Από saw palmetto σε Φιναστερίδη

Καλησπέρα, μετά από περίπου 10 μήνες saw palmetto σκέφτομαι να κάνω το βήμα και να μεταβώ σε φιναστερίδη. Το παλμέτο έδωσε ένα μπουστ είναι η αλήθεια αλλά όχι στον βαθμό που θα ήθελα.
Τοσο όσο αφορά την φινα το σκέφτομαι πάνω απο 2 χρόνια, η αλήθεια είναι ότι είχα αναστολές για να την αρχίσω αλλά πια το αποφάσισα.
Παρόλο που ε΄χω διαβάσει παρα πολλά για την δράση και τις παρενέργειες, μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες.

1.Είμαι 33 μέχρι ποια ηλικία μπορώ να το χρησιμοποιώ, υπάρχει κάποιο όριο ?
2. proscar ή propecia , έχουν κάποια ουστιαστική διαφορά, εκτός από τα mg ?
3. Tα side effects έχουν να κάνουν με την δόση. Δηλαδή αν κάποιος έχει παρενέργειες με 1g με 0,5mg θα έχει τις μισές ας πούμε ?
4.Η παρενέργειες εμφανίζονται στην αρχή ή μπορεί να εμφανιστούν ας πούμε τον 2 η 3 μηνα?

Αυτά προς το παρών.
Παραθέτω και μια ΄φωτο για να μ,ου πείτε την γνώμη σας για περιθώρια βελτίωσης με την φινα.
ps μινοξ βάζω έδω και 5 χρόνια
 

Συνημμένα

  • 116290414_740561213171601_1243387550277892807_n.jpg
    116290414_740561213171601_1243387550277892807_n.jpg
    155 KB · Προβολές: 98

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
Παιρνω παραπανω απο ετος φινα (προπεκια και καψουλες) Η διαφορα περαν της τιμης ειναι η σταθερη δοση. Απο οσα εχω διαβασει ακομα κι στα 4 κομμενο, το προσκαρ δεν καταναμεται ισοποσα. Οι παρενεργειες δεν εχουν να κανουν με την δοση. Υπαρχουν μελη που απο οσο ειπαν παρουσιασαν οταν κατεβηκαν δοση. ΜΗΝ παιζεις με την δοσολογια. Εγω προσωπικα δεν ειχα εχω καμια παρενεργεια, αλλα κι καλυτερη στυση μαλιστα απο πριν. Ξεκινα την αγωγη χωρις φοβο κι επιφυλαξεις κι ακου το σωμα σου. Το παττερν σου για μενα, ειναι ταμαμ για την φινα. Ειδικα στην πισω ζωνη.
 
  • Like
Reactions: tol

dim d

Well-Known Member
ισως για να συνηθισεις στην αγωγη.... για μενα δεν χρειαζεται απαραιτητα...
 

manly_Man

Well-Known Member
Γιατί προτείνεις 0,5 δοση και όχι 1 ? Και γιατί πρώτα propecia και μετά proscar ?
ε καλυτερα να ξεκινησεις με μικροτερη δοση για τους ευνοητους λογους! to proscar ειναι δυσκολο να το κοψεισ σε περισσοτερα απο 4 κομματια γιαυτο...και γενικα λενε πολλοι οτι ειναι πιο ασφαλες το propecia
 
update.
Σήμερα κλείνω 1 βδομάδα με proscar 1,25mg (κομμένο στα 4). Την μέρα που ξεκίνησα fina σταμάτησα το saw palmetto.
To περίεργο είναι ότι από την 2η μέρα, εως και σήμερα παρατηρώ αύξηση στην λίμπιντο κάτι που δεν το περίμενα.

Δεν ξ'ερω κατά πόσο παίζει ρόλο η ψυχολογία. Πριν το αρχίσω φρόντισα να προετοιμαστώ ψυχολογικά για να μην μπω στην αγωγή με ψυχολογία οτι θα εχω side effects.
Κατα τ αλλα δεν έχω παρατηρήσει καμία απολύτως διαφορά.
Πιστεύεται πως είναι νωρίς για συμπεράσματα ?
 

ΛΕΣ

Active Member
Εγω φιλε αυτα που παρατηρησα ηταν συχνο κατουρημα τις πρωτες μερες και πιο υγρο σπερμα. Αλλα σε καμια περιπτωση προβληματα στησης η λιμπιντο. Επισης θα σου ελεγα να ξεκινησεις 1mg φτιαχτη απο φαρμακειο και μετα να πας σε 1/4 proscar ισα ισα για να συνηθισει το σωμα αρχικα στο φαρμακο και μετα να παιξεις μπαλα.
 

dim d

Well-Known Member
update.
Σήμερα κλείνω 1 βδομάδα με proscar 1,25mg (κομμένο στα 4). Την μέρα που ξεκίνησα fina σταμάτησα το saw palmetto.
To περίεργο είναι ότι από την 2η μέρα, εως και σήμερα παρατηρώ αύξηση στην λίμπιντο κάτι που δεν το περίμενα.

Δεν ξ'ερω κατά πόσο παίζει ρόλο η ψυχολογία. Πριν το αρχίσω φρόντισα να προετοιμαστώ ψυχολογικά για να μην μπω στην αγωγή με ψυχολογία οτι θα εχω side effects.
Κατα τ αλλα δεν έχω παρατηρήσει καμία απολύτως διαφορά.
Πιστεύεται πως είναι νωρίς για συμπεράσματα ?
πολυ πολυ νωρις..δωσε τουλαχιστον 3/4 μηνες στην θεραπεια.
 

TiEisai

Member
update.
Σήμερα κλείνω 1 βδομάδα με proscar 1,25mg (κομμένο στα 4). Την μέρα που ξεκίνησα fina σταμάτησα το saw palmetto.
To περίεργο είναι ότι από την 2η μέρα, εως και σήμερα παρατηρώ αύξηση στην λίμπιντο κάτι που δεν το περίμενα.

Δεν ξ'ερω κατά πόσο παίζει ρόλο η ψυχολογία. Πριν το αρχίσω φρόντισα να προετοιμαστώ ψυχολογικά για να μην μπω στην αγωγή με ψυχολογία οτι θα εχω side effects.
Κατα τ αλλα δεν έχω παρατηρήσει καμία απολύτως διαφορά.
Πιστεύεται πως είναι νωρίς για συμπεράσματα ?
Το spike τεστοστερόνης τις πρώτες μέρες χρήσης είναι το αναμενόμενο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
εχει παρατηρηθει σε πολλους αυξηση της λιμνιντο στην αρχη με την φινα, θα ειναι παροδικο φιλε μην φοβασαι :p μπηκες κατευθειαν στα βαθια παντως...γνωμη μου ειναι να παρεις απο φαρμακειο φτιαχτη καψουλα με μικροτερη δοση αρχικα!
 
εχει παρατηρηθει σε πολλους αυξηση της λιμνιντο στην αρχη με την φινα, θα ειναι παροδικο φιλε μην φοβασαι :p μπηκες κατευθειαν στα βαθια παντως...γνωμη μου ειναι να παρεις απο φαρμακειο φτιαχτη καψουλα με μικροτερη δοση αρχικα!
Τζάμπα η χαρά δηλαδή :eek:. Αυτό σημαίνει οτι μελλοντικά θα έχουμε λίμπιντο όπως πριν ή θα μπορούσε να πέσει κιόλας ? Εν ολίγης η ερώτηση είναι αν αυτό ειναι σημάδι για το τι να περιμένω από παρενέργειες .Υπάρχει περίπτωση να πέσει η λιμπιντο ακόμα κιαν στην αρχή ανεβαίνει ?

Το να μπω πιο σταδιακά στην φιναστερίδη με μικρότερη δόση τι οφέλη μπορεί να έχει ?
 

Bill1991

Active Member
@manly_Man το καλύτερο είναι 1mg/μέρα αν παρατήσει καμμιά παρενέργεια που του κρατήσει καιρό και δεν λέει να φύγει τότε θα πρέπει να ρίξει την δόση στο 0,5mg/day...
 

dim d

Well-Known Member
Τζάμπα η χαρά δηλαδή :eek:. Αυτό σημαίνει οτι μελλοντικά θα έχουμε λίμπιντο όπως πριν ή θα μπορούσε να πέσει κιόλας ? Εν ολίγης η ερώτηση είναι αν αυτό ειναι σημάδι για το τι να περιμένω από παρενέργειες .Υπάρχει περίπτωση να πέσει η λιμπιντο ακόμα κιαν στην αρχή ανεβαίνει ?

Το να μπω πιο σταδιακά στην φιναστερίδη με μικρότερη δόση τι οφέλη μπορεί να έχει ?
Εγω προσωπικα στον ενα χρονο που ειμαι κι κατι, εχω καλυτερη λιμπιντο και ειδικα στυση...δεν ξερω αν εχει νοημα η μικροτερη δοση σταδιακα αληθεια.
 
Επίσης μετα από το saw palmetto υπάρχει περίπτωση ο οργανισμός να είναι κάπως πιο προετοιμασμένος για την φινα? Με τη έννοια οτι και το παλμέτο εως ένα σημείο έκανε παρόμοια δουλεια με την φινα
 

manly_Man

Well-Known Member
@manly_Man το καλύτερο είναι 1mg/μέρα αν παρατήσει καμμιά παρενέργεια που του κρατήσει καιρό και δεν λέει να φύγει τότε θα πρέπει να ρίξει την δόση στο 0,5mg/day...
οχι ρε το αντιστροφο κανεις..το θεμα ειναι να προλαβεις τις παρενεργειες, οχι να ψαχνεις μετα τροπο να τις ξεπερασεις...ξεκινας με μικροτερη αρχικα συνηθιζει ο οργανισμος και μετα πας στην μεγαλυτερη..αυτο λεει η λογικη ! (τωρα ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει, αυτο ειναι δικο του θεμα)
 
Μετά από σχεδόν 2 βδομάδες χρήσης δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο όσο αφορά τις παρενέργειες. Η λίμπιντο παραμένει αυξημένη λόγο φινας.
Επίσης από την πρώτη βδομάδα και μετά παρατηρώ μεγαλύτερη τριχόπτωση. Αυτό είναι καλό ή κακό ?
 

huehuexd123

New Member
Καλησπέρα, μετά από περίπου 10 μήνες saw palmetto σκέφτομαι να κάνω το βήμα και να μεταβώ σε φιναστερίδη. Το παλμέτο έδωσε ένα μπουστ είναι η αλήθεια αλλά όχι στον βαθμό που θα ήθελα.
Τοσο όσο αφορά την φινα το σκέφτομαι πάνω απο 2 χρόνια, η αλήθεια είναι ότι είχα αναστολές για να την αρχίσω αλλά πια το αποφάσισα.
Παρόλο που ε΄χω διαβάσει παρα πολλά για την δράση και τις παρενέργειες, μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες.

1.Είμαι 33 μέχρι ποια ηλικία μπορώ να το χρησιμοποιώ, υπάρχει κάποιο όριο ?
2. proscar ή propecia , έχουν κάποια ουστιαστική διαφορά, εκτός από τα mg ?
3. Tα side effects έχουν να κάνουν με την δόση. Δηλαδή αν κάποιος έχει παρενέργειες με 1g με 0,5mg θα έχει τις μισές ας πούμε ?
4.Η παρενέργειες εμφανίζονται στην αρχή ή μπορεί να εμφανιστούν ας πούμε τον 2 η 3 μηνα?

Αυτά προς το παρών.
Παραθέτω και μια ΄φωτο για να μ,ου πείτε την γνώμη σας για περιθώρια βελτίωσης με την φινα.
ps μινοξ βάζω έδω και 5 χρόνια

1.Μια χαρα ειναι η ηλικια σου, για παντα μπορεις να τη χρησιμοποιεις, απλα σε μεγαλυτερη ηλικια θελει μια προσοχη γιατι μειωνει το PSA, αλλα το 1mg δεν μπορει να κανει σχεδον τιποτα για τον προστατη.
2.Μονο τα mg, το προσκαρ δεν μπορεις να το κοψεις στα 5 , συνεπως θα πρεπει να παιρνεις 1,25 , αλλα ειναι πρακτικα το ιδιο με το 1mg.
3.Οι δοσεις αυτες απο 0,5 εως 1,25 εχουν το ιδιο προφιλ παρενεργειων. Οταν μιλαμε για σοβαρη δοση αυτοθ του φαρμακου ειναι τα 5mg για τον προστατη.
4. Οποτεδηποτε μπορουν να εμφανιστουν,αλλα και αυτο να γινει σε καθε περιπτωση θα ειναι ηπιες,ειναι κατα κυριο λογο θεμα ψυχολογιας και προκαταληψης. Τωρα (σορρυ κιολας) αν ξυπνησεις καμια μερα και δεν εχεις "πρωινη στυση" δεν παει να πει οτι σε κατεστρεψε το φαρμακο.

Με τη φινα στοχευεις κυριως σε διατηρηση,τωρα που τα λεμε τα αφησες τα μαλλια σου αρκετα, αν ειχες ξεκινησει πιο νωρις θα ηταν σιγουρα καλυτερα, αλλα εφοσον παιρνεις και μινοξ θεωρω πως θα δεις βελτιωση μαζι με φινα.
 
Μπλουζα