Αναβαθμίσεις/Ενημερώσεις για το site...

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Νομιζω πως μετα την τελευταια αναβαθμιση του homepage, το πεδιο με τα τελευταια posts δεν ενημερώνεται αμεσα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
hairDerp είπε:
Νομιζω πως μετα την τελευταια αναβαθμιση του homepage, το πεδιο με τα τελευταια posts δεν ενημερώνεται αμεσα
Ισχύει. Οφείλεται στην cache του συστήματος.
Είναι μια από τις αλλαγές του site, μαζί με την αναβάθμιση του forum (που θα γίνει σύντομα).
 

Stripar

Established Member
Καλησπέρα Ακη...

Τον τελευταίο καιρό (κυρίως μετά την αναβάθμιση) , προσπαθώ να διαβάσω κάποια καινούργια threads και δέν με αφήνει...μου βγάζει την οθόνη "ότι δεν έχω δικαίωμα να προσπελάσω την σελίδα αυτή"!...για την ιστορία τα θέματα αυτά είναι πάντα καινούργια , τίποτα σημαντικό και έχουν αρκετά views (20-30)...σε όλα τα άλλα θέματα δέν έχω πρόβλημα.
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Άκης είπε:
Μπορείς να μου δώσεις μερικά links από τα συγκεκριμένα threads ;

Μου το εβγαλε και μενα σε ενα θεμα που ξεκινησες εσυ σημερα, δε θυμαμε ονομα. Το εβγαλε στο homepage, πατησα το link και δε με αφηνε να το δω.
 

Stripar

Established Member
Επίσης...

Το Homepage με τα recent θέματα δέν έχει την ώρα-ημερομηνιά του τελευταίου post όπως παλιά (όχι και τόσο σημαντικό)

Και βέβαια κάπου χάνει τον λογαριασμό!...δηλ. ενώ το τελευταίο post είναι ενός μέλους Β , παρουσιάζει σάν τελευταίο το πρωτελευταίο post ενός μέλους Α!.
Ή αργεί πάρα πολύ να κάνει "UPDATE" των recents posts
 

Άκης

Administrator
Όπως προανέφερα παραπάνω, αυτό οφείλεται στην cache. Στο παλιότερο, σε κάθε επίσκεψη έκανε και νέο ερώτημα στη βάση, κάτι που έπρεπε να περιοριστεί αφού προκαλούσε μικροκαθυστερήσεις.

Προς το παρόν έχει μόνο αλλάξει το αρχικό σύστημα, όπου έδωσα βάση στο να είναι mobile friendly και λιτό. Η επόμενη αναβάθμιση θα αφορά το forum, όπου θα προστεθεί και λίστα με τα τελευταία posts στην αρχική του σελίδα.
 

35007

Member
Ακη μου το κανει και εμενα αυτο συνεχεια με τελευταιο παραδειγμα το ''Επισκεψη στη D*I για μεταμοσχευση''.
Stripar είπε:
Καλησπέρα Ακη...

Τον τελευταίο καιρό (κυρίως μετά την αναβάθμιση) , προσπαθώ να διαβάσω κάποια καινούργια threads και δέν με αφήνει...μου βγάζει την οθόνη "ότι δεν έχω δικαίωμα να προσπελάσω την σελίδα αυτή"!...για την ιστορία τα θέματα αυτά είναι πάντα καινούργια , τίποτα σημαντικό και έχουν αρκετά views (20-30)...σε όλα τα άλλα θέματα δέν έχω πρόβλημα.
 

Bouklas

Well-Known Member
Προτιμώ την παλιά έκδοση της αρχικής σελίδας, εκτος από το πρόβλημα που ανέφεραν τα παιδιά, αργεί να δείξει τα τελευταία μηνύματα, οποτε δεν ξέρεις σε πιο νήμα ήταν το τελευταίο post και η έλλειψη της ώρας διπλα ήταν κάτι που μου άρεσε γιατί ξεχώριζες ποίες ήταν όντως οι καινούργιες απαντήσεις και ποιες οι χτεσινές. Πράγμα που δεν σε ανάγκαζε να ανοίγεις όλα τα θέματα για να το διαπιστώσεις.:-/
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mimis giova

Active Member
μονο ενημερωσεις κ αναβαθμισεις ειμαστε ρε ακη!!συγνωμη κιωλας.αρχιζω κ αναρωτιεμαι γιατι υπαρχουμε με ολο το σεβασμο..
 

Bouklas

Well-Known Member
Ενώ δέχομαι pm δεν μπορώ να στείλω, όταν πατάω ένα profile μου βγάζει αυτό το μήνυμα.
 

Συνημμένα

  • sdfsdfsdf.jpg
    sdfsdfsdf.jpg
    63.4 KB · Προβολές: 286

Stripar

Established Member
Εχει δίκιο ο bouklas όταν πατάμε στο username του μέλους βγαίνει η παραπάνω οθόνη!

Όμως άν πατήσουμε στο pm πινακάκι του post του χρήστη (εκεί που λέει Pm,find,reply κ.τλ) ή άν μπούμε στα προσωπικά μηνύματα που είναι δίπλα στο "ΠΕ του χρήστη" ή χαμηλά στην νέα αρχική οθόνη που ανεφέρει τα μηνύματα...στέλνει κανονικά!!!
 

Άκης

Administrator
Έπειτα από πολλά θέματα με το παλιό forum software, αναβάθμισα το site στο xenforo.
Παρότι προσπάθησα να αναβαθμίσω το παλιό software στην νεότερη του έκδοση, όπου σαφώς και θα λυνόταν πολλά προβλήματα, δεν μπόρεσα να τα καταφέρω αφού μου παρουσίαζε πολλά προβλήματα κατά την αναβάθμιση του με αποτέλεσμα πολλές φορές να κινδυνεύει η βάση δεδομένων.

Έτσι η μεταφορά σε άλλο software κρίθηκε αναγκαία για την ομαλή λειτουργία του site.

Παρότι το forum μεταφέρθηκε 100%, εντούτοις ενδέχεται να παρουσιαστούν προβλήματα. Αν παρατηρήσετε κάτι, μπορείτε να το αναφέρεται εδώ.

Λυπάμαι για την όποια ταλαιπωρία, αλλά κάτι τέτοιο απαιτούσε πολύ χρόνο για να ολοκληρωθεί με επιτυχία.
 
Μπλουζα