Ατομικη και κοινωνικη ευθυνη

tol

Well-Known Member
Καταρχας, ευχομαι σε ολους τους αγαπητους φιλους καλο καλοκαιρι, με υγεια και ευτυχια.

Πριν προχωρησω στην εκθεση των αποψεων μου πανω στο σοβαροτατο θεμα που με παρακινησε να ανοιξω το συγκεκριμενο νημα, επιτρεψτε μου να αναφερθω στην προ μηνων αποχωρηση μου απο το site.

Εδω και λιγες μερες, εχοντας βρει χρονο (αφου πλεον εμεις οι εκπαιδευτικοι/διευθυντες εχουμε "απαλλαχθει" των καθηκοντων μας), διαβασα αρκετα νηματα και προσωπικα μηνυματα μελων-φιλων που δεν ειχα διαβασει.

Φιλε και αγαπητε Cvial, δε σου απαντησα, οχι επειδη ειμαι μνησικακος, αλλά επειδη δεν ειχα διαβασει το μηνυμα σου. Ειναι αυτονοητο οτι ποτέ δε θα μπορουσα να σου κρατησω κακια για ο,τι εγινε. Η εκτιμηση μου για το προσωπο σου ειναι απεριοριστη. Δεν εχω παρεξηγηθει με εσενα. Απλα ειχα κουραστει απο τις συγκεκριμενες καταστασεις και την περιρρεουσα ατμοσφαιρα. Ο σεβασμος και η αγαπη μου προς το προσωπο σου ειναι αδιαπραγματευτα.

Φιλε vlafo και ολοι οι υπολοιποι που αναφερθηκατε στο προσωπο μου, σας ευχαριστω για την προσπαθεια να με μεταπεισετε. Δεν απαντησα, γιατι απλουστατα δεν ειχα διαβασει τα μηνυματα σας. Δεν ημουν αγενης, δε σας αγνοησα. Ειστε τα καλα μου φιλαρακια και θα σας εχω παντα στην καρδια μου.

Μπορει να μην ξαναγραψω στο μελλον σχολια στο forum, αλλά να ξερετε οτι παντα θα θυμαμαι τα πεντε χρονια που ημουν μελος και συμμετειχα σε ωραιες συζητησεις με αξιολογα και αγαπητα μελη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Μετα απο αυτον τον προλογο, προχωρω στο προκειμενο θεμα.

Με αφορμη οσα διαβασα αυτες τις ημερες στο νημα του αγαπητου φιλου Γιωργου (για την Covid), θεωρησα οτι εχω υποχρεωση να εκφρασω και εγω τις προσωπικες μου αποψεις και εμπειριες, με την ελπιδα πως, ισως, μπορεσω να αλλαξω τη νοοτροπια και την εσφαλμενη σταση ζωης καποιων μελων.

Αρχικα, προσωπικα εχω κανει και τις δυο δοσεις του εμβολιου AstraZeneca. Καμια απολυτως παρενεργεια. Γνωστοι μου με παροτρυναν να κανω αλλο εμβολιο, όμως προσωπικα στη ζωη μου ποτέ δε φοβηθηκα κατι που ειναι επιστημονικα εγκεκριμενο (περιτρανη αποδειξη και η μακροχρονια χρηση φιναστεριδης, παρα τα τερατωδη σχολια που διαβαζα στο forum).

Να φανταστειτε οτι, θελοντας να αποδειξω πως, οσα ακουγα για πιθανες παρενεργειες δε με αγγιζαν καθολου, τις δυο μερες των εμβολιων, αλλαξα το προγραμμα bodybuilding και εκανα εντατικη και επιπονη προπονηση ωμων!!! Υπερβολικα κιλα, στρεσαρισμα μυων…αποτελεσμα; Απολυτως καμια ενοχληση.

Το ιδιο και η συζυγος μου. Εκανε και τις δυο δοσεις, χωρις παρενεργειες. Και φυσικα εγω και τα δυο μου παιδια περιμενουμε εναγωνιως την επομενη εβδομαδα να ανοιξει η πλατφορμα για τον εμβολιασμο τους. Ειναι αυτονοητο οτι θα το κανουν αμεσα.
 

tol

Well-Known Member
Αφου κατεθεσα την προσωπικη μου εμπειρια απο το εμβολιο, ας τοποθετηθω επι του θεματος.

Ειλικρινα στεναχωρηθηκα, ισως και να εξοργιστηκα, διαβαζοντας τις αποψεις των «αρνητων» του εμβολιου στο ονομα μιας δηθεν «ατομικης ελευθεριας και προαιρεσης».

Φιλοι μου, η ατομικη ελευθερια, την οποια επικαλειστε, δεν ειναι απεριοριστη και ανεξελεγκτη. Σταματα εκει που αρχιζει η ελευθερια των αλλων. Ο καθενας μας δεν ειναι απολυτα ελευθερος να ρυθμιζει τη ζωη του, οπως «γουσταρει». Ειμαστε κοινωνικα οντα. Ανηκουμε σε μια κοινωνια και αποτελουμε μερη ενος συνολου. Η συμπεριφορα και οι επιλογες μας εχουν αντανακλαση στο κοινωνικο συνολο.

Επιτελους, οφειλουμε ολοι να καταλαβουμε οτι η ατομικη και κοινωνικη ευθυνη ειναι αμεσα συνυφασμενες και αλληλενδετες. Ο στρατηγος Μακρυγιαννης ειχε πει… «ειμαστε στο εμεις και όχι στο εγω». Το κοινωνικο συμφερον πρεπει να προτασσεται εναντι του ατομικου. Οι «παρτακηδες», αυτοι που σκεφτονται μονο τον εαυτουλη τους, οι ψοφοδεεις (αυτο για τον φιλο μου τον Γιωργο) που φοβουνται μηπως παθει κατι ο εαυτουλης τους, οφειλουν να συναισθανθουν οτι δε ζουν μονοι τους. Οι επιλογες τους αφορουν οχι μονο τους ιδιους, αλλά και τους γυρω τους.

Αν οι ιδιοι επιλεγουν να ακολουθησουν το δρομο της ανευθυνοτητας, ειναι υπολογοι στο κοινωνικο συνολο. Δεν φταινε σε τιποτα οι υπολοιποι να «πληρωνουν» την ελλειψη κοινωνικης υπευθυνοτητας που διακρινει, δυστυχως, τον συγχρονο ανθρωπο.

Ατομιστης, ιδιοτελης, ενεργωντας με γνωμονα μονο την προσωπικη του ζωη, ο συγχρονος ανθρωπος αδιαφορει για τον διπλανο του. Αρνειται να θυσιασει το παραμικρο για χαρη των αλλων.

Ο Περικλης στον «Επιταφιο» ειχε τονισει οτι ο πολιτης που ασχολειται μονο με την ιδιωτικη ζωη του και αδιαφορει για το κοινωνικο συνολο, ειναι ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ.

Που βρισκεται η ανθρωπιά μας; Ο αλτρουισμος μας; Η αγαπη για τον συνανθρωπο; Μονο ο εαυτουλης μας; Ο δηθεν φοβος για τη ζωη μας;

Αραγε, γιατι δε φοβαστε τοτε τον ιδιο τον κορωνοϊο; Γιατι φοβαστε τις παρενεργειες του εμβολιου και οχι τις συνεπειες στην υγεια τη δικη σας και των αλλων απο μια πιθανη νοσηση;

Γιατι, οταν ησαστε παιδια κανατε κανονικα ολα τα εμβολια στον παιδιατρο; Γιατι στα ιδια σας τα παιδια κανετε ολα τα άλλα εμβολια και αυτο αρνειστε να το κανετε;

Επιτελους, μηπως ηρθε η στιγμη ολοι μας να ενεργησουμε ως υπευθυνοι πολιτες, προστατευοντας την ατομικη, αλλά κυριως τη δημοσια υγεια;

Αποβαλετε το φοβο. Σκεφτειτε τον κινδυνο που διατρεχει οχι ο εαυτουλης μας, αλλά ο συνανθρωπος μας. Ακομη και αν νιωθετε «ατρωτοι» και δε φοβαστε τον δηθεν κορωνοϊο, σκεφθειτε τα αγαπημενα σας προσωπα, τον ανθρωπο της διπλανης πορτας, τον αγνωστο συνανθρωπο σας.

Φυσικα τα σχολια των «ιδεολογων», των επιστημονων του διαδικτυου, των θρησκοληπτων (τους τα χαλασε η ρωσικη εκκλησια με το κηρυγμα περι αμαρτωλων αρνητων του εμβολιου), των συνωμοσιολογων, των «εξυπνακηδων» που καυχωνται οτι κατορθωνουν και ξεγελουν το κρατος με τα πλαστα self test, ολων εκεινων που κρυβονται πισω απο την ανευθυνοτητα τους και αφηνουν τους υπολοιπους «να βγαλουν το φιδι από την τρυπα»…ολα αυτα τα σχολια δεν χρειαζεται να τα αναφερω καθολου. Ειναι αναξια σχολιασμου.

«Ειμαστε κυματα της ιδιας θαλασσας, ειμαστε φυλλα του ιδιου δεντρου, ειμαστε πολιτες του ιδιου κοσμου». Δεν ανηκουμε μονο στον εαυτο μας.
 

Georgie

Well-Known Member
Welcome back φίλε Tol
Όπως ακριβώς τα γράφεις
Το θέμα είναι ότι δε καταλαβαίνουν
 
  • Like
Reactions: tol

manly_Man

Well-Known Member
Μπορει να μην ξαναγραψω στο μελλον σχολια στο forum, αλλά να ξερετε οτι παντα θα θυμαμαι τα πεντε χρονια που ημουν μελος και συμμετειχα σε ωραιες συζητησεις με αξιολογα και αγαπητα μελη.
Καλως ήρθες φίλε tol. Καταλαβαίνω ότι είχες κουραστεί με κάποιες καταστάσεις (και δεν σου κρύβω ότι και εγώ το ίδιο) αλλά πιστεύω πως πρέπει να επανέλθεις και να μη σταματήσεις να γράφεις. Τα σχόλια σου ήταν πάντα εύστοχα, και πάντα με επιχειρήματα. Το φόρουμ έχει ανάγκη από τέτοια μέλη.
 

Kostas97

Well-Known Member
Γεια σου tol. :D
Χαιρομαι και γω που σε βλεπω πισω και ελπιζω να συνεχισεις να γραφεις καθως οπως προειπαν τα υπολοιπα μελη τα σχολια σου ηταν παντα ευστοχα και γραμμενα με τροπο που σπανιζει. :D
WELCOME BACK!!!
 

Hairy8290

New Member
Φίλε Tol,ωραία η θεωρητική ανάλυση της ατομικής ευθύνης και συμφωνώ απόλυτα.Θα ήθελα να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις.

Πιστεύεις ότι οι εμβολιασμένοι άνθρωποι μετά τον εμβολιασμό τους είναι ελεύθεροι άνθρωποι?Η ελευθερία ενός ανθρώπου προσδιορίζεται μόνο αν θα μπορεί να ταξιδεύει,να πηγαίνει για καφέ ή για να πηγαίνει να φάει μια μπριζόλα?

Πιστεύεις ότι οι ισχυροί της γης νοιάζονται για τους λαούς που κυβερνούν? Φτώχεια,πείνα,περιθωριοποίηση, εργασιακά,πόλεμοι,εξοπλιστικά

Πώς μπορεί μια επιτροπή να έχει ακαταδίωκτο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Welcome back tol!
Πιστεύεις ότι οι εμβολιασμένοι άνθρωποι μετά τον εμβολιασμό τους είναι ελεύθεροι άνθρωποι?Η ελευθερία ενός ανθρώπου προσδιορίζεται μόνο αν θα μπορεί να ταξιδεύει,να πηγαίνει για καφέ ή για να πηγαίνει να φάει μια μπριζόλα?

Πιστεύεις ότι οι ισχυροί της γης νοιάζονται για τους λαούς που κυβερνούν? Φτώχεια,πείνα,περιθωριοποίηση, εργασιακά,πόλεμοι,εξοπλιστικά

Αυτη ειναι μια εντελως ασχετη με το εμβολιο κουβεντα που δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ως επιχειρημα στην παραπανω συζητηση.

Αλλα
Οσον αφορα την ελευθερια, τι δεν μπορεις να κανεις και σου απαγορευεται (αρκει να μην επηρεαζει την ελευθερια του αλλου οπως λεει και ο τολ παραπανω) , εξω απο την περιοδο κρισης λογο covid που ζουμε?
 
  • Like
Reactions: tol

george_hatzi

Well-Known Member
Πιστεύεις ότι οι ισχυροί της γης νοιάζονται για τους λαούς που κυβερνούν?

Αυτό το οι "ισχυροί" της γης είναι φανταστικό. Λες και μιλάμε για τους Xmen. Και φυσικά αυτή η συζήτηση τελειώνει πάντα με τον ίδιο διάλογο:
- Ποιοι δηλαδή;
- Ε αυτοί που κάνουν κουμάντο
- Ναι, ποιοι είναι αυτοί;
.................................................και μετά σιωπή
 

dim d

Well-Known Member
παιδια περα απο τα δεδομενα προβληματα του δυτικου κοσμου, ιατρικα εχουμε κανει αλματα τα τελευταια εκατο χρονια. Δεν υπαρχουν ασθενειες που θεριζαν, το προσδοκιμο εχει ανεβει σε ιστορικα υψηλα κι δεν φοβομαστε να μην παμε στα θυμαρακια απο μια γριπη. Επισης η ιατρικη ειναι μια πολυ δυναμικη επιστημη, οπου τα δεδομενα αλλαζουν συνεχως. Απο το τεστ παπ μεχρι το εμβολιαστικο προγραμμα των παιδιων, οι γιατροι εχουν καταφερει να δινουνμ ποιοτητα κι ποσοτητα ζωης.
 

oreo

Well-Known Member
Για απαντήστε μου λίγο στο ακαταδίωκτο της επιτροπής, μην πιάνετε κατευθείαν τα περι μασωνίας, οίκους Μπίλενβεργκ κ Μπίλ
"Πύλες"
 

vag25

Well-Known Member
Αυτό το οι "ισχυροί" της γης είναι φανταστικό. Λες και μιλάμε για τους Xmen. Και φυσικά αυτή η συζήτηση τελειώνει πάντα με τον ίδιο διάλογο:
- Ποιοι δηλαδή;
- Ε αυτοί που κάνουν κουμάντο
- Ναι, ποιοι είναι αυτοί;
.................................................και μετά σιωπή

παιδια περα απο τα δεδομενα προβληματα του δυτικου κοσμου, ιατρικα εχουμε κανει αλματα τα τελευταια εκατο χρονια. Δεν υπαρχουν ασθενειες που θεριζαν, το προσδοκιμο εχει ανεβει σε ιστορικα υψηλα κι δεν φοβομαστε να μην παμε στα θυμαρακια απο μια γριπη. Επισης η ιατρικη ειναι μια πολυ δυναμικη επιστημη, οπου τα δεδομενα αλλαζουν συνεχως. Απο το τεστ παπ μεχρι το εμβολιαστικο προγραμμα των παιδιων, οι γιατροι εχουν καταφερει να δινουνμ ποιοτητα κι ποσοτητα ζωης.

Eντωμεταξυ δεν ειναι εντελως αντιφατικο το ''οι ισχυροι της γης θελουν το κακο μας'' οταν υπαρχει 10ετια με 10ετια η προοδος που περιγραφει ο dim d?
 

oreo

Well-Known Member
Eντωμεταξυ δεν ειναι εντελως αντιφατικο το ''οι ισχυροι της γης θελουν το κακο μας'' οταν υπαρχει 10ετια με 10ετια η προοδος που περιγραφει ο dim d?
Το καλό σου φίλε δεν το θέλει ούτε ο γειτονάς σου
 

vag25

Well-Known Member
Για απαντήστε μου λίγο στο ακαταδίωκτο της επιτροπής, μην πιάνετε κατευθείαν τα περι μασωνίας, οίκους Μπίλενβεργκ κ Μπίλ
"Πύλες"
μπορεις να εξηγησεις με 2 λογια τι ειναι αυτο? γιατι με πολιτικα δεν ασχολουμαι καθολου και δεν πιστευω οτι μπορει να εχει πολιτικη χροια η συζητηση για covid.
 
Μπλουζα