Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

dimitris50423

Well-Known Member
αν φας 4 πιτογυρα με την καταλληλη αποσταση μεταξυ τους δεν βαζεις γραμμαριο...
οταν λεω πιτογυρο εννοω κανονικο μεγεθος τα 500 αντε 600 γραμμαρια,οχι τα γα'ι'δουρια που φτιαχνουν στην θεσσαλονικη που καποια φτανουν το 1 κιλο

ενδιαφερουσα αυτη η διαιτα με τα πιτογυρα.. εφαγα ενα χθες στην ανω τουμπα πρεπει να ηταν σιγουρα 700 γραμμαρια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
ενδιαφερουσα αυτη η διαιτα με τα πιτογυρα.. εφαγα ενα χθες στην ανω τουμπα πρεπει να ηταν σιγουρα 700 γραμμαρια.
ειχα φαει περσυ εναν,κριμα δεν κρατησα την φωτογραφια:D
ισια με το κεφαλι μου...χωρις υπερβολες,η πιτα ηταν ορθανοιχτη και ζυγιζε πανω απο 1 κιλο
απο το πολυ λιπος ειχα 35 ωρες αναγουλα.και ειμαι και πολυ προπονημενος στην σαβουροφαγια γιατι μονο τετοια τρωω
 

aeratos28

Just aeratos
Καλά Θεσσαλονικη είναι γεγονός αυτό με τα πιτογυρα.είναι θεοί οι τύποι..αυτό που λες το πιστεύω,έχει βάση..όντως κιλά δεν θα βάλεις έτσι.όμως στην περίπτωση που έχεις κάνει κάνα 2 μέρες τη δίαιτα με το αγγουράκι,την τρίτη μέρα,δεν γίνεται να φας 4 πιτογυρα ανά 4 ώρες ..όσο να ναι μόνο το βάρος τους να βάλεις σχεδόν τα ξαναπηρες άμεσα τα κιλά..μήπως πρέπει να παίξεις με απαχη πρωτεινη, κοτόπουλο κτλ και μπροκολακι για κάνα 3ημερο ώστε να ισορροπήσεις και μετά παίζεις άνετα με τα πιτογυρα,μέχρι να ξανακάνει κύκλο με αγγούρι κάνα 2 μέρες κτλ κτλ κτλ..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καλά Θεσσαλονικη είναι γεγονός αυτό με τα πιτογυρα.είναι θεοί οι τύποι..αυτό που λες το πιστεύω,έχει βάση..όντως κιλά δεν θα βάλεις έτσι.όμως στην περίπτωση που έχεις κάνει κάνα 2 μέρες τη δίαιτα με το αγγουράκι,την τρίτη μέρα,δεν γίνεται να φας 4 πιτογυρα ανά 4 ώρες ..όσο να ναι μόνο το βάρος τους να βάλεις σχεδόν τα ξαναπηρες άμεσα τα κιλά..μήπως πρέπει να παίξεις με απαχη πρωτεινη, κοτόπουλο κτλ και μπροκολακι για κάνα 3ημερο ώστε να ισορροπήσεις και μετά παίζεις άνετα με τα πιτογυρα,μέχρι να ξανακάνει κύκλο με αγγούρι κάνα 2 μέρες κτλ κτλ κτλ..
αυτα τα εχω καταργησει εδω και χρονια,τα απαχα φαγητα...ειμαι πολυ καλοφαγας.
υποψιν οτι 24 ωρες την εβδομαδα το κανω αυτο με το αγγουρι γιατι ποναει πολυ:p
ειμαι ηδη 10 κιλα κατω σε σχεση με αλλες χρονιες χωρις να εχω στερηθει γευση.
τελευταιους 2 μηνες το εχω χαλαρωσει πολυ δηλαδη το κανω καθε 2 η 3 εβδομαδες οταν ξεφευγω λιγο στα κιλα
 

aeratos28

Just aeratos
Αν πεις ότι κανεις αυτό με το αγγούρι και παίξεις μετά για τις υπόλοιπες μέρες με τα φαγητά που σου είπα,κοτόπουλο ,μπρόκολο κτλ κτλ,τι πιστεύεις ότι μπορεί να είναι το αποτέλεσμα??σκέφτομαι να το κάνω γιατί θέλω να πέσω καμια 10 κιλά ..είμαι και οργανισμός που λίγο να κόψω θερμίδες,πέφτουν ραγδαία τα κιλά..1 κιλό την ημέρα ανετα χάνω..απλά τη γνώμη σου πως το βλέπεις σαν σχεδιο
αυτα τα εχω καταργησει εδω και χρονια,τα απαχα φαγητα...ειμαι πολυ καλοφαγας.
υποψιν οτι 24 ωρες την εβδομαδα το κανω αυτο με το αγγουρι γιατι ποναει πολυ:p
ειμαι ηδη 10 κιλα κατω σε σχεση με αλλες χρονιες χωρις να εχω στερηθει γευση.
τελευταιους 2 μηνες το εχω χαλαρωσει πολυ δηλαδη το κανω καθε 2 η 3 εβδομαδες οταν ξεφευγω λιγο στα κιλα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Αν πεις ότι κανεις αυτό με το αγγούρι και παίξεις μετά για τις υπόλοιπες μέρες με τα φαγητά που σου είπα,κοτόπουλο ,μπρόκολο κτλ κτλ,τι πιστεύεις ότι μπορεί να είναι το αποτέλεσμα??σκέφτομαι να το κάνω γιατί θέλω να πέσω καμια 10 κιλά ..είμαι και οργανισμός που λίγο να κόψω θερμίδες,πέφτουν ραγδαία τα κιλά..1 κιλό την ημέρα ανετα χάνω..απλά τη γνώμη σου πως το βλέπεις σαν σχεδιο
ειναι σιγουρα ποιο αποτελεσματικο απο αυτο που κανω αλλα χανεις την γευση.
πριν τα 33 μου τα κιλα τα εχανα για πλακα οτιδηποτε και να εκανα χωρις αγγουρι,χωρις διατροφη,απλη διαιτα.
εχανα ανετα 25 κιλα σε εναν μηνα,μετα τα 33 κατι χαλασε μεσα μου:cool:
 

aeratos28

Just aeratos
παίζει να ισχύει ότι αλλάζει δραματικά ο μεταβολισμός μετά τα 30+ σε εμάς τους άντρες..πάντως εγώ είμαι στη φάση όπως ήσουν εσύ πριν..έτυχε τώρα 2 μέρες είχα κατι τρεξιματα και το συνολικό φαγητό μου μέχρι τώρα αυτό το διήμερο ηταν 3 μπαγκέτες με γαλοπούλα..ζυγιστηκα πριν λίγο και είμαι 3 κιλά σχεδόν κάτω..και λέω δεν κάνω κάτι να πέσω αλλά 10 κοντά?θα παίξω έτσι μπαλιτσα με αγγούρι 2 μέρες και μετά κοτόπουλο κτλ..για 2 εβδομάδες και βλέπω.!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
παίζει να ισχύει ότι αλλάζει δραματικά ο μεταβολισμός μετά τα 30+ σε εμάς τους άντρες..πάντως εγώ είμαι στη φάση όπως ήσουν εσύ πριν..έτυχε τώρα 2 μέρες είχα κατι τρεξιματα και το συνολικό φαγητό μου μέχρι τώρα αυτό το διήμερο ηταν 3 μπαγκέτες με γαλοπούλα..ζυγιστηκα πριν λίγο και είμαι 3 κιλά σχεδόν κάτω..και λέω δεν κάνω κάτι να πέσω αλλά 10 κοντά?θα παίξω έτσι μπαλιτσα με αγγούρι 2 μέρες και μετά κοτόπουλο κτλ..για 2 εβδομάδες και βλέπω.!
μην το παρακανεις με το αγγουρι,εννοω μην ξεπερνας το 24ωρο,το αγγουρι σαν τροφη περα απο τις διουρητικες ιδιοτητες δεν εχει πρωτεινες και αμινοξεα,εχει μονο 3 μεταλα, 3 βιταμινες...
ειναι πολυ στερηση για το σωμα,ουσιαστηκα δεν τρεφει το σωμα αλλα το ατροφει.
τα τελευταια 3 χρονια εχει πεσει κατα πολυ ο μεταβολισμος μου και αναγκαστηκα να πειραματιστω σε καινουρια πραγματα.
τα 50mg t3 την ημερα δηλαδη 2 χαπια την ημερα δεν μου κανανε τιποτα στο αδυνατισμα
 

tasos33

Well-Known Member
Όλα είναι θέμα οργανισμού,ο αδερφός μου μπορεί να τρωωει όλη την μέρα σαν τον φουστη ,χωρίς να γυμνάζεται,και δεν παιρνει κιλό.,1.80 77 κιλά,αν γυμναστει λίγο γίνεται και φέτες......
Αν εγώ τρώω έτσι θα περάσω τα 100/κιλά σε ενα μήνα ακόμα και αν γυμναζομαι αρκετά....

Υσ..ο αδερφός μου 30 είναι nw 1,χωρίς τάσης φυγής τριχών.... Κωλογονιδιο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Όλα είναι θέμα οργανισμού,ο αδερφός μου μπορεί να τρωωει όλη την μέρα σαν τον φουστη ,χωρίς να γυμνάζεται,και δεν παιρνει κιλό.,1.80 77 κιλά,αν γυμναστει λίγο γίνεται και φέτες......
Αν εγώ τρώω έτσι θα περάσω τα 100/κιλά σε ενα μήνα ακόμα και αν γυμναζομαι αρκετά....

Υσ..ο αδερφός μου 30 είναι nw 1,χωρίς τάσης φυγής τριχών.... Κωλογονιδιο
2 η 3 στους 50 ειναι τυχεροι...αυτοι που αποκαλουν στο body building εκτομορφικοι.
δεν εχω καταλαβει τι διαφορετικο εχουν στον οργανισμο τους σε σχεση με τους αλλους,ισως ο θυροειδης να δουλευει με αλλες ταχυτητες,αλλα ισως... δεν το εχω ψαξει,εχουμε τοσες πολλες ορμονες που ολη την ζωη να ψαχνεις παντα θα υπαρχουν κενα,εδω για αδυνατισμα μιλαμε και εμπλεκονται καμια 15 αρια ορμονες...ατελειωτα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Εγω ειμαι σαν τον αδερφο σου τασο. 3 χρονια μεγαλυτερος 1.82 75-77 κιλα σταθερα χωρις να εχω ξεφυγει εδω και 15 χρονια οτι και να τρωω. Ειναι πολυ καλο γιατι δεν στερεισαι τιποτα απο φαγητα. Γυμναστικη συστηματικα για καιρο δεν εχω κανει κ λεω απο φεβρουαριο να ξεκινησω δυνατα. Θα δουμε. Δεν ξερω τι παιζει ρολο στο οτι μερικοι ανθρωποι δεν παιρνουμε κιλα οσο κ να φαμε. Αυτο μετα χρονια φυσικα στους περισσοτερους αλλαζει
 

ripper2.1

Member
@aeratos28 το αγγούρι μπορεί να το χρησιμοποιείς και στην καθημερινότητα , όχι μόνο στην αποτοξίνωση για την διούρηση , περιορίζει σίγουρα την κατακράτηση υγρών και αν η διατροφή είναι ισορροποιημενη , θα υπάρξει σίγουρα κ αποβολή υγρών . Γενικότερα η συμβουλή μου , είναι να υπάρχει μια ισορροποιημενη διατροφή κ όχι ξεσκίζομαι 2 μήνες κ μετά αρχίζω αποτοξίνωση κ δίαιτα , είναι κακό κ για το σώμα κ για την υγεία . Γενικά πρέπει η διατροφή σε συνδυασμό με την άσκηση να γίνει τρόπος ζωής , πλέον με το Ίντερνετ όλοι μπορουν να μάθουν τι πρέπει να τρώνε κ τι όχι , πως να γυμναζομαστε , να κάνουμε αερόβιο. Με τον @kapa θα συμφωνήσω σε όλα , με μια επισήμανση πως μπορεί τα 4 πιτόγυρα μπορεί να μην αλλάζουν το νούμερο της ζυγαριάς αλλά η ποιότητα των κιλών κ η αναλογία υγρών -λίπους -μυών δεν θα είναι η ιδανική . Ένα μικρό tip είναι το καθημερινό ζύγισμα , πρωί με άδειο στομάχι , διότι αφενός σου δίνει την ευκαιρία να δεις ποιες τροφές μεταβολίζει καλύτερα ο οργανισμός κ ποια διατροφική εβδομάδα πήγε καλύτερα , αφετέρου είναι κ μια καθημερινή προειδοποίηση για το αν πας να ξεφύγεις , αν πηγαίνεις καλά κ γενικότερα σκέφτεσαι 2 φορές πριν ´κλέψεις ´.
 

ripper2.1

Member
Ωραιο θεμα παιδια συγχαρητηρια θα βοηθηθει πολυς κοσμος.
Υπαρχει φυσικα και η αλλη πλευρα που αξιζει να τη συζητησουμε.
Γιατι δεν μπορω να βαλω κιλα; και δεν εννοω κιλα λιπους τρωγοντας σαβουρες αλλα μυικα κιλα.
Απο μεσα φλεβαρη που θα εχω περισσοτερο χρονο θα κανω μια προσπαθεια να παρω κιλα κανοντας διατροφη + γυμναστηριο. Ισως ανοιξω καποιο θεμα αν δω οτι δεν υπαρχει κατι σχετικο.
Θα παρακολουθω και το συγκεκριμενο.
Μητσαρα όπως λέει κ ο @kapa , για να πάρεις μυϊκά κιλά χωρίς στεροειδή , θέλεις συστηματική προπόνηση κ διατροφή για χρόνια κ πάλι δεν ξέρω αν θα ξεπεράσεις τον αριθμό 3-5 σε μια 5 ετια , επίσης αν μπεις στο τρυπακι των πρωτεϊνών όγκου η της κρεατινης θα δεις κάτι προσωρινό που θα έχει να κάνει κυρίως με την κατακράτηση υγρών . Η πρόταση μου για ποιοτικά κιλά κ θερμίδες , είναι 3-4 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο έξτρα την ημέρα , είναι καλά λιπαρά κ αξιοσέβαστος αριθμός θερμίδων . Αν κρίνω από τις πληροφορίες σου , ο τύπος του σώματος σου είναι εκτομορφικος κ γιαυτο πιθανότατα να έχεις αυτές τις αναλογίες σώματος .
 

tasos33

Well-Known Member
το παρακατω Blog το παρακολουθω μερικους μηνες, το εχω βρει πολυ χρησιμο, το εχει ενας ανθρωπος ο οποιος δεν εχει να πουλησει τιποτα, ειναι κατα των συμπληρωματων, θα βρειτε πολλα ενδιαφεροντα

http://totalfitness-christos.blogspot.gr/
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
το παρακατω Blog το παρακολουθω μερικους μηνες, το εχω βρει πολυ χρησιμο, το εχει ενας ανθρωπος ο οποιος δεν εχει να πουλησει τιποτα, ειναι κατα των συμπληρωματων, θα βρειτε πολλα ενδιαφεροντα

http://totalfitness-christos.blogspot.gr/
η φουσκα των συμπληρωματων καποια στιγμη θα ξεφουσκωσει,το φαγητο εχει πολλα περισσοτερα απο αυτα που πιστευει ο κοσμος και τα συμπληρωματα απλα δεν τα χρειαζομαστε.
πριν 25 χρονια οταν εκανα κοπανες απο το γυμνασιο,πηγαινα στην βιβλιοθηκη της πολης μου και διαβαζα εγκυκλοπαιδειες που αφορουν την διατροφη και την βιολογικη αξια του καθε φαγητου,το ειχα κατι σαν χομπυ
 

tasos33

Well-Known Member
εν μερη διαφωνω, θα σου αναφερω ενα παραδειγμα, ο ψευδαργυρος μου ειχε πιασει πατο, προσπαθουσα να τον ανεβασω με οποια τροφη εχει ψευαδαργυρο αλλα ματαια, μολις πηρα συμπληρωμα ανεβηκε σε κανα διμηνο και αμεσως ειδα και τις θετικες του συνεπειες
η φουσκα των συμπληρωματων καποια στιγμη θα ξεφουσκωσει,το φαγητο εχει πολλα περισσοτερα απο αυτα που πιστευει ο κοσμος και τα συμπληρωματα απλα δεν τα χρειαζομαστε.
πριν 25 χρονια οταν εκανα κοπανες απο το γυμνασιο,πηγαινα στην βιβλιοθηκη της πολης μου και διαβαζα εγκυκλοπαιδειες που αφορουν την διατροφη και την βιολογικη αξια του καθε φαγητου,το ειχα κατι σαν χομπυ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εν μερη διαφωνω, θα σου αναφερω ενα παραδειγμα, ο ψευδαργυρος μου ειχε πιασει πατο, προσπαθουσα να τον ανεβασω με οποια τροφη εχει ψευαδαργυρο αλλα ματαια, μολις πηρα συμπληρωμα ανεβηκε σε κανα διμηνο και αμεσως ειδα και τις θετικες του συνεπειες
αυτο ειναι αλλο....ειναι ελειψη σε ενα μεταλο,και μαλιστα το συγκεκριμενο υπαρχει σε μετρημενες στα δαχτυλα τροφες.
σχεδον κανενας μας δεν παιρνει τον απαιτουμενο ψευδαργυρο.
εχω παρει πολλες φορες συμπληρωμα του
 

tasos33

Well-Known Member
αρα δεν ειναι και τοσο φουσκα τα συμπληρωματα,σε πολλες περπτωσεις ειναι αναγκαια
αυτο ειναι αλλο....ειναι ελειψη σε ενα μεταλο,και μαλιστα το συγκεκριμενο υπαρχει σε μετρημενες στα δαχτυλα τροφες.
σχεδον κανενας μας δεν παιρνει τον απαιτουμενο ψευδαργυρο.
εχω παρει πολλες φορες συμπληρωμα του
 
Μπλουζα