Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

kapa

Μέλος του προσωπικού
θα ξεφυγω λιγο απο το θεμα της διατροφης και θα παω στην ασκηση.
εχω λιγες μερες που κανω σχοινακι,οχι αργα αλλα γρηγορα,με παυσεις μονο 10 λεπτα την ημερα.
παρατηρω βελτιωση.
βλεπω πολυ διαφορά,δεν λαχανιαζω στις σκαλες και οι ανηφορες μου φαινονται σαν να μην υπαρχουν.
ενω το ξεκινησα για να γυμνασω τους πνευμονες πανω στην ασκηση πρωτα με εγκαταλειπουν οι δελτοειδης,μετα οι γαμπες,και τελευταιοι οι πνευμονες.
και κανω μονο 10 λεπτα την ημερα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
κατι που αφορα την διατροφη τωρα.
ενας γνωστος μου,κοντα στην ηλικια μου,υποστηριζει οτι το αδυνατισμα σε μεγαλες ηλικιες ειναι δυσκολο λογω του οτι το σωμα αποθυκευει λιπος στο συκωτι,αυτο καταπολεμαται με συμπληρωμα χολινη ινοσιτολη.
εγω πηρα ενα για δοκιμη https://fit1.gr/vitamins/now-foods/now-foods-choline-inositol-500-mg-100-caps/11552?q=Cholin
αν και δεν τον πολυ πιστευω,αυτος φαρμακωνεται απο χομπυ,εχει κανει το τ3 καραμελες...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
κατι που αφορα την διατροφη τωρα.
ενας γνωστος μου,κοντα στην ηλικια μου,υποστηριζει οτι το αδυνατισμα σε μεγαλες ηλικιες ειναι δυσκολο λογω του οτι το σωμα αποθυκευει λιπος στο συκωτι,αυτο καταπολεμαται με συμπληρωμα χολινη ινοσιτολη.
εγω πηρα ενα για δοκιμη https://fit1.gr/vitamins/now-foods/now-foods-choline-inositol-500-mg-100-caps/11552?q=Cholin
αν και δεν τον πολυ πιστευω,αυτος φαρμακωνεται απο χομπυ,εχει κανει το τ3 καραμελες...

Να είσαι λίγο προσεκτικός με την ινοσιτόλη, γιατί καταστέλλει αρκετά την Lh και μειώνει την τεστοστερόνη, ειδικά την ελεύθερη...Είναι από τα συμπληρώματα που δίνουν συχνά στις γυναίκες για να διορθώσουν τον κύκλο τους, ή σε όσες έχουν πολυκυστικές. Δουλεύει το ίδιο και στους άντρες με το θετικό ότι διορθώνει κάπως την ευαισθησία στην ινσουλίνη.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
διαβαστε λιγο με προσοχη τι μου ειπε σημερα ο χαπιας γιατι θα το βρειτε πολυ ενδιαφερον...
υπαρχει μια ουσια σε σκονη,την ανακατευεις με νερο φουσκωνει στο στομαχι και σου δημιουργει κορεζμο,γινεται σαν ζελε στο φουσκωμα,η ουσια λεγεται psyllium http://www.skroutz.gr/s/3177309/Solgar-Psyllium-Husks-Fibre-Powder-280gr.html
πριν ξεκινησει καποιος οτιδηποτε δωστε πολυ προσοχη στον τροπο χρησης γιατι η κακη χρηση μπορει να ειναι επικινδυνη με αυτο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ολους αυτους τους μηνες δοκιμαζω πατεντες στο αδυνατισμα αλλα τελικα τιποτα δεν φτανει το αγγουρι...
για την ακριβεια δεν το πλησιαζει καν....
δοκιμασα και ενα αυγο ολοκληρο ανα γευμα στην θεση του μισου αγγουριου αλλα πολυ μακρια σε αποδοση
 

athenian

Well-Known Member
Γυμναστικη και σωστη διατροφη,ελαφρα υποθερμιδικη,με 40% υδατανθρακες,40% πρωτεινη και 20% καλα λιπαρα.Μην παιζετε με την υγεια σας καταναλωνοντας βλακειες η μη καταναλωνοντας τροφη.
 

aeratos28

Just aeratos
Αυτό με τον υδατάνθρακα και πόσο πρέπει να τρως,πάντα με μπερδευε.δηλαδη ας πούμε,όταν έκανα μια διατροφή,μου είχαν πει μόνο για την πρωτεϊνη..έτρωγα 150gr κοτόπουλο σε καθε γεύμα ή ότι άλλο,πάντα μέχρι 150gr σε πρωτεϊνη..υδατάνθρακα όμως?
 

athenian

Well-Known Member
Ολα εχουν να κανουν με τις θερμιδες που πρεπει να τρως.Υδατανθρακας και πρωτεινη εχουν 4 θερμιδες/γρ. ενω τα λιπαρα 9 θερμιδες.Αν λοιπον καποιος θελει να καταναλωσει 2000 θερμιδες τη μερα πρεπει να φαει 800 θερμιδες απο υδατανθρακα,αλλες τοσες απο πρωτεινη και 400 απο λιπαρα.Αρα 200γρ υδατανθρακα,αλλα τοσα πρωτεινη,και περιπου 45 γρ λιπαρα.Δυσκολη διατροφη κι αν καποιος δεν μπορει να την ακολουθησει μπορει να ανεβασει λιγο υδατανθρακα και να κατεβασει πρωτεινη.Το σημαντικοτερο ολων ομως ειναι η ποιοτητα.Οι υδατανθρακες πρεπει να ειναι χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη και μακρια απο κορεσμενα λιπαρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Ναι ρε μαν,συμφωνω..ετσι μου τα λενε ολοι ομως..εγω απλα θελω για να μην μπερδευομαι..απο πρωτεινη ξερω ,5 γευματα ας πουμε στηθος κοτοπουλο και σε καθε γευμα,150gr κρεας..ρυζι ας πουμε ποσα γραμμαρια??καταλαβες τι ρωταω ετσι??και υπολογισε πως στην ουσια ειναι διατροφη για διαιτα,στεγνωμα
Ολα εχουν να κανουν με τις θερμιδες που πρεπει να τρως.Υδατανθρακας και πρωτεινη εχουν 4 θερμιδες/γρ. ενω τα λιπαρα 9 θερμιδες.Αν λοιπον καποιος θελει να καταναλωσει 2000 θερμιδες τη μερα πρεπει να φαει 800 θερμιδες απο υδατανθρακα,αλλες τοσες απο πρωτεινη και 400 απο λιπαρα.Αρα 200γρ υδατανθρακα,αλλα τοσα πρωτεινη,και περιπου 45 γρ λιπαρα.Δυσκολη διατροφη κι αν καποιος δεν μπορει να την ακολουθησει μπορει να ανεβασει λιγο υδατανθρακα και να κατεβασει πρωτεινη.Το σημαντικοτερο ολων ομως ειναι η ποιοτητα.Οι υδατανθρακες πρεπει να ειναι χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη και μακρια απο κορεσμενα λιπαρα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athenian

Well-Known Member
Διατροφη για στεγνωμα ειναι αυτη που σου λεω.Το ρυζι εχει 370 περιπου θερμιδες στα 100 γραμμαρια αβραστου προιοντος.Τα 80 ειναι καλοι υδατανθρακες,περιπου 8 πρωτεινη και 1 λιπος.Κανε τα μαθηματικα.Ετσι πρεπει να κανεις με καθε τροφη αν θες να τηρησεις αυτο το προγραμμα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
μου ζητηθηκε να ξεθαψω το θεμα με το αγγουρι,βασικα δεν ειναι αυτονομο θεμα αλλα αφορα το δυνατισμα γενικα.
να ξανα αναφερω οτι δεν ειναι ασφαλες να ξεπερναμε το 24ωρο με σκετο αγγουρι
 

anargiros88

Well-Known Member
Τελικά το αγγούρι κάνει θαύματα !!!

Τρίτη πρωί 79,8 . όλη μέρα έφαγα 2 αγγουράκια !
Τετάρτη πρωί 76,5 !!! Λέω χάλασε η ζυγαριά !!! Συνεχίζω και την Τετάρτη με ακόμα 2 αγγουρακια !!
Πέμπτη πρωί 75,6 !!! Εδω είμαστε λέω .. ακόμα μια μέρα και στοπ !
Ελα όμως το μεσημέρι πήγα στην γιαγιά μου και δεν με άφηνε να φύγω αν πρώτα δεν έτρωγα !! Τι να τις πω ότι τρώω μόνο αγγουριά ???
Το αγγουράκι κάνει δουλειά ! ο Καππα έχει δίκιο πάντως δεν είναι για πάνω από μια ήμερα καθώς την τρίτη ήμερα προτού φάω άρχισα να αισθάνομαι αδυναμία .
 

Briner

Active Member
Μην ξεγελιέσαι. Τις πρώτες ημέρες αυτό που χάνεις είναι υγρά, γι' αυτό και οι θεαματικές αλλαγές στην ζυγαριά. Το ζόρι βρίσκεται στην απώλεια λίπους. Όταν θα «σωθούν» τα υγρά και θα πρέπει πλέον να χάνεις λίπος, τότε θα διαπιστώσεις ότι η ζυγαριά θα αρχίσει να κάνει «τσαλιμάκια».
 

aeratos28

Just aeratos
Briner εννοείται ότι είναι υγρά,απλά είναι ένα γρήγορο boost το οποίο σου δίνει την όρεξη λόγο άμεσου αποτελέσματος να συνεχίσεις ώστε να φτάσεις στο στόχο σου
Μην ξεγελιέσαι. Τις πρώτες ημέρες αυτό που χάνεις είναι υγρά, γι' αυτό και οι θεαματικές αλλαγές στην ζυγαριά. Το ζόρι βρίσκεται στην απώλεια λίπους. Όταν θα «σωθούν» τα υγρά και θα πρέπει πλέον να χάνεις λίπος, τότε θα διαπιστώσεις ότι η ζυγαριά θα αρχίσει να κάνει «τσαλιμάκια».
 

turnfiji123

Active Member
Πολλες σαλάτες φρέσκες και όχι σε ψωμί, τυρί, γλυκά, αλκοόλ, τσιγάρο. Βασικά δυο πράγματα χρειάζεται η δίαιτα: να ξέρεις να μαγειρεύεις και πειθαρχια, τρία γεύματα την ημέρα φτάνουν. Η αερόβια δεν είναι καν υποχρεωτική αλλά βοηθάει. Το παν δεν είναι τι τρως, το παν είναι τι ΔΕΝ τρως. Και 100 σαλάτες να φας, αν πλακώσεις το σάντουιτς μαζί με καφέ το πρωί και το βράδυ πας για βρώμικο τότε κλάφτα.
 

le2der

Active Member
Briner εννοείται ότι είναι υγρά,απλά είναι ένα γρήγορο boost το οποίο σου δίνει την όρεξη λόγο άμεσου αποτελέσματος να συνεχίσεις ώστε να φτάσεις στο στόχο σου
εγώ δεν καταλαβαίνω γιατι να είναι υγρά αυτα που χάνεις. Δεν μπαίνεις σε διαδικασία αερόβιας για να χάσεις υγρά. Για εμένα αυτή η μεγάλη διαφορά οφείλεται καθαρά στις θερμίδες. Το κακό πιστεύω με τη συγκεκριμένη διατροφή μακροπρόθεσμα είναι οτι θα επηρεάσεις τον μεταβολισμό σου και μετά με την ίδια προγενέστερη καθημερινή διατροφή( οποια και αν ειναι αυτη για τον καθένα) να πάρεις περισσότερα κιλά
 

aeratos28

Just aeratos
Αν το κάνεις για 3-4 μέρες δεν νομίζω ότι θα χαλάσεις κανένα μεταβολισμό.αν το κάνεις τρόπο ζωής ε τότε ναι,χαλάς και μεταβολισμό και όλα..απλά ένα καλό ξεκίνημα είναι για άμεσα αποτελέσματα.τπτ άλλο..με την προϋπόθεση ότι θα συνεχίσεις με σωστή διατροφή μετά..γιατί αν τρως βρώμικο κτλ που λες,τότε δεν φταίει ούτε το αγγούρι ούτε τπτ. Με τέτοια διατροφή εννοείται ότι θα βάλεις κιλά
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Αν φαω μονο αγγουρι σε 2 μερες θα ειμαι στο νοσοκομειο απο ασιτεια. Τρωω 5 φορες την ημερα και κρεας μεσημερι βραδυ. Ειμαι 1.90 105 κιλα και στα Σαλωνα σφαζουν αρνια!!
 
Μπλουζα