Ατομικη και κοινωνικη ευθυνη

Hairy8290

New Member
Welcome back tol!


Αυτη ειναι μια εντελως ασχετη με το εμβολιο κουβεντα που δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ως επιχειρημα στην παραπανω συζητηση.

Αλλα
Οσον αφορα την ελευθερια, τι δεν μπορεις να κανεις και σου απαγορευεται (αρκει να μην επηρεαζει την ελευθερια του αλλου οπως λεει και ο τολ παραπανω) , εξω απο την περιοδο κρισης λογο covid που ζουμε?
Άσχετη κατά την γνώμη σου χωρίς όμως να εξηγείς σε ποιο σημείο είναι άσχετη.

Η ελευθερία μου-ελευθερία μας επηρεάζεται ότι το κράτος με πρόσχημα την πανδημία γίνεται ένα κράτος ελέγχου και καταστολής.Δεν μπορεί το κράτος να με θεωρεί εγκληματία και να μου επιβάλλει το πιστοποιητικό.Μπορείς να καταλάβεις την διαφορά ότι άλλο το εμβόλιο και άλλο το πιστοποιητικό?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Hairy8290

New Member
Αυτό το οι "ισχυροί" της γης είναι φανταστικό. Λες και μιλάμε για τους Xmen. Και φυσικά αυτή η συζήτηση τελειώνει πάντα με τον ίδιο διάλογο:
- Ποιοι δηλαδή;
- Ε αυτοί που κάνουν κουμάντο
- Ναι, ποιοι είναι αυτοί;
.................................................και μετά σιωπή
G7 που συνεχώς προσθαφαιρούν μέλη. Άντε τσώπασε τώρα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε μου η τελευταία σου πρόταση δεν χρειαζόταν. Μην γίνεσαι επιθετικός.
 

vag25

Well-Known Member
Άσχετη κατά την γνώμη σου χωρίς όμως να εξηγείς σε ποιο σημείο είναι άσχετη.

Η ελευθερία μου-ελευθερία μας επηρεάζεται ότι το κράτος με πρόσχημα την πανδημία γίνεται ένα κράτος ελέγχου και καταστολής.Δεν μπορεί το κράτος να με θεωρεί εγκληματία και να μου επιβάλλει το πιστοποιητικό.Μπορείς να καταλάβεις την διαφορά ότι άλλο το εμβόλιο και άλλο το πιστοποιητικό?
Xρειαζεται να εξηγησω εν μεσω covid κρισης οτι ειναι ασχετο με την συζητηση για τα εμβολια το αν υπαρχουν ελευθεριες γενικοτερα ετσι αοριστα?

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορειτε να καταλαβετε οτι βρισκομαστε μεσα σε μια κριση και το πατε στα πολιτικα. Ειναι παντελως ασχετη η πολτικη συζητηση με το τι πρεπει να κανουμε συνολικα για να σταματησουμε αυτο το πραγμα. To κομμα της αρεσκειας σου πχ θα επρεπε να κανει πανω κατω τα ιδια. Οσο υπαρχουν ψεκασμενοι γυρω εχεις καποια αλλη λυση να προτεινεις εκτος απο τα πιστοποιητικα κτλ?
Ξαναλεω οτι το θεμα δεν ειναι πολιτικο εδω που ειμαστε. Και οσο το παμε προς τα εκει με δηθεν επαναστασεις, βγειτε στους δρομους, Γρηγορης πετρακος ολε κτλ τοσο θα απομακρυνομαστε απο το πραγματικο προβλημα που ειναι ο covid.

Οταν φτασουμε στις νορμαλ συνθηκες ξανα, μπορουμε να συζητησουμε σε αλλη βαση για ολα αυτα που λες :) και πιθανον να συμφωνησω και μαζι σου στα περισσοτερα. Για την ωρα δεν βλεπω καμια στερηση ελευθεριας οταν μιλαμε για την κατασταση που ζουμε σημερα.

πολιτικη χροια και ψεκαστικη χροια μονο κακο κανει σε αυτη τη φαση.
Και το αστειο ειναι οτι ιδεολογικα θα μπορουσαμε και να συμφωνουμε οταν βγουμε απο ολο αυτο.
 

vag25

Well-Known Member
Πραγματικα το σιχαινομαι σα κλισε αλλα αναγκαστικα θα στο πω. Λογω επαγγελματικης ιδιοτητας ειμαι σιγουρος γι'αυτο που σου λεω.
και εγω με αυτη τη λογικη το λεω.
Ο who σε βγαζει απο τον κοπο να διαβασεις 1000δες ερευνες και σου προτεινει για καθε τομεα υγειας το πως να κινηθεις. Αν υπαρχει κατι αλλο που δεν γνωριζω ευχαριστως να το ακουσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Harris_G

Well-Known Member
και εγω με αυτη τη λογικη το λεω.
Ο who σε βγαζει απο τον κοπο να διαβασεις 1000δες ερευνες και σου προτεινει για καθε τομεα υγειας το πως να κινηθεις. Αν υπαρχει κατι αλλο που δεν γνωριζω ευχαριστως να το ακουσω.
Υπαρχουν πολλα που θα στα πω καποια στιγμη Pm κυριως σε σεχση με τη χρηματοδοτηση. Αλλα ας παραθεσω ενα απλο που αφορα κ αλλους εδω:
Ποτε δεν πίεσε χωρες οπως η Κινα που καταναλωνονται σαυρες, νυχτεριδες, μυρμηγκοφαγοι να σφιξουν τα λουρια και να επιβαλουν μεχρι και φυλακιση.
 

Hairy8290

New Member
Xρειαζεται να εξηγησω εν μεσω covid κρισης οτι ειναι ασχετο με την συζητηση για τα εμβολια το αν υπαρχουν ελευθεριες γενικοτερα ετσι αοριστα?

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορειτε να καταλαβετε οτι βρισκομαστε μεσα σε μια κριση και το πατε στα πολιτικα. Ειναι παντελως ασχετη η πολτικη συζητηση με το τι πρεπει να κανουμε συνολικα για να σταματησουμε αυτο το πραγμα. To κομμα της αρεσκειας σου πχ θα επρεπε να κανει πανω κατω τα ιδια. Οσο υπαρχουν ψεκασμενοι γυρω εχεις καποια αλλη λυση να προτεινεις εκτος απο τα πιστοποιητικα κτλ?
Ξαναλεω οτι το θεμα δεν ειναι πολιτικο εδω που ειμαστε. Και οσο το παμε προς τα εκει με δηθεν επαναστασεις, βγειτε στους δρομους, Γρηγορης πετρακος ολε κτλ τοσο θα απομακρυνομαστε απο το πραγματικο προβλημα που ειναι ο covid.

Οταν φτασουμε στις νορμαλ συνθηκες ξανα, μπορουμε να συζητησουμε σε αλλη βαση για ολα αυτα που λες :) και πιθανον να συμφωνησω και μαζι σου στα περισσοτερα. Για την ωρα δεν βλεπω καμια στερηση ελευθεριας οταν μιλαμε για την κατασταση που ζουμε σημερα.

πολιτικη χροια και ψεκαστικη χροια μονο κακο κανει σε αυτη τη φαση.
Και το αστειο ειναι οτι ιδεολογικα θα μπορουσαμε και να συμφωνουμε οταν βγουμε απο ολο αυτο.
Φίλε Vag25,κατανοώ την ανησυχία σου για την λήξη της πανδημίας.Για εμένα η πανδημία έχει μετατραπεί και σε πολιτικό(όχι κομματικό)ζήτημα.Μας έφτασαν να λέμε και ευχαριστώ που θα υπάρχει το πιστοποιητικό,δλδ να τους ευχαριστούμε για τον έλεγχο και την καταστολή,πόσο Δημοκρατικό και λογικό μπορεί να είναι αυτό?

Δεν νομίζω ότι κάθε άνθρωπος που εκφράζει την γνώμη του με επιχειρήματα είναι ψεκασμένος επειδή τυγχάνει να διαφωνεί με εμάς.
 

george_hatzi

Well-Known Member
G7 που συνεχώς προσθαφαιρούν μέλη. Άντε τσώπασε τώρα.
Αν πιστεύεις ότι το 2021 τη μεγαλύτερη δύναμη την έχουν τα κράτη κάπου πάσχει η αναλυση σου. Επίσης το ότι προσθαφαιρουν μέλη στη G7 δεν ξέρω που το έχεις δει. Γενικά θέλει λίγο δουλίτσα η θεωρία σου.
 

vlafo

Well-Known Member
Το οτι κάθε χρονιά είναι καλύτερη απο την προηγούμενη πως προέκυψε, θα ρώταγα.
Εκτός αν μιλάς για την τεχνολογική ανάπτυξη κ καλύπτεις κάθε επίπεδο της ζωής.
Εννοείται ότι είναι καλύτερη χρονιά τώρα αλλά αυτό θέλει πολύ συζήτηση και επεξήγηση υπό άλλες συνθήκες.;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

george_hatzi

Well-Known Member
"Αν σου λέγανε διάλεξε σε ποια περίοδο θα γεννηθείς χωρίς να ξέρεις που θα βρεθείς και τι θα είσαι (χρώμα, φύλο, ειδικές ανάγκες, σεξουαλικές προτιμήσεις κτλ) θα διαλεγες σίγουρα το σήμερα". Τάδε εφη Ομπαμα το 2016, σε ελεύθερη μετάφραση. Τώρα τι έχει συντελέσει σε αυτό είναι τεράστια συζήτηση.
 

vag25

Well-Known Member
Φίλε Vag25,κατανοώ την ανησυχία σου για την λήξη της πανδημίας.Για εμένα η πανδημία έχει μετατραπεί και σε πολιτικό(όχι κομματικό)ζήτημα.Μας έφτασαν να λέμε και ευχαριστώ που θα υπάρχει το πιστοποιητικό,δλδ να τους ευχαριστούμε για τον έλεγχο και την καταστολή,πόσο Δημοκρατικό και λογικό μπορεί να είναι αυτό?

Δεν νομίζω ότι κάθε άνθρωπος που εκφράζει την γνώμη του με επιχειρήματα είναι ψεκασμένος επειδή τυγχάνει να διαφωνεί με εμάς.
Απλα αυτο που λεω ειναι αν ολα αυτα υπηρχαν εκτος καταστασης covid θα συμφωνουσα. Εν καιρο ''πολεμου'' ομως αλλαζει ο τροπος που βλεπουμε την ελευθερια. Ο ορισμος της αν θες.

Προφανως και θα γινουν λαθη, αλλα εδω χρειαζονται αποφασεις αμεσα και ειναι λογικο να γινουν.
 

Hairy8290

New Member
Αν πιστεύεις ότι το 2021 τη μεγαλύτερη δύναμη την έχουν τα κράτη κάπου πάσχει η αναλυση σου. Επίσης το ότι προσθαφαιρουν μέλη στη G7 δεν ξέρω που το έχεις δει. Γενικά θέλει λίγο δουλίτσα η θεωρία σου.
Επειδή εκτίθεσαι με αυτά που γράφεις.. Όσο αφορά τους G7,ξεκίνησαν σαν G6 έγιναν G7,έπειτα G8(μπήκε και η Ρωσία),μετά πάλι G7 πέταξαν την Ρωσία και τώρα αν δεν κάνω λάθος είναι G8(μετά την προσθήκη της Κίνας).

Όταν μάθεις να είσαι σοβαρός συζητητής(ακόμη και αν διαφωνούμε) και μου πεις πού διαφωνείς παραθέτοντας επιχειρήματα ξαναμιλάμε.
 

oreo

Well-Known Member
Το γεγονός οτι αποφεύγουμε στην συζήτηση να δώσουμε πολιτική νότα, γίνεται για να μην αρχίσουν τα ευτράπελα.
Το πολιτικό κομμάτι ευθύνης στην πανδημία δεν έγγυται σε ποιο κόμμα θα μπορούσε να την διαχειριστεί καλύτερα, βασίζεται απλούστατα στις αποφάσεις της κυβέρνησης και στους νόμους κράτους δικαίου που την διέπουν και διαφοροποιούνται απο χώρα σε χώρα.
Αν νομίζετε οτι έχουν πάρει επ ώμου οι επιδημιολόγοι την κατάσταση και οτι το πολιτικό κομμάτι είναι απλά εκτελεστικό όργανο στις προσταγές της επιστήμης, θα με κάνετε να πιστέψω οτι ζούμε σε έναν ιδεατό κόσμο με ρομαντικούς και ονειροπόλους...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Oreo, γιατί κουράζεις το μυαλό σου; Όταν το σπίτι πιάσει φωτιά, παίρνεις την μάνικα και την σβήνεις. Απλά πράγματα. Μετά πας στο επόμενο. Αυτή είναι και η διαφορά μεταξύ του doer και critic/talker.
 

george_hatzi

Well-Known Member
Επειδή εκτίθεσαι με αυτά που γράφεις.. Όσο αφορά τους G7,ξεκίνησαν σαν G6 έγιναν G7,έπειτα G8(μπήκε και η Ρωσία),μετά πάλι G7 πέταξαν την Ρωσία και τώρα αν δεν κάνω λάθος είναι G8(μετά την προσθήκη της Κίνας).

Όταν μάθεις να είσαι σοβαρός συζητητής(ακόμη και αν διαφωνούμε) και μου πεις πού διαφωνείς παραθέτοντας επιχειρήματα ξαναμιλάμε.
Αν δύο αλλαγές σε 50 χρόνια τις λες προσθαφαιρέσεις τι να πω. Και όχι η Κίνα δεν έχει καμία σχέση με τους G7.
 

vlafo

Well-Known Member
•Καναδάς
•Γαλλία
•Γερμανία
•Ιταλία
•Ιαπωνία
•Ηνωμένο Βασίλειο
•Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.
 

oreo

Well-Known Member
Oreo, γιατί κουράζεις το μυαλό σου; Όταν το σπίτι πιάσει φωτιά, παίρνεις την μάνικα και την σβήνεις. Απλά πράγματα. Μετά πας στο επόμενο. Αυτή είναι και η διαφορά μεταξύ του doer και critic/talker.
Αυτό ελπίζω να ισχύει κ για το cons
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το ότι έχεις cons στην Ελλάδα (και επεμβάσεις) νομίζω ότι είναι μια ένδειξη ότι ισχύει.
 
Μπλουζα