Αποτριχωσh για ανδρεσ (laser)

denis2712

Member
Καλησπέρα! Σήμερα έγιναν μέλος στο φόρουμ...
Λοιπόν εγώ κάνω Laser αποτρίχωση σε όλο μου του σώμα, Full Body όπως λέγεται επίσημα. Συγκεκριμένα κάνω στήθος, κοιλιά, πλάτη, μέση, ώμοι, χέρια, μασχάλες, πόδια, γλουτούς. Έχω κάνει μερικές συνεδρίες και ήθελα να σε ρωτήσω αν μετά τις 7 συνεδρίες περίπου υπάρχει μόνιμη μείωση της τριχοφυΐας κατά 80%-85% (φυσικά εξαρτάται από τη πυκνότητα της τριχοφυΐας του καθενός);
Γνωρίζει κάποιος;
Νομίζω είναι γνωστό και όλοι οι δερματολόγοι και κέντρα αποτρίχωσης σε ενημερώνουν ότι στις ορμονοεξαρτωμενες περιοχες τα πραγματα ειναι δυσκολα. Οι σοβαροί επιστήμονες δυσκολα μιλούν για ποσοστά γιατί αυτό διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Και ειδικά σε μας τους άνδρες πιο δυσκολα τα πραγματα. Νομίζω όμως είναι η καλύτερη λυση ειδικά αν κάποιος κάνει ευκολα Θυλακιτιδα και γεμίζει σπυράκια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Paoktzis1999

New Member
Νομίζω είναι γνωστό και όλοι οι δερματολόγοι και κέντρα αποτρίχωσης σε ενημερώνουν ότι στις ορμονοεξαρτωμενες περιοχες τα πραγματα ειναι δυσκολα. Οι σοβαροί επιστήμονες δυσκολα μιλούν για ποσοστά γιατί αυτό διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Και ειδικά σε μας τους άνδρες πιο δυσκολα τα πραγματα. Νομίζω όμως είναι η καλύτερη λυση ειδικά αν κάποιος κάνει ευκολα Θυλακιτιδα και γεμίζει σπυράκια.

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου!
Ναι σίγουρα οριστική απαλλαγή από τη τριχοφυΐα κάνεις δεν μπορεί να σου εγγυηθεί. Και σίγουρα το ανδρικό σώμα χρειάζεται περισσότερες συνεδρίες από το γυναικείο.
Αυτό που το ρώτησα είναι μετά από πόσες συνεδρίες χρειάζονται για να υπάρξει μόνιμη μείωση τριχοφυΐας. Δλδ να πηγαίνω ξέρω γω 2 φορές το χρόνο; Κάποιος που να έχει προσωπική εμπειρία;
Κάνεις και εσύ Full Body;
 

nine

Active Member
Έχει κάνει κάποιο αποτριχωση στο στηθος με laser;
Ειναι εντελως ανωδυνη η διαδικασια και χρειαζεται να εχουν καποιο μηκος οι τριχες πριν σου κανουν το laser;
 

pagouras

Well-Known Member
Έχει κάνει κάποιο αποτριχωση στο στηθος με laser;
Ειναι εντελως ανωδυνη η διαδικασια και χρειαζεται να εχουν καποιο μηκος οι τριχες πριν σου κανουν το laser;
Ανάλογα το μηχανημα λειζερ που θα κανεις.
Αν είναι αλεξανδιτης που ειναι και το προτιμοτερο και αποτελεσματικοτερο θα ξυριστεις 4 ημερες περιπου πριν την συνεδρια και δεν τις ξαναπειραζεις. Αν είναι δυοδικο λειζερ θα ξυριστσεις πριν την συνεδρια. Ο πονος και στις 2 περιπτωσεις ειναι σχετικα ανεκτος εξαρταται κ απο την ευασιθησια του καθε ατομου. Θα μπορουσες να βαλεις μια τοπικη αναισθητικη εμλα η xylocrem 40 λεπτα πριν την συνεδρια για να μετριασεις τον πονο
 

nine

Active Member
Ευχαριστώ.

Μετα την 1η συνεδρια αν η 2η απεχει παραδειγμα 2-3 εβδομαδες (δεν ξερω ποτε μπορω να ξανακανω) και ενδιαμεσα εχουν αρχισει και βγαινουν τριχες μπορω να της ξυρισω;

Ο λειζερ σου κοβει τα ενδιαμεσα ξυρισματα;
 

pagouras

Well-Known Member
Ευχαριστώ.

Μετα την 1η συνεδρια αν η 2η απεχει παραδειγμα 2-3 εβδομαδες (δεν ξερω ποτε μπορω να ξανακανω) και ενδιαμεσα εχουν αρχισει και βγαινουν τριχες μπορω να της ξυρισω;

Ο λειζερ σου κοβει τα ενδιαμεσα ξυρισματα;
Από είναι να κλείσεις σε κάποιο χώρο που θα εχεις κ δωρεαν επαναληπτικο το οποίο γίνεται 15 ημέρες μετά την κανονική συνεδρια. Η επόμενη κανονικη συνεδρια είναι 40 ημέρες μετά το επαναληπτικο διαστημα στο οποίο δν θα εχεις τρίχες κ καλό είναι να μην τις ξυρισεις ξανά.
 
Μπλουζα