Γνώμη για μεταμόσχευση

ironman

New Member
Καλησπέρα σας,

Είμαι 31 ετών, η αραίωση έχει ξεκινήσει από τα 20 ενώ ο πατέρας μου είναι τελείως καραφλος NW7 εκείνος όμως από πολύ μικρότερη ηλικία. Εγώ κρατιέμαι καλά σχετικά με εκείνον, όμως τα τελευταία 3-4 χρόνια έχει χαθεί σχεδόν όλο το hairline και φαίνεται να προχωράει η κατάσταση πιο επιθετικά. Εφαρμόζω αφρό μινοξιδίλης τα τελευταία 2 χρόνια, 1 φορά την ημέρα το βράδυ όμως τα μαλλιά μου "λαδώνουν" πάρα πολύ με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το χρησιμοποιήσω περισσότερο. Δυστυχώς ενώ στην αρχή είχε αποτέλεσμα, πλέον βλέπω πως απλά ίσως ανακόπτει κάπως την τριχόπτωση.

Προσπάθησα να βγάλω κάποιες φωτογραφίες και θα ήθελα την συμβουλή σας καθώς έχω επισκεφθεί 2 κλινικές και μου έδωσαν 2 διαφορετικές προσεγίσεις. Η μία μου είπε ουσιαστικά να φτιάξει ένα πέταλο και να αφήσει τις τρίχες ως έχουν, ενώ στην δευτερη σχεδόν όλο το μπροστά κομμάτι να αποκατασταθεί (κάτι που βλέπω ορθότερο). Γενικότερα το κόστος φαίνεται να έχει ξεφύγει με τιμές κοντά στο 2,4 το graft, άρα μιλάμε για ένα κόστος κοντά στα 4500-6000 ευρώ.

Θα ήθελα την γνώμη σας για το πως να κινηθώ, σας ευχαριστώ!
 

Συνημμένα

  • 0-02-05-2ba8bc892db3b919991ec18be0db62d0d733902ef28302de869b53cbd5335fbe_27128f520b4.jpg
    0-02-05-2ba8bc892db3b919991ec18be0db62d0d733902ef28302de869b53cbd5335fbe_27128f520b4.jpg
    57 KB · Προβολές: 40
  • 0-02-05-9a65dcb3ecf2cfcebd4e5b078d446c8139dfb94be32bb066b7483105ff452a09_27128f4c28c.jpg
    0-02-05-9a65dcb3ecf2cfcebd4e5b078d446c8139dfb94be32bb066b7483105ff452a09_27128f4c28c.jpg
    71.5 KB · Προβολές: 40
  • 0-02-05-9fa55227fa500104ffcfba18c43ea204edf2e1ab76f999b76e279b629b13e584_27128f512e3.jpg
    0-02-05-9fa55227fa500104ffcfba18c43ea204edf2e1ab76f999b76e279b629b13e584_27128f512e3.jpg
    81.6 KB · Προβολές: 41
  • 0-02-05-637d09978d807405c9e4e3e9fce6f5869d6188501f6b52f908dfd651ed7c5f0a_27128fba77e.jpg
    0-02-05-637d09978d807405c9e4e3e9fce6f5869d6188501f6b52f908dfd651ed7c5f0a_27128fba77e.jpg
    100 KB · Προβολές: 42
  • 0-02-05-d0ec99bcc906ebd2c89e1303db0bc38ea9e2fe147b32ccb3711965b3653b0144_27128fb5aa8.jpg
    0-02-05-d0ec99bcc906ebd2c89e1303db0bc38ea9e2fe147b32ccb3711965b3653b0144_27128fb5aa8.jpg
    67.6 KB · Προβολές: 41
  • 0-02-05-d6df42ffb291b3b871410616b44ef85d60f50ea6029c4fc80bbdbff969766eec_27128f50e05.jpg
    0-02-05-d6df42ffb291b3b871410616b44ef85d60f50ea6029c4fc80bbdbff969766eec_27128f50e05.jpg
    48.4 KB · Προβολές: 39
  • 0-02-05-e17c164907416f71e60264b91be145f01b675bc05c01aefe8d65a8669b59958f_27128f510ca.jpg
    0-02-05-e17c164907416f71e60264b91be145f01b675bc05c01aefe8d65a8669b59958f_27128f510ca.jpg
    65.7 KB · Προβολές: 40

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chris34

Active Member
Καλησπέρα σας,

Είμαι 31 ετών, η αραίωση έχει ξεκινήσει από τα 20 ενώ ο πατέρας μου είναι τελείως καραφλος NW7 εκείνος όμως από πολύ μικρότερη ηλικία. Εγώ κρατιέμαι καλά σχετικά με εκείνον, όμως τα τελευταία 3-4 χρόνια έχει χαθεί σχεδόν όλο το hairline και φαίνεται να προχωράει η κατάσταση πιο επιθετικά. Εφαρμόζω αφρό μινοξιδίλης τα τελευταία 2 χρόνια, 1 φορά την ημέρα το βράδυ όμως τα μαλλιά μου "λαδώνουν" πάρα πολύ με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το χρησιμοποιήσω περισσότερο. Δυστυχώς ενώ στην αρχή είχε αποτέλεσμα, πλέον βλέπω πως απλά ίσως ανακόπτει κάπως την τριχόπτωση.

Προσπάθησα να βγάλω κάποιες φωτογραφίες και θα ήθελα την συμβουλή σας καθώς έχω επισκεφθεί 2 κλινικές και μου έδωσαν 2 διαφορετικές προσεγίσεις. Η μία μου είπε ουσιαστικά να φτιάξει ένα πέταλο και να αφήσει τις τρίχες ως έχουν, ενώ στην δευτερη σχεδόν όλο το μπροστά κομμάτι να αποκατασταθεί (κάτι που βλέπω ορθότερο). Γενικότερα το κόστος φαίνεται να έχει ξεφύγει με τιμές κοντά στο 2,4 το graft, άρα μιλάμε για ένα κόστος κοντά στα 4500-6000 ευρώ.

Θα ήθελα την γνώμη σας για το πως να κινηθώ, σας ευχαριστώ!

2,4€ το graft στην Ελλάδα;; για ποιο λόγο; τι περισσότερο θα σου προσφέρουν από δοκιμασμένες κλινικές που σου βγαίνει 1€ το μόσχευμα ας πούμε. Ελεύθερη αγορά είναι φυσικά και ο καθένας κοστολογεί τη δουλειά του όπως θέλει αλλά δεν σημαίνει ότι θα πάμε να τους τα ακουμπήσουμε. Κάνε καλύτερη έρευνα για κλινικές που μπορούν να σου δώσουν ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα με τιμές που είναι εντός πραγματικότητας.

Αρκετά καλά είσαι για 31 χρονών. Η αποκατάσταση είναι σχετικά εύκολη. Εφόσον έχεις κληρονομικότητα συνεχίζεις τις συντηρητικές θεραπείες μετά τη μεταμόσχευση για να κρατήσει το αποτέλεσμα χωρίς πολλές απώλειες τα επόμενα χρόνια.
 

JimKan1

Well-Known Member
2,4€ το graft στην Ελλάδα;; για ποιο λόγο; τι περισσότερο θα σου προσφέρουν από δοκιμασμένες κλινικές που σου βγαίνει 1€ το μόσχευμα ας πούμε. Ελεύθερη αγορά είναι φυσικά και ο καθένας κοστολογεί τη δουλειά του όπως θέλει αλλά δεν σημαίνει ότι θα πάμε να τους τα ακουμπήσουμε. Κάνε καλύτερη έρευνα για κλινικές που μπορούν να σου δώσουν ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα με τιμές που είναι εντός πραγματικότητας.

Αρκετά καλά είσαι για 31 χρονών. Η αποκατάσταση είναι σχετικά εύκολη. Εφόσον έχεις κληρονομικότητα συνεχίζεις τις συντηρητικές θεραπείες μετά τη μεταμόσχευση για να κρατήσει το αποτέλεσμα χωρίς πολλές απώλειες τα επόμενα χρόνια.
Προφανως την κλινικη του Αναστασακη εννοει, η διαφορα του οποιου με τις υπολοιπες κλινικες κυριως ειναι η καλυτερη διαχειρηση δοτριας και οι πιο soft hairlines χωρις τριτριχα που βλεπουμε απο αλλες εγχωριες του 1-1,5€. Οπως εχω πει στο παρελθον με λιγο παραπανω χρηματα πας Freitas και Ferreira αλλα τεσπα.

Καλησπέρα σας,

Είμαι 31 ετών, η αραίωση έχει ξεκινήσει από τα 20 ενώ ο πατέρας μου είναι τελείως καραφλος NW7 εκείνος όμως από πολύ μικρότερη ηλικία. Εγώ κρατιέμαι καλά σχετικά με εκείνον, όμως τα τελευταία 3-4 χρόνια έχει χαθεί σχεδόν όλο το hairline και φαίνεται να προχωράει η κατάσταση πιο επιθετικά. Εφαρμόζω αφρό μινοξιδίλης τα τελευταία 2 χρόνια, 1 φορά την ημέρα το βράδυ όμως τα μαλλιά μου "λαδώνουν" πάρα πολύ με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το χρησιμοποιήσω περισσότερο. Δυστυχώς ενώ στην αρχή είχε αποτέλεσμα, πλέον βλέπω πως απλά ίσως ανακόπτει κάπως την τριχόπτωση.

Προσπάθησα να βγάλω κάποιες φωτογραφίες και θα ήθελα την συμβουλή σας καθώς έχω επισκεφθεί 2 κλινικές και μου έδωσαν 2 διαφορετικές προσεγίσεις. Η μία μου είπε ουσιαστικά να φτιάξει ένα πέταλο και να αφήσει τις τρίχες ως έχουν, ενώ στην δευτερη σχεδόν όλο το μπροστά κομμάτι να αποκατασταθεί (κάτι που βλέπω ορθότερο). Γενικότερα το κόστος φαίνεται να έχει ξεφύγει με τιμές κοντά στο 2,4 το graft, άρα μιλάμε για ένα κόστος κοντά στα 4500-6000 ευρώ.

Θα ήθελα την γνώμη σας για το πως να κινηθώ, σας ευχαριστώ!
Φιλε απο πατεραδες δεν μπορεις να κρινεις, εμενα ολοι στο σοι μου ειναι NW2-NW3 εκτος απτον πατερα της μανας μου που ειναι NW6 και εγω πηρα απο αυτον και ημουν NW3 στα 26 μου πριν ξεκινησω φινα και κανω μμ ( που σημαινει οτι παω σιγουρα για NW5-NW6). Το κραουν σου φαινεται αρκετα αξιοπρεπες και μαλλον ειναι λιγο μινοξιδιλης αλλα μπροστα χωρις μμ δεν φτιαχνεται το θεμα, για καλο αποτελεσμα θες γυρω στα 2500-3000 αναλογα την προσεγγιση που θα κανεις, δες το νημα του panosch7 που εκανε προσφατα στον Αναστασακη και ειχατε παρομοιο προβλημα, εγω θα σου συνιστουσα πριν παρεις την οποιαδηποτα αποφαση να παρεις 6 μηνες φινα να δεις τι θα σου προσφερει και απο εκει και περα βλεπεις.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Εγώ πάλι βλέπω λίγο την δότρια σου φίλε μου αραιή απο τις φώτο!Δεν ξέρω αν φαίνεται έτσι ή αν είναι αλλιώς!
Η λύση Φίνα άμεσα και αποφάσισε μετά τις γιορτές τι θα κάνεις!Εμένα η φίνα μέσα σε 3 μήνες έδειξε αποτέλεσμα!
 

Chris34

Active Member
Προφανως την κλινικη του Αναστασακη εννοει, η διαφορα του οποιου με τις υπολοιπες κλινικες κυριως ειναι η καλυτερη διαχειρηση δοτριας και οι πιο soft hairlines χωρις τριτριχα που βλεπουμε απο αλλες εγχωριες του 1-1,5€. Οπως εχω πει στο παρελθον με λιγο παραπανω χρηματα πας Freitas και Ferreira αλλα τεσπα.

Δεν εχω λογο να υπερασπιστω η να μειωσω καποιον.. Για εμενα δεν ισχυουν αυτα. Απο οτι ξερω και στον Αναστασακη την περισσοτερη δουλεια την κανουν οι βοηθοι και οχι ο ιδιος. Οπως ειπες αν ειναι να δωσεις αυτα τα λεφτα υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες και ας εχεις και αναμονη για να μπεις.
 

JimKan1

Well-Known Member
Δεν εχω λογο να υπερασπιστω η να μειωσω καποιον.. Για εμενα δεν ισχυουν αυτα. Απο οτι ξερω και στον Αναστασακη την περισσοτερη δουλεια την κανουν οι βοηθοι και οχι ο ιδιος. Οπως ειπες αν ειναι να δωσεις αυτα τα λεφτα υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες και ας εχεις και αναμονη για να μπεις.

Τι εννοεις δεν ισχυουν αυτα; Σε τι αναφερεσαι; Αν εννοεις για τις hairline ριξε μια πιο κοντινη ματια στα περιστατικα τους που φτιαχνουν hairline και θα το διαπιστωσεις και ο ιδιος.

Οταν λεμε Αναστασακης, Βεκρης, Τυρκαλας κτλπ δεν εννοουμε τους ιδιους του γιατρους αλλα ολη την ομαδα που εχουν φτιαξει και της οποιας εχουν την εποπτια και την ευθυνη.
 

ironman

New Member
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και εγώ είχα ένα άγχος για τα πλαινά, η αλήθεια είναι ότι πίσω είναι καλύτερη η κατάσταση και στις δύο κλινικές που πήγα είπαν ότι είναι εντάξει αν και η τρίχα είναι λεπτή οπότε φαίνεται έτσι στο πλάι. Είμαι σίγουρος ότι θα χρειαστώ αγωγή μετά δεν έχω πρόβλημα με αυτό.

Αυτό που με προβλιματίζει είναι ότι ειδικά στο hairline είναι πιο δύσκολη η φυσικότητα και δεν ξέρω αν μπορώ να το ρισκάρω με φθηνότερες κλινικές. Φυσικά έχω διαβάσει πολύ στο forum και τελικά έχω μπερδευτεί αρκετά, θα πάω σε κάποιες ακόμα κλινικές στην Αθήνα για να δω γνώμες και τιμές.
 

dlazaros

Well-Known Member
Φίλε καλημέρα. Όπως σου είπε και ο Jim, ο μπαμπάς της μαμάς σου είναι πιο κοντά στο κεφάλι μας. Το να συζητάμε για τιμές και τεχνικές και για συγκριτικά μεταξύ τους είναι μια ωραία πλευρά του προβλήματος που σίγουρα θα πρέπει να επιλέψεις αλλά να δούμε και τα βασικά λίγο. Θεραπεία θέλεις να κάνεις? Είσαι σε φάση να κάνεις παιδάκια? Τι εμφάνιση θέλεις να έχεις αν έχεις αρκετά μαλλιά? Μακρυά, κοντά, πολύ κοντά fade? Απο τις φωτό νομίζω οτι έχεις οβάλ πρόσωπο και το σχήμα του κεφαλιού σου πάει και σε πολύ κοντό ιδιαίτερα αμα έχεις και γένια οπότε θα πρέπει να ενδιαφέρει η διαχείριση της δότριας πολύ και να μην τραυματιστούν τα υπάρχοντα ακόμα περισσότερο.
Το λάδωμα του κεφαλιού με την μινόξ λύνεται με τον αφρό οπότε δεν είναι θέμα. Όπως κατάλαβες υπάρχουν μερικά βήματα που έχεις πηδήξει πριν φτάσεις στην μεταμόσχευση και έχουμε δει περιπτώσεις να εξελίσονται δύσκολα όταν δεν τα υπολογίζουν όλα. Φαντάσου να κάνεις την καλύτερη μεταμόσχευση με την τελειότερη χερλαίν και σε 2-3 χρόνια να ανοίξουν τα σύνορα μεταξύ μεταμοσχευμένων και υπαρχόντων μαλλιών. Και αυτό δεν θα σταματήσει όταν ξέρουμε οτι έχεις προδιάθεση για πλήρης άδειασμα. Χωρίς θεραπεία τα σύνορα θα κατεβαίνουν συνέχεια και εσυ μπορεί να έχεις μια ακόμα μεταμόσχευση με την δότρια σου και δεν θα ξέρεις τι να πρώτοκλείσεις. Θα είναι το κεφάλι σαν εναν κουβά νερό με τρύπες που ποτέ δεν θα κλείσεις και κάποια στιγμή θα αδειάσει και θα μείνεις με μια εμφάνιση με μερικές τούφες εδω και εκεί.
 

ironman

New Member
Dlazaros σε ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι σε μια ηλικία που σε 3-4 χρόνια θα ήθελα να κάνω παιδιά, γνωρίζω τις πιθανές παρενέργειες της φιναστερίδης και γενικά σε ενδοκρινολόγους που έχω πάει δεν το συντείνουν. Αν έχετε κάποιο γιατρό που θα μπορούσα να κάνω εξετάσεις και να είναι εξιδεικευμένος σε αυτό θα το ήθελα σας πρόταση. Βάζω αφρό regaine αλλά τα "ενώνει" κάπως και δεν μπορώ να κυκλοφορήσω έτσι έξω, ιδανικά μετά την επέμβαση θα ήθελα να έχω μονο αγωγή σε χάπια.


Σχετικά με το styling θα ήθελα να είναι κοντά στο πλάι αλλά όχι fade, πάνω προφανώς χωρίς hairline δεν κάνω κανένα ιδιαίτερο styling, θα ήθελα μετά την μεταμόσχευση να έχει ένα σχετικό μάκρος ώστε να μπορώ να τα κάνω στο πλάι και να έχουν κάποια υφή, είναι και κάπως σπαστά όταν μακραίνουν οπότε δεν ξέρω πως θα είναι. Τα τελευταία χρόνια ότι και να βάλω στα μαλλιά μου φαίνεται πολύ το κρανίο και είναι χάλια οπότε τα αφήνω έτσι.

Σχετικά με την κληρονομικότητα, δυστυχώς από την πλευρά της μαμάς δεν ξέρουμε πολλά γιατί έφυγαν νωρίς.

Φυσικά με ενδιαφέρει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα αλλά σε λογική τιμή πάντα σε συνάρτηση με την αγορά, από value for money κλινικές ποιες θα προτείνατε;
 

montecristo

Well-Known Member
Οι περισσότερες κλινικές στην Ελλάδα κοντα στο 1+ευρω χρεώνουν. Κανε την έρευνα σου εδώ στο φόρουμ να δεις, υπάρχουν γενικά αρκετες καλές και προσιτές επιλογες με καλα και φυσικα αποτελέσματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chris34

Active Member
Τι εννοεις δεν ισχυουν αυτα; Σε τι αναφερεσαι; Αν εννοεις για τις hairline ριξε μια πιο κοντινη ματια στα περιστατικα τους που φτιαχνουν hairline και θα το διαπιστωσεις και ο ιδιος.

Οταν λεμε Αναστασακης, Βεκρης, Τυρκαλας κτλπ δεν εννοουμε τους ιδιους του γιατρους αλλα ολη την ομαδα που εχουν φτιαξει και της οποιας εχουν την εποπτια και την ευθυνη.

Jim αν είναι να βάλω 2500 graft επί 2,40 και δώσω 6000€ υποτίθεται ότι τα πληρωνω για να μου κάνει την επέμβαση ο γιατρός και να νιώθω μεγαλύτερη σιγουριά. Αλλά από την άλλη καλά κάνει εφόσον έχει κόσμο που πηγαίνει. Ο καθένας αξιολογεί τη δουλειά του όπως θέλει. Εγώ δεν βλέπω διαφορές που να δικαιολογούν διπλά χρήματα στον Αναστασ@κη.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Jim αν είναι να βάλω 2500 graft επί 2,40 και δώσω 6000€ υποτίθεται ότι τα πληρωνω για να μου κάνει την επέμβαση ο γιατρός και να νιώθω μεγαλύτερη σιγουριά. Αλλά από την άλλη καλά κάνει εφόσον έχει κόσμο που πηγαίνει. Ο καθένας αξιολογεί τη δουλειά του όπως θέλει. Εγώ δεν βλέπω διαφορές που να δικαιολογούν διπλά χρήματα στον Αναστασ@κη.
Θα συμφωνήσω μαζί σου σχετικά με αυτή την τακτική που ακολουθούν πολλοί γιατροί!Πληρώνεις για να σου κάνει την επέμβαση ένας γιατρός που κατά την δική σου γνώμη είναι αυτός που εμπιστεύεσαι!Δεν ξέρω για ποιό λόγο το κάνουν όσο ικανή και να είναι η ομάδα!Είναι σαν να επιλέγω να πάω να κουρευτώ σε ένα κομμωτή που έχω ακούσει ότι έχει καλό χέρι και να βάζει τον βοηθό του να το κάνει!
Για αυτό το λόγο λοιπόν η αγορά είναι ανοιχτή και επιλέγουμε!
 

JimKan1

Well-Known Member
Jim αν είναι να βάλω 2500 graft επί 2,40 και δώσω 6000€ υποτίθεται ότι τα πληρωνω για να μου κάνει την επέμβαση ο γιατρός και να νιώθω μεγαλύτερη σιγουριά. Αλλά από την άλλη καλά κάνει εφόσον έχει κόσμο που πηγαίνει. Ο καθένας αξιολογεί τη δουλειά του όπως θέλει. Εγώ δεν βλέπω διαφορές που να δικαιολογούν διπλά χρήματα στον Αναστασ@κη.
Κοιτα ο καθενας εχει την αποψη του και δινει βαρυτητα σε αλλα πραγματα. Στον Feriduni αν πας που χρεωνει 5€ το graft εδω και 10+ χρονια και αυτος μονο τις οπες σου ανοιγει και τα αλλα τα κανει η ομαδα του, βεβαια αυτος αλλη κλαση, φτιαχνει η τουλαχιστον μεχρι και πριν καποια χρονια εφτιαχνε hairline μονο με soft μονοτριχα που και απο κοντα να τις κοιταγες δεν ησουν σιγουρος αν ηταν εμφυτευση.
 

montecristo

Well-Known Member
Θα συμφωνήσω μαζί σου σχετικά με αυτή την τακτική που ακολουθούν πολλοί γιατροί!Πληρώνεις για να σου κάνει την επέμβαση ένας γιατρός που κατά την δική σου γνώμη είναι αυτός που εμπιστεύεσαι!Δεν ξέρω για ποιό λόγο το κάνουν όσο ικανή και να είναι η ομάδα!Είναι σαν να επιλέγω να πάω να κουρευτώ σε ένα κομμωτή που έχω ακούσει ότι έχει καλό χέρι και να βάζει τον βοηθό του να το κάνει!
Για αυτό το λόγο λοιπόν η αγορά είναι ανοιχτή και επιλέγουμε!
Και εγώ πιστεύω αν ειναι δώσεις αρκετά λεφτά, πας σε γιατρό που κάνει μονος του την επέμβαση για να ξέρεις οτι θα αφιερώσει σε σένα όλο τον χρονο του και δεν θα έχει αποκλίσεις αναλόγως την ομάδα κάθε φορά που θα ασχοληθεί μαζί σου.
Προφανώς ασχολούνται μονο με το άνοιγμα των τομών γιατί αυτό ειναι το μέρος που απαιτεί και τον λιγότερο χρόνο...τα πιο χρονοβόρα είναι η εξαγωγή και η εμφύτευση. Οπότε έτσι θα έχουν περισσότερο ελεύθερο χρονο μέσα στη μέρα, αφού ασχολούνται πολύ λιγότερο χρόνο με τον καθένα, , αφού δεν θα τρώνε ολη τη μέρα με έναν ασθενή και θα μπορουν να κάνουν περισσότερους ασθενείς μέσα στη μέρα άρα και μεγαλύτερο κέρδος.
 

Marios1982

Well-Known Member
Φίλε καλημέρα. Όπως σου είπε και ο Jim, ο μπαμπάς της μαμάς σου είναι πιο κοντά στο κεφάλι μας. Το να συζητάμε για τιμές και τεχνικές και για συγκριτικά μεταξύ τους είναι μια ωραία πλευρά του προβλήματος που σίγουρα θα πρέπει να επιλέψεις αλλά να δούμε και τα βασικά λίγο. Θεραπεία θέλεις να κάνεις? Είσαι σε φάση να κάνεις παιδάκια? Τι εμφάνιση θέλεις να έχεις αν έχεις αρκετά μαλλιά? Μακρυά, κοντά, πολύ κοντά fade? Απο τις φωτό νομίζω οτι έχεις οβάλ πρόσωπο και το σχήμα του κεφαλιού σου πάει και σε πολύ κοντό ιδιαίτερα αμα έχεις και γένια οπότε θα πρέπει να ενδιαφέρει η διαχείριση της δότριας πολύ και να μην τραυματιστούν τα υπάρχοντα ακόμα περισσότερο.
Το λάδωμα του κεφαλιού με την μινόξ λύνεται με τον αφρό οπότε δεν είναι θέμα. Όπως κατάλαβες υπάρχουν μερικά βήματα που έχεις πηδήξει πριν φτάσεις στην μεταμόσχευση και έχουμε δει περιπτώσεις να εξελίσονται δύσκολα όταν δεν τα υπολογίζουν όλα. Φαντάσου να κάνεις την καλύτερη μεταμόσχευση με την τελειότερη χερλαίν και σε 2-3 χρόνια να ανοίξουν τα σύνορα μεταξύ μεταμοσχευμένων και υπαρχόντων μαλλιών. Και αυτό δεν θα σταματήσει όταν ξέρουμε οτι έχεις προδιάθεση για πλήρης άδειασμα. Χωρίς θεραπεία τα σύνορα θα κατεβαίνουν συνέχεια και εσυ μπορεί να έχεις μια ακόμα μεταμόσχευση με την δότρια σου και δεν θα ξέρεις τι να πρώτοκλείσεις. Θα είναι το κεφάλι σαν εναν κουβά νερό με τρύπες που ποτέ δεν θα κλείσεις και κάποια στιγμή θα αδειάσει και θα μείνεις με μια εμφάνιση με μερικές τούφες εδω και εκεί.
Για τα παιδιά Λαζαρε τι παίζει όσοι είναι σε φίνα; Πρέπει να διακόψουν; Και μετά τι γίνεται με το μαλλί, γης μαδιάμ η σώζεται; Επίσης κοντεύω δυο χρόνια φίνα, μήπως πρέπει να αρχίσω να κάνω εξετάσεις η κάποιο break ?
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Παιδιά ένας γιατρός με σοβαρή κλινική όλα μόνος δεν μπορεί να τα κάνει τα κλαταρει κάποια στιγμή δεν θα έχει μυαλό καν και θα γίνονται λάθη και τσαπατσουλιες. Ούτε όρεξη θα υπάρχει κάποιες φορές δεν είναι ρομπότ. Εμείς εχουμε 7 άτομα ομάδα με γιατρούς δεν γίνονται αυτά τόσο εύκολα από μόνος σου
 

dlazaros

Well-Known Member
Για τα παιδιά Λαζαρε τι παίζει όσοι είναι σε φίνα; Πρέπει να διακόψουν; Και μετά τι γίνεται με το μαλλί, γης μαδιάμ η σώζεται; Επίσης κοντεύω δυο χρόνια φίνα, μήπως πρέπει να αρχίσω να κάνω εξετάσεις η κάποιο break ?
Κάνεις μια μικρή διακοπή 3-4 μήνες όταν θέλεις να κάνεις παιδάκι και συνεχίζεις μετά κανονικά όταν μείνει έγκυος (στην ουσία το κάνεις για να αυξήσεις την κινητικότητα του σπέρματος για να τεκνοποιήσεις γρηγορότερα και οχι τόσο για να μην βλάψεις το έμβρυο αμα είναι αρσενικό). Δεν θα γίνει καμία καταστροφή στο κεφάλι, θέλει ενα χρόνο και βάλε. Διακοπή μπορείς να κάνεις κάθε χρόνο μια εβδομάδα αν και δεν είναι απαραίτητο αμα δεν σε ενοχλεί τίποτα.
 
Μπλουζα