Αποφαση για μεταμοσχευση - Βοηθεια απο τους εμπειρους

Gio είπε:
Συμφωνώ σε όλα όσα λες φίλε michael. Ωστόσο το ερώτημα είναι το εξής : Τι μπορεί να κάνει ένας ξένος, που δεν μπορεί να κάνει ένας Έλληνας;
Θέλω να πω οτι το αποτέλεσμα εξαρτάται άμεσα απο το πόσο επαγγελματίας είναι ο γιατρός, και όχι τόσο απο την κλινική που τον "σκεπάζει". Η ΜΜ άλλωστε δεν είναι πυρηνική φυσική και σε αυτό συμφωνούν οι περισσότεροι πιστεύω.
Προσωπικά (και με 2 μεταμοσχεύσεις στην πλάτη μου) θεωρώ οτι τόσο οι Έλληνες όσο και οι Κύπριοι αδερφοί μας έχουν πολύ καλούς γιατρούς και είναι κρίμα να έχουμε τόση ξενομανία. Σίγουρα πριν μερικά χρόνια η τεχνογνωσία στην Ελλάδα ήταν αρκετά πίσω, αλλά πλέον τα αποτελέσματα είνα μακράν καλύτερα.

Συμφωνώ στην έρευνα, δεν συμφωνώ στην φοβία.

Φίλε Gio,
Ευτυχώς που υπήρχε αυτός ο φόβος και με προφύλαξε, και δεν έκανα τελικά την επέμβαση στην ελληνική κλινική στη κηφισίας. Τα αποτελέσματα πριν κάποια χρόνια ήταν χαμηλότερα του μετρίου, όταν έξω ήταν πολύ πιο μπροστά. Όταν το κεφάλι κάποιου φαινόταν γεμάτο τρύπες (οι τότε γνωστές επεμβάσεις για τα ελληνικά δεδομένα, δεν θα αναφερθώ καν στο θέμα ουλή), επέστρεφες από εξωτερικό με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα.
Σαφώς η εξέλιξη αφορά και τους μεν και τους δε αλλά το προβάδισμα ήταν σαφέστατα ξεκάθαρο για το εξωτερικό, δεν ξέρω κατά πόσο καλύφθηκε αυτή η διαφορά. Αν κρίνω από γνωστούς μου, μιλάμε για αυτή τη χρονική περίοδο, απέχουμε ακόμα. Προσωπική άποψη εκφράζω.

Γι αυτό προτείνω εκτενή έρευνα πριν καθένας αποφασίσει. Βλέπει αποτελέσματα, ζυγίζει όλους τους παράγοντες και αποφασίζει. Όποιος θέλει επιλέγει Ελλάδα, όποιος θέλει πάει εξωτερικό.

Προσωπικά και εμμένω σε αυτό ας μου επιτραπεί, έχοντας δει και από κοντά περιστατικά, ειδικά στο θέμα της μμ δεν θα πήγαινα σε ελληνική κλινική, δεν με εμπνέουν. – δεν αναφέρομαι στις κυπριακές – , αν και οφείλω να παραδεχτώ οτι υπάρχουν κάποια πολύ καλά περιστατικά που έχω δει όμως εδώ μέσα. Τώρα αν υπάρχει κάποιος γιατρός ο οποίος κάνει αντάξια δουλειά τότε γιατί όχι και αυτό θέμα έρευνας και εμπιστοσύνης είναι. Και καλό για όλους είναι να αναδεικνύονται και τέτοια περιστατικά.

Να είσαι καλά φίλε Gio
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athenian

Well-Known Member
αυτος ο feriduni παντως δεν εχει κανει μμ στον εαυτο του ουτε στον υπευθυνο που εχει για την εξυπηρετηση πελατων.ωραιος επαγγελματιας.
 

Gio

New Member
michael_ts είπε:
Gio είπε:
Συμφωνώ σε όλα όσα λες φίλε michael. Ωστόσο το ερώτημα είναι το εξής : Τι μπορεί να κάνει ένας ξένος, που δεν μπορεί να κάνει ένας Έλληνας;
Θέλω να πω οτι το αποτέλεσμα εξαρτάται άμεσα απο το πόσο επαγγελματίας είναι ο γιατρός, και όχι τόσο απο την κλινική που τον "σκεπάζει". Η ΜΜ άλλωστε δεν είναι πυρηνική φυσική και σε αυτό συμφωνούν οι περισσότεροι πιστεύω.
Προσωπικά (και με 2 μεταμοσχεύσεις στην πλάτη μου) θεωρώ οτι τόσο οι Έλληνες όσο και οι Κύπριοι αδερφοί μας έχουν πολύ καλούς γιατρούς και είναι κρίμα να έχουμε τόση ξενομανία. Σίγουρα πριν μερικά χρόνια η τεχνογνωσία στην Ελλάδα ήταν αρκετά πίσω, αλλά πλέον τα αποτελέσματα είνα μακράν καλύτερα.

Συμφωνώ στην έρευνα, δεν συμφωνώ στην φοβία.

Φίλε Gio,
Ευτυχώς που υπήρχε αυτός ο φόβος και με προφύλαξε, και δεν έκανα τελικά την επέμβαση στην ελληνική κλινική στη κηφισίας. Τα αποτελέσματα πριν κάποια χρόνια ήταν χαμηλότερα του μετρίου, όταν έξω ήταν πολύ πιο μπροστά. Όταν το κεφάλι κάποιου φαινόταν γεμάτο τρύπες (οι τότε γνωστές επεμβάσεις για τα ελληνικά δεδομένα, δεν θα αναφερθώ καν στο θέμα ουλή), επέστρεφες από εξωτερικό με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα.
Σαφώς η εξέλιξη αφορά και τους μεν και τους δε αλλά το προβάδισμα ήταν σαφέστατα ξεκάθαρο για το εξωτερικό, δεν ξέρω κατά πόσο καλύφθηκε αυτή η διαφορά. Αν κρίνω από γνωστούς μου, μιλάμε για αυτή τη χρονική περίοδο, απέχουμε ακόμα. Προσωπική άποψη εκφράζω.

Γι αυτό προτείνω εκτενή έρευνα πριν καθένας αποφασίσει. Βλέπει αποτελέσματα, ζυγίζει όλους τους παράγοντες και αποφασίζει. Όποιος θέλει επιλέγει Ελλάδα, όποιος θέλει πάει εξωτερικό.

Προσωπικά και εμμένω σε αυτό ας μου επιτραπεί, έχοντας δει και από κοντά περιστατικά, ειδικά στο θέμα της μμ δεν θα πήγαινα σε ελληνική κλινική, δεν με εμπνέουν. – δεν αναφέρομαι στις κυπριακές – , αν και οφείλω να παραδεχτώ οτι υπάρχουν κάποια πολύ καλά περιστατικά που έχω δει όμως εδώ μέσα. Τώρα αν υπάρχει κάποιος γιατρός ο οποίος κάνει αντάξια δουλειά τότε γιατί όχι και αυτό θέμα έρευνας και εμπιστοσύνης είναι. Και καλό για όλους είναι να αναδεικνύονται και τέτοια περιστατικά.

Να είσαι καλά φίλε Gio

Αν δικαιώθηκες για την επιλογή σου φίλε Michael τότε ορθώς έπραξες, ωστόσο όταν λέμε σε κάποιον γενικά και αόριστα "μακριά από Ελλάδα" θα πρέπει να έχουμε υπόψην : μπορεί αυτός ο άνθρωπος οικονομικά να ανταπεξέλθει; Είναι υποψήφιος για μεταμόσχευση μαλλιών; Τι προσδοκά ; Ολα αυτά τα ερωτήματα είναι πολύ σημαντικά για κάποιον πριν πάρει την απόφαση.

κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί για το αποτέλεσμα. Ακόμα και οι rahal, Armani είχαν πολλά μέτρια αποτελέσματα παλαιότερα αλλά ακόμα και σήμερα. Επίσης , δεν έχω δει πολυ δύσκολα περιστατικά από τους κορυφαίους γιατρούς. Εναν 40αρη Norwood 3 και εγω μπορω να του δώσω ένα όμορφο αποτέλεσμα (που λέει ο λόγος ). Πολλοί λένε ας πούμε για τις hairline που φτιάχνει ο Hansson. Οντως είναι εκπληκτικές, αλλά αναρωτήθηκε κανείς ποσά μοσχεύματα χρειάζονται για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο ; Για το υπόλοιπο κεφάλι αν καταλήξει nw6 μετά τι γίνεται;;

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι πρέπει να σκεφτόμαστε όλες τις παραμέτρους και όχι απλά να Λέμε "πάμε έξω για ΜΜ". Και αν όντως ίσχυε αυτό πως εξηγήτε ότι πολύ ευρωπαίοι έρχονται Ελλάδα και Κύπρο για μεταμόσχευση ;
 

Flosk

Well-Known Member
Έχω την αίσθηση ότι μονο οι κλινικές της Κύπρου έχουν ξένους επισκέπτες ! Στην Ελλάδα μόνο Ελληνες πρεπει να κάνουν..Δεν ειμαι 100% σίγουρος αλλα στην Κύπρο οι περισσότεροι πελάτες ειναι απο έξω και λιγότεροι απο Ελλάδα ή Κύπρο!
 

Gio

New Member
Flosk είπε:
Έχω την αίσθηση ότι μονο οι κλινικές της Κύπρου έχουν ξένους επισκέπτες ! Στην Ελλάδα μόνο Ελληνες πρεπει να κάνουν..Δεν ειμαι 100% σίγουρος αλλα στην Κύπρο οι περισσότεροι πελάτες ειναι απο έξω και λιγότεροι απο Ελλάδα ή Κύπρο!

Φίλε flosk καρα-τσεκαρισμένο αυτό που σου λέω σπο μένα. Και τούρκοι(!) έρχονται και νορβηγοι , ακόμα και Άγγλοι. Μην σου προκαλεί εντύπωση , τις ημέρες που έκανα εγω ήμουν παρέα με έναν Κύπριο ο οποίος έκανε 2 μέρες πριν από μένα!
 

n094

Active Member
Flosk είπε:
Έχω την αίσθηση ότι μονο οι κλινικές της Κύπρου έχουν ξένους επισκέπτες ! Στην Ελλάδα μόνο Ελληνες πρεπει να κάνουν..Δεν ειμαι 100% σίγουρος αλλα στην Κύπρο οι περισσότεροι πελάτες ειναι απο έξω και λιγότεροι απο Ελλάδα ή Κύπρο!

Λοιπόν σε αυτό κάνεις μεγάλο λάθος Φλοσκ και από εμένα στο λέω που έχω κάνει 4 στην dhi. Κάθε φορά που έκανα υπήρχαν άλλα 3-4 περιστατικά δίπλα μου και από αυτά πάντα το 1 με 2 αφορούσε ξένους. Πέρυσι είχα έναν Ιταλό, ακριβώς δίπλα μου, στο διάλειμμα φάγαμε παρέα. Πριν από δύο χρόνια είχα έναν κάπου από τον κόλπο ΕΑΕ κλπ.

Καλό θα ήταν να μην υπερβάλουμε σε κανένα σχόλιο και για κανέναν όταν δεν γνωρίζουμε. Εμένα πολλοί με ρωτάνε τη γνώμη μου για τον Γκούρα... η απάντησή μου πάντα είναι: δεν ξέρω ρε παίδες, δεν τον γνωρίζω από κοντά τον άνθρωπο και ούτε έχω δει δουλειές του, μπορεί να είναι καλός, μπορεί και όχι. Το ίδιο πρέπει να κάνουμε όλοι για όσους και όσα δεν ξέρουμε. Στην περίπτωση της dhi λοιπόν αυτό που ξέρω είναι ότι έχουν κλινικές σε 17 χώρες και ότι πολλοί ξένοι έρχονται στην κλινική της Ελλάδας για μμ. Εμείς βέβαια ξέρουμε να απαξιώνουμε το κάθε τι ελληνικό και το έχω ξαναπεί. Οπότε όπως ο φίλος μαικλ προτείνει να κάνετε επαφές με όλους του ξένους έτσι και εγώ σας λέω (και το έχω ξαναπεί) πριν πάτε στη ξενιτιά κάντε και μια επίσκεψη στους δικούς μας... Εδώ δίπλα είναι και αν δεν σας κάνουν βουρ για Καναδά, αλλά πρώτα πάτε, δείτε και μετά αφορίστε (και όταν λέω στους δικούς μας, εννοώ όλους. Άλλωστε πόσοι έμειναν 2,3;;;)
 

krhtikos21

Member
η dhi έχει ένα ατού.την τιμή.άμα την εκμεταλλευτεί και την ρίχνει θα κερδίζει Έλληνες πελάτες.δλδ για μένα με ανταγωνισμό που έχει πλεόν και κρίση θα πρεπε να ταν η τιμή γύρω στο 1,5 ευρώ το γκραφτ.και να κοστίζει ξέρω εγώ τα 2500 μοσχεύματα 4000ευρώ.τέτοια φάση.αν είναι να δώσω 6000 ευρώ πάω έξω χωρίς 2η σκέψη βρίσκω στριπ στην τελική
 

Gio

New Member
krhtikos21 είπε:
η D*I έχει ένα ατού.την τιμή.άμα την εκμεταλλευτεί και την ρίχνει θα κερδίζει Έλληνες πελάτες.δλδ για μένα με ανταγωνισμό που έχει πλεόν και κρίση θα πρεπε να ταν η τιμή γύρω στο 1,5 ευρώ το γκραφτ.και να κοστίζει ξέρω εγώ τα 2500 μοσχεύματα 4000ευρώ.τέτοια φάση.αν είναι να δώσω 6000 ευρώ πάω έξω χωρίς 2η σκέψη βρίσκω στριπ στην τελική

Πλην της Κύπρου φίλε Krhtike, ποιο γνωστό όνομα θα σου πάρει 6000 ευρώ για 2500 μοσχεύματα (τουλάχιστον 2 μέρες επέμβασης) με strip ; Για fue δεν το συζητάμε, πάνω απο 10000. Εγώ νομίζω οτι στο εξωτερικό, εκτός των χρημάτων της ΜΜ, με τα εισητήρια, την διατροφή κ.τ.λ θέλεις τουλάχιστον 8-9000 ευρώ. Φυσικά με την προυπόθεση οτι την διαμονή στην παρέχει η κλινική! Αν κάνω λάθος διόρθωσε με..
 

Flosk

Well-Known Member
Gio και N094, είπα πως έχω την αίσθηση .Καλα κάνατε και με διορθωσατε αν ειναι έτσι αλλα δεν το είπα με σιγουριά και άρα δεν παραπληροφορησα !
Ζητάω κ συγνώμη!
 

n094

Active Member
Flosk είπε:
Gio και N094, είπα πως έχω την αίσθηση .Καλα κάνατε και με διορθωσατε αν ειναι έτσι αλλα δεν το είπα με σιγουριά και άρα δεν παραπληροφορησα !
Ζητάω κ συγνώμη!

Φλοσκ(άρα), έτσι για να θυμόμαστε και το παλιό σου ψευδώνυμο, νομίζω ότι δύσκολα μπορεί να σε παρεξηγήσει κανένας εσένα. Είσαι από τα ευγενικά παιδιά εδώ μέσα και απ' όσο θυμάμαι δεν έχεις υπάρξει "κολλημένος". Οπότε, νο χαρμ, κανένας δεν σε παρεξήγησε και έχεις δίκιο είπες: "έχω την αίσθηση"...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

krhtikos21

Member
Gio είπε:
krhtikos21 είπε:
η D*I έχει ένα ατού.την τιμή.άμα την εκμεταλλευτεί και την ρίχνει θα κερδίζει Έλληνες πελάτες.δλδ για μένα με ανταγωνισμό που έχει πλεόν και κρίση θα πρεπε να ταν η τιμή γύρω στο 1,5 ευρώ το γκραφτ.και να κοστίζει ξέρω εγώ τα 2500 μοσχεύματα 4000ευρώ.τέτοια φάση.αν είναι να δώσω 6000 ευρώ πάω έξω χωρίς 2η σκέψη βρίσκω στριπ στην τελική

Πλην της Κύπρου φίλε Krhtike, ποιο γνωστό όνομα θα σου πάρει 6000 ευρώ για 2500 μοσχεύματα (τουλάχιστον 2 μέρες επέμβασης) με strip ; Για fue δεν το συζητάμε, πάνω απο 10000. Εγώ νομίζω οτι στο εξωτερικό, εκτός των χρημάτων της ΜΜ, με τα εισητήρια, την διατροφή κ.τ.λ θέλεις τουλάχιστον 8-9000 ευρώ. Φυσικά με την προυπόθεση οτι την διαμονή στην παρέχει η κλινική! Αν κάνω λάθος διόρθωσε με..

πιστεύω δεν νομίζω να μου προσφέρει πολλά παραπάνω ο Χάσσον από μία στριπ στην Κύπρο.έχουνε κάνει κορυφαία περιστατικά με στριπ.ειδικά τα παλιά γτ μελετάω πάνω από ένα χρόνο.δίνω 6000 για 3000 μοσχεύματα ξέρω εγώ και έχω καθαρίσει τεράστιο κομμάτι προβλήματος μ.προτιμώ βέβαια φυε αρκεί να βρώ καλή απόδοση χρήματος ποιότητας
 
Gio είπε:
michael_ts είπε:
Gio είπε:
Συμφωνώ σε όλα όσα λες φίλε michael. Ωστόσο το ερώτημα είναι το εξής : Τι μπορεί να κάνει ένας ξένος, που δεν μπορεί να κάνει ένας Έλληνας;
Θέλω να πω οτι το αποτέλεσμα εξαρτάται άμεσα απο το πόσο επαγγελματίας είναι ο γιατρός, και όχι τόσο απο την κλινική που τον "σκεπάζει". Η ΜΜ άλλωστε δεν είναι πυρηνική φυσική και σε αυτό συμφωνούν οι περισσότεροι πιστεύω.
Προσωπικά (και με 2 μεταμοσχεύσεις στην πλάτη μου) θεωρώ οτι τόσο οι Έλληνες όσο και οι Κύπριοι αδερφοί μας έχουν πολύ καλούς γιατρούς και είναι κρίμα να έχουμε τόση ξενομανία. Σίγουρα πριν μερικά χρόνια η τεχνογνωσία στην Ελλάδα ήταν αρκετά πίσω, αλλά πλέον τα αποτελέσματα είνα μακράν καλύτερα.

Συμφωνώ στην έρευνα, δεν συμφωνώ στην φοβία.

Φίλε Gio,
Ευτυχώς που υπήρχε αυτός ο φόβος και με προφύλαξε, και δεν έκανα τελικά την επέμβαση στην ελληνική κλινική στη κηφισίας. Τα αποτελέσματα πριν κάποια χρόνια ήταν χαμηλότερα του μετρίου, όταν έξω ήταν πολύ πιο μπροστά. Όταν το κεφάλι κάποιου φαινόταν γεμάτο τρύπες (οι τότε γνωστές επεμβάσεις για τα ελληνικά δεδομένα, δεν θα αναφερθώ καν στο θέμα ουλή), επέστρεφες από εξωτερικό με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα.
Σαφώς η εξέλιξη αφορά και τους μεν και τους δε αλλά το προβάδισμα ήταν σαφέστατα ξεκάθαρο για το εξωτερικό, δεν ξέρω κατά πόσο καλύφθηκε αυτή η διαφορά. Αν κρίνω από γνωστούς μου, μιλάμε για αυτή τη χρονική περίοδο, απέχουμε ακόμα. Προσωπική άποψη εκφράζω.

Γι αυτό προτείνω εκτενή έρευνα πριν καθένας αποφασίσει. Βλέπει αποτελέσματα, ζυγίζει όλους τους παράγοντες και αποφασίζει. Όποιος θέλει επιλέγει Ελλάδα, όποιος θέλει πάει εξωτερικό.

Προσωπικά και εμμένω σε αυτό ας μου επιτραπεί, έχοντας δει και από κοντά περιστατικά, ειδικά στο θέμα της μμ δεν θα πήγαινα σε ελληνική κλινική, δεν με εμπνέουν. – δεν αναφέρομαι στις κυπριακές – , αν και οφείλω να παραδεχτώ οτι υπάρχουν κάποια πολύ καλά περιστατικά που έχω δει όμως εδώ μέσα. Τώρα αν υπάρχει κάποιος γιατρός ο οποίος κάνει αντάξια δουλειά τότε γιατί όχι και αυτό θέμα έρευνας και εμπιστοσύνης είναι. Και καλό για όλους είναι να αναδεικνύονται και τέτοια περιστατικά.

Να είσαι καλά φίλε Gio

Αν δικαιώθηκες για την επιλογή σου φίλε Michael τότε ορθώς έπραξες, ωστόσο όταν λέμε σε κάποιον γενικά και αόριστα "μακριά από Ελλάδα" θα πρέπει να έχουμε υπόψην : μπορεί αυτός ο άνθρωπος οικονομικά να ανταπεξέλθει; Είναι υποψήφιος για μεταμόσχευση μαλλιών; Τι προσδοκά ; Ολα αυτά τα ερωτήματα είναι πολύ σημαντικά για κάποιον πριν πάρει την απόφαση.
Είπα εγώ κάτι αντίθετο ή οτι δεν είναι σημαντικά;

κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί για το αποτέλεσμα. Ακόμα και οι rahal, Armani είχαν πολλά μέτρια αποτελέσματα παλαιότερα αλλά ακόμα και σήμερα.
Ακόμα και σήμερα ε; αλήθεια πέρα από το site εδώ έχεις καμία επαφή με site του εξωτερικού; αμφιβάλλω..με αυτά που λες..
Επίσης , δεν έχω δει πολυ δύσκολα περιστατικά από τους κορυφαίους γιατρούς.
Και ξαναεπιβεβαιώνομαι. Πόσα περιστατικά από Ελλάδα με αποτυχημένες μεταμοσχεύσεις πάνε έξω για διόρθωση; Να υποθέσω για τα δυσκολότερα περιστατικά στο κόσμο που τα αναλαμβάνουν γιατροί του εξωτερικού δεν έχεις ξανακούσει;
Εναν 40αρη Norwood 3 και εγω μπορω να του δώσω ένα όμορφο αποτέλεσμα (που λέει ο λόγος ). Πολλοί λένε ας πούμε για τις hairline που φτιάχνει ο Hansson. Οντως είναι εκπληκτικές, αλλά αναρωτήθηκε κανείς ποσά μοσχεύματα χρειάζονται για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο ; Για το υπόλοιπο κεφάλι αν καταλήξει nw6 μετά τι γίνεται;;
Αρχικά το ονομα ειναι Hasson. Και όντως φτιάχνει εξαιρετικές hairline όπως και άλλοι πολλοί. Και επειδή μου γράφεις σαν αδαής σου απαντώ παρομοίως, δεν νομίζω ότι το έχει λάβει καν υπόψη του, δεν του περνάει από το μυαλό, ευτυχώς που είσαι εσύ να μας ανοίγεις τα μάτια.

Αλήθεια γιατι σε χαλάει τοσο πολυ το εξωτερικό, φαίνεται οτι σε ενοχλει ιδιαιτερως, δεν ειναι καλυτερο ο καθενας να αποφασισει μετα απο ερευνα; Και μην μου πεις οτι εχεις κανει ερευνα εξω και ξερεις, δεν εχεις ιδέα και εμένα σίγουρα δεν με πείθεις, ίσως κάποιον αλλο ευκολόπιστο εδω μεσα..


Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι πρέπει να σκεφτόμαστε όλες τις παραμέτρους και όχι απλά να Λέμε "πάμε έξω για ΜΜ". Και αν όντως ίσχυε αυτό πως εξηγήτε ότι πολύ ευρωπαίοι έρχονται Ελλάδα και Κύπρο για μεταμόσχευση ;
Με επεισες κανονιζω την επομενη D*I ή B*******K***
 

pazuzu

New Member
Michael τι "προσδοκάς";

Δεν "προσδοκάς" ένα τέτοιο αποτέλεσμα και σκέφτεσαι να κάνεις μεταμόσχευση εκτός Ελλάδας;

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8121-page-29.html

Μήπως "προσδοκάς" να γίνεις όπως όταν ήσουν 18 χρονών;
 
pazuzu είπε:
Michael τι "προσδοκάς";

Δεν "προσδοκάς" ένα τέτοιο αποτέλεσμα και σκέφτεσαι να κάνεις μεταμόσχευση εκτός Ελλάδας;

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8121-page-29.html

Μήπως "προσδοκάς" να γίνεις όπως όταν ήσουν 18 χρονών;

Τη μεταμόσχευση εκτός Ελλάδας την έκανα πριν μια 6ετια, ευτυχως εξωτερικό, τα έχω ξαναγραψει και εμεινα πολυ ικανοποιημένος από ολες τις απόψεις. Επειδή είχα μιλήσει και με ελληνικές κλινικές δεν με κάλυψαν σ'αυτα που μου λέγανε και σ'αυτά που έβλεπα..Αυτά που ζήτησα μου είπαν είναι αδύνατον να γίνουν...
Επειδή έτυχε εκείνη τη περίοδο να δω άτομα που είχαν κάνει ήδη επεμβάσεις εδώ - τότε ήταν 3 οι κύριες κλινικες - τα αποτελέσματα δεν έπειθαν όχι μόνο εμένα πόσο μάλλον αυτούς.( αν και καποιοι απλα συμβιβάζονταν) Κάποια ήταν μέτρια, για κάποια άλλα δεν υπάρχουν σχόλια...να πω τη φυσικότητα; τη πυκνότητα; τη φορά; να πω για την ουλή; ή μήπως για εκείνες τις περίφημες τρύπες λες και ήταν γλάστρα και φύτευες δεν ξέρω γω τι..αξίζει άραγε να αναφέρω για τον αριθμό των μεταμοσχευθέντων μοσχευμάτων;
18 χρονών σίγουρα δεν ξαναέγινα, όμως ήταν ένα αποτέλεσμα που με κάλυψε πλήρως, εξάλλου επιβεβαιώθηκε στη πορεία από ανθρώπους που είχαν κάνει μεταμοσχεύσεις και απλά δεν μπορούσαν να πιστέψουν ότι γίνονται και τέτοιες δουλειές..
Ευχαριστώ και πάλι τα παιδιά εκείνα που τοτε, μου έδειξαν και μία εναλλακτική, δηλαδή τις επιλογές πέραν των ελληνικών δεδομένων.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Εχοντας κανει προσφατα μεταμοσχευση,κερδιζεις αμεσα 2 πραγματα κατα την αποψη μου.1ον.......ανεβαινεις ψυχολογικα κ 2ον .....γλυτωνεις απο τα φαρμακα ως ενα βαθμο.Οι μεταμοσχευσεις εχουν παει μπροστα ακομα κ στην Ελλαδα.Νομιζω οτι για FUE η DHI εδω στην Ελλαδα ειναι μονοδρομος.Σιγουρα κ η Κυπρος ειναι αξιοπιστη λυση αλλα πιο ακριβη.Το μονο ισως αρνητικο που ισως με την παροδο του χρονου να μην ειναι κ αρνητικο,ειναι οτι δεν ασχολουνται στον βαθμο που πρεπει με την πυκνοτητα με την λογικη να μην μπουν πολλα grafts στο ιδιο σημειο κ δεν υπαρχουν αρκετα μοσχευματα για το μελλον.Σε καμια περιπτωση δεν μπορω να πω οτι η DHI ειναι η καλυτερη εταιρια στον κοσμο αλλα τα τελευταια χρονια εχει δειξει καλες δουλειες εχει αναβαθμισει τα εργαλεια της ενω καποιοι αλλοι δουλευουν 20 χρονια με τα ιδια και εχει κ κατα την αποψη μου λογικες τιμες.
 

Gio

New Member
michael_ts είπε:
Gio είπε:
michael_ts είπε:
Gio είπε:
Συμφωνώ σε όλα όσα λες φίλε michael. Ωστόσο το ερώτημα είναι το εξής : Τι μπορεί να κάνει ένας ξένος, που δεν μπορεί να κάνει ένας Έλληνας;
Θέλω να πω οτι το αποτέλεσμα εξαρτάται άμεσα απο το πόσο επαγγελματίας είναι ο γιατρός, και όχι τόσο απο την κλινική που τον "σκεπάζει". Η ΜΜ άλλωστε δεν είναι πυρηνική φυσική και σε αυτό συμφωνούν οι περισσότεροι πιστεύω.
Προσωπικά (και με 2 μεταμοσχεύσεις στην πλάτη μου) θεωρώ οτι τόσο οι Έλληνες όσο και οι Κύπριοι αδερφοί μας έχουν πολύ καλούς γιατρούς και είναι κρίμα να έχουμε τόση ξενομανία. Σίγουρα πριν μερικά χρόνια η τεχνογνωσία στην Ελλάδα ήταν αρκετά πίσω, αλλά πλέον τα αποτελέσματα είνα μακράν καλύτερα.

Συμφωνώ στην έρευνα, δεν συμφωνώ στην φοβία.

Φίλε Gio,
Ευτυχώς που υπήρχε αυτός ο φόβος και με προφύλαξε, και δεν έκανα τελικά την επέμβαση στην ελληνική κλινική στη κηφισίας. Τα αποτελέσματα πριν κάποια χρόνια ήταν χαμηλότερα του μετρίου, όταν έξω ήταν πολύ πιο μπροστά. Όταν το κεφάλι κάποιου φαινόταν γεμάτο τρύπες (οι τότε γνωστές επεμβάσεις για τα ελληνικά δεδομένα, δεν θα αναφερθώ καν στο θέμα ουλή), επέστρεφες από εξωτερικό με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα.
Σαφώς η εξέλιξη αφορά και τους μεν και τους δε αλλά το προβάδισμα ήταν σαφέστατα ξεκάθαρο για το εξωτερικό, δεν ξέρω κατά πόσο καλύφθηκε αυτή η διαφορά. Αν κρίνω από γνωστούς μου, μιλάμε για αυτή τη χρονική περίοδο, απέχουμε ακόμα. Προσωπική άποψη εκφράζω.

Γι αυτό προτείνω εκτενή έρευνα πριν καθένας αποφασίσει. Βλέπει αποτελέσματα, ζυγίζει όλους τους παράγοντες και αποφασίζει. Όποιος θέλει επιλέγει Ελλάδα, όποιος θέλει πάει εξωτερικό.

Προσωπικά και εμμένω σε αυτό ας μου επιτραπεί, έχοντας δει και από κοντά περιστατικά, ειδικά στο θέμα της μμ δεν θα πήγαινα σε ελληνική κλινική, δεν με εμπνέουν. – δεν αναφέρομαι στις κυπριακές – , αν και οφείλω να παραδεχτώ οτι υπάρχουν κάποια πολύ καλά περιστατικά που έχω δει όμως εδώ μέσα. Τώρα αν υπάρχει κάποιος γιατρός ο οποίος κάνει αντάξια δουλειά τότε γιατί όχι και αυτό θέμα έρευνας και εμπιστοσύνης είναι. Και καλό για όλους είναι να αναδεικνύονται και τέτοια περιστατικά.

Να είσαι καλά φίλε Gio

Αν δικαιώθηκες για την επιλογή σου φίλε Michael τότε ορθώς έπραξες, ωστόσο όταν λέμε σε κάποιον γενικά και αόριστα "μακριά από Ελλάδα" θα πρέπει να έχουμε υπόψην : μπορεί αυτός ο άνθρωπος οικονομικά να ανταπεξέλθει; Είναι υποψήφιος για μεταμόσχευση μαλλιών; Τι προσδοκά ; Ολα αυτά τα ερωτήματα είναι πολύ σημαντικά για κάποιον πριν πάρει την απόφαση.
Είπα εγώ κάτι αντίθετο ή οτι δεν είναι σημαντικά;

κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί για το αποτέλεσμα. Ακόμα και οι rahal, Armani είχαν πολλά μέτρια αποτελέσματα παλαιότερα αλλά ακόμα και σήμερα.
Ακόμα και σήμερα ε; αλήθεια πέρα από το site εδώ έχεις καμία επαφή με site του εξωτερικού; αμφιβάλλω..με αυτά που λες..
Επίσης , δεν έχω δει πολυ δύσκολα περιστατικά από τους κορυφαίους γιατρούς.
Και ξαναεπιβεβαιώνομαι. Πόσα περιστατικά από Ελλάδα με αποτυχημένες μεταμοσχεύσεις πάνε έξω για διόρθωση; Να υποθέσω για τα δυσκολότερα περιστατικά στο κόσμο που τα αναλαμβάνουν γιατροί του εξωτερικού δεν έχεις ξανακούσει;
Εναν 40αρη Norwood 3 και εγω μπορω να του δώσω ένα όμορφο αποτέλεσμα (που λέει ο λόγος ). Πολλοί λένε ας πούμε για τις hairline που φτιάχνει ο Hansson. Οντως είναι εκπληκτικές, αλλά αναρωτήθηκε κανείς ποσά μοσχεύματα χρειάζονται για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο ; Για το υπόλοιπο κεφάλι αν καταλήξει nw6 μετά τι γίνεται;;
Αρχικά το ονομα ειναι Hasson. Και όντως φτιάχνει εξαιρετικές hairline όπως και άλλοι πολλοί. Και επειδή μου γράφεις σαν αδαής σου απαντώ παρομοίως, δεν νομίζω ότι το έχει λάβει καν υπόψη του, δεν του περνάει από το μυαλό, ευτυχώς που είσαι εσύ να μας ανοίγεις τα μάτια.

Αλήθεια γιατι σε χαλάει τοσο πολυ το εξωτερικό, φαίνεται οτι σε ενοχλει ιδιαιτερως, δεν ειναι καλυτερο ο καθενας να αποφασισει μετα απο ερευνα; Και μην μου πεις οτι εχεις κανει ερευνα εξω και ξερεις, δεν εχεις ιδέα και εμένα σίγουρα δεν με πείθεις, ίσως κάποιον αλλο ευκολόπιστο εδω μεσα..


Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι πρέπει να σκεφτόμαστε όλες τις παραμέτρους και όχι απλά να Λέμε "πάμε έξω για ΜΜ". Και αν όντως ίσχυε αυτό πως εξηγήτε ότι πολύ ευρωπαίοι έρχονται Ελλάδα και Κύπρο για μεταμόσχευση ;
Με επεισες κανονιζω την επομενη D*I ή B*******K***

Φίλε Michael , το τελευταίο διάστημα έχει γίνει μόδα ο επιθετικός τόνος απέναντι μου. Παρα ταύτα όμως , στο θέμα μας. Δεν θα αναλωθώ σε πολλά λόγια. Θα πω απλά το εξής : όποιος έχει χρήματα ας παει έξω! Δεν έχω καμία εμπάθεια με τους γιατρούς του εξωτερικού, απεναντίας. Αλλά η λύση της ξενιτιάς δεν είναι για όλους. Και όταν ένας άνθρωπος θέλει να κάνει κάτι για να αλλάξει την εικόνα του πρέπει να σκεφτεί κάθε λεπτομέρεια. Με συγχωρείς για το επιπρόσθετο "n" στο hasson. Ας ώψεται το Τ9.

Και σας παρακαλώ, αρκετά με τις ειρωνειες.
 

athenian

Well-Known Member
Να ρωτήσω κάτι. Στην dhi με την μέθοδο fue πόσο είναι το κόστος ανά graft? Περιμένω απάντηση κυρίως από όσους έχουν κάνει μμ πρόσφατα.
 

Gio

New Member
athenian είπε:
Να ρωτήσω κάτι. Στην D*I με την μέθοδο fue πόσο είναι το κόστος ανά graft? Περιμένω απάντηση κυρίως από όσους έχουν κάνει μμ πρόσφατα.

Στην D*I πληρώνεις με συνεδρία, για αυτό θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός στον γιατρό που θα σε αναλάβει, αφού εκεινος κάνει την εξαγωγή και το implantation. Ενδεικτικά θα σου πω, οτι για ένα regular session διάρκειας 4 ωρών (2 εξαγωγή - 2 εισαγωγή) πληρώνεις περί τα 2500 ευρώ αλλά μπορείς να πετύχεις και καλύτερη τιμή κατόπιν συννενόησης μαζι τους. Αν αναρωτιέσαι πόσα grafts μπορείς να εξάγεις, σε διάρκεια 2 ωρών τότε σκέψου περίπου 500 την ώρα. Συνολικά 1000. Στην δική μου περίπτωση σε εξαγωγή 6 ώρων, 3 την πρώτη μέρα και 3 την δεύτερη εξάγαμε 2930 grafts και το κόστος απο 6000 κατέβηκε στα 4500.
 

n094

Active Member
athenian είπε:
Να ρωτήσω κάτι. Στην D*I με την μέθοδο fue πόσο είναι το κόστος ανά graft? Περιμένω απάντηση κυρίως από όσους έχουν κάνει μμ πρόσφατα.

Λοιπόν αυτό που έχω δει σε εμένα είναι ότι το κόστος δεν είναι σταθερό ανα μοσχευμα και σχετίζεται με δύο λόγους.
1. αν έχεις ξανακάνει σε αυτούς έχεις έκπτωση
2. λόγω κρίσης έχουν και συνεχίζουν να συζητάνε τις τιμές προς τα κάτω.

Τέλος αν κάνω μια γρήγορη διαίρεση από τα δικά μου και τα άλλα περιστατικά του φόρουμ θα έλεγα ότι το μοσχευμα εκεί κοστίζει από 1,7-2,2 ευρώ πάντα για FUE (σε κάποιες περιπτώσεις το υπόλογισα και 1,5 ευρώ, ενώ σε άλλες και 2,8 ευρώ) αν ψάξεις τα σχετικά νήματα μπορείς να βγάλεις περίπου ένα ΜΟ, αλλά σου λέω κάπου εκεί βγαίνει. Φαντάσου ότι το 2006 όταν έκανα την πρώτη μου στην DHI είχα πληρώσει σχεδόν 4 ευρώ/μοσχευμα.
 
Μπλουζα