες.
Το πρόβλημα αρχισε πριν πεντε χρόνια, όταν είδα στα πλαϊνά το κεφαλιού, μια μικρή αραίωση. Πολύ αργά και σταθερά προχωρούσε προς τα πίσω. Τριχόπτωση είχα σε όλο το κεφάλι αλλά εκεί φαινόταν η αραίωση. Είχα πολύ πυκνό σπαστό μαλλί και πολλές φύτρες και δεν γινόταν ευδιάκριτο, ούτε σε μένα καλα καλα.
Τον τελευταίο 1,5 χρόνο τα πράγματα έγιναν χειρότερα. Η τριχόπτωση επιθετική και σχεδόν καθε μήνα έβλεπα τις διαφορες. Η αραιωση των πλαϊνών εγινε μεγαλύτερη, απλωνόταν και αρχισε να πλησιάζει τη hairline. Εδώ να πω οτι απο την αρχη η hairline ειχε ενα μικρο θεματακι, καποιες φυτρουλες σταματησαν να βγαινουν αλλα μεσα στις τοσες που ειχα, δεν εδωσα και πολυ σημασια.
Το σημερινο αποτέλεσμα, τα μπροστινα μαλλια πλεον εξαφανίζονται, και τα πλαινα και μερος πισω στο σβερκο και σχεδον παντου. Το μονο που ειναι ακομα πυκνο, το οποιο συντομα θα επηρεαστεί, ειναι το καπάκι που λέμε.
Ολο αυτον τον καιρο εβαζα τα διαφορα που μου δινανε, αλλα οσο περνουσε ο χρονος εβλεπα οτι δεν εκαναν τιποτα. Μονο τριχες στο προσωπο εβγαζα.
Επισης με ταλαιπωρουσε κι αυτη η πιτυριδα την οποια κανεις δεν εντοπισε ποτε, εκτος απο εναν γιατρο. Ειχα και φαγουρα πολυ. Οταν εβαζα κορτιζονη καπως ηρεμουσε η κατασταση.
Ερχομαι στο τώρα. Επιθετικη τριχοπτωση και αραιωση που δε σταματαει. Το μπροστινο μερος εχει αδειασει σχεδον και εξαπλωνεται η αραιωση παντου. Φευγουν μακρυες, κοντες, φυτρακια.... απ ολα εχει μπαξες. Εχω φαγουρα που δεν ηρεμει με τιποτα κι ας κανω ακομα την υποτιθεμενη θεραπεια, επισης κατι που δεν μου εχει ξανασυμβει ειναι οτι νιώθω οτι πονάει και καιει το δερμα μου. Το νιωθω διχως να το ακουμπαω. Επισης και ενα μυρμηγκιασμα σε ολο το κεφαλι. Αυτο εμφανιστηκε το τελευταιο διμηνο.
Δεν ξερω πως να το χειριστω και απο θεμα ψυχολογιας πια. Απελπισια σε σημειο να μη θελω να κυλοφορω πια γιατι δεν μπορω να το καλυψω.
Σας ζαλισα αρκετα. Σιγουρα κατι θα μου εχει ξεφυγει στην περιγραφη, ρωτηστε με ο,τι θελετε, να διευκρινησω.
 

Denvi

Well-Known Member
Καλησπέρα.
Από το 2016 άνοιξα λογαριασμούς με το Συγγρός. Εχω πάει και σε ιδιωτικούς. Αποτέλεσμα κανένα. Ούτε καν τι θα μπορούσε είναι. Με ξεπετάγανε με λοσιον και μινοξιδιλες.
Το πρόβλημα αρχισε πριν πεντε χρόνια, όταν είδα στα πλαϊνά το κεφαλιού, μια μικρή αραίωση. Πολύ αργά και σταθερά προχωρούσε προς τα πίσω. Τριχόπτωση είχα σε όλο το κεφάλι αλλά εκεί φαινόταν η αραίωση. Είχα πολύ πυκνό σπαστό μαλλί και πολλές φύτρες και δεν γινόταν ευδιάκριτο, ούτε σε μένα καλα καλα.
Τον τελευταίο 1,5 χρόνο τα πράγματα έγιναν χειρότερα. Η τριχόπτωση επιθετική και σχεδόν καθε μήνα έβλεπα τις διαφορες. Η αραιωση των πλαϊνών εγινε μεγαλύτερη, απλωνόταν και αρχισε να πλησιάζει τη hairline. Εδώ να πω οτι απο την αρχη η hairline ειχε ενα μικρο θεματακι, καποιες φυτρουλες σταματησαν να βγαινουν αλλα μεσα στις τοσες που ειχα, δεν εδωσα και πολυ σημασια.
Το σημερινο αποτέλεσμα, τα μπροστινα μαλλια πλεον εξαφανίζονται, και τα πλαινα και μερος πισω στο σβερκο και σχεδον παντου. Το μονο που ειναι ακομα πυκνο, το οποιο συντομα θα επηρεαστεί, ειναι το καπάκι που λέμε.
Ολο αυτον τον καιρο εβαζα τα διαφορα που μου δινανε, αλλα οσο περνουσε ο χρονος εβλεπα οτι δεν εκαναν τιποτα. Μονο τριχες στο προσωπο εβγαζα.
Επισης με ταλαιπωρουσε κι αυτη η πιτυριδα την οποια κανεις δεν εντοπισε ποτε, εκτος απο εναν γιατρο. Ειχα και φαγουρα πολυ. Οταν εβαζα κορτιζονη καπως ηρεμουσε η κατασταση.
Ερχομαι στο τώρα. Επιθετικη τριχοπτωση και αραιωση που δε σταματαει. Το μπροστινο μερος εχει αδειασει σχεδον και εξαπλωνεται η αραιωση παντου. Φευγουν μακρυες, κοντες, φυτρακια.... απ ολα εχει μπαξες. Εχω φαγουρα που δεν ηρεμει με τιποτα κι ας κανω ακομα την υποτιθεμενη θεραπεια, επισης κατι που δεν μου εχει ξανασυμβει ειναι οτι νιώθω οτι πονάει και καιει το δερμα μου. Το νιωθω διχως να το ακουμπαω. Επισης και ενα μυρμηγκιασμα σε ολο το κεφαλι. Αυτο εμφανιστηκε το τελευταιο διμηνο.
Δεν ξερω πως να το χειριστω και απο θεμα ψυχολογιας πια. Απελπισια σε σημειο να μη θελω να κυλοφορω πια γιατι δεν μπορω να το καλυψω.
Σας ζαλισα αρκετα. Σιγουρα κατι θα μου εχει ξεφυγει στην περιγραφη, ρωτηστε με ο,τι θελετε, να διευκρινησω.
Για τη φαγουρα κ το καψιμο, εφοσον ανεφερες τη μινοξιδιλη, ισως σου προκαλει αυτον τον ερεθισμο, αλλά περιμενε να σου απαντησουν τα παιδια που εχουν εμπειρια, εγω χρησιμοποιησα πολυ λιγο καιρο κ δε θυμαμαι με βεβαιοτητα τι παρενεργειες εμφανισα. Εχεις κανει μηπως τριχοσκοπηση ή εστω τριχογραμμα? Δινουν καποια νουμερα που βοηθανε σε καποια συμπερασματα. Η αραιωση που περιγραφεις μοιαζει οντως με καποια απο τις στανταρ μορφες γυναικειου τυπου?
 

Vasso N

New Member
Για τη φαγουρα κ το καψιμο, εφοσον ανεφερες τη μινοξιδιλη, ισως σου προκαλει αυτον τον ερεθισμο, αλλά περιμενε να σου απαντησουν τα παιδια που εχουν εμπειρια, εγω χρησιμοποιησα πολυ λιγο καιρο κ δε θυμαμαι με βεβαιοτητα τι παρενεργειες εμφανισα. Εχεις κανει μηπως τριχοσκοπηση ή εστω τριχογραμμα? Δινουν καποια νουμερα που βοηθανε σε καποια συμπερασματα. Η αραιωση που περιγραφεις μοιαζει οντως με καποια απο τις στανταρ μορφες γυναικειου τυπου?
Για τη φαγουρα κ το καψιμο, εφοσον ανεφερες τη μινοξιδιλη, ισως σου προκαλει αυτον τον ερεθισμο, αλλά περιμενε να σου απαντησουν τα παιδια που εχουν εμπειρια, εγω χρησιμοποιησα πολυ λιγο καιρο κ δε θυμαμαι με βεβαιοτητα τι παρενεργειες εμφανισα. Εχεις κανει μηπως τριχοσκοπηση ή εστω τριχογραμμα? Δινουν καποια νουμερα που βοηθανε σε καποια συμπερασματα. Η αραιωση που περιγραφεις μοιαζει οντως με καποια απο τις στανταρ μορφες γυναικειου τυπου?
Εκανα μονο μια φορα στις αρχες που πηγα τριχοριζογραμμα. Μεγαλο ποσοστο δυστροφικων 60% και κατι, δε θυμαμαι ακριβως. Αν με ρωτας για τον τυπο αλωπεκιας, δεν εχω ιδεα.
 

Denvi

Well-Known Member
Οσον αφορά το ψυχολογικο κομμάτι, σε καταλαβαινω, δεν εισαι μονη. Ωστοσο, στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει λογος να ντρεπεσαι να κυκλοφοεις, ουτε να το καλυπτεις αν δε βρισκεις ικανοποιητικο τρόπο. Σκεψου θετικα για αρχη. Ισως η περιπτωση σου πληροι τις προδιαγραφες για μεταμοσχευση. Κι εγω εχω κομπλεξ αλλά το κοιταω καταματα και το προσπερναω στο τελος, μη μασας, κοιτα τα ομορφα χαρακτηριστικα σου και ανεδειξε αυτα. Φροντισε τον εαυτο σου κ περιποιησου οπως ακριβως θα εκανες αν δεν υπηρχε το προβλημα στο μαλλι. Μην πτοεισαι με το τι θα σκεφτουν οι άλλοι, άκου μονο τι λες εσυ και λεγε ομορφα πραγματα στον εαυτο σου. Αν καποιος σε κοιτάει εκεί που αισθανεσαι άβολα, χαμογέλα και θα βγειτε ολοι απο την περιεργη θεση. Εγω εχω ηδη ανοιξει το θεμα μου στο στενο μου περιβαλλον και με εχει βοηθησει πολυ αυτο μεχρι στιγμης. Ξερουν πια οτι εχω γυναικειου τυπου αραιωση, ξερουν οτι αυτο δε μ'αρεσει και καποιοι απο αυτους εχουν ψαξει κ λυσεις για μενα :D ειναι αστειο, γιατι μου λενε βρηκα στο ιντερνετ το ταδε προιον που λενε οτι βγαζει μαλλια :D
 

Vasso N

New Member
Σε ευχαριστω για τη συμπαρασταση. Τετοιες θετικες σκεψεις μου περνανε απο το μυαλο για λιγο,μετα φευγουν ομως, οπως ηρθαν. Με εχει καταβαλει ολο αυτο.
Επισης να σου πω οτι ειμαι 48. Τωρα καποιες κοπελες που ειναι πολυ νεοτερες και εχουν το ιδιο προβλημα, θα λενε, τι λεει αυτη! Ομως δε γερασα ακομα γμτ!
Η μεταμοσχευση δεν παιζει. Τα οικονομικα ειναι στενα, οπως και για τους περισσοτερους.
Το δικο σου θεμα ποιο ειναι αν επιτρεπεται;
 

Denvi

Well-Known Member
Εκανα μονο μια φορα στις αρχες που πηγα τριχοριζογραμμα. Μεγαλο ποσοστο δυστροφικων 60% και κατι, δε θυμαμαι ακριβως. Αν με ρωτας για τον τυπο αλωπεκιας, δεν εχω ιδεα.
Σε ρωταω για τη μορφη pattern γιατι ναι μεν υπαρχουν πολλοι τυποι, αλλά υπαρχει και ενας γενικος "κανονας". Ριξε μια ματια σε κλιμακες ludwig,savin, sinclair, norwood για να καταλαβεις τι εννοω. Μου κανει εντυπωση παντως σε σχεση με την ηλικια σου, οσο εχω διαβασει ως τωρα συνηθως ξεκινα πολυ νωριτερα η αραιωση γυναικειου τυπου.
 

Vasso N

New Member
Αυτοι ειναι τυποι γυναικειας αλωπεκιας μονο; Ναι σε σχεση με αλλα περιστατικα, ξεκινησε αργα. Ομως εχω δει, λιγοτερες περιπτωσεις, και σε τετοιες ηλικιες να ξεκινα. Οι ατιμες οι ορμονες...
 

Denvi

Well-Known Member
Σε ευχαριστω για τη συμπαρασταση. Τετοιες θετικες σκεψεις μου περνανε απο το μυαλο για λιγο,μετα φευγουν ομως, οπως ηρθαν. Με εχει καταβαλει ολο αυτο.
Επισης να σου πω οτι ειμαι 48. Τωρα καποιες κοπελες που ειναι πολυ νεοτερες και εχουν το ιδιο προβλημα, θα λενε, τι λεει αυτη! Ομως δε γερασα ακομα γμτ!
Η μεταμοσχευση δεν παιζει. Τα οικονομικα ειναι στενα, οπως και για τους περισσοτερους.
Το δικο σου θεμα ποιο ειναι αν επιτρεπεται;
Ενταξει, δε χρειαζεται να συζηταμε το ηλικιακο, ειναι αστειο, εννοειται οτι καποιος νεοτερος θα σκεφτει ετσι και δικαιολογημενα, αφου δεν ξερει ακομα οτι τα χρονια περνανε σα νερο. 48 εισαι νεότατη για να χανεις τα μαλλια σου! Μονο ενας παππουκας/μια γιαγιακα ανημπορη σε μια καρεκλα ολη μερα δε θα νοιαζοταν. Κι αυτοι, επειδη δεν εχουν το κουραγιο. Ολοι οι υπολοιποι το φερουμε βαρέως. Αδικο πολυ, αλλά πρεπει να το διαχειριστουμε με δυναμη και αισιοδοξία.
Λοιπον, εψαξα λιγο σε άλλα νηματα, Ξεκίνα αν μπορεις με μια τριχοσκοπηση που δινει πληρεις μετρησεις και δειξε εδω τα αποτελέσματα, ή αν εχεις του τριχογράμματος πιο αμεσα. Αλλά η τριχοσκοπηση ειναι πιο πληρης. Γραψε ακριβως τι συστατικα περιλαμβανει η θεραπεια που κανεις, πόσο καιρο την κάνεις. Αν εχεις τη διαθεση, ανεβασε φωτο που να αναδεικνυουν επαρκως το προβλημα, κρυβοντας αν θες τα χαρακτηριστικα σου. Θα σε βοηθησουν σιγουρα οι πιο διαβασμένοι.
Για το δικο μου θεμα θα σου στειλω μνμ για να μην επαναλαμβανομαι στο δικο σου νημα
 

Denvi

Well-Known Member
Αυτοι ειναι τυποι γυναικειας αλωπεκιας μονο; Ναι σε σχεση με αλλα περιστατικα, ξεκινησε αργα. Ομως εχω δει, λιγοτερες περιπτωσεις, και σε τετοιες ηλικιες να ξεκινα. Οι ατιμες οι ορμονες...
Νομιζω πως οχι, αφορουν και αντρες και γυναικες.
Η εμμηνοπαυση παιζει ρολο και βεβαια αν εχεις καποιο συγκεκριμενο ορμονικο θεμα που συνδεεται. Φανταζομαι σιδηρο και θυρεοειδη εισαι ενταξει ε? Επισης, ολοι μιλανε για σημαντικη επιδραση του στρες. Εχεις δοκιμασει τοππικ εσυ ή δεν εχει νοημα λογω του pattern?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Vasso N

New Member
Η θεραπεια που κανω τωρα περιλαμβανει butavate scalp- frezyderm hair force lotion.
Μου εδωσαν κατι βιταμινες και ενα σαμπουαν, μια ακριβη σειρα, δεν την πηρα. Παιρνω καποιες αλλες εδω και μια βδομαδα.
Τη θεραπεια την ξεκινησα πριν ενα διμηνο. Δε βλεπω φως ομως. Η φαγουρα και η τριχοπτωση συνεχιζουν και προστεθηκε και ο πονος-τσουξιμο-καψιμο-μυρμηγκιασμα, στο δερμα.
Δεν μπορω να το εξηγησω το τελευταιο. Ειναι καινουργιο αποκτημα και με εχει θορυβησει. Παλαιοτερα ειχα ενα πονο στις ριζες, σαν να πας να τα ξεριζωσεις. Αυτον τον πονο ομως τον νιωθω πιο βαθυ.
Θυρεοειδη τον ξεσκονισα, δεν υπαρχει θεμα. Μονιμως εχω ελλειψη-ανεπαρκεια απο D. Με τον σιδηρο εχω θεμα γιατι με πειραξε στο εντερο και τον σταματησα. Δεν ξερω αν πρεπει να κανω κατι αλλο.
 
Καλησπέρα και απο μένα! Απο προσωπική εμπειρία μεχρι στιγμής εχω δοκιμάσει αντιανδρογονα, βιταμίνες, βιοτινη, ω3, δαφνελαιο, neoptide και cg210. Απο ολα αυτα δεν ειδα διαφορά απο τιποτα εκτος απο το cg210 το οποιο πραγματικα μου μηδενισε θεαματικα την τριχόπτωση σε σημειο που αγχώθηκα οτι κατι δεν παει καλα! Παρ ολα αυτά μετα απο χρηση 2 3 μηνων αν θυμαμαι καλά αισθάνθηκα οτι ενω το μαλλι δεν έπεφτε σα να ειχε ατονισει και αραιώσει. Μετα απο σχόλια που διαφασα στο φορουμ για το cg210 απο ατομα που παρατηρησαν ακριβως το ιδιο φοβηθηκα και το σταμάτησα. Τωρα δοκιμαζω μια μηχανη μασαζ που αναφερουν καποια μελη στο φορουμ οτι τους σταματησε την τριχοπτωση αλλα ακομα δεν εχω δει καποιο αποτελεσμα, αν αλλάξει κατι θα ενημερωσω. Να σημειωσω οτι εχω ανδρογενετικου τυπου αλωπεκια. Δυστυχώς λυση δεν εχω βρει και γω ακομα για το θεμα μου αλλα σου αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία απο θεραπείες κατα βάση αποτυχημένες για να ξερεις τι να περιμένεις πανω κάτω αν σκοπευες να τις δοκιμάσεις και να μη χανεις το χρονο σου
 

Vasso N

New Member
Φοβερο. Θα με στειλει στον ψυχιατρο στο τελος. Εγω εδω και δυο μηνες κανω για πολλοστη φορα τη θεραπεια με μινοξιδιλη και κορτιζονη, αλλα δε βλεπω προκοπη. Βαρεθηκα και απογοητευτηκα τοσα χρονια...Δεν ξερω τι να περιμενω, αυτο με τρομαζει.
 

Vasso N

New Member
Εσυ ποσο καιρο παλευεις μ' αυτο; Εγω μια 5ετια. Και φυσικα, ουτε λογος απο τους ασχετους δερματολογους για το τι ακριβως εχω.
 
Εγω ειμαι 36 απο τα 20 και μετα άρχισα να βλεπω διαφορα στην ποιοτητα της τριχας και απ τα 25 η τριχοπτωση εγινε πιο εντονη. Πηγα σε δερματολογο μου διεγνωσε ανδρογεννητικου τυπου αλωπεκια και μου χορήγησε αντιανδρογονα και κατι βιταμινες σαμπουαν κτλ. Αποτελεσμα 0! Απο κει και περα δοκιμασα διαφορα εναλλακτικά οπως αυτα που ανέφερα παραπανω. Μινοξιδιλη δεν εχω δοκιμασει ποτε εχω ενα φοβο και μια αρνηση με το θεμα! Τελευταία η τριχοπτωση ειναι δραμα πονάει το δερμα του κεφαλιου μου και εχω εναποθέσει ολες τις ελπιδες μου σ αυτη τη μηχανη μασαζ. Αντε να δουμε τι θ δούμε αν και εχω αρχισει να απογοητευομαι. Σε καταλαβαίνω απόλυτα όσον αφορά το στες που περνάς ας προσπαθησουμε να μη μας παίρνει απο κατω!
 
Πιστεύω ότι αν το θεμα ειναι κληρονομικό οπως σε μενα πρεπει να εστιασουμε στην καταπολέμηση της τριχόπτωσης δηλ. στη συντήρηση των υπαρχοντων και να μην ελπιζουμε σε πολλα πολλα για επανεκφυση αλλα τουλάχιστον να μην χειροτερεψει το πραγμα. Εγω γι αυτο κολλησα τωρα με τη μηχανη μασαζ γιατι ολα σχεδον τα ατομα που τη δοκιμασαν μεσα στο φορουμ ειχαν πολυ καλα αποτελέσματα στην τριχοπτωση. Αν δουλεψει και σε μενα θα σε ενημερώσω άμεσα εξαλλου μονο 10e κανει. Ισως κατι κανω λαθος και δεν εχω δει ακομα αποτελέσματα θα δοκιμασω ολους τους πιθανούς τροπους χρησης και θα σου πω!
 

Vasso N

New Member
Εγω ειμαι 48. Εδω και πεντε χρονια που ανακαλυψα οτι κατι συμβαινει, τρεχω στους γιατρους. Μηδεν αποτελεσμα. Τα τελευταια δυο χρονια γινεται επιθετικη η τριχοπτωση οπου πλεον ειναι και φανερη η αραιωση. Μου παιρναει απο το μυαλο, μηπως ειναι ορμονικο το θεμα, γιατι μου ξεκινησε αργα η τριχοπτωση. Φυσικα και οι ορμονες, με ετησιο ελεγχο, εχουν παρει τον κατηφορο. Δεν ξερω, υποθεσεις κανω. Επισης εγινε τρομερα ξηρο το μαλλι μου, δεν μου κανει δουλεια καμμια μασκα πλεον.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Εύχομαι μέσα στα επόμενα χρόνια και σύντομα, να κυκλοφορήσουν τοπικά αντιανδρογόνα με αποτελεσματικότητα που να πλησιάζει τη φιναστερίδη, για να μπορείτε να τα χρησιμοποιείτε και εσείς οι γυναίκες.
Υπάρχει έντονη κινητικότητα πάντως τα τελευταία χρόνια από πολλές εταιρίες που έχουν πιάσει ζεστά το θέμα, ας ελπίσουμε για το καλό όλων μας.
 
Μπλουζα