Γυμναστηριο

gianniskritikos2

Active Member
ποσο ποσοστο λιπους εχεις περιπου και ποσο θες να φτασεις?


πες μου και αν εχεις θεμα με τα μαλλια σου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Serifis

Active Member
Δεν ξέρω να σου μιλήσω με νούμερα, γιατί δεν έχω μετρηθεί πρόσφατα, αυτό που θέλω ουσιαστικά είναι να χάσω λίπος από τις λιποαποθήκες μου(κοιλιά περιφέρεια, που είναι δύσκολα σημεία), αλλά γενικώς δεν έχω βάλει κάποιο νούμερο στόχο. Όσο αφορά τα μαλλιά μου, κλασσικά αα, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο από τα συμπληρώματα που έχω πάρει μέχρι στιγμής να μου έχει κάνει κάτι αρνητικό, γενικώς έχω παρατηρήσει πως όταν βρίσκω την φόρμα μου υπάρχει και μια σταθεροποίηση της τριχόπτωσης μου, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω και που οφείλεται αυτό.
 

gianniskritikos2

Active Member
δεν ξερω ποσο λιπος θες να χασεις αν εισαι κοντα σε αυτο που θες μην παρεις λιποδιαλυτες παρε καμια αργινινη που κανει καλο και στο μαλλι αυξησε ποσοτιτες προτεινης μειωσε υδατανθρακων και κανε εντωνη πρωπονιση με μικρα διαλυματα αν εχεις καιρο να κανεις κυλιακους κανε κυλιακους δεν χανεις λιπος απλα θα σφηξει η κυλια και θα φενεται σαν να εχεις πολυ λιγοτερο λιπος χωρις να το χασεις... τωρα αν εχεις πολυ λιπος τοτε δεν ξερω..
 

Serifis

Active Member
Γύρω στο 4-5% θέλω να χάσω(κάπου εκεί αν υπολογίζω καλά), απλά σκέφτηκα πως μέσω της 'εύκολης' οδού κερδίσω κανα-δυο μήνες. Όπως καταλαβαίνεις 4-5% δεν είναι λίγο οπότε θέλω 3-4 μήνες τουλάχιστον, άμα το πάω old school...
 

Turbobox

New Member
Αδερφέ, δες τι θα κάνεις εφόσον θέλεις να στεγνώσεις.
Πρώτον θα φτιάξεις την διατροφή σου να τρως στεγνά: τόνους, αυγά, βρώμη, κοτόπουλο, ρύζι κλπ, είναι και το πιο βασικό κομμάτι αυτό.
Δεύτερον θα κάνεις το πρωί νηστικός αερόβιο. (μέγιστη καύση λίπους αυτή την ώρα)
Εφόσον τα τηρείς αυτά μετά από ένα περίπου μήνα θα αρχίσει ο οργανισμός σου να κολλάει, θα χάνει δηλαδή δυσκολότερα. Τότε θα πάρεις κι έναν λιποδιαλύτη, (δεν παθαίνεις τίποτα μη φοβάσαι) και θα συνεχίσεις παράλληλα αυτά που έκανες. Τώρα αν μπορείς και βάλεις και βάρη μέσα στο πρόγραμμα σου θα είσαι super. Σε 2-3 μηνάκια τηρώντας αυτά θα έχεις κάνει ωραία δουλειά.
 

Serifis

Active Member
Φίλε Turbobox καλησπέρα, όλα αυτά που λες περί διατροφής τα γνωρίζω γιατί και εγώ παλιότερα ασχολιόμουν πιο σοβαρά(τώρα λόγω τραυματισμού και φόρτου εργασίας ξέκοψα), αλλά πάντα είχα ένα θέμα όταν κόλλαγε ο οργανισμός στο να χάσει τα τελευταία κιλά. Σε ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές(άσχετα αν τις ήξερα), αλλά αυτό που μου είπες για το πότε να ξεκινήσω τον λιποδιαλύτη δεν το είχα σκεφτεί. Βέβαια σκέφτομαι να κάνω κάποιες εξετάσεις πιο πριν για να είμαι καλυμένος, το θέμα είναι σε τι είδους γιατρό αλλά και τι είδους εξετάσεις...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
http://www.hairloss-research.org/UpdateCreatine10-09.html

Oral creatine supplementation apparently raises DHT according to this study. This strongly implies that creatine *by itself,* could exacerbate hair loss in both genders.

Don’t run away from creatine just yet though. It has well established benefits for strength training, athletic performance, cognition, sarcopenia, cardiac function, dystrophies and depression.

What remains unclear is whether these DHT elevating effects would still hold in the presence of pharmaceutical or plant based anti-androgenic compounds (ie Critical Extract of Saw Palmetto, Finasteride, Super Bio-Curcumin, Theaflavins, Soy Isoflavones , Flax Lignans, Coconut Oil, etc) that have been shown to lower dht and and/or inhibit its binding to receptor sites.

Many on our hair loss treatment protocols in various forms have concurrently used oral creatine for health/athletic reasons, (we deal with A LOT of bodybuilders) and none to our knowledge have complained of excessive shedding as a result. In fact, there are several treatment compounds in the patent registry that use creatine in topical formulations, which may suggest differential effects on serum dht levels and hair follicle impact.

Having said that, if you are a creatine user and feel like you’re fighting a losing battle against hair loss, stop it for awhile, and see what happens. If you are a creatine user who is successfully dealing with hair loss via whatever anti-androgenic/anti-inflammatory means, then you are likely countering its apparent mild androgenic effects and given its multitude of health benefits, there is no reason to stop.


Clin J Sport Med. 2009 Sep; 19(5):399-404

Three weeks of creatine monohydrate supplementation affects
dihydrotestosterone to testosterone ratio in college-aged rugby players.

Van der Merwe J, Brooks NE, Myburgh KH

Department of Physiological Sciences, Stellenbosch University, Stellenbosch, South Africa.

OBJECTIVE: This study investigated resting concentrations of selected androgens after 3 weeks of creatine supplementation in male rugby players. It was hypothesized that the ratio of dihydrotestosterone (DHT, a biologically more active androgen) to testosterone (T) would change with creatine supplementation.

DESIGN: Double-blind placebo-controlled crossover study with a 6-week washout period.

SETTING: Rugby Institute in South Africa.

PARTICIPANTS: College-aged rugby players (n = 20) volunteered for the study, which took place during the competitive season.

INTERVENTIONS: Subjects loaded with creatine (25 g/day creatine with 25 g/day glucose) or placebo (50 g/day glucose) for 7 days followed by 14 days of maintenance (5 g/day creatine with 25 g/day glucose or 30 g/day glucose placebo).

MAIN OUTCOME MEASURES: Serum T and DHT were measured and ratio calculated at baseline and after 7 days and 21 days of creatine supplementation (or placebo). Body composition measurements were taken at each time point.

RESULTS: After 7 days of creatine loading, or a further 14 days of creatine maintenance dose, serum T levels did not change. However, levels of DHT increased by 56% after 7 days of creatine loading and remained 40% above baseline after 14 days maintenance (P < 0.001). The ratio of DHT:T also increased by 36% after 7 days creatine supplementation and remained elevated by 22% after the maintenance dose (P < 0.01).

CONCLUSIONS: Creatine supplementation may, in part, act through an increased rate of conversion of T to DHT. Further investigation is warranted as a result of the high frequency of individuals using creatine supplementation and the long-term safety of alterations in circulating androgen composition.

STATEMENT OF CLINICAL RELEVANCE: Although creatine is a widely used ergogenic aid, the mechanisms of action are incompletely understood, particularly in relation to dihydrotestosterone, and therefore the long-term clinical safety cannot be guaranteed.
 

tropheus

Well-Known Member
Πάντως kapa τόσα χρόνια δεν έχω συναντήσει ούτε έναν σε κανένα γυμναστήριο που να έχει παραπονεθεί ότι άρχισε να χάνει μαλλάκια από κρεατίνη.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
tropheus είπε:
Πάντως kapa τόσα χρόνια δεν έχω συναντήσει ούτε έναν σε κανένα γυμναστήριο που να έχει παραπονεθεί ότι άρχισε να χάνει μαλλάκια από κρεατίνη.

και εγω δεν το πιστευω.
μαλιστα η τοπικη κρεατινη υπαρχει περιπτωση να δινει και regrowth
 

mimis giova

Active Member
εμπειρια δικια μ...το διαστιμα π επερνα πρωτεινη που ειχε κ κρεατινη μεσα..κανενα 3μηνο...το μαλι στα καλητερα του..α κ με εβλεπε κ ο ηλιοσ τουλαχιστον ενα 8ωρο την μερα..δουλευα πρωι σε μπιτσ μπαρ..το λεω κ για τον ηλιο γιατι εχει αναφερθει.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
mimis giova είπε:
εμπειρια δικια μ...το διαστιμα π επερνα πρωτεινη που ειχε κ κρεατινη μεσα..κανενα 3μηνο...το μαλι στα καλητερα του..α κ με εβλεπε κ ο ηλιοσ τουλαχιστον ενα 8ωρο την μερα..δουλευα πρωι σε μπιτσ μπαρ..το λεω κ για τον ηλιο γιατι εχει αναφερθει.

δυο στα δυο βελτιωση στο μαλλι με συμπληρωμα http://www.hairlossgr.com/forum/thread-7815-page-2.html
απο οτι φαινεται τα αμινοξεα μιας πρωτεινης ισως και καποιες βιταμινες μαζι δεν περνανε στο ντουκου στο μαλλι
 

Συνημμένα

  • images.jpg
    images.jpg
    4.3 KB · Προβολές: 197

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
mimis giova είπε:
εμπειρια δικια μ...το διαστιμα π επερνα πρωτεινη που ειχε κ κρεατινη μεσα..κανενα 3μηνο...το μαλι στα καλητερα του..α κ με εβλεπε κ ο ηλιοσ τουλαχιστον ενα 8ωρο την μερα..δουλευα πρωι σε μπιτσ μπαρ..το λεω κ για τον ηλιο γιατι εχει αναφερθει.

δυο στα δυο βελτιωση στο μαλλι με συμπληρωμα http://www.hairlossgr.com/forum/thread-7815-page-2.html
απο οτι φαινεται τα αμινοξεα μιας πρωτεινης ισως και καποιες βιταμινες μαζι δεν περνανε στο ντουκου στο μαλλι

Count Dooku, xa xa xa
 

edyuser1

Active Member
παιδια και εγω αρχισα κρεατινη εδω και κανα 2 μηνο και δεν παρατηρησα κατι κακο στα μαλλια. τωρα εχω στα χερια μου το animal rage σημερα θα παρω την πρωτη δοση. κανει δουλεια αυτο? ειναι για πριν την προπονηση ξερουμε αν επηρεαζει τιποτα τα μαλλια?
 

tropheus

Well-Known Member
edyuser1 είπε:
τωρα εχω στα χερια μου το animal rage σημερα θα παρω την πρωτη δοση. κανει δουλεια αυτο? ειναι για πριν την προπονηση ξερουμε αν επηρεαζει τιποτα τα μαλλια?

Όχι δεν επηρεάζει τα μαλλάκια. Αμφιβάλλω όμως αν έχει να σου δώσει κάτι για την προπόνηση ...
 

panoslydios

New Member
ασχετο αλλα θα ηθελα γνωμες.
Αν εχω καταλαβει καλα ο ολος σκοπος για τη μυικη αναπτυξη
ειναι να μικροτραυματισεις το μυ,ωστε αργοτερα να επουλωθει και
και κατα το σταδιο αυτο να γινει δυνατοτερος ωστε να αποφυγει μια
μελλουσα παρομοια κατασταση κινδυνου(=βαρη που τον πιεζουν και τον τραυματιζουν).

Αν ο σκοπος ειναι αυτος,τοτε χρειαζομαστε:

a) μια εκρηκτικη θετικη κινηση,που θα σπασει τα ινοβαστα στο μυ,
δημιουργωντας νεο χωρο για αλλα ινοβλαστα=μυικη αναπτυξη .

β)μια ελεγχομενη αργη αρνητικη κινηση,με σκοπο τον επιπλεον τραυματισμο στην ηδη ''σπασμενη περιοχη''.

Εγω ακολουθω το pattern - 3-9-3-9

Δηλαδη,3 επαναληψεις με μεγαλο βαρος που να χρειαζεται εκρηξη και ενταση για να βγαλεις την ασκηση.
Και 9 επαναληψεις με ενα ελεγχομενο βαρος.

Η 5-10-5-10 αναλογα με την ασκηση.
Τεσπα,μικρη σημασια εχουν αυτα,μιας και καλυτερα θα ηταν να αποκτησουμε τον
ελεγχο του δικου μας σωματος,αυτη την ελευθερια κινησης πρωτα.
Και μετα βγαζει νοημα το να κινουμε αντικειμενα εξωτρικα του ευατου μας,που αναγκαστικα περιοριζουν την ελευθερια της κινησης.
Να ενα τελειο βιντεακι που το εξηγει αυτο.
Τελος παντων,παω να ετοιμαστω για yoga(first time:)let the blood flow freely!).

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=aLogFAbTlDI
 

weznem

Well-Known Member
γι αυτο ο bryce lee ηταν χιλιετιες μπροστα απο την εποχη του... γι αυτο πρεπει να ειναι ο στοχος μας να καταφερουμε να κανουμε οτι εκεινος..
 

Turbobox

New Member
Δε παίζει αυτό με τις 3 επαναλήψεις. Θέλει ζέσταμα ο μυς για να αποδώσει καλά.Είναι πολύ λίγες κι αν είναι να δουλέψουν μόνο στο τέλος των σετ. Π.χ να κάνεις 12-10-8 και μετά μια με 3. Άσε που μόνος να το κάνεις είναι επικίνδυνο για τραυματισμό, θέλει βοηθό (με την προϋπόθεση ότι όταν λέμε 3 εννοούμε στο max των κιλών που μπορείς να σηκώσεις, 4η δεν βγαίνει).
 

panoslydios

New Member
^^ Ρε συ ,οπως λες και στο τελος,ασφαλεια πρωτα απο ολα.
πχ τι κανω...παω στην κωπηλατικη μηχανη(αφου εχω κανει σχετικα sretching)
και βαζω 40-50 κιλα και κανω 4-5 επαναληψεις .Μετα βαζω 25 κιλα και κανω 10.
Και παλι το ιδιο. Παντα εκρηκτικη θετικη κινηση και μετα ελεγχομενη αρνητικη.

Ειμαι αρχαριος στα βαρη ,και ετσι θελω να μεινω. Δεν παω για σοβαρους μυες
αλλα για υποστηριξη και δυναμη στο μπασκετ και πανω απο ολα για καλυτερη συνδεση
του νευρικου συστηματος με τους σχετικους μυες και με την κινηση.
 
Μπλουζα