Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

sakis9282

Member
anekdihghtos είπε:
Φιλαρακι,ειναι αναλογως και την περιπτωση του καθενος.Απτο τιποτα σιγουρα και το 0.5 θα σε βοηθησει,δεν ειναι αληθεια αυτο που ειπε.Βεβαια αναλογα με το ποσο επιθετικη τριχοπτωση εχεις.Εγω δεν εχω επιθετικη, παιρνω προληπτικα 0.8,δηλ 1/6 11 μηνες τωρα για συντηρηση και ειμαι 2αρι ΝW.Δεν εχω δει sides ως τωρα,μονο θετικα.Θα σου προτεινα και αυτη τη δοση ΑΝ αποφασισεις την ληψη της,η 0.5 και σταδιακο ανεβασμα.Καλη επιτυχια ο,τι κι αν αποφασισεις.

Το 0.8 πως το υπολογίζεις; Δηλ όταν τεμαχιζεται ένα χάπι είναι δύσκολο να πετύχουμε ακριβώς ίδια γραμμάρια. Εννοώ μπορεί σε ένα άλλο κομμάτι να έχει 0.7 .0.9 κτλ.Με το propocia είναι ευκολότερο αλλά δύσκολο στη τσέπη. :)

Αραιά μαλλιά έχω πανω από 12ετια,είμαι 37'αλλα τα τελευταία δυο χρόνια αραιώνουν γρηγορότερα σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια που ήταν σε πολύ αργό ρυθμό αραίωση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

rossi45

New Member
Γεια χαρα σε ολους, ειμαι 28 χρονων και επισκεπτομαι το forum απο τα 22 μου οποτε κ καταλαβα οτι πασχω απο ανδογ. αλ. απο θεραπειες μονο μινοξ. ενα διαστημα 2 ετων στα 23-25 αλλα οχι φανατικα. Μετα απο μελετη στο forum εδω αλλα κ εξωτερικου αποφασισα να ξεκινησω φινα. (proscar 1/5). Η κατασταση του μαλλιου εχει ως εξης αδυνατισμενο hairline και κορυφη, καθως και λιγο αραιο μαλλι στο ενδιαμεσο. Ο λογος που γραφω ειναι αφενος οτι ηθελα καπου να το πω (για ψυχολογικους λογους πιο πολυ) και αφετερου για να ενημερωνω στο μελλον για την προοδο της θεραπειας η κ οχι.
Τελος θελω να ευχαριστισω τα μελη για την ενημερωση που παρειχαν σε μενα αλλα κ σε αλλους.
 

anekdihghtos

New Member
Το 0.8 πως το υπολογίζεις; Δηλ όταν τεμαχιζεται ένα χάπι είναι δύσκολο να πετύχουμε ακριβώς ίδια γραμμάρια. Εννοώ μπορεί σε ένα άλλο κομμάτι να έχει 0.7 .0.9 κτλ.Με το propocia είναι ευκολότερο αλλά δύσκολο στη τσέπη. :)

Αραιά μαλλιά έχω πανω από 12ετια,είμαι 37'αλλα τα τελευταία δυο χρόνια αραιώνουν γρηγορότερα σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια που ήταν σε πολύ αργό ρυθμό αραίωση.
[/quote]

Σε καταλαβαινω απολυτα ως προς τον προβληματισμο σου για το σωστο κοψιμο,γιατι την ιδια απορια ειχα και εγω.Εγω το κοβω κατα μηκος σε 3 και 3 κομματια αλλα σαφως και το κανω κατα προσεγγιση,και με μεγαλυτερη ακριβεια απ'οτι στην αρχη.Παλαιοτερα μελη με ειχαν συμβουλεψει πως δεν υπαρχει προβλημα με το να μην κοπουν τα κομματια και ακριβως στη δοση των 0.8 και να ειναι 0.1 πανω η κατω.Ωστοσο,ειναι τρομακτικη διαφορα σε σχεση με το propecia ως προς την τιμη ενω εχουν το ιδιο αποτελεσμα.Θα μπορουσες να δοκιμασεις για αρχη μια safe δοση των 0.5 για αρχη για να δεις αν παρατηρεις καποια διαφορα,καποιο ''φρενο'' ως προς την ταχυτητα αραιωσης.κι εμεις εδω ειμαστε.


rossi45 καλη αρχη ως προς τη φινα,ενημερωνε μας για την πορεια σου γιατι εδω ειμαστε για να βοηθαμε οπως μπορουμε ο ενας τον αλλον.θα σου προτεινα αν αποφασισεις και ξεκινησεις φινα να τη συνδιασεις και με ενα προιον για επανεκφυση οπως τη μινο που εβαζες,για καλυτερα αποτελεσματα.
 

Turbobox

New Member
Διάβασα όλο το νήμα και είδα πως το ζήτημα σε μερικούς είναι καθαρά ψυχολογικό. Επίσης εντύπωση μου έκανε η αντίδραση ορισμένων που δεν χρησιμοποιούν φίνα αλλά τονίζουν τόσο πολύ τις παρενέργειες και τα αρνητικά της.
Εμένα το μόνο που με απασχολεί είναι να σου μείνει μόνιμο πρόβλημα. Τόσο όμως με τη δερματολόγο που μίλησα όσο και ότι έχω διαβάσει εδώ δεν έχω δει ούτε σε μια περίπτωση να συμβαίνει αυτό. Το μεγαλύτερο ποσοστό έχει δει τα ευεργετικά αποτελέσματα της φίνα και όσοι είχαν παρενέργειες με τη διακοπή της επανήλθαν πλήρως.
Επειδή λοιπόν η μίνοξ μου έδωσε παρενέργειες και τη σταμάτησα, επειδή δοκίμασα και ενναλακτικά όπως ιώδια, ψευδαργύρους, ρόλερ κλπ. αλλά χωρίς αποτελέσματα αύριο έφυγα φαρμακείο και του λέω

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RyR6SL_tGVw[/video]

:D
 

anekdihghtos

New Member
Υπηρξαν ελαχιστα ατομα που ανεφεραν μη αντιστρεψιμα προβληματα,μικρο αλλα καθολου αμελητεο ποσοστο,ως επι το πλειστον ομως συμφωνω με turbobox.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επίσης εντύπωση μου έκανε η αντίδραση ορισμένων που δεν χρησιμοποιούν φίνα αλλά τονίζουν τόσο πολύ τις παρενέργειες και τα αρνητικά της.

Ίσως ορισμένοι που δεν έχουν δοκιμάσει φιναστερίδη, να έχουν κάνει μια μεγάλη και χρόνια έρευνα σε ανάλογα φόρουμ και να έχουν διαβάσει εκατοντάδες post χρηστών της ουσίας αυτής...
Και ναρκωτικά δεν έχουν δοκιμάσει πολλοί αλλά τονίζουν επίσης τους κινδύνους τους.
Υπάρχουν πράγματα, που δεν χρειάζεται και δεν πρέπει να τα δοκιμάσεις για να αποκτήσεις ο ίδιος άποψη. Σου φτάνει η εμπειρία των άλλων.
Είπαμε να μην κινδυνολογούμε ασύστολα, αλλά όχι και να αγιοποιούμε την φιναστερίδη...
 

Turbobox

New Member
GOMI είπε:
Επίσης εντύπωση μου έκανε η αντίδραση ορισμένων που δεν χρησιμοποιούν φίνα αλλά τονίζουν τόσο πολύ τις παρενέργειες και τα αρνητικά της.

Ίσως ορισμένοι που δεν έχουν δοκιμάσει φιναστερίδη, να έχουν κάνει μια μεγάλη και χρόνια έρευνα σε ανάλογα φόρουμ και να έχουν διαβάσει εκατοντάδες post χρηστών της ουσίας αυτής...
Και ναρκωτικά δεν έχουν δοκιμάσει πολλοί αλλά τονίζουν επίσης τους κινδύνους τους.
Υπάρχουν πράγματα, που δεν χρειάζεται και δεν πρέπει να τα δοκιμάσεις για να αποκτήσεις ο ίδιος άποψη. Σου φτάνει η εμπειρία των άλλων.
Είπαμε να μην κινδυνολογούμε ασύστολα, αλλά όχι και να αγιοποιούμε την φιναστερίδη...

Δεν είναι το ίδιο η φιναστερίδη με τα ναρκωτικά που συγκρίνεις. Είναι ξεκάθαρη εμπάθεια αυτό που γίνεται. Σημασία θα είχε όσοι υπερτονίζουν τα αρνητικά να έλεγαν και τα θετικά ταυτόχρονα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
φιλε turbobox, δεν είπα ότι είναι το ίδιο, απλά ανέφερα την άποψη κάποιων σε κάτι που δεν έχουν δοκιμάσει και στηρίζονται στα όσα συμβαίνουν γύρω τους.
Εμπάθεια σε τι?
Αν εσύ πάρεις ή δεν πάρεις φινα, εγώ ούτε θα κερδίσω ούτε θα χάσω τίποτα. Δεν έχω κανένα απολύτως όφελος και στις 2 περιπτώσεις.
Κάνουμε απλά ανταλλαγή απόψεων.
Καταλαβαίνω απόλυτα την ψυχολογία του να χάνεις μαλλιά και να μην δουλεύει τίποτα και να αναγκάζεσαι να καταφεύγεις σε ακραίες λύσεις. Αλλά πρέπει να γίνεται συνειδητοποιημένα.
Εγώ αν η δερματολόγος μου πριν χρόνια δεν με απέτρεπε με νύχια και με δόντια θα είχα ήδη πάρει σε ηλικία 20 χρονών.
Δεν υπήρχαν τα φόρουμ να μπω να διαβάσω και ίσως τώρα χτύπαγα το κεφάλι μου.
Τέσπα, αφού έκανες την επιλογή αυτή ελπίζω να σου πάνε όλα όπως τα θες.
 

Turbobox

New Member
GOMI δεν αναφέρομαι σε έσενα. Αυτό που λέω είναι πως διαπίστωσα διαβάζοντας όλο το νήμα από την αρχή πως ορισμένα άτομα πιάνονται σε αρνητικά αποτελέσματα που αναλογούν σε 0,1% και τα αναφέρουν συνέχεια , αδιαφορώντας για τα ευργετικά που παρουσιάζει το άλλο 90 %. Δεν αγιοποιώ την φίνα αλλά άλλο είναι ξέρεις η φίνα κάνει δουλειά αλλά σε ένα ΜΙΚΡΟ ποσοστό έχει παρενέγειες κι άλλο μακριά από αυτόν τον δίαολο....
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
No problem.
Αφού αναφέρεις ότι τη μίνοξ την σταμάτησες με τι θα κινηθείς για regrowth? Αν δεν κάνω λάθος, η φίνα πολύ δύσκολα δίνει επανέκφυση από μόνη της...
 

weznem

Well-Known Member
Turbobox είπε:
GOMI δεν αναφέρομαι σε έσενα. Αυτό που λέω είναι πως διαπίστωσα διαβάζοντας όλο το νήμα από την αρχή πως ορισμένα άτομα πιάνονται σε αρνητικά αποτελέσματα που αναλογούν σε 0,1% και τα αναφέρουν συνέχεια , αδιαφορώντας για τα ευργετικά που παρουσιάζει το άλλο 90 %. Δεν αγιοποιώ την φίνα αλλά άλλο είναι ξέρεις η φίνα κάνει δουλειά αλλά σε ένα ΜΙΚΡΟ ποσοστό έχει παρενέγειες κι άλλο μακριά από αυτόν τον δίαολο....

τα ποσοστα δεν ειναι 0,1% αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα..
το προβλημα θα ναι αν εισαι εσυ αργοτερα σε αυτο το ποσοστο και τοτε θελω να δω τι θα γραψεις εδω μετα, και τι θα πεις στην δερματολογο σου..

τα πραγματα ειναι πολυ απλα.. εισαι διατεθειμένος να διαταραξεις το ενδοκρινολογικο συστημα σου,τις ορμονες σου για εναν ασημαντο λογο?τα μαλλια δεν ειναι σημαντικος ρολος για θεραπειες με ρισκα κατε με.. τοσο απλο ειναι...
εισαι ετοιμος ψυχολογικα να δεχθεις οτι μπορει να μην επανελθεις ποτε η οτι μπορει να μην επανελθεις πληρως γιατι θα εισαι στο 2% ? η φινα ειναι ενα λαχειο παντα....

ημουν σε σκεψη πολυ καιρο τωρα για να παρω φινα..πανω απο 2μηνο..και τελικα βρηκα την δυναμη να την απορριψω παλι με το νου μου...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Η χρήση φιναστερίδης είναι καθαρά θέμα επιλογής.

Επιπτώσεις κατ'εμέ θεωρητικά μπορεί να υπάρχουν είτε από τη χρήση της είτε από τη μη χρήση της. Επειδή και εγώ πριν χρόνια είχα διαβάσει πολλά και είχα τρομοκρατηθεί, (από αυτές τις ιστορίες τρόμου που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο) όταν το δοκίμασα τότε μπορούσα να πω για την ασφάλεια του / αποτελεσματικότητα του πως έδρασε σε μένα. Τα οφέλη σημαντικά και σε καμμία περίπτωση δεν συγκρίνονται με καμμία θεραπεία που έκανα από τα 18 μου μέχρι τα 25 μου. Όλα τα άλλα ήταν χάσιμο χρόνου, χρημάτων και φυσικά μαλλιών, με εξαίρεση το πράσινο σαπούνι και το σαμπουάν κετοκοναζόλης που ακόμα κρατάω). Δεν ξέρω ποσο επικίνδυνο μπορεί να είναι όπως αναφέρεται, για μένα πλέον μετά από τόσες εξετάσεις και συζητήσεις με γιατρούς Ελλάδα και εξωτερικό δεν τίθεται το θέμα ασφάλεια.
Αντιθέτως αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά και ας μου επιτραπεί - χωρίς την ανάγκη κλινικών ερευνών - είναι ότι σε πολλούς ανθρώπους επηρεάζεται σημαντικά η ποιότητα της ζωής τους χάνωντας τα μαλλιά τους σε νεαρές ηλικίες, με ότι ψυχολογικό αντίκτυπο έχει αυτό..

Αν κάποιος μπορεί να ωφεληθεί δεν βρίσκω το λόγο να μην το δοκιμάσει και αν δει τις παρενέργειες που αναφέρονται τότε καλώς το σταματάει. Εννοείται ότι κανείς δεν επιβάλει σε κανένα να πάρει φιναστερίδη, αλλά ας μην αποτρέπουμε και κάποιον που σκέφτεται να τη δοκιμάσει εφόσον μπορεί να ωφεληθεί και μάλιστα ειδικά σε συνδυασμό με μια καλή μεταμόσχευση πραγματικά έχω δει τη ποιότητα ζωής ανθρώπων να αλλάζει σημαντικά.
 

weznem

Well-Known Member
το θεμα φιλε μου ειναι οτι αν αντιληφθουμε οτι δεν ειναι σημαντικος παράγοντας η πτωση της τριχας σε σχεση με αλλα πραγματα θα αντιληφθεις οτι η λογικη λεει: δεν πειραζουμε τα ορμονικα μας για τετοιο λογο..
οτι εχουμε λαθος αντιληψη των πραγματων ειναι πασιφανες στους περισσοτερους ανθρωπους.. δεν χωραει λογικη να ριχνουμε ορμονες για μια τριχα.. το οτι το θεμα ραφλα μας επηρεαζει τοσο ωστε να μπουμε στην διαδικασια να παρουμε χαπια ορμονικα πρεπει να κατανοησουμε οτι ειναι θεμα αντιληψης των σημαντικων πραγματων στην ζωη μας και δεν μας δημιουργει το προβλημα η καθεαυτή ραφλα.. υπαρχουν παιδια με καρκινο.. ανθρωποι που πεθαινουν σε νεαρη ηλικια.. ενας γνωστος μου παραδειγμα ετων 36 θα πεθανει απο καρκινο στο παγκρεας το ξερει και εχει 2μηνες ζωη ακομα..μαλιστα εχθες επεσε και σε κωμα και εσεις λετε να παιρνουμε χαπια ορμονικα με αγνωστες μακροχρονιες παρενεργειες για την ΤΡΙΧΑ? ειμαστε καλα? σκεψου λοιπον τι ειναι σημαντικο και τι οχι..
τελειωνοντας να το πω αλλιως,,, δεν θα ρισκαρω την υγεια μου ουτε στο 1% για λογο μη σοβαρο.. αυτο που κερδιζεις με αυτο που μπορει να χασεις ειναι δυσανάλογο πολυ δυσαναλογο...
θεωρω οτι αυτο ειναι μια σωστη αντιληψη των πραγματων, κανεις δεν αποτρεπει κανεναν.. ελευθερη βουληση υπαρχει... δημοκρατια(λεμε τωρα) υπαρχει, ενημερωση υπαρχει,τα βαζει κατω ο καθενας και κρινει μονος του.. εγω προσωπικα δεν θα πω ποτε σε κανεναν παρε ορμονικο χαπι για να μην πεφτει η τριχα,οποιος θελει το επιλεγει.. το να διατυπωνουμε εναν αντιλογο με λογικη δεν αποτρεπει κανεναν,,τροφη για σκεψη του δινει.. η αν θελεις δευτερες σκεψεις..
 

Turbobox

New Member
GOMI είπε:
No problem.
Αφού αναφέρεις ότι τη μίνοξ την σταμάτησες με τι θα κινηθείς για regrowth? Αν δεν κάνω λάθος, η φίνα πολύ δύσκολα δίνει επανέκφυση από μόνη της...

Την δερματόλογο την ρώτησα αν η φίνα το μόνο που κάνει είναι να σταματάει την τριχόπτωση και μου απάντησε με βεβαιότητα πως δίνει και επανέκφυση.


weznem είπε:
τα ποσοστα δεν ειναι 0,1% αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα..
το προβλημα θα ναι αν εισαι εσυ αργοτερα σε αυτο το ποσοστο και τοτε θελω να δω τι θα γραψεις εδω μετα, και τι θα πεις στην δερματολογο σου..

τα πραγματα ειναι πολυ απλα.. εισαι διατεθειμένος να διαταραξεις το ενδοκρινολογικο συστημα σου,τις ορμονες σου για εναν ασημαντο λογο?τα μαλλια δεν ειναι σημαντικος ρολος για θεραπειες με ρισκα κατε με.. τοσο απλο ειναι...
εισαι ετοιμος ψυχολογικα να δεχθεις οτι μπορει να μην επανελθεις ποτε η οτι μπορει να μην επανελθεις πληρως γιατι θα εισαι στο 2% ? η φινα ειναι ενα λαχειο παντα....

ημουν σε σκεψη πολυ καιρο τωρα για να παρω φινα..πανω απο 2μηνο..και τελικα βρηκα την δυναμη να την απορριψω παλι με το νου μου...

Μα και βέβαια το ποσοστό είναι 0,1 %. Όταν λέμε πώς το 1 με 2% παρουσιάζουν παρενέργειες και από αυτούς πάλι το 1- 2 της % είναι μόνιμες και μη αναστρέψιμες γιατί ποσοστό μιλάμε;
Τώρα στα άλλα που μου αναφέρεις , σόρρυ κιόλας αλλά εσύ χέστηκες για μένα κι αν εγώ έχω σοβαρό πρόβλημα μετά. Αυτό που κάνεις όπως και πολύ άλλοι είναι επειδή εσύ φοβάσαι να πάρεις φίνα γυρνάς από εδώ και από εκεί λέγοντας μή παίρνετε φίνα για να καθησυχάζεις στην ουσία τον εαυτό σου.
Εγώ γι αυτό μίλησα για εμπάθεια παραπάνω είναι άλλο κάποιος να πειραματιστεί ό ίδιος και να μας πει τι γίνεται και είναι άλλο κάποιος να μην το έχει κάνει και να λέει συνεχώς τα αρνητικά.
 

Panos1982

Well-Known Member
Πολυ σωστη τοποθετηση weznem, επειδη εχω περασει και τα 2 σταδια...καταλαβαινω και αυτους που θελουν να παρουν φινα για να βοηθησουν την κατασταση γιατι το ψυχολογικο σοκ του να χανεις μαλλια ιδιαιετρα οταν εισαι κατω των 25 ειναι μεγαλο.....αλλα πλεον εχοντας δοκιμασει και οντας πιο ωριμος και παθοντας..... τελικα η πιο σωστη σκεψη κ συμβουλη ειναι αυτη που δινεις....
και εγω εχω κανει ΜΜ και δε κανω τπτ πλεον για να σταματησω την τριχοπτωση....ουτε θα παρω φινα οταν ξανακανω ΜΜ για να μην εχω σοκλοςς κτλπ....αλλα ουτε και για να διατηρησω το αποτελεσμα....υπαρχουν αλλοι τροποι...πιο ακινδυνοι...και θα τους προτιμισω εχοντας παντα την πολυ σηματνικη υγεια μου ανεπηρεαστη :)
 

weznem

Well-Known Member
Panos1982 είπε:
Πολυ σωστη τοποθετηση weznem, επειδη εχω περασει και τα 2 σταδια...καταλαβαινω και αυτους που θελουν να παρουν φινα για να βοηθησουν την κατασταση γιατι το ψυχολογικο σοκ του να χανεις μαλλια ιδιαιετρα οταν εισαι κατω των 25 ειναι μεγαλο.....αλλα πλεον εχοντας δοκιμασει και οντας πιο ωριμος και παθοντας..... τελικα η πιο σωστη σκεψη κ συμβουλη ειναι αυτη που δινεις....
και εγω εχω κανει ΜΜ και δε κανω τπτ πλεον για να σταματησω την τριχοπτωση....ουτε θα παρω φινα οταν ξανακανω ΜΜ για να μην εχω σοκλοςς κτλπ....αλλα ουτε και για να διατηρησω το αποτελεσμα....υπαρχουν αλλοι τροποι...πιο ακινδυνοι...και θα τους προτιμισω εχοντας παντα την πολυ σηματνικη υγεια μου ανεπηρεαστη :)

σε ευχαριστω πολυ φιλε πανο...
και εγω κατλαβαινω πως νιωθει ενας νεος με αραιωση και εγω εχω α/α.. και εγω εχω σκεφθει-ψαξει μιλησει με γιατρους για την φινα αλλα κρατηθηκα,τα σκεφτηκα καθαρα με ψυχρη λογικη και ειπα ενα οχι.. :blush:


Turbobox είπε:
GOMI είπε:
No problem.
Αφού αναφέρεις ότι τη μίνοξ την σταμάτησες με τι θα κινηθείς για regrowth? Αν δεν κάνω λάθος, η φίνα πολύ δύσκολα δίνει επανέκφυση από μόνη της...

Την δερματόλογο την ρώτησα αν η φίνα το μόνο που κάνει είναι να σταματάει την τριχόπτωση και μου απάντησε με βεβαιότητα πως δίνει και επανέκφυση.


weznem είπε:
τα ποσοστα δεν ειναι 0,1% αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα..
το προβλημα θα ναι αν εισαι εσυ αργοτερα σε αυτο το ποσοστο και τοτε θελω να δω τι θα γραψεις εδω μετα, και τι θα πεις στην δερματολογο σου..

τα πραγματα ειναι πολυ απλα.. εισαι διατεθειμένος να διαταραξεις το ενδοκρινολογικο συστημα σου,τις ορμονες σου για εναν ασημαντο λογο?τα μαλλια δεν ειναι σημαντικος ρολος για θεραπειες με ρισκα κατε με.. τοσο απλο ειναι...
εισαι ετοιμος ψυχολογικα να δεχθεις οτι μπορει να μην επανελθεις ποτε η οτι μπορει να μην επανελθεις πληρως γιατι θα εισαι στο 2% ? η φινα ειναι ενα λαχειο παντα....

ημουν σε σκεψη πολυ καιρο τωρα για να παρω φινα..πανω απο 2μηνο..και τελικα βρηκα την δυναμη να την απορριψω παλι με το νου μου...

Μα και βέβαια το ποσοστό είναι 0,1 %. Όταν λέμε πώς το 1 με 2% παρουσιάζουν παρενέργειες και από αυτούς πάλι το 1- 2 της % είναι μόνιμες και μη αναστρέψιμες γιατί ποσοστό μιλάμε;
Τώρα στα άλλα που μου αναφέρεις , σόρρυ κιόλας αλλά εσύ χέστηκες για μένα κι αν εγώ έχω σοβαρό πρόβλημα μετά. Αυτό που κάνεις όπως και πολύ άλλοι είναι επειδή εσύ φοβάσαι να πάρεις φίνα γυρνάς από εδώ και από εκεί λέγοντας μή παίρνετε φίνα για να καθησυχάζεις στην ουσία τον εαυτό σου.
Εγώ γι αυτό μίλησα για εμπάθεια παραπάνω είναι άλλο κάποιος να πειραματιστεί ό ίδιος και να μας πει τι γίνεται και είναι άλλο κάποιος να μην το έχει κάνει και να λέει συνεχώς τα αρνητικά.
οταν σου αναλυω εναν τροπο σκεψεως-αντιληψης των πραγματων και μου δινεις αυτην την απαντηση οτι φοβαμαι να παρω..το οτι δεν παιρνω ειναι συνειδητη επιλογη,επιδη γνωριζω και βλεπω αυτα που αγνοεις...
οταν δεν εχεις καθαρη σκεψη βλεπεις αυτα που θες να δεις...
εμενα με νοιαζει να μην την παρει κανεις με ανωριμοτητα,με ελειψη γνωσης επειδη εχει πανικοβληθει λογω ραφλας... δεν αδιαφορω αλλα παραλληλα δεν μπορω να κανω και τιποτα αλλο περα απο το να πω την γνωμη μου... ο καθενας στην ζωη πορευεται με το μυαλο που διαθετει...
φροντισε να βλεπεις τα πραγματα πιο ωριμα,κερδος θα εχεις.. αλλιως θα καταλαβεις παθαίνοντας αν εισαι εξυπνος ,αν εισαι αφελης θα παθαινεις συνεχως..με την διαφορα οτι δεν μαθαινεις απο αυτα τιποτα....αν εισαι διάνοια θα μαθαινεις απο τα λαθη των αλλων.. και αυτα στα λεω ακριβως επιδη δεν αδιαφορο,και επειδη αν βοηθησω καποιον να μην παθει για να μαθει θα ειμαι ευτυχης οτι βοηθησα να γινει κατι καλο και ουσιαστικο..
 

krhtikos21

Member
Panos1982 είπε:
Πολυ σωστη τοποθετηση weznem, επειδη εχω περασει και τα 2 σταδια...καταλαβαινω και αυτους που θελουν να παρουν φινα για να βοηθησουν την κατασταση γιατι το ψυχολογικο σοκ του να χανεις μαλλια ιδιαιετρα οταν εισαι κατω των 25 ειναι μεγαλο.....αλλα πλεον εχοντας δοκιμασει και οντας πιο ωριμος και παθοντας..... τελικα η πιο σωστη σκεψη κ συμβουλη ειναι αυτη που δινεις....
και εγω εχω κανει ΜΜ και δε κανω τπτ πλεον για να σταματησω την τριχοπτωση....ουτε θα παρω φινα οταν ξανακανω ΜΜ για να μην εχω σοκλοςς κτλπ....αλλα ουτε και για να διατηρησω το αποτελεσμα....υπαρχουν αλλοι τροποι...πιο ακινδυνοι...και θα τους προτιμισω εχοντας παντα την πολυ σηματνικη υγεια μου ανεπηρεαστη :)

ποιος τρόπος είνια πιο ακίνδυνος? και αποτλεσματικός?
 
weznem είπε:
το θεμα φιλε μου ειναι οτι αν αντιληφθουμε οτι δεν ειναι σημαντικος παράγοντας η πτωση της τριχας σε σχεση με αλλα πραγματα θα αντιληφθεις οτι η λογικη λεει: δεν πειραζουμε τα ορμονικα μας για τετοιο λογο..
οτι εχουμε λαθος αντιληψη των πραγματων ειναι πασιφανες στους περισσοτερους ανθρωπους.. δεν χωραει λογικη να ριχνουμε ορμονες για μια τριχα.. το οτι το θεμα ραφλα μας επηρεαζει τοσο ωστε να μπουμε στην διαδικασια να παρουμε χαπια ορμονικα πρεπει να κατανοησουμε οτι ειναι θεμα αντιληψης των σημαντικων πραγματων στην ζωη μας και δεν μας δημιουργει το προβλημα η καθεαυτή ραφλα..
συμφωνώ φίλε μου ειδικά με το τελευταίο, μακάρι να μην με επηρέαζε, να μην το θεωρούσα σημαντικό και να μην είχα ασχοληθεί ποτέ..ούτε με ουσίες, ούτε με μεταμοσχεύσεις, ούτε με λοσιόν κλπ ..να μου ήταν αδιάφορο..


υπαρχουν παιδια με καρκινο.. ανθρωποι που πεθαινουν σε νεαρη ηλικια.. ενας γνωστος μου παραδειγμα ετων 36 θα πεθανει απο καρκινο στο παγκρεας το ξερει και εχει 2μηνες ζωη ακομα..μαλιστα εχθες επεσε και σε κωμα
Εδώ θεωρώ ότι δραματοποιείται υπερβολικά. Σαφώς και υπάρχουν άνθρωποι με προβλήματα υγείας, ανθρωποι ανάπηροι, άνθρωποι κατάκοιτοι, ανθρωποι ανήμποροι, κ.ο.κ. συμφωνώ.
Πέραν από την ισχύ του συναισθήματος που μεταφέρεται μέσα από το καρκίνο και τους νεους ανθρώπους που πεθαίνουν, και σε όλους προκαλούνε συναισθήματα λύπης και πόνου, που κολλάνε στη κουβέντα για δοκιμή ή χρήση φιναστερίδης; Με ποιο τρόπο ακριβώς συνδέονται τα παραπάνω;

και εσεις λετε να παιρνουμε
λέμε ότι μπορούν απλά να δοκιμάσουν και ανάλογα ο καθένας πράττει και ναι αν ωφελείται κάποιος δεν βλέπω το λόγο να μην πάρει, εφόσον κάνει και τις εξετάσεις του και είναι οκ. Οι μακροχρόνιες κλινικές δοκιμές έδειξαν στην πλειονότητα τους οφέλη.


χαπια ορμονικα με αγνωστες μακροχρονιες παρενεργειες για την ΤΡΙΧΑ?
ειμαστε καλα? σκεψου λοιπον τι ειναι σημαντικο και τι οχι..
Όπως έχει ήδη αναφερθεί το φάρμακο αυτό δεν βγήκε χθες, κυκλοφορεί πολλά χρόνια ξεκινώντας από Αμερική και ήδη υπάρχει εκτεταμένο safety record από πίσω του και αρκετές κλινικές δοκιμές με αποτελέσματα.
Παρεπιπτόντως όταν έκανα τη μεταμόσχευση πριν κάποια χρόνια μου λέγανε μα καλά τι πας να κάνεις; θα βάλεις μαλλιά; και θα δώσεις τόσα λεφτά; εδώ άλλοι δεν έχουνε για τα βασικά και εσύ θα δώσεις τόσα χρήματα για να πας Αμερική να βάλεις τρίχες; είσαι με τα καλά σου; και πολλά πολλά άλλα...


τελειωνοντας να το πω αλλιως,,, δεν θα ρισκαρω την υγεια μου ουτε στο 1% για λογο μη σοβαρο..
το σέβομαι απόλυτα αυτό, ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει

αυτο που κερδιζεις με αυτο που μπορει να χασεις ειναι δυσανάλογο πολυ δυσαναλογο... θεωρω οτι αυτο ειναι μια σωστη αντιληψη των πραγματων, κανεις δεν αποτρεπει κανεναν.. ελευθερη βουληση υπαρχει... δημοκρατια(λεμε τωρα) υπαρχει, ενημερωση υπαρχει,τα βαζει κατω ο καθενας και κρινει μονος του.. εγω προσωπικα δεν θα πω ποτε σε κανεναν παρε ορμονικο χαπι για να μην πεφτει η τριχα,οποιος θελει το επιλεγει.. το να διατυπωνουμε εναν αντιλογο με λογικη δεν αποτρεπει κανεναν,,τροφη για σκεψη του δινει.. η αν θελεις δευτερες σκεψεις..
Προτιμώ να ακούω όχι μόνο με έμφαση τα αρνητικά αλλά και τα θετικά, αν υπάρχουν, για μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Να θεωρήσω λοιπόν ότι μιας και δεν αξίζει, αυτοί που στη παγκόσμια κοινότητα κάνουν χρήση εδώ και χρόνια απλά τη πατήσανε; Οι περισσότεροι γιατροί μεταμοσχεύσεων που λένε ότι βοηθάει η χρήση της που βασίζονται και το λένε; Έχουν άραγε ικανή εμπειρία ή διακινδυνεύουν;
Η δική μου προσωπική εμπειρία, χωρίς να είμαι γιατρός, δεν μου έχει δείξει επ'ουδενί κάτι τέτοιο..

Εν κατακλείδι όποιος δεν αισθάνεται άνετα ή δεν θέλει απλά δεν τη παίρνει.
 

weznem

Well-Known Member
michael_ts είπε:
weznem είπε:
το θεμα φιλε μου ειναι οτι αν αντιληφθουμε οτι δεν ειναι σημαντικος παράγοντας η πτωση της τριχας σε σχεση με αλλα πραγματα θα αντιληφθεις οτι η λογικη λεει: δεν πειραζουμε τα ορμονικα μας για τετοιο λογο..
οτι εχουμε λαθος αντιληψη των πραγματων ειναι πασιφανες στους περισσοτερους ανθρωπους.. δεν χωραει λογικη να ριχνουμε ορμονες για μια τριχα.. το οτι το θεμα ραφλα μας επηρεαζει τοσο ωστε να μπουμε στην διαδικασια να παρουμε χαπια ορμονικα πρεπει να κατανοησουμε οτι ειναι θεμα αντιληψης των σημαντικων πραγματων στην ζωη μας και δεν μας δημιουργει το προβλημα η καθεαυτή ραφλα..
συμφωνώ φίλε μου ειδικά με το τελευταίο, μακάρι να μην με επηρέαζε, να μην το θεωρούσα σημαντικό και να μην είχα ασχοληθεί ποτέ..ούτε με ουσίες, ούτε με μεταμοσχεύσεις, ούτε με λοσιόν κλπ ..να μου ήταν αδιάφορο..


υπαρχουν παιδια με καρκινο.. ανθρωποι που πεθαινουν σε νεαρη ηλικια.. ενας γνωστος μου παραδειγμα ετων 36 θα πεθανει απο καρκινο στο παγκρεας το ξερει και εχει 2μηνες ζωη ακομα..μαλιστα εχθες επεσε και σε κωμα
Εδώ θεωρώ ότι δραματοποιείται υπερβολικά. Σαφώς και υπάρχουν άνθρωποι με προβλήματα υγείας, ανθρωποι ανάπηροι, άνθρωποι κατάκοιτοι, ανθρωποι ανήμποροι, κ.ο.κ. συμφωνώ.
Πέραν από την ισχύ του συναισθήματος που μεταφέρεται μέσα από το καρκίνο και τους νεους ανθρώπους που πεθαίνουν, και σε όλους προκαλούνε συναισθήματα λύπης και πόνου, που κολλάνε στη κουβέντα για δοκιμή ή χρήση φιναστερίδης; Με ποιο τρόπο ακριβώς συνδέονται τα παραπάνω;

και εσεις λετε να παιρνουμε
λέμε ότι μπορούν απλά να δοκιμάσουν και ανάλογα ο καθένας πράττει και ναι αν ωφελείται κάποιος δεν βλέπω το λόγο να μην πάρει, εφόσον κάνει και τις εξετάσεις του και είναι οκ. Οι μακροχρόνιες κλινικές δοκιμές έδειξαν στην πλειονότητα τους οφέλη.


χαπια ορμονικα με αγνωστες μακροχρονιες παρενεργειες για την ΤΡΙΧΑ?
ειμαστε καλα? σκεψου λοιπον τι ειναι σημαντικο και τι οχι..
Όπως έχει ήδη αναφερθεί το φάρμακο αυτό δεν βγήκε χθες, κυκλοφορεί πολλά χρόνια ξεκινώντας από Αμερική και ήδη υπάρχει εκτεταμένο safety record από πίσω του και αρκετές κλινικές δοκιμές με αποτελέσματα.
Παρεπιπτόντως όταν έκανα τη μεταμόσχευση πριν κάποια χρόνια μου λέγανε μα καλά τι πας να κάνεις; θα βάλεις μαλλιά; και θα δώσεις τόσα λεφτά; εδώ άλλοι δεν έχουνε για τα βασικά και εσύ θα δώσεις τόσα χρήματα για να πας Αμερική να βάλεις τρίχες; είσαι με τα καλά σου; και πολλά πολλά άλλα...


τελειωνοντας να το πω αλλιως,,, δεν θα ρισκαρω την υγεια μου ουτε στο 1% για λογο μη σοβαρο..
το σέβομαι απόλυτα αυτό, ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει

αυτο που κερδιζεις με αυτο που μπορει να χασεις ειναι δυσανάλογο πολυ δυσαναλογο... θεωρω οτι αυτο ειναι μια σωστη αντιληψη των πραγματων, κανεις δεν αποτρεπει κανεναν.. ελευθερη βουληση υπαρχει... δημοκρατια(λεμε τωρα) υπαρχει, ενημερωση υπαρχει,τα βαζει κατω ο καθενας και κρινει μονος του.. εγω προσωπικα δεν θα πω ποτε σε κανεναν παρε ορμονικο χαπι για να μην πεφτει η τριχα,οποιος θελει το επιλεγει.. το να διατυπωνουμε εναν αντιλογο με λογικη δεν αποτρεπει κανεναν,,τροφη για σκεψη του δινει.. η αν θελεις δευτερες σκεψεις..
Προτιμώ να ακούω όχι μόνο με έμφαση τα αρνητικά αλλά και τα θετικά, αν υπάρχουν, για μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Να θεωρήσω λοιπόν ότι μιας και δεν αξίζει, αυτοί που στη παγκόσμια κοινότητα κάνουν χρήση εδώ και χρόνια απλά τη πατήσανε; Οι περισσότεροι γιατροί μεταμοσχεύσεων που λένε ότι βοηθάει η χρήση της που βασίζονται και το λένε; Έχουν άραγε ικανή εμπειρία ή διακινδυνεύουν;
Η δική μου προσωπική εμπειρία, χωρίς να είμαι γιατρός, δεν μου έχει δείξει επ'ουδενί κάτι τέτοιο..

Εν κατακλείδι όποιος δεν αισθάνεται άνετα ή δεν θέλει απλά δεν τη παίρνει.

αγαπητε φιλε συγωρεσε με αλλα βιαζομαι να παω για δουλεια οποτε περιληπτικα θα σου πω οτι στα θετικα εγω προσωπικα δεν στεκομαι διοτι ειναι αυτονοητα για οποιον ψαξει για αυτο το φαρμακο..αν υποθεσουμε οτι αντιδρασεις θετικα στην θεραπεια προφανως και ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει,δεν νομιζω οτι διαφωνει κανεις σε αυτο...
τα πραπανω που ρωτα κολλανε στο οτι αν οταν κοψεις αυτο το χαπι εχει καποια μονιμη παρενεργεια,,μια ανεπαρκεια στο να επανελθει το ενδοκρινολογικο σου, μια βλαβη στον προστατη η στις νευροορμονες καποια ανωμαλια ολα αυτα για να εχεις τριχες ειανι δυσαναλογα.. αν υπηρχε θεμα υγειας καρινος κτλ.. θα ηταν ενα ρισκο που θα το καταλαβαινα να το παρεις..ηταν ενα παραδειγμα να αντιληφθουμε αυτα που δεν θελουμε να δουμε...
επισης ψαξε να δεις η σουηδια(νομιζω) οτι υποχρεωσε την μερκ να ανγραφει στο κουτακι της οτι υπαρχει περιπτωση να προκαλεσει μονιμες βλαβες... επαναλαμβανω οτι και να λετε οσο και αν θελετε να το κανετε ασφαλες χαπι δεν ειναι,διοτι τιποτα δεν ειναι απλο οταν κατι επηρεαζει ορμονες..τοσο απλο αλλα ταυτοχρονα και τοσο συνθετο στην κατανοηση του..
ακομα και αν ειναι fda approved εμενα δεν με καθησυχαζει.. και στην τελικη εχουμε υπογραψει συμβολαια οτι αν το παρω για 10 χρονια και το κοψω θα επανελθω? ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μαι στο 1%μονιμων βλαβων ? δεν εχω μαντικες ικανοτητες οποτε η λογικη μου λεει οτι το ρισκο για τον συγκεκριμενο λογο ειναι δυσανάλογο.. καλησπερες!! :)

τελος να ευχηθω να κανω λαθος σε αυτα που πιστευω και να μαι εγω ο ηλιθιος που δεν το ακουμπαω και ολοι οι χρηστες του να μην εχουν καμια μονιμη παρενεργεια,μακαρι.. ωστοσο αυτα σκεφτομαι και τα μοιραζομαι με εσενα-εσας γενικοτερα.. :)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Την γλωσσοφάγατε βρε την Merck και αναγκάστηκε να κάνει περικοπές και απολύσεις γιατί δεν τις βγαίνουν τα νούμερα...

http://www.theglobeandmail.com/report-on-business/international-business/us-business/merck-to-slash-8500-jobs-looks-to-cut-25-billion-in-costs-annually/article14621267/

Άμα βαρέσει κανόνι να σας δω...:spank
 
Μπλουζα