Αποφαση για μεταμοσχευση - Βοηθεια απο τους εμπειρους

super7

Member
Γεια σε ολους!!!

Ειμαι πολυ κοντα σε αποφαση για μεταμοσχευση και θα θελα τη βοηθεια των πιο εμπειρων μελων να μου πουν τη γνωμη τους και να μου λυσουν καποιες αποριες ωστε να παρω την καλυτερη αποφαση. Διαβαζω κατα καιρους το φορουμ αλλα πολυ εντατικα τις τελευταιες βδομαδες που εχω σχεδον αποφασισει σε μεταμοσχευση. Ειμαι NW2-3 με πιο εντονη αραιωση σε κροταφους κ πολυ μικρη στο πισω μερος...το προβλημα μου δε γινεται κ πολυ εμφανες λογω χτενισματος αλλα νομιζω οτι αν κανω κατι τωρα(35 ειμαι) και με καλη θεραπεια(μονο μινοξ μεχρι τωρα περιοδικα) θα διατηρησω σε καλο επιπεδο το μαλλι μου και δε θα φανει κ στους υπολοιπους η αλλαγη.

Δεν εχω απαιτησεις να γινω τουμπανο, ουτε να χαμηλωσω ιδιαιτερα hairline.
Μιλαω για FUE τεχνικη κι οχι strip.

Απο την ερευνα στο φορουμ..εχω δει οτι παιζουν κυριως 2 εταρειες αυτη τη στιγμη...D*I και H*C στην κυπρο. Μαλιστα στην ελληνικη πηγα μεσα στη βδομαδα και μου προτειναν μμ 2200 τριχων(1500 μπροστα κ 700 πισω)..μπροστα δε θα καλυψω μονο τα κενα αλλα θα ενισχυσω και το κεντρικο του κεφαλιου που δεν εχει τοσο προβλημα αλλα εχει αραιωσει λιγο κι ενδεχεται να αραιωσει κι αλλο.

Η τιμη που πηρα ειναι 2000 ευρω..φανταζομαι ειναι νορμαλ με βαση αυτα που εχω δει να γραφονται στο φορουμ...για κυπρο ποσα θα ηθελα περιπου... αν εχω καταλαβει καλα θα πρεπει να βαλω περιπου 1000 grafts και η τιμη για κυπρο ειναι περιπου 3 ευρω to graft..ισχυει? αυτη η τιμη περιλαμβανει μεταφορικα και διαμονη και ποσο θα πρεπει να μεινω κυπρο? Μετεγχειριτικα θα πρεπει να ξαναπαω κυπρο καποια στιγμη(εξτρα κοστος αυτο) ?

Η πιο σημαντικη απορια ομως και που θα θελα τα σχολια σας ειναι αν υπαρχει οντως αποτελεσμα?? Απο παρουσιασεις στο φορουμ εχω δει καλα αποτελεσματα και στις δυο κλινικες...οπως εχω δει η ελληνικη εχει βελτιωθει σε σχεση με το παρελθον...πιστευετε θα εχω καλα αποτελεσματα και στις δυο κλινικες? Τι ποσοστο επιβιωσης εχουν τα μοσχευματα? Λενε 90-95%..απο την εμπειρια σας..το πετυχαινουν εξισου οι 2 εταιρειες ή καποια τα πηγαινει καλυτερα?

Υπαρχουν κι αλλες λυσεις αλλα εχω εστιασει στις πιο κοντινες (Ελλαδα, Κυπρο) κι εχω τη δυνατοτητα στο φορουμ να δω δειγματα της δουλειας αλλα κ πιο προσιτες στα οικονομικα μου δεδομενα.

Αλλη μια ερωτηση...υπαρχει περιπτωση να μη παει καλα κ τελικα το αποτελεσμα να με κανει χειροτερα απο πριν? Δεν εχω μεγαλο προβλημα ακομα αλλα λογω και ιστορικο πατερα(στις ιδιες περιοχες εχει αραιωσει αρκετα και ηταν σε παρομοια κατασταση - λιγο χειροτερα- στην ηλικια μου) θελω σταδιακα να κανω κινησεις που θα με κρατησουν σε ενα σχετικα σταθερο βαθμο(αραιωση ηλικιας δεκτη φυσικα).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

krhtikos21

Member
καλησπέρα φίλε,μιας και εγώ πέρασα πρόσφατα αυτή την διαδικασία θα σου πρότεινα αρχικά να ψαχτείς πάααρα πολύ πριν κάνεις κάποια κίνηση.Η μμ είναιη καλύτερη λύση κατε εμέ αν έχεις κατάλληλες προυποθέσεις(δότρια,κληρονομικότητα).
η fue που λες είναι όντως η πιο προηγμένη μέθοδος και εγώ αυτή θα σου συνιστούσα.Γενικά επειδή είναι πολύ εξιζητημένη επέμβαση η μμ αν θες να έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα θα σου συνιστούσα εξωτερικό.Και η d*i έχει βελτιωθεί και γενικά ακούω ζητάει λίγα τελευταία οικονομικά είναι μία λύση αλλά με ρίσκο.Αν έχεις οικονομική δυνατότητα και θες να φτάσεις στα όρια την ποιότητα αλλά με πολλαπλάσια τιμη πήγαινε Κύπρο (m*rc,h*c)ή σε κάποιον άλλον από του εξίσου μεγάλους (ραχα΄λ,μπιζάνγκα........).
Καλή τύχη σε ό,τι διαλέξεις
 

Gio

New Member
Φίλτατε Super7, απο την στιγμή που μπήκες στην διαδικασία του ψαξίματος θα γνωρίζεις επίσης οτι αν μπείς στο γαιτανάκι των μεταμοσχεύσεων θα χορέψεις τσιφτετέλι. Το θετικό στην περίπτωση σου είναι οτι ηλικιακά έχει ωριμάσει το norwood σου ωστόσο θα πρέπει να ενημερωθείς απο τις κλινικές την μελλοντική σου κατάληξη. Η τριχόπτωση δεν ενεργά σε όλους το ίδιο. Μπορεί στα 20 σου να είσαι nor3 και να παραμένεις έτσι για το υπόλοιπο της ζωής σου. Μπορεί στα 40 σου να είσαι nor2 και στα 50 nor5!
Πρώτη σου κίνηση λοιπόν να γνωρίζεις πιθανή μελλοντική κατάληξη. Στο λέω αυτό, γιατι αν κάνει π.χ μεταμόσχευση μόνο στους κροτάφους, αν μελλοντικά σου πέσουν τα μαλλάκια στο μέσο του κεφαλιού σου θα εχεις κάποια αντιαισθητικά κενά (όπως εγώ π.χ) τα οποία θα πρέπει να καλύψεις με δεύτερη μεταμόσχευση.
Δεύτερη σου κίνηση, να εστιάσεις στο τι ακριβώς θέλεις. Τις προσδοκίες σου. Θέλεις ενα αποδεκτό αποτέλεσμα απλά, ή θέλεις το καλύτερο; Αν θέλεις το καλύτερο, θα πληρώσεις περισσότερα. Γνώμη μου είναι, απο την στιγμή που είσαι nor3 στα 35 να εστιάσεις σε όλο το εμπρόσθιο μέρος του κεφαλιού σου και όχι μόνο στους κροτάφους και στην hairline. Έτσι, ακόμα και αν σου πέσουν κάποια μαλλάκια στο μέλλον η αλλαγή δεν θα είναι αισθητή!
Τρίτη κίνηση που έχει άμεση σχέση με τις δυο προηγούμενες : Πόσα διαθέτεις; Εγώ όταν έκανα την δική μου μεταμόσχευση πριν 5 χρόνια δεν έλαβα κανένα απο τους 3 παράγοντες γνώση με αποτέλεσμα τώρα να αναγκαστώ να κάνω και δεύτερη μεταμόσχευση. Θα προτιμούσα τότε να είχα άριστο αποτέλεσμα και ας είχα πληρώσει περισσότερα. Ούτως ή άλλως δεν τα γλυτώνεις. Αν έχεις οικονομική δυνατότητα, πήγαινε για το maximum αποτέλεσμα με βάση τις επιθυμίες σου. Μην αρκεστείς στα... "1000" μοσχεύματα.

Τώρα όσον αφορά στο ερώτημα Ελλάδα ή Κύπρο... Εγώ στην Ελλάδα είχα κάνει την πρώτη, αλλά τώρα που θα κάνω την δεύτερη είμαι σε επαφή τόσο με Ελλάδα, όσο και Κύπρο με περισσότερη κλίση στην δεύτερη.. Κάνε την έρευνα σου, και θα δεις τα συν και τα πλην της εκάστοτε κλινικής.
 

super7

Member
@Gio
Ευχαριστω για τα σχολια...απο το σχεδιασμο που εγινε στη D*I θα μπουν αρκετα μοσχευματα και στο κεντρικο του κεφαλιου εκτος απο κροταφους και hairline για το λογο που ακριβως ανεφερες..οι μετρησεις εδιξαν οτι σε αυτη την περιοχη η απωλεια ειναι σε μικρα επιπεδα και μαλλον δε θα χασω πολλα αμεσα..αλλα για προβλεψη θα μπουν κι εκει μοσχευματα...στο πισω μερος το προβλημα ειμαι πολυ μικροτερο αλλα φαινεται να χω μεγαλυτερο ποσοστο σε τελογενη φαση....σιγουρα θα χρειαστει παλι κατι στο μελλον απλα σκεφτομαι να κανω σταδιακες κινησεις που θα με κρατησουν σε μια ανεκτη κατασταση για χρονια...παραλληλα με μια καλη θεραπεια(χωρις φινα προσς το παρον)..

το θεμα ειναι αν τα αποτελεσματα που βλεπω τελευταια στη D*I ειναι ο κανονας...αν ειναι ετσι πιστευω θα ειμαι οκ...αλλιως θα πρεπει να κοιταξω κυπρο οπως λες που βλεπω να πηγαινει για διπλασιο ισως κοστος(δυσκολο αυτη τη περιοδο)...

υπαρχουν γιατροι στην ελληνικη κλινικη που αποδεδειγμενα θα εκαναν καλη δουλεια ωστε αν τη διαλεγα να επεμενα σε αυτους?Αν ξερει καποιος ας στειλει pm αλλα κ για γιατρους στην κυπρο...δε ξερω αν απο τους κανονες μπορουμε να αναφερουμε ονοματα
 

Gio

New Member
super7 είπε:
@Gio
Ευχαριστω για τα σχολια...απο το σχεδιασμο που εγινε στη D*I θα μπουν αρκετα μοσχευματα και στο κεντρικο του κεφαλιου εκτος απο κροταφους και hairline για το λογο που ακριβως ανεφερες..οι μετρησεις εδιξαν οτι σε αυτη την περιοχη η απωλεια ειναι σε μικρα επιπεδα και μαλλον δε θα χασω πολλα αμεσα..αλλα για προβλεψη θα μπουν κι εκει μοσχευματα...στο πισω μερος το προβλημα ειμαι πολυ μικροτερο αλλα φαινεται να χω μεγαλυτερο ποσοστο σε τελογενη φαση....σιγουρα θα χρειαστει παλι κατι στο μελλον απλα σκεφτομαι να κανω σταδιακες κινησεις που θα με κρατησουν σε μια ανεκτη κατασταση για χρονια...παραλληλα με μια καλη θεραπεια(χωρις φινα προσς το παρον)..

το θεμα ειναι αν τα αποτελεσματα που βλεπω τελευταια στη D*I ειναι ο κανονας...αν ειναι ετσι πιστευω θα ειμαι οκ...αλλιως θα πρεπει να κοιταξω κυπρο οπως λες που βλεπω να πηγαινει για διπλασιο ισως κοστος(δυσκολο αυτη τη περιοδο)...

υπαρχουν γιατροι στην ελληνικη κλινικη που αποδεδειγμενα θα εκαναν καλη δουλεια ωστε αν τη διαλεγα να επεμενα σε αυτους?Αν ξερει καποιος ας στειλει pm αλλα κ για γιατρους στην κυπρο...δε ξερω αν απο τους κανονες μπορουμε να αναφερουμε ονοματα

Αυτό που έχω πει πολλάκις είναι οτι πέρα απο την πολιτική της κάθε κλινικής, σημαντικό ρόλο, αν οχι τον σημαντικότερο παίζει ο επαγγελματισμός και η διάθεση του Γιατρού που θα σε αναλάβει. Και εδω και στην Κύπρο υπάρχουν τέτοιοι Γιατροί, ωστόσο το αποτέλεσμα θα εξαρτηθεί και απο παραμέτρους όπως το οικονομικό, οι προσδοκίες σου, οι δυνατότητες της δότριας σου, η τεχνική που θα ακολουθήσεις και βέβαια η εστία του προβλήματος. Επιμένω όμως, θα χρειαστείς παραπάνω απο 1000 μοσχεύματα για να έχεις ενα όμορφο αποτέλεσμα. ΠΡΟΣΕΧΕ! αν έχεις ήδη μαλλάκια, ακόμα και με 800 μοσχεύματα θα φαίνεσαι σούπερ για κάποιο διάστημα.. όταν όμως η τριχόπτωση συνεχιστεί, πίστεψε με, δεν θα σου αρέσει καθόλου. Αν έχεις σκοπό να κάνεις και άλλες μεταμοσχεύσεις στο μέλλον, ξεκίνα με 2000-2500 μοσχεύματα τα οποία να κατανέμετε σοφά. Αυτό που μια κλινική χαρακτηρίζει ως αποδεκτό, για εσένα μπορεί να είναι απείρως απαράδεκτο. Οπότε ναι, στις προτάσεις της κλινικής, όχι στις επιμονές της..
 

n094

Active Member
Ξεκινάω από την τελευταία σου ερώτηση. Χειρότερα να γίνεις όχι, εκτός αν στην κάνει κανένας χασάπης ο οποίος θα στα βγάλει χάλια (μεγάλα εργαλεία εξαγωγής) και θα στα βάλει χάλια (λάθος γωνία, λάθος φορά κλπ), αλλά όσον αφορά τις δύο αυτές κλινικές όπως έχουν τα πράγματα δεν κινδυνεύεις για κάτι τέτοιο.

Τώρα όσον αφορά τις δύο κλινικές, εγώ μπορώ να μιλήσω με σιγουριά για την DHI στην οποία έχω κάνει τις μμ και να σου πω ότι σε εμένα έκαναν πολύ καλή δουλειά και ιδιαίτερα σε περιπτώσεις όπως οι δικές σου, από ότι έχω δει από κοντά αλλά και στα φόρουμ δίνουν πολύ καλά αποτελέσματα. Μπορώ όμως, βάσει φωτογραφιών και μαρτυριών από μέλη του φόρουμ να σου πω ότι και στην Κύπρο κάνουν πολύ καλή δουλειά. Οπότε η απόφαση για το που θα την κάνεις βασίζεται καθαρά στις υπόλοιπες παραμέτρους που θέτεις ή έχεις στο μυαλό σου.
 

super7

Member
Εσεις που εχετε κανει μεταμοσχευση...την πρωτη περιοδο πως στεγνωνετε τα μαλλια σας μετα το μπανιο? Υπαρχει ειδικος τροπος να μη προκαλεσετε ζημια στα μεταμοσχευμενα? Ας πουμε εγω τωρα στα κανονικα μου τα στεγνωνω με πετσετα...αν κανω πρεπει να παρω πιστολακι για να τα στεγνωνω ετσι? ελπιζω να μην ειναι χαζη η ερωτηση...
 

n094

Active Member
μέχρι το μήνα χρειάζεται προσοχή και ειδικά τις πρώτες 2 εβδομάδες (στέγνωμα με πετσέτα μόνο των πλαινών και το υπόλοιπο άστο ή αν θες ταμπαριστά, δλδ απλή τοποθέτηση πετσέτα ή χαρτί κουζίνας ή και γιατί όχι πιστολάκι από μακριά και όχι στο καυτό). Μετά τον μήνα κανονικά...
 

super7

Member
μετα απο αρκετη μελετη στο φορουμ κι αναλυοντας πολλες αποριες αλλα και με τα θετικα δειγματα που βλεπω τελευταια απο D*I προχωρησα σ'ενα 2ο ραντεβου μαζι τους ωστε να συζητησω με καποιον απο τους γιατρους που πραγματοποιουν τις επεμβασεις...υπαρχει πολυ γνωση κ πληροφορια μεσα στο φορουμ κ σιγουρα με βοηθησε να εχω μεγαλυτερη επιγνωση και της διαδικασιας και των κινδυνων ωστε να μπορω να μιλησω επι της ουσιας με το γιατρο.

Μετα απο τη κουβεντα...το πλανο αλλαξε κ λεμε να επικεντρωθουμε στην Α ζωνη που εχει το μεγαλυτερο προβλημα κι εχει σταθεροποιηθει αρκετα σαν εξελιξη...η Γ ζωνη εχει καποια αραιωση αλλα οχι σημαντικη αυτη τη στιγμη και ειναι ακομα σε εξελιξη(θα αραιωσει κι αλλο) οποτε καλο θα ηταν να ασχοληθουμε μελλοντικα εκει + οποια επεμβαση εκει μπορει να επιταχυνει την απωλεια καποιων τελογενων οποτε βαζοντας 1000 τριχες και χανοντας 500 ας πουμε θα ειχα φτωχο αποτελεσμα...νομιζω σαν στρατηγικη ειναι καλυτερη κ μπορω να επανελθω μελλοντικα εκει.

η αποφαση ειναι να προχωρησω λοιπον τελος Σεπτεμβρη...θα δειτε και την πορεια μου εδω μεσα με τις σχετικες φωτο..ελπιζω να πανε ολα καλα και να εχω παρομοια αποτελεσματα με καποιους που ειναι ηδη ευχαριστημενοι εδω μεσα...βοηθησε πολυ και η αποφαση του Gio να τους ξαναεμπιστευτει καθως ειναι γνωστης οπως εχω δει και το εψαχνε καιρο
 

Gio

New Member
super7 είπε:
μετα απο αρκετη μελετη στο φορουμ κι αναλυοντας πολλες αποριες αλλα και με τα θετικα δειγματα που βλεπω τελευταια απο D*I προχωρησα σ'ενα 2ο ραντεβου μαζι τους ωστε να συζητησω με καποιον απο τους γιατρους που πραγματοποιουν τις επεμβασεις...υπαρχει πολυ γνωση κ πληροφορια μεσα στο φορουμ κ σιγουρα με βοηθησε να εχω μεγαλυτερη επιγνωση και της διαδικασιας και των κινδυνων ωστε να μπορω να μιλησω επι της ουσιας με το γιατρο.

Μετα απο τη κουβεντα...το πλανο αλλαξε κ λεμε να επικεντρωθουμε στην Α ζωνη που εχει το μεγαλυτερο προβλημα κι εχει σταθεροποιηθει αρκετα σαν εξελιξη...η Γ ζωνη εχει καποια αραιωση αλλα οχι σημαντικη αυτη τη στιγμη και ειναι ακομα σε εξελιξη(θα αραιωσει κι αλλο) οποτε καλο θα ηταν να ασχοληθουμε μελλοντικα εκει + οποια επεμβαση εκει μπορει να επιταχυνει την απωλεια καποιων τελογενων οποτε βαζοντας 1000 τριχες και χανοντας 500 ας πουμε θα ειχα φτωχο αποτελεσμα...νομιζω σαν στρατηγικη ειναι καλυτερη κ μπορω να επανελθω μελλοντικα εκει.

η αποφαση ειναι να προχωρησω λοιπον τελος Σεπτεμβρη...θα δειτε και την πορεια μου εδω μεσα με τις σχετικες φωτο..ελπιζω να πανε ολα καλα και να εχω παρομοια αποτελεσματα με καποιους που ειναι ηδη ευχαριστημενοι εδω μεσα...βοηθησε πολυ και η αποφαση του Gio να τους ξαναεμπιστευτει καθως ειναι γνωστης οπως εχω δει και το εψαχνε καιρο

Φίλε super7, θα γίνεις super! Καταρχήν σου εύχομαι κάθε επιτυχία. Σήμερα πήγα για το πρώτο λούσιμο της δότριας και με είδε από κοντά ένα παλικάρι που σκεφτόταν να κάνει και εκείνος. Η γνώμη μου είναι να είσαι ξεκάθαρος στο τι θέλεις, αλλά παράλληλα να ακούσεις την γνώμη των γιατρών. Η ιδανική λύση είναι κάπου στην μέση. Σου εύχομαι και πάλι καλή επιτυχία και με μαλλάκια όπως τα ονειρεύεσαι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

super7

Member
Σ'ευχαριστω Gio...Να σου πανε ολα καλα κι εσενα!!!!
Το θεμα ειναι να γινει παντα σωστη δουλεια. Νομιζω η προσεγγιση του γιατρου ηταν σωστη...να ασχοληθουμε σωστα με την περιοχη με το μεγαλυτερο προβλημα και που δειχνει σταθεροποιηση.
 

no_hair

New Member
Η DHI πάντα ήτανε καλή εταιρία απλά νομίζω ότι την ''έφαγε'' ο ανταγωνισμός. Έκανε ο θείος μου πριν 10 χρόνια και για εκείνη την εποχή μου λεει ότι ήτανε τοπ στο χώρο και ότι πήγαινε πολύ καλά. Χαίρομαι για σενα super7 θα γίνεις τούμπανο!!
 

Flosk

Well-Known Member
Νομίζω ότι αυτο ειναι παραπληροφόρηση ..ΑΝ ειναι καλη αυτή η εταιρεία ειναι τα τελευταία 2-3 χρόνια..
 

Adriano

Well-Known Member
no_hair είπε:
Η D*I πάντα ήτανε καλή εταιρία απλά νομίζω ότι την ''έφαγε'' ο ανταγωνισμός. Έκανε ο θείος μου πριν 10 χρόνια και για εκείνη την εποχή μου λεει ότι ήτανε τοπ στο χώρο και ότι πήγαινε πολύ καλά. Χαίρομαι για σενα super7 θα γίνεις τούμπανο!!

Καλά καλά.Καλή εταιρεία ΔΕΝ ΗΤΑΝ.Απαράδεκτα αποτελέσματα είχε στο παρελθόν και αυτό δεν συζητιέται καν.Τώρα ναι έχει γίνει μια κίνηση προς τα μπρος και από ότι φαίνεται εξελίσσονται.Αφού όμως είχαν καταστρέψει αρκετά κεφάλια και ζωές πολλών.
 

super7

Member
Φανταζομαι δε γινεται να εχει τα ιδια αποτελεσματα σε ολους αφου παιζουν διαφοροι παραμετροι αλλα και ειναι θεμα γιατρου...το μεγαλυτερο πιστευω λαθος αυτων των εταιρειων ηταν οτι ανεβαζαν τις προσδοκιες οταν για την εποχη ηταν δυσκολο να εχουν καλο αποτελεσμα...τωρα η τεχνολογια και το επιτελειο δειχνει καλα αποτελεσματα(απ'οτι βλεπω) αλλα το θεμα ειναι να μεινουν σταθεροι σε αυτη την αποδοση για πολλα χρονια...ελπιζω η αποφαση να με δικαιωσει...παντως θα παρακολουθησετε την περιπτωση μου με φωτογραφιες ωστε να βγαλετε κι εσεις τα συμπερασματα σας...οσο πιο πολλοι ανεβαζουμε τις εμπειριες μας τοσο πιο που βοηθαμε τους υπολοιπους αλλα κ μεταφερεται στις κλινικες οτι η δουλεια τους παρακολουθειτε και κρινεται..
 

Gio

New Member
Adriano είπε:
no_hair είπε:
Η D*I πάντα ήτανε καλή εταιρία απλά νομίζω ότι την ''έφαγε'' ο ανταγωνισμός. Έκανε ο θείος μου πριν 10 χρόνια και για εκείνη την εποχή μου λεει ότι ήτανε τοπ στο χώρο και ότι πήγαινε πολύ καλά. Χαίρομαι για σενα super7 θα γίνεις τούμπανο!!

Καλά καλά.Καλή εταιρεία ΔΕΝ ΗΤΑΝ.Απαράδεκτα αποτελέσματα είχε στο παρελθόν και αυτό δεν συζητιέται καν.Τώρα ναι έχει γίνει μια κίνηση προς τα μπρος και από ότι φαίνεται εξελίσσονται.Αφού όμως είχαν καταστρέψει αρκετά κεφάλια και ζωές πολλών.

Δεν θα υπεραμυνθώ της D*I, ωστόσο θα θυμήσω σε μερικούς οτι απο το 2003 και έπειτα κανένα κεφαλάκι δεν σφάχτηκε αφού τελειώσε η μέθοδος FUT σε αυτούς. Επίσης, όταν μιλάμε για μια κλινική που κάνει 150.000 συνεδρίες το χρόνο, σε δεκάδες χώρες, εδώ και 43 χρόνια είναι λογικό να υπάρχουν και μέτρια, και γιατί οχι και κακά αποτελέσματα. Ξέρετε, η μεταμόσχευση μαλλιών μπορεί σαν διαδικασία να είναι απλή, απο πίσω όμως κρύβεται ολόκληρη τεχνογνωσία και αρτίστικ κομμάτι. Σημαντικότερο ρόλο παίζει ο γιατρός και το επιτελείο που θα σε αναλάβει παρά η κλινική σαν κλινική. Αυτή απλώς έχει ενα πρωτόκολλο ασφαλείας και μια πολιτική.

Όταν πας για τέτοιες επεμβάσεις πρέπει να γνωρίζεις εκ των προτέρων μέχρι που μπορούν να σε φτάσουν. Δεν γίνεται να γεμίσεις μαλλάκια ενα κεφάλι με nw6-7 με μια μεταμόσχευση, ή ακόμα και με 2. Χρειάζεται περισσότερη προσπάθεια. Απλά το λάθος που κάνουμε εμείς οι Έλληνες (και εγώ ανάμεσα) είναι οτι έχουμε τεράστιες προσδοκίες. Καλό θα είναι λοιπόν οποιοσδήποτε κάνει κριτική σε κλινικές (D*I, H*C, M*R κ.τ.λ) ή ακόμα και γιατρούς να συνοδεύει την κριτική του με ανάλογες φωτογραφίες και ιστορικό.
 

Flosk

Well-Known Member
Ναι ρε Gio εσυ ομως που έχεις μάθει τόσα στο φόρουμ θα αφηνες να ακουμπήσει άλλος το κεφάλι σου απο την DHI πλην του Παπανικολάου; Επίσης πόσους γιατρούς εχει η DHI που κάνουν μεταμόσχευση;Οι άλλες που ανεφερες έχουν απο 2 και 1 αντιστοιχα..δεν ειναι όλοι καλοί επειδη ειναι κάτω απο την ίδια ομπρέλα;Και πιστεύω πως οι περισσότεροι που κάνουν Ελλάδα δεν ξέρουν ποιος ειναι ο καλύτερος για να το απαιτήσουν ουτε ανεβάζουν Φωτο για να τους εκθέσουν..
 

Gio

New Member
Flosk είπε:
Ναι ρε Gio εσυ ομως που έχεις μάθει τόσα στο φόρουμ θα αφηνες να ακουμπήσει άλλος το κεφάλι σου απο την D*I πλην του Παπανικολάου; Επίσης πόσους γιατρούς εχει η D*I που κάνουν μεταμόσχευση;Οι άλλες που ανεφερες έχουν απο 2 και 1 αντιστοιχα..δεν ειναι όλοι καλοί επειδη ειναι κάτω απο την ίδια ομπρέλα;Και πιστεύω πως οι περισσότεροι που κάνουν Ελλάδα δεν ξέρουν ποιος ειναι ο καλύτερος για να το απαιτήσουν ουτε ανεβάζουν Φωτο για να τους εκθέσουν..

Πράγματι φίλε Fiosk. Δεν είναι όλοι το ίδιο. Θα σου πω όμως το εξής. Το 2008 πάλι ο Dr. Παπανικολάου μου είχε κάνει την επέμβαση. Αν συγκρίνω το τότε, με το τώρα θα έλεγα οτι έχει ανέβει απο το 6 στο 9. Σε αυτό βέβαια ωφείλεται και η εμπειρία. Ο άνθρωπος κάνει 200 περιστατικά τον χρόνο, σε πάρα πολλές χώρες, σε πάρα πολλούς ανθρώπους, μεταξύ αυτών και αρκετοί celebreties.
Eίναι κρίμα λοιπόν να κράζουμε του Έλληνες Γιατρούς. Το θέμα είναι πόσο επαγγελματίες είναι και όχι τόσο σε τι "σκέπη" βρίσκονται.
Πληροφοριακά πάντως, και ο Dr. Ευαγγελάτος είναι πολύ καλός, αλλά και ένα νέο παλικάρι πολλά υποσχόμενο ονόματι Πανταδάκης αν δεν κάνω λάθος. Αυτούς του Γιατρούς συνάντησα εγώ στην D*I. Mην ξεχνάμε όμως οτι κάνουν και πολλά περιστατικά στην Αθήνα. Τις δυο μέρες που έκανα εγω, είχαν άλλα 5 χειρουργεία. Εκ των πραγμάτων λοιπόν δεν μπορεί να κάνει όλη την δουλειά ένας γιατρός..

Εγω αυτό που συνιστώ, είναι ψυχραιμία και καλό ψάξιμο. Δεν θα πω σε κανένα να πάει με κλειστά μάτια στην D*I αλλά δεν θα τον αποτρέψω κιόλας. Ας κρίνει εκείνος ανάλογα το αποτέλεσμα που περιμένει και τα χρήματα που διαθέτει αν αξίζει τον κόπο.
 

krhtikos21

Member
και εγώ είχα πολύ κακή άποψη για την dhi.τώρα κοντεύουνε να μου την αλλάξουνε αλλά έχω αρκετές ενστάσεις ακόμα διότι εδω μέσα βλέπω περιστατικά πολύ εύκολα με ιδανικές συνθήκες, πχ σπαστό μαλλί, ξανθός.
ακόμα και η hdc έχει κάνει στο παρελθον πολύ δύσκολα περιστατικά που λες δεν παίζει να άλλαξαν τόσο.Βέβαια τότε είχε άλλους γιατρούς πχ bisanga, Γεωργίου και ήταν για μένα αδιαμφισβήτητα η καλύτερη κλινική στην Ευρώπη και μία των κορυφαίων στον κόσμο.Και τώρα διατηρείται σε πολύ υψηλό επίπεδο αλλά φύγανε οι γιατροί της. όχι πως ο Μάρας πχ δεν είναι καλός και εγώ τους εμπιστευόμαι δε λέω ήμουνα ένα βήμα πριν κάνω με αυτούς αλλά δεν θεωρώ πως φτάνουν το παλιό τους επίπεδο διότι την κλινική την κάνει ο γιατρός και όχι το brandname.Kαι γενικά δεν είναι τυχαίο που ο άλλος ζητάει πχ 10000 για να σου κάνει επέμβαση και ο άλλος 5000.Προφανώς κτ παραπάνω κάνει και το γνωρίζει και ο ίδιος πολύ καλά.
Μακάρι να έχει αλλάξει η dhi προς το καλύτερο,πραγματικά το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου και να έχουμε όλοι μας τη δυνατότητα πολλών επιλογών και να μην πέφτουμε πάνω σε άτομα που μας βλέπουν σαν ευρώ.
 
Μπλουζα