Απο που αγοράζουμε

tommyg

New Member
Ρε παιδες χαιρετε , παω να παραγειλω απο http://www.minoxidil-direct.co.uk/Kirkla...oxidil.htm . Παιρνω το πακετο 6 μηνων κιρκλαντ και λεει τιμη 50 δολαρια +4 δολαρια για να τα στειλουν οκ λεω βγαινει 42Ε κοντα.! Βαζω ολα τα στοιχεια της καρτας και μετα μου λεει πρεπει να πληρωσω 66Ε στο τελος της διαδικασιας . Και σε σας τοσα εβγαλε ? 25Ε πανω ρε τι ειναι αυτα ? Ξερει κανεις τι παιζει ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jimys

Member
tommyg είπε:
Ρε παιδες χαιρετε , παω να παραγειλω απο http://www.minoxidil-direct.co.uk/Kirkla...oxidil.htm . Παιρνω το πακετο 6 μηνων κιρκλαντ και λεει τιμη 50 δολαρια +4 δολαρια για να τα στειλουν οκ λεω βγαινει 42Ε κοντα.! Βαζω ολα τα στοιχεια της καρτας και μετα μου λεει πρεπει να πληρωσω 66Ε στο τελος της διαδικασιας . Και σε σας τοσα εβγαλε ? 25Ε πανω ρε τι ειναι αυτα ? Ξερει κανεις τι παιζει ?

δεν ειναι δολλαρια ειναι λιρες
 

mikipitri

Member
Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας... έχω παραγγείλει από iherb στις 30-5 (για πρώτη φορά) και μέχρι σήμερα 48 ημέρες μετά δεν έχει έρθει η παραγγελία μου. Σε email που έστειλα στις 40 μέρες μου απάντησαν ότι έχει φύγει από τις αποθήκες τους αλλά δεν ξέρουν γιατί δεν έχει φτάσει ακόμη. Στα τελευταία email χτες και προχτές δεν έχουν απαντήσει καν... Υπάρχει κάποια προστασία? Τι μπορώ να κάνω για να μου επιστρέψουν τουλάχιστον τα χρήματά μου?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
mikipitri είπε:
Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας... έχω παραγγείλει από iherb στις 30-5 (για πρώτη φορά) και μέχρι σήμερα 48 ημέρες μετά δεν έχει έρθει η παραγγελία μου. Σε email που έστειλα στις 40 μέρες μου απάντησαν ότι έχει φύγει από τις αποθήκες τους αλλά δεν ξέρουν γιατί δεν έχει φτάσει ακόμη. Στα τελευταία email χτες και προχτές δεν έχουν απαντήσει καν... Υπάρχει κάποια προστασία? Τι μπορώ να κάνω για να μου επιστρέψουν τουλάχιστον τα χρήματά μου?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δες αν εχεις συμπληρώσει σωστά τα στοιχεία της διεύθυνσης σου και κανε μα βόλτα ή τηλέφωνο στο ταχυδρομείο
 

mikipitri

Member
Τα στοιχεία της διεύθυνσής μου είναι ΟΚ!
Στο ταχυδρομείο γιατί λες να πάω? έχω κάνει άπειρες παραγγελίες από ebay και μου έρχονται κανονικά ή αν είναι μεγάλο πακέτο στέλνουν το ειδοποιητήριο για να πάω να το παραλάβω.
Υπάρχει περίπτωση να το έχουν κρατήσει το δέμα μου στο ταχυδρομείο?


Από το iherb γιατί δεν απαντάνε αλήθεια?
Από τη στιγμή που μου λένε ότι το πακέτο μου έχει αποσταλεί είναι δική μου ευθύνη πλέον? Λίγο κουλό δεν είναι? :)
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Μπορεί να εχει φτάσει ταχυδρομείο αλλα για τον α ή β λόγο να μην σου έρθει χαρτί και να εχει ξεχαστεί το θέμα. Στο iherb μια φορά που είχε γίνει λάθος με την παραγγελία μου απάντησαν σχετικά γρήγορα, για ξανα στείλε mail. Απο την στιγμή που εχει σταλεί το πακέτο όντως δεν εχουν ευθύνη γιατι ο τρόπος αποστολής για ελλαδα δεν περιλαμβάνει tracking number και δεν μπορέσουν να ξέρουν που βρίσκεται, σε αντίθεση με άλλες χώρες. Επίσης υπάρχει και το απίθανο ενδεχόμενο να εχει σταματήσει τελωνείο, αλλα φαντάζομαι θα σε ειδοποιουσαν. Μετα απο τόσο καιρό πάντως χλωμό να έρθει γιατι συνήθως κάνει κανά δυο εβδομάδες.
 

mikipitri

Member
Soralteno είπε:
Μπορεί να εχει φτάσει ταχυδρομείο αλλα για τον α ή β λόγο να μην σου έρθει χαρτί και να εχει ξεχαστεί το θέμα. Στο iherb μια φορά που είχε γίνει λάθος με την παραγγελία μου απάντησαν σχετικά γρήγορα, για ξανα στείλε mail. Απο την στιγμή που εχει σταλεί το πακέτο όντως δεν εχουν ευθύνη γιατι ο τρόπος αποστολής για ελλαδα δεν περιλαμβάνει tracking number και δεν μπορέσουν να ξέρουν που βρίσκεται, σε αντίθεση με άλλες χώρες. Επίσης υπάρχει και το απίθανο ενδεχόμενο να εχει σταματήσει τελωνείο, αλλα φαντάζομαι θα σε ειδοποιουσαν. Μετα απο τόσο καιρό πάντως χλωμό να έρθει γιατι συνήθως κάνει κανά δυο εβδομάδες.
Δευτέρα με βλέπω πρωί πρωί στο ταχυδρομείο μπας και έχουν κάνει μακακία... Αλλιώς τι γίνεται? Χάνω τα χρήματα της παραγγελίας? Υπάρχει κάποια προστασία όπως με το ebay?
(Πάντως σε μένα αναφέρουν tracking number 22279944-0... μπορώ να το ψάξω μέσω αυτού με κάποιο τρόπο?)
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Πάρε το tracking number δες ποια εταιρία κάνει τη μεταφορά και δες αν εχει site που μπορείς να παρακολουθήσεις την πορεία του δέματος, ή μηπως εχουν τα ΕΛΤΑ τέτοιο σύστημα
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
mikipitri είπε:
στο site των ΕΛΤΑ που το έβαλα πάντως μου λέει ότι δεν είναι έγκυρος αριθμός!!!

Τότε ρίξε μια ματιά στην μεταφορική που έρχεται απο το εξωτερικό (δεν θυμάμαι ποια ειναι, ems?)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mikipitri

Member
Eπανέρχομαι στο θέμα για να ενημερώσω τους συμφορουμίτες: Λοιπόν από το iherb μου απάντησαν ότι τα προϊόντα της βιταμίνης Κ2 είναι απαγορευμένα(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) να εισαχθούν στην Ελλάδα και ότι όφειλα πρώτα να ενημερωθώ από το τελωνείο. Η μοναδική ευθύνη είναι δική μου, δεν ξαναστέλνουν το προϊόν, ούτε και χρήματα επιστρέφουν.
Τολμώ να πω ότι για πρώτη μου εμπειρία παραγγελίας από iherb είναι άκρως αρνητική!!!
Όσες φορές έχω παραγγείλει από ebay οι πωλητές είναι κύριοι... Στις άπειρς παραγγελίες που έχω κάνει είχα όλα κι όλα τρία μικροπροβλήματα που λύθηκαν άμεσα! Δύο φορές δεν έφτασε στα χέρια μου το προϊόν και αμέσως μου επέστρεψαν τα χρήματα και άλλη μία φορά αντί για δύο συσκευασίες που είχα παραγγείλει μου έστειλαν μία και μετά από το πρώτο mail το παραδέχτηκαν και έστειλαν τη συμπλήρωση.
Δεν ξέρω αν ήμουν τόσο άτυχος εγώ, αλλά ενημερώνω τα μέλη για να προσέχετε πλέον!!!!!
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
mikipitri είπε:
Eπανέρχομαι στο θέμα για να ενημερώσω τους συμφορουμίτες: Λοιπόν από το iherb μου απάντησαν ότι τα προϊόντα της βιταμίνης Κ2 είναι απαγορευμένα(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) να εισαχθούν στην Ελλάδα και ότι όφειλα πρώτα να ενημερωθώ από το τελωνείο. Η μοναδική ευθύνη είναι δική μου, δεν ξαναστέλνουν το προϊόν, ούτε και χρήματα επιστρέφουν.
Τολμώ να πω ότι για πρώτη μου εμπειρία παραγγελίας από iherb είναι άκρως αρνητική!!!
Όσες φορές έχω παραγγείλει από ebay οι πωλητές είναι κύριοι... Στις άπειρς παραγγελίες που έχω κάνει είχα όλα κι όλα τρία μικροπροβλήματα που λύθηκαν άμεσα! Δύο φορές δεν έφτασε στα χέρια μου το προϊόν και αμέσως μου επέστρεψαν τα χρήματα και άλλη μία φορά αντί για δύο συσκευασίες που είχα παραγγείλει μου έστειλαν μία και μετά από το πρώτο mail το παραδέχτηκαν και έστειλαν τη συμπλήρωση.
Δεν ξέρω αν ήμουν τόσο άτυχος εγώ, αλλά ενημερώνω τα μέλη για να προσέχετε πλέον!!!!!

Δηλαδή μπορείς να πας και να εκτελωνίσεις μόνος σου ή να διαλέξεις τι θέλεις από το δέμα;
Ποιο προϊόν με Κ2 παράγγειλες;
Άραγε υπάρχει πίνακας με τις απαγορευμένες ουσίες αναρτημένος κάπου;
 

tropheus

Well-Known Member
mikipitri είπε:
...
Λοιπόν από το iherb μου απάντησαν ότι τα προϊόντα της βιταμίνης Κ2 είναι απαγορευμένα(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) να εισαχθούν στην Ελλάδα και ότι όφειλα πρώτα να ενημερωθώ από το τελωνείο. Η μοναδική ευθύνη είναι δική μου, δεν ξαναστέλνουν το προϊόν, ούτε και χρήματα επιστρέφουν.
...

Καταρχήν σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.

Για να σου πουν ότι τα προϊόντα της βιταμίνης K2 είναι απαγορευμένα για εισαγωγή στην Ελλάδα (και προφανώς αυτό δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα) σημαίνει ότι το ήξεραν.

Γιατί τότε στα έστειλαν και δε στο είπαν από πριν; Ή έστω να σου πουν ότι υπάρχει αυτό το ρίσκο και αν στα σταματήσουν στο τελωνείο εμείς δε θα σε αποζημιώσουμε και να αφήσουν να αποφασίσεις.

Τώρα θα τους τα επιστρέψουν από το τελωνείο, εσύ τους έχεις δώσει τα ωραία σου λεφτουδάκια και αυτοί θα έχουν και το προϊον στα χέρια τους να το πουλήσουν σε άλλους.

Τι ωραία που περνάμε...:20em:
 

mikipitri

Member
Soralteno έχω παραγγείλει το now foods vitamin K2 100cg 100 veggie caps. Δεν υπάρχει πίνακας με τα "απαγορευμένα" για εισαγωγή, έπρεπε σύμφωνα με τους υπεύθυνους του iherb (έχω μιλήσει με τρία διαφορετικά άτομα) να γωνρίζω εγώ ότι δεν επιτρέπεται η εισαγωγή του και να επικοινωνήσω με το τελωνείο. Άκουσον άκουσον... ΜΟυ θυμίζει κάτι από ελληνικό δημόσιο :) :) :)
Tropheus έχεις απόλυτο δίκιο και αυτό ακριβώς τους είπα κι εγώ!!! Αφού το γνώριζαν εκ των προτέρων ότι δεν επιτρέποταν η εισαγωγή για ποιο λόγο δεν με ενημέρωσαν εκείνοι ώστε να γνωρίζω το ρίσκο που αναλαμβάνω?
Για να γνωρίζετε επίσης τους ενημέρωσα ότι θα το γνωστοποιήσω στο φόρουμ (από το οποίο έχουν σίγουρα αρκετές παραγγελίες) και φυσικά ότι θα συστήσω στους συμφορουμίτες να παραγγελνουν από ebay και όχι από iherb, ώστε να είναι σίγουροι ότι θα λάβουν την παραγγελία τους!!!
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Μεγάλη μ@λ@κία, σιγά μην κάτσω εγώ και ο καθένας να μυρίσω τα νύχια μου αν επιτρέπεται ή δεν επιτρέπεται να φέρω Ελλάδα κάτι. Αυτό θα έπρεπε να ξεκαθαρίζεται την στιγμή της παραγγελίας με αυτόματο script, δεν νομίζω ότι είναι κάτι το δύσκολο. Όπως το Amazon πχ δεν σε αφήνει να παραγγείλεις αν δεν μπορεί να στείλει Ελλάδα κάτι.
Επαναλαμβάνω μεγάλο foul. Τόσο καιρό έχουμε φέρει τη Σάρα & τη Μάρα απ' έξω και κολλάμε σε μια βιταμίνη, αν είναι δυνατόν. Τους στέλνω και εγώ mail να φροντίσουν να ενσωματώσουν τέτοιο script στο καλάθι παραγγελίας, δεν είμαι διατεθειμένος να παίζω ζάρια κάθε φορά που παραγγέλνω.
Παρεπιπτώντως τι στο κόρακα έχει η Κ2 διαφορετικό από τα άλλα συμπληρώματα;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Από το iherb παραγγέλνω 2 χρόνια περίπου, σχεδόν κάθε μήνα. Βιταμίνη Κ2 έχω πάρει 3 διαφορετικές μάρκες και όλες ήρθαν κανονικά. Πως είσαι σίγουρος ότι σταμάτησε το δέμα τελωνείο?

Τόσα και τόσα δέματα και δεν έχω παρατηρήσει κανένα να έχει ανοιχτεί.

Μπορεί να χάθηκε στη διαδρομή ή να παίχτηκε κάτι στα ΕΛΤΑ της περιοχής σου. Η δικαιολογία τους πάντως, είναι για κλωτσιές.
 

mikipitri

Member
Soralteno σου έχω στείλει πμ...
Gomi ενισχύεις την άποψή μου ότι συμπεριφέρονται σαν το ελληνικό δημόσιο... ήμουν σίγουρος ότι η δικαιολογία τους ήταν για τον φούτσο, εκτός αν με tη δική μου Κ2, που είναι και φυτικής προέλευσης όπως λέει, μπορείς να φτιάξεις καμιά βόμβα νιτρογλυκερίνης... :) :) :)
 

Stripar

Established Member
tropheus είπε:
mikipitri είπε:
...
Λοιπόν από το iherb μου απάντησαν ότι τα προϊόντα της βιταμίνης Κ2 είναι απαγορευμένα(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) να εισαχθούν στην Ελλάδα και ότι όφειλα πρώτα να ενημερωθώ από το τελωνείο. Η μοναδική ευθύνη είναι δική μου, δεν ξαναστέλνουν το προϊόν, ούτε και χρήματα επιστρέφουν.
...

Καταρχήν σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.

Για να σου πουν ότι τα προϊόντα της βιταμίνης K2 είναι απαγορευμένα για εισαγωγή στην Ελλάδα (και προφανώς αυτό δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα) σημαίνει ότι το ήξεραν.

Γιατί τότε στα έστειλαν και δε στο είπαν από πριν; Ή έστω να σου πουν ότι υπάρχει αυτό το ρίσκο και αν στα σταματήσουν στο τελωνείο εμείς δε θα σε αποζημιώσουμε και να αφήσουν να αποφασίσεις.

Τώρα θα τους τα επιστρέψουν από το τελωνείο, εσύ τους έχεις δώσει τα ωραία σου λεφτουδάκια και αυτοί θα έχουν και το προϊον στα χέρια τους να το πουλήσουν σε άλλους.

Τι ωραία που περνάμε...:20em:

+1000

Γι αυτό οι αγορές απο Internet , μέσο τρίτου , προς προστασία!...π.χ Paypal , κάνεις ένα Dispute και τους τρέχεις!

(Δυνατότητα όμως που δέν παρέχεται απο το iHerb)
 

nena

Member
παιδια καλησπερα επειδη στο θεμα παραγγελιες απ εξωτερικο,πολυ δε το χω να πω αληθεια υπαρχει καποιος να με βοηθησει σχετικα με παραγγελια απο i herb και χρηση της prepaid την οποια εβγαλα καποιιες μερες πισω και δε εχω και πολυ ιδεα πως τη χρησιμοποιουν.πανω κατω καποια βηματα η πως θα παραγγειλω ποσο πανε τα μεταφορικα και τα λοιπα ,οτι πληροφορια χρησιμη!!!!
 
Μπλουζα