Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

felaini

Active Member
Προσωπικα για μενα εννοειται πως ισχυει.. λογικα να το παρεις κ μονο.. για μπαρους τους εχεις στην μερκ;; Το propecia κοστιζει 40 ευρω για ουτε ενα μηνα θεραπεια κ με το προσκαρ την βγαζεις για 3 μηνες με 6,5 ευρω μονο..
εννοειται πως δεν περιεχουν ιδια ποσοτητα φιναστεριδη τα κομματια που κοβεις..
ερντογαν λορεντζο συνηστουν μονο προπισια κ οχι προσκαρ.. εγω δεν εμπιστευομαι ουτε τα φτιαχτα χαπια απο φαρμακεια..
απ την αλλη κατι παιρνεις κ απ το προσκαρ αλλα οχι την σωστη δοση.
Αποψη μου βαση λογικης κ μονο λογω διαφορας χρηματων. Κ γω προσωπικα ετσι την πατησα επαιρνα προσκαρ κ εβλεπα πως δυσκολευοταν να δουλεψει.. στο προπισια πηρε μπρος..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Είναι και αυτό μια σοβαρή αποψη.Ειμαι 12 χρόνια χρήστης αποκλειστικά propecia και μόνο αυτό χωρίς παρενέργειες και χωρίς να χάσει την αποτελεσματικότητα του.
 

felaini

Active Member
Επι δυο χρονια εκοβα προσκαρ λογω χρηματων αλλα δεν εβλεπα τα αναμενομενα αποτελεσματα καπου κολλαγε ενω εδειχνε πως κατι αρχιζε να δειχνει αλλα τιποτα απο ουσια.. με το προπισια αρχιζε πραγματικα να δουλευει το χαπι κατι που ηταν εμφανες..
 

thatcher

Active Member
Το ίδιο ισχύει και αν ανεβάσουμε την ημερησια δόση προσκαρ ή ακομα και αν το.κοβουμε τέλεια; Μπας και το κομμένο χαπι χάνει την απόδοση του με το περασμα των ημερών; Προσωπικά κοβω 1 στα 4 για 2 μέρες [ ναι παιρνω 2 φορες την μερα απο 1.25 ]
 

Dimis90

Active Member
Θέλω να μπω και εγώ στο χορό. 28 ετών, nw2,5 διάχυτο με ανοιγμενους κροτάφους. Μινοξ μια φορά τη μέρα πλέον με κάποιες διακοπές στο παρελθόν από τα 20. Κετο ξεκίνησα από το καλοκαίρι 2 φορές τη βδομάδα μαζί με το σαμπουάν hairforce και βιταμίνες hair skin and nails της solgar. Τοσα χρόνια μαδαω αργά και βασανιστικά. Να πάρω propecia επειδή διαβάζω πως έχει μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα και να το κόψω στα 2 για αρχή 0,5mg τη μέρα ή αφού θα μπω στο κόπο να το σπάσω να πάρω proscar?
 

kardinalios

Well-Known Member
Κάποιος συμφορουμιτης μια συμβουλή; Να ξεκινήσω με 0,5 mg την ημέρα, π.χ. 3mg την εβδομάδα;

Δες το σε εβδομαδιαία βάση . Πάρε το πρόσκαρ κόψε το χάπι στα 4 και πάρε ένα κομμάτι τρεις φορές την εβδομάδα για ένα μήνα . Αυτό ισοδυναμεί με 3,75 περίπου mg . Πρόσεξε να παίρνεις το χάπι σε σταθερές μέρες . Π.Χ ΔΕΥΤΕΡΑ- ΤΕΤΑΡΤΗ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ .
 

thatcher

Active Member
Παιδιά μιας και μπήκαμε για τα καλά στις ζεστές, τώρα το καλοκαίρι θέλει ψυγείο το Προσκαρ; Τα κομματάκια ( τα οποία κρατάω σε ένα κουτάκι - αυτό που έχουν τα κιντερ τα αυγουλακια μεσα :p ) κι αυτά ψυγείο ή δε πειράζει; Δεν έχω κλιματισμό και το δωμάτιο που βρίσκεται η φινα αποθηκευμένη ( συρτάρι ) βαράει άνετα και 28-30 βαθμούς.
 

paulakos266

Active Member
Παιδιά μιας και μπήκαμε για τα καλά στις ζεστές, τώρα το καλοκαίρι θέλει ψυγείο το Προσκαρ; Τα κομματάκια ( τα οποία κρατάω σε ένα κουτάκι - αυτό που έχουν τα κιντερ τα αυγουλακια μεσα :p ) κι αυτά ψυγείο ή δε πειράζει; Δεν έχω κλιματισμό και το δωμάτιο που βρίσκεται η φινα αποθηκευμένη ( συρτάρι ) βαράει άνετα και 28-30 βαθμούς.
σε ποιο μήνα βρίσκεσαι φίλε μου. έχεις δει καμία σημαντική αλλαγή?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

DimiForg

Member
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος στο forum παιδιά και θα ήθελα να θέσω κάποιες ερωτήσεις.
Είμαι 26 χρονών και έχω αραίωση στο πάνω μέρος του κεφαλιού, δεν έχω κάποιο σημείο με "τρύπα" να το πω έτσι, αλλά έχω συνολική αραίωση. Ξεκίνησα με Rogaine foam τον περασμένο Γενάρη και αρχικά νόμιζα ότι είχε αποτελέσματα, όμως ίσως ήταν η αυθυποβολή.
Στη συνέχεια το γύρισα σε Rogaine Liquid λόγω τιμής αλλά και επειδή δεν έβλεπα κανένα ορατό αποτέλεσμα με το Foam οπότε λέω why not, ωστόσο εδώ και μια εβδομάδα αποφάσισα να ξεκινήσω τη Fina.
Είχα διαβάσει για το Propecia και το Proscar και ξεκίνησα με Proscar λόγω της τιμής του (τα κλασικά, κόψιμο 1/5 κ.ο.κ) ωστόσο ημουν εξαρχής επιφυλακτικός καθώς λέω τέτοια διαφορά στην τιμή δεν μπορεί να είναι τυχαία.
Ψάχνοντας, λοιπόν, στο διαδίκτυο, έπεσα σήμερα πάνω σε ένα ιατρικό post του Hair Skin Medical το οποίο δυστυχώς έλεγε αυτό που φοβόμουν: "Η λήψη δε του Proscar 5mg δεν προσφέρει τίποτα στο θέμα της τριχόπτωσης.", αναφέρει χαρακτηριστικά, σε αντίθεση με το Propecia το οποίο όπως λέει είναι ακριβώς για χρήση κατά της ΑΑ.

Παρακαλώ, λοιπόν, από καρδιάς τα μέλη του forum που κάνουν χρήση του Proscar 5mg εδώ και καιρό, να μου πουν αν όντως έχουν παρατηρήσει ουσιαστικές αλλαγές με το Proscar ή αν θα πρέπει να ξεκινήσω άμεσα Propecia, γιατί δεν θέλω να χάσω άλλο χρόνο και χρήματα άσκοπα...

Ευχαριστώ πολύ.
 

dim d

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος στο forum παιδιά και θα ήθελα να θέσω κάποιες ερωτήσεις.
Είμαι 26 χρονών και έχω αραίωση στο πάνω μέρος του κεφαλιού, δεν έχω κάποιο σημείο με "τρύπα" να το πω έτσι, αλλά έχω συνολική αραίωση. Ξεκίνησα με Rogaine foam τον περασμένο Γενάρη και αρχικά νόμιζα ότι είχε αποτελέσματα, όμως ίσως ήταν η αυθυποβολή.
Στη συνέχεια το γύρισα σε Rogaine Liquid λόγω τιμής αλλά και επειδή δεν έβλεπα κανένα ορατό αποτέλεσμα με το Foam οπότε λέω why not, ωστόσο εδώ και μια εβδομάδα αποφάσισα να ξεκινήσω τη Fina.
Είχα διαβάσει για το Propecia και το Proscar και ξεκίνησα με Proscar λόγω της τιμής του (τα κλασικά, κόψιμο 1/5 κ.ο.κ) ωστόσο ημουν εξαρχής επιφυλακτικός καθώς λέω τέτοια διαφορά στην τιμή δεν μπορεί να είναι τυχαία.
Ψάχνοντας, λοιπόν, στο διαδίκτυο, έπεσα σήμερα πάνω σε ένα ιατρικό post του Hair Skin Medical το οποίο δυστυχώς έλεγε αυτό που φοβόμουν: "Η λήψη δε του Proscar 5mg δεν προσφέρει τίποτα στο θέμα της τριχόπτωσης.", αναφέρει χαρακτηριστικά, σε αντίθεση με το Propecia το οποίο όπως λέει είναι ακριβώς για χρήση κατά της ΑΑ.

Παρακαλώ, λοιπόν, από καρδιάς τα μέλη του forum που κάνουν χρήση του Proscar 5mg εδώ και καιρό, να μου πουν αν όντως έχουν παρατηρήσει ουσιαστικές αλλαγές με το Proscar ή αν θα πρέπει να ξεκινήσω άμεσα Propecia, γιατί δεν θέλω να χάσω άλλο χρόνο και χρήματα άσκοπα...

Ευχαριστώ πολύ.
εγω το μονο που μπορω να σου πω ειναι σε ξεκινημα με προπεκια ειδα πολυ καλα πραγματα στο πρωτο διμηνο μαζι με μινοξ...νομιζω οτι η επιλογη του προσκαρ απο αλλα παιδια ειναι ξεκαθαρα λογω της μεγαλης διαφορας στην τιμη.
 

DimiForg

Member
εγω το μονο που μπορω να σου πω ειναι σε ξεκινημα με προπεκια ειδα πολυ καλα πραγματα στο πρωτο διμηνο μαζι με μινοξ...νομιζω οτι η επιλογη του προσκαρ απο αλλα παιδια ειναι ξεκαθαρα λογω της μεγαλης διαφορας στην τιμη.
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση. Μπορείς να μου πεις πόσο κοστίζει το Propecia σε ένα απλό φαρμακείο; Και πόσο διαρκεί;
 

DimiForg

Member
το πακετο των 28 παει 41ευρω, ποσο διαρκει εννοεις ποτε ληγει?

Όχι, όχι, εννοούσα πόσο καιρό σε βγάζει. Άρα να υποθέσω 28 μέρες. Και πως το ζητάς στο φαρμακείο φίλε μου; είναι στάνταρ 41€ ή υπάρχει περίπτωση η τιμή να κυμαίνεται;

Thanks again.
 

dim d

Well-Known Member
αν παιρνεις καθε μερα προφανως 28, στο φαρμακειο εχουν αυτη την στανταρ ποσοτητα σε ηλεκτρονικα κανουν και μεγαλυτερα πακετα νομιζω, δεν εχω ρωτησει σε κανονικο φαρμακειο για μεγαλυτερη ποσοτητα και αρα καλυτερη τιμη, η τιμη σε ολα τα φαρμακα σε ολα τα φαρμακεια ειναι φιξ.
 

tol

Well-Known Member
Ψάχνοντας, λοιπόν, στο διαδίκτυο, έπεσα σήμερα πάνω σε ένα ιατρικό post του Hair Skin Medical το οποίο δυστυχώς έλεγε αυτό που φοβόμουν: "Η λήψη δε του Proscar 5mg δεν προσφέρει τίποτα στο θέμα της τριχόπτωσης.", αναφέρει χαρακτηριστικά, σε αντίθεση με το Propecia το οποίο όπως λέει είναι ακριβώς για χρήση κατά της ΑΑ.
Φιλε μου, δεν ξερω σε ποιο post αναφερεσαι, αλλά σιγουρα αυτο που αναγραφεται ειναι για γελια....αρα, μαλλον, για post "της πλακας" προκειται ή για post υποκινουμενο απο οικονομικα συμφεροντα για την προωθηση του πανακριβου propecia.

Το proscar περιεχει την ιδια ακριβως ουσια σε μεγαλυτερη ποσοτητα και γι' αυτο αλλωστε θελει κοψιμο.

Πως ειναι δυνατον να μην προσφερει τιποτα σε θεματα τριχοπτωσης; Επισης, πως ειναι δυνατον ολοι οι φημισμενοι γιατροι εξωτερικου (Λορεντζο, Ερντογαν) να συμφωνουν στο κοψιμο του proscar, αν ισχυε το "ανεκδοτο" που αναγραφεται στο συγκεκριμενο post;

Η μονη διαφορα που θα εντοπιζα, ειναι η ακριβης δοσολογια του propecia, σε αντιθεση με την κατα προσεγγιση δοσολογια του proscar (αφου ειναι μαλλον αδυνατον να γινεται καθε φορα απολυτα συμμετρικο κοψιμο του χαπιου). Ωστοσο, ακομη και σε αυτο το θεμα, οι ειδημονες των μεταμοσχευσεων (π.χ. Λορεντζο) ισχυριζονται οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα, αν τα κομματια διαφερουν ελαχιστα μεταξυ τους.

ΥΓ. Αν λοιπον εχεις λεφτα για πεταμα (αν και στο σχολιο σου αναφερεσαι σε αλλαγη αφρου μινοξιδιλης σε υγρο λογω κοστους), τοτε αγοραζε καθε μηνα propecia.....περιπου 500 ευρω τον χρονο. Αλλιως proscar περιπου 30 ευρω τον χρονο (κερδος 470 ευρω τον χρονο....σε πεντε χρονια απο τωρα...5×470=2.350 ευρω..δηλαδη μια δωρεαν μεταμοσχευση μαλλιων σε ελληνικη κλινικη). Σου ευχομαι καλη συνεχεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DimiForg

Member
Φιλε μου, δεν ξερω σε ποιο post αναφερεσαι, αλλά σιγουρα αυτο που αναγραφεται ειναι για γελια....αρα, μαλλον, για post "της πλακας" προκειται ή για post υποκινουμενο απο οικονομικα συμφεροντα για την προωθηση του πανακριβου propecia.

Το proscar περιεχει την ιδια ακριβως ουσια σε μεγαλυτερη ποσοτητα και γι' αυτο αλλωστε θελει κοψιμο.

Πως ειναι δυνατον να μην προσφερει τιποτα σε θεματα τριχοπτωσης; Επισης, πως ειναι δυνατον ολοι οι φημισμενοι γιατροι εξωτερικου (Λορεντζο, Ερντογαν) να συμφωνουν στο κοψιμο του proscar, αν ισχυε το "ανεκδοτο" που αναγραφεται στο συγκεκριμενο post;

Η μονη διαφορα που θα εντοπιζα, ειναι η ακριβης δοσολογια του propecia, σε αντιθεση με την κατα προσεγγιση δοσολογια του proscar (αφου ειναι μαλλον αδυνατον να γινεται καθε φορα απολυτα συμμετρικο κοψιμο του χαπιου). Ωστοσο, ακομη και σε αυτο το θεμα, οι ειδημονες των μεταμοσχευσεων (π.χ. Λορεντζο) ισχυριζονται οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα, αν τα κομματια διαφερουν ελαχιστα μεταξυ τους.

ΥΓ. Αν λοιπον εχεις λεφτα για πεταμα (αν και στο σχολιο σου αναφερεσαι σε αλλαγη αφρου μινοξιδιλης σε υγρο λογω κοστους), τοτε αγοραζε καθε μηνα propecia.....περιπου 500 ευρω τον χρονο. Αλλιως proscar περιπου 30 ευρω τον χρονο. Σου ευχομαι καλη συνεχεια.
Γεια σου κι εσένα φίλε μου και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται εδώ να κάνουμε repost από άλλες σελίδες και με συγχωρείτε αν κάνω κάτι μη επιτρεπτό, αλλά σου παραθέτω εδω που ακριβώς το διάβασα:


Επίσης, είδα σε άλλο άρθρο στα αγγλικά τη σύγκριση proscar - propecia και στο πρώτο έλεγε ότι είναι θεραπεία για τον προστάτη ενώ για το δεύτερο έλεγε θεραπεία της τριχόπτωσης. Σίγουρα είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς? Δεν γνωρίζω, ρωτάω για να μάθω, γιατί και στη μινοξιδιλη εχω διαβάσει ότι ενω το Rogaine πχ έχει θεωρητικά ίδια χρησιμότητα με τα υπόλοιπα σκευάσματα μινοξιδιλης, στην πράξη έχουν μεγάλες διαφορές και το μεν είναι υποτίθεται πιο αποτελεσματικό από τα δε.

Αν ισχύει ότι το Proscar έχει ίδια αποτελέσματα με το Propecia, γιατί έχουν τέτοια διαφορά στην τιμή μεταξύ τους; Τα ρωτάω όλα αυτά παιδιά γιατί όπως προείπα, δεν θέλω να κάνω μια βιαστική επιλογή ούτε να χάσω άλλο χρόνο. Ευχαριστώ πολύ.
 
Μπλουζα