Αντικαταθλιπτικα και αραίωση

mdb

Member
Γεια, εχω ξαναγραψει το προβλημα μου αλλα δεν εχω παρει καμμία απάντηση. Μηπως ξερει καποιος να μου πει ποσο σιγουρο ειναι αν τα αντικαταθλιπτικα επηρεαζουν τα μαλλια; Εχω απελπιστει ψαχνοντας να βρω τι μου συμβαίνει. Κανω θεραπέα με neoptide 12 μερες αλλα χειροτερέυει και σκεφτηκα μηπως φταιει το αντικαταθλιπτικο που παιρνω. Αν ξερει καποιος ας μου πει κατι.
Ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

blue21aquarious

New Member
Καλημερα και απο μενα! Εχω και εγω την ιδια απορια γιατι σκεφτομαι να ξεκινησω αγωγη με αντικαταθλιπτικα αλλα με εχουν φοβισει ολες οι αναφορες αλωπεκιας και τριχοπτωσης που βρισκω στο διαδικτυο που ειναι αποτελεσμα θεραπειας με αντικαταθλιπτικα ειτε ειναι για μικρο διαστημα θεραπειας ειτε μετα το τελος της θεραπειας. Βεβαια οι γιατροι που εχω επισκεφθει μου λενε οτι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση και οτι δεν τους εχει συμβει ποτε αλλα δεν τους εμπιστευομαι γιατι το εχω ψαξει στο διαδυκτιο και το εχω επιβεβαιωσει και απο μελετες με σκευασματα αλλα και απο μαρτυριες. Το κακο ειναι οτι απο οτι εχω δει, ολα τα φαρμακα που εχουν να κανουν με αυτο το θεμα το εχουν σαν παρενεργεια οποτε ειναι δυσκολο να επιλεξω θεραπεια. Ελπιζω να υπαρχει καποιος να μας δωσει τα φωτα του.
 

poseidonas77

Well-Known Member
Εγω θα σου προτεινα να βρεις εναν καλο ψυχολογο και να κανεις και ομοιοπαθητικη επικουρικα...δε μπορεις να φανταστεις σε τι τρυπακι μπαινεις με τα αντικαταθλιπτικα..
 

blue21aquarious

New Member
Συγγνωμη αν σε ζαλιζω poseidonas77 αλλα μηπως θα μπορουσες να με ενημερωσεις επι του θεματος αν ξερεις κατι? Δυστυχως η καταθλιψη που με βασανιζει, με εχει παραλυσει τους τελευταιους μηνες και μου εχει διαλυσει τη ζωη και αυτο βεβαια αποτελεσμα της αλωπεκιας. Βλεπω εναν ψυχολογο ο οποιος ειναι εξαιρετικος αλλα πλεον το πραγμα εχει φτασει στο απροχωρητο και δεν βλεπω βελτιωση και η μονη λυση φαινεται να ειναι μια αγωγη αν και δει ειμαι διατεθειμενη ακομα να την ξεκινησω λογω των παρενεργειων. Βεβαια οι ψυχιατροι που εχω δεικατα καιρους, ουτε λογος για παρενεργειες, απλα μουλενε οτι πρεπει να τα παρω. Εχεις μηπως εμπειρια απο ομοιοπαθητικη? Ειδες αποτελεσμα? Επειδη ζω στην επαρχια, δεν ειναι και πολυ ευκολη η προσβαση. Σε ευχαριστω πολυ.
 

blue21aquarious

New Member
mdb, θα ηθελα να σε ρωτησω αν η τριχοπτωση ειχε ξεκινησει πριν τη θεραπεια με τα αντικαταθλιπτικα, ή την θεραπεια την ξεκινησες αφου ειχες το προβλημα με τα μαλλια? Επισης αν δεν ειμαι αδιακριτη, Ποσο καιρο παιρνεις τα αγχολυτικα?
 

Δημητρης38

Active Member
Τα αντικαταθλιπτικα επηρεαζουν τα μαλλια σου και προκαλουν αλωπεκια ή λεπτυνση των τριχων και αλλοιωση του δερματος.
Η τριχοπτωση συνηθως εκδηλωνεται προοδευτικα μετα την εναρξη των φαρμακων και συνηθως σταματα μετα το περας της θεραπειας. Το λιθιο, για παραδειγμα που χορηγειται για την αντιμετωπιση της διπολικης διαταραχης, σχετιζεται με αυξηση κατά 12% του κινδυνου λεπτυνσης των μαλλιων. Οτι αλλαγες βλεπεις στο τριχωτο σου ή αλλες παρανεργειες που εχουν σχεση με την ληψη των φαρμακων σου, θα τις συζητας με τον Γιατρο σου.

Οσον αφορα το προβλημα της καταθλιψης, επειδη εχω εμπειρια με φιλους που τους εχει συμβει... μονο με την θεληση σου θα μπορεσεις να το ξεπερασεις. Μην το βαζεις κατω η ζωη ειναι μικρη για να στεναχωριεσαι !!!
 

poseidonas77

Well-Known Member
και η μανα μου αντιμετωπισε προβλημα αραιωσης μετα απο χρηση αντικθλ..τωρα ειναι καλυτερα αλλα δεν επανηρθαν ολλα τα μαλια....βεβαια ειναι και 67 και μπορει να οφειλεται στην ηληκια....
παντως κοιτα να το πολεμησεις με τον ψυχολογο....με τα αντικαταθλιπτικα θα μπεις σε εναν μεγαλο μακροχρονιο φαυλο κυκλο και δυσκολα θα βγεις...διοτι αυτα απλα σου κλεινουν τους διακοπτες και μολις καταφερεις να τα σταματησεις τα συμπτωματα επανερχονται και ετσι ξαναπεφτεις...με λιγα λογια ριχνουν το προβλημα κατω απο το χαλακι ....με τον ψυχολογο θα λυσεις οριστικα το προβλημα ...
στο λεω διοτι περασα προσφατα μια μεγαλη περιπετεια με κρισεις πανικου οι οποιες εαν εμφανιζονται για μεγαλο διαστημα δημιουργουν καταθλιψη...δυστυχως και εμενα μου προτειναν αμεση θεραπεια με αντικαταθλιπτικα και βενζοδιαζεπινες(xanax) ευτυχως δεν τα πηρα και το πολεμησα με ψυχολογο και ομοιοπαθητικη....τωρα μετα απο 8 μηνες εχω κανει reset και ειμαι σουπερ....σαν να μη μου συνεβει ποτε..
 

mdb

Member
Εγώ δεν έχω πρόβλημα κατάθλιψης αλλά το παίρνω γιατί με βοηθάει σε κάποιο άλλο μου πρόβλημα που δυστυχώς η ιατρική δεν έχει βρει ακόμη κάποιο φάρμακο και δίνουν κάποιο αγχολυτικό που εν μέρη βοηθάει. Έπαιρνα 2 χρόνια κάποιο από αυτά χωρίς κανένα πρόβλημα και χρειάστηκε να το αλλάξω πριν 1 χρόνο. Την αραίωση (μόνο στον ένα κρόταφο) την είδα πρόσφατα και σκέφτηκα μήπως φταίει ο 1 χρόνος με το νέο αγχολυτικό. Ο γιατρός δεν το πιστεύει οτι φταίει αυτό, το ίδιο και ένας δεύτερος δερματολόγος. Δεν ξέρω και εγώ τι να πω. Για κάθε άνθρωπο οι παρενέργειες είναι διαφορετικές. Πάντως δεν υπάρχουν αγχολυτικά χωρίς τέτοιου είδους παρενέργεια-το έχω ψάξει κι εγώ. επίσης ο κάθε ένας ζυγίζει πιο από τα δύο είναι πιο σημαντικό, η τριχόπτωση ή η κατάθλιψη και οποιαδήποτε άλλο φάρμακο σχετικό. Αυτό είναι ένα δίλημμα δυστυχώς και δύσκολα παίρνεις μια απόφαση. Αλλά δοκιμάζεις και τις 2 εκδοχές και μετά αξιολογείς.
 

Sandy

Active Member
Μην μου λετε τετοια με έπιασαν πριν μερες κριση πανικού με αγχώδη διαταραχή και λιγο αγοραφοβία τα οποία καλα κρατούν ειναι πεμπτη μερα κ ακομα εχω ,θα παω στον ψυχίατρο που εχω ραντεβου κ βλεπω σηγουρο να μου ξεκίνησει αντικαταθλιπτικο ! Τωρα παιρνω το Atarax σιρόπι το οποίο μ εχει βοηθήσει στην αυπνία που εχω! Λετε να επηρεάσει το μαλλι; Τωρα που έγινα καλα με την τριχοπτωση δεν θελω να ξαναρχίσει με τα αντικαταθλιπτικά !
 

mdb

Member
Μην μου λετε τετοια με έπιασαν πριν μερες κριση πανικού με αγχώδη διαταραχή και λιγο αγοραφοβία τα οποία καλα κρατούν ειναι πεμπτη μερα κ ακομα εχω ,θα παω στον ψυχίατρο που εχω ραντεβου κ βλεπω σηγουρο να μου ξεκίνησει αντικαταθλιπτικο ! Τωρα παιρνω το Atarax σιρόπι το οποίο μ εχει βοηθήσει στην αυπνία που εχω! Λετε να επηρεάσει το μαλλι; Τωρα που έγινα καλα με την τριχοπτωση δεν θελω να ξαναρχίσει με τα αντικαταθλιπτικά !
Ειχες τριχοπτωση και τωρα εισαι καλά? Και αυτό που ζεις τώρα ειναι χειρότερο από την τριχόπτωση ή όχι? Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ - ποιό ειναι χειρότερο τελικά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sandy

Active Member
δεν ξερω ποιο ειναι χειρότερο απο τα δυο αληθεια! Εχω κ χασιμοτο κ νομιζω οτι αυτο ευθύνεται για ολα αυτα τι να πω! Ο γιατρος αν θα μ γράψει αντικαταθλιπτικά σκεφτομαι να ξεκινησω πολυ ελαφρά ! Εσυ ποιο αγχολυτικό παιρνεις;;; Το αταραξ μπορει να δημιουργήσει αλωπεκεια ; Ειναι σιρόπι !
 

mdb

Member
δεν ξερω ποιο ειναι χειρότερο απο τα δυο αληθεια! Εχω κ χασιμοτο κ νομιζω οτι αυτο ευθύνεται για ολα αυτα τι να πω! Ο γιατρος αν θα μ γράψει αντικαταθλιπτικά σκεφτομαι να ξεκινησω πολυ ελαφρά ! Εσυ ποιο αγχολυτικό παιρνεις;;; Το αταραξ μπορει να δημιουργήσει αλωπεκεια ; Ειναι σιρόπι !
Εχω κι εγω χασιμοτο, δεν εχω ιδεα για το αταραξ αλλα απ´οτι ξερω δεν ειναι φαρμακο για μα το παίρνεις πολύ καιρό. Εγω αποφασισα να ξεκινησω ομοιπαθητικη.
 

mdb

Member
και η μανα μου αντιμετωπισε προβλημα αραιωσης μετα απο χρηση αντικθλ..τωρα ειναι καλυτερα αλλα δεν επανηρθαν ολλα τα μαλια....βεβαια ειναι και 67 και μπορει να οφειλεται στην ηληκια....
παντως κοιτα να το πολεμησεις με τον ψυχολογο....με τα αντικαταθλιπτικα θα μπεις σε εναν μεγαλο μακροχρονιο φαυλο κυκλο και δυσκολα θα βγεις...διοτι αυτα απλα σου κλεινουν τους διακοπτες και μολις καταφερεις να τα σταματησεις τα συμπτωματα επανερχονται και ετσι ξαναπεφτεις...με λιγα λογια ριχνουν το προβλημα κατω απο το χαλακι ....με τον ψυχολογο θα λυσεις οριστικα το προβλημα ...
στο λεω διοτι περασα προσφατα μια μεγαλη περιπετεια με κρισεις πανικου οι οποιες εαν εμφανιζονται για μεγαλο διαστημα δημιουργουν καταθλιψη...δυστυχως και εμενα μου προτειναν αμεση θεραπεια με αντικαταθλιπτικα και βενζοδιαζεπινες(xanax) ευτυχως δεν τα πηρα και το πολεμησα με ψυχολογο και ομοιοπαθητικη....τωρα μετα απο 8 μηνες εχω κανει reset και ειμαι σουπερ....σαν να μη μου συνεβει ποτε..
Τα καταφερες με ομοιπαθητικη; Το σκεφτομαι κι εγω και το εχω αποφασισει αλλα θελω ενθαρρυνση γιτι το ειχα ξαναδοκιμασει πριν 1 χρονο και ηταν αποτυχια. Μου αλλαζε το φαρμακο καθε εβδομαδα και τα συμπτωματα ειχαν οξυνθει τοσο πολυ που κοντευα να τρελαθω . Η απολυτη στερηση του καφε κι αυτη με πειραζε αλλα περισσοτερο οτι ειχα γινει πολυ χαλια. Μηπως δεν βρηκα τον καταλληλο;
 

poseidonas77

Well-Known Member
ναι τα καταφερα αλλα με βοηθησε και ο ψυχοθεραπευτης....χωρις τη βοηθεια του ψυχολογου σου
ειναι δυσκολο να τα καταφερεις μονο με ομοιοπαθητικη....
 

blue21aquarious

New Member
Παιδια πραγματικα σας ευχαριστω για τις πληροφοριες, νομιζω πως θα δοκιμασω την ομοιοπαθητικη. Μια φιλη μου ελεγε οτι μια φιλη της τα δοκιμασε και εγινε αλλος ανθρωπος. Οποτε νομιζω πως αξιζουν μια προσπαθεια, ολα τα σχολια ακουγονται ενθαρρυντικα. Ποσειδωνα μηπως ειναι ευκολο να μου στειλεις μνμα το ονομα του γιατρου που σε παρακολουθει?
 

Sandy

Active Member
* Αντικαταθλιπτικά. Η φλουοξετίνη και τα τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά (λ.χ. ιμιπραμίνη, αμιτριπτυλίνη, δοξεπίνη) ενδέχεται να προκαλέσουν τριχόπτωση, σύμφωνα με τους ερευνητές της Μελβούρνης. Η τριχόπτωση συνήθως εκδηλώνεται προοδευτικά κατά τον πρώτο χρόνο μετά την έναρξη των φαρμάκων και σταματά μετά το πέρας της θεραπείας. Το λίθιο, εξάλλου, που χορηγείται για την αντιμετώπιση της διπολικής διαταραχής (παλιά λεγόταν μανιοκατάθλιψη) σχετίζεται με αύξηση κατά 12% του κινδύνου λέπτυνης των μαλλιών – με την λέπτυνση να εμφανίζεται 4-6 μήνες έπειτα από την έναρξη της λήψης του.
Νομιζω δεν προκαλούν ολα τα αντικαταθλιπτικά τριχοπτωση όπως διάβασα παραπανω!
Εγω χθες που γύρισα απο ψυχίατρο μου έγραψε αντικαταθλιπτικό (το ξερά)
Αυριο εχω ραντεβου κ με ενδοκρινολογο,το βραδυ με πιάνει ενα πλακώμα στο στήθος κ νιωθω οτι εχω 40 πυρετό κ γι αυτο το λογο δεν μπορω να κοιμηθω αυτο κάθε βραδυ συμβαίνει υποψιάζομαι οτι φταίει το χασιμοτο!
Θα ξεκινησω κ ψυχοθεραπεία ταυτόχρονα ! Σκεφτομαι τα αντικαταθλιπτικά να μην τα παιρνω όπως μ πρότεινε ο γιατρος δλδ μισο για τις τέσσερις πρώτες μερες κ ενα τις επόμενες εγω λεω να το ελλατωσω ακομα πιο πολυ! Το εχει επιχειρήσει κανεις αυτο;
 

Parov

Member
@Sandy ξέρεις πόσο θα είναι η δόση? Φαντάζομαι όχι μεγαλύτερη από 50mg την μέρα. Η προσέγγιση του γιατρού είναι αρκετά κλασσική, σου δίνει μισό τις πρώτες μέρες για να δεις εάν δέχεται αποτελεσματικά το συγκεκριμένο φάρμακο ο οργανισμός σου (υπάρχουν διάφορα αντικαταθλιπτικά) . Λογικά θα σου είπε ότι τις πρώτες 10-15 μέρες ενδέχεται το άγχος σου να αυξηθεί λιγάκι κάτι το οποίο είναι φυσιολογικό διότι υπάρχει μια μεταβατική περίοδος ορμονικά μέχρι το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τα φάρμακα δρουν αθροιστικά μετά από 3 εβδομάδες συνήθως. Για άμεση ανακούφιση από τα συμπτώματα φαντάζομαι σου σύστησε κάτι σε βενζοδιαζεπινες, κυρίως μέχρι να αρχίσει να λειτουργεί η κύρια θεραπεία. Θα σου έλεγα να ακολουθήσεις ακριβώς αυτό που σου είπε γιατί το να πάρεις λιγότερη δόση από την προτεινόμενη δεν νομίζω να έχει νόημα.
Από εκεί και πέρα μπορείς να ακολουθήσεις και τον δρόμο της ομοιοπαθητικής όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, δεν έχω καμία εμπειρία πάνω σε αυτό τον τομέα όποτε δεν έχω συγκεκριμένη άποψη. Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάτι πρέπει να κάνεις και να μην το αφήσεις.
 

poseidonas77

Well-Known Member
για να μην παρεξηγηθω πιστευω οτι η ομοιοπαθητικη μπορει να βοηθησει σε τετοιες δυσκολες καταστασεις οπως καταθλιψη η κρισεις πανικου με αγοραφοβια αλλα παντα σε συνεργασια με
εναν καλο ψυχοθεραπευτη....απο μονη της δεν νομιζω να μπορει να κανει θαυματα διοτι
χρειαζεται αρκετο καιρο να δρασει επειδη δουλευει εσωτερικα και δεν καταστελει απλα τα συμπτωματα..
γνωριζω αλλο ενα περιστατικο κρισεων πανικου με καταθλιψη που με την ομοιοπαθητικη καταφερε
να κοψει τα αντικαταθλιπτικα και τα ηρεμιστικα υστερα απο χρηση πολλων ετων αλλα αυτο εγινε
σταδιακα και ο ομοιοπαθητικος του δεν του τα εκοψε μαχαιρι αλλα σταδιακα...πλεον εχει κοψει εντελως τα αντικαταθλιπτικα και πολυ σπανια παιρνει καποιο ηρεμιστικο...(xanax)....δυστυχως δεν κοβονται ευκολα αυτες οι θεραπεις γιαυτο ξανατονιζω εξαντλειστε ολλες τις αλλες επιλογες που εχετε και μετα
επιλεξτε αντικαταθλιπτικα και ηρεμιστικα...και σε μενα στην αρχη μου προτειναν με μεγαλη ευκολια αυτη τη θεραπεια αλλα ευτυχως με γλιτωσαν οι δικοι μου που εχουν σχεση επαγγελματικη με το χωρο του φαρμακου....!!!!! μαλιστα ο ψυχολογος που το συζητησα αργοτερα μου ειπε οτι απο μονος μου δεν θα μπορουσα ποτε!!!!.....να κοψω τα χαπια...εκανα ενα εφιαλτικο 3μηνο υπομονη με ψυχοθεραπεια και ομοιοπαθητικη και γλιτωσα!!!!καποιος που εχει κοντα του καποιον συγγενη η φιλο που κανει χρονια χρηση
τετοιων χαπιων σιγουρα θα εχει παρατηρησει και αλλες περιεργες συμπεριφορες που δεν υπηρχαν παλιοτερα .....σου αλοιωνουν σταδιακα το χαρακτηρα και το πως σκεφτεσαι...χωρια τις περιεργες "κρισεις"συναισθηματων....
 
Μπλουζα