Ατομικη και κοινωνικη ευθυνη

vag25

Well-Known Member
Το καλό σου φίλε δεν το θέλει ούτε ο γειτονάς σου
αυτο πως προεκυψε?

Το οτι καθε χρονια ειναι καλυτερη απο την προηγουμενη εδω και 1000ετιες μαλλον το αναποδο δειχνει φιλε oreo. Αποδεικνυει, οτι κατα μεσο ορο ο ανθρωπος ως κοινωνικο ον εργαζεται πανω στην εξελιξη του ειδους, στην ευημερια και στην μακροζωια.

Προφανως υπαρχουν και εξαιρεσεις. Αλλα ο κανονας μεσω της πραγματικοτητας που βιωνουμε απο αιωνα σε αιωνα σε διαψευδει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
αυτο πως προεκυψε?

Το οτι καθε χρονια ειναι καλυτερη απο την προηγουμενη εδω και 1000ετιες μαλλον το αναποδο δειχνει φιλε oreo. Αποδεικνυει, οτι κατα μεσο ορο ο ανθρωπος ως κοινωνικο ον εργαζεται πανω στην εξελιξη του ειδους, στην ευημερια και στην μακροζωια.

Προφανως υπαρχουν και εξαιρεσεις. Αλλα ο κανονας μεσω της πραγματικοτητας που βιωνουμε σε διαψευδει.
Το οτι κάθε χρονιά είναι καλύτερη απο την προηγούμενη πως προέκυψε, θα ρώταγα.
Εκτός αν μιλάς για την τεχνολογική ανάπτυξη κ καλύπτεις κάθε επίπεδο της ζωής.
 

oreo

Well-Known Member
μπορεις να εξηγησεις με 2 λογια τι ειναι αυτο? γιατι με πολιτικα δεν ασχολουμαι καθολου και δεν πιστευω οτι μπορει να εχει πολιτικη χροια η συζητηση για covid.
Δυστυχώς έχει πολιτική χροιά εκτός κ αν οι αποφάσεις πάρθηκαν απο τους Νεφελίμ όπως θα είκαζε κ ο φίλος Χριστόφορος.
Με απλά λόγια οι επιδημιολογική επιτροπή έχει το ακαταδίωκτο, για οποιαδήποτε απόφαση, εισήγηση, ψήφο κτλ κτλ , πάρθηκε κατα την διαχείριση της πανδημίας. Με υπογραφές όλων των χαρούμενων υπουργών.
Ακαταδίωκτο για την επιτροπή σημαίνει κ ακαταδίωκτο για την κυβέρνηση που εφάρμοσε τα όποια μέτρα.
 

vag25

Well-Known Member
Το οτι κάθε χρονιά είναι καλύτερη απο την προηγούμενη πως προέκυψε, θα ρώταγα.
Εκτός αν μιλάς για την τεχνολογική ανάπτυξη κ καλύπτεις κάθε επίπεδο της ζωής.
Αυξηση μεσου ορου ζωης, μειωση θανατων με το παραμικρο, εξαφανιση ιων και τροπων για να πεθανεις, Αυξηση χρονων ζωης ακομα και σε ανιατες ασθενειες, τα μικρα επιβιωνουν (την ευχη ''να σου ζησει'' την θυμασαι; απλα εχει μεινει και σκεψου γιατι), μειωση εγκληματικοτητας (σημερα η καρολαιν ειναι πρωτο θεμα, παλιοτερα θα ηταν απλα ενα ακομα), μειωση πολεμων κτλ κτλ.
Η τεχνολογικη αναπτυξη (αυτη που δεν αφορα την ιατρικη) ειναι το μπονους το οποιο σε κανει να κερδιζεις χρονο. Με λιγα λογια ζεις περισσοτερο κανοντας λιγοτερα ανουσια πραγματα. Εχεις περισσοτερο χρονο δικο σου μεσα σε αυτην την αυξηση ετων ζωης.

To εχω ξαναπει, η ασφαλεια και η βολικοτητα που μας εχει προσφερει η επιστημη σημερα μεταφραζεται με λαθος τροπο. Αντι να υπαρχει ευγνωμοσυνη για το που βρισκομαστε σημερα λογο της επιστημης και να στρεψουμε ακομα περισσοτερο τον κοσμο προς τα εκει, ζουμε στον μικροκοσμο μας ή στην φουσκα μας αν θες (μεχρι μια δεκαετια πισω το πολυ) και αγνοουμε την προσφορα της. Οχι μονο αυτο...μπαινουμε και στην διαδικασια να κρινουμε και να κραζουμε την επιστημη!

2f2xab.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

vag25

Well-Known Member
Δυστυχώς έχει πολιτική χροιά εκτός κ αν οι αποφάσεις πάρθηκαν απο τους Νεφελίμ όπως θα είκαζε κ ο φίλος Χριστόφορος.
Με απλά λόγια οι επιδημιολογική επιτροπή έχει το ακαταδίωκτο, για οποιαδήποτε απόφαση, εισήγηση, ψήφο κτλ κτλ , πάρθηκε κατα την διαχείριση της πανδημίας. Με υπογραφές όλων των χαρούμενων υπουργών.
Ακαταδίωκτο για την επιτροπή σημαίνει κ ακαταδίωκτο για την κυβέρνηση που εφάρμοσε τα όποια μέτρα.
Οι πολιτικοι ακολουθουν τις προτασεις της επιστημης. Δεν εχουν και πολυ ευελιξια σε αυτη τη φαση. Με λιγες διαφορες εδω και εκει, πανω κατω κανουν το ιδιο πραγμα.
Ετσι οπως το περιγραφεις μου ακουγεται ανουσιο να υπαρχει ''καταδιωξη'' για επιστημονικες αποφασεις in the first place. Δεν ξερω γιατι το εβγαλαν, αλλα θα το θεωρουσα δεδομενο οτι οποιαδηποτε προσπαθεια να διαφωνησεις/αντιμετωπισεις επιστημονικες αποφασεις θα σε βαλει στην θεση του ηττημενου ετσι και αλλιως.
 

oreo

Well-Known Member
Οι πολιτικοι ακολουθουν τις προτασεις της επιστημης. Δεν εχουν και πολυ ευελιξια σε αυτη τη φαση. Με λιγες διαφορες εδω και εκει, πανω κατω κανουν το ιδιο πραγμα.
Ετσι οπως το περιγραφεις μου ακουγεται ανουσιο να υπαρχει ''καταδιωξη'' για επιστημονικες αποφασεις in the first place. Δεν ξερω γιατι το εβγαλαν, αλλα θα το θεωρουσα δεδομενο οτι οποιαδηποτε προσπαθεια να διαφωνησεις/αντιμετωπισεις επιστημονικες αποφασεις θα σε βαλει στην θεση του ηττημενου ετσι και αλλιως.
Αν λοιπόν η οποιαδήποτε προσπάθεια να αντικρούσεις τις οποιεσδήποτε αποφάσεις θα στεφόταν απο αποτυχία λόγω του αλάνθαστου της επιστήμης, με όποια επιδημιολογικά κριτήρια είχε την οποιαδήποτε στιγμή, ποιος ο λόγος του ακαταδίωκτου ?
 

vlafo

Well-Known Member
Φίλε Tol
Καλώς ήρθες.
Η απουσία σου αισθητή.
Ένας που ασχολείται με υψηλής εντάσεως προπόνηση δεν κουράζεται ποτέ.
Για αυτό επειδή γνωρίζω,έκανες το διάλλειμα σου και επανέρχεσαι δριμύτερος εκεί που χρειάζεται και όπου πρέπει.
Οι αποσύρσεις δεν είναι στο dna μας.
Welcome back my friend και συμφωνώ σε όλα με ότι είπες.
 
  • Like
Reactions: tol

vlafo

Well-Known Member
Oreo
Άσε τη γκρίνια δεν σε έχω για τέτοιο και κοίτα σφαιρικά την όλη εικόνα,που είμασταν,που είμαστε και που θα είμαστε.
 

vag25

Well-Known Member
Αν λοιπόν η οποιαδήποτε προσπάθεια να αντικρούσεις τις οποιεσδήποτε αποφάσεις θα στεφόταν απο αποτυχία λόγω του αλάνθαστου της επιστήμης, με όποια επιδημιολογικά κριτήρια είχε την οποιαδήποτε στιγμή, ποιος ο λόγος του ακαταδίωκτου ?
την δευτερη πληροφορια δεν την εχω γιατι δεν ασχολουμαι με πολιτικα οπως σου ειπα, για την πρωτη ομως ειμαι βεβαιος.

ΥΓ. Πουθενα δεν υπαρχει αλανθαστο, αλλα οι πιθανοτητες να κανει λαθος ειναι τοσες οσες να πεσει αστεροειδης πανω στο κεφαλι σου που λεει ο λογος.
 

vag25

Well-Known Member
Μια υποθεση που κανω(εντελως ασχετος ομως με το θεμα ομολογω) ειναι οτι δεν θελουν να χαθει χρονος και η εμπιστοσυνη πολιτων χωρις λογο σε περιπτωση που το ακαταδιωκτο θα εφερνε καποιους απεναντι στους λοιμωξιολογους.

Ειναι σαν να ξεκιναμε για πολεμο και να σκασει εντος χωρας δικαστηριο για τα ανθρωπινα δικαιωματα . Την ωρα που η αντιπαλοι θα ερχονται για να σε καθαρισουν.

Ξαναλεω οτι μπορει να λεω βλακειες με το παραπανω. Δεν εχω ιδεα.
 

ΛΕΣ

Active Member
Φίλε Tol,ωραία η θεωρητική ανάλυση της ατομικής ευθύνης και συμφωνώ απόλυτα.Θα ήθελα να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις.

Πιστεύεις ότι οι εμβολιασμένοι άνθρωποι μετά τον εμβολιασμό τους είναι ελεύθεροι άνθρωποι?Η ελευθερία ενός ανθρώπου προσδιορίζεται μόνο αν θα μπορεί να ταξιδεύει,να πηγαίνει για καφέ ή για να πηγαίνει να φάει μια μπριζόλα?

Πιστεύεις ότι οι ισχυροί της γης νοιάζονται για τους λαούς που κυβερνούν? Φτώχεια,πείνα,περιθωριοποίηση, εργασιακά,πόλεμοι,εξοπλιστικά

Πώς μπορεί μια επιτροπή να έχει ακαταδίωκτο?
Δεν καταλαβαίνεις γιατί φίλε; Γιατί στην Ελλάδα κυριαρχεί ο λαϊκισμός. Αν όλα πάνε καλά θα πουν μπράβο στην κυβέρνηση, αν όλα πάνε σκατα θα τα ρίξουν στην επιτροπή και ότι η κυβέρνηση απλά ακολούθησε την επιτροπή. Οπότε σου λέει η επιτροπή αν είναι να τα ρίχνετε σε μας βάλτε μας το ακαταδιωκτο και όλα κομπλέ. Όταν πιάνει μια φωτιά στην Ελλάδα αν σβήσει γρήγορα η κυβέρνηση ενήργησε αποτελέσματικα, αν καούν τα πάντα η πυροσβεστική ήταν απροετοίμαστη. Όταν η αστυνομία κάνει κάτι λάθος φταίει η αστυνομία, όταν εξακριβωθει ένα σοβαρό έγκλημα είναι η αποτελεσματικότητα της κυβέρνησης. Κ.ο.κ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Αυξηση μεσου ορου ζωης, μειωση θανατων με το παραμικρο, εξαφανιση ιων και τροπων για να πεθανεις, Αυξηση χρονων ζωης ακομα και σε ανιατες ασθενειες, τα μικρα επιβιωνουν (την ευχη ''να σου ζησει'' την θυμασαι; απλα εχει μεινει και σκεψου γιατι), μειωση εγκληματικοτητας (σημερα η καρολαιν ειναι πρωτο θεμα, παλιοτερα θα ηταν απλα ενα ακομα), μειωση πολεμων κτλ κτλ.
Η τεχνολογικη αναπτυξη (αυτη που δεν αφορα την ιατρικη) ειναι το μπονους το οποιο σε κανει να κερδιζεις χρονο. Με λιγα λογια ζεις περισσοτερο κανοντας λιγοτερα ανουσια πραγματα. Εχεις περισσοτερο χρονο δικο σου μεσα σε αυτην την αυξηση ετων ζωης.

To εχω ξαναπει, η ασφαλεια και η βολικοτητα που μας εχει προσφερει η επιστημη σημερα μεταφραζεται με λαθος τροπο. Αντι να υπαρχει ευγνωμοσυνη για το που βρισκομαστε σημερα λογο της επιστημης και να στρεψουμε ακομα περισσοτερο τον κοσμο προς τα εκει, ζουμε στον μικροκοσμο μας ή στην φουσκα μας αν θες (μεχρι μια δεκαετια πισω το πολυ) και αγνοουμαι την προσφορα της. Οχι μονο αυτο...μπαινουμε και στην διαδικασια να κρινουμε και να κραζουμε την επιστημη!

2f2xab.jpg
Φίλε vag υπάρχει ευγνωμοσύνη , γιατι όλοι μας κάνουμε χρήση της τεχνολογίας κ όλων των αγαθών πυ προέκυψαν απο την τεχνολογική κ επιστημονική πρόοδο κτλ κτλ. Δεν γίνεται όμως ούτε να διατεινόμαστε οτι η επιστήμη είναι αλάνθαστη κ ούτε το αντίθετο. Ιάθηκαν οι αρρώστιες κ για αυτό κάνουμε εμβόλια, παίρνουμε φάρμακα και έχουμε μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στην ιατρική. Η ιστορία ομως είναι γεμάτη απο επιστημονικά σφάλματα μέχρι την επίτευξη του επιθυμητού αποτελέσματος.
Μην σε πάω μακριά , πιτσιρικάς όταν ήμουν συνταγογραφούσαν την αντιβίωση για ψύλλου πήδημα, τώρα ? Τα μεζουλιντ πανάκεια κ ανακούφιση ύστατη για τους πόνους περιόδου των γυναικών (καταργήθηκαν), το αυγό απο εκεί που δημιουργούσε θέμα με την χοληστερίνη τώρα δεν αποτελεί πρόβλημα (και άπειρα άλλα, είτε μικρά είτε μεγάλα).
Εν κατακλείδι ούτε γουστάρω την τυφλή εμπιστοσύνη στην επιστήμη, ούτε την κάθε παπαριά για μαζική εξόντωση.Για αυτό κ μου την δίνει να βάζουμε ταμπέλες κ να συμπεριφερόμαστε στους ανθρώπους σαν κομμάτια β' διαλογής, λόγω επαγγέλματος η αντίθετης άποψης.
Στον πολύ ωραίο προιστορικό πίνακα, αν αντικαταστήσεις τα δόρατα με σύγχρονα όπλα, θα έχεις έναν uptodate πίνακα.
 

vag25

Well-Known Member
Φίλε vag υπάρχει ευγνωμοσύνη , γιατι όλοι μας κάνουμε χρήση της τεχνολογίας κ όλων των αγαθών πυ προέκυψαν απο την τεχνολογική κ επιστημονική πρόοδο κτλ κτλ. Δεν γίνεται όμως ούτε να διατεινόμαστε οτι η επιστήμη είναι αλάνθαστη κ ούτε το αντίθετο. Ιάθηκαν οι αρρώστιες κ για αυτό κάνουμε εμβόλια, παίρνουμε φάρμακα και έχουμε μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στην ιατρική. Η ιστορία ομως είναι γεμάτη απο επιστημονικά σφάλματα μέχρι την επίτευξη του επιθυμητού αποτελέσματος.
Μην σε πάω μακριά , πιτσιρικάς όταν ήμουν συνταγογραφούσαν την αντιβίωση για ψύλλου πήδημα, τώρα ? Τα μεζουλιντ πανάκεια κ ανακούφιση ύστατη για τους πόνους περιόδου των γυναικών (καταργήθηκαν), το αυγό απο εκεί που δημιουργούσε θέμα με την χοληστερίνη τώρα δεν αποτελεί πρόβλημα (και άπειρα άλλα, είτε μικρά είτε μεγάλα).
Εν κατακλείδι ούτε γουστάρω την τυφλή εμπιστοσύνη στην επιστήμη, ούτε την κάθε παπαριά για μαζική εξόντωση.Για αυτό κ μου την δίνει να βάζουμε ταμπέλες κ να συμπεριφερόμαστε στους ανθρώπους σαν κομμάτια β' διαλογής, λόγω επαγγέλματος η αντίθετης άποψης.
Στον πολύ ωραίο προιστορικό πίνακα, αν αντικαταστήσεις τα δόρατα με σύγχρονα όπλα, θα έχεις έναν uptodate πίνακα.
μονο που αυτα τα δορατα ηταν για καλημερα μεταξυ ''γειτονιων''.

Εγω παντα θυμομουν για την αντιβιωση οτι δεν παιρνεις πολυ. Η μανα μου το ηξερε απο οταν ημουν πολυ μικρος. Μου το εχει πει πολλες φορες αυτο.
Εφοσον το γνωριζε αυτο η μανα μου η επιστημονικη πληροφορια υπηρχε.
Εσυ λες κατι αλλο. Οτι καποιος δεν μεταφερει ορθα την επιστημονικη γνωση οπως πχ ενας ταδε γιατρος. Ναι αυτο συμβαινει και εκει γινονται λαθη.
Τα επιστημονικα δεδομενα ομως (και μιλαω για την σουμα που μας κανει να καταλαβουμε τι συμβαινει με ενα φαινομενο) βγαζουν 99.99% αλανθαστα αποτελεσματα και δεν υπαρχει καν δευτερη πηγη γνωσης για να τα αντικρουσει.
Δεν μιλαμε ομως για αποψεις του γιατρου της γειτονιας εδω.

Ακομα και λαθη να γινονται ειναι η καλυτερη (μαλλον η μοναδικη ορθη) πηγη γνωσης του πως λειτουργει ο κοσμος. Κι ομως βλεπεις οτι οι περισσοτεροι επιτιθονται στον μοναδικο τροπο για να προχωρησουμε μπροστα και δινουν τεραστια αξια στην ''αισθηση'' τους επειδη ξυπνησαν το πρωι και σκεφτηκαν κατι ξερω γω. Η τους ηρθε μια ιδεα απο το ονειρο. Η παρασυρθηκαν απο το συναισθημα τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για απαντήστε μου λίγο στο ακαταδίωκτο της επιτροπής, μην πιάνετε κατευθείαν τα περι μασωνίας, οίκους Μπίλενβεργκ κ Μπίλ
"Πύλες"

Μα δεν είναι προφανές? Αν ασχοληθείς με ένα πρωτόγνωρο φαινόμενο για το οποίο η γνώση τώρα μόλις αποκτάται, τι ευθύνη μπορείς να ζητήσεις από έναν επιστήμονα? Για κάτι που δεν ξέρει με βεβαιότητα? Αν τους καταδιώξεις το μόνο που θα εισπράξεις θα είναι άρνηση συνεργασίας και καλά θα κάνουν.
 
  • Like
Reactions: tol

oreo

Well-Known Member
μονο που αυτα τα δορατα ηταν για καλημερα μεταξυ ''γειτονιων''.

Εγω παντα θυμομουν για την αντιβιωση οτι δεν παιρνεις πολυ. Η μανα μου το ηξερε απο οταν ημουν πολυ μικρος. Μου το εχει πει πολλες φορες αυτο.
Εφοσον το γνωριζε αυτο η μανα μου η επιστημονικη πληροφορια υπηρχε.
Εσυ λες κατι αλλο. Οτι καποιος δεν μεταφερει ορθα την επιστημονικη γνωση οπως πχ ενας ταδε γιατρος. Ναι αυτο συμβαινει και εκει γινονται λαθη.
Τα επιστημονικα δεδομενα ομως (και μιλαω για την σουμα που μας κανει να καταλαβουμε τι συμβαινει με ενα φαινομενο) βγαζουν 99.99% αλανθαστα αποτελεσματα και δεν υπαρχει καν δευτερη πηγη γνωσης για να τα αντικρουσει.
Δεν μιλαμε ομως για αποψεις του γιατρου της γειτονιας εδω.

Ακομα και λαθη να γινονται ειναι η καλυτερη (μαλλον η μοναδικη ορθη) πηγη γνωσης του πως λειτουργει ο κοσμος. Κι ομως βλεπεις οτι οι περισσοτεροι επιτιθονται στον μοναδικο τροπο για να προχωρησουμε μπροστα και δινουν τεραστια αξια στην ''αισθηση'' τους επειδη ξυπνησαν το πρωι και σκεφτηκαν κατι ξερω γω. Η τους ηρθε μια ιδεα απο το ονειρο. Η παρασυρθηκαν απο το συναισθημα τους.
Δυστυχώς αυτο το καλημέρα μεταξύ γειτονιών ισχύει ακόμα σε πολλά μετωπα του παρόντος.
Πάντα γίνονται λάθη, το θέμα είναι να μην κοστίζουν ζωές. Όσο για το αν η επιστήμη είναι η μόνη λύση, προφανώς και είναι δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό,
 

oreo

Well-Known Member
Μα δεν είναι προφανές? Αν ασχοληθείς με ένα πρωτόγνωρο φαινόμενο για το οποίο η γνώση τώρα μόλις αποκτάται, τι ευθύνη μπορείς να ζητήσεις από έναν επιστήμονα? Για κάτι που δεν ξέρει με βεβαιότητα?
Αυτά ειναι κ τα ερωτήματα που οδηγούν στην αβεβαιότητα των ανθρώπων να εμβολιαστούν. Ο φόβος απο το άγνωστο.
Τέλος πάντων ΄πως και να έχει όλοι θα εμβολιαστούμε και είναι ατέρμονη η κουβέντα.
 

oreo

Well-Known Member
Τελευταίες 2 ερωτήσεις και σταματάω τον αντίλογο.
1.Γιατί ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας διαβεβαίωνε οτι δεν πρέπει να υπάρχει καμμία ανησυχία για το ενδεχόμενο ξεσπάσματος πανδημίας κ ότι θα περιοριζόταν μόνο στην Γιουχάν ?
2. Τελικά πως προέκυψε ο ιός και εξαπλώθηκε ? Γιατί η παρακάτω εικόνα δεν πείθει.
 

Συνημμένα

  • αρχείο λήψης.jpg
    αρχείο λήψης.jpg
    11.1 KB · Προβολές: 13

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτά ειναι κ τα ερωτήματα που οδηγούν στην αβεβαιότητα των ανθρώπων να εμβολιαστούν. Ο φόβος απο το άγνωστο.
Τέλος πάντων ΄πως και να έχει όλοι θα εμβολιαστούμε και είναι ατέρμονη η κουβέντα.

Η αβεβαιότητα είναι συνώνυμο της ζωής.
 

Harris_G

Well-Known Member
Τελευταίες 2 ερωτήσεις και σταματάω τον αντίλογο.
1.Γιατί ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας διαβεβαίωνε οτι δεν πρέπει να υπάρχει καμμία ανησυχία για το ενδεχόμενο ξεσπάσματος πανδημίας κ ότι θα περιοριζόταν μόνο στην Γιουχάν ?
2. Τελικά πως προέκυψε ο ιός και εξαπλώθηκε ? Γιατί η παρακάτω εικόνα δεν πείθει.
1. Γιατι ειναι απο τους πιο αχρηστους βυσματικους οργανισμους
 
Μπλουζα