Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

cool11

Well-Known Member
Τριαντα και κατι, και οι πρωτες γκριζες τριχες ειπαν να κανουν την εμφανιση του στο ανδρικο κεφαλι...
Λιγοστες προς το παρον, αλλα προσεχως περισσοτερες.

Επειδη δεν ειμαι της λογικης του κομμωτηριου, με τις κλασικες γυναικειες βαφες, ψαχνω εναλλακτικους τροπους, do it yourself style, αλλα αξιοπρεπη πραγματα και αποτελεσματικα.

Καποια κομμωτρια μου ειχε πει για χρωμοσαμπουαν, αλλα δεν εχω καταφερει να βρω αρκετες πληροφοριες γι αυτα.

Βασικα θελω, ευκολα, μονος μου, να μπορω να καλυψω καπως τις γκριζες τριχες(κροταφους μιλαμε), χωρις πολλα πολλα, απο πλευρας διαδικασιων.

Κατι γρηγορο, ευκολο, αποτελεσματικο.
Θυμηθηκα δε, και τις ανεπαναληπτες ελληνικες ταινιες με το μπρυλ-κρημ, που ξεβαφε στα χερια...!!!

Βασικα, να ειναι κατι που να μη δινει στοχο, δηλαδη σαν κατι κεφαλια ανδρικα που φωναζουν απο μακρια οτι εχει πεσει πανω η βαφη της αρκουδας.

Περιμενω προτασεις, ελπιζω οτι θα βρουμε κατι καλο εδω με τη συζητηση που θα κανουμε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

ας είχα γκρί και ας μην τις έβαφα...
δεν ξέρω-είπαμε για τριχόπτωση...
τώρα για βαφή...
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Γι αυτο ποσταρα στην ενοτητα 'Μπλα μπλα', γιατι ολο το υπολοιπο forum αφορα την τριχοπτωση.
Κι επειδη η τριχοπτωση αφορα ανδρες κυριως, ειπα να ποσταρω εδω για το συναφες θεμα, μηπως και καποιος εχει ασχοληθει με το θεμα.
 

Άκης

Administrator
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Πιστεύω ότι αν πας σε κάποιο κατάστημα αλα hondos θα βρεις πολλά και καλά.
Ειλικρινά, είναι ένα θέμα που δεν έτυχε να δω ξανά.
Αν δεν μπορείς να βρεις κάτι, μπορούμε να το αναζητήσουμε αν θες.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Φίλε cool11 το βασικότερο πρόβλημα είναι να καταφέρεις να εξαφανίσεις τις άσπρες τρίχες χωρίς αυτό να γίνεται αντιληπτό από άλλους. Γιατί έχω δει κάτι κόκκινα και "κομοδινί" συνοθηλεύματα απίστευτου κάλους...

Τα χρωμοσαμπουάν θα σου δώσουν λύση μόνο αν οι λευκές τρίχες δεν είναι πολλές. Καλό και διακριτικό χρωμοσαμπουάν για άντρες είναι το GRAY 30 της Rilken. Ρώτα όμως τις πωλήτριες στο hondos για να σου δώσουν την κατάλληλη απόχρωση.
 

Ntia

New Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Παιδιά,

Για μένα, η βαφή στους άντρες θέλει προσοχή γιατί το αποτέλεσμα μπορεί να δείχνει πολύ χάλια... Ωστόσο, ξέρω ότι υπάρχουν προιόντα που καλύπτουν ελαφρά τα γκρίζα αλλά θέλει ψαξιμο. Για αρχή κάντε μια μίνι έρευνα στο διαδίκτυο και ρίξτε και μια ματιά σε φαρμακευτικά προιόντα όπως π.χ. του κορρέ. Καλύτερα η κάλυψη να είναι ελαφρια πάντα κατά τη γνώμη μου, γιατί αν είναι βαφή-βαφή μπορεί να αλλάξει και το φυσικό χρώμα. Και καλά να είσαι προοδευτικός και να σου αρέσει αλλά αν δεν το θέλεις τότε είναι πρόβλημα... Επίσης προσοχή, γιατί και κάποιες χρωμολοσιόν αλλάζουν το φυσικό, το ξέρω γιατί το έχω πάθει.

Επίσης υπάρχει και η άλλη λύση... Τα αφήνετε όπως έχουν, άλλωστε και τα γκίζα έχουν τη γοητεία τους!
 
  • Like
Reactions: M15

primax

Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Viva Natural Tone της Wella. Είναι σε μορφή αφρού και πολύ εύκολο στη χρήση.
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

primax, το εχεις χρησιμοποιησει το viva natural tone της wella? Εχει καλο αποτελεσμα?

tropheus το GRAY 30 της Rilken το εχεις χρησιμοποιησει?
 

primax

Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

cool11, το χρησιμοποιώ ακόμη . Είναι για όσους έχουν λίγα γκρίζα μαλλιά. Καλύπτει μόνο τις γκρίζες τρίχες, χωρίς να επηρεάζει το χρώμα των άλλων μαλλιών και το αποτέλεσμα είναι απόλυτα φυσικό.
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Οι δικες μου γκριζες τριχες ειναι λιγες.
Οποτε εχουμε 2 προτασεις:
wella-viva natural tone, αφρος
rilken-gray 30, χρωμοσαμπουαν

Προβληματιζομαι με ποιο να ξεκινησω, ποιο ειναι καλυτερο ισως κλπ. Βεβαια ειναι και τι ταιριαζει στον καθενα.
Αν παω στα περιπτερα τους στο hondos, η καθε εταιρια θα μου πλασαρει τα δικα της ως καλυτερα.
Τι να κανω, να τα αγορασω και τα 2 και να τα δοκιμασω, ή κατι αλλο?
Αληθεια, απο τιμες?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

primax

Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Το wella-viva natural tone κοστίζει 8-9 ευρώ. Ξεκίνα απ`αυτό να δεις αν σου κάνει, νομίζω ότι δίνει πιο φυσικό αποτέλεσμα από το χρωμοσαμπουάν
 

Christos

New Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

File Primax thelo na se rotiso gia to Viva Natural Tone. Prospatho na to vro giati to xrisimopoio kai ego me poli kala apotelesmata kai mou lene oti to apesyre i etairia. Pairno tilefono stin grammi eksypiretisis kai mou to epiveveonoun. Epeidi eida oti to minima sou einai arketa prosfato, mipos ksereis kati pou den kserw? Kai ean einai alitheia mipos yparxei kati antistoixo??? To proion tis Rilken pou anaferetai pio panw einai opws to Viva Natural Tone se morfi afrou kai kanei to idio typou vapsimo???
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

ρε παιδια αμαν με τα greeklish
ειναι δυσκολο η καλυτερα ειναι Κουραστικό να τα διαβάσουμε

σας θερμοπαρακαλω να γραφετε ελληνικα
 

primax

Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Χρήστο, δεν ξέρω αν όντως το απέσυρε η εταιρία. Την τελευταία φορά που αγόρασα ήταν πριν τρεις μήνες. ( παίρνω 3 - 4 κάθε φορά ). Το RILKEN το έχω δοκιμάσει, είναι σε μορφή αλοιφής που την διαλύεις σε ένα υγρό που υπάρχει στη συσκευασία. Επειδή δεν κάλυπτε μόνο τις γκρίζες τρίχες, αλλά έβαφε πολύ περισσότερο από το WELLA και τις υπόλοιπες, δεν το ξαναχρησιμοποίησα. Νομίζω ότι είναι καλύτερο για όσους έχουν πολλά γκρίζα.
Όσο αφορά το wella, μπορείς να χρησιμοποιείς το αντίστοιχο για γυναίκες, αν δεν έχει αποσυρθεί κι αυτό. Είναι ακριβώς τι ίδιο, το κουτί αλλάζει.
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Επιβεβαιωνω κι εγω οτι το viva natural tone, αποσυρθηκε.

Συγκεκριμενα, πηγα στο hondos στην ομονοια, για να δω το προιον, αλλα και οτι αλλο σχετικο υπαρχει.
Μου ειπαν οτι εχει καταργηθει.

Αγορασα 2 προιοντα σχετικα:

1. Henna Plus, το οποιο ειναι αφρος με 'καστανο' χρωμα

2. Grecian 2000 foam, το οποιο ειναι αφρος, αλλα χωρις καποιο χρωμα. Απλα διεγειρει την ουσια 'μελαμινη', που χανουν τα μαλλια με το περασμα του χρονου, και γινονται γκριζα.

Δειτε κι αυτο εδω
http://www.medlook.net/kids/greyhair.asp

Επισης για το ποσο ασφαλες ειναι το grecian
http://askville.amazon.com/lead-acetate-allowed-Grecian-Formula-level-safe/AnswerViewer.do?requestId=16474610


Επειδη στην παρουσα περιοδο της ζωης μου τυχαινει να μην εχω την πολυτελεια να πειραματιστω οπως θελω με το 'μαυρισμα' μαλλιων, αγορασα μεν τα προιοντα (δεν ειδα ημερομηνια ληξης πουθενα!), και οταν θα εχω ηρεμια και χρονο, θα τα δω καλυτερα.

Ανησύχησα ομως με το θεμα της ασφαλειας των προιοντων (συστατικα υποπτα για καρκινους κλπ)

Ωστοσο, θα ηταν χρησιμο να ξερουμε αν καποιος τα εχει χρησιμοποιησει ηδη αυτα τα προιοντα.
Πειτε τι γνωριζετε σχετικα.

Θα θελα να βρω κατι πιο mainstream οπως ειναι η μινοξιδιλη για την τριχοπτωση, κατι αναλογο για το χρωμα μαλλιων με μελανινη ή οτι αλλο σχετικο, αλλα μαλλον δεν υπαρχει κατι mainstream σε αυτη την περιπτωση. Και μιλαμε οτι θελω να αποφυγω κλασικες βαφες κλπ.
Γι΄αυτο μιλαμε για αφρους κλπ και γενικα do-it-yourself λυσεις.
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Επειτα απο δικτυακο ψαξιμο, ειδα οτι το grecian εχει περαση στο εξωτερικο.
Πολυ το χρησιμοποιουν, οι περισσοτεροι ευχαριστημενοι, αλλοι παραπονιουνται οτι κατα το μεταβατικο σταδιο(ενεργοποιηση μελανινης) η τριχες εχουν καπως κιτρινωπο χρωμα κλπ.
Γενικες εντυπωσεις θετικες λενε.

Εδω βεβαια στην δικη μας δικτυακη παρεα, οι περισσοτεροι ενδιαφερονται -και ορθως βεβαια- κυριως για τριχοπτωση(γιατι χωρις μαλλια τι να μιλησεις για γκριζαρισμα!) και οχι για τα γκριζα μαλλια.
 

Nikmel

New Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

παιδια καλησπερα κι απο μενα. οντως να εχεις αραια μαλλια και γκριζα ή ασπρα δεν ειναι και οτι καλυτερο σε καποια ηλικια των 30,40,50.
χρησιμοποιούσα και γω καποτε το viva Natourale Tone της Wella που ηταν χρωμοαφρος και καλυπτε διακριτικα τα λιγα γκριζα ( εβγαζε χρωμα ομως στο μαξιλαρι ) και αργοτερα που δεν το εβρισκα λογω του οτι αποσυρθηκε, χρησιμοποιησα το Gray 30 χρωμοσαμπουαν της RILKEN, το οποιο ειχε καλυτερα αποτελεσματα ομως κι αυτο αποσυρθηκε απο την αγορα!
ψαχνωντας στο διαδυκτιο ανακαλυψα δυο προιοντα made in usa. το Touch of Gray σε αυτη τη διευθηνση http://www.touchofgray.com/whyuse.asp και το Just For Men αντιστοιχα http://www.justformen.com/home.asp.
 

Nick38

New Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

cool11 είπε:
Θα θελα να βρω κατι πιο mainstream οπως ειναι η μινοξιδιλη για την τριχοπτωση, κατι αναλογο για το χρωμα μαλλιων με μελανινη ή οτι αλλο σχετικο, αλλα μαλλον δεν υπαρχει κατι mainstream σε αυτη την περιπτωση. Και μιλαμε οτι θελω να αποφυγω κλασικες βαφες κλπ.
Γι΄αυτο μιλαμε για αφρους κλπ και γενικα do-it-yourself λυσεις.


εγω χρησιμοποιω την λοσιόν X της φαιρχερ (λινκ: http://www.F**rhair.gr/catalog/product_info.php?cPath=27&products_id=40 ) και το αποτελεσμα ειναι πραγματικα εντυπωσιακο.
oscommerce.gif

Το χρωμα ειναι ακριβως το δικο μου. Η λοσιον εχει χρωμα λεμοναδας και μυριζει λιγο βαρια.Σταδιακα επαναφερει το φυσικο χρωμα τον γκριζων σε 2-3 εβδομαδες και μετα χρειαζεται εφαρμογη μια φορα την εβδομαδα για συντηρηση.
Τα μαλλια αποκτουν φυσικοτατο χρωμα χωρις γυαλαδες κτλ αλλα οπως εγραψα βρισκω την μυρωδια λιγακι ενοχλητικη.
Αν εξαιρεσουμε το γεγονος οτι κοστιζει 20€ το μπουκαλακι (νομιζω ειναι πανακριβο) αξιζει να το δοκιμασετε γιατι δεν επιφυλασσει δυσαρεστες εκπληξεις.
 

Teri

New Member
Απ: Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Nick38 είπε:
[quote author=cool11 link=topic=391.msg6866#msg6866 date=1234115537]

Θα θελα να βρω κατι πιο mainstream οπως ειναι η μινοξιδιλη για την τριχοπτωση, κατι αναλογο για το χρωμα μαλλιων με μελανινη ή οτι αλλο σχετικο, αλλα μαλλον δεν υπαρχει κατι mainstream σε αυτη την περιπτωση. Και μιλαμε οτι θελω να αποφυγω κλασικες βαφες κλπ.
Γι΄αυτο μιλαμε για αφρους κλπ και γενικα do-it-yourself λυσεις.


εγω χρησιμοποιω την λοσιόν X της φαιρχερ (λινκ: http://www.F**rhair.gr/catalog/product_info.php?cPath=27&products_id=40 ) και το αποτελεσμα ειναι πραγματικα εντυπωσιακο.
oscommerce.gif

Το χρωμα ειναι ακριβως το δικο μου. Η λοσιον εχει χρωμα λεμοναδας και μυριζει λιγο βαρια.Σταδιακα επαναφερει το φυσικο χρωμα τον γκριζων σε 2-3 εβδομαδες και μετα χρειαζεται εφαρμογη μια φορα την εβδομαδα για συντηρηση.
Τα μαλλια αποκτουν φυσικοτατο χρωμα χωρις γυαλαδες κτλ αλλα οπως εγραψα βρισκω την μυρωδια λιγακι ενοχλητικη.
Αν εξαιρεσουμε το γεγονος οτι κοστιζει 20€ το μπουκαλακι (νομιζω ειναι πανακριβο) αξιζει να το δοκιμασετε γιατι δεν επιφυλασσει δυσαρεστες εκπληξεις.
[/quote]


Με ενδιαφέρει πολύ αυτό, για τα πλαϊνά. Υπάρχει δεύτερη γνώμη γενικότερα απο κάποιον?
 
Μπλουζα