Γυναικεία μεταμόσχευση

Denvi

Well-Known Member
Καλησπερα σε όλους,
Ειμαι νεα στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια περιπτωση γυναικειας μεταμοσχευσης, γιατι μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κατι, παρ'οτι εχω διαβασει αρκετα ως τωρα.
Αν οντως δεν υπαρχουν στην παρεα, μπορω να εχω προτασεις κλινικων/γιατρων στη Θεσσαλονικη απο καποιους που ισως μπορουν να συμβουλευσουν καπως?
Σε μια κλιμακα που τσεκαρα στο google εγω ειμαι μαλλον ΙΙ-2 ή 3 και η άλλη περιπτωση που ενδιαφερεται πιο αμεσα 3 ή advanced.
Δεν εχουμε κανει καποια αξιοσημειωτη θεραπεία.
Εγω επισκεφτηκα προσφατα δερματολογο με ενα ασχημο τριχοριζογραμμα (απο το φορουμ εμαθα γι'αυτην την εξεταση) και μου προτεινε να στειλουμε υλικο για εξεταση dna στη φαγκρον.
Ευχαριστω εκ των προτερων, ελπιζω να θετω σωστα το ζητημα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλησπερα ,καλωσηρθες στο φορουμ.Θες να ανεβασεις φωτογραφιες να δουμε τι αντιμετωπιζεις ;
 

Denvi

Well-Known Member
Σ'ευχαριστω, καλως σας βρηκα και ευχαριστουμε για τις πολυτιμες πληροφορίες! Ναι, βεβαια, θα σας ανεβασω τη δικη μου περιπτωση αργοτερα σημερα και την αλλη περιπτωση οταν συναντηθω.
 

Denvi

Well-Known Member
Μιας και μου απαντησες, εχω κανει κατά λαθος 2 φορες δημοσιευση, μηπως καλυτερα να σβησω τη μια ή καπως να την απενεργοποιησω? Το θεμα μου ειναι το ιδιο ουσιαστικα, απλα το εχω θεσει διαφορετικα γιατι νομιζα οτι η πρωτη δημοσιευση (η παρουσα) δεν ανεβηκε και εγραψα κατι εκ νεου.
 

Denvi

Well-Known Member
Δεν χρειαζεται να διαγραψεις κατι,αυτο ειναι το δικο σου νημα!

Εχω κανει δυο, και αν αρχισουν να μου απαντανε και στο αλλο (που βρισκεται κ κατω απο τη σωστη κατηγορια) θα επαναλαμβανομαι και το ιδιο κ οι υπολοιποι συμμετεχοντες. Anyway, θα συνεχισω εδω μη σας παιδευω ΚΑΙ με αυτο το θεμα.
 

Denvi

Well-Known Member
Στην 3η φωτο εχω φερει τα μαλλια μπροστα, φαινεται το πισω μερος
 

Συνημμένα

  • 20211216_235315.jpg
    20211216_235315.jpg
    790 KB · Προβολές: 193
  • 20211216_235256.jpg
    20211216_235256.jpg
    837.6 KB · Προβολές: 196
  • 20211216_235108.jpg
    20211216_235108.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 176

Flag17

Well-Known Member
Καλησπερα σε όλους,
Ειμαι νεα στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια περιπτωση γυναικειας μεταμοσχευσης, γιατι μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κατι, παρ'οτι εχω διαβασει αρκετα ως τωρα.
Αν οντως δεν υπαρχουν στην παρεα, μπορω να εχω προτασεις κλινικων/γιατρων στη Θεσσαλονικη απο καποιους που ισως μπορουν να συμβουλευσουν καπως?
Σε μια κλιμακα που τσεκαρα στο google εγω ειμαι μαλλον ΙΙ-2 ή 3 και η άλλη περιπτωση που ενδιαφερεται πιο αμεσα 3 ή advanced.
Δεν εχουμε κανει καποια αξιοσημειωτη θεραπεία.
Εγω επισκεφτηκα προσφατα δερματολογο με ενα ασχημο τριχοριζογραμμα (απο το φορουμ εμαθα γι'αυτην την εξεταση) και μου προτεινε να στειλουμε υλικο για εξεταση dna στη φαγκρον.
Ευχαριστω εκ των προτερων, ελπιζω να θετω σωστα το ζητημα.
Καλησπέρα, έχεις τσεκάρει το σίδηρο σου ; η μινοξιδιλη ίσως σε βοηθούσε. Πριν πόσο καιρό παρατήρησες την αραίωση. Έγινε κάτι σημαντικό στην ζωή σου αυτή την περίοδο;
 

chris1908

Member
Καλησπέρα, καλό θα ήταν να κάνεις εξετάσεις για αβιταμίνωση, μπορεί να σου λείπει Ε η σίδηρος σε ήπια κατάσταση θα σε βοηθούσε βιοτίνη μινοξ και δαφνέλαιο πριν πας στην λογική της μμ. Πρώτα να κοιτάξεις την περίπτωση θεραπείας και σε δεύτερο στάδιο κοιτάς και την μμ.
 

Denvi

Well-Known Member
Απο οσα εχω διαβασει μεσω του φορουμ κ στο ιντερνετ γενικοτερα ειμαι πεπεισμενη οτι εχω ΑΓΑ, 1ον λογω κληρονομικοτητας, 2ον γιατι ειχα επισκεφτει εναν δερματολογο στο αφροδισιων θεσσαλονικης οταν ημουν 21 (τωρα ειμαι 38) κ μου ειπε αυτο, 3ον γιατι ομοιαζω στις φωτο των κλιμακων πχ. ludvig. Σιδηρο παιρνω τωρα γιατι ηταν χαμηλος, αλλα επανηλθε σε 1 μηνα περιπου. Μινοξ ειχα βαλει τοτε στα 21 για πολυ μικρο διαστημα, ισως 3 μηνες, αλλα θυμαμαι οτι κατι μου προκαλεσε κ τη σταματησα, μαλλον ξεφλουδισμα/φαγουρα/ερεθισμο αν θυμαμαι καλα. Ενα μικρο κενο στο μπροστα μερος ειχα παντοτε, απο το Λυκειο θυμαμαι, αλλα μου ηταν σχεδον αδιαφορο σαν εικονα. Στα 32 παρατηρησα λεπτυνση μετα απο πολυ εντονο στρες, μετα το τελος του θηλασμου (1 εγκυμοσυνη) στα 36 πιο εντονη αραιωση και τωρα, μετα επισης απο μια καπως στρεσογονα περιοδο εχει ξεφυγει το πραγμα. Εχω κανει ορμονικες, αλλα δεν τις εχω δειξει ακομη, βεβαια νομιζω ειναι οκ τα επιπεδα που βλεπω. Μου προτειναν τεστ dna στη φαγκρον. Αξιζει τα λεφτα? 250
Ειμαι λιγο κατα των φαρμακων, παρ'οτι αναγνωριζω οτι πχ η μινοξιδιλη φαινεται να εχει συντηρησει πολυ κοσμο.
 

Denvi

Well-Known Member
Καλησπέρα, καλό θα ήταν να κάνεις εξετάσεις για αβιταμίνωση, μπορεί να σου λείπει Ε η σίδηρος σε ήπια κατάσταση θα σε βοηθούσε βιοτίνη μινοξ και δαφνέλαιο πριν πας στην λογική της μμ. Πρώτα να κοιτάξεις την περίπτωση θεραπείας και σε δεύτερο στάδιο κοιτάς και την μμ.

Βιοτίνη ως συμπληρωμα, μινοξ κ δαφνελαιο τοπικα? Ισχυει οτι μπορω να παρω 5% μινοξ ή ειναι πολυ? Εχω μπερδευτει ως προς αυτο. Χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

chris1908

Member
Βιοτίνη ως συμπληρωμα, μινοξ κ δαφνελαιο τοπικα? Ισχυει οτι μπορω να παρω 5% μινοξ ή ειναι πολυ? Εχω μπερδευτει ως προς αυτο. Χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
Βιοτίνη ως συμπλήρωμα διατροφής, δαφνέλαιο μια φορά την εβδομάδα με μασάζ σε όλο το κεφάλι και το αφήνεις τουλάχιστον μια ώρα πριν λουστείς, μινοξ 5% αφρό η σπρέυ δυο φορές την ημέρα για τέσσερις ώρες το αφήνεις αφού το εφαρμόσεις με ελαφρύ μασάζ για να πάει δέρμα όχι τρίχα.
 

Denvi

Well-Known Member
Βιοτίνη ως συμπλήρωμα διατροφής, δαφνέλαιο μια φορά την εβδομάδα με μασάζ σε όλο το κεφάλι και το αφήνεις τουλάχιστον μια ώρα πριν λουστείς, μινοξ 5% αφρό η σπρέυ δυο φορές την ημέρα για τέσσερις ώρες το αφήνεις αφού το εφαρμόσεις με ελαφρύ μασάζ για να πάει δέρμα όχι τρίχα.

Και εννοεις λουζομαι δις, δλδ μετα το 4ωρο? Γιατι δε βγαινουν οι ωρες
 

chris1908

Member
Και εννοεις λουζομαι δις, δλδ μετα το 4ωρο? Γιατι δε βγαινουν οι ωρες
Για να το εξηγήσω λοιπόν το δαφνέλαιο το κάνεις εφαρμογή μια φορά την εβδομάδα το αφήνεις μια ώρα και λούζεσαι, την μινοξ την βάζεις δυο φορές την ημέρα και την αφήνεις πάνω στο κεφάλι 4 ώρες, συνεπώς εφαρμόζεις αφήνεις 4 ώρες λούζεσαι αν θέλεις και μόλις στεγνώσουν ξανα εφαρμόζεις και αφήνεις πάλι 4 ώρες. Δεν είναι πολύπλοκο πολύ απλό είναι. η μέρα έχεις 24 ώρες και η εφαρμογή θέλει μάξ 8 ώρες.....
 

Denvi

Well-Known Member
Αστειευτηκα με το "δε βγαινουν οι ωρες", με συγχωρεις, δεν καταλαβα οτι μπορει να ακουστηκε αλλιως, απλα δεν ξερω πως ειναι ενα 8ωρο με μινοξ στο κεφαλι κ κατα ποσον νιωθεις οκ να βγεις κτλ, πχ αν φαινονται λαδωμενα, ποσο θελει για να στεγνωσει κτλ. Σκεφτηκα οτι 8 ωρες δεν ειναι καν ο ελευθερος χρονος μου
 

chris1908

Member
Αστειευτηκα με το "δε βγαινουν οι ωρες", με συγχωρεις, δεν καταλαβα οτι μπορει να ακουστηκε αλλιως, απλα δεν ξερω πως ειναι ενα 8ωρο με μινοξ στο κεφαλι κ κατα ποσον νιωθεις οκ να βγεις κτλ, πχ αν φαινονται λαδωμενα, ποσο θελει για να στεγνωσει κτλ. Σκεφτηκα οτι 8 ωρες δεν ειναι καν ο ελευθερος χρονος μου
Εντάξει κανένα θέμα δεν το πήρα στραβά, κοίταξε μπορείς να το αφήνεις και λιγότερο, απλά ναι μπορεί να φαίνονται λίγο λαδωμένα και θαμπά αλλά είναι αναγκαίο κακό..... αλλά κανονικά κυκλοφορείς σαν wet look.... ") είναι σίγουρο πως σε κάθε εξέταση που θα δείξει πιθανή ΑΓΑ σίγουρα θα σου πει ο γιατρός για μινοξ σε πρώτη φάση.
 

chris1908

Member
τις έχεις μάθει απ έξω τις οδηγίες ;)
Το τροπάρι σου εσύ....αχαχαχα τι να πεις η επιστήμη σηκώνει τα χέρια.....άσε δε που ο τρόπος που γράφεις μου θυμίζει κάτι συγκεκριμένο.....αχαχαχα..... μην τα ξεχνάμε και αυτά κάτι τέτοια λέγατε ομαδικός....ξέρεις κάποια άλλη εφαρμογή που μας διαφεύγει?? γράψτην να συμβάλλεις στο πρόβλημα της κοπέλας
 

Aldo

Well-Known Member
Πήγαινε μια στο νήμα της Dhi , το πρόσφατο μπας και θυμηθείς κι αλλα.

Το δαφνέλαιο ήταν το the gold standard, τι άλλο χρειάζεσαι;
 
Μπλουζα