Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

manly_Man

Well-Known Member
Είναι το ίδιο απλά πολύ περισσότερο χρηστικές γιατί ακριβώς δεν κόβεις.Λίγα φαρμακεία πάντως να ξέρεις την φτιάχνουνε.
ειναι οικονομικες παντως οι φτιαχτες καψουλες φιναστερίδης...ειχα βρει 70 καψουλες των 1mg φιναστεριδη γύρω στα 20 ευρω...σε αντιθεση με propecia που εχει 40 ευρω τα 28 χάπια 1mg...απλα δεν ξέρω ποσο μπορεις να εμπιστευτεις τον φαρμακοποιο που τις φτιάχνει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Harris_G

Well-Known Member
 

DimiForg

Member
Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Μπορεί κάποιος να μου παραθέσει ένα αξιόπιστο και αποτελεσματικό σαμπουάν το οποίο να συνδυάσω με Fina / Minox?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

Spotlight

Member
Καλη η διαφήμιση για την International Andrology που δεν υπάρχει με αυτήν την ονομασία Ελλάδα. Απλά ο κ. Κωνσταντινίδης που πλήρωσε για την διαφήμιση είναι ένας κοινός ανδρολόγος
Με λίγα λόγια ..εχεις παρενέργειες ? έλα σε εμάς ξέρουμε να τις λύσουμε ...Ελλαδαρα μου!
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: tol

kaiba

Active Member
Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Μπορεί κάποιος να μου παραθέσει ένα αξιόπιστο και αποτελεσματικό σαμπουάν το οποίο να συνδυάσω με Fina / Minox?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Υπάρχει το fungoral που για πολλους θεωρείται απαραίτητο αν και σε καποιούς έφερε τριχόπτωση. Υπαρχει η πιο ακίνδυνη εναλλακτικη του head and shoulders με piroctone olamine. Διαλέγεις ενα απο τα 2 για 2 με 3 φορες την εβδομάδα και τις υπόλοιπες μέρες ή apivita κατα της τριχόπτωσης ή vichy dercos με stemoxydine για πύκνωση.
 

obl

New Member
Παιδια εκανα μμ πριν λιγες μερες στην adh και μου δωσανε τοπικη φινα σε gel για ενα χρονο και με διαβεβαιωσανε οτι δεν υπαρχουν καθολου παρενεργειες και οτι καμια σχεση με το χαπι....εκανε κ 60 ευρω..Finasteride Gel το λενε φτιαγμενο απ της adh..ΠΟια η γνωμη σας κυριως για τις παρενεργειες?
 

greco

New Member
Καλησπερα. Εδω και 2 χρονια κοβω στα 4 proscar. Κατα περιοδους που δεν βαριεμαι τα κομματια τα βαζω σε καψουλες που εχω παρει σε ποσοτητα. Αυτο διευκολυνει την καταποση. Θα ηθελα να ρωτησω αν το να καβαζεις τα κομματια ως εχουν εχει μειωμενη δραση ή οχι. Ειναι κανεις που κανει χρηση σε μαγαλο διαστημα κοβωντας και καταπινωντας ως εχουν τα κομματια ; Φανταζομαι οι περισσοτεροι δεν τα βαζουν σε καψουλες, παρολαυτα θα βλεπουν αποτελεσμα φανταζομαι.
 

crossfire

Well-Known Member
Κανένας δεν τα βάζει σε κάψουλες. Όλοι κόβουν και καταπίνουν. Δεν τα κοβεις όλα όμως . Ένα χάπι κόψιμο στα τέσσερα ή στα πέντε, τύλιγμα σε χαρτοπετσέτα και μόλις τελειώσουν κόβεις το επόμενο. Ένα ένα .
 
  • Like
Reactions: tol

karampalikis

Active Member
Κανένας δεν τα βάζει σε κάψουλες. Όλοι κόβουν και καταπίνουν. Δεν τα κοβεις όλα όμως . Ένα χάπι κόψιμο στα τέσσερα ή στα πέντε, τύλιγμα σε χαρτοπετσέτα και μόλις τελειώσουν κόβεις το επόμενο. Ένα ένα .
Υπάρχουν φαρμακεία που σου φτιάχνουν κάψουλες φιναστεριδης με οση ποσότητα θες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

crossfire

Well-Known Member
Υπάρχουν φαρμακεία που σου φτιάχνουν κάψουλες φιναστεριδης με οση ποσότητα θες

Αυτό το ξέρω ...,,δεν λέει αυτό όμως ο φίλος.
Βάζει το κάθε κομμάτι προσκαρ σε κάψουλα μόνος του και όχι αυτό που κάνουν τα φαρμακεία με την ουσία σε σκόνη μέσα σε μια κάψουλα.
 
  • Like
Reactions: tol

greco

New Member
Αυτό το ξέρω ...,,δεν λέει αυτό όμως ο φίλος.
Βάζει το κάθε κομμάτι προσκαρ σε κάψουλα μόνος του και όχι αυτό που κάνουν τα φαρμακεία με την ουσία σε σκόνη μέσα σε μια κάψουλα.

Ναι βάζω τα κομματάκια σε καψουλες που αγόρασα. Καταπίνονται ευκολότερα, αλλά δεν έχει ιδέα αν βελτιώνουν ή δυσχεραίνουν την απορόφηση δεδομένουν ότι το proscar καθυστερεί λίγο να διαλυθεί μέχρι να λιώσει η κάψουλα.
 

DimiForg

Member
Γειά σας και πάλι παίδες.
Μετά από σχεδόν 4 μήνες (παρά 10 μέρες) χρήσης του Proscar, θα σας πω κι εγώ την (μικρή) ως τώρα εμπειρία μου.
Κατ αρχάς, το χωρίζω σε κομμάτια των 2mg περίπου (δηλ 2 κομμάτια ίσα συν ένα μικρό το οποίο θεωρητικά είναι 1/5 του χαπιού) και το παίρνω μαζί με Regaine Liquid χωρίς όμως να τρελαίνομαι με τη συχνότητα του Regaine, καθώς με τη δουλειά μπορεί πχ να προλάβω να βάλω μια φορά την μέρα κάποιες φορές.
Ισχύει ότι κάνει δουλειά το Proscar, τουλάχιστον έτσι φαίνεται για αρχή, στο πάνω μέρος του κεφαλιού και πίσω. Η τριχόπτωση δεν σταμάτησε, απλώς είναι μικρότερη. Δεν ξέρω αν προκαλεί πύκνωση, η απλώς κάνει τις ήδη υπάρχουσες τρίχες πιο δυνατές και λίγο πιο υγιείς, πάντως υπάρχει κάποια διαφορά στο οπτικό αποτέλεσμα. Μπροστά δεν υπάρχει κάποια αισθητή διαφορά, παρότι θεωρητικά στο μπροστινό μέρος προς το παρόν το πρόβλημα μου ήταν μόνο το hairline, που υποχωρεί αργά προς τα πίσω. Πάντως, το συνολικό αποτέλεσμα δείχνει να είναι καλύτερο από πριν και οι τρίχες μοιάζουν πιο δυνατές. Και σίγουρα κάνει δουλειά πάνω.
Όσον αφορά τις παρενέργειες, είναι ακόμα πολύ νωρίς για να πω κάτι, δεν είναι ούτε σημαντικές αλλά ούτε και μηδενικές.
Αυτά προς το παρόν.
 

DimiForg

Member
Καλησπέρα παιδιά.
Έχω ξενερώσει πολύ. Πάνω που ήμουν στο Proscar για κάτι λιγότερο από 4 μήνες, το τελευταίο διάστημα παρατηρώ πάλι αύξηση της τριχόπτωσης και μάλιστα με τρίχες κανονικές, όχι τις μικρές τις αδύναμες. Δεν ξέρω γιατί συνέβη αυτό, δεν έχω αλλάξει κάτι ουσιαστικά, εκτός αν οφείλεται σε κάποιον εξωγενη παράγοντα. Εξακολουθώ να παίρνω 2mg Proscar την ημέρα και Regaine 2 φορές την ημέρα, απλώς κάποιες μέρες προλαβαίνω μόνο τη μια από τις δύο. Δεν ξέρω σε τι οφείλεται η αύξηση αυτή της τριχόπτωσης αλλά φοβάμαι ότι θα χάσω ότι μικρό πλεονέκτημα είχα αποκτήσει τους τελευταίους μήνες. Δεν ξέρω πλέον τι να κάνω... Δεν ψηνόμουν να το γυρίσω από τώρα στην Duta αλλά αν συνεχιστεί για τον επόμενο καιρό το συγκεκριμένο θέμα είτε θα κάνω αυτό είτε θα δοκιμάσω το Propecia πρώτα, πριν να είναι πολύ αργά.
 

greco

New Member
Οιτ και να γινει δεν σταματας το Proscar, πλην ανεπιθημητων παρενεργειών. Ακομα και αν νομιζεις οτι δεν κανει δουλεια, μπορει απλα να το νομιζεις, μπορει να τρενάρει την εξέλιξη, πολλά μπορει. Συνεχίζεις με ίδια η αυξημένη δόση, ή σε πιο δυνατό. Γιατί άμα το κόψεις τότε θα καταλάβεις , και μετά απο μήνες τι σου έκανε, και θα έχεις χάσει εδαφος σε αυτό το διάστημα.
 
  • Like
Reactions: tol

DimiForg

Member
Καλησπέρα στην ομάδα. Σχεδόν 7 μήνες πλέον στο proscar (2mg / μέρα) και μπορώ να πω ότι nothing special - if not at all- στη δική μου περίπτωση.
Δεν μπορώ να προβλέψω πως θα ημουν χωρίς να παίρνω τίποτα και δεν προτίθεμαι κιόλας να το μάθω, αλλά δεν έχω δει και τα αποτελέσματα που περίμενα όταν ξεκίνησα τον Αύγουστο.
Δεν έχω (ακόμα) τόσο σοβαρό πρόβλημα που να το χαρακτηρίζεις φαλάκρα, αλλά εγώ που με παρατηρω καθημερινά στον καθρέφτη, εξακολουθώ να είμαι απογοητευμένος και να με ρίχνει όλο αυτό ψυχολογικά. Για να γίνω σαφεστερος, το πρόβλημά μου είναι κυρίως η λεπτή και αραιή τρίχα σχεδόν σε όλη την έκταση του κεφαλιού και κυρίως στο πάνω μέρος, που το βλέπω με καθρέφτη κάτω από φως. Περίμενα από τη στιγμή που το πρόλαβα σχετικά έγκαιρα να έχω έστω μια μικρή πύκνωση ή δυνατότερη τρίχα (ειδικά και με τη συγκεκριμένη δοσολογία), όμως αυτό δεν συμβαίνει μέχρι στιγμής. Επίσης, η τριχόπτωση παραμένει πάνω κάτω ίδια και την παρατηρώ κυρίως όταν χτενίζομαι και κατά την εφαρμογή της μινοξιδιλης.
Έχουν περάσει πολλές σκέψεις από το μυαλό μου για το τι να κάνω, το σημαντικότερο βέβαια που πρέπει να κάνω είναι να δω κάποιον ειδικό, αν και την τελευταία φορά που πήγα σε μια "κλινική" της πλάκας το μόνο που έκαναν ήταν ότι μου πούλησαν PRP και hair energy και καλα σε "προσφορά" τα οποία προφανώς δεν έχουν καμία επιβεβαιωμενη αποτελεσματικότητα. Επομένως δεν ξέρω καν που θα ήταν καλύτερα να απευθυνθώ.
Περα από αυτό, σκέφτηκα και λύσεις όπως η duta ή η εκ νέου αύξηση της ποσότητας της fina, αλλά δεν θέλω να κάνω βιαστικές κινήσεις εν θερμώ. Δεν ψηνομαι πάντως να παραιτηθώ και σίγουρα δεν θα κάτσω να χάσω όλα τα μαλλιά μου μέχρι να αποφασίσω το επόμενο βήμα.
Υπάρχει περίπτωση η αγορά ενός σαμπουάν να βοηθήσει την κατάσταση καθόλου?
 

gerassis

Well-Known Member
Καλησπέρα στην ομάδα. Σχεδόν 7 μήνες πλέον στο proscar (2mg / μέρα) και μπορώ να πω ότι nothing special - if not at all- στη δική μου περίπτωση.
Δεν μπορώ να προβλέψω πως θα ημουν χωρίς να παίρνω τίποτα και δεν προτίθεμαι κιόλας να το μάθω, αλλά δεν έχω δει και τα αποτελέσματα που περίμενα όταν ξεκίνησα τον Αύγουστο.
Δεν έχω (ακόμα) τόσο σοβαρό πρόβλημα που να το χαρακτηρίζεις φαλάκρα, αλλά εγώ που με παρατηρω καθημερινά στον καθρέφτη, εξακολουθώ να είμαι απογοητευμένος και να με ρίχνει όλο αυτό ψυχολογικά. Για να γίνω σαφεστερος, το πρόβλημά μου είναι κυρίως η λεπτή και αραιή τρίχα σχεδόν σε όλη την έκταση του κεφαλιού και κυρίως στο πάνω μέρος, που το βλέπω με καθρέφτη κάτω από φως. Περίμενα από τη στιγμή που το πρόλαβα σχετικά έγκαιρα να έχω έστω μια μικρή πύκνωση ή δυνατότερη τρίχα (ειδικά και με τη συγκεκριμένη δοσολογία), όμως αυτό δεν συμβαίνει μέχρι στιγμής. Επίσης, η τριχόπτωση παραμένει πάνω κάτω ίδια και την παρατηρώ κυρίως όταν χτενίζομαι και κατά την εφαρμογή της μινοξιδιλης.
Έχουν περάσει πολλές σκέψεις από το μυαλό μου για το τι να κάνω, το σημαντικότερο βέβαια που πρέπει να κάνω είναι να δω κάποιον ειδικό, αν και την τελευταία φορά που πήγα σε μια "κλινική" της πλάκας το μόνο που έκαναν ήταν ότι μου πούλησαν PRP και hair energy και καλα σε "προσφορά" τα οποία προφανώς δεν έχουν καμία επιβεβαιωμενη αποτελεσματικότητα. Επομένως δεν ξέρω καν που θα ήταν καλύτερα να απευθυνθώ.
Περα από αυτό, σκέφτηκα και λύσεις όπως η duta ή η εκ νέου αύξηση της ποσότητας της fina, αλλά δεν θέλω να κάνω βιαστικές κινήσεις εν θερμώ. Δεν ψηνομαι πάντως να παραιτηθώ και σίγουρα δεν θα κάτσω να χάσω όλα τα μαλλιά μου μέχρι να αποφασίσω το επόμενο βήμα.
Υπάρχει περίπτωση η αγορά ενός σαμπουάν να βοηθήσει την κατάσταση καθόλου?

Βιταμίνες για τα μαλλια φίλε και Μινοξιδιλη 5%. Με τον συνδιασμό των παραπάνω είδα μειωση στη τριχόπτωση και πάχυνση της τρίχας.
Επίσης να κάνεις ορμονικες εξετάσεις ώστε να δεις τα επίπεδα της DHT και άλλων ορμονων. Και άλλοι γκρινιαζουν ότι δεν τους έπιανε η Φίνα αλλα οπως γράφουν εδω μέσα μόλις την έκοψαν άρχισε έντονη τριχόπτωση.
 
Μπλουζα