Από saw palmetto σε Φιναστερίδη

Ronaldo

Well-Known Member
1.Μια χαρα ειναι η ηλικια σου, για παντα μπορεις να τη χρησιμοποιεις, απλα σε μεγαλυτερη ηλικια θελει μια προσοχη γιατι μειωνει το PSA, αλλα το 1mg δεν μπορει να κανει σχεδον τιποτα για τον προστατη.
2.Μονο τα mg, το προσκαρ δεν μπορεις να το κοψεις στα 5 , συνεπως θα πρεπει να παιρνεις 1,25 , αλλα ειναι πρακτικα το ιδιο με το 1mg.
3.Οι δοσεις αυτες απο 0,5 εως 1,25 εχουν το ιδιο προφιλ παρενεργειων. Οταν μιλαμε για σοβαρη δοση αυτοθ του φαρμακου ειναι τα 5mg για τον προστατη.
4. Οποτεδηποτε μπορουν να εμφανιστουν,αλλα και αυτο να γινει σε καθε περιπτωση θα ειναι ηπιες,ειναι κατα κυριο λογο θεμα ψυχολογιας και προκαταληψης. Τωρα (σορρυ κιολας) αν ξυπνησεις καμια μερα και δεν εχεις "πρωινη στυση" δεν παει να πει οτι σε κατεστρεψε το φαρμακο.

Με τη φινα στοχευεις κυριως σε διατηρηση,τωρα που τα λεμε τα αφησες τα μαλλια σου αρκετα, αν ειχες ξεκινησει πιο νωρις θα ηταν σιγουρα καλυτερα, αλλα εφοσον παιρνεις και μινοξ θεωρω πως θα δεις βελτιωση μαζι με φινα.
Αφού έχουν το ίδιο προφίλ παρενεργειών και μειώνουν σε παρόμοια ποσοστά την DHT, ποιος ο λόγος να παίρνουμε τοτε 1 mg και να μην παίρνουμε μικρότερη δοση ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ronaldo

Well-Known Member
Διαβασε αυτα που γραφει ο γιατρος στο βιντεο για φινα.
Δεν είδα να αναφέρεται στις μικρότερες δόσεις του 1 mg και πόσο μειώνουν την DHT. Επίσης, ποια είναι η ελάχιστη δυνατή δόση που μπορεί να πάρει κάποιος και να είναι αποτελεσματική; αν θέλει ο Dr @Κωνσταντίνος Αναστασάκης να τοποθετηθεί για αυτό το θέμα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κύριοι η συνιστώμενη δόση για να πιάσεις την πλήρη αποδοτικότητα της φίνα (περιπου 73%) είναι 1mg. Οι μικρότερες δόσεις έχουν αποτελεσματικότητα αλλά και μειωμένη αποδοτικότητα. Ο λόγος που προτείνονται είναι για ελαχιστοποίηση των side effects.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Κύριοι η συνιστώμενη δόση για να πιάσεις την πλήρη αποδοτικότητα της φίνα (περιπου 73%) είναι 1mg. Οι μικρότερες δόσεις έχουν αποτελεσματικότητα αλλά και μειωμένη αποδοτικότητα. Ο λόγος που προτείνονται είναι για ελαχιστοποίηση των side effects.
Έστω ότι κάποιος διαπιστώσει έπειτα από ορμονολογικές εξετάσεις ότι ήδη χωρίς την χρήση του χαπιού έχει μέτρια προς χαμηλή DHT, οπότε νομίζω σε αυτή την περίπτωση καλό θα ήταν να έπαιρνε μικρότερη δόση, ώστε να αποφευχθεί ο κίνδυνος για side effects (Γιατί με ήδη χαμηλή DHT και επιπλέον μείωση 73% τότε θα μείνει σχεδον με καθόλου dht). Γιαυτό ρωτάω ποια θα ήταν η ελαχιστή δυνατη δόση που να εχει κάποιο αποτέλεσμα, με τις λιγότερες πιθανότητες για παρενέργειες.
 

tol

Well-Known Member
Έστω ότι κάποιος διαπιστώσει έπειτα από ορμονολογικές εξετάσεις ότι ήδη χωρίς την χρήση του χαπιού έχει μέτρια προς χαμηλή DHT, οπότε νομίζω σε αυτή την περίπτωση καλό θα ήταν να έπαιρνε μικρότερη δόση, ώστε να αποφευχθεί ο κίνδυνος για side effects (Γιατί με ήδη χαμηλή DHT και επιπλέον μείωση 73% τότε θα μείνει σχεδον με καθόλου dht). Γιαυτό ρωτάω ποια θα ήταν η ελαχιστή δυνατη δόση που να εχει κάποιο αποτέλεσμα, με τις λιγότερες πιθανότητες για παρενέργειες.
Φιλε μου, καλοπροαιρετη συμβουλη...

Παρατηρω οτι το ψαχνεις παρα πολυ το θεμα με τις παρενεργειες...σου εχει γινει εμμονη ιδεα...συνεχως αναφερεσαι σε αυτες και αναζητας την οσο το δυνατον μικροτερη δοση, για να εχεις οσο το δυνατον λιγοτερες ΒΕΒΑΙΕΣ παρενεργειες.

Ε, λοιπον, προσωπικη ταπεινη αποψη, εισαι a priori (εκ των προτερων) ακαταλληλος μελλοντικος χρηστης φιναστεριδης. Μην προχωρησεις στη ληψη της. Ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα σου βγαλει παρενεργειες...ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ.

Όποιος ξεκινα με την ιδεα να ελαχιστοποιησει τις δηθεν βεβαιες παρενεργειες, εχει χασει το παιχνιδι απο τα αποδυτηρια λογω αυθυποβολης.

Μην το σκεφτεσαι, λοιπον, καθολου... θα γλιτωσουμε και απο εναν βεβαιο μελλοντικο επικριτη της μοναδικης επιστημονικα τεκμηριωμενης και ελεγμενης θεραπειας.

Φιλικες συμβουλες απο εναν μακροχρονιο χρηστη 1,25 mg (ηδη 4 χρονια) με μηδενικες παρενεργειες. Καλο βραδυ.
 
  • Like
Reactions: spi

Harris_G

Well-Known Member
Αυτό πέρα απο τους Knudsen & Lorentzo, το προτείνουν κιάλλοι?

(χωρίς να θέλω να πώ ότι αυτοί δεν αρκούν, απλώ ο Knudsen π.χ τονίζει ότι είναι η γνώμη του το x3/week)
Simpa αμα το προτεινουν αυτοι, οι υπολοιποι βαρανε προσοχη.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙ Ο Lorenzo προτεινει 3 σχηματα 1)Κανονικό 1mg/κάθε μέρα 2)Μεσαίο 1mg τις καθημερινές και OFF το Σ/Κ 3) Χαμηλό 1mg μέρα παρά μέρα. ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι προτείνει σε όλους το χαμηλό. Κατόπιν εκτίμησης των αντίστοιχων παραμέτρων προτείνει ένα από τα τρία, που πιστέψτε με, σπάνια προτείνει το χαμηλό.

Σχετικά με αποτελεσματικότητα του 1mg/3 φορές weekly, ο Arocha (εκ των τοπ Αμερικάνων) μου είπε ότι πιάνεις το 80% της αποτελεσματικότητας.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Φιλε μου, καλοπροαιρετη συμβουλη...

Παρατηρω οτι το ψαχνεις παρα πολυ το θεμα με τις παρενεργειες...σου εχει γινει εμμονη ιδεα...συνεχως αναφερεσαι σε αυτες και αναζητας την οσο το δυνατον μικροτερη δοση, για να εχεις οσο το δυνατον λιγοτερες ΒΕΒΑΙΕΣ παρενεργειες.

Ε, λοιπον, προσωπικη ταπεινη αποψη, εισαι a priori (εκ των προτερων) ακαταλληλος μελλοντικος χρηστης φιναστεριδης. Μην προχωρησεις στη ληψη της. Ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα σου βγαλει παρενεργειες...ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ.

Όποιος ξεκινα με την ιδεα να ελαχιστοποιησει τις δηθεν βεβαιες παρενεργειες, εχει χασει το παιχνιδι απο τα αποδυτηρια λογω αυθυποβολης.

Μην το σκεφτεσαι, λοιπον, καθολου... θα γλιτωσουμε και απο εναν βεβαιο μελλοντικο επικριτη της μοναδικης επιστημονικα τεκμηριωμενης και ελεγμενης θεραπειας.

Φιλικες συμβουλες απο εναν μακροχρονιο χρηστη 1,25 mg (ηδη 4 χρονια) με μηδενικες παρενεργειες. Καλο βραδυ.
Καλησπέρα φίλε μου,

Δεν μίλησα για βέβαιες παρενέργειες. Απλά είναι καλό στην ζωή όταν παίρνουμε κάποια απόφαση, να ελέγχουμε όλες τις παραμέτρους και να μην παίρνουμε βιαστικές αποφάσεις. Ας μιλήσουμε με μαθηματικά και με τη λογική, νομίζω θα δώσει μια ιδέα για το αν κάποιος χρήστης θα πρέπει ή οχι να ξεκινήσει με μεγάλη δόση. Πιστεύω η δόση του 1 mg, πρεπει να γίνεται λαμβάνοντας υπόψιν διάφορους παράγοντες και όχι να το λέμε σαν καραμέλα τύπου....πάρε 1 mg.

Η DHT στο αίμα πρέπει να έχει τιμές μεταξύ 250 - 990 pg/ml. Ας πούμε ότι κάποιος κάνει έλεγχο την DHT του και την βρίσκει κοντά στα 400 pg/ml. Με δεδομένο ότι η δόση του 1 mg μειώνει την DHT κατά 73% (όπως είπε το μέλος CVIAL.) έχουμε τελική τιμή DHT 108 pg/ml < 250 pg/ml που είναι η ελάχιστη dht που πρέπει να έχει ο άντρας για να είναι υγιής!

Και ρωτάω εγώ τώρα καποιος με τελική dht (108 pg/ml) πολύ μικρότερη από την ελάχιστη τιμή που έπρεπε να έχει (250 pg/ml), πως είναι δυνατόν να είναι υγιής και να μη βιώνει κάποια παρενέργεια;
 

Ronaldo

Well-Known Member
@Ronaldo η τιμή της στο αίμα δεν σου λέει τίποτα, πρέπει να δεις την τιμή της στο δέρμα του κρανίου σου!
Η 73% μείωση αναφέρεται στη μείωση της DHT στο αίμα και αυτό ειναι που μας ενδιαφέρει για τις παρενέργειες. Για την τριχόπτωση παιζει ρόλο πόσο μειώνεται τελικά η DHT στο δέρμα του κρανίου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ronaldo

Well-Known Member
@Ronaldo https://youtu.be/03ZZr-Au2g8 αφού δεν ακούς τίποτα γιατί ρωτάς;
Άκυρο το βίντεο...δεν έχεις καταλάβει ότι δεν αναφέρομαι στην επίδραση της φιναστερίδης στη μείωση της DHT στο δέρμα, αλλά στην μείωση που προκαλεί στην DHT του οργανισμού γενικά.

Η οποία DHT σαν ανδρογόνο είναι 5 φορές πιο ισχυρό από την τεστοστερόνη, και είναι σημαντική να υπαρχει στον οργανισμο, για να λειτουργεί ο οργανισμός σωστά χωρίς παρενέργειες. Δες εδώ με 1 mg μειώθηκε η DHT κατά 64,1 % στο δέρμα του κεφαλιού και 71,4 % στο αίμα.

 

Bill1991

Active Member
@Ronaldo η μέτρηση της dht στο αίμα δεν έχει καμμία σχέση με το πόσο dht έχεις στο δέρμα του κεφαλιού σου ... είσαι 100% ακατάλληλος για φίνα
 

Ronaldo

Well-Known Member
@Ronaldo η μέτρηση της dht στο αίμα δεν έχει καμμία σχέση με το πόσο dht έχεις στο δέρμα του κεφαλιού σου ... είσαι 100% ακατάλληλος για φίνα
Άστο δεν μπορούμε να συννενοηθούμε, γιατί δεν καταλαβαίνεις τι λέω. Διάβασε τι είπα και δες οτι απαντάς οτι να ναι. Φιλικά. Καλή συνέχεια φίλε μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Massimo

Member
Να κάνω μια ερώτηση εγώ παιδιά. Εδώ και τρεις μήνες παίρνω τζελ φιναστεριδης από advanced κ ειναι οκ. Έχει σταματήσει η τριχόπτωση εν μέρη. Επειδή όμως θέλω να δω αν μπορεί μα γίνει επανεκφυση των μαλλιών προτίθεμαι να ξεκινήσω Καθημερινά 0.5 mg oral φινα μαζι με 1-2ml Minox. Επειδή δε θέλω να κοψω το προσκαρ σε 10 κομμάτια, η επόμενη λύση είναι propecia (40 ευρώ) και split των 28 ταμπλετων του 1mg σε 52;
 

manly_Man

Well-Known Member
Να κάνω μια ερώτηση εγώ παιδιά. Εδώ και τρεις μήνες παίρνω τζελ φιναστεριδης από advanced κ ειναι οκ. Έχει σταματήσει η τριχόπτωση εν μέρη. Επειδή όμως θέλω να δω αν μπορεί μα γίνει επανεκφυση των μαλλιών προτίθεμαι να ξεκινήσω Καθημερινά 0.5 mg oral φινα μαζι με 1-2ml Minox. Επειδή δε θέλω να κοψω το προσκαρ σε 10 κομμάτια, η επόμενη λύση είναι propecia (40 ευρώ) και split των 28 ταμπλετων του 1mg σε 52;
η επανεκφυση φιλε δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη, θελει χρονο. Επισης δεν ειναι σιγουρο οτι θα σου δωσει επανεκφυση η φινα, απλα οτι θα σου σταματησει την τριχοπτωση. Θα σου προτεινα να βρεις καποιο φαρμακειο να φτιαχνει φτιαχτες καψουλες φιναστεριδης ειτε απο σπασμενο proscar ειτε απο πρωτη υλη φιναστεριδης....βγαινει πιο οικονομικο απο το πανακριβο propecia.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ronaldo

Well-Known Member
@Ronaldo Έχω και εγώ την ίδια απωρία αλλα πιστεύω αντί να ρωτάς εδω μέσα, το καλύτερο είναι να πάς σε έναν ενδοκρινολόγο να στα εξηγήσει καλύτερα.
Εδώ μέσα το μόνο που έχουν να σου πουν είναι να παπαγαλίζουν για τα ποσοστά παρενεργειών που δηλώνει η merck και ότι ειναι εγκεκριμένο απο τον FDA κτλπ. Αδυνατούν όμως να να εξηγήσουν απλα λογικά πράγματα όπως αυτά που ανέφερα προηγουμένως. Θα απευθυνθώ σε έναν ενδοκρινολόγο. Είναι ο πλέον κατάλληλος που ασχολείται με τις ορμόνες, ώστε να με καθοδηγήσει. Το ίδιο θα σου πρότεινα και εσένα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εδώ μέσα το μόνο που έχουν να σου πουν είναι να παπαγαλίζουν για τα ποσοστά παρενεργειών που δηλώνει η merck και ότι ειναι εγκεκριμένο απο τον FDA κτλπ. Αδυνατούν όμως να να εξηγήσουν απλα λογικά πράγματα όπως αυτά που ανέφερα προηγουμένως. Θα απευθυνθώ σε έναν ενδοκρινολόγο. Είναι ο πλέον κατάλληλος που ασχολείται με τις ορμόνες, ώστε να με καθοδηγήσει. Το ίδιο θα σου πρότεινα και εσένα.

Οι απορίες σου είναι λογικές αλλά πρέπει να εμβαθύνεις περισσότερο στο να καταλάβεις τι είναι ακριβώς η DHT και ποιος είναι ο ρόλος της στον ενήλικο άνδρα (και όχι στον ανήλικο) για να μπορέσεις να απαντήσεις στο ερώτημά σου. Μπορεί να είναι μια από τις ισχυρότερες ανδρικές ορμόνες αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και η σημαντικότερη.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν από αυτά που πόσταρες. Φυσιολογικές τιμές DHT. Πηγή: Mayo clinic laboratories

Reference Values
Males
Cord blood: < or =100 pg/mL
< or =6 months: < or =1,200 pg/mL
Tanner Stages
MeanAgeReference range (pg/mL)
Stage I (>6 months and prepubertal)7.1 years< or =50
Stage II12.1 years< or =200
Stage III13.6 years80-330
Stage IV15.1 years220-520
Stage V18 years240-650
>19 years: 112-955 pg/mL

Females
Cord blood: < or =50 pg/mL
< or =6 months: < or =1,200 pg/mL
Tanner Stages
MeanAgeReference range (pg/mL)
Stage I (>6 months and prepubertal)7.1 years< or =50
Stage II10.5 years< or =300
Stage III11.6 years< or =300
Stage IV12.3 years< or =300
Stage V14.5 years< or =300
20-55 years: < or =300 pg/mL
>55 years: < or =128 pg/mL

Όπως βλέπεις η min τιμή στον ενήλικο άνδρα είναι 112pg/mL και όχι όπως, εσφαλμένα, πόσταρες 240. Στην εφηβεία (από 15-18) απαιτείται η μεγαλύτερη min τιμής της (220-240pg/ML) γιατί τότε είναι απαραίτητη για τον μετασχηματισμό ενός σωστού ανδρικού γενετικού συστήματος (αύξηση του μεγέθους του πέους, αύξηση τη μελάγχρωσης και της ρυτίδωσης του οσχέου, ανάπτυξη προστάτη, κλπ). Μετά τα 19 και κατά την ενήλικη ζωή απαιτείται πολύ μικρότερη τιμή (112). Αν θεωρήσουμε ότι έχεις μια μείωση 73% με την φίνα πρέπει να ξεκινήσεις με λιγότερο από 329 (λιγότερο από τον φυσιολογικό μέσο όρο του 112 & 955 που είναι 533) για να πέσεις κάτω από 112.

Αυτά προς αποκατάσταση της αλήθειας ως προς τα νούμερα. Το επόμενο τόπικ (και πιο ενδιαφέρον) είναι να δούμε που επιδρά μετά την εφηβεία (>19) η DHT, σε ποια όργανα, τι είδους ορμόνη είναι και τι σηματοδοτεί η μείωση της κάτω από το όριο των 112. Αυτό είναι πολύ μεγάλη κουβέντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα