Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Hifestion13

New Member
Εγω ΑΝ το παιρνα θα το παιρνα πριν τον υπνο. Και εννοειται μετα το σεξ! ;-)

Τα επιπεδα δυιδροτεστοστερονης ειναι στο ζενιθ τις πρωτες πρωινες ωρες νομιζω, για αυτο ξυπναμε με στυση. Αρα λογικα πιο αποτελεσματικο θα ηταν να παρεις τη φινα πριν απο αυτες τις ωρες. αρα αργα το βραδυ
Φίλε μου σορρυ που παρεμβαίνω τα επίπεδα δυιδροτεστοστερονης είναι στο ζενίθ το πρωί 6 με 8.30 περίπου το πρωί χωρίς να ειναι100 τις εκατό αλλά η στύση δημιουργείται από την χαλάρωση των μυών ....όσο για το πότε πρέπει να παίρνεις την φίνα δεν υπάρχει καμμιά οδηγία από τον κατασκευαστή (mark)ούτε από κάποιον δερματολόγο γιατί η φιναστεριδη την παίρνεις μια φορά την μέρα ,κάθε 24 ώρες Δλδ και σε πολλές μελέτες έχεις βρεθεί ότι μπορεί να μείνει στον οργανισμό και πέρας των 24 ωρών άρα δεν έχει σημασία ποτέ την παίρνεις αλλά την παίρνεις καθημερινα
 

FreeThinker

Well-Known Member
Φίλε μου σορρυ που παρεμβαίνω τα επίπεδα δυιδροτεστοστερονης είναι στο ζενίθ το πρωί 6 με 8.30 περίπου το πρωί χωρίς να ειναι100 τις εκατό αλλά η στύση δημιουργείται από την χαλάρωση των μυών ....όσο για το πότε πρέπει να παίρνεις την φίνα δεν υπάρχει καμμιά οδηγία από τον κατασκευαστή (mark)ούτε από κάποιον δερματολόγο γιατί η φιναστεριδη την παίρνεις μια φορά την μέρα ,κάθε 24 ώρες Δλδ και σε πολλές μελέτες έχεις βρεθεί ότι μπορεί να μείνει στον οργανισμό και πέρας των 24 ωρών άρα δεν έχει σημασία ποτέ την παίρνεις αλλά την παίρνεις καθημερινα
Περαν του οτι απαντησες σ ενα σχολιο που ειχα κανει πριν 1,5 χρονο, το οτι η ουσια παραμενει στον οργανισμο 24 ωρες δε σημαινει οτι παραμενει στην ιδια συγκεντρωση μεχρι το τελος, αρα ειναι λιγοτερο αποτελεσματικη οσο πλησιαζεις τις 24 ωρες. Γι αυτο ακριβως υπαρχουν συζητησεις για το ποια ωρα της μερας ειναι η καταλληλοτερη να παρεις το φαρμακο κι αν μπορει να υπαρξει εστω και μικρη διαφορα στις ωρες της μερας, επειδη δεν αναφερεται απο τον κατασκευστη (MERCK,δεν ξερω ποιος ειναι ο μαρκος που αναφερεις)
 

minoxidilis

Active Member
The constellation of potential symptoms, sometimes referred to as post-finasteride syndrome, may include sexual, physical and psychological changes. Of these, the sexual side effects are perhaps the most extensively reported. In fact, in 2012, the Food and Drug Administration announced a label change for Propecia and Proscar, requiring the manufacturer to warn that the medication may be associated with "libido disorders, ejaculation disorders, and orgasm disorders that continued after discontinuation of the drug."

The systematic study of the side effects of finasteride can be traced back to a report in the New England Journal of Medicine in 1992 - the year Proscar was initially approved by the FDA for its use in benign prostatic hyperplasia. Studying both the 1 mg and 5 mg doses of finasteride, the researchers demonstrated a higher incidence of impotence, ejaculatory disorders and decreased libido in both treatment groups when compared with a placebo. Although these complications were consistently studied over subsequent years, the conversation remained far from the public sphere, in part because of the older age of patients taking Proscar for enlarged prostate.

Then, in 1997, the FDA's approval of Propecia for use in hair loss created a sudden increase in finasteride prescriptions in a new group of patients - younger men. With it came a heightened concern of potential sexual side effects, because this cohort was much less likely than older men with enlarged prostates to already have underlying sexual dysfunction.

In 1998, two year-long trials were conducted with more than 1,500 men ages 18 to 41 receiving either Propecia or a placebo. The rate of sexual dysfunction in the finasteride group was about double that of the placebo group (4.2 percent compared with 2.2 percent). Because this trial was designed to study the hair-restoring qualities of finasteride, and the assessment of sexual side effects does not appear to have been rigorously conducted, the extent of the side effects may very well have been underreported.

An even larger concern surfaced when reports arose of men having persistent side effects even after the medication was discontinued. A 2012 study in the Journal of Sexual Medicine attempted to determine whether the symptoms really could be long-lasting or irreversible. Fifty-four men under 40 who had continued sexual dysfunction despite a three-month cessation of finasteride therapy were reassessed at an average of 14 months. Ninety-six percent of these men continued to have persistent sexual dysfunction despite no further treatment with finasteride.

Earlier this year, a review of 17 randomized controlled trials (including more than 17,000 patients) demonstrated a nearly twofold increase in sexual, ejaculatory and orgasmic dysfunction in young men using Propecia for male pattern hair loss.

At the same time, a recent study demonstrated changes in the levels of certain steroids in cerebrospinal fluid of men taking finasteride for hair loss. These steroids have been shown to influence brain function, and their presence may help explain the profound psychological changes such as depression and suicidality that have been associated with finasteride use.

This research should cause us to think more carefully about this commonly encountered medication. It is perhaps most worrisome because Propecia tends to target younger men, who have a relatively low rate of sexual dysfunction. And the ease with which it is prescribed for purely cosmetic reasons makes the potential risk of side effects even harder to justify.

For those of us in urology, finasteride will inevitably remain an important treatment tool for certain medical conditions. But because recent data suggests that finasteride-associated side effects may persist even after the medication is stopped, the key intervention must consist of both adequately counseling patients on the potential harms of these drugs and of carefully selecting the patients who are best candidates for receiving this medication in the first place.

Whether this medication is safe for individuals holding political office remains to be seen.

Marchalik is a urologist at the MedStar Washington Hospital Center in D.C. He directs the Literature and Medicine Track at the Georgetown Medical School.
 

Dimis90

Active Member
Χαιρετώ και από εδώ! Μέλος προ 3μηνου περίπου, ήμουν έτοιμος για Κύπρο τον Οκτώβρη αλλά λόγω επαγγελματικων υποχρεώσεων έκανα πίσω κυριολεκτικά τη τελευταία στιγμή. Ίσως για καλό. Έχοντας πιο πλήρη εικόνα πλέον, θεωρώ πως στα 27 μου και με 3αρα διαχυτη αραιωση με κυριότερο θέμα τους κροταφους, θα ήταν το λιγότερο βιαστικο να προχωρουσα σε μεταμοσχευση. Η εικόνα μου είναι καλή σε γενικές γραμμές, τόσο ώστε ο υπόλοιπος κόσμος δε καταλαβαίνει κάτι. Όμως βλέποντας πλέον πως εκτός από hairline υπάρχει διαχυτη και στη β ζωνη και το crown έχει αδυνατισει ελαφρώς (όχι κάτι πολύ εμφανές) σκέφτομαι πλέον να τολμησω τη φινα. Μινοξιδιλη χρησιμοποιώ μια φορά την ημέρα όμως δε βλέπω πλέον να δίνει κάτι. Ξεκίνησα και fungoral δύο φορές την εβδομάδα, άρα τι μένει; έκανα πρόσφατα αιματολογικες εξετάσεις, όμως επειδή δεν έχω κάποιον άλλο να συμβουλευτω, κάθε τοποθέτηση ευπρόσδεκτη!
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Μετρα στις εξετασεις και τεστο και psa και συμβουλεψου και ενδοκρινολογο και ξεκινα με μικρες δοσεις και σταδιακο ανεβασμα, 0,5 για αρχη.
 

Dimis90

Active Member
Μετρα στις εξετασεις και τεστο και psa και συμβουλεψου και ενδοκρινολογο και ξεκινα με μικρες δοσεις και σταδιακο ανεβασμα, 0,5 για αρχη.
Psa ποια είναι; τεστο έκανα, όπως και dht. Η προλακτινη όμως είναι πάνω από το όριο, στο 17.5 και αυτό με έχει προβληματισει κάπως.
 
Απ: Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ..
ΚΑΙΡΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΙ ΓΡΑΦΕΤΕ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ...
ΕΙΜΑΙ 26 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΦΑΛΑΚΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ...ΠΟΛΕΜΑΩ ΤΗΝ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΤΑ 19 ΜΟΥ..ΔΗΛ ΕΠΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΜΕΘΟΔΙΚΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΟΙ...ΕΓΩ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ 19 ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑΛΛΙΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΟΠΩΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ Κ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΝΟΟΥΣΑ ΟΣΟ ΕΙΧΑ ΑΚΟΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ...ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙ ΓΕΜΑΤΟ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ Η ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟΥ BRAD PITT..ΕΙΜΑΙ 26 ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΓΙΑ 19..ΕΧΩ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΤΡΙΧΩΤΟ ΓΕΜΑΤΟ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΧΑΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ 5-10 ΤΡΙΧΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΤΙΣ ΜΕΤΡΑΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ..ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΝΙΚΗΣΕΙ ΤΗΝ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ..ΝΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΩ..ΚΑΙ Η ΜΑΓΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΩ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ PROSCAR Κ ΤΟΥ REGAINE.(GENIKA EIMAI KATA TΩΝ ΤΟΠΙΚΩΝ ΛΟΣΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ).ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΑ ΕΞΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 7 ΧΡΟΝΙΑ...ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΑΙΡΝΩ 2 ΚΑΨΟΥΛΕΣ INNEOV ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ.ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ 2 ΚΑΨΟΥΛΕΣ THΣ WELLMAN TRICOLOGIC KAI TO ΒΡΑΔΥ 2 ΚΑΨΟΥΛΕΣ SAW PALMETTO.KAI KAΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΛΟΥΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ FUNGORAL.ΠΡΟΣΟΧΗ: ΟΛΑΥΤΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΧΑΣΩ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΧΑ ΟΛΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΤΥΣΗ ΣΤΟ FOUL ΚΑΙ ΜΑΛΛΙΑ ΣΤΟ MAXIMUM...ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΕΠΩ ΜΑΓΚΕΣ...
αν εισαι 26 και φαινεσαι 19 κοιτα τα ανδρογονα σου! δεν ειναι και ο,τι καλυτερο αυτο που γραφεις. για να μην παρεξηγηθώ εννοω να πας να κανεις εξετασεις, το λεω εντελως καλοπροαιρετα.. μηπως να ξανασκεφτεις αυτα που παιρνεις;;; εγω π.χ παρατήρησα τριχοπτωση στα 25 μου. Στην αρχη αρκετα εντονη. Ξεκινησα να βαζω μονο μινοξ. και μαλιστα εβαζα δυο φορες την μερα μονο τον πρωτο εξαμηνο μαζι με τα κλασσικα κορτικοειδη.. μετα απο 6 χρονια ξεκινησα και το proscar διοτι τριανταρισα. δεν εχω δει καμια παρενεργεια... πλεον βαζω 1 φορα την μερα μινοξ.(το βραδυ) και παιρνω και το 1/5 proscar.. ειναι γελοιο να λες οτι απο βιταμίνες εσωσες τα μαλια σου!!! και μαλιστα οταν ολοι ξερουμε οτι οι βιταμινες σε χαπι μονο βιταμινες δεν ειναι..
 

GVele12

New Member
καλησπέρα κύριοι,είμαι καινούριος στο φόρουμ και έχω κάποιες απορείες. κατ'αρχήν είμαι 22 ετών και εδώ και περίπου 2 χρόνια έχω παρατηρήσει αραίωση στα μαλλιά μου.εδώ και 9 μήνες έχω ξεκινήσει θεραπεία με minoxidil 5% πρώτα regaine αλλά λόγο κόστους το γύρισα σε kirkland εδώ και περίπου 2 μήνες.σκέφτομαι να ξεκινήσω proscar αλλά δεν ξέρω εάν πρέπει πρώτα να επισκεφθώ κάποιο δερματολόγο και να κάνω κάποιες εξετάσεις ή να το ξεκινήσω μόνος.επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν με το που ξεκινήσω το proscar να παίρνω 1 mg εξ'αρχής ή να ξεκινήσω με μικρότερη ποσότητα και να το ανεβάσω σταδιακά.ευχαριστώ εκ τον προτέρων
 

unusual

New Member
Αν δεν θες να πας σε δερματολογο πριν ξεκινησεις οποιαδηποτε αγωγη πρεπει να βεβαιωθεις οτι ειναι ανδρογενετικη αλωπεκία. Ανοιξε καινουργιο θεμα με φωτογραφιες, το ιστορικο σου καθως και την κληρονομικοτητα στην οικογενεια. Τελος καλυτερα να μη ξεκινησεις σε τοσο μικρη ηλικια φιναστεριδη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JORJE

Active Member
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ,θα ήθελα να σας πω τις εντυπώσεις μου κ γω μετα απο χρήση ήδη 3 μηνών φίνα(προσκαρ 1/5),σε συνδυασμό με μινοξιδιλη regaine αφρό κάθε βράδι.Ειμαι 41 ετών και ενώ είχα μια προδιάθεση για αραίωση μονο στο crown,το λεγόμενο μπιφτέκι,μέχρι τα 39 ήμουν χρήστης μονο διαλύματος μινοξ για 17 έτη...Ολα αυτά τα χρονια η μινοξιδιλη με κράτησε στα ίδια επίπεδα,χωρίς κάτι χειροπιαστό σε regrowth....Όμως το τελευταίο εξάμηνο η τριχόπτωση άρχισε να γίνεται πιο επιθετική κ το crown άρχισε να ανοίγει επικίνδυνα με τάσεις επέκτασης στο μέσον του κεφαλιού.....Είχα καταλάβει πλεον οτι η μινοξιδιλη πια είχε κορεστεί,κοινώς η ΑΑ είχε προχωρήσει κ δεν έκανε απολύτως τιποτε το regaine μονο του.....Συνεπώς η χρήση Φίνας,κατόπιν υποδείξεως δερματολόγου,ηταν μονόδρομος,αν ήθελα να κρατήσω τα μαλλιά μου κ να ξανά αποκτήσω μέρος του crown σε πολυ σημαντικό βαθμό...Ολα αυτά βέβαια γνωρίζοντας τα αρνητικά κ τα θετικά αυτού του αντίανδρογονου.....Αν κ ο δερματολόγος μου τη χορήγησε για ενα 6μηνο στην αρχή κ βλεπουμε,μετα απο 2,5 μήνες καθημερινής χρήσης,πληροφορώ όλους τους φίλους οτι το crown εχει κλείσει σε ποσοστό 25% απο την έναρξη της θεραπείας κ έτσι όπως πάω,στους 6-7 μήνες θα εχω κλείσει εντελώς με νέες σκληρές τρίχες κ όχι χνούδακι......Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος κ αν γνώριζα ποσό θαυματουργό φάρμακο ειναι θα το είχα χρησιμοποιήσει πολλα χρονια πριν.....Προσωπικά σε μένα οι μόνες παρενέργειες τον πρώτο μήνα ηταν κάποια brain fogs με έντονο πονοκέφαλο,τα οποία τώρα δεν μου έχουν ξαναεμφανιστεί ίσως κ λίγο πιο περιορισμενη ποσότητα σπέρματος κατα την εκσπερμάτωση.....Τιποτε άλλο.Συνιστω σε όσους έχουν ενδοιασμούς για αυτό το φάρμακο,να προχωρήσουν παντα σε συνεργασία με τον γιατρό τους,γιατι η εξωτερική μας εμφάνιση,ειναι η δύναμη κ η ευτυχία μας....Φυσικά καταλαβαίνω κ τα παληκαρια που τα επηρεάζει η χρήση της με έντονες παρενέργειες ,γιατι ο κάθε οργανισμός αντιδράει διαφορετικά σε τέτοια ορμονικά σκευάσματα...Ευχαριστώ κ καλο απογεύμα...
 

JORJE

Active Member
Καλησπερα συμπαθοντα!!Απο τα 23 ειμαι σε μινοξιδιλη στο μπιφτεκι με αποτελεσματα σταθερα...Δηλαδη με κρατησε στα ιδια
.Οχι regrowth,αλλα δεν ειχα κ περαιτερω τριχοπτωση..Αυτα μεχρι το φθινοπωρο......Απο εκει κ επειτα αρχισα να παιρνω την κατω βολτα ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ....Προφανως τα γονιδια βοηθησαν την DHT να επελασει!!!Ετοιμαζομουν για μμ Κυπρο,αλλα εκανε δουλεια προς το παρον η φιναστεριδη,οποτε κ την εχω αναβαλλει...
 

JORJE

Active Member
Θεωρω κ παλι πως ειναι θεμα οργανισμου κ ανοχης στη μινοξιδιλη...Για τοσα χρονια κρατηθηκε η αραιωση στο crown στα ιδια ακριβως επιπεδα με τη καθημερινη χρηση της..Ομως δυστυχως τα παντα εχουν ημερομηνια ληξης κ στη συγκεκριμενη περιπτωση η ΑΑ ηταν παρα πολυ δυνατη στα 40 μου...Απλα η μινοξ στο κεφαλι μου δουλεψε καλα για χρονια....Και το θεμα ειναι δεν ειχα λουστει ποτε με ενα φαρμακευτικο σαμπουαν της προκοπης,μια ζωη ειχα του εμποριου....Ολα τελικα ειναι θεμα γονιδιων..
 

GVele12

New Member
Αν δεν θες να πας σε δερματολογο πριν ξεκινησεις οποιαδηποτε αγωγη πρεπει να βεβαιωθεις οτι ειναι ανδρογενετικη αλωπεκία. Ανοιξε καινουργιο θεμα με φωτογραφιες, το ιστορικο σου καθως και την κληρονομικοτητα στην οικογενεια. Τελος καλυτερα να μη ξεκινησεις σε τοσο μικρη ηλικια φιναστεριδη.

είχα πάει σε δερματολόγο και μου είχε βρει ΑΑ και αυτός ήταν ο λόγος που ξεκίνησα τη μινοξ.θα ανοίξω και καινούριο θέμα με φωτογραφίες και περισσότερα στοιχεία αλλά γιατί πιστεύεις οτι δεν πρέπει να ξεκινήσω φινα απο τώρα?
 

unusual

New Member
είχα πάει σε δερματολόγο και μου είχε βρει ΑΑ και αυτός ήταν ο λόγος που ξεκίνησα τη μινοξ.θα ανοίξω και καινούριο θέμα με φωτογραφίες και περισσότερα στοιχεία αλλά γιατί πιστεύεις οτι δεν πρέπει να ξεκινήσω φινα απο τώρα?
Η dht που ριχνει τα μαλλια και εμποδιζεται απ'τη φιναστεριδη ειναι υπευθυνη μαζι με αλλες ορμονες για την αναπτυξη των ανδρικων χαρακτηριστικων. Αν και θεωρητικα στα 22 εχουν αναπτυχθει αυτα (ισως οχι εντελως η τριχοφυια στο προσωπο και σωμα) δεν αξιζει να το ρισκαρεις.
 

GVele12

New Member
Η dht που ριχνει τα μαλλια και εμποδιζεται απ'τη φιναστεριδη ειναι υπευθυνη μαζι με αλλες ορμονες για την αναπτυξη των ανδρικων χαρακτηριστικων. Αν και θεωρητικα στα 22 εχουν αναπτυχθει αυτα (ισως οχι εντελως η τριχοφυια στο προσωπο και σωμα) δεν αξιζει να το ρισκαρεις.

κατάλαβα το θέμα είναι ότι πιο μεγάλος δεν θα έχει μείνει τίποτα να σώσω οπότε δεν θα έχει και νόημα να την πάρω.θα πάω και σε έναν άλλο δερματολόγο πάντως να μου πει τη γνώμη του αν και δεν τους πολύ εμπιστεύομαι.ευχαριστώ για τις απαντήσεις
 
γεια χαρά και πάλι.. όπως ξέρετε έπαιρνα 3,5 χρόνια προσκαρ 5mg, fungoral 5% και την κρεμα fungoral.. Τα αποτελέσματα στο μαλλί θεαματικά.. Έχω τώρα περίπου ένα χρόνο που τα σταμάτησα. Είμαι στα 33 μου.. Ναι βλέπω διαφορά τα μαλλιά πέφτουν και σκέφτομαι να το ξανα αρχίσω.. Δυστυχώς δε πρόσφατο σπερμοδιάγραμμα υπάρχει ακινησία σπερματοζωαρίων και το σπέρμα μου είναι κάπως σαν ζελές δηλαδή κομμάτια ζελέ..... Μου πείραξε το σπέρμα το προσκάρ. Πήρα και ειδικά χάπια από ουρολόγο για να αυξήσουμε την κινητικότητα αλλά δεν είχε αποτέλεσμα PROFERTIL.. Μου είπαν επίσης ότι μπορεί να έχω προστατίτιδα κάτι που θα πάω στον ουρολόγο να το κοιτάξω... Όσο τα έπαιρνα η λίμπιντο ήταν εννοείται πεσμένη...τώρα πάω πάλι σφαίρα.. απλά υπάρχει θέμα με το σπέρμα..δε ξέρω αλλά σκέφτομαι να τα ξανα αρχίσω ίσως χωρίς το προσκάρ για αρχή.
 
Μπλουζα