Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

Giorgos-3

Well-Known Member
Είμαστε ιδια φάση, 6 μήνες την διατροφή που σου είπα θες. Άμα αφεθώ παίρνω 1 κιλό την βδομάδα, για να το χάσω θέλω ένα μήνα διατροφή, άμα έχεις κάνει δίαιτες είναι πολύ δύσκολο να σοκάρεις τον οργανισμό και θέλει πολύ υπομονή,
δυστυχώς George η κάθε γωνία της Ελλάδας και το γρήγορο φαγητό μας έχει καταστρέψει, δεν υπάρχει χειρότερο από κονσέρβες και τυποποιημένα, θέλει μπαλάκια για να κρατήσει κάποιος ένα υγιεινό πρόγραμμα διατροφής.
Βλέπω κάτι ντοκιμαντέρ για αυτούς που λένε είναι το σκαρί τους αδύνατο και όσο και να τρώνε δεν παίρνουν κιλα, φυσικά και δεν ισχύει, σε όλους υπάρχει μια συνήθεια που δεν τους αφήνει να πάρουν κιλά, άλλος είναι υπερκινητικός, άλλος κάνει καταλάθος σωστή διατροφή με γεύματα σε σωστό χρόνο για τον οργανισμό, υπάρχει για όλα εξήγηση. Πόσο γρήγορα θα χάσεις έχει να κάνει με το πόσες κακές συνήθειες θα κόψεις, εγώ ζούσα με πίτσες , σουβλάκια και σε τεράστιες ποσότητες, όταν κόπηκαν μαχαίρι έχασα τα 30 για πλάκα, όταν πήρα πίσω τα μισά ωραία λέω πάλι για πλάκα θα τα χάσω, αμ δε, πάνω από 6 μήνες για 15 κιλά.
Για να υιοθετήσει ο οργανισμός του τα νέα δεδομένα του σώματος σου θέλει τουλάχιστον 18 μήνες ...για 1,5 αν δεν πάρεις κιλό απ' αυτά που έχασες πλέον έχεις αυτά τα κιλά ....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
χρησιμοποιω ενα συμπληρωμα λιγο περιεργο.
λεγεται πεντανευρο οι καψουλες του ειναι σποροι του φυτου.
λιγα λογια να το καταννοησετε....
οι σποροι οταν μπουν σε νερο απορροφουν ολη την υγρασια(θεωρητικα)φουσκωνουν εως και 50 φορες το μεγεθος τους.
αν ριξεις μια κουταλια της σουπας σε ενα ποτηρι νερο θα γινει τζελ,ζελε κανονικο.
το τρως και σου δινει εναν σχετικο κορεσμο χωρις θερμιδες χωρις λιπος ουσιαστηκα εχεις φαει νερο.
ενταξει δεν συγκρινεται με πυτογυρο αλλα τουλαχιστον θα μπορεσεις να κοιμηθεις:p.
αλλα βλεπω οτι θελει την τριπλασια δοσολογια για να κανει αυτα που υποσχεται
δηλαδη λεει 3 καψουλες αλλα θελει 10 ανα γευμα για να γινει η δουλεια
 

guru_gr

Member
χρησιμοποιω ενα συμπληρωμα λιγο περιεργο.
λεγεται πεντανευρο οι καψουλες του ειναι σποροι του φυτου.
λιγα λογια να το καταννοησετε....
οι σποροι οταν μπουν σε νερο απορροφουν ολη την υγρασια(θεωρητικα)φουσκωνουν εως και 50 φορες το μεγεθος τους.
αν ριξεις μια κουταλια της σουπας σε ενα ποτηρι νερο θα γινει τζελ,ζελε κανονικο.
το τρως και σου δινει εναν σχετικο κορεσμο χωρις θερμιδες χωρις λιπος ουσιαστηκα εχεις φαει νερο.
ενταξει δεν συγκινεται με πυτογυρο αλλα τουλαχιστον θα μπορεσεις να κοιμηθεις:p.
αλλα βλεπω οτι θελει την τριπλασια δοσολογια για να κανει αυτα που υποσχεται
δηλαδη λεει 3 καψουλες αλλα θελει 10 ανα γευμα για να γινει η δουλεια
αγορα απο ???

βεβαια διαβασα οτι είναι ισχυρό πηκτικό του αίματος :confused:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αγορα απο ???

βεβαια διαβασα οτι είναι ισχυρό πηκτικό του αίματος :confused:
αγορα απο ebay,περιεργο αλλα ελλαδα ηταν εξαντλημενα ολα.ηθελα solgar αλλα κατεληξα σε now foods
το οναμα του ειναι psyllium.
εχω αυτο
 

Συνημμένα

  • s-l1600.jpg
    s-l1600.jpg
    55.1 KB · Προβολές: 7

kapa

Μέλος του προσωπικού
θελει πολυ καταχρηση για να κοψει την πεινα.
σημερα για να γεμισω μια κουταλια της σουπας αδειασα 10 καψουλες,καααααατι εκανε με μισο-χορτασε για κανενα 2ωρο.
με τις προτεινομενες δοσολογιες που γραφει πανω ουτε για γαργαλημα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
τις τελευταιες μερες ψαχνω αρκετα τροπους αδυνατισματος και μεγιστων αποτελεσματων,μελετωντας πολυ την κορτιζολη.
το διαβασμα με οδηγησε σε 2 ακομα συμπληρωματα που θεωρητικα την ριχνουν,τα δικα μου ειναι καθ οδον απο ebay παλι.
το ενα ειναι τα ω3 που παρεμπιπτόντως μειωνουν και την τριχοπτωση.
το αλλο που κατεληξα ειναι ενας συνδιασμος πολλων βοτανων που δεν γνωριζα την υπαρξη του
ειναι αυτα τα 2
 

Συνημμένα

  • s-l1600.jpg
    s-l1600.jpg
    53.3 KB · Προβολές: 9
  • s-l500.jpg
    s-l500.jpg
    24.2 KB · Προβολές: 8

kapa

Μέλος του προσωπικού
μαλιστα λεω να κανω εξεταση πριν την εναρξη τους και κατα την δειαρκεια να δω αν οντως βοηθανε
αν καταλαβα καλα πρεπει να μετρησω την Φλοιοεπινεφριδιοτρόπου ορμόνης (ACTH);
 

guru_gr

Member
@kappa
Chia σπορια εχεις δοκιμασει? Εγω χτυπαω ένα γιαουρτι με πετσα&κεφιρ με 2 κουταλιες Chia και γίνομαι τούμπανο.
Να φανταστω και εσυ γραμμενος στο καναλι του Dr. Berg?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
@kappa
Chia σπορια εχεις δοκιμασει? Εγω χτυπαω ένα γιαουρτι με πετσα&κεφιρ με 2 κουταλιες Chia και γίνομαι τούμπανο.
Να φανταστω και εσυ γραμμενος στο καναλι του Dr. Berg?
δεν το εχω δοκιμασει,δεν ειμαι γραμμενος στο καναλι,μια ζωη δεν φτανει να δοκιμασει καποιος ολα τα συμπληρωματα που υπαρχουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

guru_gr

Member
μια δοκιμη θα σας πεισει :D:D:)
σωστο αυτο, ασε που πρεπει να παιρνει ςκαιρο κατι για να δεις αποτελεσματα.....δεν εχουμε πολλα χρονια μπροστα μας :D
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
μια δοκιμη θα σας πεισει :D:D:)
σωστο αυτο, ασε που πρεπει να παιρνει ςκαιρο κατι για να δεις αποτελεσματα.....δεν εχουμε πολλα χρονια μπροστα μας :D
τι αποτελεσματα σου εδωσε?
ειναι οντως κριμα θα ηθελα να προλαβω να τα δοκιμασω ολα,πρεπει να εχω δοκιμασει 70 συμπληρωματα περιπου,απο καποια ειχα και παρενεργειες
 

aeratos28

Just aeratos
Την έχω δει ότι παίζει πολύ αυτή η δίαιτα αλλά πώς ακριβώς την κάνει κάποιος?τι τρώει σε μια μέρα ας πούμε για παράδειγμα?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Την έχω δει ότι παίζει πολύ αυτή η δίαιτα αλλά πώς ακριβώς την κάνει κάποιος?τι τρώει σε μια μέρα ας πούμε για παράδειγμα?
πολυ λιπος,αρκετη πρωτεινη,σχεδον καθολου υδατανθρακας,υποτιθεται το σωμα λογω ελειψης υδατανθρακα θα αρχισει να χρησιμοποιει το λιπος για καυσιμη υλη.
εδω ενας πινακας με τροφες και ποσοτητα υδατανθρακων
απο τι βλεπω κατι τετοιο θα μπορουσα ανετα να το κανω εφ ορου ζωης,δεν βλεπω ελειψη σε κατι.
απο αποτελεσματα δεν ξερω
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
με λιγα λογια κοβεις
υδατανθρακες,φρουτα,πατατες
κοβεις ζαχαρη,αναψυκτικα,γλυκα,παγωτα.
κοβεις ζυμαρικα,μακαρονια κριθαρακι.
κοβεις ψωμι και τα παραγωγα του,πιτσες,πιτες
κοβεις ρυζι.
ξεκινας κοτοπουλα,μοσχαρι σχαρας,χοιρινο σχαρας,λεω σχαρας γιατι στο κοκκινιστο βαση συνταγης μπαινει αλευρι.
ομελετες,αυγα βραστα,επιτρεπονται οι μαγιονεζες.αυγα ματια επιτρεπονται αλλα χωρις ψωμι πρεπει να εισαι νιτζα για να τα κατεβασεις
με μετρο οι σαλατες γιατι εχουν καποιους υδατανθρακες,το ιδιο και ξηροι καρποι
ελαιολαδο αφοβα
ψαρια αφοβα.
επισης σε αλλο αρθρο βρηκα μακρια απο μπυρα ναι σε ουισκι,μιλαμε παντα για την ιδια διαιτα
εδω ενα ακομα αρθρο και με 14ημερο μενου
 

guru_gr

Member
@kapa γυρισα σε ΚΕΤΟ για ενα διάστημα σε συνδυασμό με νηστεία....δεν είναι για την τσέπη μου όμως.
εντουτοις οσο μπορω εχω βγαλει υδατάνθρακες, φρουτα ελαχιστα και φυσικα ζαχαρη/συσκευασμένα προιοντα στο 0.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
@kapa γυρισα σε ΚΕΤΟ για ενα διάστημα σε συνδυασμό με νηστεία....δεν είναι για την τσέπη μου όμως.
εντουτοις οσο μπορω εχω βγαλει υδατάνθρακες, φρουτα ελαχιστα και φυσικα ζαχαρη/συσκευασμένα προιοντα στο 0.
και εγω ξεκιναω απο σημερα,ετσι και αλλιως τα ποιο πολλα τα εχω κομμενα χρονια,φρουτα γλυκα αναψυκτικα,ρυζι γενικα δεν καταλωνω,ψωμι το εχω κομμενο 3 χρονια τωρα,την ζαχαρη στον καφε εχω να κοψω ποιο πολυ και το εξω φαγητο.
απο οτι καταλαβα,γινομαστε gluten free,τωρα καταλαβαινω γιατι υπαρχουν τοσο πολλοι που αποφευγουν την γλουτενη.
δεν μου φαινεται ακριβη,προσαρμοστικοτητα θελει
 
Μπλουζα